PL66925Y1 - Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela - Google Patents

Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela

Info

Publication number
PL66925Y1
PL66925Y1 PL119403U PL11940310U PL66925Y1 PL 66925 Y1 PL66925 Y1 PL 66925Y1 PL 119403 U PL119403 U PL 119403U PL 11940310 U PL11940310 U PL 11940310U PL 66925 Y1 PL66925 Y1 PL 66925Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
footrest
frame
armchair
seat
joint
Prior art date
Application number
PL119403U
Other languages
English (en)
Other versions
PL119403U1 (pl
Inventor
Grzegorz Kozuch
Jerzy Wolnicki
Original Assignee
Schultz Seating Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schultz Seating Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Schultz Seating Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL119403U priority Critical patent/PL66925Y1/pl
Publication of PL119403U1 publication Critical patent/PL119403U1/pl
Publication of PL66925Y1 publication Critical patent/PL66925Y1/pl

Links

Landscapes

  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)

Description

2 PL 66 925 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest przegub mocujący stelaż podnóżka fotela do siedziska fotela. Przedmiotowe rozwiązanie stosowane jest w fotelach wypoczynkowych, przeznaczonych do ustawiania ich w różnych pozycjach siedzenia.
Dotychczas, znanych jest wiele konstrukcji foteli, w których różnie rozwiązano problem mocowania oraz wysuwania podnóżka. I tak, znana jest konstrukcja przedstawiona w polskim wynalazku nr 183169 pt.: „Rozkładany fotel" (publ. BUP Nr 18/1998, WUP Nr 05/2002). Wynalazek ten dotyczy fotela rozkładanego, składającego się z korpusu, siedziska, oparcia na plecy i wychylanego podnóżka. W fotelu tym siedzisko może być przestawiane w kierunku tylnej części fotela do pozycji spoczynkowej lub leżącej, zaś oparcie na plecy może być wychylane, zwłaszcza za pomocą motorycznego napędu nastawnika. Siedzisko, oparcie oraz podnóżek sprzężone są w taki sposób z korpusem i ze sobą, by przy przestawieniu jednej z tych części (z położenia wyjściowego do pozycji spoczynkowej i dalej do leżącej lub też z powrotem do wyjściowej) obie pozostałe części przestawiane były jednocześnie do analogicznej pozycji.
Inne rozwiązanie przedstawione jest w polskim wynalazku nr zgłoszenia 368467 pt.: „Fotel wielofunkcyjny" (publ. BUP Nr 25/2005). Przedstawiony fotel wielofunkcyjny posiada siedzisko, oparcie i podnóżek, których ramy są ze sobą połączone, przy czym rama siedziska jest zamocowana do podstawy fotela i charakteryzuje się tym, że ma ona co najmniej dwa boczne uchwyty do mocowania wyposażenia, natomiast dolna część ramy oparcia jest połączona cięgnem z ramą podnóżka, zaś górna część ramy oparcia jest przegubowo połączona z teleskopowym wspornikiem, którego drugi koniec jest przegubowo połączony z podstawą fotela, przy czym teleskopowy wspornik jest zaopatrzony w ustalający mechanizm, którego nastawczy element jest rozmieszczony z boku oparcia fotela. W bocznych uchwytach, rozmieszczonych po obu stronach ramy siedziska osadzone są wysięgniki podłokietników i/lub stolik oraz lampa, zamocowane na wysięgnikach i/lub półka na obrotowym wysięgniku i/lub pojemnik na odpady.
Znana jest również konstrukcja opisana w polskim wynalazku nr 197835 pt. „Fotel rozkładany z podnóżkiem" (publ. BUP Nr 16/2001, WUP Nr 05/2008). Przedstawiony w tym wynalazku rozkładany fotel z podnóżkiem posiada ramową konstrukcję nośną wyposażoną w mechanizm regulacji położenia oparcia i zespół ruchomego podnóżka, przy czym mechanizm regulacji połączony jest obrotowo jednym końcem za pomocą sworznia z ramą poduchy oparcia, a drugim końcem - za pomocą sworznia -z ramą siedziska. Rozwiązanie to charakteryzuje się tym, że mechanizm regulacji położenia ramy jednym końcem połączony jest obrotowo za pomocą sworznia i obejmy z wypukłym do wewnątrz łącznikiem przytwierdzonym do ramy, a drugi jego koniec spoczywa luźno na sworzniu obejmy połączonej łącznikiem przytwierdzonym do ramy, zaś zespół ruchomego podnóżka spoczywa na prowadnicach połączonych z kształtowymi nogami przytwierdzonymi do ramy. Z opisu patentu europejskiego nr zgłoszenia 05112752.0/ EP 1736078 (Patentblatt 2006/52) znany jest fotel, charakteryzujący się tym, że na jego ramieniu nośnym zamocowany jest przesuwany osiowo drążek sprzęgający, który z jednej strony połączony jest z podnóżkiem, natomiast z drugiej strony z prowadnicą zamocowaną obrotowo do podnóżka.
Dotychczas, podnóżki połączone są z siedziskiem fotela skomplikowanymi konstrukcjami wyprowadzonymi z centralnej, spodniej części podnóżka. Konstrukcje te uniemożliwiają zminimalizowanie tych mechanizmów do takich rozmiarów, aby były jak najmniej widoczne spod ramy siedziska. Są one ewentualnie jedynie zasłaniane nisko montowanymi podłokietnikami, co w efekcie prowadzi do wrażenia monstrualności fotela.
Celem opracowanego rozwiązania jest zniwelowanie tych problemów. Cel ten osiągnięto poprzez opracowanie nowego rodzaju przegubu mocującego stelaż podnóżka fotela do siedziska fotela, za pomocą którego ustala się odpowiednie położenie podnóżka.
Istota opracowanego przegubu mocującego stelaż podnóżka fotela polega na tym, że stanowi go wyprowadzony z ramy i połączony z nią sztywny uchwyt, połączony obrotowo z końcem łącznika przegubu, zaś przeciwległe ramię łącznika przegubu połączone jest sztywno ze wspornikiem. Natomiast w ramieniu łącznika przegubu wykonany jest kolejny otwór, poprzez który poprowadzona jest ośka, na której osadzone jest obrotowo ramię elementu nośnego konstrukcji fotela łączące podnóżek z konstrukcją ramy siedziska. 3 PL 66 925 Υ1
Sztywny uchwyt ma wykonany otwór podobny do otworu wykonanego na końcu odpowiedniego, współpracującego z tym elementem łącznika przegubu, przy czym przez otwory te poprowadzona jest oś. W opracowanym wzorze użytkowym przegub mocujący stelaż podnóżka fotela do siedziska fotela umieszczony jest bezpośrednio pomiędzy siedziskiem i podnóżkiem. Dzięki temu zminimalizowana zostaje różnica w odległościach pomiędzy różnymi położeniami podnóżka w stosunku do siedziska i praktycznie osiągnięta zostaje stała odległość pomiędzy tymi elementami. Dzięki temu konstrukcja całego fotela staje się bardziej zwarta oraz wyeliminowane zostają wszelkie luzy. W efekcie, po pokryciu fotela tkaniną obiciową lub skórą uzyskuje się optymalne jej napięcie, co eliminuje również powstawanie nieestetycznych sfałdowań tkaniny lub skóry, które często prowadziły do pękania pokrycia.
Dzięki zastosowaniu nowego mechanizmu przegubu mocującego stelaż podnóżka fotela zmienione zostało rozwiązanie przemieszczania podnóżka, a dzięki temu możliwe jest stosunkowo płaskie ukrycie mechanizmu pod siedziskiem fotela. Zaletą opracowanego rozwiązania jest także to, że jest ono bezpieczne dla użytkownika fotela w czasie regulacji ruchomego podnóżka. Nie istnieje zagrożenie przypadkowego przyszczypnięcia dłoni, czy też palców, ponieważ wszystkie odległości powstające pomiędzy poszczególnymi elementami mechanizmu są tak dobrane, że nie istnieje możliwość wsunięcia pomiędzy nie dłoni czy palców i ich zmiażdżenia.
Ponadto, funkcjonalność opracowanego mechanizmu może być podniesiona dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego, który może być także sterowany bezprzewodowo.
Przegub mocujący stelaż podnóżka fotela do siedziska fotela, według opracowanego wzoru użytkowego, został bliżej przedstawiony na rysunkach, na których fig. 1 - przedstawia przegub mocujący stelaż podnóżka fotela, łączący siedzisko fotela z podnóżkiem w widoku perspektywicznym od spodu, fig. 2 - przedstawia konstrukcję nośną siedziska fotela z wysuniętym podnóżkiem w widoku perspektywicznym z boku, natomiast fig. 3 - ilustruje konstrukcję nośną siedziska fotela z zsuniętym, składanym podnóżkiem w widoku perspektywicznym z góry.
Jak pokazano na rysunkach, opracowany przegub mocujący stelaż podnóżka fotela do siedziska fotela jest elementem fotela, który posiada ramową konstrukcję nośną, przy czym przednia część konstrukcji ramy 1 siedziska 2 połączona jest z konstrukcją wspornika 3 podnóżka 4 za pomocą łącznika 5 przegubu korzystnie dwuramiennego umożliwiającego wahadłowy ruch podnóżka 4. Z ramy 1 wyprowadzone są korzystnie dwa połączone z nią niewielkie sztywne uchwyty 6. W każdym ze sztywnych uchwytów 6 wykonany jest otwór, podobny do otworu wykonanego na końcu odpowiedniego, współpracującego z tym elementem łącznika 5 przegubu, przy czym przez otwory te poprowadzona jest oś 7. Przeciwległy koniec ramienia łącznika 5 przegubu połączony jest sztywno ze wspornikiem 3. Natomiast mniej więcej w połowie każdego łącznika 5 przegubu wykonany jest kolejny otwór, poprzez który poprowadzona jest ośka 8, na której są osadzone łączniki 5 przegubu, z którą równocześnie połączone są obrotowo ramiona 9 mechanizmu wysuwającego, podtrzymującego i chowającego podnóżek 4. Przy czym podnóżek 4 poprzez opisany mechanizm i ramiona 9 połączony jest z konstrukcją ramy 1 siedziska 2. W opracowanym wzorze użytkowym możliwe jest stosowanie różnych mechanizmów wysuwania podnóżka 4. Możliwe jest także zastosowanie konstrukcji, w której ze wspornikiem 3 podnóżka 4 połączone są szyny 10, wzdłuż których przemieszcza się wysuwany i wsuwany podnóżek 4. Spodnia część podnóżka 4 połączona jest za pomocą pantograficznego mechanizmu 11 z ramionami 9 mechanizmu wysuwającego, podtrzymującego i chowającego podnóżek 4, a jak wyżej wyjaśniono, poprzez ten mechanizm i ramiona 9 podnóżek 4 połączony jest z konstrukcją ramy 1 siedziska 2.
Dzięki znanej specyfice działania pantograficznego mechanizmu 11 możliwa jest regulacja położenia podnóżka 4 względem siedziska 2. W zależności od ilości i długości ramion 9 pantograficznego mechanizmu 11 - istnieje możliwość uzyskiwania różnej, zakładanej odległości końca podnóżka 4 od siedziska 2.
Pantograficzny mechanizm 11 stabilizują korzystnie dwie sprężyny 12. Jednakże, w przypadku zastosowania wyłącznie stabilizujących sprężyn 12, podnóżek 4 może przyjmować tylko dwie skrajne pozycje: złożonego i rozłożonego (względnie dodatkowo rozsuniętego).

Claims (2)

  1. 4 PL 66 925 Υ1 Zastrzeżenia ochronne 1. Przegub mocujący stelaż podnóżka fotela, znamienny tym, że stanowi go wyprowadzony z ramy (1) i połączony z nią sztywny uchwyt (6), połączony obrotowo z końcem łącznika (5) przegubu, zaś przeciwległe ramię łącznika (5) przegubu połączone jest sztywno ze wspornikiem (3), natomiast w ramieniu łącznika (5) przegubu wykonany jest kolejny otwór, poprzez który poprowadzona jest ośka (8), na której osadzone jest obrotowo ramię (9) elementu nośnego konstrukcji fotela łączące podnóżek (4) z konstrukcją ramy (1) siedziska (2).
  2. 2. Przegub mocujący stelaż podnóżka fotela, według zastrz. 1, znamienny tym, że sztywny uchwyt (6) ma wykonany otwór podobny do otworu wykonanego na końcu odpowiedniego, współpracującego z tym elementem łącznika (5) przegubu, przy czym przez otwory te poprowadzona jest oś (7).
PL119403U 2010-10-12 2010-10-12 Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela PL66925Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119403U PL66925Y1 (pl) 2010-10-12 2010-10-12 Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119403U PL66925Y1 (pl) 2010-10-12 2010-10-12 Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL119403U1 PL119403U1 (pl) 2012-04-23
PL66925Y1 true PL66925Y1 (pl) 2014-01-31

Family

ID=46002888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL119403U PL66925Y1 (pl) 2010-10-12 2010-10-12 Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL66925Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL119403U1 (pl) 2012-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6752459B2 (en) Adjustable chair
RU2396891C1 (ru) Раскладное кресло
US20120086252A1 (en) Sit-Stand Chair
RU2628981C2 (ru) Кресло-шезлонг
JP2009520543A5 (pl)
US7063380B1 (en) Collapsible easy chair
JP7411628B2 (ja) 押し上げ機構と椅子
CN213097009U (zh) 座椅活动机构、座椅架体及座椅
US9016790B2 (en) Convertible seating reclining chair
JP5023314B2 (ja) リクライニング腰掛構造物
CN208726087U (zh) 具有椅背倾斜补偿的椅具
KR101058333B1 (ko) 접이식 의자
ES2370476T3 (es) Un mueble para sentarse convertible en cama.
PL66925Y1 (pl) Przegub mocujacy stelaz podnózka fotela
CN110720776A (zh) 坐式和/或躺式家具
JP2000508192A (ja) 家具の調節装置
KR101811216B1 (ko) 가변식 의자
KR20100034425A (ko) 간이의자
KR20130004781U (ko) 접철식 캠핑 의자
CN220212410U (zh) 一种坐站椅的支撑机构及座椅
KR100344126B1 (ko) 다용도 안락의자
CN214341240U (zh) 一种带有易调节腿拖的座椅
CN110558760B (zh) 座椅组成结构
KR101132525B1 (ko) 매트리스 겸용 사무용 의자
KR102221012B1 (ko) 교회의자