PL66522Y1 - Roleta materialowa - Google Patents

Roleta materialowa

Info

Publication number
PL66522Y1
PL66522Y1 PL119341U PL11934106U PL66522Y1 PL 66522 Y1 PL66522 Y1 PL 66522Y1 PL 119341 U PL119341 U PL 119341U PL 11934106 U PL11934106 U PL 11934106U PL 66522 Y1 PL66522 Y1 PL 66522Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
holder
handle
recesses
roller
cover
Prior art date
Application number
PL119341U
Other languages
English (en)
Inventor
Jerzy Karpinski
Original Assignee
Karpinska Malgorzata Tapparella
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karpinska Malgorzata Tapparella filed Critical Karpinska Malgorzata Tapparella
Priority to PL119341U priority Critical patent/PL66522Y1/pl
Publication of PL66522Y1 publication Critical patent/PL66522Y1/pl

Links

Landscapes

  • Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)

Description

2 PL 66 522 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest roleta materiałowa, przeznaczona do przesłaniania otworów architektonicznych, takich jak przykładowo okna lub drzwi, przed niepożądanym wpadaniem do pomieszczenia światła lub promieni słonecznych.
Znane są rolety materiałowe, wykonywane w zależności od klasy estetyki bez kasety i z kasetą. W obecnie wytwarzanych konstrukcjach rolet materiałowych, mechanizm napędowy do zwijania materiału rolety zamocowany jest do uchwytu z jego boku, po zewnętrznej stronie strefy ruchowej rolety. Tym samym jest bardziej widoczny niż w wersji wykonania, w której był montowany po wewnętrznej stronie strefy ruchowej rolety.
Znane są rolety materiałowe bez kasety, które nie mają jakichkolwiek osłon bocznych, zarówno osłony zakrywającej ustalony z jednej strony mechanizm napędowy wałka nawijania tkaniny rolety, jaki i osłony zakrywającej drugi bok rolety materiałowej. W rozwiązaniach tych każdy bok rolety jest wyposażony tylko w uchwyt i obsadę.
Takie wykonanie konstrukcji rolety materiałowej jest nieestetyczne, co jest szczególnie istotne w miejscach, w których rolety są przeważnie montowane a więc przykładowo pokoje dzienne, sypialnie, salony, których przeznaczenie stawia wszystkim montowanym elementom wyposażenia takich wnętrz wysokie wymogi w zakresie estetyki wykonania i ładnego wyglądu po wykonaniu prac montażowych i w czasie ich eksploatacji.
Istota konstrukcji rolety według wzoru użytkowego polega na tym, że ma dwie osłony boczne, z których każda od strony wewnętrznej jest wyposażona w dwa elementy uformowane na jej stronie wewnętrznej sprzęgalne kształtowo z odpowiadającym im widocznym i zewnętrznie dostępnym ukształtowaniem przestrzeni konstrukcyjnej zawierającej dany uchwyt i obsadę tak, że jedna osłona boczna zakrywa po jednej stronie wałka nawijania mechanizm napędowy, obsadę i jeden uchwyt, a po przeciwległej stronie druga osłona boczna zakrywa drugą obsadę wałka nawijania i drugi uchwyt, a ponadto osłona boczna zawiera po stronie wewnętrznej, przy krawędziach swych bocznych skrajów, przy-krawędziowe brzegowe wzdłużne wypustki skierowane do wewnątrz w stronę osi symetrii osłony, sytuujące się, po nasunięciu na zespół uchwyt - obsada, przyległe przynajmniej do jednego z elementów tego zespołu, korzystnie w odpowiednich dopełnianych nimi wnękach wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej zawierającej dany uchwyt i obsadę, korzystnie w przestrzeniu pomiędzy uchwytem a obsadą, przy czym dopełniane wypustkami wnęki stanowią dostępne zewnętrznie wybrania uchwytu lub obsady.
Korzystnym jest gdy osłona boczna zawiera po stronie wewnętrznej na powierzchniach swych bocznych skrajów kształtowe, korzystnie wzdłużne wypustki skierowane do wewnątrz w stronę osi symetrii osłony, sytuujące się, po nasunięciu na zespół uchwyt-obsada, przyległe przynajmniej do jednego z elementów tego zespołu, korzystnie w odpowiednich dopełnianych nimi wnękach wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej zawierającej dany uchwyt i obsadę, korzystnie w przestrzeni pomiędzy uchwytem, a obsadą przy czym wnęki stanowią dostępne zewnętrznie wybrania obsady lub uchwytu.
Zaletą przedstawionej konstrukcji rolety jest estetyczne wykonanie jej obydwu przeciwległych sobie boków.
Odpowiednie ukształtowanie i wyprofilowanie obydwu osłon bocznych, ustalonych w obrębie przestrzeni konstrukcyjnej zespołów uchwyt-obsada rolety, wraz z dopasowaniem kształtem zewnętrznym do profili jej uchwytów, a także barwą powierzchni, z jednej strony zasłaniają wszystkie elementy wewnętrzne włącznie z mechanizmem napędowym i obsadami, chroniąc je przed zanieczyszczeniami i osiadaniem kurzu, a z drugiej strony nadają całej konstrukcji rolety materiałowej ładny i estetyczny wygląd odpowiedni do przeznaczenia wnętrz, w których są sytuowane.
Dzięki wyposażeniu rolety materiałowej w tak łatwo sprzęgalne z jej konstrukcją osłony boczne, łatwiej jest utrzymać tak zamknięte przestrzennie i zwarte konstrukcje w odpowiedniej czystości.
Opisane ukształtowanie konstrukcyjne zapewnia też prosty montaż i demontaż osłon bocznych rolety a następnie łatwy dostęp do pozostałych elementów konstrukcyjnych rolety.
Przedmiotowy wzór użytkowy zostanie przybliżony na podstawie rysunku, na którym poszczególne figury przedstawiają: - Fig. 1 - widok aksonometryczny konstrukcji rolety z niewielkimi wybraniami w ściankach osłon bocznych dla uwidocznienia wnętrza rolety z uchwytami, mechanizmem napędowym i obsadami, 3 PL 66 522 Υ1 - Fig. 2 - zestawienie montażowe w widoku aksonometrycznym elementów konstrukcyjnych rolety po jednej stronie wraz z mechanizmem napędowym, - Fig. 3 - widok odmiany konstrukcyjnej obsady odpowiadającej osłonie z Fig. 4.
Roleta materiałowa, pokazana na rysunku na Fig. 1, zawiera wałek nawijania 1 z nawiniętą na nim tkaniną, osadzony na końcach w skrajnych obsadach 2 mocowanych do uchwytów 3, odpowiednio po jednym z każdej strony. Uchwyty 3 są wyposażone w spodzie w otwory pod elementy mocujące je przykładowo do ramy okiennej.
Obsady 2 jak podano wyżej, mocowane są do odpowiadających im uchwytów 3, przy czym z jednej strony wałka nawijania 1 w obsadzie 2 ustalony jest mechanizm napędowy 4 sprzęgany z wałkiem nawijania 1.
Mechanizm napędowy 4 przeznaczony jest do rozwijania i zwijania materiału rolety i może być sytuowany albo z jednej albo z drugiej strony rolety.
Konstrukcja rolety, pokazana na Fig. 1, ma dwie osłony boczne 5, z których każda od strony wewnętrznej jest wyposażona w dwa elementy 6 uformowane na jej stronie wewnętrznej sprzęganie kształtowo z odpowiadającym im widocznym i zewnętrznie dostępnym ukształtowaniem przestrzeni konstrukcyjnej, zawierającej dany uchwyt 3 i obsadę 2 ustalone tak, że jedna osłona boczna 5 zakrywa po jednej stronie wałka nawijania X obsadę 2 i uchwyt 3 oraz mechanizm napędowy 4, a po przeciwległej stronie druga osłona boczna 5 zakrywa drugi uchwyt 3 i drugą obsadę 2 wałka nawijania 1_. Ogólnie te elementy 6 osłony bocznej 5, uformowane na stronie wewnętrznej jako sprzęgalne kształtowo, stanowią uformowane po stronie wewnętrznej przy krawędziach ich bocznych skrajów przy-krawędziowe brzegowe wzdłużne wypustki skierowane do wewnątrz, w stronę osi symetrii osłony, sytuujące się, po nasunięciu na zespół uchwyt 3 - obsada 2, przyległe przynajmniej do jednego z elementów tego zespołu, najlepiej w odpowiednich dopełnianych nimi wnękach 7 wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej, zawierającej dany uchwyt 3 i obsadę 2.
Na aksonometrycznym rysunku (Fig. 2) zilustrowano złożenie elementów konstrukcyjnych jednej strony rolety z mechanizmem napędowym 4 włącznie.
Uchwyt 3 rolety jest wyposażony od strony obsady 2 w elementy kształtowe 8 sprzęgane z prowadnicami 9 i z innymi kształtowymi elementami spodniej powierzchni obsady 2. Przy bocznej ściance uchwytu 3 od strony obsady 2 uformowana jest wnęka wzdłużna 7 przyległa do krawędzi skraju uchwytu, w której sytuuje się dana cienka przy-krawędziowa wypustka 6 osłony bocznej 5. W wycięciu 10 uchwytu 3 sytuowana jest tulejka końcowa H sprzęgana z jednej strony z mechanizmem napędowym 4 a z drugiej z wałkiem nawijania 1 rolety. Tulejka końcowa 10 ma kołnierz oporowy 12 i zewnętrzne wypusty 13.
Osłona boczna 5 jest nasuwana na zespół uchwyt 3 - obsada 2 od góry. Równie dobrze można zastosować nasuwanie osłony 5 z odpowiednimi wypustkami kształtowymi od przodu obsady 2. W innym wykonaniu rolety, niepokazanym na rysunku, dopełniane brzegowymi kształtowymi wypustkami 6 wnęki 7 wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej mogą stanowić dostępne zewnętrznie wybrania wewnętrzne uchwytu 3. W innym kolejnym wykonaniu rolety, również niepokazanym na rysunku, dopełniane brzegowymi kształtowymi wypustkami 6 wnęki wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej mogą stanowić, stanowią dostępne zewnętrznie wybrania obsady 2. W kolejnym wykonaniu, osłona boczna 5 zawiera po stronie wewnętrznej na górnych powierzchniach swych bocznych skrajów kształtowe, wzdłużne wypustki 6' skierowane do wewnątrz w stronę osi symetrii osłony 6' sytuujące się, po nasunięciu na zespół uchwyt - obsada 2' w odpowiednich dopełnianych nimi wnękach 7' obsady 2' przykładowo w przestrzeni pomiędzy uchwytem 3' a obsadą 2'.
Osłona 5' ma szerokość boczną spasowaną z dolną podstawą 14 obsady 2' i otwór 15 do cięgna koralikowego. Obsada 2' przylega do uchwytu 3 rolety nie pokazanego w tym wykonaniu. W obrazującym to wykonaniu zilustrowanym na Fig. 3 i Fig. 4 wymienione dopełniane kształtowymi wzdłużnymi wypustkami 6' wnęki 7' wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej stanowią dostępne zewnętrznie wybrania obsady 2' w postaci otwartych spasowanych kanałów z elementem zatrzasku pod dodatkowy kształtowy wypust 16 osłony bocznej 5' jak przy wnęce 17. W następnym kolejnym wykonaniu niepokazanym na rysunku, wymienione dopełniane kształtowymi wypustkami 6" wnęki 7' wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej mogą stanowić dostępne zewnętrznie wybrania uchwytu 3'.
Tożsame osłony i obsady oraz uchwyty po obu stronach rolety umożliwiają ustalanie mechanizmu napędowego z dowolnej strony.

Claims (2)

1. Zastrzezenia ochronne 1. Roleta materialowa zawierajaca z jednej strony walka nawijania mechanizm napedowy usta- lony wraz z nim w obsadzie przylaczonej do uchwytu mocowania rolety, a z przeciwleglej strony druga obsade przylaczona do drugiego uchwytu mocowania rolety, znamienna tym, ze ma dwie oslony bo- czne (5, 5'), z których kazda od strony wewnetrznej jest wyposazona w dwa elementy (6, 6', 16) ufor- mowane na jej stronie wewnetrznej sprzegalne ksztaltowo z odpowiadajacym im widocznym i zewnetrz- nie dostepnym uksztaltowaniem (7, 7', 17) przestrzeni konstrukcyjnej zawierajacej dany uchwyt (3) i obsade (2) tak, ze jedna oslona boczna (5, 5') zakrywa po jednej stronie walka nawijania (1) mecha- nizm napedowy (4), obsade (2) i jeden uchwyt (3), a po przeciwleglej stronie druga, korzystnie taka sama oslona boczna (5) zakrywa druga obsade (2) walka nawijania (1) i drugi uchwyt (3), a ponadto oslona boczna (5) zawiera po stronie wewnetrznej, przy krawedziach swych bocznych skrajów, przy- krawedziowe brzegowe wzdluzne wypustki (6) skierowane do wewnatrz w strone osi symetrii oslony (5), sytuujace sie, po nasunieciu na zespól uchwyt (3) - obsada (2), przylegle przynajmniej do jednego z elementów tego zespolu, korzystnie w odpowiednich dopelnianych nimi wnekach (7) wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej zawierajacej dany uchwyt (3) i obsade (3), korzystnie w przestrzeniu pomie- dzy uchwytem (3), a obsada (2), przy czym dopelniane wypustkami (6) wneki (7) stanowia dostepne zewnetrznie wybrania uchwytu (3) lub obsady (2).
2. Roleta wedlug zastrz. 1, znamienna tym, ze oslona boczna (5') zawiera po stronie wewnetrz- nej na powierzchniach swych bocznych skrajów ksztaltowe, korzystnie wzdluzne wypustki (6', 16) skie- rowane do wewnatrz w strone osi symetrii oslony (5'), sytuujace sie, po nasunieciu na zespól uchwyt- -obsada, przylegle przynajmniej do jednego z elementów tego zespolu, korzystnie w odpowiednich do- pelnianych nimi wnekach (7', 17) wymienionej przestrzeni konstrukcyjnej zawierajacej dany uchwyt i obsade, korzystnie w przestrzeniu pomiedzy uchwytem, a obsada, przy czym wneki (7', 17) stanowia dostepne zewnetrznie wybrania obsady (2') lub uchwytu. RysunkiPL 66 522 Y1 5PL 66 522 Y1 6 Departament Wydawnictw UP RP PL PL
PL119341U 2006-01-11 2006-01-11 Roleta materialowa PL66522Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119341U PL66522Y1 (pl) 2006-01-11 2006-01-11 Roleta materialowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119341U PL66522Y1 (pl) 2006-01-11 2006-01-11 Roleta materialowa

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL66522Y1 true PL66522Y1 (pl) 2013-05-31

Family

ID=48522922

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL119341U PL66522Y1 (pl) 2006-01-11 2006-01-11 Roleta materialowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL66522Y1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20100010743U (ko) 롤 블라인드
EP3363985B1 (en) Roller shutter with lateral guides
KR101274195B1 (ko) 조립식 창호 프레임 유닛
WO2017151064A1 (en) External blind in a glazed housing
KR101274194B1 (ko) 일체식 창호 프레임 유닛
PL66522Y1 (pl) Roleta materialowa
WO2014120009A1 (en) Shutter panel assembly for architectural openings
EP2725180B1 (en) Mounting accessory
PL63726Y1 (pl) Roleta materia lowa z os lonami bocznymi PL PL
KR200365871Y1 (ko) 권취형 버티컬 블라인드
JPH0348339Y2 (pl)
KR200156581Y1 (ko) 미서기 창틀의 로울러식 방충망의 설치구조
KR102235129B1 (ko) 방범창살 및 방충망 일체형 창호
KR20100004187U (ko) 인테리어 효과를 가지는 이동형 창문 가림 구조물
KR20010045034A (ko) 롤 스크린 장착장치
JPH0736074Y2 (ja) 組合せブラインド
KR100670556B1 (ko) 권취형 버티컬 블라인드
KR20170087664A (ko) 미러 블라인드
KR200266058Y1 (ko) 이중 블라인더형 커텐용 레일
CN209817807U (zh) 一种节能铝合金门窗
JPH10299349A (ja) シャッター付きサッシ装置
KR100374769B1 (ko) 조적식 주택의 다기능 중창
JPS585833Y2 (ja) 目隠し面格子付網戸ユニツト
KR200314065Y1 (ko) 블라인드에 사용되는 상하손잡이
JPS5816076B2 (ja) カ−テンレ−ルと巻上げ式防虫網の取付けユニット