PL65582Y1 - Belka herbicydowa do krzewów jagodowych - Google Patents

Belka herbicydowa do krzewów jagodowych

Info

Publication number
PL65582Y1
PL65582Y1 PL118318U PL11831809U PL65582Y1 PL 65582 Y1 PL65582 Y1 PL 65582Y1 PL 118318 U PL118318 U PL 118318U PL 11831809 U PL11831809 U PL 11831809U PL 65582 Y1 PL65582 Y1 PL 65582Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bar
boom
arm
herbicide
frame
Prior art date
Application number
PL118318U
Other languages
English (en)
Inventor
Krzysztof Szafrański
Original Assignee
Jaworski Bogdan
Placek Janina
Krzysztof Szafrański
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaworski Bogdan, Placek Janina, Krzysztof Szafrański filed Critical Jaworski Bogdan
Priority to PL118318U priority Critical patent/PL65582Y1/pl
Publication of PL65582Y1 publication Critical patent/PL65582Y1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

2 PL 65 582 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest belka herbicydowa do krzewów jagodowych, mająca zastosowanie przy wykonywaniu zabiegów ochrony roślin.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr 193832 urządzenie do nanoszenia herbicydów, zbudowane z belki nośnej, ukształtowanej w dwóch płaszczyznach prostopadłych i przedłużonej w jednym końcu ramą trójkątną za pośrednictwem przegubu zabezpieczonego sprężynami naciągowymi, zaś w drugim końcu zaopatrzonej w trzy rozstawione wzdłuż tegoż poziomego końca belki nośnej pręty stelażu nośnego; z bryłowej osłony - w widoku z góry o obrysie wycinka koła, złożonej z części stałej podwieszonej sztywno pod prętami stelażu nośnego i z części uchylnej, która wzdłuż zewnętrznej krawędzi posiada palisadę rolek osadzonych w dwupłytkowej, łukowej obsadzie zamocowanej do łuku nitrowego i wystających poza jej krawędź, a jeden koniec zaopatrzony jest w dwupłytkowe gniazdo do połączenia z mechanizmem oporo-powrotnym, zapewniającym wychylenie i powrót części uchylnej osłony bryłowej; z ramy stałej mocowanej z przodu ciągnika, stanowiącej przestrzenną konstrukcję dwupłaszczyznową: w płaszczyźnie pionowej beleczka pozioma i mocowany do niej słupek stanowią odwróconą literę T, a w płaszczyźnie poziomej do spojenia beleczki poziomej ze słupkiem dochodzi wysięgnik poziomy połączony zastrzałem z końcem beleczki poziomej.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 187633 sadownicza belka uchylna do herbicydów, posiadająca żerdź przegubowo mocowaną jednym końcem w uchwycie belki zaopatrzonym w tym celu w widełkowy zawias, zaś w drugim końcu żerdź posiada tulejową piastę z kołnierzem oporowym, mocowaną ruchowo w tulei osadzonej w widełkowym uchwycie, stanowiącym zakończenie żerdzi. Do kołnierza oporowego zamocowane są pod kątem do poziomu szprychy spięte u dołu prętowym kołem odpychającym. W otworze piasty przesunięty jest ślizgowo tulejowy czop łożyskowy z zamocowanym na nim od góry płytkowym ramieniem, a od dołu tarczą, do której poprzez pierścień zamocowana jest osłona o obrysie bryły stożka ściętego, w którego pobocznicy zamocowany jest uchwyt z rozpylaczem, do którego ciecz doprowadzona jest przewodem poprowadzonym przez tulejowy czop łożyskowy. Żerdź odchylana jest przez obtaczanie pni drzew kołem odpychającym, a powrót do położenia wyjściowego zapewnia sprężyna rozpięta między ramieniem mocowanym do uchwytu belki, ustawionym pod kątem do widełkowego zawiasu, a żerdzią.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr 150092 urządzenie do nanoszenia herbicydów w krzewach jagodowych, w którym na końcu tłoczyska hydraulicznego siłownika jest osadzony swo-rzeń, na którym są ułożyskowane dwa krążki mogące swobodnie toczyć się po półkach ceowników konsoli, a także znajdują się dwie rolki, które współpracują z dźwigniami przytwierdzonymi do tulei obrotowo osadzonych na trzpieniach umieszczonych w ścianach przymocowanych do konsoli.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr 103028 urządzenie do nanoszenia herbicydów, które ma pionową konsolę zamocowaną swoimi ścianami z przodu ciągnika rolniczego. W górnej części konsoli jest zamocowany hydrauliczny siłownik. Dolny koniec tłoczyska ma swobodę przesuwu poosiowego. Są w nim osadzone zawiasowo i przesuwnie dwie dwuramienne dźwignie, których osie obrotu są umieszczone w ścianach konsoli. Wolne końce dźwigni są zaopatrzone w rolki, które współpracują z opryskującymi belkami zawiasowo zamocowanymi do ścian konsoli. Belki są zakończone rurowymi osiami, z osadzonymi na nich jezdnymi kołami, a w osiach tych osadzone są przesuwnie, o regulowanym przesuwie, człony z uchwytami, na których końcach zamocowane są rozpylacze cieczy opryskowej.
Belka herbicydowa do krzewów jagodowych według wzoru użytkowego charakteryzuje się tym, że stanowi funkcjonalne połączenie słupa montażowego, belki wysięgnikowej i stelaża, przy czym słup montażowy składa się z pręta ceowego długiego i pręta ceowego krótkiego, rozmieszczonych równolegle do siebie, przy czym w dolnej części pręta ceowego długiego przymocowany jest kątownik mocowania prawy i kątownik mocowania lewy, do którego zamocowana jest - poprzez tulejkę łożyskową w przedniej swej części oraz poprzez sprężynę śrubową i cięgno łańcuchowe w środkowej swej części - belka wysięgnikowa, przy czym belka wysięgnikowa złożona jest z ramienia długiego poziomego, ramienia krótkiego skośnego i dźwigni, przy czym w ramieniu długim poziomym znajduje się tuleja łożyskowa, w której ułożyskowany jest łącznik podwieszający z prawym cięgnem płaskim, zaś na końcu ramienia krótkiego skośnego zamocowany jest wysięgnik łamany płaskownikowy i wysięgnik ce-owy, przy czym na końcach tych wysięgników znajdują się odboje, a ponadto w wysięgniku ceowym zamocowana jest sprężyna śrubowa, zaś w ramieniu krótkim skośnym zamocowane jest lewe cięgno płaskie, a ponadto na cięgnach płaskich - poprzez tulejki łożyskowe - podwieszony jest wahliwie do 3 PL 65 582 Υ1 belki wysięgnikowej stelaż, a przy tym stelaż składa się z rozmieszczonych równolegle łamanej belki głównej, łamanego pręta dolnego, łamanego pręta górnego i kolejnego łamanego pręta dolnego, połączonych ze sobą poziomymi łącznikami oraz pionowym słupkiem i skośnymi łącznikami, a ponadto stelaż posiada płozę giętą, składającą się z poziomej gałęzi, skośnej gałęzi oraz pręta podgarniające-go, przy czym na pręcie górnym zamocowane są rozpylacze oraz osłona.
Przedmiot wzoru użytkowego pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia belkę herbicydową w widoku z przodu w pozycji pracy, fig. 2 - belkę herbicydową w widoku z góry w pozycji pracy, fig. 3 - belkę herbicydową w widoku z przodu w pozycji transportowej, fig. 4 - słup montażowy w widoku z przodu, do którego zawieszona jest belka, a słup mocowany jest na ciągniku, fig. 5 - słup montażowy w widoku bocznym w sposób ukazujący jego konstrukcję, fig. 6 - słup montażowy w widoku z góry, oznaczonym jako widok A na fig. 5, fig. 7 - szczegół oznaczony jako „A" na fig. 5, ukazujący w większej podziałce połączenie cylindra siłownika hydraulicznego z prowadnicą wewnątrz przestrzeni słupa montażowego, fig. 8 - stelaż belki herbicydowej w widoku bocznym, fig. 9 - stelaż belki herbicydowej w widoku z góry, fig. 10 - widok A oznaczony na fig. 8, ukazujący ukształtowanie płozy stelaża, fig. 11 - przekrój poprzeczny stelaża, oznaczony jako A-A na fig. 8, ukazujący połączenia poszczególnych prętów stelaża w płaszczyźnie poprzecznego przekroju, fig. 12 - przekrój poprzeczny stelaża, oznaczony jako B-B na fig. 8, ukazujący w innym miejscu połączenia prętów stelaża w innej płaszczyźnie poprzecznego przekroju, fig. 13 - belkę herbicydową w widoku bocznym, fig. 14 - belkę herbicydową w widoku z góry, fig. 15 - łącznik podwieszający łączący stelaż z belką w widoku z przodu.
Belka herbicydowa do krzewów jagodowych stanowi funkcjonalne połączenie słupa montażowego 1, belki wysięgnikowej 2 i stelaża 3, zamocowanych z przodu ciągnika V\_. Słup montażowy 1 składa się z pręta ceowego długiego U_ i pręta ceowego krótkiego 1_2, rozmieszczonych równolegle do siebie, połączonych u góry przewiązką górną 1J5, niżej ceowymi oporami transportowymi 1_13, a u dołu łącznikiem ceowym dolnym 1_A. U góry pręta ceowego długiego U. przymocowana jest poprzeczka iJ z otworami 1.7.1. U dołu do pręta ceowego długiego U_ i łącznika ceowego dolnego 1.4 przymocowany jest słupek wzmacniający 1.18. zaś w pobliżu jego górnej części zamocowane jest do pręta ceowego długiego U. żebro usztywniające 1.15 i kątownik mocowania lewy 1.14 z otworem montażowym 1.14.1. a po przeciwnej stronie do pręta ceowego krótkiego 12 zamocowany jest kątownik mocowania prawy 1.13 z otworem montażowym 1.13.1, a nad nim kątownik 1.16 z otworem montażowym 1.16.1 i łącznik wzmacniający 1.17. W połowie wysokości słupa montażowego 1 zamocowany jest obustronnie do prętów ceowych U. i 12. kątowy wysięgnik podwójny 1.11. zaś do niego poprzez śrubę 1.11.1 z nakrętką 1.11.2 zamocowana jest kątownikowa listwa osadcza 1.12 z otworami montażowo-eksploatacyjnymi 1.12.1. W górnej części pręta ceowego H zamocowane jest ucho widełkowe 1J3, w którym zamocowane jest poprzez trzpień UJ, nakrętkę 1_JJ i podkładkę 1.10 ucho 13.1 cylindra siłownika hydraulicznego 13. Tłoczysko 13.2 siłownika 13 zespolone jest z rolkami prowadzącymi 14 i 14.1. poruszającymi się wewnątrz prętów ceowych H i 1_2. W otworze montażowym 1.14.1 kątownika mocowania 1.14 zamocowana jest - poprzez tulejkę łożyskową 2Λ w przedniej części oraz poprzez sprężynę śrubową 7 i cięgno łańcuchowe 9 w środkowej części - belka wysięgnikowa 2. Belka wysięgnikowa 2 złożona jest z ramienia długiego poziomego 2J_, ramienia krótkiego skośnego 22 i dźwigni 22. W ramieniu 2J_ znajduje się tuleja łożyskowa 2J5, w której ułożyskowany jest poprzez śrubę podwieszającą 5 łącznik podwieszający 4 z prawym cięgnem płaskim 6. Śruba podwieszająca 5 składa się z trzpienia gwintowanego 5J_, z nakrętkami 5J3, do trzpienia 5J. zamocowana jest tulejkowa poprzeczka 52 ze sworzniami 5J3, zawleczkami 5Λ i podkładkami 5J5 na obu końcach, zaś cięgno 6 składa się z prętów 6J_ z otworami 6J3 i przepony 6,2. Na końcu ramienia 22 zamocowany jest wysięgnik łamany płaskownikowy 2J3 i wysięgnik ceowy 2^7, przy czym na końcach wysięgników 2J3 i 2J_ znajdują się odboje 2J3, a ponadto w wysięgniku Z7 znajduje się otwór 2.7.1 do zamocowania sprężyny śrubowej 8, zaś w ramieniu 22 znajduje się otwór 2.5.1 do zamocowania lewego cięgna płaskiego 6. Na cięgnach 6 - poprzez tulejki łożyskowe 3.12 i 3.13 - podwieszony jest do belki 2 stelaż 3. Stelaż 3 składa się z rozmieszczonych równolegle łamanej belki głównej 3J., łamanego pręta dolnego 32, łamanego pręta górnego 3J3 z uchem 3.10 i łamanego pręta dolnego 3^, połączonych ze sobą poziomymi łącznikami 3J5 i 3j> oraz pionowym słupkiem 3^7 i skośnymi łącznikami 3.8 i 3JJ. Ponadto stelaż 3 posiada płozę giętą 3.11 składającą się z poziomej gałęzi 3.11.1. skośnej gałęzi 3.11.2 oraz pręta podgarniającego 3.11.3. Ponadto na pręcie górnym 3J3 zamocowane są rozpylacze 10 oraz poprzez ucho 3.10 osłona 12.

Claims (4)

  1. 4 PL 65 582 Υ1 Zastosowanie belki herbicydowej polega na wykonywaniu przejazdów roboczych ciągnikiem V\_ wzdłuż rzędu krzewów jagodowych z belką 2 w poziomej pozycji pracy, przy czym wahliwe zawieszenie stelaża 3 na belce 2 powoduje swobodne przemieszczanie się stelaża 3 w prawo pod naciskiem gałęzi rozgarnianych przez pręt 3.11.3. co zmniejsza uszkodzenia pędów. Powrót stelaża 3 do poprzedniej pozycji zapewnia sprężyna 8. Pozycję transportową belki 2 zapewnia się poprzez podniesienie jej do góry i zamocowanie do oporu transportowego 1.3. Zastrzeżenia ochronne 1. Belka herbicydowa do krzewów jagodowych, posiadająca zamocowaną z przodu ciągnika rolniczego pionową konsolę z siłownikiem hydraulicznym z ułożyskowanymi na tłoczysku rolkami, osadzone zawiasowo w konsoli ramię z dźwignią i dysze opryskowe, znamienna tym, że stanowi funkcjonalne połączenie słupa montażowego IV, belki wysięgnikowej 121 i stelaża /3/.
  2. 2. Belka herbicydowa do krzewów jagodowych według zastrz. 1, znamienna tym, że słup montażowy /1/ składa się z pręta ceowego długiego /1.1/ i pręta ceowego krótkiego /1.21. rozmieszczonych równolegle do siebie, przy czym w dolnej części pręta ceowego długiego /1.1/ przymocowany jest kątownik mocowania prawy /1.13/ i kątownik mocowania lewy /1.14/. do którego zamocowana jest -poprzez tulejkę łożyskową /2.4/ w przedniej swej części oraz poprzez sprężynę śrubową 171 i cięgno łańcuchowe 191 w środkowej swej części - belka wysięgnikowa /2/.
  3. 3. Belka herbicydowa do krzewów jagodowych według zastrz. 2, znamienna tym, że belka wysięgnikowa /2/ złożona jest z ramienia długiego poziomego /2.1/. ramienia krótkiego skośnego 12.21 i dźwigni /2.3/. przy czym w ramieniu /2.1/ znajduje się tuleja łożyskowa /2.5/. w której ułożyskowany jest łącznik podwieszający /4/ z prawym cięgnem płaskim /6/, zaś na końcu ramienia 12.21 zamocowany jest wysięgnik łamany płaskownikowy /2.6/ i wysięgnik ceowy 12.11. przy czym na końcach wysięgników /2.6/ i /2.7/ znajdują się odboje /2.8/. a ponadto w wysięgniku /2.7/ zamocowana jest sprężyna śrubowa /8/, zaś w ramieniu /2.2/ zamocowane jest lewe cięgno płaskie /6/, a ponadto na cięgnach /6/ - poprzez tulejki łożyskowe /3.12/ i /3.13/ - podwieszony jest wahliwie do belki /2/ stelaż /3/.
  4. 4. Belka herbicydowa do krzewów jagodowych według zastrz. 3, znamienna tym, że stelaż /3/ składa się z rozmieszczonych równolegle łamanej belki głównej IZM, łamanego pręta dolnego /3.2/. łamanego pręta górnego /3.3/ i łamanego pręta dolnego /3.4/. połączonych ze sobą poziomymi łącznikami /3.5/ i /3.6/ oraz pionowym słupkiem /3.7/ i skośnymi łącznikami /3.8/ i /3.9/. a ponadto stelaż /3/ posiada płozę giętą /3.11/. składającą się z poziomej gałęzi /3.11.1/. skośnej gałęzi /3.11.2/ oraz pręta podgarniającego /3.11.3/. przy czym na pręcie górnym /3.3/ zamocowane są rozpylacze /10/ oraz osłona /12/.
PL118318U 2009-06-29 2009-06-29 Belka herbicydowa do krzewów jagodowych PL65582Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL118318U PL65582Y1 (pl) 2009-06-29 2009-06-29 Belka herbicydowa do krzewów jagodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL118318U PL65582Y1 (pl) 2009-06-29 2009-06-29 Belka herbicydowa do krzewów jagodowych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL65582Y1 true PL65582Y1 (pl) 2011-08-31

Family

ID=44510549

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL118318U PL65582Y1 (pl) 2009-06-29 2009-06-29 Belka herbicydowa do krzewów jagodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL65582Y1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108812622A (zh) * 2018-07-11 2018-11-16 安徽合众智信科技咨询有限公司 一种多用途的农业农田除草机械
PL423044A1 (pl) * 2017-10-03 2019-04-08 Niegowski Zdzisław AGROLA Zakład Handlowo-Produkcyjny Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423044A1 (pl) * 2017-10-03 2019-04-08 Niegowski Zdzisław AGROLA Zakład Handlowo-Produkcyjny Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego
CN108812622A (zh) * 2018-07-11 2018-11-16 安徽合众智信科技咨询有限公司 一种多用途的农业农田除草机械
CN108812622B (zh) * 2018-07-11 2020-12-22 重庆市潼南区太安农业综合开发有限公司 一种多用途的农业农田除草机械

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9462799B2 (en) Pivot hinge boom spray system
US4372492A (en) Sprayer boom structure
CA2278073A1 (en) Suspension system for a work vehicle
ES2752049T3 (es) Soporte de batería de esparcido para pulverizador agrícola
RU2297756C2 (ru) Колесная опора сельскохозяйственной машины
AU2016204514A1 (en) Boom arm system for spraying chemicals on agricultural row crops
PL65582Y1 (pl) Belka herbicydowa do krzewów jagodowych
CA2951742A1 (en) Vehicle, in particular a self-propelled transport vehicle, with variable width
US7387316B2 (en) Portable water tank
CN114145283B (zh) 一种喷杆调节机构及其构成的跨行式喷杆喷雾机
NL2001344C2 (nl) Sproei-inrichting voor het sproeien van vloeistof op gewassen.
PL238913B1 (pl) Opryskiwacz rolniczy
FR2806256A1 (fr) Dispositif de liaison reliant une rampe d'epandage a un chassis d'un pulverisateur agricole et pulverisateur muni d'un tel dispositif de liaison
RU2366172C2 (ru) Штанговый опрыскиватель
RU2314686C1 (ru) Штанга опрыскивателя
RU2540113C2 (ru) Штанга опрыскивателя
RU63175U1 (ru) Штанговый опрыскиватель
RU178069U1 (ru) Устройство амортизации штанги с тросовой подвеской
RU2302110C1 (ru) Штанга опрыскивателя
RU2131660C1 (ru) Установка для многорядной обрезки ветвей растений
PL213266B1 (pl) Urządzenie opryskowe
PL212048B1 (pl) Belka opryskowa do herbicydów
PL231988B1 (pl) Opryskiwacz sadowniczy
RU177106U1 (ru) Опрыскиватель с гидравлическим механизмом раскладывания штанги
RU2714429C2 (ru) Система штанг опрыскивателя и сельскохозяйственный опрыскиватель, оснащенный системой штанг опрыскивателя