PL238913B1 - Opryskiwacz rolniczy - Google Patents

Opryskiwacz rolniczy Download PDF

Info

Publication number
PL238913B1
PL238913B1 PL427598A PL42759818A PL238913B1 PL 238913 B1 PL238913 B1 PL 238913B1 PL 427598 A PL427598 A PL 427598A PL 42759818 A PL42759818 A PL 42759818A PL 238913 B1 PL238913 B1 PL 238913B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lance
boom
crossbar
arms
inner boom
Prior art date
Application number
PL427598A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427598A1 (pl
Inventor
Sławomir Biardzki
Sławomir Biardzki
Original Assignee
Biardzki Slawomir Zakl Mechaniki Maszyn I Urzadzen Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biardzki Slawomir Zakl Mechaniki Maszyn I Urzadzen Rolniczych filed Critical Biardzki Slawomir Zakl Mechaniki Maszyn I Urzadzen Rolniczych
Priority to PL427598A priority Critical patent/PL238913B1/pl
Publication of PL427598A1 publication Critical patent/PL427598A1/pl
Publication of PL238913B1 publication Critical patent/PL238913B1/pl

Links

Landscapes

  • Details Or Accessories Of Spraying Plant Or Apparatus (AREA)
  • Spray Control Apparatus (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Special Spraying Apparatus (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opryskiwacz rolniczy, stosowany do zraszania i nawilżania upraw rolnych, dający się przemieszczać po drogach publicznych, co wcześniej było niemożliwe z uwagi na szerokość tego urządzenia, niedopasowanego do wymiarów dróg publicznych..
Rozwiązanie według wynalazku jest przydatne także w uprawach ogrodniczych, w sadownictwie, szkółkarstwie i innych działach gospodarki.
Z opisu zgłoszeniowego polskiego wynalazku nr P.419095, opublikowanego w Biuletynie Urzędu Patentowego nr 09/2018, znana jest belka opryskowa opryskiwacza polowego, posiadająca pierwszy dźwigar przymocowany do konstrukcji, wyposażony w rozpylacze zamocowane do tego dźwigara, charakteryzująca się tym, że zawiera drugi dźwigar, przymocowany do pierwszego dźwigara za pomocą łączników, przy czym drugi dźwigar jest usytuowany równolegle do pierwszego dźwigara, a rozpylacze są zamocowane do obu tych elementów. Są one rozmieszczone naprzemiennie. Łączniki mogą mieć zmienną, regulowaną długość.
Z opisu polskiego wynalazku, chronionego patentem nr PL161275, znana jest belka polowa opryskiwacza polowego, składana i rozkładana zdalnie do położenia roboczego, z kabiny kierowcy, przy pomocy siłowników hydraulicznych, przy czym sekcja jest podzielona na dalsze sekcje, połączone między sobą zawiasami. Przegub składania tej belki ma dwie osie obrotu, będące osiami prowadnic rolkowych, zamocowanych na stałe do sąsiednich sekcji. Na prowadnicach są ułożone elastyczne cięgna, z których, pierwsze cięgno jest zamocowane jednym końcem do tylnego ucha sekcji, natomiast drugie cięgno jest zamocowane jednym końcem do tylnego ucha innej sekcji, ponadto drugim końcem do przedniego ucha pierwszej sekcji.
Celem rozwiązania, według wynalazku jest opracowanie konstrukcji opryskiwacza rolniczego, wyposażonego w rozkładaną lancę dającą się rozsuwać do możliwie największej szerokości roboczej, umożliwiającej zraszanie cieczą stosunkowo największej powierzchni upraw, a jednocześnie możliwej do przemieszczania po drogach publicznych. W realizacji wynalazku chodzi o opracowanie konstrukcji mechanizmu składania lancy, umożliwiającego złożenie lancy do szerokości dopasowanej do wymiarów jezdni.
Opryskiwacz, zgodnie z wynalazkiem jest przeznaczony do współpracy z ciągnikiem i zaopatrzony w zespół zdalnego sterowania tym urządzeniem, zamontowanym w kabinie ciągnika. Opryskiwacz posiada zbiornik cieczy umocowany na nośnej ramie, połączonej z ciągnikiem. Po przeciwnej stronie, niż ciągnik, do nośnej ramy jest przymocowana lanca, składana za pomocą hydraulicznych siłowników. Lanca jest zbudowana ze środkowej części i rozmieszczonych po bokach wysięgników. Środkowa część oraz wysięgniki mają budowę szkieletową, utworzoną z wzdłużnych metalowych belek, połączonych pionowymi poprzeczkami. U dołu, do środkowej części lancy jest umocowana robocza belka, do której są przymocowane dozujące przewody, połączone z jednej strony ze zbiornikiem cieczy, a po przeciwnej stronie zakończone zraszaczami przymocowanymi do roboczej belki oraz do dolnych belek wysięgników, wewnętrznych i zewnętrznych.
Istotę wynalazku stanowi konstrukcja opryskiwacza rolniczego, którego lanca ma środkową część połączoną z nośną ramą. Środkowa część lancy jest połączona przegubowo z rozchylanymi na boki wysięgnikami, wewnętrznymi wysięgnikami, te zaś są połączone przegubowo z zewnętrznymi wysięgnikami. Wzdłużne belki i poprzeczki zewnętrznych i wewnętrznych wysięgników oraz środkowej część lancy, dzielą ich powierzchnię na segmenty. Robocza belka u dołu środkowej części, rozciągająca się na całej długości, środkowej części lancy jest z nią połączona poprzeczkami. Do roboczej belki od spodu są przymocowane zraszacze zasilane zasilającymi przewodami, połączonymi ze zbiornikiem cieczy. Zraszacze są przymocowane także u dołu do belek wysięgników i połączone ze zbiornikiem cieczy zasilającymi przewodami.
Środkowa część lancy jest połączona z wewnętrznymi wspornikami za pomocą podwójnego przegubu, zewnętrznego przegubu i wewnętrznego przegubu. Zewnętrzny przegub tworzą zagięte kątowo w kierunku wewnętrznego wysięgnika ramiona na przedłużeniu górnej i dolnej belki środkowej części lancy oraz ramiona u góry i u dołu, na przedłużeniu poprzecznych belek wewnętrznego wysięgnika. Ramiona te od strony połączenia mają otwory usytuowane na tej samej osi. W otworach jest zamontowany łączeniowy sworzeń.
Wewnętrzny przegub stanowi poprzeczka przymocowana ruchomo do górnej belki środkowej części lancy oraz poprzeczki, połączone z góry i od spodu z ramieniem wewnętrznego wysięgnika. Poprzeczka środkowej części lancy oraz poprzeczki wewnętrznego wysięgnika na obu końcach mają
PL 238 913 B1 otwory, w których montowane są śruby z nakrętkami, mocujące je do, belki środkowej części lancy i do ramienia wewnętrznego wysięgnika. Od strony wewnętrznej poprzeczki są połączone ze sobą za pomocą pionującego trzpienia, umiejscowionego w otworach tych poprzeczek, przy czym pomiędzy nimi, na pionującym trzpieniu jest zamontowane ramię siłownika, przeciwnym końcem przymocowane do górnej belki środkowej części lancy i połączone z rozdzielaczem hydraulicznym, umiejscowionym od frontu zbiornika, połączonym ze stanowiskiem zdalnego sterowania znajdującym się w kabinie ciągnika.
Dolna poprzeczka wewnętrznego wysięgnika jest połączona trwale z elastycznymi cięgnami z amortyzatorami, ukształtowanymi w formie tulei, połączonymi w zamknięty obwód z łańcuchem zamontowanym na zębatym kole, nad przegubem, łączącym wewnętrzny wysięgnik z zewnętrznym wysięgnikiem. Przegub łączący wewnętrzny wysięgnik z zewnętrznym wysięgnikiem jest utworzony przez ruchome połączenie ramion na przedłużeniu poprzecznych belek tych wysięgników. Ramiona mają otwory rozmieszczone na tej samej osi. W tych otworach jest zamontowany obrotowo pionowy sworzeń, wysunięty ku górze ponad poprzeczne belki wewnętrznego i zewnętrznego wysięgnika. Na wysuniętym ku górze, pionowym sworzniu jest umocowane łańcuchowe koło z łańcuchem.
Urządzenie, według wynalazku jest wydajne, łatwe i wygodne w obsłudze. Nadaje się do przemieszczania na znaczne odległości ogólnie dostępnymi drogami. Szeroka lanca umożliwia zraszanie dużych powierzchni co bardzo korzystnie wpływa na polepszenie warunków upraw polowych, przyczyniające się do uzyskiwania wysokich plonów. Pozwala rolnikom w znacznym stopniu uniezależniać się od warunków pogodowych. Opryskiwacz dzięki swej konstrukcji może być wykorzystywany jako urządzenie dozujące środki ochrony roślin, a w innych sytuacjach jako deszczownie.
Przedmiot wynalazku został zilustrowany w przykładzie wykonania, na załączonym rysunku, na którym fig. 1 - pokazuje opryskiwacz w widoku od strony mocowania lancy, w stanie częściowego rozłożenia w stan roboczy, fig. 2 - uwidacznia opryskiwacz w stanie częściowego rozłożenia w widoku perspektywicznym, fig. 3 - przedstawia lancę w widoku z góry w stanie częściowego rozłożenia wraz ze szczegółem, fig. 4 - szczegół uwidaczniający budowę przegubu na łączeniu środkowej części lancy z wewnętrznym wysięgnikiem, zaś fig. 5 prezentuje schemat kinematyczny otwierania i zamykania lancy.
Opryskiwacz rolniczy, według wynalazku jest przeznaczony do współpracy z ciągnikiem i zaopatrzony w zespół zdalnego sterowania tym urządzeniem, umieszczonym w kabinie ciągnika. Opryskiwacz jest utworzony ze zbiornika i rozsuwanej lancy 1, której środkowa część 2 jest przymocowana do nośnej ramy 3. Lanca 1 jest rozsuwana za pomocą hydraulicznych siłowników. Oprócz środkowej części 2 lancę 1 stanowią rozmieszczone po bokach wewnętrzne wysięgniki 4 i zewnętrzne wysięgniki 4'. Lanca 1 ma budowę szkieletową, utworzoną z wzdłużnych metalowych belek 5, połączonych pionowymi poprzeczkami 6. U dołu wzdłużnych metalowych belek 5 są przymocowane zraszacze 7 połączone zasilającymi przewodami 8 ze zbiornikiem cieczy 9.
Środkowa część 2 lancy 1 jest połączona przegubowo z rozchylanymi na boki wewnętrznymi wysięgnikami 4 i z zewnętrznymi wysięgnikami 4'. Poprzeczki 6 łączące wzdłużne belki 5 wysięgników 4 i 4' oraz środkowej części 2 lancy 1 dzielą ich powierzchnię na segmenty. U dołu środkowa część 2 lancy 1, na całej swej długości jest wyposażona w roboczą belkę 5', połączoną ze środkową częścią 2 lancy 1 poprzeczkami 6'. Robocza belka 5' od spodu ma przymocowane zraszacze 7, zasilane zasilającymi przewodami 8, połączonymi ze zbiornikiem cieczy 9.
Środkowa część 2 lancy 1 jest połączona po obu stronach z wewnętrznymi wspornikami 4 za pomocą podwójnego przegubu, zewnętrznego przegubu 10 i wewnętrznego przegubu 11. Zewnętrzny przegub tworzą zagięte kątowo do wewnątrz ramiona 12 na przedłużeniu górnej i dolnej belki 5 środkowej części 2 lancy 1 oraz ramiona 12', u góry i u dołu wewnętrznego wysięgnika 4. Ramiona 12 i 12' po przeciwnej stronie mocowania z środkową częścią lancy 1 i z wysięgnikiem 4 mają otwory 13 usytuowane na tej samej osi. W otworach 13 jest zamontowany łączeniowy sworzeń 14.
Wewnętrzny przegub 11 stanowi poprzeczka 15 przymocowana do górnej belki 5 środkowej części 2 lancy 1 oraz poprzeczki 16 i 16' połączone z zagiętym ramieniem 12' wewnętrznego wysięgnika 4. Poprzeczka 15 i poprzeczki 16 i 16' na obu końcach mają otwory, w których montowane są śruby z nakrętkami, mocujące je do belki 5 środkowej części 2 lancy 1 i do zagiętego ramienia 12' wewnętrznego wysięgnika 4 po jednej stronie. Od strony wewnętrznej, przeciwnymi końcami, j poprzeczka 15 i poprzeczki 16 i 16' są połączone ze sobą za pomocą i pionującego trzpienia 17 umiejscowionego w otworach tych poprzeczek, przy czym na pionującym trzpieniu 17 pomiędzy złączem utworzonym przez poprzeczki 15 i 16 oraz 16' jest zamontowane ramię siłownika 18, którego przeciwny koniec jest przymocowany do górnej belki 5 środkowej części 2 lancy 1 i połączony z rozdzielaczem hydraulicznym
PL 238 913 B1 usytuowanym od frontu zbiornika cieczy 9, ten zaś jest połączony ze stanowiskiem zdalnego sterowania, umiejscowionym w kabinie ciągnika.
Do poprzeczki 16' wewnętrznego przegubu są przymocowane elastyczne cięgna 19 z amortyzatorami 20 w formie tulei, połączone z łańcuchem 21 w zamknięty obwód i zamontowane na łańcuchowym kole 22, nad przegubem 23 łączącym wewnętrzny wysięgnik 4 z zewnętrznym wysięgnikiem 4'. Przegub 23, łączący wewnętrzny wysięgnik 4 z zewnętrznym wysięgnikiem 4' jest utworzony przez ruchome połączenie 1 ramion 24 i 25 na przedłużeniu poprzecznych belek 5 wysięgników, wewnętrznego wysięgnika 4 i zewnętrznego wysięgnika 4'. W ramionach 24 i 25 są wykonane otwory, rozmieszczone na tej samej osi. W otworach ramion 24 i 25 jest osadzony pionowy sworzeń 26, wysunięty u góry ponad poprzeczne belki 5 wysięgników, wewnętrznego, wysięgnika 4 i zewnętrznego wysięgnika 4'. Na wysuniętym ku górze pionowym sworzniu 26 jest zamontowane łańcuchowe koło 22 połączone z łańcuchem 21, ten zaś z amortyzatorami 20 i cięgnami 19.
Lanca opryskiwacza rolniczego, zgodnie z wynalazkiem jest składana przy użyciu hydraulicznych siłowników 18, których pracą steruje zespół sterowania zainstalowany w kabinie ciągnika. Otwarcie włącznika układu hydraulicznego powoduje przemieszczanie oleju w siłowniku 18 i wypychanie tłoka, którego wysunięcie skutkuje rozwarciem ramion zewnętrznego przegubu 10 i wewnętrznego przegubu 11 i tym samym odchylenie wewnętrznego wysięgnika 4. Ruch ramienia 16' powoduje naciągnięcie cięgna 19 i przemieszczenie łańcucha 21, a wraz z nim łańcuchowego koła 22 z pionowym trzpieniem 26 przegubu 23 i rozchylenie zewnętrznego wysięgnika 4'.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opryskiwacz rolniczy, współpracujący z ciągnikiem, zaopatrzony w zespół zdalnego sterowania, umieszczony w kabinie ciągnika, w zbiornik cieczy zamocowany na nośnej ramie, do której jest przymocowana środkowa część rozsuwanej za pomocą hydraulicznych siłowników lancy, z rozsuwanymi wysięgnikami po bokach, przy czym lanca oraz wysięgniki mają budowę szkieletową, utworzoną z wzdłużnych belek, połączonych pionowymi poprzeczkami, u dołu których są zamocowane zraszacze, połączone zasilającymi przewodami ze zbiornikiem cieczy, znamienny tym, że środkowa część (2) lancy (1) jest połączona po obu stronach z wewnętrznymi wspornikami (4) za pomocą zewnętrznego przegubu (10) i wewnętrznego przegubu (11), przy czym zewnętrzny przegub (10) tworzą zagięte kątowo do wewnątrz ramiona (12) na przedłużeniu górnej i dolnej belki (5) środkowej części (2) lancy (1) oraz ramiona (12') u góry i u dołu wewnętrznego wysięgnika (4), ponadto ramiona (12) i (12') po przeciwnej stronie mocowania z środkową częścią lancy (1) i z wewnętrznym wysięgnikiem (4) mają otwory (13) usytuowane na tej .samej osi i jest w nich zamontowany łączeniowy sworzeń (14), natomiast wewnętrzny przegub (11) stanowi poprzeczka (15) przymocowana do górnej belki (5) środkowej części (2) lancy (1) oraz, poprzeczki (16) i (16') połączone z zagiętym ramieniem (12') wewnętrznego wysięgnika (4), przy czym poprzeczka (15) i poprzeczki (16) oraz (16') na obu końcach mają otwory, w których są zamontowane śruby z nakrętkami, mocujące poprzeczkę (15) do belki (5) środkowej części (2), a poprzeczki (16) i (16) do zagiętego ramienia (12') wewnętrznego wysięgnika (4), a po przeciwnej stronie poprzeczka (15) i poprzeczki (16) i (16') są połączone ze sobą za pomocą pionującego trzpienia (17) osadzonego w otworach tych poprzeczek, przy czym pomiędzy poprzeczkami (15) i (16) oraz (16') jest zamontowane ramię siłownika (18) połączonego z rozdzielaczem hydraulicznym, ponadto z poprzeczką (16') są połączone cięgna (19) z amortyzatorami (20), łączące się z łańcuchem (21) w zamknięty obwód, zamocowany na łańcuchowym kole (22) nad przegubem (23), łączącym wewnętrzny wysięgnik (4) z zewnętrznym wysięgnikiem (4'), przy czym przegub (23) jest utworzony przez połączenie ramion (24) i (25) z otworami, na przedłużeniu poprzecznych belek (5) wewnętrznego wysięgnika (4) i zewnętrznego wysięgnika (4'), a ponadto w tych otworach jest zainstalowany pionowy sworzeń (26), wysunięty w górę, ponad poprzeczne belki (5) wysięgników (4) i (4'), na którego wysuniętej części jest umocowane łańcuchowe koło (22).
  2. 2. Opryskiwacz, według zastrz. 1, znamienny tym, że amortyzatory (20) są ukształtowane w formie zamkniętych tulei.
PL427598A 2018-10-30 2018-10-30 Opryskiwacz rolniczy PL238913B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427598A PL238913B1 (pl) 2018-10-30 2018-10-30 Opryskiwacz rolniczy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427598A PL238913B1 (pl) 2018-10-30 2018-10-30 Opryskiwacz rolniczy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427598A1 PL427598A1 (pl) 2020-05-04
PL238913B1 true PL238913B1 (pl) 2021-10-18

Family

ID=70467035

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427598A PL238913B1 (pl) 2018-10-30 2018-10-30 Opryskiwacz rolniczy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238913B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427598A1 (pl) 2020-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9462799B2 (en) Pivot hinge boom spray system
US5630547A (en) Sprayer boom self-leveling lockout and method of sprayer boom operation
US4415043A (en) Toolbar with wings foldable substantially 180 degrees
RU2500094C2 (ru) Сельскохозяйственная машина для внесения удобрений с изменяемой шириной колеи
CA2580592C (en) Front fold planter lift and fold hydraulic control system
US6027039A (en) Articulating sprayer boom hinge
DE202007011631U1 (de) Aufhängevorrichtung für ein ausladendes landwirtschaftliches Anbaugerät
CA2757092C (en) Agricultural sprayer boom having aligned mast and center section
KR102037176B1 (ko) 트랙터 탑재용 농약 분무기
EP3056083A1 (de) Landwirtschaftliche feldspritze
AU771814B2 (en) Boom sprayer and method of spraying
PL238913B1 (pl) Opryskiwacz rolniczy
CN114145283B (zh) 一种喷杆调节机构及其构成的跨行式喷杆喷雾机
US3747148A (en) Folding boom assembly
US4031965A (en) Tillage tool wing folding kit
PL244660B1 (pl) Lanca opryskiwacza rolniczego
KR101625393B1 (ko) 접음과 펼침이 가능한 물체 이동경로 형성장치 및 그것을 갖는 농약 살포장치
CN107736324B (zh) 一种喷药车支撑臂结构
PL65582Y1 (pl) Belka herbicydowa do krzewów jagodowych
CN211298197U (zh) 一种打药机
US10966365B2 (en) Agricultural machine frame
RU2364083C1 (ru) Колесная машина для опрыскивания растений
KR102613259B1 (ko) 접이가능한 트랙터용 비료 공급장치
EP3753405B1 (en) An assembly for an extendable and retractable boom of an agricultural machine and agricultural sprayer
RU2302110C1 (ru) Штанга опрыскивателя