PL64956Y1 - Zespół żerdzi wiertniczej - Google Patents

Zespół żerdzi wiertniczej

Info

Publication number
PL64956Y1
PL64956Y1 PL117145U PL11714507U PL64956Y1 PL 64956 Y1 PL64956 Y1 PL 64956Y1 PL 117145 U PL117145 U PL 117145U PL 11714507 U PL11714507 U PL 11714507U PL 64956 Y1 PL64956 Y1 PL 64956Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
driver
ring
rod
drill
securing ring
Prior art date
Application number
PL117145U
Other languages
English (en)
Other versions
PL117145U1 (pl
Inventor
Dariusz Przestrzelski
Maciej Krakowski
Original Assignee
Przestrzelski Dariusz Zak & Ls
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przestrzelski Dariusz Zak & Ls filed Critical Przestrzelski Dariusz Zak & Ls
Priority to PL117145U priority Critical patent/PL64956Y1/pl
Publication of PL117145U1 publication Critical patent/PL117145U1/pl
Publication of PL64956Y1 publication Critical patent/PL64956Y1/pl

Links

Landscapes

  • Earth Drilling (AREA)

Description

2 PL 64 956 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest zespół żerdzi wiertniczej współpracujący z urządzeniami wiertniczymi, przykładowo w górnictwie węgla kamiennego i rud metali kolorowych bądź też w budownictwie do wykonywania otworów wiertniczych.
Znanych jest wiele konstrukcji urządzeń wiertniczych do wykonywania specjalistycznych odwiertów wiertniczych o długości kilku metrów. Urządzenia takie wyposażone są w napędzane uchwyty, w których mocowana jest żerdź wiertnicza z wykorzystaniem różnego rodzaju elementów mocujących. Przykładowa żerdź ma na swej długości przekrój wielokąta, przykładowo sześciokąta, i mocowana jest w uchwycie wiertnicy przy pomocy tak zwanego zabieraka. Jest to element, w którym można wyróżnić kołnierz oraz część cylindryczną z przelotowym otworem na żerdź. Przelotowy otwór ma kształt odpowiadający zewnętrznemu zarysowi żerdzi, przez co niemożliwy jest samoczynny obrót żerdzi osadzonej w zabieraku. Zabierak wraz z osadzoną w nim żerdzią mocowany jest w uchwycie urządzenia wiertniczego. W jednym ze znanych rozwiązań na zewnętrznej powierzchni części cylindrycznej zabieraka zlokalizowany jest gwint i zabierak wraz z osadzoną w nim żerdzią wkręcany jest w uchwyt urządzenia wiertniczego. Na swym końcu osadzanym w zabieraku żerdź wiertnicza ma stopkę o średnicy większej niż największy wymiar otworu w zabieraku, która zapobiega wysuwaniu się żerdzi z zabieraka. Ponadto czoło stopki dociskane jest przez zabierak do dna uchwytu, przez co następuje uszczelnienie systemu doprowadzania cieczy do żerdzi wiertniczej.
Wzór użytkowy dotyczy zespołu żerdzi wiertniczej, w którym żerdź wiertnicza mocowana jest swym jednym końcem, posiadającym zewnętrzny przekrój poprzeczny o zarysie wielokąta, w uchwycie urządzenia wiertniczego z wykorzystaniem zabieraka. Istota wzoru użytkowego polega na tym, że żerdź na części swojego odcinka osadzonego w uchwycie urządzenia wiertniczego ma obwodowy rowek, w którym umieszczony jest rozcięty na całej swojej długości sprężysty pierścień zabezpieczający tak, że obydwie obwodowe krawędzie przedmiotowego pierścienia zlokalizowane są pomiędzy krawędziami obwodowego rowka, a na odcinku otworu w zabieraku odpowiadającym położeniem pierścieniowi zabezpieczającemu wykonane jest stosowne podtoczenie z nim współpracujące. W korzystnym wykonaniu rowek usytuowany jest w bezpośrednim rejonie końca żerdzi.
Zgodnie ze wzorem pierścień zabezpieczający może być pierścieniem ciernym, w którym to wykonaniu zewnętrzna część pierścienia co najmniej częściowo rozpiera się o wewnętrzną powierzchnię podtoczenia w otworze zabieraka. W najkorzystniejszym wykonaniu pierścień cierny ma na swych końcach zaoblenia i/lub ścięcia. W innej postaci wzoru pierścień zabezpieczający może być pierścieniem rozprężnym, przez co żerdź osadzona jest w zabieraku poprzez połączenie kształtowe.
Ponadto celowym jest, aby w stanie osadzenia żerdzi w uchwycie pierścień zabezpieczający całą swoją długością był osadzony w zabieraku.
Korzystna jest również postać wzoru, w której pomiędzy uchwytem wiertnicy a kołnierzem zabieraka usytuowana jest co najmniej jedna podkładka dystansowa. Wówczas celowym jest, by podkładka dystansowa zabezpieczona była co najmniej jednym elementem uszczelniającym.
Analogicznie wskazanym jest, by w swym końcowym odcinku osadzonym w zabieraku żerdź posiadała co najmniej jeden element uszczelniający.
Zasadniczą zaletą wzoru użytkowego w jego wszystkich postaciach jest możliwość zastąpienia stopki blokującej wysuw żerdzi z zabieraka pierścieniem zabezpieczającym. Jest to rozwiązanie proste, tanie a zarazem bardzo skuteczne i uniwersalne, gdyż możliwym jest zastosowanie różnego rodzaju pierścieni zabezpieczających. Ponadto takie zabezpieczenie żerdzi przedłuża jej czas pracy poprzez poprawę walorów eksploatacyjnych oraz ograniczenie przypadków uszkadzania żerdzi w rejonie dotychczas stosowanej stopki.
Wzór użytkowy został szczegółowo opisany poniżej w powiązaniu z załączonym rysunkiem, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny przekrój wzdłużny przez zespół żerdzi wiertniczej, fig. 2 -schematyczny przekrój wzdłużny przez inną postać zespołu żerdzi wiertniczej, fig. 3, fig. 4 i fig. 5 -różne postacie pierścieni zabezpieczających w schematycznym widoku perspektywicznym. Żerdź wiertnicza 1 osadzona jest swym jednym końcem, posiadającym przekrój poprzeczny w kształcie wielokąta, przykładowo sześciokąta, w uchwycie 2 urządzenia wiertniczego z wykorzystaniem zabieraka 3, w którym wyróżnić można część cylindryczną 4 oraz kołnierz 5. Część cylindryczna 4 zabieraka 3 ma wzdłużny, przelotowy otwór 6 o kształcie odpowiadającym zewnętrznemu zarysowi żerdzi 1. Na części swojego odcinka, w którym osadzona jest w uchwycie 2, żerdź 1, korzystnie

Claims (9)

  1. 3 PL 64 956 Υ1 bezpośrednio w rejonie swojego końca, posiada obwodowy rowek 7, w którym osadzony jest sprężysty pierścień zabezpieczający 8, rozcięty na całej swojej długości. Obydwie obwodowe krawędzie przedmiotowego pierścienia 8 zlokalizowane są pomiędzy krawędziami obwodowego rowka 7. Na odcinku otworu 6 w zabieraku 3 odpowiadającym położeniem pierścieniowi zabezpieczającemu 8 wykonane jest stosowne podtoczenie. Pierścień zabezpieczający 8 może mieć postać pierścienia ciernego 9, korzystnie o zaoblonych lub ściętych krawędziach (fig. 3), jak również pierścienia ciernego płaskiego 10, jaki przedstawiono na fig. 4. Wówczas zewnętrzna część pierścienia 9, 10 co najmniej częściowo rozpiera się o wewnętrzną powierzchnię tego podtoczenia. W innej postaci pierścień zabezpieczający 8 może być pierścieniem rozprężnym 11, jaki przedstawiono na fig. 5. Wówczas żerdź 1 osadzona jest w zabieraku 3 połączeniem kształtowym. Pierścień zabezpieczający 8 zapobiega swobodnemu suwliwemu ruchowi żerdzi 1 względem zabieraka 3. W zależności od rodzaju pierścienia zabezpieczającego 8 na odpowiadającej mu położeniem wewnętrznej powierzchni zabieraka 3 wykonuje się stosowne podtoczenie. Na zewnętrznej powierzchni części cylindrycznej 4 zabieraka 3 może być zlokalizowany niezaznaczony na rysunku gwint, dzięki któremu możliwe jest wkręcenie zabieraka 3 wraz z osadzoną w nim żerdzią 1 w uchwyt 2 urządzenia wiertniczego. Wzór obejmuje swoim zakresem również inne znane konstrukcje osadzania zabieraka 3 w uchwycie 2 urządzenia wiertniczego. W rejonie swojego końca osadzonego w zabieraku 3 żerdź 1 wyposażona jest w pierścień uszczelniający 12, zapobiegający wyciekowi cieczy z systemu płuczkowego 13. Korzystnie pierścień zabezpieczający 8 całą swoją długością osadzony jest w zabieraku 3. W postaci wzoru przedstawionej na fig. 2 pomiędzy uchwytem 2 urządzenia wiertniczego a kołnierzem 5 zabieraka 3 usytuowana jest co najmniej jedna podkładka dystansowa 14, która również zaopatrzona jest w pierścienie uszczelniające 15. Zastrzeżenia ochronne 1. Zespół żerdzi wiertniczej, w którym żerdź wiertnicza mocowana jest swym jednym końcem, posiadającym zewnętrzny przekrój poprzeczny o zarysie wielokąta, w uchwycie urządzenia wiertniczego z wykorzystaniem zabieraka, a w zabieraku wyróżnić można kołnierz oraz część cylindryczną z przelotowym otworem na żerdź mocowaną w uchwycie urządzenia wiertniczego, znamienny tym, że żerdź (1) na części swojego odcinka osadzonego w uchwycie (2) urządzenia wiertniczego ma obwodowy rowek (7), w którym umieszczony jest rozcięty na całej swojej długości sprężysty pierścień zabezpieczający (8) tak, że obydwie obwodowe krawędzie przedmiotowego pierścienia zabezpieczającego (8) zlokalizowane są pomiędzy krawędziami obwodowego rowka (7), a na odcinku otworu (6) w zabieraku (3) odpowiadającym położeniem pierścieniowi zabezpieczającemu (8) wykonane jest stosowne podtoczenie współpracujące z tym pierścieniem (8).
  2. 2. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 1, znamienny tym, że rowek (7) usytuowany jest w bezpośrednim rejonie końca żerdzi (1).
  3. 3. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 1, znamienny tym, że pierścień zabezpieczający (8) jest pierścieniem ciernym (9, 10), a zewnętrzna część tego pierścienia (9, 10) co najmniej częściowo rozpiera się o wewnętrzną powierzchnię podtoczenia w otworze (6) zabieraka (3).
  4. 4. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 1, znamienny tym, że pierścień zabezpieczający (8) jest pierścieniem rozprężnym (11).
  5. 5. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że w stanie osadzenia żerdzi (1) w uchwycie (2) pierścień zabezpieczający (8) całą swoją długością osadzony jest w zabieraku (3).
  6. 6. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 3, znamienny tym, że pierścień cierny (9) ma za-oblenia i/lub ścięcia na swych zewnętrznych krawędziach.
  7. 7. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że pomiędzy uchwytem (2) urządzenia wiertniczego a kołnierzem (5) zabieraka (3) usytuowana jest co najmniej jedna podkładka dystansowa (14).
  8. 8. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 7, znamienny tym, że podkładka dystansowa (14) zabezpieczona jest co najmniej jednym elementem uszczelniającym (15).
  9. 9. Zespół żerdzi wiertniczej według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że w swym końcowym odcinku osadzonym w uchwycie (2) żerdź (1) zaopatrzona jest w co najmniej jeden element uszczelniający (12).
PL117145U 2007-12-04 2007-12-04 Zespół żerdzi wiertniczej PL64956Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL117145U PL64956Y1 (pl) 2007-12-04 2007-12-04 Zespół żerdzi wiertniczej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL117145U PL64956Y1 (pl) 2007-12-04 2007-12-04 Zespół żerdzi wiertniczej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL117145U1 PL117145U1 (pl) 2009-06-08
PL64956Y1 true PL64956Y1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=42986512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL117145U PL64956Y1 (pl) 2007-12-04 2007-12-04 Zespół żerdzi wiertniczej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL64956Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL117145U1 (pl) 2009-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5820319A (en) Auger bit having a replaceable tip
CA2567188A1 (en) Universal tool bit shank
US9174285B2 (en) Positioning sleeve assembly adapted for engaging with different tool parts
ATE439951T1 (de) Bohrvorrichtung zur kontrolle des bohrerwinkels während des bohrens
US4982625A (en) Adaptor and driver for an adhesive capsule anchor
WO2008005717A3 (en) Downhole abrading tool having taggants for indicating excessive wear
US9815124B1 (en) Hole saw with threadably removable portion
US20150075331A1 (en) Easy bolt extractor
SE0301375L (sv) Anordning för bergbultning jämte för automatiserad bergbultning samt förfarande för bergbultning
CA2641204A1 (en) Earth boring bit
US6732805B1 (en) Sleeve liner for wireline entry sub assembly and method of use
CN107207224B (zh) 伸缩臂的耐磨垫的改进
CA2888307A1 (en) Redundant seal apparatus and method
CN208162692U (zh) 一种保持钻孔垂直度的麻花钻
DE50207438D1 (de) Verfahren und vorrichtung zum bohren eines loches und zum festlegen einer verankerung in einem bohrloch
BR112013027097B1 (pt) cavilha sem porca
PL64956Y1 (pl) Zespół żerdzi wiertniczej
US3092374A (en) Resilient engagement device
CA2903301A1 (en) Roller cutter with improved sealing
CA2438449C (en) Blockless reamer
US9212553B2 (en) Dirt and rock cutting bit tool
DE10212851A1 (de) Halter für einen Schraubendrehereinsatz
RU161510U1 (ru) Вертлюг
EP1849544A3 (de) Hartstoffeinsatz
CN101905338A (zh) 除屑器及钻头