PL64130Y1 - Wieczko pojemnika - Google Patents

Wieczko pojemnika

Info

Publication number
PL64130Y1
PL64130Y1 PL116598U PL11659807U PL64130Y1 PL 64130 Y1 PL64130 Y1 PL 64130Y1 PL 116598 U PL116598 U PL 116598U PL 11659807 U PL11659807 U PL 11659807U PL 64130 Y1 PL64130 Y1 PL 64130Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
container
viewing angle
pigments
color effects
Prior art date
Application number
PL116598U
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Veit
Franz Reiterer
Original Assignee
Teich Ag
Teich Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Teich Ag, Teich Aktiengesellschaft filed Critical Teich Ag
Publication of PL64130Y1 publication Critical patent/PL64130Y1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D77/00Packages formed by enclosing articles or materials in preformed containers, e.g. boxes, cartons, sacks or bags
    • B65D77/10Container closures formed after filling
    • B65D77/20Container closures formed after filling by applying separate lids or covers, i.e. flexible membrane or foil-like covers
    • B65D77/2024Container closures formed after filling by applying separate lids or covers, i.e. flexible membrane or foil-like covers the cover being welded or adhered to the container

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Packages (AREA)

Description

2 PL 64 130 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest wieczko pojemnika z materiału opakowaniowego, mające warstwę nośną oraz warstwę zawierającą pigmenty o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia.
Pigmenty o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia są znane na przykład z DE-A-10 2004 055 291, gdzie są opisane jako barwne i mające kształt płytek.
Znane jest ponadto zastosowanie pigmentów o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia do wytwarzania specjalnych własności optycznych elementów wewnętrznej wykładziny samochodów.
Ponadto w EP-A-872 326 opisane są laminaty polimerowe, do których dodaje się pigmenty o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia celem uzyskania szczególnych efektów optycznych. W WO-A1-2005/077652 opisane są ponadto folie opakowaniowe, które mają wielowarstwową budowę, złożoną z warstwy zgrzewalnej na gorąco, warstwy polietylenu i ewentualnie warstwy polipropylenu, przy czym strona odwrotna względem warstwy zgrzewalnej na gorąco ma metalizowaną warstwę barierową która służy do tego, by chronić suchą zawartość opakowania, jak produkty zbożowe lub płatki, przed powietrzem i dostępem wilgoci. Z tą metalizowaną warstwą barierową mogą graniczyć następne warstwy funkcjonalne, które celem wytworzenia specjalnych własności optycznych mają między innymi pigmenty o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia. W przypadku materiałów opakowaniowych, zwłaszcza do pakowania artykułów spożywczych, istotne są jednak nie tylko własności optyczne, materiał opakowaniowy przyczynia się raczej w znaczącym stopniu do identyfikacji produktu. Odnoszący sukces produkt musi się bowiem wyraźnie odróżniać od konkurencyjnego otoczenia. Ponadto we wrażliwej dziedzinie produktów żywnościowych konsument przykłada szczególną wagę do tego, aby cechy produktu były jednoznacznie rozpoznawalne, a także zrozumiałe. Zaczęto wobec tego zaopatrywać materiały opakowaniowe, takie jak wieczka pojemników, w nadruk, który musi mieć charakter nie tylko dekoracyjny, lecz również informacyjny. Na materiale opakowaniowym umieszcza się przy tym w postaci nadruku między innymi informacje co do udziałów i własności składników pakowanego produktu. W ten sposób prezentuje się jednak konsumentowi tak różnorodne informacje, że dalszy wybór produktu staje się dla niego stosunkowo trudny.
Wieczko pojemnika z materiału opakowaniowego, mające warstwę nośną oraz warstwę z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia, według wzoru charakteryzuje się tym, że warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia znajduje się na stronie materiału opakowaniowego odwrotnej względem pojemnika, zaś warstwa zgrzewalna znajduje się na stronie materiału opakowaniowego zwróconej ku pojemnikowi.
Warstwa zgrzewalna może mieć postać nadruku o chropowatej powierzchni, mającego postać rozmieszczonych geometrycznie elementów dystansowych, których wysokość wynosi korzystnie 1-100 μίτι, zwłaszcza 4 -15 μίτι.
Warstwa zgrzewalna może dodatkowo zawierać materiały ziarniste.
Warstwa nośna może mieć nadruk, z którym graniczy warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia, przy czym nadruk na warstwie nośnej może zawierać zarówno ciemne, jak też jasne barwy.
Warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia może być nakładana fleksodrukiem, wklęsłodrukiem, sitodrukiem lub drukiem offsetowym.
Warstwa nośna może być również niezadrukowana i stykać się z warstwą z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia poprzez środek nadający przyczepność.
Grubość warstwy z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia może być sterowana za pomocą nakładanej ilości, która leży w przedziale 0,4 -1,2 g/m2.
Warstwa nośna może być z aluminium, papieru oraz tworzywa sztucznego, przy czym tworzywo sztuczne stanowi korzystnie tworzywo na bazie polipropylenu, polistyrenu, poliamidu w postaci niezorientowanej i zorientowanej oraz poliester.
Warstwa nośna może być z kompozytów foliowych o następujących kombinacjach materiałowych, zależnie od pakowanego produktu: aluminium/aluminium, aluminium/tworzywo sztuczne, tworzywo sztuczne/aluminium, tworzywo sztuczne/tworzywo sztuczne, aluminium/papier, papier/aluminium, papier/papier. 3 PL 64 130 Υ1
Według wzoru zaproponowano zatem wieczko pojemnika opisanego na wstępie rodzaju, które charakteryzuje się tym, że warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia znajduje się na odwrotnej względem pojemnika stronie materiału opakowaniowego, zaś warstwa zgrzewalna na stronie zwróconej ku pojemnikowi. Warstwie nośnej dochodzi ponadto funkcja dostatecznej ochrony pakowanego produktu przed wpływem czynników zewnętrznych, jak wnikanie wody i bakterii. Warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia nadaje charakter odróżniający w odniesieniu do produktów konkurencyjnych. Efekt ten wytwarza się w ten sposób, że pigmenty wskutek różnego padania światła na różne obszary materiału opakowaniowego wykazują różny połysk, skrzenie względnie tęczowe barwy.
Należy przy tym w szczególności podkreślić cechę warstwy zgrzewalnej w postaci powłoki 0 chropowatej powierzchni, ponieważ wykonanie warstwy zgrzewalnej o chropowatej powierzchni, zwłaszcza w postaci rozmieszczonych geometrycznie elementów dystansowych, ułatwia znacząco układanie jeden na drugim wieczek pojemników, które po wycięciu zazwyczaj przechowuje się w stosach.
Jako materiał nośny dla materiału opakowaniowego stosuje się przykładowo monofolie lub kompozyty foliowe w postaci taśm, przy czym w grę wchodzi aluminium, papier oraz tworzywa sztuczne, oddzielnie lub we wzajemnych kombinacjach. Z grupy tworzyw sztucznych stosuje się korzystnie polipropylen, polistyren, poliamid w postaci zorientowanej względnie niezorientowanej oraz poliamid 1 poliester. Ponadto warstwa nośna może być w stanie niezadrukowanym lub zadrukowanym pokryta warstwą z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia. Przykładowa mieszanina przeznaczona na warstwę z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia ma następujące proporcje: 8.000 części etanolu 99,8% 4,700 części acetonu 71.000 części roztworu azotanu celulozy 1,100 części epoksydowanego oleju sojowego 0,200 części roztworu oleju Baysilon M350 15.000 części pigmentu interferencyjnego Merck
Mieszaninę sporządzoną według tej receptury można następnie nanieść na materiał nośny metodą flekso- lub wklęsłodruku. Odpowiednia modyfikacja pozwala nakładać mieszaninę za pomocą sitodruku lub druku offsetowego. Użycie pigmentów o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia na warstwie nośnej, pokrytej różnymi nadrukami dekoracyjnymi, dzięki półprzezroczystości pigmentów o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia wywołuje u obserwatora różne wrażenia kolorystyczne, zależne od kąta patrzenia.
Jeżeli przy tym warstwa nośna jest pokryta nadrukiem z jasnych i ciemnych barw, wówczas w połączeniu z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia obserwator otrzymuje wyjątkowo wyrazisty obraz. Z jednej strony dzięki tej kombinacji następuje wzmocnienie efektu tęczowości, z drugiej zaś znajdujące się w nadruku teksty są wyjątkowo czytelne.
Grubością warstwy z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia steruje się korzystnie za pomocą nakładanej ilości, która leży w przedziale od 0,4 - 1,2 g/m2, przy czym przy większych grubościach warstwy występują silniejsze efekty tęczowe. Na pigmenty o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia nadają się wszystkie pigmenty, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Poprzez dobór pigmentów o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia w połączeniu z grubością warstwy można osiągnąć każdorazowo żądany efekt. Efekty te sięgają od jedwabistości po połysk aż do skrzenia. W wieczku pojemnika według wzoru w stronę obserwatora zwrócona jest warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia, natomiast warstwa zwrócona w stronę pojemnika musi być zgrzewalna, aby można było w ten sposób zapewnić skuteczne zamknięcie pomiędzy wieczkiem i pojemnikiem. Powierzchni warstwy zgrzewalnej można za pomocą wałków nakładających nadać chropowatość, przy czym sprawdził się zwłaszcza geometryczny układ wytworzonych w ten sposób elementów dystansowych. Elementy dystansowe powinny przy tym mieć wysokość 1-100 μπι, korzystnie 4-15 μΐη. Ta chropowatość powierzchni jest korzystna zwłaszcza wówczas, gdy wycięte wieczka pojemników mają być przechowywane w stosach i łatwo z nich zdejmowane. Zazwyczaj wieczka pojemników tak silnie przywierają do siebie wzajemnie, wskutek występującego pomiędzy nimi zjawiska „szklanej szyby", że przy zdejmowaniu podnosi się nieumyślnie ze stosu większą liczbę wieczek.

Claims (14)

  1. 4 PL 64 130 Υ1 Wzór użytkowy jest objaśniony poniżej na podstawie przykładów wykonania w odniesieniu do rysunku, na którym fig. 1 przedstawia materiał opakowaniowy, stosowany do zamykania pojemnika, w przekroju, zaś fig. 2 - zamknięcie pojemnika, również w przekroju. Pojemnik 2 jest przykładowo napełniony produktem spożywczym 8, takim jak jogurt. Materiał opakowaniowy 3 do wytwarzania wieczka 1 pojemnika składa się z warstwy nośnej 4 i zwróconej w stronę pojemnika 2 warstwy zgrzewalnej 7 na gorąco. Warstwa zgrzewalna 7 na gorąco służy od tego, by utworzyć zamkniecie pomiędzy wieczkiem I pojemnika i pojemnikiem 2. Według wzoru istotne jest przy tym, że warstwa 5 z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia, jest usytuowana po stronie przeciwnej do pakowanego produktu, czyli pojemnika 2. Warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia dostarcza tym samym konsumentowi wystarczających informacji, aby odróżnić pakowany produkt, na przykład jogurt 8, od produktów konkurencji. Podsumowując, można stwierdzić, że wieczko pojemnika według wzoru z jednej strony zapewnia, dzięki obecności warstwy zgrzewalnej, skuteczne zamknięcie pakowanego produktu, z drugiej zaś, dzięki warstwie z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia, nadaje opakowaniu odróżniający i informacyjny charakter. Unika się przy tym jakiegokolwiek kontaktu z pakowanym produktem, ponieważ celem wywołania efektu odróżniającego od produktów konkurencji warstwa z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia jest zawsze usytuowana po stronie odwrotnej względem produktu i dodatkowo oddzielona od niego warstwą nośną. Zastrzeżenia ochronne 1. Wieczko pojemnika z materiału opakowaniowego, mające warstwę nośną oraz warstwę z pigmentami o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia, znamienne tym, że warstwa (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia znajduje się na stronie materiału opakowaniowego (3) odwrotnej względem pojemnika (2), zaś warstwa zgrzewalna (7) znajduje się na stronie materiału opakowaniowego (3) zwróconej ku pojemnikowi (2).
  2. 2. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa zgrzewalna (7) ma postać nadruku o chropowatej powierzchni, mającego postać rozmieszczonych geometrycznie elementów dystansowych.
  3. 3. Wieczko pojemnika według zastrz. 2, znamienne tym, że elementy dystansowe mają wysokość 1 -100 μίτι.
  4. 4. Wieczko pojemnika według zastrz. 3, znamienne tym, że elementy dystansowe mają wysokość 4-15 μΠΊ.
  5. 5. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa zgrzewalna (7) zawiera dodatkowo materiały ziarniste.
  6. 6. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa nośna (4) ma nadruk, z którym graniczy warstwa (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia.
  7. 7. Wieczko pojemnika według zastrz. 6, znamienne tym, że nadruk na warstwie nośnej (4) zawiera zarówno ciemne, jak też jasne barwy.
  8. 8. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia jest nakładana fleksodrukiem.
  9. 9. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia jest nakładana wklęsłodrukiem.
  10. 10. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia jest nakładana sitodrukiem.
  11. 11. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia jest nakładana drukiem offsetowym.
  12. 12. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa nośna (4) jest niezadrukowana i styka się z warstwą (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia poprzez środek nadający przyczepność.
  13. 13. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że grubość warstwy (5) z pigmentami (6) o efektach kolorystycznych zależnych od kąta patrzenia jest sterowana za pomocą nakładanej ilości, która leży w przedziale 0,4 -1,2 g/m2.
  14. 14. Wieczko pojemnika według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwa nośna (4) jest z aluminium, papieru oraz tworzywa sztucznego.
PL116598U 2006-03-06 2007-09-17 Wieczko pojemnika PL64130Y1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT3702006 2006-03-06

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL64130Y1 true PL64130Y1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=37833154

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL116598U PL64130Y1 (pl) 2006-03-06 2007-09-17 Wieczko pojemnika

Country Status (6)

Country Link
DE (1) DE202006018643U1 (pl)
DK (1) DK200700056U3 (pl)
FI (1) FI7549U1 (pl)
FR (1) FR2898345B3 (pl)
HU (1) HU3338U (pl)
PL (1) PL64130Y1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2528289A (en) 2014-07-16 2016-01-20 Kraft Foods R&D Inc A die-cut lid and associated container and method

Also Published As

Publication number Publication date
FR2898345A3 (fr) 2007-09-14
HU3338U (en) 2007-09-28
FI7549U1 (fi) 2007-06-29
FR2898345B3 (fr) 2008-01-18
HU0700012V0 (en) 2007-03-28
FIU20070092U0 (fi) 2007-03-06
DK200700056U3 (da) 2007-06-22
DE202006018643U1 (de) 2007-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5442613B2 (ja) 軟質包装複合材料
EP3077199B1 (en) Peel-away shaker can and can membrane
US7144635B2 (en) Tear resistant heat sealable packaging structure
JP6613879B2 (ja) 反射性遮光性積層体
US20070154687A1 (en) Item bearing a printed image
ES2221028T3 (es) Material para envases y tapas.
US7846501B2 (en) Method of making opaque printed substrate
WO2007135625A1 (en) Opaque printed substrate
CN111886189B (zh) 用于食物包装的标签布置
US20070059500A1 (en) Opaque printed substrate
JP2010184724A (ja) 容器蓋材
EP1879751B1 (en) A heat-sealable label
JP2004216740A (ja) 積層材およびそれを使用した包装用袋
WO2009118761A2 (en) Metallized paper based lidding material for blister packaging & process thereof
JP4358042B2 (ja) 加熱処理用インジケータ付積層体およびその製造方法
JP2005022173A (ja) 加熱処理インジケータ付積層体、及びこれを用いた包装体
PL64130Y1 (pl) Wieczko pojemnika
JP2005178871A (ja) 加熱処理用インジケータ付積層体、およびそれを用いた包装体
JP6620526B2 (ja) 遮光性積層体
US20060054043A1 (en) Item with forgery-proof printing
JP4241122B2 (ja) 多層積層樹脂フィルム
EP1277664A1 (en) Packaging bag or lid with sticker
JP7002188B2 (ja) 蓋材用撥水性積層体、蓋材および容器
JP7233421B2 (ja) 判定シート
JP5578407B2 (ja) 積層構造体

Legal Events

Date Code Title Description
LAPU Decisions on the lapse of rights of protection of utility model

Effective date: 20100123