PL62507Y1 - Element scienny PL PL PL - Google Patents

Element scienny PL PL PL

Info

Publication number
PL62507Y1
PL62507Y1 PL01112066U PL11206601U PL62507Y1 PL 62507 Y1 PL62507 Y1 PL 62507Y1 PL 01112066 U PL01112066 U PL 01112066U PL 11206601 U PL11206601 U PL 11206601U PL 62507 Y1 PL62507 Y1 PL 62507Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cladding
plate
hook
element according
angular
Prior art date
Application number
PL01112066U
Other languages
English (en)
Other versions
PL112066U1 (en
Inventor
Jukka Hirviniemi
Heikki Mottonen
Original Assignee
Rautaruukki Oyj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rautaruukki Oyj filed Critical Rautaruukki Oyj
Publication of PL112066U1 publication Critical patent/PL112066U1/xx
Publication of PL62507Y1 publication Critical patent/PL62507Y1/pl

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)

Description

W- 112 066 9258/WU/05
Element ścienny
Przedmiotem wzoru użytkowego jest element ścienny zawierający okładzinową płytę tworzącą powierzchnię ściany i wspartą przez usytuowane za nią profilowane wsporcze szyny. Ściany o lekkiej konstrukcji są łączone przez mocowanie dwóch płyt ściennych do pionowych belek o ograniczonej przewodności cieplnej, wykonanych z metalu i przez wypełnienie szczeliny pomiędzy tymi płytami izolacją cieplną, przez zastosowanie płyty zewnętrznej z poziomymi szynami wsporczymi wspartymi przez belki i przez końcowe okładanie ściany płytami okładzinowymi wspartymi przez szyny wsporcze, przy czym te płyty okładzinowe tworzą fasadę budynku. Materiał wymienionych płyt ściennych jak również materiał płyt okładzinowych może być różny. Wewnętrzna płyta ścienna zwrócona do wnętrza budynku jest zwykle płytą gipsową, natomiast zewnętrzna płyta ścienna może być płytą wiórową, płytą cementowo-wiórową lub blachą stalową, a poza tym płytą gipsową. Zewnętrzne płyty okładzinowe mogą być wykonane np. z płyty mineralnej, blachy stalowej lub złożone z kaset. W praktyce płyty okładzinowe są prefabrykowanymi elementami z uprzednio przewidzianymi hakami do zawieszenia 2 lub podobnymi występami do wspierania płyt na szynach wsporczych. Przy montowaniu płyt okładzinowych pozostawia się pomiędzy nimi wąskie szczeliny powietrzne, aby umożliwić wentylację. Szczeliny te są również potrzebne, by umożliwić rozszerzalność cieplną w konstrukcji ściennej. W stosowanych rozwiązaniach śruba regulacyjna jest użyta w występie wsporczym w środkowej części płyty, co znacznie utrudnia przeprowadzenie dokładnej regulacji. Regulacja taka jest praktycznie możliwa po zdjęciu ustawianego elementu ściennego, co w rzeczywistych warunkach bywa bardzo trudne, a czasami niemożliwe.
Element ścienny według wzoru charakteryzuje się tym, że okładzinowa płyta zawiera na swej tylnej stronie dwa kątowe haki usytuowane w górnej i dolnej części w celu łączenia okładzinowej płyty ze wsporczymi szynami oraz ma regulacyjną śrubę do pionowego ustawiania okładzinowej płyty, przy czym śruba ta jest dołączona do jednego kątowego haka działającego jako podpora płyty, natomiast drugi kątowy hak jest w kontakcie ślizgowym ze wsporczą szyną. Kątowy hak umieszczony w górnej części okładzinowej płyty jest wyposażony w regulacyjną śrubę do ustawiania pionowego położenia płyty względem górnej wsporczej szyny, zaś kątowy hak umieszczony w dolnej części okładzinowej płyty jest w ślizgowym kontakcie z dolną wsporczą szyną. Kątowy hak umieszczony w górnej części prostokątnej okładzinowej płyty jest usytuowany przy górnej krawędzi tylnej powierzchni płyty, zaś kątowy hak umieszczony w dolnej części jest usytuowany przy dolnym narożniku tylnej powierzchni okładzinowej płyty, przy czym kątowy hak okładzinowej płyty 3 /1/1% OGGg^ jest zagięty do dołu i wsparty na profilowanej pionowej łapie wsporczej szyny, przy czym łapa w swej górnej część jest wygięta w kształcie ceownika i jest wpasowana w zagięty do dołu kątownikowy hak. Kątownikowy hak ma w swej poziomej części gwintowany otwór, przez który przechodzi regulacyjna śruba oparta o poziomą część ceownikowej łapy, tak że obracanie tą śrubą powoduje przestawianie odległości pomiędzy wymienionymi poziomymi częściami, zaś poziome wsporcze szyny są przymocowane do pionowej belki wprowadzonej w konstrukcję ścienną. Ponadto okładzinowa płyta stanowi elementem prefabrykowany posiadającym przy górnej krawędzi tylnej powierzchni płyty zagięty do dołu kątowy hak z gwintowanym otworem na regulacyjną śrubę i drugi zagięty do dołu kątowy hak przy dolnej krawędzi tylnej powierzchni, przy czym kątowe haki mają kształt kątownikowy.
Rozwiązanie według wzoru pozwala na łatwiejszy montaż elementów ściennych w celu otrzymania ściany o lekkiej konstrukcji. Podparcia elementu ściennego pozwala na stabilne utrzymanie płyty na miejscu względem konstrukcji ściennej z możliwością przemieszczania się w swym położeniu zamontowanym, w stopniu wyrównującym rozszerzalność cieplną w konstrukcjach. Szczególną zaletą wzoru jest to, że połączenie tworzone przez śrubę regulacyjną i realizujące pionową regulację położenia płyty może być usytuowane przy krawędzi płyty lub w jej sąsiedztwie, tak aby zapewnić łatwy dostęp do śruby regulacyjnej podczas montażu płyt. W porównaniu do poprzednio stosowanych rozwiązaniach, w których regulacyjna śruba jest użyta w występie wsporczym w środku elementu, 4 rozwiązanie według wzoru, poprzez zapewnienie łatwego dostępu do regulacyjnej śruby, umożliwia wygodną regulację zawieszonego elementu, bez konieczności jego zdejmowania, co w istotny sposób wpływa na dokładność jego pozycjonowania względem sąsiednich już zawieszonych bocznych i dolnych elementów. Kiedy płyty okładzinowe montuje się na miejscu, aby utworzyć fasadę budynku, operacje montażowe zwykle przebiegają od dołu do góry i w związku z tym rozwiązanie według wzoru umożliwia łatwą i dokładną regulację położenia każdej płyty za pomocą śruby regulacyjnej, która jest dostępna aż do chwili osadzenia następnej, górnej płyty okładzinowej na swoim miejscu.
Przedmiot wzoru użytkowego jest dokładniej przedstawiony na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia elementy ścienne według wzoru, w ograniczonym od góry i od dołu przekroju pionowym, zamocowane do konstrukcji ściany, fig. 2 - część tej samej konstrukcji ściany w przekroju poziomym, z widokiem z góry na zamocowane elementy ścienne, zaś fig. 3 przedstawia oddzielną płytę okładzinową stanowiącą część elementu ściennego w widoku perspektywicznym od tyłu, przy czym fig. 1 jest przekrojem wzdłuż linii I-I z fig. 2, a fig. 2 jest przekrojem wzdłuż linii II-II z fig. 1.
Na rysunku przedstawiono lekką konstrukcję ścienną, która stanowi zewnętrzną ścianę budynku. Konstrukcja ta zawiera wewnętrzną ścianę 1 wykonaną np. z płyty gipsowej, tworzącej wnętrze budynku, warstwę 2 wełny mineralnej oraz zewnętrzną ścianę .3, która jest również wykonana z płyty gipsowej. Ściany 1, 3 są połączone belką 4, która jest pionowym kształtownikiem metalowym wprowadzonym w warstwę 2 5 wełny mineralnej . Belka ta ma otwory w celu ograniczenia przewodności cieplnej. Przekrój belki 4 pokazano na fig. 2. Na rysunku przedstawiono profilowaną wsporczą szynę z metalu, przymocowaną do zewnętrznej powierzchni zewnętrznej ściany 3^ za pomocą śrub 6, które mocują ją do belki 4. Na zewnątrz konstrukcji ściennej usytuowana jest fasada wykonana z elementów ściennych wykonanych z okładzinowych płyt 7, które są zawieszone na kątownikowych hakach i3, 8a odstających od ceownikowych łap 9_ we wsporczych szynach 5.
Okładzinowe płyty 7 są prostokątne i zostały zamontowane w ścianie równolegle, tak aby pozostawić wąską szczelinę powietrzną 1_0 pomiędzy każdą parą płyt. Na fig. 1 i 2 przedstawiono konstrukcję ścienną na granicy pomiędzy zawieszonymi sąsiednimi okładzinowymi płytami 1_, pokazując jak płyty te są wsparte na wsporczych szynach _5. Konstrukcja ścienna zawiera wiele poziomych wsporczych szyn, które są usytuowane w odstępach od siebie na ścianie, tak aby odstęp pomiędzy szynami był równy wysokości okładzinowych płyt 7. Wsporcza szyna 5^ została ukształtowana w przekroju z dwiema identycznymi ceownikowymi łapami jedna na drugiej, jak pokazano na fig. 1. Jak pokazano na fig. 3, kątownikowe haki 8^, 8a zawieszenia każdej okładzinowej płyty 1_ są usytuowane przy narożnikach tylnej powierzchni płyty. Górna ceownikowa łapa 9 wsporczej szyny E5 przyjmie zatem haki zawieszenia usytuowane przy dolnych narożnikach płyty okładzinowej usytuowanej powyżej, natomiast dolna ceownikowa łapa 9 tej samej wsporczej szyny 5 wspiera płytę okładzinową usytuowaną poniżej za pomocą haków zawieszenia przewidzianych w jej górnych narożnikach, jak pokazano na fig. 1. 6 W celu ustawiania położenia okładzinowej płyty 1_ na fasadzie kątownikowy hak £3 zawieszenia przewidziany przy obu górnych narożnikach płyty wyposażony jest w regulacyjną śrubę 11 do dokładnej regulacji położenia płyty w kierunku pionowym. Regulacyjna śruba 1_1 przechodzi przez gwintowany otwór 12 wykonany w poziomej części kątownikowego haka £3, przy czym łeb tej śruby oparty jest na poziomej części ceownikowej łapy 9. Obracanie tej śruby powoduje zatem regulowanie odległości pomiędzy wymienionymi poziomymi częściami i położenia okładzinowej płyty 7 względem wsporczej szyny 5^. Kątownikowe haki 8a przewidziane przy dolnych narożnikach płyty okładzinowej nie mają śruby regulacyjnej, ale mają swobodny ślizgowy kontakt z górną ceownikową łapą wsporczej szyny 5. Haki kątownikowe w dolnych narożnikach wiążą zatem okładzinową płytę 7 w specyficznej odległości od płyty ściennej 3 za tą płytą, nie powstrzymując jednak ruchów płyty względem konstrukcji ściennej za nią, spowodowanych przez regulację położenia płyty lub przez zjawiska rozszerzalności cieplnej. rzecznik patentowy —? ____ ^ ^ jTBJfTńź. Jerzy ZIÓŁKOWSKI.

Claims (9)

  1. W-112 066 9258/WU/05 Zastrzeżenia ochronne 1. Element ścienny zawierający okładzinową płytę, tworzącą powierzchnię ściany i wspartą przez profilowe wsporcze szyny usytuowane za nią, znamienny tym, że okładzinowa płyta (7) zawiera na swej tylnej stronie dwa kątowe haki (8, 8a) usytuowane w górnej i dolnej części w celu łączenia okładzinowej płyty (7) ze wsporczymi szynami (E5) oraz regulacyjną śrubę (11) , do pionowego ustawiania okładzinowej płyty (7_) , dołączoną do jednego kątowego haka działającego jako podpora płyty, natomiast drugi kątowy hak jest w kontakcie ślizgowym ze wsporczą szyną (5^) .
  2. 2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że kątowy hak (£) umieszczony w górnej części okładzinowej płyty (7) jest wyposażony w regulacyjną śrubę (JL1) do ustawiania pionowego położenia płyty względem górnej wsporczej szyny (5j , zaś kątowy hak (8a) umieszczony w dolnej części okładzinowej płyty (7) jest w ślizgowym kontakcie z dolną wsporczą szyną (5^) .
  3. 3. Element według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kątowy hak (£3) umieszczony w górnej części prostokątnej 8 /f/i&oGć $μ okładzinowej płyty (7) jest usytuowany przy górnej krawędzi tylnej powierzchni płyty, zaś kątowy hak (8a) umieszczony w dolnej części jest usytuowany przy dolnym narożniku tylnej powierzchni okładzinowej płyty (2)·
  4. 4. Element według zastrz. 3, znamienny tym, że kątowy hak (fi, 8a) okładzinowej płyty (7) jest zagięty do dołu i wsparty na profilowanej pionowej łapie (9) wsporczej szyny (2)·
  5. 5. Element według zastrz. 4, znamienny tym, że łapa (9) w swej górnej część jest wygięta w kształcie ceownika i jest wpasowana w zagięty do dołu kątownikowy hak (2/ 8a)
  6. 6. Element według zastrz. 5, znamienny tym, że kątownikowy hak (8) ma w swej poziomej części gwintowany otwór (12), przez który przechodzi regulacyjna śruba (11) oparta o poziomą część ceownikowej łapy (9) , tak że obracanie tą śrubą powoduje przestawianie odległości pomiędzy wymienionymi poziomymi częściami.
  7. 7. Element według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że poziome wsporcze szyny (2) są przymocowane do pionowej belki (4) wprowadzonej w konstrukcję ścienną.
  8. 8. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że okładzinowa płyta (2) jest elementem prefabrykowanym posiadającym przy górnej krawędzi tylnej powierzchni płyty zagięty do dołu kątowy hak (8j z gwintowanym otworem (1_2) na regulacyjną śrubę (jJj i drugi zagięty do dołu kątowy hak (8a) przy dolnej krawędzi tylnej powierzchni. 9
  9. 9. Element według zastrz. 8, znamienny tym, że kątowe haki (8_, 8_a) mają kształt kątownikowy. ^rtS^ańŁK0WSKI
PL01112066U 2000-03-31 2001-03-30 Element scienny PL PL PL PL62507Y1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20000141U FI4627U1 (fi) 2000-03-31 2000-03-31 Seinärakenne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL112066U1 PL112066U1 (en) 2001-10-08
PL62507Y1 true PL62507Y1 (pl) 2006-08-31

Family

ID=8557185

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL01112066U PL62507Y1 (pl) 2000-03-31 2001-03-30 Element scienny PL PL PL

Country Status (2)

Country Link
FI (1) FI4627U1 (pl)
PL (1) PL62507Y1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014120027A1 (en) 2013-01-29 2014-08-07 Ux2 Centrum Technologiczne Sp. Z.O.O. A construction module, particularly a wall module or a roof module

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014120027A1 (en) 2013-01-29 2014-08-07 Ux2 Centrum Technologiczne Sp. Z.O.O. A construction module, particularly a wall module or a roof module

Also Published As

Publication number Publication date
FI4627U1 (fi) 2000-09-29
PL112066U1 (en) 2001-10-08
FIU20000141U0 (fi) 2000-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20220195735A1 (en) Architectural bracket, building wall structure, and plank member construction method
CA1110028A (en) Ceiling runner and panel assembly having sliding lockability
RU1838543C (ru) Строительна панель обшивки
RU186047U1 (ru) Устройство для крепления модуля навесных облицовочных панелей на фасад здания
RU2118432C1 (ru) Строительная панель
PL62507Y1 (pl) Element scienny PL PL PL
RU2307906C2 (ru) Способ монтажа вентилируемой облицовки зданий и конструкция ограждения для реализации способа
US20060179745A1 (en) Method of building a building
RU67134U1 (ru) Устройство для крепления фасадных плит
RU30777U1 (ru) Устройство для крепления облицовочных плит
JP2018154968A (ja) 建物の天井
RU186046U1 (ru) Конструкция модуля навесных облицовочных панелей
RU2416009C1 (ru) Системы навесных фасадов и способы монтажа (варианты)
RU2340747C1 (ru) Кронштейн для крепления навесной панели облицовки здания
NL1006233C2 (nl) Gevelbekledingssysteem en gevelbekledingspaneel.
CN213710036U (zh) 外挂单元式一体化轻质墙板点支撑柔性连接节点
KR100663996B1 (ko) 형강재를 이용한 건물 외벽의 패널 고정구조 및 고정방법
JP2540396B2 (ja) 建築物の排水縦樋を有する壁構造
WO2023054014A1 (ja) パネル装置及びこれの設置構造
RU2815672C1 (ru) Система крепления фасадной облицовки
WO2023053832A1 (ja) パネル装置
JP7215944B2 (ja) 改修外壁構造における胴縁の縦横連結金具
WO2023054015A1 (ja) パネル設置構造
RU2516162C2 (ru) Система навесных фасадов
JP2023050774A (ja) パネル装置及びこれの設置構造

Legal Events

Date Code Title Description
LAPU Decisions on the lapse of rights of protection of utility model

Effective date: 20090330