PL370968A1 - Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej - Google Patents

Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej

Info

Publication number
PL370968A1
PL370968A1 PL370968A PL37096804A PL370968A1 PL 370968 A1 PL370968 A1 PL 370968A1 PL 370968 A PL370968 A PL 370968A PL 37096804 A PL37096804 A PL 37096804A PL 370968 A1 PL370968 A1 PL 370968A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
longitudinal
ribs
arm
snap
strip
Prior art date
Application number
PL370968A
Other languages
English (en)
Other versions
PL233031B1 (pl
Inventor
Adam Sławomir Galas
Original Assignee
Galas Adam Slawomir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Galas Adam Slawomir filed Critical Galas Adam Slawomir
Priority to PL370968A priority Critical patent/PL233031B1/pl
Priority to PCT/US2004/039247 priority patent/WO2005052277A2/en
Priority to US10/580,163 priority patent/US7870697B2/en
Priority to RU2005124861/03U priority patent/RU55397U1/ru
Publication of PL370968A1 publication Critical patent/PL370968A1/pl
Publication of PL233031B1 publication Critical patent/PL233031B1/pl

Links

Landscapes

  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Protection Of Pipes Against Damage, Friction, And Corrosion (AREA)

Description

3 7 0 9 6 8 ϊ 65377/ΜΙ
Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowe/
Przedmiotem wynalazku jest zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowe/, wykonanej korzystnie z tworzywa sztucznego. Listwy tego typu stosowane są szczególnie do ochrony krawędzi elementów budowli i do osłony różnego rodzaju przewodów prowadzonych wzdłuż ścian. Z opisu polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W 114468 znana jest konstrukcja listwy przypodłogowej, obejmującej otwarty profil podstawy i osadzony w nim za pomocą dwóch żeber, profil osłonowy. Profil osłonowy tej listwy posiada dwa rami. ona osłonowe o rożnej długości. Otwarto profil podstawy ma w przekroju poprzecznym kształt trapezowy. Przy krawędzi zewnętrznej profil podstawy posiada przewężeńe ograniczone dwiema pochylonymi płaszczyznami i ramię odchylone na zewnątrz. Długie ramię profilu osłonowego jest usytuowane w jednej linii z odchylonym na zewnątrz, ramieniem profilu podstawy i stanowi jego przedłużenie. Profil osłonowy, po stronie wewnętrznej posiada dwa odstające żebra osadeze, których ścianki, zewnętrzne :rv;ą wybrzuszenia, zazębiające się z krawędziami kształtowymi profilu podstawy. opis polskiego prawa ochronnego nr 60484 przedstawia konstrukcja listwy przypodłogowej, która obejmuje dwu wzdłużne elementy połączone rozłącznie i narużnrkcwz' elementy ziączne. Elementy z łączne obejmują Kilka .' które wymagają odpowiedniego połączenia przy montażu, przy czym montaż lub demontaż elementów narożnikowych wymaga wzdłużnego przemieszczenia elementów wzdłużnych listwy, co znacznie komplikuje prace montażowe.
Przedmiotem wynalazku jest zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowe!, obejmujący listwę wzdłużną i elementy złączne. Listwa wzdłużna składa się z dwóch, połączonych rozłącznie elementów wzdłużnych, a elementy ziączne wyposażone są po wewnętrznej stronie w występy.
Istota wynalazku polega na tym, że jeden z elementów wzdłużnych listwy stanowi kształtownik dolny, posiadający kanał rozprężny i dolne ramię profilowe. Drugi element stanowi osłona, wyposażona w żebra zatrzaskowe i górne ramię osłonowe. Żebra zatrzaskowe każdego z elementów "łącznych w postaci elementu narożnikowego wewnętrznego i zewnętrznego połączone są zatrzaskowo ze ściankami kanałów rozprężnych kształtowników dolnych listwy wzdłużne]. Pary żeber zatrzaskowych elementu narożnikowego wewnętrznego i pary żeber zatrzaskowych elementu narożnikowego zewnętrznego są rozmieszczone na tej samej wysokość.:, odpowiadającej wysokości, na której usytuowana jest szczelina wzdłużna kanałów rozprężnych.
Korzystnie, w dolnej części osłony, po jej w e w u ę r. r z n e ; stronie, usytuowane są dwa, po z i orne, wzdłuż ne, żebru tatr noskowe, rozmiesi czon e n a różnych wysokoć ci. i eh, i' z v czym każde z tych żeber w końcowej części 'czet odchyleń odpowiednio w kierunku do dołu i do góry i ma łukowate zakończenie. W rozwiązaniu według wynalazku, do dolnej krawędzi ty wiciowej kanału rozprężnego, przyłączone jesz wzdłużne, dolne ramię profilowe, przy czym ramię to jest łukowato wygięte i odchylone w kierunku na zewnątrz.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku montaż zestawu listwy 3 es:: wyjątkowo prosty i nie wymaga stosowania skomplikowanego oprzyrządowania. Zatrzaskowe połączenie obydwu elementów wzdłużnych listwy ułatwia jej demontaż i ponowne zmontowanie, przykładowo, w przypadku gdy pojawi się potrzeba wymiany przewodów elektrycznych przebiegających pod listwą.
Konstrukcja narożnikowych elementów złącznych pozwala na ich usunięcie i ponowne osadzeń i.e bez konieczności zmiany położenia osłony zewnętrznej listwy, gdyż elementy te nakładane są od zewnątrz i łączone zatrzaskowe ze ściankami kanału rozprężnego kształtownika dolnego listwy.
Przedmiot 'wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig, 1 przestawia wycinek zestawu listwy w widoku z góry, obejmujący jeden narożnik' zewnętrzny i jeden narożnik wewnętrzny, fig. 2 ...... wycinek zestawu listwy według fig. 1 w widoku z przodu, fig 3 - wycinek zestawu listwy według fig. 1. w perspektywicznym widoku z tyłu, fig. 4 wycinek listwy w stanie zmontowanym, w widoku z przodu, fig. 5 - osłonę listwy w widoku z boku, fig. 6 - kształtownik dolny listwy w- widoku z boku, fig. 7a - element narożnikowy wewnętrzny w widoku z beku, cc zewnątrz, fig. 7b - element narożnikowy wedłuc fdo:;, 4 fig, "7 a w widoku z boku od wewnątrz, fig 7c - element, narożnikowy według fig. 7a w widoku z dołu, fig. ?d element narożnikowy według fig- 7¾ w widoku perspektywicznym, fig. 8a - element narożnikowy zewnętrzny w widoku z boku, od wewnątrz, fig Sb - element narożnikowy według fig. 8a w widoku z boku od zewnątrz, fig 8c element narożnikowy według fig Ba w widoku z dołu i fig. 8d element narożnikowy według fig. 8a w widoku perspektywicznym.
Zestaw listwy przypodłogowej według wynalazku przedstawiony na fig. 1 obejmuje listwę wzdłużną 1 i elementy złączne, czyli element narożnikowy wewnętrzny 2 i zewnętrzny 3.
Listwa wzdłużna 1, przedstawiona na fig. 4 składa się z dwóch kształtowników połączonych zatrzaskowe, mianowicie z kształtownika dolnego 4 i osłony 5.
Kształtownik dolny 4, jak to przedstawiono na fia.6 posiada wzdłużny kanał rozprężny 6, otwarty w kierunku na zewnątrz, który w przekroju poprzecznym ma kształt zbliżony do trapezu. Szczelina wzdłużna 7 kanału 6 ograniczona jest dwiema krawędziami wyjściowymi, dolną 8 i górną 8'.
Szerokosc szczeliny 7 jest mniejsza niż n.a~jwi.ęxszy wymiar poprzeczny kanału rozprężnego. Do dolne] krawędzi wyjściowej 8 kanału 6, poprzez uskok 9 przyłączone jest wzdłużne, dolne ramię profilowe 10, pełniące rolę osłony. Ramię 10 jest łukowato wygięte i odchylone w kierunku na zewnątrz. W dolnej części osłony 5, po jej wewnętrznej) stronie, jak to wynika z fig. 5, usytuowane są dwa, poziome, wzdłużne żebra zatrzaskowe 11, 11', rozmieszczone r.a różnych wysokościach. Żebra te w końcowej części sn udu: < y uur: odpowiednio w kierunku do dołu i do góry i mają łukowate zakończenia. W widoku z boku mają więc kształt zbliżony do cyfry „2," , przy czym żebro górne 11' przypomina cyfrę „2” napisaną odwrotnie. Od nasady wyżej położonego żebra 11' odstaje w kierunku do góry wzdłużne ramię osłonowe .12, łukowato wygięte w kierunku do wewnątrz.
Element złączny w postaci elementu narożnikowego wewnętrznego 2, jak to przedstawiono na fig. 7a, posiada korpus składający się z dwóch esowato wygiętych ścianek 13, 14, usytuowanych w tym przykładzie wykonania pod kątem prostym i posiadających wspólną krawędź wewnętrzną 15. Jednak w przypadku, gdy chroniony listwą element posiada naroża przecinające się pod innym kątem, lub zaokrąglone, kształt ścianek korpusu jest dopasowany do kształtu chronionego listwą elementu.
Po wewnętrznej stronie każdej ze ścianek 13, 14 umieszczona jest para żeber zatrzaskowych 16, 16' i 17, 17', usytuowanych prostopadle do powierzchni odpowiednie] ścianki. Żebra każdej z par są rozmieszczone w pewnej odległości od siebie, zależnej od wymiarów przekroju poprzecznego kanału rozprężnego 6 kształtownika dolnego 4 listwy 1. Obydwie pary żeber usytuowane są na tej samej wysokości, zależnei od wysokości usytuowania kanału rozprężnego 6. Żebra zatrzaskowe górne 16', 17' posiadają końcowe, wzdłużne występy 13, 19', skierowane w kierunku do góry. Górna powierzchnia występów 1J3, 19', posiada zaokrąglenia od zewnątrz.
Zebra zatrzaskowe 16, 17 6 wyposażone są w skierowane do dołu, końcowe występy 18, 19, o zaokrąglonych powierzchniach dolnych.
Jak t.o wynika z fig. 8a, element narożnikowy zewnętrzny 3 ma konstrukcję zbliżoną do wyżej opisanego elementu narożnikowego wewnętrznego 2. Ścianki 20, 2_1 korpusu tego elementu mają esowaty kształt i również w tym przykładzie wykonania usytuowane są pod kątem prostym i przylegają Jo siebie wspólną krawędzią 22. Z wewnętrznej powierzchni ścianek elementu narożnikowego zewnętrznego wystają żebra zatrzaskowe 23, 23' , 24, 24' ukształtowane i rozmieszczone podobnie jak w przypadku elementu narożnikowego wewnętrznego.
Należy zwrócić uwagę, że w rozwiązaniu według wynalazku pary żeber zatrzaskowych i 6, 16' , 17 ,17' elementu na ro żni kowego wewnętrznego 2 i pary żeber zatrzaskowych 23,23',24,24' elementu narożnikowego zewnętrznego 3 są rozmieszczone na tej samej wysokości, odpowiadającei wysokości, na której usytuowana jest szczelina wzdłużna 7, kanału rozprężnego 6, co szczególnie wynika z fig. 3.
Poniżej przedstawiono sposób montażu zestawu listwy.
Listwa według wynalazku montowana jest poczynając od zamocowania na stałe do podłoża kształtownika dolnego 4 o określonej długości, wzdłuż wszystkich przewidywany·'.:.·, krawędzi. Następnie, wykorzystując złącze zatrzaskowe, w kształtowniku dolnym 4, osadzana jest osłona 5, pocięta przed montażem na odcinki o odpowiedniej długości. Miąd;:v odcinkami osłony 5, przy załamaniach krawędzi elementu okładanego listwą, montowane są elementy złączne, poprzez niłiżerrie ich z obu stron na zakończenia osłon 9 cbustrcnno zatrzaśnięcie żeber zatrzaskowych w rnurbscc rozprężnych 6, jak to zostało przedstawione na fig 3.
Jak z powyższego opisu wynika, montaż zestawu listwy według wynalazku jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnego oprzyrządowania, /
% ,..yy--jK i' y.;.3i;U-Vyy·

Claims (1)

  1. 3 7 0 9 6 8 .i ; 7/MI Zastrzeżenia patentowe 1. Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej obejmujący listwę wzdłużną i elementy złączne, przy czym listwa wzdłużna składa się z dwóch, połączonych rozłącznie elementów wzdłużnych, a elementy złączne wyposażone są po wewnętrznej stronie w występy, znamienny tym że jeden z elementów wzdłużnych listwy /1/ stanowi kształtownik dolny /4/, posiadający kanał rozprężny /6/, i dolne ramię profilowe /10/, a drugi stanowi osłona /5/, wyposażona w żebra zatrzaskowe /11, 1_1' / i górne ramię osłonowe /12/ i cyny że żebra zatrzaskowe każdego z elementów złącznycb w postaci elementu narożnikowego wewnętrznego /2/ i zewnętrznego /3/, połączone są zatrzaskowe ze ściankami kannon; rozprężnych kształtowników dolnych /4/ listwy wzdłużnej /1/, przy czym pary poziomo usytuowanych żeber zatrzaskowych /16,16 ' , 17 , .17 ' / elementu narożnikowego wewnętrznego /2/ i pary poziomo usytuowanych żeber zatrzaskowych /23,23 ' , 24,2 1 ' / elementu narożnikowego zewnętrznego /2/ cg rozmieszczane na te; strój wyeoko-soi, ".ano o ·; m a : Ί w/· sok 'u;ci, na której r sytuowana jest szczelina ttdłużna Z'7/, kanału rozprężnego /67. Zostaw według tastrz. 1 znamienny tym, że dwa, poziome, wzdłużne żebro. zatrzaskowe /11. 11'/, oseta mane w doi net części osłony /1/, po -e" wewnętrznej stronie, są rozmieszczone na różny cli wysokościach, przy czym każde z tych żeber /_11, 11'/ w końcowej części, jest odchylone odpowiednio w kierunku do dołu i do góry i ma łukowate zakończenie. Zestaw według zastrz. 1 znamienny tym, że wzdłużne, dolne ramię profilowe /10/ przyłączone jest dc.! dolnej krawędzi wyjściowej /8/ kanału rozprężnego /6/. Zestaw według zastrz. 3 znamienny tym, że ramię /10/ jest łukowato wygięte i odchylone w kierunku na zewnątrz.
PL370968A 2003-11-19 2004-11-02 Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej PL233031B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL370968A PL233031B1 (pl) 2004-11-02 2004-11-02 Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej
PCT/US2004/039247 WO2005052277A2 (en) 2003-11-19 2004-11-19 Skirting board
US10/580,163 US7870697B2 (en) 2003-11-19 2004-11-19 Skirting board
RU2005124861/03U RU55397U1 (ru) 2004-11-02 2005-08-04 Система плинтуса

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL370968A PL233031B1 (pl) 2004-11-02 2004-11-02 Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL370968A1 true PL370968A1 (pl) 2006-05-15
PL233031B1 PL233031B1 (pl) 2019-08-30

Family

ID=37074169

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL370968A PL233031B1 (pl) 2003-11-19 2004-11-02 Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL233031B1 (pl)
RU (1) RU55397U1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2009017432A2 (en) 2007-08-02 2009-02-05 Adam Slawomir Galas Skirting fastener

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2009017432A2 (en) 2007-08-02 2009-02-05 Adam Slawomir Galas Skirting fastener
WO2009017432A3 (en) * 2007-08-02 2009-03-26 Adam Slawomir Galas Skirting fastener
EA016967B1 (ru) * 2007-08-02 2012-08-30 Адам Славомир Галас Соединительная деталь для плинтуса и, в частности, соединительная деталь для панели плинтуса

Also Published As

Publication number Publication date
PL233031B1 (pl) 2019-08-30
RU55397U1 (ru) 2006-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2704502T3 (es) Escalera portacables
ES2277989T3 (es) Conjunto de dos piezas de carroceria a unir borde con borde y una pieza de carroceria que pertenece a dicho conjunto.
US7685782B2 (en) Muntin clip
ES2525042T3 (es) Accesorio para canaletas con secciones de alturas diferentes
ES2742449T3 (es) Sistema de armarios de distribución colocados en fila
PL68063Y1 (pl) Listwa przypodłogowa
ES2908301T3 (es) Escalera portacables
SI9520095A (en) Frame member for a switchgear cabinet frame
ES2933509T3 (es) Conector de enchufe y conexión de enchufe
US20100154330A1 (en) Muntin Clip
US20060029463A1 (en) Muntin clip assembly
PL370968A1 (pl) Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej
US20050210740A1 (en) Edging strip having self-mating features
JP2004522908A (ja) 案内トラフ
US5857799A (en) Base channel connector clip
ES2683244T3 (es) Estructura de pared de o para puerta corredera fácil de transportar y montar
US6634623B2 (en) Notched privacy slat for chain link fence
CA2537773C (en) An improved cleaning element for brooms or brushes
PL235380B1 (pl) Zestaw listwy, zwłaszcza listwy przypodłogowej
BRPI0815001B1 (pt) Fixador de rodapé e, mais particularmente, fixador de local de proteção
ES2290416T3 (es) Accesorio de acoplamiento para zocalo de canaleta.
PL201823B1 (pl) Zestaw kształtowników przypodłogowych
JP3827591B2 (ja) 簀の子形床マット
SI9700205A (sl) Priključna letev s pritrdilnima nastavkoma
ES2911405T3 (es) Revestimiento de pared