PL247208B1 - Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych - Google Patents

Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych Download PDF

Info

Publication number
PL247208B1
PL247208B1 PL442650A PL44265022A PL247208B1 PL 247208 B1 PL247208 B1 PL 247208B1 PL 442650 A PL442650 A PL 442650A PL 44265022 A PL44265022 A PL 44265022A PL 247208 B1 PL247208 B1 PL 247208B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature
active substance
granulate
ldpe
extruded
Prior art date
Application number
PL442650A
Other languages
English (en)
Other versions
PL442650A1 (pl
Inventor
Zbigniew Frąszczak
Bogusław Królikowski
Krzysztof Bajer
Rafał Malinowski
Daniel Kaczor
Lauren Wedderburn
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Inzynierii Mat Polimerowych I Barwnikow
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Inzynierii Mat Polimerowych I Barwnikow filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Inzynierii Mat Polimerowych I Barwnikow
Priority to PL442650A priority Critical patent/PL247208B1/pl
Publication of PL442650A1 publication Critical patent/PL442650A1/pl
Publication of PL247208B1 publication Critical patent/PL247208B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J5/00Manufacture of articles or shaped materials containing macromolecular substances
    • C08J5/18Manufacture of films or sheets
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/01Use of inorganic substances as compounding ingredients characterized by their specific function
    • C08K3/015Biocides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L23/00Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L23/02Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
    • C08L23/04Homopolymers or copolymers of ethene
    • C08L23/06Polyethylene
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/32Phosphorus-containing compounds
    • C08K2003/321Phosphates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych zawierający preparat bioaktywny w postaci substancji czynnej antybakteryjnie opartej na srebrnym szkle fosforanowym, zwłaszcza do wytwarzania folii polimerowej. Preparat bioaktywny, srebrne szkło fosforanowe i/lub jego pochodne w postaci proszkowej miesza się i wytłacza się w temperaturze 140 – 160°C z uplastycznionym polimerem macierzystym w wytłaczarce ślimakowej przez co otrzymuje się granulat koncentratu o stężeniu w zakresie 1 — 40% masowych substancji czynnej. Granulat koncentratu substancji czynnej miesza się z polimerem macierzystym i w temperaturze 225 – 235°C wytłacza się folię do osiągnięcia wymaganego stężenia do 10,0% masowych. Jako polimery macierzyste stosuje się poliolefiny.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych zawierający preparat bioaktywny w postaci substancji czynnej antybakteryjnie.
Szkło fosforanowe zawierające srebro znane jest od lat jako materiał implantacyjny stosowany z powodzeniem w ortopedii i stomatologii. Wykazuje ono zdolność do tworzenia trwałego wiązania pomiędzy tkanką biologiczną a materiałem implantu, wbudowując się w strukturę kości. Obok tych właściwości takie szkło charakteryzuje się dobrą aktywnością mikrobiologiczną. Wykazuje działanie przeciwko patogennym mikroorganizmom (bakterie, wirusy, grzyby, glony jednokomórkowe), szczególnie przeciwko szczepom bakterii Staphylococcus aureus (ATCC 6538) i Escherichia coli (ATCC 11229). Szkło fosforanowe zawierające srebro jest klasyfikowane jako substancja nie stwarzająca zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, a także dla środowiska. Nie stwierdzono także ubocznych skutków stosowania ww. produktu.
Z opisu patentowego KR20080056756 znany jest polimerowy materiał antybakteryjny i przeciwgrzybiczy, zawierający środek przeciwbakteryjny oparty na związkach fenolowych. Dodatkiem mogą być związki grzybobójcze (fungicydy), oparte na pochodnych benzimidazoli, triazoli, pirymidyn, fenoksyarsenu oraz pirytionianu cynku, wykazującym również właściwości antybakteryjne.
Zgłoszenie międzynarodowe WO2020114939 ujawnia termoplastyczną kompozycję antybakteryjną o długotrwałym działaniu. Matryca polimerowa tej kompozycji zawiera do 6000 ppm pirytionianu cynku, do 6000 ppm srebra, do 6000 ppm zeolitu oraz inne dodatki, umożliwiające stosowanie takich kompozycji w tworzywach opakowaniowych do wyrobów spożywczych o długotrwałym składowaniu, zwłaszcza wypieków cukierniczo-piekarniczych / produktów spożywczych.
Z kolei opis patentowy US2013310428 charakteryzuje wysoce stabilną termicznie kompozycję, bezarsenową, do stosowania w matrycy polimerowej, o ulepszonych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, zawierającą związki pochodne metylotioftalamidu wraz z innym biocydem oraz przeciwutleniaczem. Powstały kompozyt polimerowy zapewnia wysokie temperatury przetwarzania do 250°C, bez degradacji termicznej substancji aktywnych i bez zmiany barwy matrycy polimerowej.
Z opisu patentowego CN103073769 znana jest antybakteryjna kompozycja polietylenowa i sposób jej przygotowania. Kompozycja PE (100 cz. w.) zawiera do 40 cz. w. środka antybakteryjnego w elastomerze proszkowym. Środek antybakteryjny w stanie ciekłym mieszany jest z proszkiem gumowym celem jego nasycenia. Tak przygotowana mieszanina może być przetwarzana klasycznymi metodami celem uzyskania wyrobów do zastosowań przemysłowych.
Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych według wynalazku charakteryzuje się tym, że poliolefinowe tworzywo termoplastyczne - polietylen o niskiej gęstości (LDPE) 0,923 g/cm3, o wskaźniku szybkości płynięcia MFR, (190°C/2,16 kg) 1,95 g/10 min w postaci granulatu o wielkości cząstek 2-3 mm miesza się ze szkłem fosforanowym zawierającym srebro o gęstości względnej 2,4 w 20°C, w temperaturze około 25°C w czasie 15-20 minut. Tak otrzymaną mieszaninę w wytłaczarce ślimakowej wytłacza się w temperaturze 140°-160°C, następnie granuluje się, otrzymując granulat koncentratu o zawartości substancji czynnej o stężeniu w zakresie 1,0-40,0% masowych, korzystnie 20-30% masowych. Tak otrzymany granulat koncentratu w dalszej kolejności miesza się w proporcji masowej od 1:29 do 1:5 z polietylenem o niskiej gęstości (LDPE), następnie mieszaninę dozuje się do wytłaczarki ślimakowej i w temperaturze 225-235°C wytłacza się przy użyciu głowicy formującej płasko-szczelinowej poprzez wylewanie stopionej masy tworzywa na walce termostatującostabilizujące przy szybkości liniowej na wylocie głowicy wynoszącej 1,5-4,0 m/min uzyskując folię płaską o stężeniu masowym do 10%, korzystnie o stężeniu masowym 1-5% substancji czynnej antybakteryjnie w jej strukturze.
Substancja czynna biobójcza zawarta w folii według wynalazku zapewnia właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wyrobów wykonanych z takiej folii, w tym również odzieży, obuwia, przedmiotów powszechnego użytku, także pakowanych produktów spożywczych.
Przedmiot wynalazku objaśnia bliżej poniższy przykład realizacji, nie ograniczając jego zakresu.
Przykład
W mieszalniku rotacyjnym szybkoobrotowym o pojemności 2500 ml, w temperaturze 25°C umieszczono 1400 g granulatu polietylenu niskiej gęstości (LDPE) 0,923 g/cm3, o wskaźniku szybkości płynięcia MFR, (190°C/2, 16 kg) 1,95 g/10 min i o granulacji 2-3 mm, do którego dodano 600 g szkła fosforanowego zawierającego srebro o gęstości względnej 2,4 w 20°C i poddano mieszaniu w czasie 20 min. Tak przygotowaną mieszaninę wytłaczano w temperaturze 140°-160°C za pomocą wytłaczarki
PL 247208 Β1 dwuślimakowej współbieżnej o średnicy ślimaków D=20 mm, L/D=40 prędkością obrotową ślimaków - 150 min-1. Ujednorodnioną mieszaninę w układzie uplastyczniającym wytłaczarki przetłoczono do głowicy otworowej wytłaczarki, po czym po wyjściu z głowicy półwyrób w postaci pręcików intensywnie schłodzono wodą o temperaturze 30°C, a następnie w przy użyciu granulatora nożowego wytworzono granulat koncentratu o stężeniu 30% masowych substancji czynnej. Parametry wytłaczania mieszaniny podano w Tabeli 1.
Otrzymany koncentrat granulatu zmieszano z polietylenem niskiej gęstości (LDPE), w trzech różnych proporcjach masowych 1:29, 1:11, 1:5 uzyskując trzy mieszaniny. Każdą z mieszanin odrębnie wprowadzono do wytłaczarki jednoślimakowej o średnicy ślimaka 19 mm, L/D=25 przy prędkości obrotowej ślimaka - 60 min-1 i w temperaturze 225°-235°C przy użyciu głowicy formującej płasko-szczelinowej wytłoczono poprzez wylewanie stopionej masy tworzywa przy szybkości liniowej na wylocie głowicy wynoszącej 3,0 m/min na walce termostatująco-stabilizujące, uzyskując trzy folie płaskie odpowiednio o stężeniach masowych 1%, 2,5% oraz 5% substancji czynnej antybakteryjnie w jej strukturze. Parametry wytłaczania folii typu cast podano w Tabeli 2.
Tak wytworzone folie płaskie typu cast o wymiarach 135x0,25 mm poddano badaniom mikrobiologicznym zgodnie z normą ISO 22196:2011 wobec dwu szczepów referencyjnych Escherichia coli (ATCC 8739) oraz Staphylococcus aureus (ATCC 6538P), które potwierdziły jej wysoką aktywność antybakteryjną w oparciu o wyznaczoną wartość parametru R, to jest zlogarytmowanej wartości redukcji liczebności mikroorganizmów (bakterii). Wyniki badań mikrobiologicznych folii wytworzonych o różnej zawartości substancji czynnej w osnowie polimerowej według powyższego przykładu przedstawiono w Tabeli 3.
Wytworzone zgodnie z przedstawioną technologią folie posiadają niewiele niższe właściwości mechaniczne, czego potwierdzeniem są wyniki zawarte w Tabelach 4 i 5. Próbki folii płaskich zgodnie z normą PN-EN-ISO 527-3 badano badaniom. Wartości wyników są średnimi arytmetycznymi z 5 pomiarów. Dla porównania w tabelach 4 i 5, kursywą zaznaczono wartości parametrów wytrzymałościowych próbek folii bez dodatku substancji aktywnej. Wyniki badań mechanicznych próbek folii na zrywanie w kierunku maszynowym MD podano w Tabeli 4, natomiast wyniki badań mechanicznych próbek folii na zrywanie w kierunku poprzecznym TD podano w Tabeli 5.
Tabela 1
Temperatura stref wytłaczarki dwuślimakowej (°C)
I strefa II strefa III strefa Głowica
140 150 155 160
Tabela 2
Temperatura stref wytłaczarki jednoślimakowej (°C)
I strefa II strefa Ili strefa Głowica
225 230 235 225
Tabela 3
Zawartość substancji Wartość parametru R
czynnej w PE, % mas. E. coli S. aureus
5,0 2,4 1,2
2.5 2,4 2,4
1.0 2,2 2,1
PL 247208 Β1
Tabela 4
Próbka RM (MPa) FB (N) RB(N) AM (%} AB (%) Odch. Std (RM)
LDPE 17.78 4.84 15.39 216.45 224.63 1.06
LDPE 1%CA16 15.18 520 13.99 190.01 195 56 0.22
LDPE 2.5% CA16 14.28 5.34 13.69 158.16 164.73 074
LDPE 5% CA16 12.08 4.92 11.29 139.93 144.34 0.7
Tabela 5
Próbka RM (MPa) FB (N) RB (N) AM (%) AB (%) Odch. Std (RM)
LDPE 17.78 5.17 16.23 287.22 292.1 1.3
LDPE 1%CA16 15.11 5.24 13.90 305.67 309.81 0.53
LDPE 2.5%CA16 13.38 4.12 11.15 268.37 273.68 0.33
LDPE 5% CA16 10.49 3.92 8.82 261.78 269.43 0.2

Claims (1)

1. Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych, znamienny tym, że poliolefinowe tworzywo termoplastyczne - polietylen o niskiej gęstości (LDPE) 0,923 g/cm3, o wskaźniku szybkości płynięcia MFR, (190°C/2,16 kg) 1,95 g/10 min w postaci granulatu o wielkości cząstek 2-3 mm miesza się ze szkłem fosforanowym zawierającym srebro o gęstości względnej 2,4 w 20°C, w temperaturze około 25°C w czasie 15-20 minut, po czym tak otrzymaną mieszaninę w wytłaczarce ślimakowej wytłacza się w temperaturze 140°-160°C, następnie granuluje się, otrzymując granulat koncentratu o zawartości substancji czynnej o stężeniu w zakresie 1,0-40,0% masowych, korzystnie 20-30% masowych, po czym tak otrzymany granulat koncentratu w dalszej kolejności miesza się w proporcji masowej od 1:29 do 1:5 z polietylenem o niskiej gęstości (LDPE), następnie mieszaninę dozuje się do wytłaczarki ślimakowej i w temperaturze 225°-235°C wytłacza się przy użyciu głowicy formującej płasko-szczelinowej poprzez wylewanie stopionej masy tworzywa na walce termostatującostabilizujące przy szybkości liniowej na wylocie głowicy wynoszącej 1,5-4,0 m/min uzyskując folię płaską o stężeniu masowym do 10%, korzystnie o stężeniu masowym 1-5% substancji czynnej antybakteryjnie w jej strukturze.
PL442650A 2022-10-26 2022-10-26 Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych PL247208B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL442650A PL247208B1 (pl) 2022-10-26 2022-10-26 Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL442650A PL247208B1 (pl) 2022-10-26 2022-10-26 Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL442650A1 PL442650A1 (pl) 2024-04-29
PL247208B1 true PL247208B1 (pl) 2025-05-26

Family

ID=90885610

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL442650A PL247208B1 (pl) 2022-10-26 2022-10-26 Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL247208B1 (pl)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102001480A (zh) * 2010-10-16 2011-04-06 陈迦乐 一种特效抗菌pe(聚乙烯)保鲜袋
CN108299711A (zh) * 2017-01-13 2018-07-20 杭州星庐科技有限公司 一种抗菌包装膜及加工方法
CN114213755A (zh) * 2021-12-23 2022-03-22 上海日之升科技有限公司 一种疏水持久抗菌聚丙烯复合材料及其制备方法

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102001480A (zh) * 2010-10-16 2011-04-06 陈迦乐 一种特效抗菌pe(聚乙烯)保鲜袋
CN108299711A (zh) * 2017-01-13 2018-07-20 杭州星庐科技有限公司 一种抗菌包装膜及加工方法
CN114213755A (zh) * 2021-12-23 2022-03-22 上海日之升科技有限公司 一种疏水持久抗菌聚丙烯复合材料及其制备方法

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
D. TOMACHESKI I INNI: "Journal of Applied. Polymer Science, 2016, 133, 43956, DOI: 10.1002/app.43956", „EFFICIENCY OF SILVER-BASED ANTIBACTERIAL ADDITIVES AND ITS INFLUENCE IN THERMOPLASTIC ELASTOMERS" *
LUÍS OTÁVIO DE ARAÚJO I INNI: "Coatings 2019, 9(12), 786", „SYNTHESIS OF ANTIMICROBIAL FILMS BASED ON LOW-DENSITY POLYETHYLENE (LDPE) AND ZEOLITE A CONTAINING SILVER" *

Also Published As

Publication number Publication date
PL442650A1 (pl) 2024-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100551961C (zh) 薄膜用抗菌透气防水塑料粒料及其制造方法
US20080131395A1 (en) Controlled gas release from a melt processable compatible polymer blend
KR101994364B1 (ko) 항균 플라스틱 마스터 배치와 그의 제조방법
US5476652A (en) Slow-releasing medicated resin moldings, and process for producing the same
CN105566831B (zh) 一种水发泡抗菌透气微孔薄膜母料、薄膜及制备方法
US20020065340A1 (en) Degradable plastics possessing a microbe-inhibiting quality
CN104098831B (zh) 一种无迁移抗菌聚烯烃膜及其制备方法
CN102802685A (zh) 用抗微生物金属离子对掺杂沸石的塑料的后加载
CN104441899B (zh) 遇水敏感性、高效抗菌复合薄膜的制备方法
JP4649104B2 (ja) 防虫樹脂組成物用2層構造オレフィン系樹脂ペレット
CN103788452A (zh) 一种长效脱氧抗菌型聚烯烃塑料
CN102453314B (zh) 一种抗菌防霉双向拉伸聚乳酸薄膜及其制备方法
PL247208B1 (pl) Sposób wytwarzania folii polimerowej o właściwościach biobójczych
CN114163734A (zh) 一种高抗菌聚丙烯材料及其制备方法和应用
CN1274749C (zh) 含有大量表面有效银的热塑性制品
JP3778881B2 (ja) 抗菌性木質系複合成形体の製造方法
NL1031398C2 (nl) Antimicrobieel plaatprodukt en bereidingsproces.
CN102875868A (zh) 食品保鲜膜的制备方法
RU2798850C1 (ru) Антибактериальная композиция
HK52697A (en) Microbicides immobilized in water-soluble thermoplastic polymeric resins and aqueous dispersions of microbicides prepared therefrom
CN106589561A (zh) 一种长效塑料保鲜膜母料及其制备方法
EP3393242B1 (en) Antimicrobial additive
JPH03167103A (ja) 防かび防藻性樹脂組成物
CN102807705A (zh) 硫磺抗菌母粒及其制造方法
US12091316B2 (en) Antimicrobial composite material