PL246711B1 - Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej - Google Patents

Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej Download PDF

Info

Publication number
PL246711B1
PL246711B1 PL443889A PL44388923A PL246711B1 PL 246711 B1 PL246711 B1 PL 246711B1 PL 443889 A PL443889 A PL 443889A PL 44388923 A PL44388923 A PL 44388923A PL 246711 B1 PL246711 B1 PL 246711B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plaster
stabilizing segment
partition
side walls
cross
Prior art date
Application number
PL443889A
Other languages
English (en)
Other versions
PL443889A1 (pl
Inventor
Bogusław Mazurek
Original Assignee
Bogusław Mazurek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bogusław Mazurek filed Critical Bogusław Mazurek
Priority to PL443889A priority Critical patent/PL246711B1/pl
Publication of PL443889A1 publication Critical patent/PL443889A1/pl
Publication of PL246711B1 publication Critical patent/PL246711B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F13/00Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings
    • E04F13/02Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings of plastic materials hardening after applying, e.g. plaster
    • E04F13/04Bases for plaster
    • E04F13/06Edge-protecting borders
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F19/00Other details of constructional parts for finishing work on buildings
    • E04F19/02Borders; Finishing strips, e.g. beadings; Light coves
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G21/00Preparing, conveying, or working-up building materials or building elements in situ; Other devices or measures for constructional work
    • E04G21/14Conveying or assembling building elements
    • E04G21/16Tools or apparatus
    • E04G21/18Adjusting tools; Templates

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

Zgłoszenie rozwiązuje problem uzyskania rozwiązania pozwalającego na zamocowanie przegrody tynkarskiej wytworzonej o optymalnych parametrach szczelności, bezpośrednio na warstwie bazowej okładziny termicznej kiedy tynk strukturalny jest granulacji do 0,6 mm lub bezpośrednio na okładzinie termicznej kiedy uziarnienie tynku jest powyżej 0,6 mm. Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej, charakteryzuje się tym, że ma osadczy element nośny (1) o zarysie zbliżonym do litery „U” w przekroju poprzecznym zamocowany trwale podstawą (1') na siatce (3) tynkarskiej wytworzonej z włókna szklanego, a we wnęce (1") elementu nośnego (1) ma osadzony segment stabilizujący (2). Osadczy element nośny (1) ma ścianki boczne (5) wyposażone na wewnętrznej powierzchni w zaczepowe wręby (6), natomiast segment stabilizujący (2) wyposażony jest w obszarze górnych obrzeży w boczne skrzydełka (7) oraz występy zatrzaskowe (8) usytuowane na zewnętrznej powierzchni ścianek bocznych (9) odpowiednio względem zaczepowych wrębów (6) osadczego elementu nośnego (1).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej płaszczyzn budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych, cokołów, filarów czy ogrodzeń. Zastosowanie przegrody tynkarskiej zwane jest również powszechnie boniowaniem, które stanowi dekoracyjne opracowanie płaszczyzn budowlanych i/albo ich krawędzi.
Obecnie jako przegrody tynkarskie do boniowania stosuje się profile z tworzyw sztucznych. Profile takie pozwalają na łatwe i szybkie boniowanie płaszczyzn budowlanych. Typowy profil do boniowania zawiera podłużny korpus zawierający wnękę. Korpus profilu zagłębiany jest w płaszczyźnie budowlanej w celu realizacji boniowania tej płaszczyzny. Zazwyczaj profil do boniowania zawiera dodatkowo elementy mocujące w postaci pełnych lub dziurkowanych listew biegnących wzdłuż korpusu profilu do pewnego mocowania takiego profilu w płaszczyźnie budowlanej. Profil do boniowania może zawierać również dodatkowe elementy mocujące w postaci siatki montażowej, przymocowanej do elementów mocujących, aby zapewnić jeszcze bardziej pewne mocowanie profilu do boniowania do płaszczyzny budowalnej.
Z opisu wynalazku Nr PL 241497 znany jest profil do boniowania łamanej płaszczyzny budowlanej zawierający korpus do zagłębiania we wspomnianej płaszczyźnie budowlanej, który to korpus zawiera dwie krawędzie wzdłużne rozmieszczone w odstępie od siebie i biegnące wzdłuż długości korpusu, ścianę rozpiętą między krawędziami wzdłużnymi i wyznaczającą w korpusie wnękę biegnącą wzdłuż długości korpusu, dwa elementy mocujące biegnące wzdłuż długości korpusu, przy czym jeden z elementów mocujących jest połączony ze ścianą na zewnątrz korpusu w pobliżu jednej z krawędzi. Profil według wynalazku do boniowania łamanej płaszczyzny charakteryzuje się tym, że zawiera element dystansowy, który jest połączony ze ścianą na zewnątrz korpusu w pobliżu drugiej z krawędzi po stronie przeciwnej do wspominanego jednego z elementów mocujących, a drugi z elementów mocujących jest połączony z elementem dystansowym naprzeciw ściany korpusu tak, że może być zorientowany pod kątem w zakresie od 0° do 180° względem wspomnianego elementu dystansowego.
Z opisu wynalazku Nr PL 192894 znany jest sposób izolacji termicznej ścian polegający na nałożeniu na ścianę budynku płyt izolacyjnych, siatki podtynkowej i wykonaniu warstwy tynku elewacyjnego, przy czym płyty i siatka utrzymywane są na ścianie za pomocą zespołu kotwiąco-mocującego, charakteryzujący się tym, że do ściany budynku przytwierdza się za pomocą elementu kotwiącego kątownik, po czym przykłada się płytę izolacyjną, którą mocuje się za pomocą wewnętrznej blaszki ustalająco-mocującej. Następnie na tę płytę izolacyjną nakłada się siatkę podtynkową, położenie której ustala się za pomocą zespołu blaszek mocująco-ustalających, osadzonych razem z blaszką wewnętrzną na wspólnym ramieniu wahadłowego zaczepu, który mocuje się do kątownika przytwierdzonego do ściany, a po ułożeniu płyty izolacyjnej i siatki podtynkowej na ścianę nakłada się warstwę gruntową, podtynkową tak, aby nanoszony materiał przeniknął przez siatkę, po czym nakłada się warstwę tynku elewacyjnego.
Z opisu wynalazku Nr PL 225518 znany jest panel okładziny elewacyjnej ściany budynku, który charakteryzuje się tym, że stanowi go rdzeń wykonany z masy formierskiej w kształcie korzystnie spłaszczonego prostopadłościanu, z zakładkami lub bez, z zaokrąglonymi lub ostrymi jego górnymi krawędziami oraz tkanina szklana przysłonięta cienką warstwą tej masy stanowiącej dolną płaską jego powierzchnię tworząc razem monolit, którego przeciwległa górna powierzchnia posiada płytkie wytłoczenia stanowiące ozdobną fakturę.
Z opisu zgłoszonego wynalazku Nr P.384673 znany jest zestaw podokładzinowych listew dekoracyjnych, gdzie podstawa listwy osadczej ma postać płaskownika, z którego w pewnym oddaleniu od bocznych krawędzi, wyprowadzone są prostopadłe ścianki boczne tworzące kanał dla osadzenia listwy dekoracyjnej. Takie ukształtowanie listwy osadczej pozwala na zainstalowanie jej na ścianie pomieszczenia w trakcie wykończeniowego okładania ścian elementami typu glazura, terakota czy płyty gipsowo-kartonowe. Ścianki boczne stanowią dla siebie lustrzane odbicie i są wyposażone we wzdłużne rowki, które stanowią gniazda dla osadzenia wybrzuszeń listew dekoracyjnych. Ścianki boczne od strony wewnętrznej są wyposażone we wzdłużne ograniczniki, które zabezpieczają przed zbyt głębokim wciśnięciem listwy dekoracyjnej.
Z opisu wzoru użytkowego Nr W.100428 znana jest listwa kryjąca osadzona we wzdłużnym gnieździe szczelinowym, która posiada w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do litery „T”.
Celem opracowania wynalazku jest uzyskanie rozwiązania pozwalającego na zamocowanie przegrody tynkarskiej wytworzonej o optymalnych parametrach szczelności i wytrzymałości kompletnej struktury elewacji na spękania, bezpośrednio na warstwie bazowej okładziny termicznej kiedy tynk strukturalny jest granulacji do 0,6 mm lub bezpośrednio na okładzinie termicznej kiedy uziarnienie tynku jest powyżej 0,6 mm. Montaż odbywa się bez konieczności frezowania termoizolacji w celu utworzenia rowka, w ten sposób struktura styropianu lub wełny nie zostaje naruszona.
Istotą przegrody tynkarskiej okładziny elewacyjnej w postaci listwy o zarysie ceowym w przekroju poprzecznym, posiadającej osadczy element nośny o zarysie litery „U”, zaczepowe wręby, segment stabilizujący oraz występy zatrzaskowe, jest to, że osadczy element nośny o zarysie litery „U” jest trwale zamocowany podstawą na tynkarskiej siatce wytworzonej z włókna szklanego. We wnęce osadczego elementu nośnego osadzony jest segment stabilizujący ukształtowany odpowiednio do dolnej i bocznych części osadczego elementu nośnego, przy czym segment stabilizujący wyposażony jest w obszarze górnych obrzeży w boczne skrzydełka oraz ma ostre wpusty blokujące usytuowane na zewnętrznej powierzchni ścianek bocznych odpowiednio względem ostrych wypustów blokujących ścianek bocznych osadczego elementu nośnego.
Korzystnie jest, że segment stabilizujący ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do zarysu litery „T”.
Korzystnie jest, że segment stabilizujący ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do zarysu litery „L”.
Korzystnie jest, że osadczy element nośny wytworzony jest z kopolimeru styrenu.
W odmianie wynalazku segment stabilizujący stanowi warstwa ozdobna wytworzona korzystnie z mikroelementów kruszywa kwarcowego oraz ochronna powłoka warstwy samoprzylepnej.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest uzyskanie rozwiązania pozwalającego na zamocowanie przegrody tynkarskiej wytworzonej o optymalnych parametrach szczelności, bezpośrednio na warstwie bazowej ETICS. Montaż odbywa się bez konieczności frezowania termoizolacji w celu utworzenia rowka, w ten sposób struktura styropianu lub wełny nie zostaje naruszona. Zaletą jest również zachowanie parametrów szczelności i nie naruszalności zasady bezspoinowej metody ocieplenia przy zastosowaniu przegrody w montażu paneli elewacyjnych przyklejanych bezpośrednio na warstwę bazową ocieplenia.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest na rysunku, na którym:
Fig. 1 uwidacznia przegrodę tynkarską w przekroju poprzecznym,
Fig. 2 przedstawia przegrodę tynkarską z segmentem stabilizującym z bocznymi skrzydełkami w kształcie litery „T”,
Fig. 3 przedstawia przegrodę tynkarską z segmentem stabilizującym z bocznymi skrzydełkami w kształcie odwróconej litery „L”,
Fig. 4 przedstawia przegrodę tynkarską w odmianie wynalazku, gdzie wnęka osadczego elementu nośnego wypełniona jest warstwą ozdobną wytworzoną z mikroelementów kruszywa kwarcowego.
Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej według wynalazku ma osadczy element nośny 1 o zarysie zbliżonym do litery „U” w przekroju poprzecznym oraz posiada segment stabilizujący 2. Osadczy element nośny 1 wytworzony jest korzystnie z kopolimeru styrenu, ale może być wytwarzany z innych materiałów. Osadczy element nośny 1 zamocowany jest trwale podstawą 1’ na tynkarskiej siatce 3 wytworzonej z włókna szklanego, a we wnęce 1” ma osadzony segment stabilizujący 2. Osadczy element nośny 1 ma ściankę dolną 4 oraz ścianki boczne 5 wyposażone na wewnętrznej powierzchni w ostre wypusty blokujące 6. Segment stabilizujący 2 wyposażony jest w obszarze górnych obrzeży w boczne skrzydełka 7 osłonowe. Segment stabilizujący 2 wyposażony jest w ostre wpusty blokujące 8 usytuowane na zewnętrznej powierzchni ścianek bocznych 9 odpowiednio względem ostrych wypustów blokujących 6 ścianek bocznych 5 osadczego elementu nośnego 1.
W odmianie wynalazku uwidocznionej na Fig. 2 segment stabilizujący 2 ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do zarysu litery „T”.
W drugiej odmianie wynalazku uwidocznionej na Fig. 3 segment stabilizujący 2 ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do zarysu odwróconej litery „L”.
W trzeciej odmianie wynalazku, uwidocznionej na Fig. 4, segment stabilizujący (2) stanowi warstwa ozdobna (10) wytworzona z mikroelementów kruszywa kwarcowego oraz ochronna powłoka (11) warstwy samoprzylepnej.
Warstwa ozdobna 10 może mieć różnorodną postać ozdobną.
Do zamocowania tynkarskiej siatki 3 w warstwie bazowej elewacji zastosowane zostały zaprawy klejowe bezcementowe, a przegrodę tynkarską zamocowano bezpośrednio do wytworzonego filunku przy pomocy specjalistycznego kleju silikonowego.
Materiałem do produkcji przegrody tynkarskiej według wynalazku jest kopolimer o niskim współczynniku rozszerzalności liniowej o krystalicznej budowie, sztywności i odporności na zarysowania, odporności na zmienne temperatury i ścieranie, odporności na UV i odporności chemicznej. Cechy dodatkowe to łatwość przetwarzania, łatwość barwienia w masie.
Segment stabilizujący 2 montowany jest w przypadku zastosowania gotowych dekoracyjnych paneli elewacyjnych przyklejanych na warstwę bazową, wówczas przegroda tynkarska jest elementem łączącym poszczególne detale, co pozwala zachować jednolity bezszczelinowy wymóg aplikacji.

Claims (5)

1. Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej, w postaci listwy o zarysie ceowym w przekroju poprzecznym, posiadająca osadczy element nośny o zarysie litery „U”, zaczepowe wręby, segment stabilizujący oraz występy zatrzaskowe, znamienna tym, że osadczy element nośny (1) o zarysie litery „U” jest trwale zamocowany podstawą (1’) na tynkarskiej siatce (3) wytworzonej z włókna szklanego, a we wnęce (1”) osadczego elementu nośnego (1) osadzony jest segment stabilizujący (2) ukształtowany odpowiednio do dolnej i bocznych części osadczego elementu nośnego (1), przy czym segment stabilizujący (2) wyposażony jest w obszarze górnych obrzeży w boczne skrzydełka (7) oraz ma ostre wpusty blokujące (8) usytuowane na zewnętrznej powierzchni ścianek bocznych (9) odpowiednio względem ostrych wypustów blokujących (6) ścianek bocznych (5) osadczego elementu nośnego (1).
2. Przegroda, według zastrz. 1, znamienna tym, że segment stabilizujący (2) ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do zarysu litery „T”.
3. Przegroda, według zastrz. 1, znamienna tym, że segment stabilizujący (2) ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do zarysu litery „L”.
4. Przegroda, według zastrz. 1, znamienna tym, że osadczy element nośny (1) wytworzony jest korzystnie z kopolimeru styrenu.
5. Przegroda, według zastrz. 1, znamienna tym, że segment stabilizujący (2) stanowi warstwa ozdobna (10) wytworzona z mikroelementów kruszywa kwarcowego oraz ochronna powłoka (11) warstwy samoprzylepnej.
PL443889A 2023-02-25 2023-02-25 Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej PL246711B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL443889A PL246711B1 (pl) 2023-02-25 2023-02-25 Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL443889A PL246711B1 (pl) 2023-02-25 2023-02-25 Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL443889A1 PL443889A1 (pl) 2024-06-03
PL246711B1 true PL246711B1 (pl) 2025-02-24

Family

ID=91333016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL443889A PL246711B1 (pl) 2023-02-25 2023-02-25 Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL246711B1 (pl)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4825612A (en) * 1987-07-06 1989-05-02 Fry Reglet Corporation Reveal molding and trim structure
PL384673A1 (pl) * 2008-03-12 2009-09-14 Wesołowska Małgorzata MIDAS Zestaw podokładzinowych listew dekoracyjnych
PL127028U1 (pl) * 2013-02-15 2018-09-24 Przemysław Jastrzębski Profil do boniowania płaszczyzny budowlanej
PL241497B1 (pl) * 2018-04-17 2022-10-10 Przemysław Jastrzębski Profil do boniowania łamanej płaszczyzny budowlanej

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4825612A (en) * 1987-07-06 1989-05-02 Fry Reglet Corporation Reveal molding and trim structure
PL384673A1 (pl) * 2008-03-12 2009-09-14 Wesołowska Małgorzata MIDAS Zestaw podokładzinowych listew dekoracyjnych
PL127028U1 (pl) * 2013-02-15 2018-09-24 Przemysław Jastrzębski Profil do boniowania płaszczyzny budowlanej
PL241497B1 (pl) * 2018-04-17 2022-10-10 Przemysław Jastrzębski Profil do boniowania łamanej płaszczyzny budowlanej

Also Published As

Publication number Publication date
PL443889A1 (pl) 2024-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2620109C1 (ru) Паропроницаемая фасадная система для крепления мелкоразмерных облицовочных плиток
PL246711B1 (pl) Przegroda tynkarska okładziny elewacyjnej
ES2913414T3 (es) Pared externa
KR102573166B1 (ko) 건축물의 기능성 타일 시공방법
CZ269696A3 (cs) Rozpěrka
RU2539482C1 (ru) Панель для облицовки поверхности зданий
KR102575096B1 (ko) 건축물의 타일 시공방법
RU79903U1 (ru) Стеновая панель
RU203422U1 (ru) Фасадная панель теплоизоляционная
EP3653804B1 (en) Thermally insulated wall
RU86630U1 (ru) Навесной вентилируемый штукатурный фасад (варианты)
CN214997018U (zh) 一种清水红砖外装饰幕墙的窗边收口结构
KR100584513B1 (ko) 건축용 칸막이 패널
KR20100104214A (ko) 공동주택의 칸막이벽 구조 및 그 시공방법
CN222206846U (zh) 一种内保温结构墙体
KR102152847B1 (ko) 모서리 고정부재로 시공성을 높인 건축외장재 구조체
RU170183U1 (ru) Двухслойная строительная панель
KR100670907B1 (ko) 알루미늄판 석고보드 경량 간막이
JP7765777B2 (ja) 通気路兼排水路形成ボード
CN215563821U (zh) 装配式一体化轻质外围护墙板
KR102152849B1 (ko) 연장된 결착부재의 모서리 고정부재로 시공성을 높인 건축외장재 구조체
RU189434U1 (ru) Панель фасадная утеплительная
CN203583711U (zh) 一种外墙外保温贴面砌块建筑构造体系
PL73146Y1 (pl) Profil budowlany typu bonia schodkowa do boniowania płaszczyzny budowlanej
RU199449U1 (ru) Облицовочно-изоляционная плита