PL246552B1 - Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym - Google Patents
Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym Download PDFInfo
- Publication number
- PL246552B1 PL246552B1 PL442575A PL44257522A PL246552B1 PL 246552 B1 PL246552 B1 PL 246552B1 PL 442575 A PL442575 A PL 442575A PL 44257522 A PL44257522 A PL 44257522A PL 246552 B1 PL246552 B1 PL 246552B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- cylindrical housing
- foot
- attachment
- orthopedic
- circumferential recess
- Prior art date
Links
- 230000000399 orthopedic effect Effects 0.000 title claims abstract description 23
- 235000001674 Agaricus brunnescens Nutrition 0.000 claims abstract description 10
- 239000002184 metal Substances 0.000 claims abstract description 6
- 239000000463 material Substances 0.000 claims description 5
- 230000000087 stabilizing effect Effects 0.000 claims description 4
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 abstract description 2
- 239000010959 steel Substances 0.000 abstract description 2
- 241001166076 Diapheromera femorata Species 0.000 description 3
- 230000001788 irregular Effects 0.000 description 2
- 238000010521 absorption reaction Methods 0.000 description 1
- 238000005452 bending Methods 0.000 description 1
- 238000006243 chemical reaction Methods 0.000 description 1
- 230000000295 complement effect Effects 0.000 description 1
- 230000006835 compression Effects 0.000 description 1
- 238000007906 compression Methods 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 238000011109 contamination Methods 0.000 description 1
- 239000013013 elastic material Substances 0.000 description 1
- 230000001681 protective effect Effects 0.000 description 1
- 230000006641 stabilisation Effects 0.000 description 1
- 238000011105 stabilization Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61H—PHYSICAL THERAPY APPARATUS, e.g. DEVICES FOR LOCATING OR STIMULATING REFLEX POINTS IN THE BODY; ARTIFICIAL RESPIRATION; MASSAGE; BATHING DEVICES FOR SPECIAL THERAPEUTIC OR HYGIENIC PURPOSES OR SPECIFIC PARTS OF THE BODY
- A61H3/00—Appliances for aiding patients or disabled persons to walk about
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A45—HAND OR TRAVELLING ARTICLES
- A45B—WALKING STICKS; UMBRELLAS; LADIES' OR LIKE FANS
- A45B9/00—Details
- A45B9/04—Ferrules or tips
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Pain & Pain Management (AREA)
- Physical Education & Sports Medicine (AREA)
- Rehabilitation Therapy (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Rehabilitation Tools (AREA)
- Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym uczestnikom ruchu drogowego. Nasadka charakteryzuje się tym, że w cylindrycznej obudowie (1) znajduje się gniazdo, w którym jest obsadzona kula ortopedyczna, balkonik lub laska (3). Na cylindrycznej obudowie wykonano odblaskową powierzchnię. Wewnątrz nasadki znajduje się metalowa/stalowa wkładka w kształcie krążka. Pomiędzy cylindryczną obudową (1) a stopą (tzw. „grzybkiem”) (5) wykonane jest elastyczne obwodowe wybranie (4). Stopa (tzw. „grzybek”) (5) ma kształt półsferyczny i zaopatrzony jest w specjalny bieżnik w postaci centralnej kolistej wypustki, łukowych liniowych żeber i krawędziowych, promienistych wybrań.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana w szczególności pieszym uczestnikom ruchu drogowego, stanowiąca element uzupełniający budowę laski, balkonika lub kuli ortopedycznej.
Zagadnienie budowy stopy nasadki na sprzęt ortopedyczny jest poruszane w literaturze patentowej.
Z patentu europejskiego EP0112141A2 znana jest nasadka antypoślizgowa o kształcie grzybka, zaopatrzona w przegub kulowy łączący ów „grzybek” z kulą ortopedyczną. Kula może posiadać elastyczną osłonę ochronną okalającą przegub.
Z kolei z innego opisu wynalazku europejskiego EP2200554 znana jest nasadka sprężysta na kulę ortopedyczną, o budowie komorowej, w postaci elastycznej, cylindrycznej harmonii, będąca pneumatyczną nakładką na dolny koniec kuli. Nasadka ta jest odporna na ściskanie osiowe, jak również zginanie.
Natomiast z japońskiego wynalazku JP2021010421A znana jest laska amortyzująca, która umożliwia osobie z niepełnosprawnością ruchową płynne chodzenie dzięki pełnemu pochłanianiu siły uderzenia rozchodzącej się w reakcji kuli zaopatrzonej w stopę z wmontowaną weń sprężyną.
Istotnym jest także wynalazek niemiecki DE4131330A1, który dotyczy nasadki na kulę ortopedyczną lub laskę. Nasadka ma rurową obudowę posiadającą wgłębienie na swoim dolnym końcu, w którym umieszczony jest tłok zakończony stopą. Między tłokiem a ścianą obudowy zamontowane są sprężyny talerzowe. Tłok jest otoczony gumowym kołpakiem, którego wewnętrzne obwodowe żebro wchodzi w rowek wykonany w obudowie.
Dotychczas znane rozwiązania techniczne opisywane w literaturze przedmiotu obejmują szereg zagadnień dotyczących mechaniki ruchu osoby z niepełnosprawnością ruchową lub osoby starszej, jednak nie ma rozwiązań jednoznacznie dedykowanych do asekuracji poruszania się względem konkretnych powierzchni drogowych. Znane rozwiązania dotyczą amortyzowania pionowych sił nacisku, odciążenia ramienia i stawów.
Zgłaszający podjął w przedmiotowym rozwiązaniu problem techniczny dotyczący asekuracji ruchu pieszego względem dowolnego podłoża drogowego. W rozwiązaniu podjęto zagadnienie dynamiki ruchu kuli, ruchu nieregularnego związanego ze zmienną dynamiką poruszania się pieszego. Rozwiązanie to dotyczy powtarzalności stabilnego oparcia kuli, poprzez kątowy docisk podpory do stopy kuli. Nadto nietypowy kształt bieżnika wzmaga przyczepność podpory.
Rozwiązanie wg wynalazku cechują korzyści techniczne w postaci budowy przegubowej charakteryzowanej przez kształt, parametry wysokości, szerokości, średnicy u nasady „grzybka” (0 14 - 0 22), usuwanie zanieczyszczeń, zastosowanie odpowiedniej dla ruchu pieszego budowy bieżnika, w postaci kierunków wyżłobień i odpływów, nowe dotychczas nie stosowane elementy styczne z podłożem wzmacniające przyczepność „grzybka”, w tym położenie w centrum bieżnika wypukłości półsferycznej, zastosowanie materiału odblaskowego powoduje widoczność pieszego, nadto nasadka posiada metalową wkładkę w kształcie krążka, która wzmacnia nasadkę, zabezpiecza przed uszkodzeniem materiału.
Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym uczestnikom ruchu drogowego, zaopatrzona w obudowę z gniazdem do mocowania kuli ortopedycznej, balkonika lub laski, oraz stopę tzw. „grzybek”, charakteryzuje się tym, że w cylindrycznej obudowie znajduje się gniazdo, w którym to jest obsadzona ortopedyczna kula, nadto pomiędzy cylindryczną obudową a stopą wykonane jest elastyczne obwodowe wybranie, ponadto w gnieździe znajdują się obwodowe dociskowe żebra do stabilizowania weń ortopedycznej kuli, zaś pobocznica cylindrycznej obudowy wyposażona jest w uchwytowe pierścienie, a powyżej obwodowego wybrania w dennicy cylindrycznej obudowy znajduje się metalowa wkładka w kształcie krążka.
Korzystnie, obwodowe wybranie to mający przekrój wielokolisty przegub, który wykonany jest za pomocą rozmieszczonych promieniście na obwodzie koła łukowych wybrzuszeń.
Korzystnie, stopa (tzw. „grzybek”) ma kształt półsferyczny i zaopatrzona jest w bieżnik w postaci centralnej kolistej wypustki, łukowych liniowych żeber i krawędziowych, promienistych wybrań.
Korzystnie, na pobocznicy cylindrycznej obudowy znajduje się odblaskowa powierzchnia.
Korzystnie, stosunek wysokości cylindrycznej obudowy do obwodowego wybrania i do wysokości stopy wynosi 4:1:1.
Korzystnie, pobocznica cylindrycznej obudowy wyposażona jest w uchwytowe pierścienie pomiędzy którymi wykonana jest odblaskowa płaszczyzna.
Korzystnie, stosunek promienia obwodowego wybranie w najszerszym miejscu i promienia stopy wynosi 22:52.
Korzystnie, obwodowe wybranie wykonane jest z elastycznego materiału.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony na załączonym rysunku. Fig. 1 prezentuje nasadkę w widoku ogólnym. Na Fig. 2 przedstawiono przekrój poprzeczny nasadki, na Fig. 3 uwidoczniono stopę nasadki od spodu, Fig. 4 prezentuje w przekroju obwodowe wybranie, Fig. 5 uwzględnia zmienne techniczne poszczególnych elementów nasadki.
W wyniku zastosowania rozwiązania zgodnie z wynalazkiem, uzyskano nasadkę na sprzęt ortopedyczny dedykowaną pieszym uczestnikom ruchu drogowego. Nasadka niweluje nieuporządkowane i nieregularne ruchy w trakcie przemieszczania się pieszego, stabilizując ortopedyczną kulę, balkonik lub laskę na podłożu. Stabilizacja następuje poprzez zastosowanie specjalnego bieżnika i metalowej/stalowej wkładki w kształcie krążka. Wkładka zabezpiecza przed uszkodzeniem materiału, z którego nasadka jest wykonana. Konstrukcja nasadki utrudnia jej niekontrolowany ruch boczny tzw. „poślizg”, w trakcie przemieszczania się pieszego.
Przykład
Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym uczestnikom ruchu drogowego ma obudowę cylindryczną (1), w której znajduje się gniazdo (2) do obsadzenia kuli ortopedycznej, balkonika lub laski (3). Pomiędzy cylindryczną obudową (1) a stopą (5) kuli ortopedycznej, balkonika lub laski (3) wykonane jest elastyczne obwodowe wybranie (4). Obwodowe wybranie (4) ma przekrój wielokolisty wykonany za pomocą rozmieszczonych promieniście na obwodzie koła łukowych wybrzuszeń. Stopa (5) o kształcie zbliżonym do grzybka zaopatrzona jest w specjalny bieżnik w postaci centralnej kolistej wypustki, łukowych liniowych żeber i krawędziowych, promienistych wybrań. Na boku cylindrycznej obudowy (1) znajduje się odblaskowa powierzchnia. Stosunek wysokości cylindrycznej obudowy (1) do obwodowego wybrania (4) i do wysokości stopy (5) wynosi 4:1:1. W gnieździe (2) znajdują się obwodowe dociskowe żebra (6) do stabilizowania weń ortopedycznej kuli (3). Pobocznica cylindrycznej obudowy (1) wyposażona jest w uchwytowe pierścienie (7) pomiędzy którymi znajduje się odblaskowa powierzchnia. Stosunek promienia obwodowego wybrania (4) w najszerszym miejscu i promienia stopy (5) wynosi 22:52. Obwodowe wybranie (4) wykonane jest z elastycznego materiału. Powyżej obwodowego wybrania (4) w dennicy cylindrycznej obudowy (1) znajduje się metalowa wkładka (9) w kształcie krążka.
Claims (8)
1. Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym uczestnikom ruchu drogowego, zaopatrzona w obudowę z gniazdem do mocowania kuli ortopedycznej, balkonika lub laski, oraz stopę tzw. „grzybek”, znamienna tym, że w cylindrycznej obudowie (1) znajduje się gniazdo (2), w którym to jest obsadzona ortopedyczna kula (3), nadto pomiędzy cylindryczną obudową (1) a stopą (5) wykonane jest elastyczne obwodowe wybranie (4), ponadto w gnieździe (2) znajdują się obwodowe dociskowe żebra (6) do stabilizowania weń ortopedycznej kuli (3), zaś pobocznica cylindrycznej obudowy (1) wyposażona jest w uchwytowe pierścienie (7), a powyżej obwodowego wybrania (4) w dennicy cylindrycznej obudowy (1) znajduje się metalowa wkładka (9) w kształcie krążka.
2. Nasadka, według zastrz. 1, znamienna tym, że obwodowe wybranie (4) to mający przekrój wielokolisty przegub, który wykonany jest za pomocą rozmieszczonych promieniście na obwodzie koła łukowych wybrzuszeń.
3. Nasadka, według zastrz. 1, znamienna tym, że stopa (tzw. „grzybek”) (5) ma kształt półsferyczny i zaopatrzona jest w bieżnik w postaci centralnej kolistej wypustki, łukowych liniowych żeber i krawędziowych, promienistych wybrań.
4. Nasadka, według zastrz. 1, znamienna tym, że na pobocznicy cylindrycznej obudowy (1) znajduje się odblaskowa powierzchnia.
5. Nasadka, według zastrz. 1 znamienna tym, że stosunek wysokości cylindrycznej obudowy (1) do obwodowego wybrania (4) i do wysokości stopy (5) wynosi 4:1:1.
6. Nasadka, według zastrz. 1 i 4, znamienna tym, że pobocznica cylindrycznej obudowy (1) wyposażona jest w uchwytowe pierścienie (7) pomiędzy którymi wykonana jest odblaskowa płaszczyzna (8).
PL 246552 Β1
7. Nasadka, według zastrz. 1, znamienna tym, że stosunek promienia obwodowego wybrania (4) w najszerszym miejscu i promienia stopy (5) wynosi 22:52.
8. Nasadka, według zastrz. 1, znamienna tym, że obwodowe wybranie (4) wykonane jest z elastycznego materiału.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL442575A PL246552B1 (pl) | 2022-10-19 | 2022-10-19 | Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL442575A PL246552B1 (pl) | 2022-10-19 | 2022-10-19 | Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL442575A1 PL442575A1 (pl) | 2024-04-22 |
| PL246552B1 true PL246552B1 (pl) | 2025-02-10 |
Family
ID=90790613
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL442575A PL246552B1 (pl) | 2022-10-19 | 2022-10-19 | Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL246552B1 (pl) |
Citations (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| FR2729549A1 (fr) * | 1995-01-24 | 1996-07-26 | Ivan Choisne | Embout pour bequille ou canne de marche |
| US8671962B1 (en) * | 2008-05-02 | 2014-03-18 | Rodney Dodson | Walker glide assembly |
| CN204763788U (zh) * | 2015-07-06 | 2015-11-18 | 中山市康利宝日用制品有限公司 | 一种脚垫及其应用的拐杖 |
| JP2016135280A (ja) * | 2011-08-01 | 2016-07-28 | 伸也 佐藤 | 杖先及び杖 |
-
2022
- 2022-10-19 PL PL442575A patent/PL246552B1/pl unknown
Patent Citations (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| FR2729549A1 (fr) * | 1995-01-24 | 1996-07-26 | Ivan Choisne | Embout pour bequille ou canne de marche |
| US8671962B1 (en) * | 2008-05-02 | 2014-03-18 | Rodney Dodson | Walker glide assembly |
| JP2016135280A (ja) * | 2011-08-01 | 2016-07-28 | 伸也 佐藤 | 杖先及び杖 |
| CN204763788U (zh) * | 2015-07-06 | 2015-11-18 | 中山市康利宝日用制品有限公司 | 一种脚垫及其应用的拐杖 |
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL442575A1 (pl) | 2024-04-22 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP5343256B2 (ja) | 歩行補助具 | |
| US4510957A (en) | Resilient support foot for walking aids, particularly crutches | |
| US7647937B2 (en) | Assistive walking device with multiple support spheres | |
| JP6071210B2 (ja) | 杖先及び杖 | |
| JP2006508747A (ja) | 杖用の基部 | |
| PL246552B1 (pl) | Nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowana pieszym | |
| US11259983B2 (en) | Spring-loaded tip for a walking aid | |
| US9737121B2 (en) | Adaptive pivoting and impact reduction tip assembly for walking aids | |
| US8739807B2 (en) | Protective glide for medical walker legs | |
| GB2131683A (en) | Walking aid foot device | |
| ES2215836T3 (es) | Suspension de resorte de aire. | |
| JP5656175B1 (ja) | 石突及び杖 | |
| JP2005058497A (ja) | 杖の石突き装置 | |
| JP7744995B2 (ja) | 多軸アセンブリのためのシステム、装置、および方法 | |
| EP1327468B1 (en) | Shock-absorbing device for a walking or skiing pole | |
| US993279A (en) | Heel for boots and shoes. | |
| CN210407378U (zh) | 一种拐杖的防滑结构 | |
| ES2212475T3 (es) | Dispositivo de ayuda para caminar. | |
| JP2016135280A (ja) | 杖先及び杖 | |
| EA200400340A1 (ru) | Блок воздушного насоса для вентилируемой обуви | |
| JP2007105364A (ja) | 杖や松葉杖の先端に取り付ける石突き部材 | |
| KR200288271Y1 (ko) | 지팡이의 지면 접촉부 구조 | |
| KR200219713Y1 (ko) | 진동탄성구두 | |
| JP3204362U (ja) | 杖の石突構造 | |
| CN115006208B (zh) | 一种用于崎岖路面的拐杖底座 |