PL244189B1 - Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych - Google Patents

Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych Download PDF

Info

Publication number
PL244189B1
PL244189B1 PL432863A PL43286320A PL244189B1 PL 244189 B1 PL244189 B1 PL 244189B1 PL 432863 A PL432863 A PL 432863A PL 43286320 A PL43286320 A PL 43286320A PL 244189 B1 PL244189 B1 PL 244189B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mercury
na2s
exhaust gases
na2co3
absorber
Prior art date
Application number
PL432863A
Other languages
English (en)
Other versions
PL432863A1 (pl
Inventor
Mieczysław Adam Gostomczyk
Maria Jędrusik
Arkadiusz Świerczok
Dariusz Łuszkiewicz
Mariola Kobylańska-Pawlisz
Original Assignee
Rafako Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rafako Spolka Akcyjna filed Critical Rafako Spolka Akcyjna
Priority to PL432863A priority Critical patent/PL244189B1/pl
Publication of PL432863A1 publication Critical patent/PL432863A1/pl
Publication of PL244189B1 publication Critical patent/PL244189B1/pl

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych i redukcji ponownej emisji rtęci z absorberów, należących do instalacji odsiarczania spalin. Sposób polega na tym, że gazy spalinowe przesyłane do absorbera w kanale spalin, poddaje się bezpośrednio działaniu, rozpylonej na krople o średnicy poniżej 120 μm, mieszaniny wodnych roztworów Na2S i Na2CO3. Korzystnie stosuje się proporcję składników aktywnych 2 części masowe Na2S na 1 część masową Na2CO3. Przy czym krople rozpylonego przez dysze dwuczynnikowe roztworu Na2S i Na2CO3, kontaktuje się przed absorberem ze spalinami w temperaturze 110 — 220°C, co najmniej przez 1,5 s.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych, obejmujący obniżanie zawartości rtęci i zapobieganie ponownej emisji rtęci z absorberów należących do Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS).
Elektrownie opalane węglem są największymi emitorami wysoko toksycznej rtęci, którą zwykle usuwa się ze spalin za pomocą związków węgla, w mieszaninie z zasadowym materiałem pochłaniającym. W wielu metodach obniżania emisji rtęci do atmosfery, proces spalania węgla prowadzony jest w obecności substancji utleniających z udziałem adsorpcyjnych popiołów lotnych. W stosowanych metodach redukcji rtęci w gazach, do spalanych materiałów dodaje się substancje utleniające rtęć Hg0 do Hg2+, sorbenty, a także katalizatory procesów utleniania rtęci.
Z opisu patentowego US 8110163 znany jest sposób wyłapywania i redukcji zawartości rtęci z przemysłowych gazów powstających w trakcie spalania paliw kopalnych poprzez wprowadzanie do skrubera poliditiokarbaminianów. W innym rozwiązaniu według EP 1742719 usuwanie gazowej rtęci (Hg) z gazów odlotowych polega na kontaktowaniu gazu odlotowego z sulfotlenkami organicznymi lub ich emulsją w wodzie. W wynalazku ujawnionym w patencie US 9797598, kontrolę emisji gazowej rtęci w gazach spalinowych prowadzi się poprzez ciągłe dostosowywanie dawek utleniacza rtęci, który jest dodawany do węgla w celu utlenienia rtęci elementarnej i wodnego środka strącającego rtęć, w postaci politiowęglanu sodu, dodawanego do zawiesiny sorpcyjnej mokrego odsiarczania spalin (FGD), w celu wytrącenia utlenionej rtęci i jej usuwania w postaci stałej.
Jednym ze sposobów dostarczania źródła siarki do reakcji z utlenioną rtęcią są wodne jony siarczkowe, umożliwiające uzyskanie nierozpuszczalnej formy rtęci w postaci siarczku rtęci. W sposobie znanym z patentu US 9073008 rtęć usuwa się w płuczce gazowej przy pomocy alkalicznej ciekłej zawiesiny cząstek siarczku żelazawego, które umożliwiają utworzenie siarczku rtęciowego, w postaci łatwego do usunięcia osadu.
Zgodnie z patentem US 7037474 roztwór siarczków w zawiesinie sorpcyjnej rozpylany jest w półsuchej instalacji odsiarczania oraz w instalacji mokrego odsiarczania spalin. Do cieczy sorpcyjnej w specjalnym reaktorze dostarcza się aktywny środek usuwający rtęć, taki jak: siarczek sodu, siarczek potasu, wodorosiarczek sodu, wodorosiarczek potasu, siarkowe ścieki lub ługi siarczanowe. Zgodnie ze sposobem w reaktorze oczyszczany gaz miesza się z roztworem aktywnego środka w celu wytrącenia rtęci zawartej w gazie i sekwestracji rtęci w zbiorniku reaktora; z którego odbierany jest gaz wolny od rtęci.
W innym patencie US 6855859 opisano sposób polegający na obróbce gazów spalinowych w płuczce w celu przekształcenia rtęci elementarnej w rtęć utlenioną przy pomocy chloru; a po etapie obróbki chlorem zawiesiny sorpcyjnej wytrącaniu z niej siarczku rtęci, przy pomocy siarkowodoru i uwodnionego siarczku i jego usuwaniu z płuczki. Wprowadzanie roztworu siarczków do zawiesiny sorpcyjnej jest sposobem skutecznym, ale wymaga nieproporcjonalnego nadmiaru aktywnego środka usuwającego rtęć, ponieważ siarczek reaguje też z innymi kationami występującymi w zawiesinie, zwłaszcza z Mn2+, którego stężenie jest zazwyczaj dwieście razy większe niż stężenie Hg2+. Sposób jest niestety dość kosztowny, ze względu na to, że do skutecznego związania jonów rtęci konieczne jest stosowanie dużego nadmiaru jonów siarczkowych, których większość tworzy siarczki manganu.
Sposób usuwania rtęci z gazu spalinowego, według innego patentu US 6214304, polega na podawaniu do spalin o temperaturze około 300°C, wodnego alkalicznego roztworu, zwłaszcza roztworu siarczku sodu uprzednio podgrzanego do temperatury od 100-200°C, w celu przekształcenia rtęci w siarczek rtęci, który usuwany jest w separatorze pyłu. Kłopotliwa w przypadku tego rozwiązania jest wzmożona emisja H2S z podgrzewanego roztworu, a zastosowanie do rozpylania gorącej pary lub powietrza wymaga dodatkowych nakładów na jego realizację, zwłaszcza nadzorowanie dodatkowych operacji. Znany z patentu chińskiego nr CN101850212 sposób polega na dodawaniu roztworu Na2S do roztworu zraszającego absorber SO2.
Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych wyposażonych w instalacje mokrego odsiarczania spalin (IMOS) polega na tym, że oczyszczone w odpylaczu gazy spalinowe, przesyłane do absorbera, w kanale spalin, przed absorberem, poddaje się bezpośrednio działaniu, rozpylonej mieszaniny wodnych roztworów siarczku sodu (Na2S) i węglanu sodu (Na2CO3), w której korzystnie proporcja składników aktywnych wynosi 2 części masowe Na2S na 1 część masową Na2CO3. Przy czym krople rozpylonego roztworu Na2S i Na2CO3, mające średnicę poniżej 120 μm, kontaktuje się przed absorberem ze spalinami o temperaturze 110-220°C, co najmniej przez 1,5 s. Korzystnie mieszaninę 10 procentowego roztworu Na2S i 5 procentowego roztworu Na2CO3 rozpyla się w kanale spalin, przez dysze dwuczynnikowe zasilane sprężonym powietrzem, w temperaturze otoczenia.
W kanale spalin z gazów zanieczyszczonych rtęcią HgT (HgT rtęć całkowita = Hg2+ rtęć utleniona + Hg0 rtęć metaliczna) i dwutlenkiem siarki (SO2), w wyniku kontaktu z wodnym roztworem mieszaniny Na2S i Na2CO3, w każdej kropli jony utlenionej rtęci Hg2+ w reakcji z Na2S przechodzą w siarczek rtęci (HgS), a dwutlenek siarki (SO2) tworzy z wodą kwas siarkawy, który neutralizowany jest przez Na2CO3, co pozwala na utrzymanie stężenia Na2S na poprzednim poziomie i wykorzystanie nadmiaru do powstania HgS. Następnie w absorberze instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS), z kierowanych do niego spalin usuwa się produkty reakcji (HgS, Na2SO3, Na2SO4 i H2S), przy zwiększającym się samoistnie pH środowiska reakcji, wykluczającym reemisję wychwyconej w absorberze rtęci.
Wynalazek dzięki rozpylaniu Na2S w kanale spalin, rozwiązuje skutecznie problem usuwania rtęci z gazów spalinowych bez zwiększania kosztów, a dzięki udziałowi Na2CO3 wyklucza się emisję siarkowodoru do atmosfery, gdyż ewentualny nadmiar wydzielającego się H2S, który pozostał po związaniu Hg0 i Hg2+, podlega absorpcji w absorberze.
Zaletą sposobu jest również to, że proces eliminowania rtęci poprzez kontakt z aktywnym środkiem usuwania rtęci, realizowany jest głównie w kanale spalin przed absorberem (IMOS), a dzięki zastosowaniu Na2CO3 wpływa na zwiększenie pH zawiesiny w absorberze i ogranicza ponowną emisję rtęci do atmosfery z absorberów SO2.
Problemu reemisji rtęci w procesach usuwania jonów rtęci prowadzonych tylko w absorberach, nie rozwiązują znane i stosowane dotychczas metody, ze względu na to, że sole rtęci utlenionej są dobrze rozpuszczalne w zawiesinie sorpcyjnej. Tych niedogodności pozbawiony jest sposób według wynalazku, ponieważ całkowicie eliminuje ponowną emisję rtęci z absorberów w instalacji odsiarczania spalin, do których kierowane są spaliny zawierające trudno rozpuszczalny HgS, a podwyższone pH znacznie zwiększa skuteczność usuwania zarówno Hg2+, jaki SO2.
Dodatkową korzyścią z podawania roztworu Na2S i Na2CO3, do spalin a nie do zawiesiny sorpcyjnej jest prawie 3 krotnie mniejsze zużycie Na2S, sposób nie wymaga istotnych zmian w konwencjonalnych instalacjach i nie powoduje wtórnego zanieczyszczenia środowiska, przy znacznie niższych kosztach usuwania rtęci.
Sposób według wynalazku został przedstawiony w przykładach realizacji i na rysunku ilustrującym miejsce wtrysku mieszaniny Na2S i Na2CO3 dla bloku węglowego.
Przykład 1
Do strumienia spalin ze spalania węgla brunatnego (1 900 000 m3u/h) o temperaturze 185°C zawierających 32 μg/m3u HgT i 6200 mg SO2/m3u, rozpyla się pod ciśnieniem powietrza rozpylającego wynoszącym 3 bary, przez dysze dwuczynnikowe 500 dm3/h, mieszaninę wodnych roztworów Na2S i Na2CO3, w której zawartość Na2S wynosi 10%, a Na2CO3 5%. Roztwór rozpyla się na krople, których średnica Sautera utrzymana jest na poziomie 100 μm i mierzy się w sposób ciągły stężenie HgT w spalinach przed i za absorberem SO2. W absorberze spaliny zraszane są zawiesiną CaCO3 o pH=5,6 przy stosunku L/G=20. Eksperyment prowadzi się przez 24 godziny. Średnie stężenie HgT w spalinach przed absorberem wynosiło 32 μg/m3u, a po kontakcie z mieszaniną Na2S i Na2CO3 za absorberem spadało do 8,7 μg/m3u, co odpowiada skuteczności oczyszczania na poziomie 73%. Dla porównania bez dozowania mieszaniny Na2S i Na2CO3 stężenie HgT na wylocie do atmosfery wynosiło 19,5 μg/m3u, co odpowiada skuteczności usuwania rtęci na poziomie 39%.
Miejsce dozowania mieszaniny do spalin przedstawiono na Fig. 1. Podczas procesu, w kanale spalin gazy zanieczyszczone rtęcią (Hg2+ i Hg0) i dwutlenkiem siarki SO2 kontaktuje się z wodnym roztworem mieszaniny Na2S i Na2CO3. W kanale spalin wytrąca się siarczek rtęci, w wyniku reakcji siarczku sodu z jonami utlenionej rtęci (Na2S + Hg2+ ^ HgS + 2Na+). Ponadto w każdej kropli kwas siarkawy, utworzony z usuwanego ze spalin dwutlenku siarki (SO2) i wody (SO2 + H2O ^ H2SO3) reagując z siarczkiem sodu H2SO3 + Na2S ^ H2S + Na2SO3 dostarcza siarkowodór, którym wytrąca się usuwaną Hg0 w wyniku reakcji Hg0 + H2S ^ HgS + 2H+.
W absorberze zachodzi reakcja Na2SO4 + Ca2+ = Ca2SO4 + 2Na+, co zwiększa pH zawiesiny. W efekcie w absorberze instalacji odsiarczania spalin (IMOS), z kierowanych do niego spalin usuwa się szkodliwe zanieczyszczenia HgS, Na2SO3, Na2SO4 i H2S.
Przykład 2
Sposób jak w przykładzie 1, z tą różnicą, że w kanale spalin do strumienia spalin (1 144 000 m3u/h) o temperaturze 159°C zawierających 24 μg/m3u HgT i 4650 mg SO2/m3u, ze spalania węgla brunatnego wprowadza się przez dysze dwuczynnikowe 500 dm3/h, przy ciśnieniu powietrza rozpylającego 6 bar i średnicy Sautera kropel cieczy na poziomie 80 μm, mieszaninę zawierająca 5% roztwór Na2S i 2,5% roztwór Na2CO3 i mierzy się w sposób ciągły stężenie HgT w spalinach przed i za absorberem SO2. W absorberze spaliny zraszane są zawiesiną CaCO3 o pH = 6,5 przy stosunku L/G=20. Eksperyment prowadzi się przez 24 godziny. Średnie stężenie HgT w spalinach przed absorberem wynosiło 24 μg/m3u, a po kontakcie z mieszaniną Na2S i Na2CO3 za absorberem spadało do 2,4 μg/m3u, co odpowiada skuteczności oczyszczania na poziomie 90%. Dla porównania bez dozowania mieszaniny Na2S i Na2CO3 stężenie HgT na wylocie do atmosfery wynosiło 14,3 μg/m3u, co odpowiada skuteczności usuwania rtęci na poziomie 40,4%.
Przykład 3
Analogicznym sposobem jak w przykładzie 1, do strumienia spalin (2 117 693 m3u/h) o temperaturze 190°C ze spalania węgla brunatnego wprowadza się przez dysze dwuczynnikowe 500 dm3/h mieszaninę zawierająca 12% roztwór Na2S i 6% roztwór Na2CO3. Stosuje się w dyszy ciśnienie powietrza rozpylającego 2 bar i średnicę Sautera kropel cieczy na poziomie 120 μm, i mierzy się w sposób ciągły stężenie HgT w spalinach przed i za absorberem SO2. Dodatkowo wykonano pomiary stężenia Hg0 i Hg2+ w spalinach metodą Ontario-Hydro, przed i po dozowaniu mieszaniny Na2S i Na2CO3. W absorberze spaliny zrasza się zawiesiną CaCO3 o pH = 5,3, przy stosunku L/G=20. Eksperyment prowadzi się przez 24 godziny. Średnie stężenie HgT w spalinach przed absorberem wynosiło 43 μg/m3u, a po kontakcie z mieszaniną Na2S i Na2CO3 za absorberem spadało do 1,9 μg/m3u, co odpowiada skuteczności oczyszczania na poziomie 96%. Dla porównania bez dozowania mieszaniny Na2S i Na2CO3 stężenie HgT na wylocie do atmosfery wynosiło 36 μg/m3u co odpowiada skuteczności usuwania rtęci na poziomie 16,2%. W celu zbadania skuteczności ograniczenia reemisji rtęci z absorbera należącego do instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS), wykonano pomiar stężenia Hg0 w spalinach przed i za absorberem w przypadku gdy nie rozpylano mieszaniny Na2S i Na2CO3 w kanale spalin. W tym przypadku stężenie Hg0 przed absorberem wynosiło 29 μg/m3u, a za absorberem 35,5 μg/m3u co świadczy, że reemisja rtęci z absorbera wynosiła 18,3%. Natomiast gdy zgodnie z wynalazkiem wprowadzano mieszaninę Na2S i Na2CO3 do spalin - stężenie Hg0 przed absorberem wynosiło 27,4 μg/m3u a za absorberem 1,7 μg/m3u, co oznacza, że zjawisko reemisji zostało ograniczone.

Claims (4)

1. Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych, obejmujący redukcję ponownej emisji rtęci z absorberów, należących do instalacji mokrego odsiarczania spalin, polegający na tworzeniu nierozpuszczalnych siarczków rtęci (HgS), znamienny tym, że gazy spalinowe przed absorberem, w kanale spalin, w temperaturze 110 - 220°C, poddaje się bezpośrednio działaniu, rozpylonej na krople o średnicy poniżej 120 μm, mieszaniny wodnych roztworów Na2S i Na2CO3.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proporcja składników aktywnych w roztworze wynosi 2 części masowe Na2S na 1 część masową Na2CO3.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że czas kontaktu kropel roztworu Na2S i Na2CO3 ze spalinami wynosi minimum 1,5 s.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór Na2S i Na2CO3 rozpyla się w spalinach przed absorberem, przez dysze dwuczynnikowe zasilane sprężonym powietrzem w temperaturze otoczenia.
PL432863A 2020-02-07 2020-02-07 Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych PL244189B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432863A PL244189B1 (pl) 2020-02-07 2020-02-07 Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432863A PL244189B1 (pl) 2020-02-07 2020-02-07 Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL432863A1 PL432863A1 (pl) 2021-08-09
PL244189B1 true PL244189B1 (pl) 2023-12-11

Family

ID=77560892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL432863A PL244189B1 (pl) 2020-02-07 2020-02-07 Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244189B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL432863A1 (pl) 2021-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI104413B (fi) Menetelmä myrkyllisten komponenttien poistamiseksi savukaasuista
US8007749B2 (en) Method for scavenging mercury
WO2010132563A2 (en) Combustion flue gas nox treatment
US8425868B2 (en) Method for preventing re-emission of mercury from a flue gas desulfurization system
MXPA06012284A (es) Control de contaminacion de aire.
AU2008331589B2 (en) Process for promoting mercury retention in wet flue gas desulfurization systems
CN101219328A (zh) 一种二氧化硫盐泥吸收剂
MX2008005635A (es) Proceso de desulfuracion de gas combustible utilizando peroxido de hidrogeno.
US20100145130A1 (en) Treatment Method for Stabilizing Selenium in Coal Combustion Ash
CN109908719A (zh) 一种脱除烟气中重金属铅的工艺方法
KR101287730B1 (ko) 소각 플랜트에서 산화질소 및 할로겐화된 유기 화합물을 감소시키기 위한 공정 및 장치
CN1768904A (zh) 燃煤锅炉烟气臭氧氧化除汞方法
US9073008B2 (en) Use of ferrous sulfide suspension for the removal of mercury from flue gases
CN104437031A (zh) 一种冶铁烟气处理方法
PL244189B1 (pl) Sposób usuwania rtęci ze spalin emitowanych z elektrowni węglowych
CN102131562B (zh) 用于从燃气中去除重金属的方法及组合物
US5034204A (en) Flue gas desulfurization process
CN103877840A (zh) 一种烧结烟气污染物的一体化净化工艺
JPH0557139A (ja) 石灰吹き込み脱硫方法
KR100225474B1 (ko) 연소 기체로부터 이산화황과 산화질소를 제거하기 위한 방법
CS274269B2 (en) Method of sulphur dioxide removal from fue gases
KR20040067443A (ko) 습식 배연탈황방법
FI111608B (fi) Savukaasujen puhdistusprosessi
KR20090056691A (ko) 황산화물 및 이산화탄소 제거 방법
CN106621753B (zh) 陶瓷工业窑炉脱硫处理方法