PL243966B1 - Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów - Google Patents

Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów Download PDF

Info

Publication number
PL243966B1
PL243966B1 PL437247A PL43724721A PL243966B1 PL 243966 B1 PL243966 B1 PL 243966B1 PL 437247 A PL437247 A PL 437247A PL 43724721 A PL43724721 A PL 43724721A PL 243966 B1 PL243966 B1 PL 243966B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
basket
drones
autonomous
drone
autonomous box
Prior art date
Application number
PL437247A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437247A1 (pl
Inventor
Tomasz Knysak
Jagoda Knysak
Marcin Knysak
Original Assignee
Jagoda Knysak
Marcin Knysak
Tomasz Knysak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jagoda Knysak, Marcin Knysak, Tomasz Knysak filed Critical Jagoda Knysak
Priority to PL437247A priority Critical patent/PL243966B1/pl
Publication of PL437247A1 publication Critical patent/PL437247A1/pl
Publication of PL243966B1 publication Critical patent/PL243966B1/pl

Links

Landscapes

  • Position Fixing By Use Of Radio Waves (AREA)
  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)

Abstract

Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów, w postaci platformy wyposażonej w system nawigacji do naprowadzania i lokalizacji dronów, system lokalizacji poprzez sygnał GPS w oparciu o technologię RTK oraz pozycjonowanie dronów, metodą podczerwieni, wyposażony w kamerę od spodu na odpowiednie znaczniki w podczerwieni, rozmieszczone na polach kosza (1) oraz zespól GPS (6), jest w postaci kosza (1) zamkniętego od góry co najmniej dwudzielną ruchomą zasuwą (3), umieszczoną na szynach (4) będących prowadnicą zasuwy (3), napędzaną silnikiem elektrycznym (5) znajdującym się na szynie (4). Czasza kosza (1) wykonana jest z szeregu geometrycznych płytek (2) przylegających do siebie, a spód zewnętrznej powierzchni czaszy kosza (1) połączony jest z teleskopowym ramieniem (7), przytwierdzonym do elewacji budynku lub balustrady balkonowej. Kosz (1) i zasuwa (3) wykonane są w całości z tworzywa sztucznego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów, umieszczona na elewacjach budynków lub balustradach balkonowych, biurowcach, domkach jednorodzinnych i na elewacjach poziomych, typu dachy budynków. Zespół autonomicznych skrzynek stanowi element zewnętrznego systemu zdalnych dystrybucji przesyłek rozsyłanych przy użyciu dronów. Autonomiczna skrzynka jest skrzynką wrzutową dla przesyłek i listów opuszczanych z kursujących drogą powietrzną dronów.
Znane są obecnie przede wszystkim lądowiska dla autonomicznych dronów przeznaczone do obsługi dronów, wraz z systemem lokalizacji i naprowadzania dronów, oraz ze zautomatyzowaną stacją konserwacyjno-obsługową do przeprowadzania napraw, ładowania lub wymiany baterii, przystosowanym do bezobsługowej obsługi ładunków transportowanych przez drony z i do lądowiska.
Lądowiska (zespoły) to urządzenia umożliwiające dronom należącym do różnych właścicieli start i lądowanie, mające na celu uzupełnienie zapasów/stanu naładowania baterii w czasie wykonywania lotu, zatrzymanie się w celu postoju, obsługę dronów uszkodzonych w czasie lotu, a także zautomatyzowany odbiór i nadawanie paczek przechowywanych w zewnętrznym magazynie i transportowanych za pomocą systemu transporterów.
Analiza literatury w tym obszarze nie wykazała jak dotąd rozwiązania o podobnie kompleksowym podejściu do problematyki obsługi dronów autonomicznych niż przedstawione w niniejszym rozwiązaniu. Najbliższymi rozwiązaniami są: system „ptasich budek dla dronów” firmy Amazon, stacje obsługi dronów izraelskiej firmy Airobotics oraz stacja ładowania dronów xStation firmy SkyX.
Pierwszy z nich stanowi system firmy Amazon, który posiada funkcję ładowania, bądź wymiany baterii oraz zrzutu przesyłek. Nie posiada jednak funkcjonalności wielostanowiskowej, jak i zdalnej diagnostyki, napraw czy działań konserwatorskich oraz ładowania indukcyjnego. W zamyśle producenta, montaż stacji może odbywać się z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej.
Kolejnym rozwiązaniem jest produkt firmy Airobotics. Przewiduje on możliwość wymiany baterii oraz wymianę ładunku, w tym instrumentów pomiarowych takich jak: kamery, systemu LIDAR czy urządzeń dokonujących pomiarów spektralnych. Zaproponowane rozwiązanie nie uwzględnia jednak zrzutu przesyłek, ładowania indukcyjnego, stacji wielostanowiskowych oraz napraw i zdalnej diagnostyki. Nie uwzględnia także zastosowania w przestrzeni miejskiej, jak i montażu z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury miejskiej.
Znane jest przykładowo z patentu nr PL 236449 lądowisko dla dronów, którego istotą jest konstrukcja lądowiska przeznaczonego dla autonomicznych dronów, które zapewnia miejsce postoju dla dronów świadczących usługi, związane np. z kontrolnym przelotem danego terenu, dostarczeniem towarów np. apteczki pierwszej pomocy czy zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego (AED), oraz dronów kurierskich oczekującym na zlecenie transportu.
Lądowisko posiada szereg funkcjonalności w tym wspomagania lokalizacji i naprowadza dronów znajdujących się w obszarze ich zasięgu, zdalną diagnostykę, która zwiększa bezpieczeństwo lotów i zmniejsza koszty eksploatacji, możliwość napraw i konserwacji, możliwość bezobsługowego ładowania lub wymiany baterii oraz bezobsługowy transport zasobów ładunków transportowanych przez drony do i z lądowiska przy pomocy manipulatora i pasa transmisyjnego.
Lądowisko ma podstawę w postaci bryły o zarysie okręgu, spłaszczonej w części, w osi symetrii, symetrycznie po obu stronach, która ma na całym obwodzie szczelinę, wewnątrz której w podstawie, usytuowana jest wielosegmentowa kopuła, złożona z szeregu zachodzących na siebie elementów, które po rozłożeniu zamykają przestrzeń nad podstawą, tworząc półkolistą kopułę, pośrodku podstawy w osi symetrii usytuowany jest prostopadłościenny kanał, stanowiący prowadnicę dla poruszającej się wewnątrz, wzdłuż kanału platformy z manipulatorem w postaci ramienia robotycznego, zakończonego chwytakiem, zaś symetrycznie po bokach podstawy, usytuowane są dwa kanały o przekroju kwadratowym z zaokrąglonymi narożami, stanowiące przyłącza montażowe lądowiska do wybranej powierzchni, po obu stronach kanału w linii prostej pomiędzy ujściem a kanałem usytuowane są dwie linie transportowe w postaci taśm napędowych do przemieszczania ładunków, przy czym kanał i linie transportowe dzielą podstawę zespołu na równe części, z lądowiskami w postaci platform z podwójnym systemem mocowania dronów, na podstawie zespołu, usytuowana jest antena wewnętrzna, zaś do boku w miejscu wypłaszczenia, zamocowana jest hermetyczna prostopadłościenna skrzynka zawierająca komputer oraz w części górnej antenę zewnętrzną. Lądowisko technicznie i funkcjonalnie przystosowane jest do tworzenia sieci lądowisk, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach w obszarze aglomeracji miejskiej sterowanych za pomocą centralnego serwera odpowiedzialnego za koordynację działań floty w obrębie aglomeracji.
Przedmiot rozwiązania wg patentu nr PL 236549 wspomaga lokalizację i umożliwia naprowadzenie dronów znajdujących się w powietrzu. Proces lokalizacji następuje w oparciu o sygnał GPS, który przy wykorzystaniu technologii RTK ma zwiększoną dokładność w zakresie prawidłowego zlokalizowania drona względem lądowiska. Proces naprowadzania oparty jest o technologię podczerwieni, która polega na pozycjonowaniu drona wyposażonego w kamerę od spodu na odpowiednie znaczniki w podczerwieni, rozmieszczone na polach do lądowania. Ponadto lądowiska umożliwiają start i lądowanie autonomicznych dronów, realizację zdalnej diagnostyki przy użyciu kamery zamontowanej na lądowisku, przeprowadzanie drobnych napraw czy działań konserwatorskich, indukcyjne ładowanie baterii. Pod pojęciem centralnego serwera znajduje się kontrola toru lotów drona - celem uniknięcia wzajemnego zderzenia, centralne zarządzanie flotą dronów - polegające na alokacji i kontroli przepływu lotów, obsługę wielu urządzeń użytkowników korzystających z sieci lądowisk.
Innym znanym rozwiązania lądowiska dla autonomicznych dronów jest amerykański patent nr US 2019217968 oraz US 2017166327, w którym przenośna platforma startowa i lądownicza dla dronów zawiera okrągły element powierzchniowy do podtrzymywania drona na powierzchni ziemi. Element powierzchniowy zawiera nieskończoną, elastyczną obciążoną powierzchnię stykającą się z ziemią. Elastyczna powierzchnia jest dopasowująca się do obwodu, na płaskiej lub pofałdowanej topografii powierzchni gruntu. Elastyczna obciążona powierzchnia stykająca się z ziemią, łącząca się i dopasowująca się do obwodu, jest utworzona ze skręconej liny ze stali węglowej. Element powierzchniowy ma średnicę ustalającą obszar podkładki, który jest większy niż jakakolwiek odległość liniowa na obszarze powietrza poruszającego się w dół drona podczas lotu. Podkładka utrzymuje pozycję na powierzchni ziemi bez żadnego oddzielnego elementu mocującego włożonego do podłoża, a podkładka nie jest unoszona z powierzchni ziemi przez powietrze z ciągu drona podczas zbliżania i odlotu drona względem podkładki. Rozwiązanie według amerykańskiego wynalazku nr US 2019217968 zapewnia platformę startową i lądowania dla dronów, która jest szybko i łatwo rozkładana do użytku i składana w celu przechowywania. Niniejsza wkładka również nie wymaga kołków ani innych podobnych urządzeń mocujących do utrzymywania wkładki na miejscu, ułatwiając w ten sposób rozkładanie wkładki i przestawianie wkładki w inne miejsce. Dodatkowo obecna podkładka nie jest przemieszczana przez wiatr lub powietrze poruszające się w dół wytwarzane przez dron, gdy dron jest obsługiwany i odlatuje, zbliża się lub w inny sposób mija podkładkę, na przykład podczas startu i/lub lądowania. Bardziej szczegółowo, przenośna platforma startowa i lądowania dla dronów zawiera okrągły element powierzchniowy do podtrzymywania drona na powierzchni ziemi. Przenośna platforma startowa i lądownicza dla dronów zawiera alternatywnie elastyczną podstawę do podparcia drona na powierzchni ziemi.
Wadą znanych rozwiązań jest ograniczona funkcja lądowiska, skupiająca się jedynie do osiadania drona na platformie startowej, bez funkcji zrzutu ładunku z przelatującego drona i bezpiecznego jego przechowywania na platformie, do czasu odebrania przesyłki.
Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów w postaci platformy osadzonej na obejmie mocującej i wyposażonej w system nawigacji do naprowadzania i lokalizacji dronów, system lokalizacji poprzez sygnał GPS w oparciu o technologię RTK oraz pozycjonowanie dronów, metodą podczerwieni, wyposażony w kamerę od spodu na odpowiednie znaczniki w podczerwieni, rozmieszczone na polach platformy oraz zespól GPS, według wynalazku jest w postaci kosza zamkniętego od góry co najmniej dwudzielną ruchomą zasuwą, umieszczoną na szynach będących prowadnicą zasuwy, napędzaną silnikiem elektrycznym, znajdującym się na szynie. Czasza kosza wykonana jest z szeregu geometrycznych płytek przylegających do siebie, a spód zewnętrznej powierzchni czaszy kosza połączony jest z teleskopowym ramieniem, przytwierdzonym poprzez łącznik do elewacji budynku lub balustrady balkonowej. Kosz i zasuwa wykonane są w całości z tworzywa sztucznego.
Zaletą autonomicznej skrzynki do odbioru przesyłek kurierskich z dronów według wynalazku, jest prosta i zwarta konstrukcja, umożliwiająca montaż autonomicznych skrzynek na każdej elewacji budynku, balustradach balkonowych, biurowcach, domkach jednorodzinnych i na elewacjach poziomych, typu dachy budynków. Kosz autonomicznej skrzynki, będący właściwym modułem wrzutowym, zapewnia bezpieczne przechowywanie przesyłki, do czasu opróżnienia skrzynki. Ruchoma zasuwa zamykająca górny otwór autonomicznej skrzynki chroni wnętrze kosza przed zamoknięciem kosza i przesyłki, bowiem po wrzuceniu przesyłki z drona do skrzynki, zasuwa automatycznie zamyka dostęp do wnętrza kosza. Dzięki systemowi lokalizacji i naprowadzania drona, zlokalizowanego na ramie zasuwy kosza, przesyłka jest precyzyjnie nakierowywana do wnętrza kosza i w sposób pewny oraz bezpieczny w nim umieszczana.
Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów według wynalazku, została przedstawiona w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1, 4 przedstawia autonomiczną skrzynkę w rzucie aksonometrycznym z zamkniętą zasuwą, fig. 2, 3 przedstawia autonomiczną skrzynkę w rzucie aksonometrycznym z otwartą zasuwą, fig. 5 przedstawia autonomiczną skrzynkę z otwartą zasuwą w widoku z góry, fig. 6 przedstawia autonomiczną skrzynkę z zamkniętą zasuwą w widoku z góry, fig. 7 przedstawia autonomiczną skrzynkę z otwartą zasuwą w widoku z przodu, fig. 8 przedstawia autonomiczną skrzynkę z zamkniętą zasuwą w widoku z przodu, natomiast fig. 9 i 10 prezentuje system autonomicznych skrzynek rozmieszczonych na budynku.
Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów jest w postaci kosza 1 zamkniętego od góry dwudzielną ruchomą zasuwą 3, umieszczoną na szynach 4 będących prowadnicą zasuwy 3, napędzaną silnikiem elektrycznym 5, znajdującym się na szynie 4. Na szynie 4 znajduje się system nawigacji do naprowadzania i lokalizacji dronów, system lokalizacji poprzez sygnał GPS w oparciu o technologię RTK oraz pozycjonowanie dronów, metodą podczerwieni, wyposażony w kamerę od spodu na odpowiednie znaczniki w podczerwieni, rozmieszczone na polach kosza 1 oraz zespół GPS 6. Czasza kosza 1 wykonana jest z szeregu geometrycznych płytek 2 przylegających do siebie, a spód zewnętrznej powierzchni czaszy kosza 1 połączony jest z teleskopowym ramieniem 7, przytwierdzonym poprzez łącznik 9 do elewacji budynku lub balustrady balkonowej za pomocą stopy 8, stanowiącej zakończenie łącznika 9. Kosz 1 i zasuwa 3 wykonane są w całości z tworzywa sztucznego.

Claims (3)

1. Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów, w postaci platformy osadzonej na obejmie mocującej i wyposażonej w system nawigacji, do naprowadzania i lokalizacji dronów, system lokalizacji poprzez sygnał GPS w oparciu o technologię RTK oraz pozycjonowanie dronów, metodą podczerwieni, wyposażony w kamerę od spodu na odpowiednie znaczniki w podczerwieni, rozmieszczone na polach platformy oraz zespól GPS, znamienna tym, że jest w postaci kosza 1 zamkniętego od góry co najmniej dwudzielną ruchomą zasuwą 3, umieszczoną na szynach 4 będących prowadnicą zasuwy 3, napędzaną silnikiem elektrycznym 5 znajdującym się na szynie 4, przy czym czasza kosza 1 wykonana jest z szeregu geometrycznych płytek 2 przylegających do siebie, a spód zewnętrznej powierzchni czaszy kosza 1 połączony jest z teleskopowym ramieniem 7, przytwierdzonym do elewacji budynku lub balustrady balkonowej.
2. Autonomiczna skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię teleskopowe 7 połączone jest z łącznikiem 9, zakończonym stopą 8.
3. Autonomiczna skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że kosz 1 wraz z zasuwą 3 wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego.
PL437247A 2021-03-08 2021-03-08 Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów PL243966B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437247A PL243966B1 (pl) 2021-03-08 2021-03-08 Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437247A PL243966B1 (pl) 2021-03-08 2021-03-08 Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437247A1 PL437247A1 (pl) 2022-09-12
PL243966B1 true PL243966B1 (pl) 2023-11-06

Family

ID=83724122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437247A PL243966B1 (pl) 2021-03-08 2021-03-08 Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243966B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL437247A1 (pl) 2022-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3390226B1 (en) Multi-level fulfillment center for unmanned aerial vehicles
JP7203452B2 (ja) ドローンボックス
RU2756702C2 (ru) Система и способ доставки грузов
US12012221B2 (en) Methods and apparatus for unmanned aerial vehicle landing and launch
US10647402B2 (en) Gas-filled carrier aircrafts and methods of dispersing unmanned aircraft systems in delivering products
US11834181B2 (en) Automatic aerial shipping system
US10196155B2 (en) Unmanned aerial delivery system
US9868526B2 (en) Airborne drone delivery network and method of operating same
US10647508B2 (en) Storage station for storing containers transported by unmanned vehicles
CN108367813A (zh) 用于无人机的自主坞站
CN108438245A (zh) 抽屉式无人机巢
KR20200050824A (ko) 드론 격납이 가능한 승강 폴 시스템
CN108357689A (zh) 可自动充电的无人机港
JP2013203394A (ja) 輸送手段ベースステーション
US20170366980A1 (en) Unmanned aerial vehicles landing zones at cell sites
JP7198026B2 (ja) 建物の荷受け構造
CN104743121A (zh) 用于无人机的载货舱组件及具有其的无人机
US20210024210A1 (en) Drone for low-noise delivery of objects
CN112714741A (zh) 无人驾驶飞行器机队管理
PL243966B1 (pl) Autonomiczna skrzynka do odbioru przesyłek kurierskich z dronów
DE102021109957A1 (de) Intralogistisches System
US20240076072A1 (en) Unmanned Aerial Vehicle Station
CN114466806B (zh) 货物存取终端及其组装方法
WO2023095924A1 (ja) システム
CN118284550A (zh) 系统