PL243406B1 - Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami - Google Patents

Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami Download PDF

Info

Publication number
PL243406B1
PL243406B1 PL438728A PL43872821A PL243406B1 PL 243406 B1 PL243406 B1 PL 243406B1 PL 438728 A PL438728 A PL 438728A PL 43872821 A PL43872821 A PL 43872821A PL 243406 B1 PL243406 B1 PL 243406B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
thermal insulation
insulation board
horizontal thermal
bracket
core
Prior art date
Application number
PL438728A
Other languages
English (en)
Other versions
PL438728A1 (pl
Inventor
Piotr Śnieżek
Original Assignee
Sniezek Piotr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sniezek Piotr filed Critical Sniezek Piotr
Priority to PL438728A priority Critical patent/PL243406B1/pl
Publication of PL438728A1 publication Critical patent/PL438728A1/pl
Publication of PL243406B1 publication Critical patent/PL243406B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Abstract

Wspornik do wzmacniania płyty poziomej izolacji termicznej oraz wzmocniona płyta poziomej izolacji termicznej podłóg budynków, posiadająca pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami charakteryzuje się tym, że posiada w całej swojej objętości osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki o długości większej niż grubość płyty, zbudowane ze sztywnego rdzenia (1), którego jeden z końców umieszczony, jest w przelotowym otworze prowadnika (4) w kształcie grzybka z pionowymi względem niego skrzydełkami a drugi z końców umieszczony, jest w nakładce (3) w postaci tulei z zamkniętym jednym otworem stanowiącej hydroizolator.

Description

Przedmiotem wynalazku są dwie wersje płyty poziomej izolacji termicznej wzmocnionej wspornikami.
Znany jest ze zgłoszenia patentowego P.393965 pustak styropianowy - klocek, który na powierzchni wszystkich ścian ma symetrycznie rozmieszczone linie nacięć, przecinające się pod kątem prostym, przy czym powierzchnie do siebie równoległe mają identycznie rozmieszczone nacięcia i otwory, przystosowane odpowiednio do zastosowania łącznika teowego lub np. typu „jaskółczy ogon”. Po wierzchniej stronie mają jeszcze dodatkowe otwory, które dają możliwość łączenia z innymi tego typu pustakami za pomocą łączników w sposób pionowy. Są to otwory przelotowe.
Znana jest ze zgłoszenia patentowego P.389285 płyta styropianowa do ocieplania ścian budynków, posiadająca pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, ograniczone czterema schodkowymi krawędziami, gdzie pierwsza schodkowa krawędź i druga schodkowa krawędź, przyległa do niej, zawierają schodek, stanowiący przedłużenie pierwszej płaskiej powierzchni, a trzecia schodkowa krawędź i czwarta schodkowa krawędź zawierają schodek, stanowiący przedłużenie drugiej płaskiej powierzchni, przy czym schodki pierwszej schodkowej krawędzi i drugiej schodkowej krawędzi zawierają język, wystający z zewnętrznej części powierzchni schodka przeciwległej do pierwszej płaskiej powierzchni, a schodki trzeciej krawędzi i czwartej krawędzi zawierają rowek, zagłębiony w wewnętrznej części powierzchni schodka przeciwległej do drugiej płaskiej powierzchni, gdzie rowki mają przekrój odpowiadający przekrojowi języków.
Znana jest również ze zgłoszenia patentowego P.420049 izolacyjna płyta styropianowa, zwłaszcza z dodatkiem grafitu, znajdująca zastosowanie do izolacji termicznej budynków, posiadająca na całej swej powierzchni z jednej strony płyty, usytuowane równolegle co najmniej do jednego boku płyty, rowki o głębokości 0,5-5 mm, szerokości 0,5-5,0 mm i wzajemnym odstępie sąsiadujących rowków w zakresie 5-40 mm.
Osiadanie posadzki jest bardzo często spotykane w tzw. nowoczesnym budownictwie i spowodowane jest ściskaniem warstwy termoizolacji poziomej. Prace budowlane prowadzone są zwykle bardzo intensywnie. Czas liczony od momentu rozpoczęcia prac budowlanych do wprowadzenia domowników, rozpoczęcia użytkowania powierzchni mieszkalnych, biurowych czy przemysłowych jest z roku na rok krótszy, ma to miejsce zwłaszcza w kompleksowych realizacjach inwestycji.
Pomimo odpowiedniego zagęszczenia gruntu pod obiektem budowlanym, zastosowania odpowiednich materiałów oraz właściwego ułożenia warstw termoizolacji, po zalaniu betonem oraz po ułożeniu materiałów wykończenia np. płytek, paneli itp. często po okresie kilku - kilkunastu miesięcy zauważyć można pierwsze skutki osiadania posadzki, tj. odklejanie się uszczelnienia silikonowego wypełniającego przestrzeń pomiędzy elementami stojącymi na posadzce a ścianą, pojawiające się szczeliny między listwami przypodłogowymi a płytkami ceramicznymi/panelami, pojawiające się na podłodze nierówności i nieciągłości poziomów powierzchni, pęknięcia i uszkodzenia warstw wykończenia (np. płytek ceramicznych) czy słyszalne są dźwięki poruszającej się posadzki w czasie przemieszczania się.
Celem wynalazku jest opracowanie tak wzmocnionej na ściskanie płyty poziomej izolacji termicznej, której budowa wyeliminuje powyższe niedogodności, czyli pozwoli na uzyskanie większej jej nośności/obciążalności bez zmian grubości warstwy izolacji.
W pierwszej wersji istotą płyty poziomej izolacji termicznej wzmocnionej wspornikami, posiadającej pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami jest to, że posiada w całej swojej objętości osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki o długości większej niż grubość płyty, zbudowane ze sztywnego rdzenia, którego jeden z końców umieszczony jest w przelotowym otworze prowadnika w kształcie grzybka z pionowymi względem niego skrzydełkami, a drugi z końców umieszczony jest w nakładce w postaci tulei z zamkniętym jednym otworem stanowiącej hydroizolator, przy czym zarówno prowadniki, jak i nakładki wspornika umieszczone są na równo z powierzchnią płyty, a rdzeń wspornika ma długość większą niż grubość izolacji termicznej.
Korzystne jest gdy, rdzeń wspornika umieszczonego w płycie posiada przekrój owalny.
Korzystne jest gdy, rdzeń wspornika umieszczonego w płycie posiada przekrój wieloboku.
W drugiej wersji istotą płyty poziomej izolacji termicznej wzmocnionej wspornikami, posiadającej pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami jest to, że posiada w całej swojej objętości osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki o długości odpowiadającej grubości płyty zbudowane ze sztywnego rdzenia, którego oba końce umieszczone są w otworach końcówek w kształcie grzybka, przy czym grzybki wspornika umieszczone są na równo z powierzchnią płyty.
Korzystne jest gdy, rdzeń wspornika umieszczonego w płycie posiada przekrój owalny. Korzystne jest gdy, rdzeń wspornika umieszczonego w płycie posiada przekrój wieloboku. Zaletą rozwiązania według wynalazku jest uzyskanie elementu budowlanego eliminującego skutki osiadania posadzki z równoczesnym zwiększeniem jej nośności. Rozwiązanie jest proste i uniwersalne. Płyty mogą być wzmacniane wspornikami zarówno podczas ich produkcji (na linii produkcyjnej - poprzez zastosowanie wersji wspornika do aplikacji na etapie produkcji jak również podczas prowadzenia prac na placu budowy przez wykonawców - poprzez zastosowanie wersji do montażu samodzielnego.
Przedmiot wynalazku przedstawiony został w przykładach wykonania na załączonych rysunkach, na których poszczególne figury rysunku ilustrują:
Figura 1 - poprzeczny przekrój płyty poziomej izolacji termicznej z osadzonym w niej wspornikiem w wersji do aplikacji na etapie produkcji.
Figura 2 - rzut z góry płyty poziomej izolacji termicznej z osadzonymi w niej wspornikami do montażu na etapie budowy lub do montażu na etapie procesu produkcyjnego.
Figura 3 - rzut perspektywiczny wspornika do montażu na etapie budowy składający się ze sztywnego rdzenia, hydroizolatora, prowadnika z łopatkami.
Figura 4 - poprzeczny przekrój fragmentu płyty izolacji termicznej z osadzonym w niej wspornikiem do montażu indywidualnego osadzonego w warstwie izolacji termicznej, ułożonego na warstwie hydroizolacji i betonie.
Figura 5 - widok perspektywiczny wspornika do montażu na etapie procesu produkcyjnego, składający się ze sztywnego rdzenia, dwóch końcówek w kształcie grzybka.
Jak pokazano na rysunkach, płyta 5 poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami, posiadająca pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami w pierwszej wersji posiada w całej swojej objętości osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty 5 oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki 6, o długości większej niż grubość płyty 5, które zbudowane są ze sztywnego rdzenia 1, którego jeden z końców umieszczony jest w przelotowym otworze prowadnika 4 w kształcie grzybka z pionowymi względem niego skrzydełkami, a drugi z końców umieszczony jest w nakładce 3 w postaci tulei z zamkniętym jednym otworem stanowiącej hydroizolator, zarówno prowadniki 4 jak i nakładki 3 umieszczone są na równo z powierzchnią płyty 5. W jednej z wersji rdzeń 1 wspornika 6 umieszczonego w płycie 5 posiada przekrój owalny, a w innej posiada przekrój wieloboku. W tej wersji wsporniki nadają się do samodzielnego montażu na etapie budowy.
Płyta 5 poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami, posiadająca pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami w drugiej wersji, posiada w całej swojej objętości, osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty 5 oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki 7 o długości odpowiadającej grubości płyty 5 zbudowane ze sztywnego rdzenia 1, którego oba końce umieszczone są w otworach końcówek w kształcie grzybka 2, które umieszczone są na równo z powierzchnią płyty 5. Rdzeń 1 wspornika 7 posiada przekrój owalny lub przekrój wieloboku. W tej wersji wsporniki nadają się do montażu na etapie produkcji płyt 5 termoizolacji poziomej.
Wzmocnione płyty 5 poziomej izolacji termicznej podłóg obiektów budowlanych w każdej z wersji umieszcza się na warstwie betonu lub innego stałego i twardego materiału 9 oraz zależnie od wymagań na warstwie folii lub papy 8 stanowiących hydroizolację. Możliwe jest stosowanie wspornika do montażu na etapie budowy do wzmocnienia płyty 5 poziomej izolacji termicznej w różnych konfiguracjach - sam rdzeń 1, rdzeń 1 z końcem osadzonym w nakładce 3 stanowiącej hydroizolator, rdzeń 1 z końcami osadzonymi w prowadniku 4 z łopatkami oraz w nakładce 3 stanowiącej hydroizolator, rdzeń 1 z jednym z końców osadzonym w prowadniku 4 z łopatkami.

Claims (6)

1. Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami, posiadająca pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami znamienna tym, że posiada w całej swojej objętości osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty (5) oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki (6) o długości większej niż grubość płyty (5), zbudowane ze sztywnego rdzenia (1), którego jeden z końców umieszczony jest w przelotowym otworze prowadnika (4) w kształcie grzybka z pionowymi względem niego skrzydełkami, a drugi z końców umieszczony jest w nakładce (3) w postaci tulei z zamkniętym jednym otworem stanowiącej hydroizolator, przy czym zarówno prowadniki (4), jak i nakładki (3) wspornika (6) umieszczone są na równo z powierzchnią płyty (5), a rdzeń (1) wspornika (6) ma długość większą niż grubość izolacji termicznej.
2. Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami według zastrz. 1 znamienna tym, że rdzeń (1) wspornika (6) umieszczonego w płycie (5) posiada przekrój owalny.
3. Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami według zastrz. 1 znamienna tym, że rdzeń (1) wspornika (6) umieszczonego w płycie (5) posiada przekrój wieloboku.
4. Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami, posiadająca pierwszą płaską powierzchnię i drugą płaską powierzchnię, które są ograniczone co najmniej czterema krawędziami znamienna tym, że posiada w całej swojej objętości osadzone równolegle do krótszej krawędzi płyty (5) oraz względem siebie, rozmieszczone w stałych odległościach wsporniki (7) o długości odpowiadającej grubości płyty (5) zbudowane ze sztywnego rdzenia (1), którego oba końce umieszczone są w otworach końcówek w kształcie grzybka (2), przy czym grzybki (2) wspornika (7) umieszczone są na równo z powierzchnią płyty (5).
5. Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami według zastrz. 4 znamienna tym, że rdzeń (1) wspornika (7) umieszczonego w płycie (5) posiada przekrój owalny.
6. Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami według zastrz. 4 znamienna tym, że rdzeń (1) wspornika (7) umieszczonego w płycie (5) posiada przekrój wieloboku.
PL438728A 2021-08-12 2021-08-12 Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami PL243406B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL438728A PL243406B1 (pl) 2021-08-12 2021-08-12 Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL438728A PL243406B1 (pl) 2021-08-12 2021-08-12 Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL438728A1 PL438728A1 (pl) 2022-01-17
PL243406B1 true PL243406B1 (pl) 2023-08-21

Family

ID=80111490

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL438728A PL243406B1 (pl) 2021-08-12 2021-08-12 Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243406B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL438728A1 (pl) 2022-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4724268B2 (ja) 可変長さの壁連結部を有する隔離コンクリート型枠システム
US9010050B2 (en) Pre-cast rain screen wall panel
US9032681B1 (en) Building construction system
JP6336682B2 (ja) 壁構造物用建築ブロック
MXPA06014208A (es) Sistema de construccion para construir estructuras planas.
KR102156178B1 (ko) 벽돌 조적용 가이드 장치
US20090217613A1 (en) Wall Element
RU2157442C2 (ru) Блок строительный
PL243406B1 (pl) Płyta poziomej izolacji termicznej wzmocniona wspornikami
GB2538916A (en) An insulating panel and a construction on a structural element of a building
KR100736752B1 (ko) 이형 빔을 이용한 i-슬래브 접합구조
RU2005110920A (ru) Строительная система для возведения зданий
EA006003B1 (ru) Стенной элемент для облицовки фасадов и тому подобного
US10196824B2 (en) Lining board, lining panel and method for manufacturing lining board
US4539247A (en) Constructional unit
US20050102962A1 (en) Timber block
RU132818U1 (ru) Стеновой блок (варианты)
RU57771U1 (ru) Перекрытие, блок несъемной опалубки перекрытия и элемент несъемной опалубки перекрытия
EP2400074A2 (en) Floor block and modular floor element
US12084869B2 (en) Self-spacing lap siding product
KR101334122B1 (ko) 담장용 패널 및 이를 이용한 한옥형 담장
DK2639372T3 (en) Wall structure and method of making a wall structure
BE1024570B1 (nl) Betonnen vloerelement, vloer samengesteld met zulke betonnen vloerelementen en werkwijze voor het vervaardigen van een vloer met zulke betonnen vloerelementen.
GB2566785A (en) An insulating panel and a construction on a structural element of a building
BE1021921B1 (nl) Betonnen vloerelement, vloer samengesteld met zulke betonnen vloerelementen en werkwijze voor het vervaardigen van een vloer met zulke betonnen vloerelementen