PL243371B1 - System alarmowy do wykrywania osoby tonącej - Google Patents

System alarmowy do wykrywania osoby tonącej Download PDF

Info

Publication number
PL243371B1
PL243371B1 PL431830A PL43183019A PL243371B1 PL 243371 B1 PL243371 B1 PL 243371B1 PL 431830 A PL431830 A PL 431830A PL 43183019 A PL43183019 A PL 43183019A PL 243371 B1 PL243371 B1 PL 243371B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
transmitter
receiver
module
microphone
receiving
Prior art date
Application number
PL431830A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431830A1 (pl
Inventor
Jakub Walasek
Original Assignee
Jakub Walasek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jakub Walasek filed Critical Jakub Walasek
Priority to PL431830A priority Critical patent/PL243371B1/pl
Publication of PL431830A1 publication Critical patent/PL431830A1/pl
Publication of PL243371B1 publication Critical patent/PL243371B1/pl

Links

Landscapes

  • Emergency Alarm Devices (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)

Abstract

System alarmowy zawiera nadajnik (1) z czujnikiem (4) ciśnienia hydrostatycznego oraz generatorem (5) dźwięku oraz zawiera odbiornik (3) oraz zespół co najmniej trzech mikrofonów odbiorczych (2). Mikrofon odbiorczy (2) zawiera hydrofon (13), przetwornik analogowo-cyfrowy (14), procesor mikrofonowy (15) z czujnikiem GPS (16) oraz zestaw komunikacyjny (17), który zawiera moduł radiowy (18) oraz moduł kablowy (19). Nadajnik (1) zawiera procesor nadajnikowy (6), moduł komunikacyjny (7) bluetooth, moduł baterii (8), moduł ładowania przewodowego (10), moduł ładowania bezprzewodowego (9), głośnik (11) oraz mikrofon nadawczy (12). Odbiornik (3) zawiera wyświetlacz i jest połączony z komputerem sterującym (21), a ponadto mikrofony odbiorcze (2) są połączone z tym odbiornikiem (3) Sposób wykrywania osoby tonącej z wykorzystaniem systemu alarmowego prowadzi się tak, że mikrofony odbiorcze (2) umieszcza się pod wodą. Na nadajniku (1) zadaje się dopuszczalną wartość głębokości zanurzeniowej oraz dopuszczalny czas zanurzenia. Nadajnik (1) umieszcza się na monitorowanym obiekcie. Czujnikiem (4) ciśnienia hydrostatycznego monitoruje się głębokość położenia nadajnika (1). Gdy znajduje się on na głębokości zanurzeniowej mającej wartość wyższą od wartości zadanej, mikrofonem nadawczym (12), poprzez głośnik (11) nadaje się sygnał dźwiękowy. Mikrofonami odbiorczymi (2), poprzez analizę tego sygnału dźwiękowego, namierza się położenie nadajnika (1) oraz przesyła się informacje o sygnale dźwiękowym do odbiornika (3) i wyświetla się ją na jego wyświetlaczu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system alarmowy do wykrywania osoby tonącej mający zastosowanie w ratownictwie wodnym w obiektach sportowych lub rekreacyjnych na zarówno na akwenach zamkniętych, jak i otwartych.
Znane są urządzenia, które wykorzystywane są do monitorowania obiektów wodnych oraz do monitorowania stanu osób znajdujących się w obiektach wodnych.
Z opisu patentowego US 5049859 A znany jest system alarmowy, w którym urządzenie wysyła sygnał po zetknięciu go z wodą. Odbiornik rejestruje dźwięki przy pomocy mikrofonu i jeśli jest to zaprogramowany dźwięk, który utrzymuje się dostatecznie długo, alarm zostaje aktywowany. Alarm pozostaje wzbudzony tak długo, jak długo osoba w niego wyposażona pozostaje w wodzie. System ten nie znajduje jednak zastosowania na kąpieliskach, basenach lub otwartych akwenach, w których przebywające osoby należy ratować tylko podczas ich tonięcia lub występowania zagrożenia ich utonięciem.
Istnieje szereg znanych rozwiązań, których działanie opiera się na wykorzystaniu czujników, które powodują wzbudzenie alarmu, kiedy osoba wyposażona w czujnik wpadnie do wody.
Z opisu patentowego US 3786406 A znany jest mikrofon, który powoduje podwodne prowadzenie nasłuchu stale wydawanego dźwięku przez nadajnik, który zamocowany jest na ciele osoby pływającej, która, aby uniknąć wzbudzenia alarmu musi, raz na określony czas, ręcznie wysyłać sygnał poprzez przyciśnięcie przycisku na urządzeniu. Alarm zostaje uruchomiony, jeśli pływak nie wciśnie przycisku w odpowiednim czasie. Zastosowanie takiego rozwiązania na większą skalę jest jednak trudne do wykonania. Także, ze względu na zaangażowanie użytkownika w działanie systemu, jest ono narażone na fałszywe alarmy. Ponadto zastosowanie zbyt długiego czasu pomiędzy kolejnymi wciśnięciami przycisku, zwłaszcza powyżej trzech minut, może prowadzić do utraty życia w przypadku tonięcia osoby pływającej.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku WO 2019111256 A1 znany jest system ratunkowy przeznaczony dla osoby tonącej, który złożony jest z układu hydrofonów znajdujących się w zbiorniku wodnym, przetwarzających i analizujących sygnały dźwiękowe. Ten znany system może dodatkowo zawierać mikrofony. W swoim działaniu wykorzystuje on sygnały akustyczne związane z falami akustycznymi, które są generowane przez ciało podczas tonięcia.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku US 2018197405 A1 znane jest urządzenie, które wykrywa zanurzenie użytkownika oraz określa czy czas tego zanurzenia jest dłuższy niż zadana wartość graniczna. To znane urządzenie posiada również czujnik wykrywania pozycji osoby tonącej, który pozwala określić czy użytkownik znajduje się w zadanym zakresie głębokości i czy czas jego tam przebywania nie jest przerywany okresami wynurzenia.
Z opisu zgłoszeniowego WO 2017084463 A1 znane jest urządzenie przeznaczone dla osoby pływającej, mające postać zegarka na rękę. To znane urządzenie posiada czujnik ciśnienia wody, który pozwala na określnie głębokości, na której pływająca osoba się znajduje. Urządzenie posiada również czujnik ciśnienia krwi użytkownika. Gdy głębokość, na której znajduje się użytkownik przekracza zadaną wartość, czujnik ciśnienia krwi wykonuje pomiar, i jeśli wynik jest wyższy od określonego, czujnik lokalizacji położenia ustala miejsce, w którym osoba pływająca się znajduje poprzez określenie szerokości i długości geograficznej. Informacja o położeniu osoby tonącej jest przekazywana do komunikatora ratownika. Urządzenie wyposażone jest również w głośnik, który emituje sygnały dźwiękowe, aby osoby znajdujące się w pobliżu mogły wykryć osobę tonącą i przystąpić do akcji ratunkowej.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku US 2016314675 A1 znany jest system do zapobiegania utonięciu użytkownika, które zawiera nadajnik głębokości, czujnik tętna, czujnik ruchu i czujnik tlenu we krwi. Ponadto system zawiera układ czujników, które mocowane są nad wodą, i które odbierają sygnał z nadajnika głębokości oraz zawiera kontroler lokalizacji, który w sytuacji zagrożenia pływaka kontaktuje się z kontrolerem alarmowym. Kontroler alarmowy może aktywować sygnał dźwiękowy i sygnał wizualny. Ustalenie głębokości i lokalizacji położenia pływaka jest aktywowane, gdy przekroczone są zadane minimalne i maksymalne wartości tętna i poziomu tlenu we krwi.
Przedmiotem wynalazku ujawnionego w opisie zgłoszeniowym CN 103440735 A, jest system do monitorowania wody, urządzenie do odbioru i konwersji sygnału akustycznego pod wodą oraz urządzenie do przetwarzania danych. Gdy pływak znajduje się w stanie zagrażającym utonięciem, system do monitorowania wody emituje sygnał dźwiękowy. Urządzenie do odbioru i konwersji sygnału akustycznego odbiera podwodny sygnał dźwiękowy i zamienia go na sygnał elektryczny, który przekazywany jest do urządzenia przetwarzającego i na jego podstawie określane jest położenie osoby tonącej. Ponadto pływak wyposażony jest w urządzenie alarmowe, które umożliwia emitowanie sygnału dźwiękowego, gdy znajduje się on w stanie zagrożenia. Urządzenie, które noszone jest przez pływaka zawiera czujnik ciśnienia wody, czujnik głębokości, zegary i układy sterowania.
Przedmiotem wynalazku, znanego z opisu patentowego US 5097254 A, jest urządzenie, które emituje sygnał ostrzegawczy, gdy użytkownik pozostaje poniżej określonej głębokości przez czas dłuższy od określonego. Głębokość, na której znajduje się pływak jest określana na podstawie ciśnienia wody mierzonego przez czujnik ciśnienia umieszczony w tym znanym urządzeniu. Gdy pływak znajduje się poniżej określonej głębokości generowany jest sygnał dźwiękowy, który odbierany jest przez odbiornik dźwiękowy, który następnie generuje kolejny sygnał odbierany przez kolejny odbiornik informujący o konieczności podjęcia akcji ratunkowej. Odbiornik dźwiękowy jest umieszczony w dowolnym miejscu w basenie. Urządzenie według tego znanego wynalazku przeznaczone do noszenia przez pływaka ma postać zegarka do noszenia na nadgarstku, kostce lub przyczepianego do ubrania użytkownika.
W opisie zgłoszeniowym wynalazku US2019051130A1 został ujawniony system monitorowania stanu zdrowia użytkownika i sposób tego monitorowania. Ten znany system, w przypadku tonięcia użytkownika, przesyła informację o tym zdarzeniu do osoby nadzorującej.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku GB2550623A znany jest nadajnik położenia awaryjnego i sposób jego działania. To znane urządzenie wykorzystywane jest, zwłaszcza na łodziach do określania ich położenia w sytuacjach awaryjnych.
W opisie zgłoszeniowym wynalazku US2002021231A został ujawniony alarm osobisty aktywowany głosem. To znane rozwiązanie wykorzystywane jest zwłaszcza do wykrywania sytuacji, w której osoba znajdzie się poza pokładem jednostki pływającej.
Celem wynalazku jest wytworzenie systemu alarmowego, służącego do ratowania życia osób pływających, możliwego do zastosowania na dużych kąpieliskach, które będzie bezobsługowe i będzie działało bez konieczności ingerencji użytkownika oraz będzie odporne na zakłócenia, jak również umożliwi szybkie alarmowanie o sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu osoby pływającej.
System alarmowy do wykrywania osoby tonącej zawierający nadajnik z czujnikiem ciśnienia hydrostatycznego oraz generatorem dźwięku oraz zawierający odbiornik zbierający sygnały z nadajników, charakteryzuje się według wynalazku tym, że zawiera zespół co najmniej trzech mikrofonów odbiorczych połączonych z odbiornikiem, przy czym każdy mikrofon odbiorczy zawiera połączone ze sobą w układ elektroniczny: hydrofon, przetwornik analogowo-cyfrowy, procesor mikrofonowy z czujnikiem GPS oraz zestaw komunikacyjny, który zawiera moduł radiowy oraz moduł kablowy, zaś nadajnik stanowi element wyposażenia osobistego i zawiera połączone ze sobą w układ elektroniczny: procesor nadajnikowy, moduł komunikacyjny bluetooth, moduł baterii, moduł ładowania przewodowego, moduł ładowania bezprzewodowego, głośnik oraz mikrofon nadawczy, przy czym odbiornik zawiera wyświetlacz i jest połączony z komputerem sterującym.
Korzystnie hydrofon jest piezoelektryczny.
Korzystnie nadajnik posiada przycisk wywołujący do generowania sygnału alarmowego.
Korzystnie mikrofony odbiorcze z odbiornikiem połączone są poprzez przewód łączący.
Korzystnie mikrofony odbiorcze z odbiornikiem połączone są bezprzewodowo.
System alarmowy według wynalazku umożliwia wykrywanie osoby pływającej będącej w stanie zagrożenia utonięciem, a dzięki wykorzystaniu sieci internetowej pozwala na jej zlokalizowanie, a następnie poinformowanie o jej położeniu odpowiednich służb, a także osób postronnych, które mogą wziąć udział w akcji ratunkowej przed przybyciem wykwalifikowanych służb ratunkowych. Nowy system alarmowy pozwala na wzbudzenie alarmu podczas jego przebywania na odpowiedniej głębokości bez konieczności ingerencji użytkownika. Pozwala on również na zachowanie stanu wyciszenia, a jedynie komunikowanie się za pomocą krótkich sygnałów, które nie nakładają się na siebie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie systemu otwartego, w którym ilość użytkowników jest nieograniczona. System alarmowy według wynalazku umożliwia również komunikację z bezzałogowym statkiem powietrznym - dronem, który, dzięki swojemu położeniu i możliwości generowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, informuje o położeniu osoby tonącej. System alarmowy według wynalazku może zostać zainstalowany zarówno na basenach, jak również na dużych i małych akwenach wodnych. Dzięki automatyzacji jego działania, bez konieczności ingerencji użytkownika, system alarmowy może być użytkowany przez dzieci niezależnie od ich wieku i tym samym wpływać na zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz na wzrost komfortu wypoczynku ich opiekunów. Ponadto system alarmowy może zostać zainstalowany w czar nych skrzynkach samolotów oraz lotniczych kamizelkach ratunkowych, umożliwiając służbom ratunkowym szybsze dotarcie do osób potrzebujących pomocy, jak również dotarcie do urządzeń pozwalających ustalić przyczynę katastrofy, czyli do czarnych skrzynek.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia schemat blokowy systemu alarmowego, fig. 2 - rozmieszczenie elementów tego samego systemu ratunkowego w akwenie wodnym w widoku schematycznym, fig. 3 - rozmieszczenie elementów tego samego systemu ratunkowego w basenie w widoku schematycznym, fig. 4 - rozmieszczenie elementów tego samego systemu ratunkowego w jeziorze w widoku schematycznym, natomiast fig. 5 - rozmieszczenie elementów tego samego systemu ratunkowego w morzu w widoku schematycznym.
Przykład I
System alarmowy do wykrywania osoby tonącej zawiera nadajnik 1, zespół mikrofonów odbiorczych 2 oraz odbiornik 3. Nadajnik 1 ma postać bransoletki umieszczanej na nadgarstku osoby przebywającej w wodzie i wyposażony jest w układ elektroniczny, który zawiera: czujnik 4 ciśnienia hydrostatycznego do określania głębokości, na której znajduje się osoba przebywająca w wodzie oraz generator 5 dźwięku. Ponadto układ elektroniczny w nadajniku 1 zawiera procesor nadajnikowy 6, moduł komunikacyjny 7 bluetooth, moduł baterii 8 oraz moduł ładowania bezprzewodowego 9 i moduł ładowania przewodowego 10, a także głośnik 11 oraz mikrofon nadawczy 12 do przekazywania sygnału dźwiękowego S. Zespół mikrofonów stanowią trzy mikrofony odbiorcze 2, z których każdy zawiera układ elektroniczny zawierający: hydrofon 13 połączony z przetwornikiem analogowo-cyfrowym 14, a także procesor mikrofonowy 15 z czujnikiem GPS 16 oraz zestaw komunikacyjny 17 z modułem radiowym 18 i modułem kablowym 19. Odbiornik 3 jest połączony poprzez przewody łączące 20 z mikrofonem odbiorczym 2 oraz z komputerem sterującym 21, na którym jest zainstalowany program obsługujący funkcje systemu alarmowego. Odbiornik 3 posiada ponadto wyświetlacz, na którym wyświetlane są komunikaty dla osoby nadzorującej bezpieczeństwo osób znajdujących się w wodzie. Sygnały dźwiękowe S mają różną częstotliwość, zależną od zbiornika wodnego, w którym użytkowany jest system alarmowy. Program obsługujący funkcje systemu alarmowego jest połączony z serwerem głównym, który połączony jest z siecią Internet, dzięki czemu przekazuje on informacje o alarmie do centralnej bazy alarmów. Przykładowo nadajnik 1 może stanowić element wyposażenia smartwatcha, kamizelki ratunkowej, czy ekwipunku nurka.
Przykład II
System alarmowy tak jak w przykładzie I z tym, że odbiornik 3 jest połączony z mikrofonem odbiorczym 2 bezprzewodowo, zaś hydrofon 13 jest piezoelektryczny, natomiast program obsługujący funkcje systemu alarmowego posiada wersję mobilną, która jest zainstalowana na urządzeniach przenośnych, a ponadto mikrofonów odbiorczych 2 jest sześć.
Przykład III
System alarmowy tak jak w przykładzie I, z tym, że nadajnik 1 posiada przycisk wywołujący do generowania sygnału alarmowego przez jego użytkownika, gdy użytkownik znajduje się w niebezpieczeństwie lub potrzebuje pomocy, a mikrofonów odbiorczych 2 jest dziewięć.
System alarmowy do wykrywania osoby tonącej według wynalazku działa w ten sposób, że montuje się go przykładowo na basenie, przy czym mikrofony odbiorcze 2 umieszcza się pod wodą, zaś nadajnik 1 stanowi element bransolety, którą umieszcza się na osobie korzystającej z basenu. Na nadajniku 1 zadaje się dopuszczalną głębokość o wartości 0,4 m, na której może przebywać osoba pływająca oraz ustawia się czas wzbudzenia o wartości 20 sekund, po którym generowany jest sygnał dźwiękowy S. Dopuszczalną głębokość ustawia się na podstawie wysokości człowieka, który jest użytkownikiem nadajnika, przy czym wartość 0,4 m jest wartością odpowiednią dla dziecka. Czas wzbudzenia jest zależny od stopnia umiejętności pływania, przy czym 20 sekund jest odpowiednie dla większości osób. Nadajnikiem 1 monitoruje się głębokość położenia, poprzez pomiar ciśnienia hydrostatycznego czujnikiem 4. Jeśli nadajnik 1 znajdzie się na głębokości większej niż wartość zadana, przez czas dłuższy niż 20 sekund, mikrofonem nadawczym 12, poprzez głośnik 11, nadawany jest sygnał dźwiękowy S, który wysłany jest raz na pół sekundy, a czas trwania tego dźwięku to 10 milisekund. Sygnał dźwiękowy S, dzięki modulacji częstotliwościowej niesie ze sobą informacje o numerze seryjnym nadajnika, aktualnej głębokości, na jakiej się znajduje i czasie, który upłynął od wzbudzenia zakończonym sumą kontrolną. Jeśli suma kontrolna nie zgadza się, a więc sygnał dźwiękowy S jest nieczytelny ze względu na zakłócenia, odbiornik 3 wzbudza alarm bez podawania szczegółów. Aby umożliwić odróżnienie sygnału dźwiękowego S od szumu, składa się on z dwóch częstotliwości, które są jednocześnie wysyłane przez mikrofon nadawczy 12. Mikrofonami odbiorczymi 2 namierza się położenie nadajnika 1 poprzez analizę sygnału dźwiękowego S, a następnie przesyła się informacje o sygnale dźwiękowym S do odbiornika 3 drogą radiową poprzez fale radiowe R i wyświetla się ją na wyświetlaczu tego odbiornika 3 oraz zaznacza się położenie nadajnika 1 tak, aby ratownik mógł udać się do miejsca, w którym znajduje się osoba tonąca w celu rozpoczęcia akcji ratunkowej. Przesłana przez mikrofon odbiorczy 2 do odbiornika 3 informacja zawiera dane o czasie odebrania sygnału dźwiękowego S zgodnego z czasem zerowym systemu alarmowego, informację o numerze seryjnym nadajnika 1, aktualnej głębokości, na jakiej się znajduje, czasie, który upłynął od wzbudzenia, położeniu geograficznym mikrofonu odbiorczego 2, który jest sczytany z czujnika GPS oraz o numerze seryjnym tego mikrofonu odbiorczego 2. Jeśli sygnał dźwiękowy S zostanie wykryty tylko przez jeden albo dwa mikrofony odbiorcze 2, określenie dokładnego położenia nadajnika 1 nie jest możliwe. W takim przypadku na wyświetlaczu odbiornika 3 oznaczane jest miejsce zamontowania tego mikrofonu odbiorczego 2, który wykrył sygnał dźwiękowy S. Jeśli nadajnik 1, nie zostanie wykryty przez czas jednej godziny, zaprzestaje się nadawania sygnału dźwiękowego S i rozpoczyna się nadawanie sygnału poszukiwawczego. Sygnał poszukiwawczy nadawany jest przez czas 8 godzin w celu przeprowadzenia akcji poszukiwawczej.
Po wykryciu alarmu przez odbiornik 3, oraz po określeniu położenia osoby tonącej z odbiornika 3 informacje o miejscu przebywania osoby tonącej mogą być przesyłane do bezzałogowego statku powietrznego, który unosi się ponad tym miejscem i emituje sygnały słyszalne i widzialne tak, aby wskazać ratownikom miejsce położenia osoby tonącej. Ponadto program obsługujący funkcje systemu alarmowego instaluje się na urządzeniu mobilnym i odbiera się na nim informacje o sygnałach alarmowych S generowanych w pobliżu tego urządzenia. Właściciel urządzenia po odebraniu komunikatu może udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje. Program obsługujący funkcje systemu alarmowego instaluje się również na urządzeniach służb ratowniczych, co pozwala na ich szybką reakcję i rozpoczęcie akcji ratowniczej. Bezzałogowym statkiem powietrznym można dodatkowo transportować środki ratownicze, takie jak koła ratunkowe, które zrzuca się w miejscu położenia osoby tonącej. Z wykorzystaniem dodatkowego oprogramowania, nadajnik 1 można wykorzystywać jako klucz do szafki lub urządzenie mierzące czas przebywania osoby na basenie w celu naliczenia opłat.
System według wynalazku można montować wzdłuż szlaków żaglowych na otwartych wodach w bojach oznaczających ten szlak żaglowy, wówczas na nadajniku 1 zadaje się dopuszczalną głębokość o wartości 0,6 m, na której może przebywać osoba pływająca oraz ustawia się czas wzbudzenia o wartości 40 sekund, po którym generowany jest sygnał dźwiękowy S. Dopuszczalną głębokość ustawia się na podstawie wysokości człowieka, który jest użytkownikiem nadajnika, przy czym wartość 0,6 m jest wartością odpowiednią dla wyjątkowo wysokiej osoby, której ręce, podczas pływania, znajdują się na głębokości powyżej 0,5 m, zaś czas 40 sekund jest odpowiedni dla pływaków uprawiających nurkowanie bez akwalungu. Ponadto nadajnikiem 1 odbiera się sygnał wywołania, który generowany jest przez inną jednostkę i nadajnikiem 1 generuje się sygnał zwrotny w czasie pół sekundy po otrzymaniu przez niego sygnału wywołania, przez co jednostka wywołująca może obliczyć swoją odległość od tego nadajnika 1. Sygnał zwrotny niesie takie same informacje jak sygnał dźwiękowy S, ale ma inną częstotliwość. Sygnał dźwiękowy S natomiast wzbudza się samodzielnie przez użytkownika po wciśnięciu przez niego przycisku wywołującego i generuje się samodzielny sygnał alarmowy, przy czym zawiera on takie same informacje jak sygnał dźwiękowy S, ale ma inną częstotliwość. Sygnał poszukiwawczy nadawany jest przez czas 4 godzin w celu przeprowadzenia akcji poszukiwawczej, zaś po upływie tego czasu nadajnik 1 przechodzi w tryb nasłuchu i oczekiwania na sygnał wywołania. Odbiornik 3 może stanowić element wyposażenia jednostki pływającej, a sygnał alarmowy przesyła się do centralnej bazy alarmów.

Claims (5)

1. System alarmowy do wykrywania osoby tonącej zawierający nadajnik z czujnikiem ciśnienia hydrostatycznego oraz generatorem dźwięku oraz zawierający odbiornik zbierający sygnały z nadajników, znamienny tym, że zawiera zespół co najmniej trzech mikrofonów odbiorczych (2) połączonych z odbiornikiem (3), przy czym każdy mikrofon odbiorczy (2) zawiera połączone ze sobą w układ elektroniczny: hydrofon (13), przetwornik analogowo-cyfrowy (14), procesor mikrofonowy (15) z czujnikiem GPS (16) oraz zestaw komunikacyjny (17), który zawiera moduł radiowy (18) oraz moduł kablowy (19), zaś nadajnik (1) stanowi element wyposażenia
PL 243371 Β1 osobistego i zawiera połączone ze sobą w układ elektroniczny: procesor nadajnikowy (6), moduł komunikacyjny (7) bluetooth, moduł baterii (8), moduł ładowania przewodowego (10), moduł ładowania bezprzewodowego (9), głośnik (11) oraz mikrofon nadawczy (12), przy czym odbiornik (3) zawiera wyświetlacz i jest połączony z komputerem sterującym (21).
2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że hydrofon (13) jest piezoelektryczny.
3. System według zastrz. 1, znamienny tym, że nadajnik (1) posiada przycisk wywołujący do generowania sygnału alarmowego.
4. System według zastrz. 1 albo zastrz. 2 albo zastrz. 3, znamienny tym, że mikrofony odbiorcze (2) z odbiornikiem (3) połączone są poprzez przewód łączący (20).
5. System według zastrz. 1 albo zastrz. 2 albo zastrz. 3, znamienny tym, że mikrofony odbiorcze (2) z odbiornikiem (3) połączone są bezprzewodowo.
PL431830A 2019-11-16 2019-11-16 System alarmowy do wykrywania osoby tonącej PL243371B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431830A PL243371B1 (pl) 2019-11-16 2019-11-16 System alarmowy do wykrywania osoby tonącej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431830A PL243371B1 (pl) 2019-11-16 2019-11-16 System alarmowy do wykrywania osoby tonącej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431830A1 PL431830A1 (pl) 2021-05-17
PL243371B1 true PL243371B1 (pl) 2023-08-14

Family

ID=75882864

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431830A PL243371B1 (pl) 2019-11-16 2019-11-16 System alarmowy do wykrywania osoby tonącej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243371B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL431830A1 (pl) 2021-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20090295566A1 (en) Apparatus and Method for The Detection of a Subject in Drowning or Near-Drowning Situation
US20200380843A1 (en) System, Device, and Method of Detecting Dangerous Situations
US20040095248A1 (en) Drowning alarm
US5408222A (en) Device for warning when a person is submerged beneath water
US8613637B2 (en) Water survival system and a method for detecting the danger of a person drowning
AU2006212052B2 (en) Signalling and localization device for an individual in the sea and method for use thereof
US6154140A (en) Intelligent personal underwater monitoring device
US7388512B1 (en) Diver locating method and apparatus
US20070132578A1 (en) Monitoring system and method
JP2010534514A (ja) 遊泳者電子監視システム
US9533743B2 (en) Life saving apparatus
JP2004145574A (ja) ライフセービングシステム
US20090251321A1 (en) Aqua Alert Swimming Monitor for the Prevention of Accidental Drowning
US20170144737A1 (en) Underwater positioning system for scuba divers
US8730049B2 (en) Water sensing electrode circuit
JP2006232109A (ja) 水中溺れ監視装置及び監視方法
KR102406660B1 (ko) 수난구조대원 모니터링 시스템
US20210403132A1 (en) Personal aquatic safety device
US7148811B1 (en) Emergency underwater notification device
KR102322567B1 (ko) 스마트 안전구명조끼를 이용한 안전관리 시스템
PL243371B1 (pl) System alarmowy do wykrywania osoby tonącej
Monish et al. Drowning alert system using rf communication and gprs/gsm
US20220309897A1 (en) Wearable Safety Device for Swimming
CN110865569A (zh) 应用于潜水的电子设备、系统及其控制方法
CN112810776A (zh) 一种防溺水紧急呼救手环