PL243212B1 - Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych - Google Patents

Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych Download PDF

Info

Publication number
PL243212B1
PL243212B1 PL427775A PL42777518A PL243212B1 PL 243212 B1 PL243212 B1 PL 243212B1 PL 427775 A PL427775 A PL 427775A PL 42777518 A PL42777518 A PL 42777518A PL 243212 B1 PL243212 B1 PL 243212B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
anchors
brick
vault
strengthening
tendon
Prior art date
Application number
PL427775A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427775A1 (pl
Inventor
Romuald Orłowicz
Rafał Nowak
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL427775A priority Critical patent/PL243212B1/pl
Publication of PL427775A1 publication Critical patent/PL427775A1/pl
Publication of PL243212B1 publication Critical patent/PL243212B1/pl

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest ściana ze sklepieniem ceglanym o zwiększonej nośności, która charakteryzuje się tym, że ma co najmniej cięgno (6) przymocowane do podniebienia sklepienia (1) za pomocą kotew o kształcie litery V oraz do kotew w bocznych ścianach (2) za pomocą rzymskich śrub (5). Ponadto przedmiotem zgłoszenia jest sposób wzmocnienia sklepień ceglanych, który charakteryzuje się tym, że do podniebienia sklepienia (1) za pomocą kotew o kształcie litery V mocuje się co najmniej jedno cięgno (6), które osadza się w bocznych ścianach (2) kotwami. Tak przymocowane cięgno (6) poddaje się wstępnemu sprężeniu za pomocą śrub rzymskich (5) łączących cięgno (6) z kotwami w bocznych ścianach (2).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowych. Potrzeba wzmacniania sklepień ceglanych, oprócz przypadków ich uszkodzeń, może wystąpić przy modernizacji budynku, gdyż występują konieczności zwiększenia nośności sklepienia z uwagi na jego dodatkowego obciążenia.
Znane są z literatury i stosowane w praktyce sposoby wzmocnienia za pomocą stalowych ściągów o kształcie prostoliniowym kotew i obejm. Polskie zgłoszenie P.424772 dotyczy sposobu naprawy płaskich nadproży ceglanych, z zastosowaniem płaskownika stalowego od spodu nadproży. Jak sam tytuł wynalazku wskazuje chodzi o płaskie nadproża, a nie sklepienia. W publikacji dostępnej na stronie internetowej https://inzvnierbudownictwa.pl/wzmocnienia-sklepien-ceqlanvch-wvbranie-zaqadnienia/ ujawniono różne metody wzmacniania sklepień, w tym za pomocą ściągów, jednak ściągi te są ułożone poprzecznie do ścian bocznych i nie odwzorowują kształtu łuku, co powoduje, że psują estetykę sklepienia i czasami są niedopuszczalne z uwagi na nadzór konserwatorski. Znany jest sposób wzmocnień sklepień przez zwiększenie ich grubości, który zrealizowano przy zastosowaniu betonowego torkretu na podniebieniu sklepienia ze zbrojeniem siatką stalową lub wylaniu od góry po stronie grzbietowej płaszcza żelbetowego. Sposób ten jednak związany jest z przeciążeniem sklepienia ceglanego wzmacniającymi warstwami betonu. Znane są sposoby wzmacniania sklepień za pomocą siatek lub taśm z włókien kompozytowych np. (węglowych, szklanych lub aramidowych), zamocowanych na zaprawie mineralnej lub kompozycji epoksydowej do powierzchni podniebienia lub powierzchni grzbietowej sklepienia. Sposoby te jednak mogą być mało skuteczne z powodu zdegradowanej warstwy powierzchniowej cegły, braku równej powierzchni kontaktu oraz niskiej wytrzymałości warstwy kontaktowej na ścinanie. Znane są również sposoby napraw wzmocnienia za pomocą zbrojeniowych prętów stalowych, osadzonych w bruzdach wykonanych w powierzchni grzbietowej lub na podniebieniu sklepienia i wklejonych za pomocą zaprawy mineralnej lub kompozycji epoksydowej. Stosowane są sposoby wzmocnienia sklepień za pomocą krzywoliniowych żeber żelbetowych, stalowych lub z drewna klejonego, połączonych z grzbietem sklepienia za pomocą stalowych kotew, wklejonych w sklepienie przy użyciu kompozycji epoksydowej.
Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych, według wynalazku, wyposażone w cięgno zamocowane do sklepieniem charakteryzuje się tym, że do podniebienia sklepienia ceglanego co najmniej jedno cięgno zamocowane jest za pomocą kotew o kształcie litery V, których wysokość jest tak dobrana, że cięgno wygięte jest w kierunku wygięcia sklepienia ceglanego. Za pomocą rzymskich śrub cięgno na swoich końcach połączone jest z kotwami w postaci prętów prostoliniowych osadzonych w ścianach bocznych murowych.
Kotwy w kształcie litery V, kotwy w postaci prętów prostoliniowych i cięgno są stalowe.
Sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowych, według wynalazku, polegający na zastosowaniu cięgna zamocowanego do sklepienia, charakteryzuje się tym, że do podniebienia sklepienia ceglanego za pomocą kotew o kształcie litery V mocuje się co najmniej jedno cięgno, które mocuje się w ścianach bocznych murowych osadzonymi w nich kotwami w postaci prętów prostoliniowych. Tak przymocowane cięgno poddaje się wstępnemu sprężeniu za pomocą śrub rzymskich łączących cięgno z kotwami w postaci prętów prostoliniowych. Kotwy w kształcie litery V stosuje się o takiej wysokości, że cięgno jest wygięte w kierunku wygięcia sklepienia.
Stosuje się stalowe cięgno oraz kotwy w postaci prętów prostoliniowych i kotwy o kształcie litery V.
Kotwy w postaci prętów prostoliniowych osadza się w otworach na zaprawie montażowej.
Kotwy w postaci prętów prostoliniowych osadza się w otworach na żywicy epoksydowej.
Kotwy o kształcie litery V osadza się w otworach na zaprawie montażowej.
Kotwy o kształcie litery V osadza się w otworach na żywicy epoksydowej.
Tak zamocowane cięgna stalowe stanowią wtórny układ nośny odciążający sklepienie. Przy tym redukują się poziome siły rozporowe przekazywane na ściany i następuje korzystna dla sklepienia redystrybucja występują w nim sił podłużnych i momentów zginających.
Sposób według wynalazku przedstawiony został w przykładzie wykonania i na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia sklepienie ceglane oparte na ścianach murowych w przekroju, Fig. 2 przedstawia sklepienie w przekroju A-A z Fig. 1.
Do podniebienia sklepienia ceglanego 1, opartego na ścianach bocznych 2 murowych, mocuje się stalowe kotwy 3 (w postaci prętów wygiętych) o kształcie litery V. Kotwy 3 o kształcie litery V osadza się w podniebieniu sklepienia ceglanego 1 na zaprawie montażowej w wstępnie nawierconych otworach. Wysokość kotew 3 w kształcie litery V jest tak dobrana, że cięgno 6 jest wygięte w kierunku wygięcia sklepienia 1. Do ścian bocznych murowych 2 mocuje się stalowe kotwy 4 w postaci prosto liniowych prętów z nagwintowanymi końcówkami. Następnie do kotew 4 w postaci prostoliniowych prętów, za pomocą śrub rzymskich 5, mocuje się stalowe cięgno 6 z nagwintowanymi końcówkami. Cięgno 6 opiera się na kotwach 3 o kształcie litery V. Za pomocą śrub rzymskich 5 dokonuje się wstępnego napięcia cięgna 6. Pole przekroju stalowego cięgna 6 oraz głębokość zakotwienia w murze kotew 3 o kształcie litery V i kotew 4 w postaci prostoliniowych prętów określa się z obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, aby uzyskać wymaganą nośność sklepienia ceglanego 1.

Claims (10)

1. Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych, wyposażone w cięgno zamocowane do sklepienia, znamienne tym, że do podniebienia sklepienia ceglanego (1) co najmniej jedno cięgno (6) zamocowane jest za pomocą kotew (3) o kształcie litery V, których wysokość jest tak dobrana, że cięgno (6) wygięte jest w kierunku wygięcia sklepienia ceglanego (1), przy czym za pomocą rzymskich śrub (5) cięgno (6) na swoich końcach połączone jest z kotwami (4) w postaci prętów prostoliniowych osadzonych w ścianach bocznych murowych (2).
2. Sklepienie ceglane według zastrz. 1, znamienne tym, że kotwy (3) w kształcie litery V i kotwy (4) w postaci prętów prostoliniowych są stalowe.
3. Sklepienie ceglane według zastrz. 1, znamienne tym, że cięgno (6) jest stalowe.
4. Sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowych polegający na zastosowaniu cięgna zamocowanego do sklepienia, znamienny tym, że do podniebienia sklepienia ceglanego (1) za pomocą kotew (3) o kształcie litery V mocuje się co najmniej jedno cięgno (6), które mocuje się w ścianach bocznych murowych (2) osadzonymi w nich kotwami (4) w postaci prętów prostoliniowych, a tak przymocowane cięgno (6) poddaje się wstępnemu sprężeniu za pomocą śrub rzymskich (5) łączących cięgno (6) z kotwami (4) w postaci prętów prostoliniowych, przy czym stosuje się wysokość kotew (3) w kształcie litery V taką, że cięgno (6) jest wygięte w kierunku wygięcia sklepienia (1).
5. Sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się stalowe kotwy (3) o kształcie litery V i kotwy (4) w postaci prętów prostoliniowych.
6. Sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się cięgno (6) stalowe.
7. Sposób wzmocnienia sklepień ceglanych według zastrz. 4, znamienny tym, że kotwy (3) o kształcie litery V osadza się w otworach na zaprawie montażowej.
8. Sposób wzmocnienia sklepień ceglanych według zastrz. 4, znamienny tym, że kotwy (3) o kształcie litery V osadza się w otworach na żywicę epoksydową.
9. Sposób wzmocnienia sklepień ceglanych według zastrz. 4, znamienny tym, że kotwy (4) w postaci prętów prostoliniowych osadza się w otworach na zaprawie montażowej.
10. Sposób wzmocnienia sklepień ceglanych według zastrz. 4, znamienny tym, że kotwy (4) w postaci prętów prostoliniowych osadza się w otworach na żywicę epoksydową.
PL427775A 2018-11-19 2018-11-19 Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych PL243212B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427775A PL243212B1 (pl) 2018-11-19 2018-11-19 Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427775A PL243212B1 (pl) 2018-11-19 2018-11-19 Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427775A1 PL427775A1 (pl) 2020-06-01
PL243212B1 true PL243212B1 (pl) 2023-07-17

Family

ID=70855583

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427775A PL243212B1 (pl) 2018-11-19 2018-11-19 Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243212B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427775A1 (pl) 2020-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Baggio et al. Strengthening of shear critical RC beams with various FRP systems
Padalu et al. Efficacy of basalt fibre reinforced cement mortar composite for out-of-plane strengthening of unreinforced masonry
KR20120089345A (ko) 바닥 및 지붕 골조를 보강하고 경량화하는 방법 및 장치
EA018421B1 (ru) Легкие несущие конструкции, армированные элементами сердечника, выполненными из сегментов, и способ бетонирования таких конструкций
Eslami et al. In-plane seismic behavior of NSM strengthened adobe walls: Experimental evaluation of different reinforcements
Borri et al. Retrofitting of masonry building with reinforced masonry ring-beam
Ahmed et al. Steel fiber as replacement of minimum shear reinforcement for one-way thick bridge slab
RU2715788C1 (ru) Способ самонапряжения сталебетонной балки
PL243212B1 (pl) Sklepienie ceglane, o zwiększonej nośności, wsparte na ścianach bocznych murowych i sposób wzmocnienia sklepienia ceglanego wspartego na ścianach bocznych murowanych
KR101151395B1 (ko) 콘크리트 구조물용 고강도 보강재
Ahmed et al. Pullout strength of sand-coated GFRP bars embedded in ultra-high performance fiber reinforced concrete
Lapenko et al. Designing of structural construction and orthotropic slabs from steel reinforced concrete
Baiburin Technology of the early age concrete loading
Akramov et al. Strengthening of brickwork composite reinforcement cage
EP3719229A9 (en) Concrete floor panel, method of production of such panel and floor made of this panel
PL240091B1 (pl) Sposób naprawy sklepień ceglanych
Sebastian et al. Tests on prototype pretensioned natural stone beams
Knudtsen Shear strengthening reinforced concrete bridge girders using near-surface mounted titanium alloy bars
RU151169U1 (ru) Пролетное строение неразрезного моста
RU2761801C1 (ru) Способ усиления сплошных железобетонных плит в составе перекрытия
RU2553688C1 (ru) Способ формирования сталетрубобетонной арки
Daniel et al. The Specifics of Use of Composite Materials in Consolidation of Historical Monuments
Papayianni et al. Experimental study on retrofitting earth block masonry
Kim et al. Effect of shear reinforcement on seismic performance of RC beam-column joints
RU2789683C1 (ru) Гибридная балка