PL243048B1 - Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej - Google Patents

Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej Download PDF

Info

Publication number
PL243048B1
PL243048B1 PL437206A PL43720621A PL243048B1 PL 243048 B1 PL243048 B1 PL 243048B1 PL 437206 A PL437206 A PL 437206A PL 43720621 A PL43720621 A PL 43720621A PL 243048 B1 PL243048 B1 PL 243048B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
profile
cylindrical
connectors
shoulders
sleeve
Prior art date
Application number
PL437206A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437206A1 (pl
Inventor
Kamil Kondracki
Original Assignee
Kamil Kondracki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kamil Kondracki filed Critical Kamil Kondracki
Priority to PL437206A priority Critical patent/PL243048B1/pl
Priority to EP22460010.6A priority patent/EP4052625A1/en
Publication of PL437206A1 publication Critical patent/PL437206A1/pl
Publication of PL243048B1 publication Critical patent/PL243048B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K13/00Seats or covers for all kinds of closets
    • A47K13/12Hinges

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Toilet Supplies (AREA)

Abstract

Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej za pomocą jej ręcznego docisku, charakteryzuje się tym, że składa się z dwóch identycznych podzespołów (1, 1’) połączonych ze sobą rozłącznie w jednej poziomej osi za pomocą tulejowego łącznika (2) z przelotowym współosiowym otworem o profilu soczewki dwuwklęsłej, do którego obu czół przylegają czoła profilowych walcowych łączników (6) z walcowymi odsadzeniami, na których osadzone są walcowe sprężyny napędowe, których jedne profilowe końce połączone są z łukowymi odsadzeniami profilowych walcowych łączników (6), za pomocą śrub z nakrętkami wkręconymi w otwory tych łukowych odsadzeń, zaś zagięte kątowo drugie końce tych sprężyn osadzone są w otworach obu czół zewnętrznych profilowych łączników, a poniżej tych otworów w zewnętrznych czołach profilowych łączników wykonane są drugie otwory z osadzonymi w nich jednymi końcami walcowych trzpieniami wyposażonymi w zaczepy o profilu wycinków pierścieni oraz w sprężyny dociskowe, których odsadzone kątowo końce osadzone są w otworach obu zaczepów, ponadto na walcowych odsadzeniach osadzone są elementy tulejowe (34) połączone z łukowymi odsadzeniami za pomocą śrub wkręconych w otwory wykonane w tych odsadzeniach, przy czym elementy tulejowe (34) posiadają dolne odsadzenia o profilu wycinków pierścieni, które dociskane są czołami zewnętrznych profilowych łączników (38) do końców sprężyn napędowych, przy czym oba końce walcowych odsadzeń profilowych łączników (6) umieszczone są wraz z osadzonymi na nich łożyskami kulkowymi (42) w osiowych otworach i w wyjęciach (43) zewnętrznych profilowych łączników (38).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej - muszli klozetowej za pomocą jej ręcznego docisku do tego sedesu.
Znane powszechnie muszle klozetowe wyposażenie są w przysłaniające je deski sedesowe złożone z siedziska i osłaniającej go pokrywy, które połączone są ze sobą obrotowo tak, że może być podnoszona do góry tylko sama pokrywa lub pokrywa wraz z siedziskiem. W tych rozwiązaniach konstrukcyjnych na ogół stosowane są połączenia deski sedesowej z muszlą klozetową za pomocą zawiasu pojedynczego, w kształcie litery „L”.
Znane z opisu patentowego wynalazku nr US6009568 wyposażone są w uchylne siedziska (sedesy) i pokrywy z wbudowanym urządzeniem tłumiącym, a ponadto w rozwiązaniu tym zawias deski sedesowej dla muszli klozetowej jest zrealizowany jak wielowypustowe połączenie pomiędzy elementem lub członem kotwiącym i właściwym korpusu tego zawiasu, w wyniku czego rozwiązanie te odznaczają się skomplikowaną ich budową.
Znany jest z niemieckiego opisu wzoru użytkowego nr DE20202010511341U1 zawias pokrywy toalety (muszli klozetowej) składający się z tulei wyposażonej w umieszczony w niej obrotowo wał oraz w dwa dolne odsadzenia tulejkowe usytuowane na jej końcach, wewnątrz której z obu jej stron odsadzone są dwa identyczne profilowe zwalniacze z profilowymi gniazdami w ich jednych czołach i profilowymi odsadzeniami na ich drugich zewnętrznych końcach, przy czym w tych gniazdach osadzone są prostopadłościenne blokady z wykonanymi w nich okrągłymi otworami usytuowanymi naprzeciw otworów wykonanych w tych obu gniazdach i naprzeciw obu dolnych odsadzeń tulejkowych, natom iast na tych profilowych odsadzeniach obu zwalniaczy osadzone są obudowy tulejowe. Z kolei w obu odsadzeniach tulejkowych, tulei z wałkiem osadzone są identyczne profilowe zapadki mieszczące na ich górnych czołach te prostopadłościenne blokady oraz walcowe trzpienie dwóch okrągłych płytkowych podstaw okrągłych, których górne końce poprzez te zapadki oraz blokady osadzone są w otworach gniazd obu profilowych zwalniaczy.
Znane jest również z francuskiego opisu patentowego wynalazku urządzenie do otwierania i zamykania deski sedesowej osłaniającej muszlę klozetową wyposażone w dwa pedały nożne, górny i dolne przymocowane do tej muszli uruchamiające linkę umieszczoną częściowo w górnej powierzchni muszli klozetowej i wychodzącą na zewnątrz, wchodząc do otworu ze śrubą wkręconą w tę deskę sedesową, która powoduje blokadę tej linki. Do tylnej ceramicznej podstawy tej muszli przykrywana jest podstawa wyposażona w sprężynę tę deskę sedesową i w jej pokrywę, a całość obracana jest na wrzecionie.
Znana jest także z opisu patentowego nr US8640268B2 automatyczna deska sedesowa zawierająca korpus podstawową pokrywę muszli klozetowej, kontroler, pierwszy podnośnik tej pokrywy, dwa czujniki i zasilacz oraz sterowniki z mikroprocesorem. W rozwiązaniu tym, gdy pierwszy czujnik wykryje ciało ludzkie to mikroprocesor aktywuje drugi czujnik i ustawia obrotowo pokrywę muszli klozetowej w pozycji podnoszenia, natomiast w przypadku, gdy pierwszy czujnik ponownie wykryje ludzkie ciało deska sedesowa obraca się do pozycji podnoszenia. Z kolei ciało ludzkie znajduje się z dala od drugiego czujnika, mikroprocesor napędza pokrywę muszli klozetowej i obraca deskę sedesową do pozycji zamkniętej i dezaktywuje drugi czujnik. W ten sposób automatyczna deska sedesowa zapewnia dwustopniowy mechanizm samopodnoszącej się jej pokrywy, co znacznie komplikuje konstrukcje tego rozwiązania technicznego.
Z kolei znany z polskiego opisu zgłoszonego za nr W. 124263 wzoru użytkowego zawias deski sedesowej dla muszli klozetowej z wbudowanym urządzeniem tłumiącym charakteryzuje się tym, że posiada sworzeń lub trzpień promieniowo wystający z obrzeża korpusu zawieszenia albo zawiasu deski sedesowej z wbudowanym urządzeniem tłumiącym i rozłączenie montowanego w przelotowym otworze elementu kotwiącego w ceramicznej misce klozetowej, przy czym trzpień ten i przelotowy otwór tworzą sprężyste samohamowne i samoblokujące się połączenie rozłączne. Deska sedesowa misy klozetowej obejmuje zarówno siedzisko jak i pokrywę, powodując ciche zamykanie się lub opadanie tej deski i rozciąganie się trzpienia od obrzeża korpusu zawierania albo zawiasu siedziska deski klozetowej na przykład po prawej stronie miski klozetowej. Ponadto, aby pokrywa zatrzaskiwała (zamykała) się cicho trzpień ten promieniowo rozciąga się od obrzeża korpusu zawieszania lub zawiasu pokrywy po lewej stronie miski klozetowej. Samohamowne lub samoblokujące połączenie uzyskuje się w ten sposób, że trzpień tego zawiasu posiada wykonany obwodowy rowek w dolnej jego części, a element kotwiący w obszarze przelotowego otworu ma górne mocowanie, a dolne elementy dociskowe albo blokujące się wyposażone w zęby lub w co najmniej jedną kulkę, a element kotwiący jest wyposażony w nakładkę.
Celem wynalazku jest opracowanie nowej, zwartej konstrukcji mechanizmu otwierającego pokrywę deski sedesowej złożonego z dwóch identycznych podzespołów zawierających te same elementy składowe, połączonych ze sobą rozłącznie wspólnym łącznikiem.
Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej za pomocą jej ręcznego docisku, według wynalazku charakteryzuje się tym, że składa się z dwóch identycznych podzespołów połączonych ze sobą rozłącznie w jednej poziomej osi za pomocą tulejowego łącznika z przelotowym współosiowym otworem o profilu soczewki dwuwklęsłej, do którego obu czół przylegają czoła profilowych walcowych łączników z wykonanymi w osi ich symetrii okrągłymi gniazdami wyposażonymi w tulejkowe elementy z zaślepionymi ich wewnętrznymi czołami, posiadającymi zewnętrzne współosiowe walcowe odsadzenia z osadzonymi na nich jednokierunkowymi łożyskami, a wewnątrz obu tych tulejkowych elementów osadzone są walcowe elementy, których zewnętrzne czoła posiadają współosiowe odsadzenia o profilu soczewek dwuwklęsłych, osadzone w otworze tulejowego łącznika łączącego obydwa podzespoły, natomiast drugie końce obu profilowych walcowych łączników mają wykonane zewnętrzne wyjęcia tworzące tulejkowe odsadzenia stanowiące ¾ ich obwodów, których czoła posiadają dalsze łukowe odsadzenia, stanowiące ½ tych tulejowych obwodów. Z kolei, w osi symetrii tych tulejkowych i łukowych odsadzeń, oraz na czołach profilowych walcowych łączników wykonane są kolejne walcowe odsadzenia wystające na zewnątrz tych odsadzeń tulejkowych i łukowych z osadzonymi na nich walcowymi sprężynami napędowymi. Jedne profilowe końce walcowych sprężyn napędowych umieszczone są na przedniej części walcowych odsadzeń i połączone są z łukowymi odsadzeniami za pomocą śrub z nakrętkami wkręconymi w otwory tych odsadzeń, natomiast na tulejkowych odsadzeniach, profilowych walcowych łączników osadzone są profilowe tulejowe łączniki, których jedne czoła przylegają do drugich czół tych profilowych walcowych łączników, a drugie ich czoła mają wykonane łukowe kanałki, w których osadzone są czołowe odsadzenia profilowych łączników przylegających swymi jedynymi czołami do czół tulejowych łączników, natomiast na umieszczonych w obu tych profilowych walcowych łącznikach zewnętrznych końcach walcowych odsadzeń z osadzonymi na nich sprężynami napędowymi z zagiętymi kątowo ich drugimi końcami osadzone są elementy tulejowe połączone z łukowymi odsadzeniami za pomocą śrub wkręconych w otwory wykonane w tych odsadzeniach, przy czym te elementy tulejowe posiadają dolne odsadzenia o profilu wycinków pierścieni, które dociskane są czołami zewnętrznych profilowych łączników do końców sprężyn napędowych. Ponadto oba końce walcowych odsadzeń profilowych łączników umieszczone są wraz z osadzonymi na nich łożyskami kulkowymi w osiowych otworach i w wyjęciach zewnętrznych profilowych łączników tak, że oba elementy tulejowe oraz ich odsadzenia wraz z dociskaną przez nie sprężyną napędową umieszczone są wewnątrz profilowych walcowych łączników, a zagięte kątowo końce obu sprężyn napędowych osadzone są w otworach obu czół zewnętrznych profilowych łączników, a poniżej tych otworów w czołach tych łączników wykonane są drugie otwory z osadzonymi w nich jednymi końcami walcowych trzpieniami wyposażonymi w zaczepy o profilu wycinków pierścieni oraz w sprężyny dociskowe, których odsadzone kątowo końce osadzone są w otworach obu tych zaczepów.
Korzystnym jest, gdy oba profilowe walcowe łączniki podzespołów mechanizmu posiadają dolne boczne zewnętrzne prostopadle usytuowane płytkowe odsadzenia z wykonanymi na ich końcach poprzecznie usytuowanymi prostokątnymi przelotowymi otworami montażowymi.
Korzystnym jest również, gdy oba zewnętrzne profilowe łączniki profilowych walcowych łączników i oba wewnętrzne profilowe łączniki oraz łączący je profilowy łącznik mają wykonane prostopadle usytuowane do ich wspólnej osi poziomej trzy płytkowe odsadzenia, które usytuowane są po przeciwnej stronie płytkowych odsadzeń profilowych walcowych łączników tego mechanizmu.
Korzystnym jest także, gdy tulejkowe odsadzenia profilowych walcowych łączników mają karbowane ich zewnętrzne powierzchnie.
Zastosowanie mechanizmu według wynalazku ułatwia podnoszenie pokrywy deski sedesowej osobom korzystającym z toalet i zapewnia zwiększenie higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie z uwagi na jego prostą konstrukcję i związane z tym niewielkie koszty wytworzenia może być powszechnie stosowany.
Przedmiot wynalazku w przykładzie jego wykonania został uwidoczniony na rysunku fig. 1 fig. 29, na których fig. 1 przedstawia mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej, w widoku perspektywicznym, fig. 2 ten sam mechanizm w widoku z góry, fig. 3 - ten sam mechanizm w przekroju osiowym wzdłuż linii A-A, fig. 4 - ten sam mechanizm w przekroju osiowym wzdłuż linii A-A, lecz w widoku perspektywicznym, fig. 5 - ten sam mechanizm w przekroju pionowym wzdłuż linii B-B, fig. 6 - ten sam mechanizm w przekroju pionowym wzdłuż linii C-C, fig. 7 - powiększony szczegół „D” tego mechanizmu w przekroju osiowym, fig. 8 - powiększony szczegół „E” tego mechanizmu w przekroju osiowym, fig. 9 - ten sam mechanizm w stanie rozłożonym jego elementów składowych w widoku z góry, fig. 10 - ten sam mechanizm w stanie rozłożonym jego elementów składowych, lecz w widoku perspektywicznym, fig. 11 - prawy podzespół tego mechanizmu w widoku perspektywicznym z częściowym wyrwaniem zewnętrznych powierzchni jego elementu tulejowego z odsadzeniem bocznym i tulejowego łącznika, fig. 12 - ten sam prawy podzespół pokazany na fig. 11, lecz z odwróconym o 90° jego końcowym elementem tulejowym z odsadzeniem bocznym, fig. 13 - powiększony szczegół „G” tego prawego mechanizmu, fig. 16 - ten sam prawy podzespół, lecz w widoku z przodu, fig. 17 - ten sam prawy podzespół w przekroju osiowym wzdłuż linii H-H, fig. 18 - ten sam prawy podzespół w przekroju podłużnym wzdłuż linii I-I, fig. 19 - ten sam prawy podzespół w przekroju pionowym wzdłuż linii K-K, fig. 20 - ten sam prawy podzespół w przekroju pionowym wzdłuż linii J-J, fig. 21 - muszlę klozetową ze zbiornikiem spłuczki, wyposażoną w deskę sedesową z pokrywą, które połączone są mechanizmem otwierającym tę pokrywą w widoku perspektywicznym, fig. 22 - tę samą muszlę klozetową z jej wyposażeniem z częściowym wyrwaniem przedniej ich części w widoku z boku, fig. 23 - powiększony szczegół „L” tej muszli klozetowej w widoku z boku, fig. 24 - powiększony szczegół „M” pokazujący połączenie tego mechanizmu z muszlą klozetową w widoku z boku z częściowym wyrwaniem wewnętrznego profilowego elementu walcowego tego mechanizmu, fig. 25 - muszlę klozetową wraz z jej wyposażeniem w widoku z góry, fig. 26 - tę samą muszlę klozetową wraz z jej wyposażeniem w przekroju pionowym wzdłuż linii N-N, fig. 27 - tę samą muszlę klozetową wraz z jej wyposażeniem w stanie rozłożonym jej mechanizmu otwierającego pokrywę sedesu i jej pokrywy oraz śrub złącznych w widoku perspektywicznym, fig. 28 - tę samą muszlę klozetową wraz z jej wyposażeniem z całkowicie otwartą pokrywą deski sedesowej w widoku perspektywicznym, a fig. 29 - tę samą muszlę klozetową, lecz z całkowicie otwartą deską sedesową opartą o zbiornik spłuczki, w widoku perspektywicznym.
Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej składa się z dwóch identycznych podzespołów 1 i 1 ’, połączonych ze sobą w jednej poziomej osi za pomocą profilowego, tulejowego łącznika 2, z przelotowym współosiowym otworem 3, o profilu soczewki dwuwklęsłej oraz z zewnętrznym dolnym bocznym prostopadle usytuowanym do jego powierzchni zewnętrznej prostopadłościennym płytkowym odsadzeniem 4 stanowiącym przedłużenie tej powierzchni z przelotowym okrągłym montażowym otworem 5 na jego końcu.
Każdy z podzespołów 1 i 1’ tego mechanizmu (jak pokazano na rysunku fig. 9 i 10) składa się z profilowego walcowego łącznika 6 z zewnętrznym dolnym bocznym, prostopadle usytuowanym do jego dolnej, zewnętrznej powierzchni prostopadłościennym płytkowym odsadzeniem 7 z prostokątnym poprzecznie usytuowanym na jego końcu, przelotowym otworem montażowym 8, przy czym jedno czoło tego elementu walcowego od strony tulejowego łącznika 2 i w osi jego symetrii ma wykonane okrągłe wyjęcie 9, a jego pierścieniowe czoło 10 przylega do usytuowanego naprzeciw niego czoła łącznika 2, natomiast w czole tego wyjęcia 9 wykonane jest okrągłe gniazdo 11 z osadzonym w nim tulejkowym elementem 12 z zaślepionym jego wewnętrznym czołem, posiadającym zewnętrzne współosiowe walcowe odsadzenie 13 z osadzonym na nim jednokierunkowym łożyskiem 14, a wewnątrz tego tulejkowego elementu 12 osadzony jest walcowy element 15 o tej samej średnicy, a jego zewnętrzne czoło posiada współosiowe odsadzenie 16 o profilu soczewki dwuwklęsłej i o długości stanowiącej połowę długości osiowego otworu 3 tulejowego łącznika 2, w którym jest osadzony i z nim połączony, spełniając funkcje amortyzatora. Z kolei, na drugim końcu walcowej części profilowego walcowego łącznika 6 wykonane jest wyjęcie 17 tworzące tulejkowe odsadzenie 18 stanowiące % jego obwodu z karbowaną jego zewnętrzną powierzchnią 19, którego czoło posiada dolne łukowe odsadzenie 20 stanowiące ½ jego tulejowego obwodu, a w osi symetrii obu tych odsadzeń 18 i 20 i wewnątrz nich oraz w czole tego elementu walcowego 6 wykonane jest kolejne walcowe odsadzenie 21 przekraczające długość obu tych odsadzeń, na którym osadzona jest walcowa sprężyna napędowa 22, której jeden profilowy koniec 23 swą odsadzoną na zewnątrz, łukową częścią umieszczony jest na przedniej części tego walcowego odsadzenia 21 i połączony jest z odsadzeniem 20 za pomocą śruby 24 z nakrętką 25 wkręconej w otwór 26 tego odsadzenia. Z kolei, na karbowanym odsadzeniu 18 profilowego walcowego łącznika 6 osadzony jest profilowy tulejowy łącznik 27, którego dolna łukowa powierzchnia ma prostopadłościenne płytkowe odsadzenie 28 z przelotowym montażowym otworem 29 na jego końcu, którego górna płaska powierzchnia połączona jest promieniowo z zewnętrzną powierzchnią tego tulejowego łącznika 27, którego jedno czoło przylega do czoła profilowego walcowego łącznika 6. Drugie czoło tego łącznika 27 ma wykonany łukowy kanałek 30, w którym osadzone jest czołowe odsądzenie 31 profilowego walcowego łącznika 32, przylegającego swym jednym czołem do tulejowego łącznika 27, przy czym wewnątrz tego łącznika 32 umieszczona jest dalsza część walcowego odsadzenia 21 wraz z osadzoną na nim walcową sprężyną napędową 22 z osadzonym i zagiętym kątowo jej drugim końcem 33, a na końcu tego walcowego odsadzenia 21 osadzony jest dociskający drugi koniec walcowej części sprężyny 22 element tulejowy 34 połączony z odsadzeniem 20 za pomocą śruby 36 wkręconej w otwór wykonany w tym odsądzeniu, przy czym element tulejowy 34 posiada dolne odsądzenie 37 o profilu wycinka pierścienia, w którym wykonane są dwa kanałki łukowe 37’ i dociskany jest on zewnętrznym walcowym profilowym łącznikiem 38, którego dolna łukowa powierzchnia posiada również prostopadłościenne płytkowe odsadzenie 39 z przelotowym montażowym otworem 40 na jego końcu. Poza tym w osiowym okrągłym otworze 41 profilowego łącznika 38 osadzona jest końcowa część walcowego odsadzenia 21 profilowego walcowego odsadzenia 6 z osadzonym na nim łożyskiem kulkowym 42 umieszczonym w wyjęciu 43 wykonanym w czołowej zewnętrznej powierzchni profilowego łącznika 38 tak, że element tulejowy 34 dociskając walcowy koniec sprężyny napędowej 22 umieszczony jest wewnątrz tulejowego łącznika 32, a zagięty kątowo koniec 33 tej sprężyny usytuowany nad elementem tulejowym 34 osadzony jest w otworze 44, czołowej wewnętrznej powierzchni profilowego łącznika 38, a poniżej tego otworu w tym profilowym łączniku wykonany jest drugi okrągły otwór 45, w którym osadzony jest jeden koniec walcowego trzpienia 46. Na trzpieniu 46 osadzony jest górny koniec zaczepu 47 o profilu wycinka pierścienia i walcowa sprężyna dociskowa 48, której odsadzony kątowo koniec 49 osadzony jest w dolnym otworze 50 tego zaczepu, którego dolny koniec posiada wewnętrzne skośne odsadzenie 51, przylegające do łukowej powierzchni odsadzenia 37 elementu tulejowego 34, które w czasie obrotu tego elementu na walcowym odsadzeniu 21 profilowego walcowego łącznika 6 spowodowanego działaniem walcowej sprężyny napędowej 22 zaczepia się o jeden z dwóch kanałków 37’ odsadzenia 37, ustalając żądane położenie pokrywy 52 deski sedesowej 53 muszli klozetowej 54, przy czym wewnętrzny koniec trzpienia 46 posiada odsadzenie pierścieniowe 55, którego wewnętrzna powierzchnia przylega luźno do bocznej powierzchni dolnego odsadzenia 37 elementu tulejowego 34.
Sposób montowania tego mechanizmu otwierającego pokrywę 52 deski sedesowej 53 polega na tym, że oba płytkowe odsadzenia 7 profilowych walcowych łączników 6 poprzez ich prostokątne otwory 8 za pomocą śrub 56 mocuje się do tylnej części odsadzenia 57 górnej profilowej powierzchni tak zmontowanego mechanizmu 58 deski sedesowej 53 muszli klozetowej 54, obok umieszczonego na niej zbiornika spłuczki 59. Z kolei środkowe odsadzenie 4 poprzez jego otwór przelotowy 5 tulejowego łącznika 2 oraz oba zewnętrzne odsadzenia 39 poprzez ich otwory przelotowe 40 profilowych łączników 38 zmontowanego mechanizmu 58 za pomocą śrub 60 z nakrętkami 60’ mocuje się do tylnej części wewnętrznej powierzchni pokrywy 52 deski sedesowej 53, natomiast oba odsadzenia 28 poprzez ich otwory przelotowe 29 tulejowych elementów 27 tego mechanizmu za pomocą dwóch śrub 61 mocuje się do tylnej wewnętrznej powierzchni 62 siedziska deski sedesowej 53.
Sposób otwierania pokrywy 52 deski sedesowej 53 muszli klozetowej 54 z wykorzystaniem mechanizmu według wynalazku polega na tym, że użytkownik naciskając pokrywę 52 zwalnia zaczepy 47 osadzone na trzpieniach 46 z walcowymi sprężynami dociskowymi 48, wówczas elementy tu lejowe 34 obracają się na walcowych trzpieniach 21 profilowych walcowych łączników 6 i w wyniku działania walcowych sprężyn napędowych 22 zaczepy 47 zaczepiają się o jeden z dwóch kanałków 37’ odsadzeń 37, powodując otwarcie pokrywy 52 deski sedesowej 53, przy czym pełniące funkcje amortyzatora walcowe elementy 15 ze współosiowymi odsadzeniami 16 tłumią moment obrotowy generowany przez sprężyny 22, w wyniku czego pokrywa 52 deski sedesowej 53 wolno unosi się ku górze. Z kolei, zamknięcie pokrywy 52 deski sedesowej 53 następuje w wyniku nacisku na nią przez użytkownika, w wyniku czego następuje obrót jednokierunkowych łożysk 14 umieszczonych w elementach walcowych 6.

Claims (4)

1. Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej za pomocą jej ręcznego docisku, znamienny tym, że składa się z dwóch identycznych podzespołów (1 i 1’) połączonych ze sobą rozłącznie w jednej poziomej osi za pomocą tulejowego łącznika (2) z przelotowym współosiowym otworem (3) o profilu soczewki dwuwklęsłej, do którego obu czół przylegają czoła profilowych walcowych łączników (6) z wykonanymi w osi ich symetrii okrągłymi gniazdami (11) wyposażonymi w tulejkowe elementy (12) z zaślepionymi ich wewnętrznymi czołami, posiadającymi zewnętrzne współosiowe walcowe odsadzenia (13) z osadzonymi na nich jednokierunkowymi łożyskami (14), a wewnątrz obu tych tulejkowych elementów (12) osadzone są walcowe elementy (15), których zewnętrzne czoła posiadają współosiowe odsadzenia (16) o profilu soczewek dwuwklęsłych osadzone w otworze (3) tulejowego łącznika (2), natomiast drugie końce obu profilowych walcowych łączników (6) mają wykonane zewnętrzne wyjęcia (17) tworzące tulejkowe odsadzenia (18) stanowiące ¾ ich obwodów, których czoła posiadają dalsze łukowe odsadzenia (20), stanowiące ½ tych tulejowych obwodów, a w osi symetrii odsadzeń (18 i 20), oraz na czołach profilowych walcowych łączników (6) wykonane są walcowe odsadzenia (21) wystające na zewnątrz odsadzeń (18 i 20) z osadzonymi na nich walcowymi sprężynami napędowymi (22), których jedne profilowe końce (23) umieszczone są na przedniej części walcowych odsadzeń (21) i połączone są z łukowymi odsadzeniami (20) za pomocą śrub (24) z nakrętkami (25) wkręconymi w otwory (26) tych łukowych odsadzeń, natomiast na tulejkowych odsadzeniach (18), profilowych walcowych łączników (6) osadzone są profilowe tulejowe łączniki (27), których jedne czoła przylegają do drugich czół profilowych walcowych łączników (6), a drugie ich czoła mają wykonane łukowe kanałki (30), w których osadzone są czołowe odsadzenia (31) walcowych profilowych łączników (32) przylegających swymi jedynymi czołami do czół tulejowych łączników (27), natomiast na umieszczonych w obu profilowych walcowych łącznikach (32) zewnętrznych końcach walcowych odsadzeń (21) z osadzonymi na nich sprężynami napędowymi (22) z zagiętymi kątowo ich drugimi końcami (33) osadzone są elementy tulejowe (34) połączone z łukowymi odsadzeniami (20) za pomocą śrub (36) wkręconych w otwory wykonane w tych odsadzeniach, przy czym elementy tulejowe (34) posiadają dolne odsadzenia (37) o profilu wycinków pierścieni, które dociskane są czołami zewnętrznych profilowych łączników (38) do końców sprężyn napędowych (22), przy czym oba końce walcowych odsadzeń (21) profilowych łączników (6) umieszczone są wraz z osadzonymi na nich łożyskami kulkowymi (42) w osiowych otworach (41) i w wyjęciach (43) zewnętrznych profilowych łączników (38) tak, że oba elementy tulejowe (34) oraz ich odsadzenia (37) wraz z dociskaną przez nie sprężyną napędową (22) umieszczone są wewnątrz profilowych walcowych łączników (32), a zagięte kątowo końce obu sprężyn napędowych (22) osadzone są w otworach (44) obu czół zewnętrznych profilowych łączników (38), a poniżej tych otworów w czołach zewnętrznych profilowych łączników (38) wykonane są drugie otwory (45) z osadzonymi w nich jednymi końcami walcowych trzpieniami (46) wyposażonymi w zaczepy (47) o profilu wycinków pierścieni oraz w sprężyny dociskowe (48), których odsadzone kątowo końce (49) osadzone są w otworach (50) obu zaczepów (47).
2. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że oba profilowe walcowe łączniki (6) posiadają dolne boczne zewnętrzne prostopadle usytuowane płytkowe odsadzenia (7) z wykonanymi na ich końcach poprzecznie usytuowanymi prostokątnymi przelotowymi otworami montażowymi (8).
3. Mechanizm według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oba zewnętrzne profilowe łączniki (38) i oba wewnętrzne profilowe łączniki (27) oraz łączący je profilowy łącznik (2) mają wykonane prostopadle usytuowane do ich wspólnej osi poziomej płytkowe odsadzenia (39, 28 i 4), które usytuowane są po przeciwnej stronie płytkowych odsadzeń (7) profilowych walcowych łączników (6).
4. Mechanizm według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że tulejkowe odsadzenia (18) profilowych walcowych łączników (6) mają karbowane ich zewnętrzne powierzchnie.
PL437206A 2021-03-05 2021-03-05 Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej PL243048B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437206A PL243048B1 (pl) 2021-03-05 2021-03-05 Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej
EP22460010.6A EP4052625A1 (en) 2021-03-05 2022-02-17 The mechanism opening the lid of the toilet seat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437206A PL243048B1 (pl) 2021-03-05 2021-03-05 Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437206A1 PL437206A1 (pl) 2022-09-12
PL243048B1 true PL243048B1 (pl) 2023-06-12

Family

ID=80820297

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437206A PL243048B1 (pl) 2021-03-05 2021-03-05 Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP4052625A1 (pl)
PL (1) PL243048B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH10201668A (ja) 1997-01-24 1998-08-04 Kato Electrical Mach Co Ltd 洋式便器の便座や便蓋等の開閉装置
DE102006020205B4 (de) * 2006-05-02 2009-09-03 Pagette Gmbh Befestigung für einen WC-Sitz
US8640268B2 (en) 2011-08-09 2014-02-04 Michael Shek Automatic toilet seat
WO2013091227A1 (zh) * 2011-12-23 2013-06-27 Liu Zhifang 一键式马桶盖板组的快速拆装机构

Also Published As

Publication number Publication date
PL437206A1 (pl) 2022-09-12
EP4052625A1 (en) 2022-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BRPI0717009A2 (pt) Sistema de operação e montagem para uma cobertura de janela
ES2462976T3 (es) Herraje de encastre
US20120055092A1 (en) Safety gate
US4697306A (en) Self-closing child-proof hinge/lock mechanism
WO2001012049A1 (en) Apparatus and method for automatically pivoting a first member relative to a second member
ES2893253T3 (es) Pestillo con cubierta
ES2774275T3 (es) Dispositivo de amortiguación para partes de muebles o para herrajes de muebles
ES2378715T3 (es) Conjunto de válvulas de entrada y rebosadero para bañeras
US20090188029A1 (en) Opening device
PL243048B1 (pl) Mechanizm otwierający pokrywę deski sedesowej
BR112013019914A2 (pt) dobradiça
ES2363183T3 (es) Fijación deslizable para el panel estético de una puerta de lavavajillas.
EP1011400B1 (en) Food warmer with controlled-opening cover
KR20100105062A (ko) 좌변기용 비데
CN208056234U (zh) 紧固可调节装置
CN109083581A (zh) 一种关门安全门栏
KR20170092738A (ko) 음식 용기의 댐핑힌지 어셈블리
WO1991012760A1 (en) Apparatus and method for automatically closing a toilet bowl lid and seat
KR200329079Y1 (ko) 창틀용 안전망
KR100709147B1 (ko) 미서기 잠금장치의 보조 손잡이
EP1486154B1 (en) Soft close hinge system
CN217792588U (zh) 用于将下料机构快速安装在炒菜机内的连接结构
CN220355146U (zh) 一种控制组件及出水装置
ES2924366T3 (es) Dispositivo de acoplamiento para un herraje de puerta, sistema de herraje de puerta y procedimiento para acoplar o desacoplar un dispositivo de acoplamiento
KR200378708Y1 (ko) 좌변기커버용 힌지