PL242989B1 - Kompozycja zaczynu ultraszczelnego - Google Patents

Kompozycja zaczynu ultraszczelnego Download PDF

Info

Publication number
PL242989B1
PL242989B1 PL435702A PL43570220A PL242989B1 PL 242989 B1 PL242989 B1 PL 242989B1 PL 435702 A PL435702 A PL 435702A PL 43570220 A PL43570220 A PL 43570220A PL 242989 B1 PL242989 B1 PL 242989B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weights
parts
cement
mixture
mixtures
Prior art date
Application number
PL435702A
Other languages
English (en)
Other versions
PL435702A1 (pl
Inventor
Marcin Kremieniewski
Marcin Rzepka
Ewa Kątna
Miłosz Kędzierski
Original Assignee
Inst Nafty I Gazu Panstwowy Inst Badawczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nafty I Gazu Panstwowy Inst Badawczy filed Critical Inst Nafty I Gazu Panstwowy Inst Badawczy
Priority to PL435702A priority Critical patent/PL242989B1/pl
Publication of PL435702A1 publication Critical patent/PL435702A1/pl
Publication of PL242989B1 publication Critical patent/PL242989B1/pl

Links

Abstract

Kompozycja zaczynu ultraszczelnego na bazie cementu i wody zarobowej z dodatkami modyfikującymi charakteryzuje się tym, że zawiera 100 cz. wag. cementu klasy CEM I 42, 5R, oraz w stosunku do cementu od 0,3 do 0,6 cz. wag. mieszaniny estrów nienasyconych kwasów tłuszczowych rafinowanych węglowodorów, od 0,1 do 0,3 cz. wag. mieszaniny modyfikowanych związków lignosulfonianowych i naftalenowych, od 0,2 do 0,4 cz. wag. mieszaniny organicznych polimerów i modyfikowanych kopolimerów rozpuszczalnych w wodzie, od 1,5 do 2,5 cz. wag. chlorku wapnia, od 4 do 8 cz. wag. wodnej dyspersji kopolimeru butadienowo-styrenowo-amidowego z dodatkiem środków modyfikujących, od 0, 4 do 0,8 cz. wag. roztworu wodnego mieszaniny etoksylowanych alkoholi nienasyconych, od 0,5 do 1,5 cz. wag. wodnego roztworu nanokrzemionki hydrofilowej, a także zawiera 50 cz. wag. wody zarobowej.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja zaczynu ultraszczelnego przeznaczonego do zastosowania zarówno podczas uszczelniania otworów wiertniczych, jak również w sektorze budowlanym do zadań specjalnych, gdzie priorytetem jest uzyskanie ultraszczelnej i nieprzepuszczalnej matrycy tworzącego się produktu.
W literaturze dotyczącej branży naftowej nie spotkano się z materiałami dotyczącymi zaczynów ultraszczelnych. Dostępne są jedynie informacje na temat środków poprawiających szczelność lub na temat gotowych kompozytów w branży budowlanej.
Rozwiązanie znane z polskiego opisu patentowego nr PL139125B1 przedstawia środek uszczelniający do betonów i zapraw cementowych stosowanych w budownictwie, dodawany jako składnik pomocniczy podczas ich wytwarzania. Środek uszczelniający według wynalazku składa się z kazeiny w ilości 1,2 do 3 części wagowych, lignosulfonianu wapniowego w ilości 6 do 12 części wagowych, bentonitu w ilości 12 do 30 części wagowych, glinki kaolinowej w ilości 50 do 80 części wagowych oraz p-aminobenzenosulfonianu sodowego w ilości 0 do 1,2 części wagowych.
Z kolei opis patentowy PL165352 B1 ujawnia środek uszczelniający do betonów i zapraw cementowych, który wg wynalazku zawiera kazeinę, bentonit oraz glinkę kaolinową. Środek charakteryzuje się tym, że składa się z od 15 do 40 części wagowych soli sodowych polikondensatów formaldehydowych kwasu beta-naftalenosulfonowego, 1 do 3 cz. wag. kazeiny, 10 do 20 cz. wag. bentonitu, 35 do 60 cz. wag. glinki kaolinowej oraz 0 do 2 cz. wag. drobno sproszkowanej kalafonii balsamicznej. Zmniejszenie ilości wody zarobowej zwiększyło wodoszczelność i obniżyło nasiąkliwość betonu. Środek według wynalazku może być stosowany do betonów i zapraw, od których wymagana jest duża wodoszczelność i mała nasiąkliwość, wykonywanych przy użyciu cementów portlandzkich i hutniczych. Inny opis patentowy nr PL138945B1przedstawia środek uszczelniający do betonów i zapraw cementowych składający się z izooktylobenzenosulfonianu sodowego w ilości 0,3 do 1,2 części wagowych, lignosulfonianu wapniowego w ilości 6 do 12 części wagowych, bentonitu w ilości 12 do 30 części wagowych i glinki kaolinowej w ilości 50 do 80 części wagowych.
Znane jest również rozwiązanie przedstawione w opisie patentowym PL215644 B1, które ujawnia środek zwiększający trwałość i szczelność betonu konstrukcyjnego, który znajduje zastosowanie w budownictwie komunikacyjnym, hydrotechnicznym, przemysłowym, podziemnym i miejskim. Środek ten jest przeznaczony do modyfikacji betonu, który wytwarzany jest z cementu portlandzkiego CEM I wg PN-EN-197-1: 2002 oraz kruszywa wg PN-EN 12620: 2004. Środek ten zawiera w składzie fluidalny popiół lotny ze spalania węgla, zawierający wagowo: 5-30% tlenku wapnia, 30-50% krzemionki, 15-30% tlenku glinu, 4-10% tlenków żelaza, 3-9% trójtlenku siarki, 0-4% niespalonego węgla, przy czym suma składników SiO2 + AI2O3 + Fe2O3 wynosi powyżej 55%, z dodatkiem plastyfikatora w ilości 0-10% wagowych w stosunku do zawartości fluidalnego popiołu lotnego. Środek według tego wynalazku stosuje się w ilości od 10% do 45% masy cementu na etapie sporządzania mieszanki betonowej, która ma zastosowanie w betonach konstrukcyjnych, w szczególności w betonach o podwyższonej szczelności i odporności na agresywne oddziaływanie ciekłych mediów agresywnych.
Domieszka uszczelniająca do betonu, znajdująca zastosowanie przy produkcji betonów o zwiększonej szczelności stosowanych zwłaszcza w budownictwie hydrotechnicznym, w budowach podziemnych oraz w górnictwie ujawniona została w opisie patentowym nr PL 182321B1. Domieszka ta zawiera lignosulfonian sodowo-wapniowy lub sodowy w ilości 0-20% masowych oraz rozdrobniony do powierzchni właściwej 300 m2/kg według Blaine'a odpad powstający przy odsiarczaniu gazów spalinowych w złożach fluidalnych cyrkulujących. Materiał ten znajduje zastosowanie przy produkcji betonów o zwiększonej szczelności, stosowanych zwłaszcza w budownictwie hydrotechnicznym oraz budowlach podziemnych i górniczych, ale dotyczy to budowli i nie ma możliwości zastosowania go do prac wiertniczych.
Przykładowe powyższe rozwiązania są przeznaczone zwłaszcza do betonów i zapraw stosowanych w budownictwie podziemnym, górniczym, hydrotechnicznym, mieszkaniowym, rolniczym, komunalnym, przemysłowym, do budowy basenów, zbiorników, nadbrzeży, przejść podziemnych itp. Jednak środki te nie znajdują zastosowania w branży naftowej do uszczelnień odwiertów ze względu na charakterystyczne warunki temperatury i ciśnienia, występujące wewnątrz otworu wiertniczego. Stosowane są w budowlach i nie ma możliwości zastosowania ich przy pracach wiertniczych ze względu na brak przetłaczalności materiału, który nie jest zaczynem cementowym. Mieszaniny betonowe czy zaprawy cementowe charakteryzują się znacznie większym uziarnieniem frakcji występujących w składzie betonu, co wyklucza możliwość tłoczenia takiego produktu przy użyciu pomp wiertniczych. W zaczynie
PL 242989 Β1 cementowym do prac wiertniczych, w którym wymagana jest odpowiednia przetłaczalność, należy właściwie dobrać parametry Teologiczne, na co wpływa głównie rozdrobnienie obecnych w mieszaninie frakcji dodatków i domieszek.
Celem wynalazku jest stworzenie kompozycji zaczynu ultraszczelnego, która utworzy zaczyn cementowy nadający się do uszczelniania kolumn rur w otworach wierconych w określonym profilu geologicznym. Zaczyn tego rodzaju powinien charakteryzować się bardzo niską wartością współczynnika przepuszczalności dla gazu i przepuszczalności porozymetrycznej, dzięki czemu będzie stanowił barierę nieprzepuszczalną dla mediów złożowych.
Szczególne warunki stosowania oraz wymagania dotyczące eksploatacji stawiane zaczynom do uszczelniania kolumny rur w otworach wiertniczych wymuszają zapewnienie odpowiedniej przetłaczalności, która będzie dostosowana do warunków geologiczno-technologicznych przy jednoczesnym uzyskaniu nieprzepuszczalnej dla płynów bariery, a jednocześnie wysokiej wytrzymałości na ściskanie tworzącego się płaszcza cementowego. Dodatkowo, kamień cementowy powinien wykazywać wysoką trwałość przez wiele lat w zróżnicowanych warunkach termicznych i ciśnieniowych, pomiędzy górotworem, który posiada parametry fizykochemiczne zasadniczo zmienne na całej długości otworu wiertniczego, a zasadniczo gładką powierzchnią stalowej rury okładzinowej, posiadają niską adhezję do zaczynów cementowych i charakteryzującą się odmiennymi własnościami fizykochemicznymi zarówno od właściwości górotworu, jak i zaczynu cementowego.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu według wynalazku, w którym kompozycja zaczynu ultraszczelnego na bazie cementu i wody zarobowej z dodatkami modyfikującymi charakteryzuje się tym, że zawiera 100 cz. wag. cementu klasy CEM I 42,5R, oraz w stosunku do cementu od 0,3 do 0,6 cz. wag. mieszaniny estrów nienasyconych kwasów tłuszczowych i rafinowanych węglowodorów, od 0,1 do 0,3 cz. wag. mieszaniny modyfikowanych związków lignosulfonianowych i naftalenowych, od 0,2 do 0,4 cz. wag. mieszaniny organicznych polimerów i modyfikowanych kopolimerów rozpuszczalnych w wodzie, od 1,5 do 2,5 cz. wag. chlorku wapnia, od 4 do 8 cz. wag. wodnej dyspersji kopolimeru butadienowo-styrenowo-amidowego z dodatkiem środków modyfikujących, od 0,4 do 0,8 cz. wag. roztworu wodnego mieszaniny etoksylowanych alkoholi nienasyconych, od 0,5 do 1,5 cz. wag. wodnego roztworu nanokrzemionki hydrofilowej, a także zawiera 50 cz. wag. wody zarobowej.
Zaletą takiego rozwiązania jest stworzenie kompozycji, która utworzy zaczyn cementowy odznaczający się bardzo niską wartością współczynnika przepuszczalności dla gazu i przepuszczalności porozymetrycznej. Zaczyn ten stanowi barierę nieprzepuszczalną dla mediów złożowych. Utworzony płaszcz wodny posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie. Ponadto, kamień cementowy wykazuje się wysoką trwałością przez wiele lat w różnych warunkach termicznych i ciśnieniowych.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania opisano poniżej.
woda wodociągowa 500 m3
cement CEM I 42,5R 1000 kg
środek przeciwpienny (kompozycja estrów nienasyconych kwasów tłuszczowych, rafinowanych węglowodorów) 5 kg
środek upłynniający (mieszanina modyfikowanych związków lignosulfonianowych i naftalenowych) 2 kg
środek przeciwfiltracyjny (mieszanina organicznych polimerów i modyfikowanych kopolimerów rozpuszczalnych w wodzie) 3 kg
środek przyspieszający wiązanie (chlorek wapnia) 20 kg
lateks wiertniczy (wodna dyspersja kopolimeru butadienowo-styrenowo-amidowego z dodatkiem środków modyfikujących) 50 kg
stabilizator lateksu (roztwór wodny mieszaniny etoksylowanych alkoholi nienasyconych) 5 kg
wodny roztwór nanokrzemionki hydrofilowej (nano-Si02) 10 kg
PL 242989 Β1
Wytwarzanie kompozycji zaczynu ultraszczelnego.
Do podanej wyżej ilości wody zarobowej (wody wodociągowej) w trakcie mieszania dodaje się w podanych wyżej ilościach: środek przeciwpienny o nazwie handlowej PSP 061 (firmy Polski Serwis Płynów Wiertniczych), środek upłynniający o nazwie handlowej PSP 046 (firmy Polski Serwis Płynów Wiertniczych), środek przeciwfiltracyjny o nazwie handlowej PSP 031 (firmy Polski Serwis Płynów Wiertniczych), chlorek wapnia CaCh (firmy Polski Serwis Płynów Wiertniczych), lateks wiertniczy o nazwie handlowej PSP 102 (firmy Polski Serwis Płynów Wiertniczych), stabilizator lateksu o nazwie handlowej PSP 103 (firmy Polski Serwis Płynów Wiertniczych), wodny roztwór nanokrzemionki hydrofilowej. Całość miesza się około 10 minut do całkowitego rozpuszczenia składników i ujednorodnienia mieszaniny. Następnie, ciągle mieszając, wprowadza się cement klasy CEM I 42,5R. Tak przygotowany zaczyn cementowy miesza się kolejne 20 minut, a następnie wprowadza się do otworu wiertniczego, wypełniając przestrzeń pomiędzy rurami okładzinowymi a skałą.
Zaczyn o powyższym składzie posiada następujące parametry:
Parametr określany dla zaczynów cementowych Jednostka Kompozycja zaczynu
Temperatura badania [°C] 50
Ciśnienie badania [MPa] 12
Gęstość [kg/m3] 1790
Odstój wody [%] 0,0
Czas gęstnienia (konsystencja)* 30 Bc [h: minuty] 100 Bc [h: minuty] 2:02 3:37
Czas wiązania (Początek wiązania PW, Koniec wiązania KW) PW [h: minuty] KW [h: minuty] 1:35 3:10
Filtracja [cm3/30 minut] 120
Wytrzymałość na ściskanie 2 dni [MPa] 7,8
7 dni 12, 8
14 dni 15, 6
2 8 dni 46, 4
Przepuszczalność dla gazu po 7 dniach [mD] 0, 016
Przepuszczalność porozymetryczna po 7 dniach [mD] 0, 008
*)Podano wartości konsystencji w jednostkach Beardena (Bc) - wg. normy EN-PN- 10426
Przedmiot według wynalazku może być stosowany w sektorze naftowym do uszczelniania otworów wiertniczych w rejonach występowania migracji bądź ekshalacji gazu, gdzie wymagane jest wytworzenie nieprzepuszczalnej bariery dla mediów gazowych po związaniu sporządzonego z powyższej mieszanki zaczynu.

Claims (1)

1. Kompozycja zaczynu ultraszczelnego na bazie cementu i wody zarobowej z dodatkami modyfikującymi, znamienna tym, że zawiera 100 cz. wag. cementu klasy CEM I 42,5R, oraz w stosunku do cementu od 0,3 do 0,6 cz. wag. mieszaniny estrów nienasyconych kwasów tłuszczowych i rafinowanych węglowodorów, od 0,1 do 0,3 cz. wag. mieszaniny modyfikowanych związków lignosulfonianowych i naftalenowych, od 0,2 do 0,4 cz. wag. mieszaniny organicznych polimerów i modyfikowanych kopolimerów rozpuszczalnych w wodzie, od 1,5 do 2,5 cz. wag. chlorku wapnia, od 4 do 8 cz. wag. wodnej dyspersji kopolimeru butadienowostyrenowo-amidowego z dodatkiem środków modyfikujących, od 0,4 do 0,8 cz. wag. roztworu wodnego mieszaniny etoksylowanych alkoholi nienasyconych, od 0,5 do 1,5 cz. wag. wodnego roztworu nanokrzemionki hydrofilowej, a także zawiera 50 cz. wag. wody zarobowej.
PL435702A 2020-10-16 2020-10-16 Kompozycja zaczynu ultraszczelnego PL242989B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435702A PL242989B1 (pl) 2020-10-16 2020-10-16 Kompozycja zaczynu ultraszczelnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435702A PL242989B1 (pl) 2020-10-16 2020-10-16 Kompozycja zaczynu ultraszczelnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL435702A1 PL435702A1 (pl) 2022-04-19
PL242989B1 true PL242989B1 (pl) 2023-05-29

Family

ID=81212413

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL435702A PL242989B1 (pl) 2020-10-16 2020-10-16 Kompozycja zaczynu ultraszczelnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242989B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL435702A1 (pl) 2022-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5378588B2 (ja) 凝固遅延剤を含む坑井ボア保全用組成物、その製造方法及びその使用方法
US20080066654A1 (en) Low density cements for use in cementing operations
US20060048682A1 (en) Chemically bonded phosphate ceramic sealant formulations for oil field applications
WO1996040598A1 (en) Stable suspension of hydrocolloids and superplasticizer
US7740066B2 (en) Additives for high alumina cements and associated methods
US10793764B2 (en) Low density cementitious compositions for use at low and high temperatures
EP0659702A1 (en) Method of cementing a subterranean zone
EA003917B1 (ru) Цементный раствор с низкой плотностью и низкой пористостью для нефтяных скважин и подобных скважин
CN103476729B (zh) 甲基羟乙基纤维素作为水泥添加剂的用途
KR101343803B1 (ko) 고로슬래그를 이용한 콘크리트 조성물 및 이의 제조방법
CN107651921A (zh) 超深水环境下浇筑的耐高压高保坍水下c35~c40混凝土配制方法
RU2306327C1 (ru) Тампонажный раствор для цементирования газонефтяных скважин
CA2912184A1 (en) Portland cement free activation of ground granulated blast furnace slag
RU2627772C2 (ru) Композиция катализатора, которая предназначена для использования с композициями пуццоланов
Pikłowska Cement slurries used in drilling–types, properties, application
PL242989B1 (pl) Kompozycja zaczynu ultraszczelnego
PL242930B1 (pl) Kompozycja niskoprzepuszczalnego zaczynu o obniżonej gęstości
PL244231B1 (pl) Kompozycja zaczynu o niskoporowej strukturze
CN105503076B (zh) 一种隧道用高性能抗渗混凝土及其制备方法
RU2725559C1 (ru) Литая и самоуплотняющаяся бетонная смесь для производства монолитного бетона и сборных изделий из железобетона
PL240600B1 (pl) Kompozycja lekkiego zaczynu uszczelniającego
KR20220155783A (ko) 로내 탈황방식 석탄 연소 고칼슘 플라이애시를 활용한 매입말뚝 주입재 조성물
JPH0699171B2 (ja) 地熱井用セメント組成物
SU1731939A1 (ru) Тампонажный материал
US20230126770A1 (en) Liquid Salt Activator and Methods of Making and Using Same