PL242509B1 - Ochraniacz podróżny jednorazowy - Google Patents

Ochraniacz podróżny jednorazowy Download PDF

Info

Publication number
PL242509B1
PL242509B1 PL412317A PL41231715A PL242509B1 PL 242509 B1 PL242509 B1 PL 242509B1 PL 412317 A PL412317 A PL 412317A PL 41231715 A PL41231715 A PL 41231715A PL 242509 B1 PL242509 B1 PL 242509B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
protector
disposable
head
headrests
viruses
Prior art date
Application number
PL412317A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412317A1 (pl
Inventor
Artur Dobosz
Original Assignee
Artur Dobosz
Nowakowska Renata
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Artur Dobosz, Nowakowska Renata filed Critical Artur Dobosz
Priority to PL412317A priority Critical patent/PL242509B1/pl
Priority to CN201510955470.8A priority patent/CN105661724A/zh
Publication of PL412317A1 publication Critical patent/PL412317A1/pl
Publication of PL242509B1 publication Critical patent/PL242509B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C7/00Parts, details, or accessories of chairs or stools
    • A47C7/36Supports for the head or the back
    • A47C7/38Supports for the head or the back for the head, e.g. detachable
    • A47C7/386Detachable covers for headrests
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A42HEADWEAR
    • A42BHATS; HEAD COVERINGS
    • A42B1/00Hats; Caps; Hoods
    • A42B1/018Hats; Caps; Hoods with means for protecting the eyes, ears or nape, e.g. sun or rain shields; with air-inflated pads or removable linings
    • A42B1/0186Hats; Caps; Hoods with means for protecting the eyes, ears or nape, e.g. sun or rain shields; with air-inflated pads or removable linings with means for protecting the ears or nape
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A42HEADWEAR
    • A42BHATS; HEAD COVERINGS
    • A42B1/00Hats; Caps; Hoods
    • A42B1/018Hats; Caps; Hoods with means for protecting the eyes, ears or nape, e.g. sun or rain shields; with air-inflated pads or removable linings
    • A42B1/0181Hats; Caps; Hoods with means for protecting the eyes, ears or nape, e.g. sun or rain shields; with air-inflated pads or removable linings with means for protecting the eyes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A42HEADWEAR
    • A42BHATS; HEAD COVERINGS
    • A42B1/00Hats; Caps; Hoods
    • A42B1/24Hats; Caps; Hoods with means for attaching articles thereto, e.g. memorandum tablets or mirrors

Landscapes

  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)

Abstract

Ujawniono ochraniacz podróżny jednorazowy zwłaszcza do ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami. Kształt ochraniacza (1) z wcięciami na uszy (2) zabezpiecza głowę i szyję przed bezpośrednim kontaktem z zagłówkami lub oparciami siedzeń w środkach transportu publicznego, zwłaszcza w samolotach. Ochraniacz może mieć kształt kaptura lub być połączony z maseczką na oczy (3).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ochraniacz podróżny jednorazowy, zwłaszcza do ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami, zabezpieczający głowę oraz szyję przed bezpośrednim kontaktem z zagłówkami lub oparciami siedzeń w środkach transportu publicznego, zwłaszcza w samolotach.
W bazach patentów i wzorów użytkowych nie odnaleziono zgłoszeń dotyczących ochraniacza podróżnego jednorazowego. Chociaż odnotowano wystąpienie różnych osłon zabezpieczających, są one o odmiennej konstrukcji i funkcjach. Przykładową osłonę ujawnia opis wynalazku KR20110114129, który przedstawia ochraniacz przeciwsłoneczny, składający się z elastycznego kołnierza mocowanego na zatrzaski, zasłaniającego przed słońcem kark i uszy oraz z łączonej do niego za pomocą rzepów maski zasłaniającej nos oraz usta.
Ochraniacz według zgłoszonego wynalazku, ze względu na swoje przeznaczenia, cechuje się całkowicie odmiennym kształtem. Ochraniacz ma na celu jedynie skuteczne odizolowanie części potylicznej i karku przed kontaktem z oparciem siedzenia w środkach transportu publicznego. Nadto rozwiązanie według wynalazku przewiduje dodatkowe elementy pozwalające na zwiększoną funkcjonalność rozwiązania tj. wycięcia na uszy - pozwalające na komfortowe korzystanie z różnego rodzaju zestawów słuchawkowych oraz wygodne zakładanie maseczki ochronnej zasłaniającej nos i usta, wymaganej w środkach transportu publicznego szczególnie w okresie pandemii, czy też połączoną elastycznie maseczkę do spania, która odpowiada za utrzymanie ochraniacza na głowie.
W stanie techniki jako ochronę przed kontaktem z zagłówkami lub oparciami siedzeń w środkach transportu publicznego, zwłaszcza w samolotach, stosowane są pokrowce zagłówków. Nie zawsze jednak są one zmieniane lub sam zagłówek nie zawsze jest czyszczo ny lub dezynfekowany z uwagi na ograniczony czas oraz koszty. Coraz częściej pokrowiec w ogóle nie występuje. W chwili obecnej - zagłówki w środkach transportu są zmieniane lub czyszczone zależnie od przepisów wewnętrznych danego operatora.
W przepisach lotniczych - minimum określają uregulowania IATA (IATA Higiene and Desinfection Schedule Requirements) i wg nich wymiany pokrowców na zagłówkach lub ich czyszczenia i dezynfekcji dokonuje się, gdy samolot zostaje na noc na lotnisku. Krótsze, dzienne postoje pomijają tę operację ze względu na brak czasu, oszczędności oraz ochronę powierzchni foteli, która pokryta jest warstwą niepalną. Zbyt częste użycie środków chemicznych może powodować uszkadzanie tej warstwy ochronnej i tym samym naruszać przepisy ochrony przeciwpożarowej w transporcie publicznym. Tak więc pasażer samolotu narażany jest na kontakt z płynami ustrojowymi wcześniejszego pasażera (np. pot osób z ogolona głową). Bakterie, wirusy lub grzyby są wcierane w oparcie zagłówka i w ten sposób są przenoszone na kolejnego pasażera siedzącego na tym samym miejscu w następnym etapie podróży. Według najnowszych badań wirusy mogą być aktywne na różnych powierzchniach nawet do kilku dni, zależnie rodzaju materiału, temperatury i wilgotności.
Celem wynalazku jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu podróżnych poprzez stosowanie jednorazowego ochraniacza. Pasażer będzie teraz mógł być odizolowany od zagłówka, niezależnie od jego kształtu. Ochrona i jednorazowość to najważniejsze jego cechy. Powierzchnia tylna ochraniacza może stanowić powierzchnię reklamową. Ochraniacz jednorazowy może stanowić wyposażenie fotela. Będzie znacznie tańszy od stosowanych okazjonalnie pokrowców zagłówków i znacznie skuteczniejszy w ochronie przed bakteriami, wirusami i grzybami.
Istotą wynalazku jest ochraniacz podróżny jednorazowy, zwłaszcza do ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami, izolujący użytkownika od bezpośredniego kontaktu z zagłówkami lub oparciami siedzeń w środkach transportu publicznego, zwłaszcza w samolotach. Ochraniacz posiada kształt czworoboku zabezpieczający tył głowy oraz szyję, przy czym na dwóch przeciwległych bokach znajdują się symetryczne wybrania stanowiące wycięcia na uszy, ponad którymi zamocowane są elastyczne połączenia z maseczką do spania i w ten sposób ochraniacz jest osadzony na głowie użytkownika, dopasowując się samoistnie do jej kształtu.
Ochraniacz podróżny jednorazowy, zgodnie ze swoim przeznaczeniem opisanym wyżej, może być wykonany korzystnie z różnych tkanin zwłaszcza o właściwościach antyelektrostatycznych. Posiadane wycięcia mają na celu umożliwienie skorzystania z różnego rodzaju słuchawek oraz wygodne zakładanie maseczki ochronnej zasłaniającej nos i usta. Ochraniacz połączony jest elastycznie z maseczką do spania.
PL 242509 Β1
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w przykładach wykonania i na rysunkach, na którym na Fig. 1 przedstawiono ochraniacz w widoku ogólnym z tyłu, Fig. 2 przedstawia ochraniacz połączony elastycznie z maseczką do spania 3 w widoku z przodu. Fig. 3 przedstawia ochraniacz połączony elastycznie z maseczką do spania 3 w widoku z boku, Fig. 4 przedstawia ochraniacz połączony z maseczką do spania 3 w widoku z tyłu.
Przykład 1 Fig. 1 Ochraniacz podróżny jednorazowy zwłaszcza do ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami posiada kształt czworoboku 1, zabezpiecza głowę i szyję przed bezpośrednim kontaktem z zagłówkami lub oparciami siedzeń w środkach transportu publicznego, zwłaszcza w samolotach, posiada wycięcia na uszy 2 na przeciwległych bokach, pozwalające na zakładanie różnego rodzaju słuchawek.
Przykład 2 Fig. 2, 3, 4 Ochraniacz podróżny jednorazowy wykonany jak w przykładzie 1, przy czym płachta ochronna 1 połączona jest elastycznie z maseczką do spania 3.
Ochraniacz mocowany jest na głowie użytkownika w sposób elastyczny za pomocą dwóch rozciągliwych połączeń znajdujących się po obydwu stronach, łącząc maseczkę do spania 3 z płachtą ochraniacza 1, dostosowując się w ten sposób do jej kształtu. Może być wykonany korzystnie z różnych tkanin zwłaszcza o właściwościach antyelektrostatycznych. Może być elastycznie osadzony na głowie użytkownika albo naciągnięty na zagłówek siedziska. Ochraniacz przeznaczony jest do jednorazowego użytku i może stanowić wyposażenie akcesoryjne fotela. Tylna część ochraniacza może stanowić powierzchnię reklamową.
Fig. 2 przedstawia ochraniacz z maseczką do spania 3 w widoku z przodu
Fig. 3 przedstawia ochraniacz z maseczką do spania 3 w widoku z boku
Fig. 4 przedstawia ochraniacz z maseczką do spania 3 w widoku z tyłu.

Claims (1)

1. Ochraniacz podróżny jednorazowy zwłaszcza do ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami, izolujący użytkownika od bezpośredniego kontaktu z zagłówkami lub oparciami siedzeń w środkach transportu publicznego, zwłaszcza w samolotach, znamienny tym, że posiada kształt czworoboku (1) zabezpieczający tył głowy oraz szyję, przy czym na dwóch przeciwległych bokach znajdują się symetryczne wybrania stanowiące wycięcia na uszy (2), ponad którymi zamocowane są elastyczne połączenia z maseczką do spania (3).
PL412317A 2015-05-12 2015-05-12 Ochraniacz podróżny jednorazowy PL242509B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412317A PL242509B1 (pl) 2015-05-12 2015-05-12 Ochraniacz podróżny jednorazowy
CN201510955470.8A CN105661724A (zh) 2015-05-12 2015-12-17 抛弃式保护套

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412317A PL242509B1 (pl) 2015-05-12 2015-05-12 Ochraniacz podróżny jednorazowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412317A1 PL412317A1 (pl) 2016-11-21
PL242509B1 true PL242509B1 (pl) 2023-03-06

Family

ID=56297615

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412317A PL242509B1 (pl) 2015-05-12 2015-05-12 Ochraniacz podróżny jednorazowy

Country Status (2)

Country Link
CN (1) CN105661724A (pl)
PL (1) PL242509B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102020119647A1 (de) * 2020-07-24 2022-01-27 Recaro Aircraft Seating Gmbh & Co. Kg Flugzeugsitzvorrichtung

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN2164195Y (zh) * 1993-05-24 1994-05-11 黄政辉 连被保健睡帽
CN2181429Y (zh) * 1994-02-02 1994-11-02 魏健 一次性汽车座位套
CN2192350Y (zh) * 1994-05-21 1995-03-22 常继元 一次性防风头罩
CN2577699Y (zh) * 2002-05-08 2003-10-08 林力 一次性使用座套
US6651256B1 (en) * 2002-08-05 2003-11-25 Carol L. Swift Wearable pillow
CN2735797Y (zh) * 2004-09-13 2005-10-26 刘峰 旅行防护垫
US20100306905A1 (en) * 2009-06-04 2010-12-09 Cornell Peter J Detachable helmet visor
CN102551256A (zh) * 2011-12-02 2012-07-11 常熟市百乐帽业有限公司(原常熟市帽厂) 带眼罩的帽子
CN103653488A (zh) * 2013-12-19 2014-03-26 苏州志向纺织科研股份有限公司 一种带有耳机的帽子

Also Published As

Publication number Publication date
CN105661724A (zh) 2016-06-15
PL412317A1 (pl) 2016-11-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10556136B2 (en) Half facepiece
US9186276B2 (en) Travel sleep mask apparatus to support the head of a user
US11583706B2 (en) Headgear
ES2502898T3 (es) Máscara sanitaria para la protección de otros
US1279884A (en) Face-mask.
US20090271904A1 (en) Headband device and method of using the same
JP2015528330A (ja) アイマスク
US9788671B1 (en) Blanket with tuck flaps
PL242509B1 (pl) Ochraniacz podróżny jednorazowy
JP2014088650A (ja) 紫外線防止用フェイスマスク
KR20210001495U (ko) 슬링형 아기띠
TW201313143A (zh) 圍兜
GB2389509A (en) A head restraint
KR20160000517U (ko) 신체 보호용 마스크
KR20220039087A (ko) 마스크용 프레임 및 이를 위한 김서림 방지구
US20210300219A1 (en) Armrest cover
US20150329031A1 (en) Seat-blanket for comfort and protection
KR101066744B1 (ko) 이미용실용 얼굴 보호구
JP2024507415A (ja) フィットしたフェイスマスク装具
KR200485320Y1 (ko) 휴대용 방연 마스크
US20220369737A1 (en) Medical Face Protective Device With Optimum Protection
US20230172289A1 (en) Face Mask for Restaurant Eating
US20230233884A1 (en) Task Mask Device
JP5522763B1 (ja) 動物用装着具
CA2857418A1 (en) Plane face