PL242463B1 - Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego - Google Patents

Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego Download PDF

Info

Publication number
PL242463B1
PL242463B1 PL430904A PL43090419A PL242463B1 PL 242463 B1 PL242463 B1 PL 242463B1 PL 430904 A PL430904 A PL 430904A PL 43090419 A PL43090419 A PL 43090419A PL 242463 B1 PL242463 B1 PL 242463B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
handle
loading platform
forklift
locking element
support
Prior art date
Application number
PL430904A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430904A1 (pl
Inventor
Wojciech Osiecki
Artur Jaworski
Original Assignee
Wielton Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wielton Spolka Akcyjna filed Critical Wielton Spolka Akcyjna
Priority to PL430904A priority Critical patent/PL242463B1/pl
Publication of PL430904A1 publication Critical patent/PL430904A1/pl
Publication of PL242463B1 publication Critical patent/PL242463B1/pl

Links

Landscapes

  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

Nadwozie (1) pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego, który posiada mechanizm umożliwiający wysuwanie i wsuwanie wideł i który ma pochylaną wieżę, przy czym nadwozie (1) posiada platformę załadunkową (2), do umieszczania na niej przewożonych towarów, przy czym nadwozie (1) posiada przynajmniej jedną podporę (3), wysuwaną z tyłu nadwozia (1) w kierunku zasadniczo równoległym do powierzchni platformy załadunkowej (2), która to podpora (3) ma postać zasadniczo prostopadłościennego profilu, która to podpora ma środki blokujące ją w pozycji zarówno wysuniętej jak i schowanej, charakteryzujące się tym, że posiada przynajmniej jeden trwale połączony z nadwoziem (1) uchwyt (4), przystosowany do umieszczania w nim przynajmniej jednej widły wózka widłowego, który to uchwyt (4) jest połączony z platformą załadunkową (2) nadwozia (1) w sposób umożliwiający jego unoszenie nad powierzchnię platformy załadunkowej (2) i jego chowanie w platformie załadunkowej (2) nadwozia (1).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego, do zastosowania w szczególności w dziedzinie transportu dóbr poprzez granice stref, w których występują odmienne regulacje prawne dot. dopuszczalnych długości pojazdów.
W stanie techniki znane są różnego rodzaju pojazdy transportowe do przewozu różnego rodzaju towarów i produktów, przy czym niekiedy przedsiębiorcy spotykają się z koniecznością używania wózków widłowych do załadunku/rozładunku towarów czy przedmiotów ulokowanych na przyczepach. Jednakże nie każdy posiada i nie wszędzie dostępne są sprawne wózki widłowe, gotowe do spełnienia takich zadań czy o odpowiednich parametrach wymiarów/udźwigu itp., wobec czego czasem konieczne jest przetransportowanie w dane miejsce wózka widłowego lub wręcz transport wózka widłowego pojazdem transportowym razem z przewożonym towarem.
W stanie techniki znane są rozwiązania, które umożliwiają wygodne i stabilne przewożenie wózka widłowego na naczepie pojazdu transportowego - np. z niemieckiego zgłoszenia DE4111156 (A1) znana jest naczepa, do której można domontować metalowe uchwyty, w które później można wsunąć widły wózka widłowego i tym samym umieścić wózek na nadwoziu takiego pojazdu transportowego w sposób stabilny i bezpieczny, na czas przejazdu. Niestety, biorąc pod uwagę czas i wysiłek potrzebny do stabilnego zamocowania takich metalowych uchwytów, takie rozwiązanie tworzy niepotrzebne trudności dla użytkownika. Z kolei w przypadku, gdy osoba zapomni zdemontować takie uchwyty przed umieszczeniem/wyjęciem innych towarów na nadwoziu, ryzykuje się uszkodzeniem palet transportowych, opakowań towarów itp. Co więcej, zdemontowany uchwyt na widły może się podczas transportu zagubić, tworząc dużą niedogodność dla użytkownika.
Z kolei z polskiego zgłoszenia patentowego P.421826 znane jest nadwozie pojazdu transportowego, w którym przewidziane są dwa ustawienia wózka widłowego w połączeniu z nadwoziem na czas transportu - pierwsze, w którym widły wózka widłowego wsuwają się w obecne w platformie załadunkowej nadwozia kanały, które w innych przypadkach są zasłonięte odpowiednimi zasłonami, i drugie, w którym widły wózka widłowego wsuwają się w tunele otwarte z tyłu nadwozia i wózek widłowy może być transportowany z tyłu nadwozia, bez zajmowania przestrzeni na platformie załadunkowej, z wykorzystaniem dodatkowych podpór, wysuwanych z nadwozia. Niestety, takie rozwiązanie sprawia, że konieczne jest osłabienie konstrukcji platformy załadunkowej, poprzez wykonanie w niej kanałów, a elementy osłaniające te kanały na czas, gdy wózek widłowy nie jest przewożony, stanowią dodatkowe przedmioty, które mogą się zagubić.
Wobec powyższego wyraźnie widoczne jest, że brakuje obecnie rozwiązań, które umożliwiałyby wygodne transportowanie wózków widłowych na nadwoziach pojazdach transportowych, bez stosowania dodatkowych przedmiotów, które mogą się zagubić, oraz które zapewniłyby minimalną ilość czynności przygotowawczych do przewozu wózka widłowego na nadwoziu pojazdu transportowego, jak również bez znacznej ingerencji w konstrukcję platformy załadunkowej nadwozia pojazdu transportowego.
Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego, który posiada mechanizm umożliwiający wysuwanie i wsuwanie wideł i który ma pochylaną wieżę, przy czym nadwozie posiada platformę załadunkową, do umieszczania na niej przewożonych towarów, przy czym nadwozie posiada przynajmniej jedną podporę, wysuwaną z tyłu nadwozia w kierunku zasadniczo równoległym do powierzchni platformy załadunkowej, która to podpora ma postać zasadniczo prostopadłościennego profilu, która to podpora ma środki blokujące ją w pozycji zarówno wysuniętej jak i schowanej, przy czym nadwozie posiada przynajmniej jeden trwale połączony z nadwoziem uchwyt, przystosowany do umieszczania w nim przynajmniej jednej widły wózka widłowego, który to uchwyt jest połączony z platformą załadunkową nadwozia w sposób umożliwiający jego unoszenie nad powierzchnię platformy załadunkowej i jego chowanie w platformie załadunkowej nadwozia charakteryzuje się tym, że uchwyt ma kształt o zasadniczo C-kształtnym przekroju, gdzie ramiona tego C-kształtnego przekroju są skierowane w dół w kierunku platformy załadunkowej oraz umieszczone w otworach w platformie załadunkowej, a łącznik środkowy łączący ramiona tego C-kształtnego przekroju licuje się z górną powierzchnią platformy załadunkowej, gdy uchwyt znajduje się w pozycji schowanej, przy czym uchwyt ma element blokujący, który służy do blokowania uchwytu w pozycji uniesionej nad powierzchnię nadwozia.
W jednym przykładzie wykonania element blokujący jest mocowany do boku uchwytu w sposób umożliwiający obrót elementu blokującego wokół osi przechodzącej przez miejsce mocowania elementu mocującego do uchwytu.
Według innego przykładu wykonania wynalazku element blokujący ma postać C-kształtnie zagiętej blaszki.
Według kolejnego przykładu wykonania jedno z ramion elementu blokującego jest węższe od drugiego, wyznaczając jedno wąskie ramię elementu blokującego i jedno szerokie ramię elementu blokującego.
Według jeszcze innego przykładu wykonania mocowanie elementu blokującego do uchwytu przechodzi przez element blokujący bliżej wąskiego ramienia elementu blokującego.
Według dalszych przykładów wykonania nadwozie posiada jeden uchwyt, który jest przystosowany do przyjmowania obu wideł wózka widłowego.
Według dalszych przykładów wykonania nadwozie posiada dwa oddzielne uchwyty, przy czym każdy z uchwytów jest przystosowany do przyjmowania jednej widły wózka widłowego.
Według dalszych przykładów wykonania pomiędzy uchwytem a tylną krawędzią nadwozia występuje przynajmniej jeden element zabezpieczający, do blokowania możliwości niekontrolowanego wysunięcia widły z uchwytu, w kierunku tyłu nadwozia.
Według dalszych przykładów wykonania wysuwana z tyłu podpora i tylna krawędź nadwozia posiadają środki do mocowania do nich profilowanego najazdu.
Według dalszych przykładów wykonania wysuwana podpora posiada dodatkowo profilowany najazd, który jest z nią połączony zawiasowo.
Według dalszych przykładów wykonania na platformie załadunkowej nadwozia, pomiędzy uchwytem a tylną krawędzią nadwozia i linii wyznaczonej przez wnętrze uchwytu, występuje dodatkowo pas ślizgowy, wykonany z lub pokryty materiałem o niskim współczynniku tarcia.
Według dalszych przykładów wykonania pas ślizgowy jest wykonany z teflonu.
Według dalszych przykład wykonania uchwyt jest wykonany z metalu.
Według dalszych przykładów wykonania nadwozie posiada dwa równoległe do siebie tunele, umieszczone z tyłu nadwozia i mające otwarte końce od strony tyłu nadwozia, które to tunele mają rozstaw i przekrój odpowiedni do umieszczenia w nich wideł wózka widłowego, w celu umożliwienia umieszczenia wózka widłowego bezpośrednio z tyłu nadwozia.
Dzięki opracowaniu nadwozia według wynalazku osiąga się wyżej wspomniane cele i uzyskuje się nadwozie o dość uniwersalnym zastosowaniu przy jednocześnie zapewnieniu dużej wygody użytkowania, bez konieczności znacznych ingerencji w konstrukcje nadwozia.
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania w nawiązaniu do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia elementy konstrukcji nadwozia według wynalazku,
Fig. 2 i 3 przedstawiają odpowiednio dwa rodzaje uchwytów - pojedyncze mieszczące jedną widłę i podwójny, mieszczący dwie widły wózka widłowego,
Fig. 4 przedstawia platformę załadunkową z wyciągniętym i zablokowanym w pozycji uniesionej jednym z dwóch uchwytów,
Fig. 5 przedstawia tył nadwozia ze zaznaczonym strzałką ogólnym kierunkiem wysuwania wysuwanej podpory,
Fig. 6 przedstawia wysuwaną podporę z umieszczonym na niej najazdem,
Fig. 7 przedstawia ustawienie wózka widłowego na początkowym etapie umieszczania go na nadwoziu,
Fig. 8 przedstawia widłę wózka widłowego wsuniętą w uchwyt i zabezpieczoną od tyłu elementami zabezpieczającymi,
Fig. 9 przedstawia etap unoszenia wózka widłowego nad powierzchnię platformy załadunkowej, z wykorzystaniem systemu poruszania widłami,
Fig. 10 przedstawia wózek widłowy z kołami opuszczonymi na platformę załadunkową i wysuwaną podporę, zaś
Fig. 11 przedstawia wózek widłowy umieszczony na nadwoziu, z widłami wciąż zaczepionymi o uchwyty.
Korzystny przykład wykonania wynalazku
W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku nadwozie pojazdu transportowego 1 posiada platformę załadunkową 2 do przewożenia na niej towarów. Platforma 2 zwykle jest ograniczona/osłonięta po bokach ściankami a od góry dachem, zaś od strony tyłu nadwozia 1 zakończona drzwiami.
Aby wynalazek mógł spełnić swoje zadanie i nadwozie 1 mogło służyć do przewozu wózka widłowego 11 na platformie załadunkowej 2 niezbędne jest, aby szerokość platformy załadunkowej 2 była wystarczająca do umieszczenia na niej wózka widłowego 11, przy czym zaleca się, by platforma załadunkowa 2 była choćby o kilka centymetrów szersza od wózka widłowego 11 do przewiezienia. Należy przy tym zaznaczyć, że stosownie do różnego rodzaju wózków widłowych 11 ich szerokość, porównywana z szerokością nadwozia 1, może być mierzona w stanie gotowym do pracy, bez modyfikacji, lub w przypadku wózków widłowych 11 ze składanymi ramionami - w pozycji z rozłożonymi ramionami, na których znajdują się przednie koła wózka widłowego 11, lub z pozycji ze złożonymi ramionami.
Według wynalazku, w pewnym oddaleniu od tylnej krawędzi platformy załadunkowej 2 nadwozia 1 znajduje się przynajmniej jeden uchwyt 4, który może być ustawiony w pozycji uniesionej nad powierzchnię platformy załadunkowej 2 nadwozia 1 lub w pozycji schowanej w nadwozie 1 (tak, że nie wystaje ponad powierzchnię platformy załadunkowej 2 i nie stwarza zagrożenia uszkodzenia przedmiotów przesuwanych po powierzchni platformy załadunkowej 2).
Liczba uchwytów 4 zależy od ich geometrii i od geometrii wózka widłowego 11, z którym przewiduje się współpracę nadwozia 1. W typowym, częstym przypadku, według wynalazku w nadwoziu 1 występują dwa, zasadniczo równooddalone od tylnej krawędzi nadwozia 10 uchwyty 4 (których wnętrze jest nieco większe od przekroju poprzecznego widły wózka widłowego 11) - stosownie do dwóch wideł wózka widłowego 11. Jednakże w innych przypadkach, tj. gdy widły wózka widłowego 11 nie są od siebie znacznie odsunięte - według wynalazku korzystne jest zastosowanie pojedynczego uchwytu 4, jednakże o zwiększonej szerokości, tak że w jeden uchwyt 4 można wsunąć obie widły wózka widłowego 11. W jeszcze innych przypadkach stosowania wynalazku, gdy pożądane jest transportowanie kilku wózków widłowych 11, jeden za drugim, w ramach jednego nadwozia 1 pojazdu transportowego, stosuje się kilka rzędów uchwytów 4. W jeszcze innym przykładzie wykonania, w przypadku nadwozia 1 dostosowanego do przewozu pojedynczych wózków widłowych 11, ale różnych typów (o odmiennych rozstawach i rozmiarach wideł), stosuje się jeden rząd (zasadniczo równoległy do tylnej krawędzi 10 platformy załadunkowej 2) uchwytów 4, w którym występuje kilka par uchwytów 4, z których każda para jest dostosowana do współpracy z widłami innego typu, przy czym w jeszcze innym przykładzie wykonania stosuje się parę szerokich uchwytów 4, które mogą współpracować z kilkoma typami wideł wózków widłowych 11.
W korzystnym przykładzie wykonania uchwyt 4 na widłę wózka widłowego 11 ma zasadniczo C-kształtny przekrój, przy czym oba ramiona tego uchwytu 4 są skierowane w dół - w kierunku nadwozia 1 i są na tyle długie, że wchodzą na pewną głębokość w głąb nadwozia 1, poprzez powierzchnię platformy załadunkowej 2, gdzie poniżej znajdują się środki stabilizujące uchwyt 4 przed niekontrolowanym przesunięciem na boki, w przód-tył czy przed nadmiernym wyciągnięciem. Mogą to być dowolne znane środki mocujące, np. śruby, nity, trzpienie, lub też rolę takich środków mogą pełnić odpowiednio zagięte końce ramion uchwytu 4. Stosownie do potrzeb i geometrii i wagi wózka widłowego 11, dedykowanego do współpracy z danym uchwytem 4, znawca dziedziny jest w stanie dobrać odpowiednie środki techniczne do mocowania takiego uchwytu 4 ze spełnieniem wyżej wskazanych wymagań.
Chociaż C-kształtny przekrój uchwytu 4 jest wskazany jako korzystny, oczywiście możliwe są innego kształtu uchwyty 4, np. w przekroju (płaszczyzną pionową) zaokrąglone, kanciaste, trójkątne, czy nawet kątowe - z jedną częścią skierowaną w dół, służącą jako mocowanie uchwytu 4 do nadwozia 1 i drugą częścią skierowaną poziomo lub lekko skierowaną ku dołowi, służącą jako zaczep dla widły wózka widłowego 11. Choć możliwe są różnorodne kształty, to z uwagi na stabilność i bezpieczeństwo szczególnie korzystny jest wcześniej opisany przekrój C-kształtny.
W korzystnym przykładzie wykonania uchwyt 4 według wynalazku jest metalowy, dla zapewnienia niezbędnej trwałości i wytrzymałości, jednakże w niektórych przykładach wykonania możliwe jest zastosowanie innych materiałów, tworząc solidne i sztywne uchwyty 4, np. z tworzywa sztucznego, czy nawet łącząc materiały sztywne, jak metal czy tworzywo sztuczne, z materiałami elastycznymi, np. pasami z tworzywa sztucznego. Chociaż te przykłady wykonania są możliwe do realizacji, to z uwagi na trwałość i bezpieczeństwo szczególnie korzystną konfiguracją są uchwyty 4 w pełni metalowe.
W korzystnym przykładzie wykonania uchwyt 4 jest wyposażony w mechanizm blokujący ustawienie uchwytu 4 w jego pozycji wysuniętej nad powierzchnię platformy załadunkowej 2 nadwozia 1. Taki mechanizm blokujący może być zrealizowany na wiele różnych sposobów, np. w postaci trzpienia przekładanego przez otwór w skierowanej w dół części uchwytu, elementu odchylanego od uchwytu, zatrzasku zwalnianego przyciskiem itp. Korzystnie stosuje się element blokujący 5 w postaci profilowanej blaszki, zamocowanej obrotowo do skierowanej w dół części uchwytu 4. Blaszka ta posiada dwa zagięte na końcach ramiona 5a i 5b, z których jedno jest szersze a drugie węższe, przy czym korzystnie mocowanie 6 blaszki do uchwytu 4 przebiega przez część blaszki bliższą węższego ramienia 5a elementu blokującego 5. Dzięki temu taki element blokujący 5 może być używany w łatwy i wygodny sposób, bez ryzyka zgubienia któregokolwiek z elementów. Przy stosowaniu takiego elementu blokującego 5 w nadwoziu w obszarze uchwytu 4 jeden z otworów na skierowaną w dół część uchwytu 4 jest nieco zmodyfikowany, by zagięta część węższego z ramion 5a elementu blokującego 5 mogła się schować pod powierzchnię platformy załadunkowej 2 nadwozia 1, gwarantując łatwe chowanie uchwytu 4. Z kolei podczas wysuwania uchwytu 4 do pozycji uniesionej, gdy uchwyt 4 jest już odpowiednio wysoko ponad powierzchnią platformy załadunkowej 2, można obrócić element blokujący 5 tak, by szersze 5b z zagiętych ramion było skierowane w dół, wobec czego uchwyt 4 będzie opierał się na elemencie blokującym 5, konkretnie na szerszym 5b z zagiętych ramion i nie zapadnie się w nadwozie 1 podczas umieszczania wózka widłowego 11 na nadwoziu 1. Aby spełnić wymagania wytrzymałościowe elementu blokującego 5, jest on korzystnie metalowy.
W korzystnym przykładzie wykonania nadwozie 1 jest dodatkowo wyposażone w wysuwaną podporę 3, która może się chować w pod powierzchnię platformy załadunkowej 2 i być wysuwana za tylną krawędź nadwozia 10, aby stanowić dodatkowe oparcie dla wózka widłowego 11. Taka wysuwana podpora 3 korzystnie może się przesuwać zasadniczo poziomo i jest solidnie wykonana tak, by była w stanie utrzymać masę wózka widłowego 11 dedykowanego do przewozu na danym nadwoziu 1. Przy stosowaniu takiej podpory 3 korzystne jest, by stosować dodatkowo profilowany najazd 8, który w korzystnym przykładzie wykonania ma kształt podłużnego profilu o przekroju C-kształtnym, który to najazd 8 posiada środki do mocowania na wysuwanej podporze 3 i w oparciu o tylny skraj platformy załadunkowej 2 nadwozia 1 tak, by blokować wysuwaną podporę 3 przed niekontrolowanym schowaniem się pod platformę załadunkową 2 nadwozia 1. Korzystnie profilowany najazd 8 jest połączony z podporą 3 poprzez zawias. Taka wysuwana podpora 3 w połączeniu z najazdem 8 stanowi znaczne udogodnienie podczas umieszczania wózka widłowego 11 na nadwoziu 1, ale nie są to elementy niezbędne.
Aby zwiększyć wygodę korzystania z wynalazku i trwałość powierzchni platformy załadunkowej 2 nadwozia 1 przewiduje się korzystną modyfikację nadwozia 1 poprzez umieszczenie na powierzchni platformy załadunkowej 2 pasów ślizgowych 9, pomiędzy obecnymi jednym lub kilkoma uchwytami 4 a tylną krawędzią 10 platformy załadunkowej 2. Te pasy ślizgowe 9 mają za zadanie zmniejszać tarcie wideł wózka widłowego 11 podczas ich przesuwania do/z uchwytów 4. Wobec tego pasy ślizgowe 9 są wykonane z lub pokryte warstwą materiału o niskim współczynniku tarcia, korzystnie pasy ślizgowe 9 są wykonane z teflonu lub pokryte warstwą teflonu.
W korzystnym przykładzie wykonania nadwozie 1 jest wyposażone w dodatkowe elementy zabezpieczające 7, które służą do minimalizacji ryzyka niekontrolowanego wysunięcia się widły wózka widłowego 11 z uchwytu 4. Te elementy zabezpieczające 7 są korzystnie zlokalizowane pomiędzy tylną krawędzią 10 platformy załadunkowej 2 nadwozia 1 a uchwytem/uchwytami 4. Te elementy zabezpieczające 7 mają korzystnie konstrukcję, która umożliwia ich chowanie w platformie załadunkowej 2 nadwozia 1 i ich wysuwanie i blokowanie w pozycji wysuniętej nad powierzchnię platformy załadunkowej 2 nadwozia 1, np. są zasadniczo prostopadłościennymi kawałkami metalu zamocowanymi obrotowo na trzpieniu, które mogą się przesuwać w górę i dół tego trzpienia. Przy stosowaniu takich elementów zabezpieczających 7, platforma załadunkowa 2 nadwozia 1 powinna być odpowiednio zmodyfikowana - posiadać pierwsze zagłębienia do chowania elementów zabezpieczających w platformie załadunkowej 2 i drugie zagłębienia do umieszczania w nich przynajmniej części elementów zabezpieczających 7 po ich uniesieniu i obróceniu, tak by blokować je w tej pozycji. Korzystnie elementy zabezpieczające 7 znajdują się blisko tylnej krawędzi 10 platformy załadunkowej 2 nadwozia 1, ale możliwe są też konfiguracje z większą ilością elementów zabezpieczających 7, umieszczonych w kilku rzędach na platformie załadunkowej 2. Większa ilość elementów zabezpieczających 7 umożliwia blokowanie wideł w różnych pozycjach i przy różnych głębokościach ich wsunięcia w uchwyt(y).
Proces załadunku wózka widłowego 11 na nadwozie 1 według wynalazku, w konfiguracji obejmującej najbardziej wygodne z punktu widzenia użytkownika wyposażenie nadwozia 1, przedstawia się następująco:
a) wyciąga się uchwyty 4 ponad powierzchnię platformy załadunkowej 2 i zabezpiecza w tej pozycji poprzez obrót elementów blokujących 5
b) wysuwa się z tyłu nadwozia 1 wysuwaną podporę 3 i ustawia się na niej profilowany najazd 8, blokując ustawienie wysuwanej podpory 3
c) ustawia się elementy zabezpieczające 7 w pozycji roboczej na platformie załadunkowej 2
d) podjeżdża się wózkiem widłowym 11 za nadwozie 1 tak, by był ustawiony centralnie, ale by koła nie przekraczały tylnej krawędzi 10 nadwozia 1, przy czym wózek widłowy 11 ma widły uniesione nad powierzchnię platformy załadunkowej 2
e) przemieszcza się widły wózka widłowego 11 by przeszły przez uchwyt(y) 4 na platformie załadunkowej 2 nadwozia 1, przy czym zwraca się uwagę by widły minęły elementy zabezpieczające 7 f) unosi się wózek widłowy 11 nad powierzchnię platformy załadunkowej 2 i przysuwa do nadwozia 1 g) opuszcza się wózek widłowy 11 tak, by jego tylne koło oparło się na wysuwanej podporze 3 a jego przednie koła na platformie załadunkowej 2
h) korzystając z systemu poruszania widłami lub z napędu kół wózka widłowego 11, wjeżdża się wózkiem widłowym 11 na platformę załadunkową 2 nadwozia 1 i zabezpiecza wózek 11 na nadwoziu 1 z jego widłami cały czas zahaczonymi o uchwyt(y) 4.
Zdjęcie wózka widłowego 11 z nadwozia 1 jest przeprowadzane poprzez odpowiednią realizację powyższych kroków w odwrotnej kolejności.
Oczywistym jest, że bez niektórych dodatkowych i korzystnym elementów wynalazku (wysuwanej podpory 3, najazdu 8 czy pasów ślizgowych 9) możliwe jest działanie wynalazku, tj. umieszczanie na nadwoziu 1 wózka widłowego 11 czy działanie odwrotne, jednakże zauważalne są pewne niedogodności (jak np. w przypadku braku wysuwanej podpory 3 konieczne jest korzystanie przez cały czas z systemu poruszania wideł).
Z tyłu nadwozia 1 i pod powierzchnią platformy załadunkowej 2, w niektórych przykładach wykonania występują również dwa, zasadniczo równoległe do siebie tunele 12, które mają geometrię przystosowaną do przyjmowania wideł wózka widłowego 11, w celu zablokowania wózka widłowego 11 w nich i transportu wózka widłowego 11 za nadwoziem 1, bez utraty przestrzeni na platformie załadunkowej 2 nadwozia 1. O ile nie jest to wymagane do realizacji niniejszego wynalazku, to jest to jeden z korzystnych wariantów, ponieważ pomaga w zapewnieniu uniwersalności nadwozia 1 według wynalazku - w krajach, których występują bardziej surowe ograniczenia dot. długości pojazdów transportowych/naczep transportowych (gdzie zawieszony za nadwoziem wózek widłowy wlicza się do długości pojazdu/naczepy) użytkownik może transportować wózek widłowy 11 na platformie załadunkowej 2 nadwozia 1, natomiast w krajach, w których ograniczenia dot. długości pojazdów transportowych/naczep transportowych są mniej surowe (gdzie zawieszony za nadwoziem wózek widłowy nie wlicza się do długości pojazdu/naczepy) użytkownik może transportować wózek widłowy 11 podwieszony za nadwoziem 1, oszczędzając trochę przestrzeni na platformie załadunkowej 2.
Wykaz oznaczeń stosowanych na rysunku:
- nadwozie pojazdu transportowego
- platforma załadunkowa nadwozia
- wysuwana podpora
- uchwyt, do umieszczania w nim widły wózka widłowego
- element blokujący
5a - wąskie ramię elementu blokującego 5b - szerokie ramię elementu blokującego 6 - mocowanie elementu blokującego 7 - element zabezpieczający
- profilowany najazd
- pas ślizgowy
- tylna krawędź nadwozia
- wózek widłowy
- tunel

Claims (14)

1. Nadwozie (1) pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego (11), który posiada mechanizm umożliwiający wysuwanie i wsuwanie wideł i który ma pochylaną wieżę, przy czym nadwozie (1) posiada platformę załadunkową (2), do umieszczania na niej przewożonych towarów, przy czym nadwozie (1) posiada przynajmniej jedną podporę (3), wysuwaną z tyłu nadwozia (1) w kierunku zasadniczo równoległym do powierzchni platformy załadunkowej (2), która to podpora (3) ma postać zasadniczo prostopadłościennego profilu, która to podpora ma środki blokujące ją w pozycji zarówno wysuniętej jak i schowanej, przy czym nadwozie (1) posiada przynajmniej jeden trwale połączony z nadwoziem (1) uchwyt (4), przystosowany do umieszczania w nim przynajmniej jednej widły wózka widłowego (11), który to uchwyt (4) jest połączony z platformą załadunkową (2) nadwozia (1) w sposób umożliwiający jego unoszenie nad powierzchnię platformy załadunkowej (2) i jego chowanie w platformie załadunkowej (2) nadwozia (1), znamienny tym, że uchwyt (4) ma kształt o zasadniczo C-kształtnym przekroju, gdzie ramiona tego C-kształtnego przekroju są skierowane w dół w kierunku platformy załadunkowej (1) oraz umieszczone w otworach w platformie załadunkowej (2), a łącznik środkowy łączący ramiona tego C-kształtnego przekroju licuje się z górną powierzchnią platformy załadunkowej (2), gdy uchwyt (4) znajduje się w pozycji schowanej, przy czym uchwyt (4) ma element blokujący (5), który służy do blokowania uchwytu (4) w pozycji uniesionej nad powierzchnię nadwozia (1).
2. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że element blokujący (5) jest mocowany do boku uchwytu (4) w sposób umożliwiający obrót elementu blokującego (5) wokół osi przechodzącej przez miejsce mocowania (6) elementu mocującego (5) do uchwytu (4).
3. Nadwozie (1) według zastrz. 2 znamienne tym, że element blokujący (5) ma postać C-kształtnie zagiętej blaszki.
4. Nadwozie (1) według zastrz. 3 znamienne tym, że jedno z ramion elementu blokującego (5) jest węższe od drugiego, wyznaczając jedno wąskie ramię elementu blokującego (5a) i jedno szerokie ramię elementu blokującego (5b).
5. Nadwozie (1) według zastrz. 2 znamienne tym, że mocowanie (6) elementu blokującego (5) do uchwytu (4) przechodzi przez element blokujący (5) bliżej wąskiego ramienia (5a) elementu blokującego (5).
6. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że posiada jeden uchwyt (4), który jest przystosowany do przyjmowania obu wideł wózka widłowego (11).
7. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że posiada dwa oddzielne uchwyty (4), przy czym każdy z uchwytów (4) jest przystosowany do przyjmowania jednej widły wózka widłowego (4).
8. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że pomiędzy uchwytem (4) a tylną krawędzią (10) nadwozia (1) występuje przynajmniej jeden element zabezpieczający (7), do blokowania możliwości niekontrolowanego wysunięcia widły z uchwytu (4) w kierunku tyłu nadwozia (1).
9. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że wysuwana z tyłu podpora (3) i tylna krawędź (10) nadwozia (1) posiadają środki do mocowania do nich profilowanego najazdu (8).
10. Nadwozie (1) według zastrz. 9 znamienne tym, że wysuwana podpora (3) posiada dodatkowo profilowany najazd (8), który jest z nią połączony zawiasowo.
11. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że na platformie załadunkowej (2) nadwozia (1), pomiędzy uchwytem (4) a tylną krawędzią (10) nadwozia (1) i linii wyznaczonej przez wnętrze uchwytu (4), występuje dodatkowo pas ślizgowy (9), wykonany z lub pokryty materiałem o niskim współczynniku tarcia.
12. Nadwozie (1) według zastrz. 11 znamienne tym, że pas ślizgowy (9) jest wykonany z teflonu.
13. Nadwozie (1) według zastrz. 1, 6 albo 7 znamienne tym, że uchwyt (4) jest wykonany z metalu.
14. Nadwozie (1) według zastrz. 1 znamienne tym, że nadwozie (1) posiada dwa równoległe do siebie tunele (12), umieszczone z tyłu nadwozia (1) i mające otwarte końce od strony tyłu nadwozia (1), które to tunele (12) mają rozstaw i przekrój odpowiedni do umieszczenia w nich wideł wózka widłowego (11), w celu umożliwienia umieszczenia wózka widłowego (11) bezpośrednio z tyłu nadwozia (1).
PL430904A 2019-08-21 2019-08-21 Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego PL242463B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430904A PL242463B1 (pl) 2019-08-21 2019-08-21 Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430904A PL242463B1 (pl) 2019-08-21 2019-08-21 Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430904A1 PL430904A1 (pl) 2021-02-22
PL242463B1 true PL242463B1 (pl) 2023-02-27

Family

ID=74647723

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430904A PL242463B1 (pl) 2019-08-21 2019-08-21 Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242463B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL430904A1 (pl) 2021-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4531773A (en) Vehicle tailgate extension assembly
US3352440A (en) Loading ramp
US3082016A (en) Auto cart
US20160082996A1 (en) Security cart
US5046913A (en) Quick install and remove slidable carrying table for vehicles
EP1963136B1 (en) Load device for vehicles
US5697741A (en) Gull wing style openings for safety chain pockets
JP2017523082A (ja) 自動車運搬車両のための取外し可能な独立型の汎用耐荷重パレット
US20130062844A1 (en) Wheelbarrow Configuration
US3319811A (en) Swing away ramp
US20030156930A1 (en) Vehicle article carrier
US5857825A (en) Trailer operable as ramp for rear loading truck
PL242463B1 (pl) Nadwozie pojazdu transportowego, zwłaszcza przyczepy transportowej, do przewożenia wózka widłowego
CA2202434C (en) L-shaped support beam with demountable wheeled container
US5219259A (en) Interface for cargo loaders
KR101033457B1 (ko) 접이식 경사로 용 판이 구비된 운반 대차
US3524659A (en) Multi-purpose transportation apparatus
US4574937A (en) Guide and hand rail with latch
US5145307A (en) Cargo vehicle
AU2017383363A1 (en) Trolley with vehicle storage device
PL238957B1 (pl) Zabudowa ciężarowego pojazdu transportowego do przewożenia wózka widłowego
US20180244209A1 (en) Lift apparatus, system and method for loading, unloading and transporting equipment and cargo
CN111873887B (zh) 车辆限位装置及具有其的车辆、检衡车
US3522895A (en) Body lifting and transporting assembly
US20110041266A1 (en) Detachable Wheels and Serrated Gripping Surface for Loading Ramp