PL242381B1 - Kompozycja odlewu mineralnego - Google Patents

Kompozycja odlewu mineralnego Download PDF

Info

Publication number
PL242381B1
PL242381B1 PL425446A PL42544618A PL242381B1 PL 242381 B1 PL242381 B1 PL 242381B1 PL 425446 A PL425446 A PL 425446A PL 42544618 A PL42544618 A PL 42544618A PL 242381 B1 PL242381 B1 PL 242381B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
composition
filler
weight
grains
hardener
Prior art date
Application number
PL425446A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425446A1 (pl
Inventor
Norbert Kępczak
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL425446A priority Critical patent/PL242381B1/pl
Publication of PL425446A1 publication Critical patent/PL425446A1/pl
Publication of PL242381B1 publication Critical patent/PL242381B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Mold Materials And Core Materials (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest kompozycja odlewu mineralnego zawierająca co najmniej jedną chemoutwardzalną żywicę syntetyczną, co najmniej jeden utwardzacz, co najmniej jeden wypełniacz charakteryzuje się tym, że zawiera w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji od 5 do 15% wagowych chemoutwardzalnej żywicy syntetycznej, od 0,1 do 10% wagowych utwardzacza, od 0,5 do 25% wagowych wypełniacza w postaci granulatu gumowego SBR o średnim rozmiarze ziaren mniejszym od 4 mm oraz co najmniej jeden dodatkowy wypełniacz z grupy obejmującej wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze mniejszym od 0,1 mm, wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze zawierającym się w przedziale 0,1 ÷ 2 mm i wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze większym od 2 mm.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja odlewu mineralnego. Wynalazek znajduje zastosowanie w różnego rodzaju konstrukcjach, gdzie niezbędne jest zapewnienie wysokich właściwości dynamicznych, np. w dziedzinie konstrukcji maszyn.
Odlew mineralny (PC - polymer concrete, polimerobeton) jest to złożony materiał składający się z drobnych ziaren nieorganicznych kruszyw, takich jak bazalt, spodumen, popiół lotny, żwir rzeczny, piasek, kreda itd. połączonych ze sobą żywicą (najczęściej epoksydową). Stosunek objętościowy wypełniacza (kruszyw) do spoiwa (żywicy) zwykle wynosi około 9+1. W zależności od rodzajów zastosowanych kruszyw ziarna w odlewie mineralnym mogą mieć rozmiar od dziesiątych części mikrometrów do około dziesięciu milimetrów. Zależnie od rodzaju i wymiaru użytych kruszyw oraz ilości żywicy utwardzenie może trwać od kilku minut do kilku godzin. Proces utwardzania zachodzi w temperaturze pokojowej. W zależności od wymagań dotyczących osiąganej precyzji, tolerancji wymiarowych, chropowatości powierzchni odlewy mineralne można wykonywać w formach drewnianych, plastikowych, metalowych, żeliwnych lub kombinowanych. Obecne trendy rozwoju konstrukcji obrabiarek obejmują stosowanie odlewów mineralnych zamiast odlewów żeliwnych. Tendencja ta wynika z 10-krotnie lepszych właściwości dynamicznych odlewów mineralnych w porównaniu z odlewami żeliwnymi.
Granulat gumowy SBR (styrene-butadiene rubber - kauczuk butadienowo-styrenowy) jest efektem recyklingu i pochodzi z różnego rodzaju opon pneumatycznych. Znajduje zastosowanie w różnego rodzaju bezpiecznych nawierzchniach na obiektach sportowych i rekreacyjnych. Granulat SBR jest stosowany jako warstwa bazowa z kruszywem, a także jako warstwa wierzchnia z dodatkiem koloru, zarówno do produkcji płyt gumowych i mat, a także do nawierzchni wylewanych. Powszechnie wiadomo, że guma posiada bardzo dobre właściwości dynamiczne, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle jako różnego rodzaju wibroizolatory.
Z opisu patentowego US6034155A znany jest skład kompozycji odlewu mineralnego. W opisie przedstawiany jest ilościowy skład mieszaniny do wytworzenia odlewu mineralnego. Kompozycja ta składa się z połączenia co najmniej jednej sztywnej, nienasyconej żywicy poliestrowej, co najmniej jednej elastycznej, nienasyconej żywicy poliestrowej, co najmniej jednej żywicy estru winylowego i co najmniej jednej żywicy termoplastycznej. Wypełniaczem w tym materiale są cząstki, których średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 500 μm - co stanowi około 10% wagowych w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji. Wypełniaczem średniej wielkości są cząstki o średnim rozmiarze ziaren od 500 do 1000 μm - co stanowi około 20% wagowych w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji. Natomiast wypełniaczem dużych rozmiarów są cząstki o średnim rozmiarze ziaren powyżej 1000 μm - co stanowi około 15% wagowych w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji.
Z opisu patentowego US4816503A znany jest sposób wytwarzania betonu polimerowego o dużej sile wiązania i/lub długim czasie pracy. Kompozycja ta wykonana z utwardzalnej mieszaniny nienasyconych żywic poliestrowych lub poliestramidowych modyfikowanych norbornylem połączonym z polimeryzowalnym monomerem, takim jak styren, mieszanina kruszywa, piasek i żwir, oraz skuteczną ilość kopolimeru styrenowo-akrylonitrylowego, kopolimeru styrenowo-alfametylostyrenowego lub mieszaniną kopolimeru styrenowo-akrylonitrylowego z ilością polistyrenu nie większą niż 25% wagowych w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji.
Z opisu patentowego US4197225A znany jest skład kompozycji polimerobetonu, w której zmniejszono przepuszczalność powierzchni oraz zapewniono na nich twarde, hydrofobowe, odporne na zużycie i warunki atmosferyczne właściwości. Kompozycja odpowiednia do stosowania jako polimerowy beton obejmująca (a) granulowany agregat mający pustą frakcję poniżej 0,37, (b) ciecz wybraną spośród akrylanu dicyklopentenylu, metakrylanu dicyklopentenylu, ich mieszanin i mieszanin co najmniej jednego z wymienionych akrylanów do 40% wagowych innego nielotnego monomeru, takiego jak akrylan lub metakrylan wyższego alkilu lub alkenylu, oraz (c) osuszacza, którego udział składnika (b) jest taki, aby skład konsystencji nadającej się do obróbki, a ilość (c) wynosiła od 0,0005 do 2% wagowych składnika (b).
Z opisu patentowego US6127488A znany jest sposób wytworzenia gumy z zawartością żelu gumy SBR. Mieszanka gumowa wytwarzana jest z co najmniej jednego żelu styren / guma butadienowa (A) o wskaźniku pęcznienia w toluenie w zakresie od 1 do 15 i wielkości cząstek od 5 do 1000 nm i co najmniej jednej gumy zawierającej wiązania podwójne (B), przy czym zawartość żelu kauczukowego (A) wynosi od 1 do 100 części wagowych, w odniesieniu do 100 części kauczuku (B) i ewentualnie wypełniaczy i kauczukowych substancji pomocniczych.
Z opisu patentowego US5580919A znany jest sposób wytwarzania kompozycji kauczukowej zawierającej wzmocnienie krzemionki poprzez zastosowanie disiarczku organosilanu o wysokiej czystości. Materiał ten znajduje zastosowanie jako bieżniki opon pneumatycznych.
Celem wynalazku jest poprawa właściwości dynamicznych odlewu mineralnego, która ma wpływ na zmniejszenie wartości częstotliwości drgań swobodnych oraz amplitudy estymaty funkcji przejścia, a także wzrost współczynnika tłumienia drgań własnych.
Kompozycja odlewu mineralnego zawierająca co najmniej jedną chemoutwardzalną żywicę syntetyczną, co najmniej jeden utwardzacz, co najmniej jeden wypełniacz według wynalazku zawiera w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji od 5 do 15% wagowych chemoutwardzalnej żywicy syntetycznej, od 0,1 do 10% wagowych utwardzacza, od 0,5 do 25% wagowych wypełniacza w postaci granulatu gumowego SBR o średnim rozmiarze ziaren mniejszym od 4 mm oraz co najmniej jeden dodatkowy wypełniacz z grupy obejmującej wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze mniejszym od 0,1 mm, wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze zawierającym się w przedziale 0,1+2 mm i wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze większym od 2 mm.
Korzystnie kompozycja zawiera w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji 8% wagowych żywicy epoksydowej, 2% wagowych utwardzacza, 15% wagowych wypełniacza w postaci granulatu gumowego SBR o średnim rozmiarze ziaren mniejszym od 4 mm, 25% wypełniacza w postaci ziaren o średnim rozmiarze mniejszym od 0,1 mm, 25% wypełniacza w postaci ziaren o średnim rozmiarze zawierającym się w przedziale 0,1+2 mm oraz 25% wypełniacza w postaci ziaren o średnim rozmiarze większym od 2 mm.
Zaletą kompozycji odlewu mineralnego według wynalazku jest obniżenie poziomu drgań powstających podczas toku pracy maszyn, co może skutkować stabilniejszą pracą maszyny, jak również dokładniejszym wytwarzaniem produkowanych elementów.
Przedmiot wynalazku ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy poliestrowej - 0,1%;
Żywica poliestrowa - 5%;
Wypełniacz o ziarnach do 0,1 mm - 94,4%;
Wypełniacz SBR - 0,5%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 0,1% udziału masowego utwardzacza do żywicy poliestrowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji oraz 5% udziału masowego żywicy poliestrowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać 0,5% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać 94,4% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar jest mniejszy od 0,1 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak, przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować, dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Przykład II
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy poliestrowej - 0,1%;
Żywica poliestrowa - 5%;
Wypełniacz o ziarnach od 0,1 do 2 mm - 94,4%;
Wypełniacz SBR - 0,5%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 0,1% udziału masowego utwardzacza do żywicy poliestrowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji oraz 5% udziału masowego żywicy poliestrowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać 0,5% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać 94,4% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren; których średni rozmiar zawiera się w przedziale 0,1+2 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować, dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Przykład III
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy poliestrowej - 0,1%;
Żywica poliestrowa - 5%;
Wypełniacz o ziarnach powyżej 2 mm - 94,4%;
Wypełniacz SBR - 0,5%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 0,1% udziału masowego utwardzacza do żywicy poliestrowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, oraz 5% udziału masowego żywicy poliestrowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać 0,5% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać 94,4% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar jest większy od 2 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować, dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Przykład IV
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy epoksydowej - 10%;
Żywica epoksydowa - 15%;
Wypełniacz o ziarnach do 0,1 mm - 25%;
Wypełniacz o ziarnach od 0,1 do 2 mm - 25%;
Wypełniacz SBR - 25%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 10% udziału masowego utwardzacza do żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji oraz 15% udziału masowego żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać 25% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać odpowiednio: 25% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar jest mniejszy od 0,1 mm oraz 25% wypełniacza w postaci ziaren w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, których średni rozmiar zawiera się w przedziale 0,1+2 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować, dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Przykład V
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy epoksydowej - 10%;
Żywica epoksydowa - 15%;
Wypełniacz o ziarnach od 0,1 do 2 mm - 25%;
Wypełniacz o ziarnach powyżej 2 mm - 25%;
Wypełniacz SBR - 25%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 10% udziału masowego utwardzacza do żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji oraz 15% udziału masowego żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać 25% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać odpowiednio: 25% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar zawiera się w przedziale 0,1+2 mm oraz 25% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar ziaren jest większy od 2 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować, dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Przykład VI
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy epoksydowej - 10%;
Żywica epoksydowa - 15%;
Wypełniacz o ziarnach do 0,1 mm - 25%;
Wypełniacz o ziarnach powyżej 2 mm - 25%;
Wypełniacz SBR - 25%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 10% udziału masowego utwardzacza do żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji oraz 15% udziału masowego żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać 25% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać odpowiednio: 25% wypełniacza w postaci ziaren w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, których średni rozmiar jest mniejszy od 0,1 mm oraz 25% wypełniacza w postaci ziaren w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, których średni rozmiar ziaren jest większy od 2 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować, dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Przykład VII
Przygotowano kompozycję o składzie w częściach wagowych:
Utwardzacz do żywicy epoksydowej - 2%;
Żywica epoksydowa - 8%;
Wypełniacz o ziarnach do 0,1 mm - 25%;
Wypełniacz o ziarnach od 0,1 do 2 mm - 25%;
Wypełniacz o ziarnach powyżej 2 mm - 25%;
Wypełniacz SBR - 15%.
W celu przygotowania kompozycji w pierwszej kolejności należy dodać do siebie 2% udziału masowego utwardzacza do żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji do żywicy epoksydowej oraz 8% udziału masowego żywicy epoksydowej w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie do mieszaniny należy dodać odpowiednio 15% udziału masowego granulatu gumowego SBR w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji, którego średni rozmiar ziaren jest mniejszy od 4 mm i ponownie wymieszać, aż cała ilość granulatu pokryje się wcześniej przygotowaną mieszaniną żywicy i utwardzacza. Następnie do mieszaniny należy dodać odpowiednio: 25%. wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar jest mniejszy od 0,1 mm, 25% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar zawiera się w przedziale 0,1+2 mm oraz 25% wypełniacza w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji w postaci ziaren, których średni rozmiar ziaren jest większy od 2 mm. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyglądu kompozycji. Tak przygotowaną mieszaniną należy zalać formę, której kształt chce się odwzorować,
PL 242381 Β1 dbając o odpowiednie zagęszczenie mieszaniny celem uniknięcia powstania wewnątrz kompozycji pęcherzyków powietrza. Następnie tak przygotowana kompozycja zastyga w formie przez 24 h, nabierając przy tym 80-90% twardości, a po wyjęciu kompozycji z formy całość należy sezonować przez 14 dni. W tym czasie kompozycja nabiera pełnej twardości.
Zastosowanie kompozycji według wynalazku sprawia, że poprawiają się właściwości dynamiczne uzyskanego odlewu mineralnego. Wartość częstotliwości drgań swobodnych zmniejsza się od około 5 do 45%, amplituda estymaty funkcji przejścia zmniejsza się od około 5 do 75%, natomiast współczynnik tłumienia drgań własnych zwiększa się od około 5 do 300%.
W tabeli 1 przedstawiono wyniki badań wpływu rozmiaru ziaren granulatu gumowego SBR na właściwości dynamiczne odlewu mineralnego. Badania zostały przeprowadzone dla 3 kompozycji przygotowanych według Przykładu VII. Do badań wykorzystano granulat gumowy SBR o trzech frakcjach: od 0,6 do 2 mm; od 1 do 4 mm; od 2,5 do 6 mm. Prostopadłościenne próbki o wymiarach 40 mm x 40 mm x 500 mm zostały poddane badaniom analizy modalnej, w wyniku której dla tożsamych postaci drgań swobodnych porównano wartości częstotliwości, amplitud estymaty funkcji przejścia, a także współczynników tłumienia drgań.
Tabela 1. Wyniki badań
Parametry 0% SBR SBR 0,6+2 SBR 1+4 SBR 2,5+6
Postać 1
Częstotliwość | Hz| 74,00 41.00 69,00 73,00
Obniżenie wartości częstotliwości |%| 44,59 6,76 1,35
Amplituda |(m/slyN| 52,35 12,55 47,03 73,05
Obniżenie wartości amplitudy |%| 76.03 10,16 -39,54
Współczynnik tłumienia |%J 1,81 7,8! 2,22 1,46
Podwyższenie współczynnika tłumienia |%] 331,49 22.65 -19,34
Postać 2
Częstotliwość | Hz| 517,00 427,75 461,25 472,00
Obniżenie wartości częstotliwości f%| 17,65 10.78 8,70
Amplituda |(m/s2)/N] 18,05 9,64 16,43 31,40
Obniżenie wartości amplitudy [%j ... 46,59 8,98 -73,96
Współczynnik tłumienia [%| 3,21 6.62 5,43 2,72
Podwyższenie współczynnika tłumienia {%| 106,23 69,16 -15,26
Posiać 3
Częstotliwość | Hz| 1656,50 1382.17 1468,50 1477,33
Obniżenie wartości częstotliwości |%| ... 16,56 11,35 10,82
Amplituda |(m/s2)/N| 34.50 26,83 32,02 35,77
Obniżenie wartości amplitudy |%] 22,23 7,19 -3.68
Współczynnik tłumienia |%] 1,57 1,65 1,43 1,41
Podwyższenie współczynnika tłumienia |%| 5.10 -8,92 -10,19

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja odlewu mineralnego zawierająca co najmniej jedną chemoutwardzalną żywicę syntetyczną, co najmniej jeden utwardzacz, co najmniej jeden wypełniacz, znamienna tym, że zawiera w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji od 5 do 15% wagowych chemoutwardzalnej żywicy syntetycznej, od 0,1 do 10% wagowych utwardzacza, od 0,5 do 25% wagowych wypełniacza w postaci granulatu gumowego SBR o średnim rozmiarze ziaren mniejszym od 4 mm oraz co najmniej jeden dodatkowy wypełniacz z grupy obejmującej wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze mniejszym od 0,1 mm, wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze zawierającym się w przedziale 0,1+2 mm i wypełniacz w postaci ziaren o średnim rozmiarze większym od 2 mm.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że korzystnie zawiera w przeliczeniu na całkowitą masę kompozycji 8% wagowych żywicy epoksydowej, 2% wagowych utwardzacza, 15% wagowych wypełniacza w postaci granulatu gumowego SBR o średnim rozmiarze ziaren mniejszym od 4 mm, 25% wypełniacza w postaci ziaren o średnim rozmiarze mniejszym od 0,1 mm, 25% wypełniacza w postaci ziaren o średnim rozmiarze zawierającym się w przedziale 0,1+2 mm oraz 25% wypełniacza w postaci ziaren o średnim rozmiarze większym od 2 mm.
PL425446A 2018-05-02 2018-05-02 Kompozycja odlewu mineralnego PL242381B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425446A PL242381B1 (pl) 2018-05-02 2018-05-02 Kompozycja odlewu mineralnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425446A PL242381B1 (pl) 2018-05-02 2018-05-02 Kompozycja odlewu mineralnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425446A1 PL425446A1 (pl) 2019-11-04
PL242381B1 true PL242381B1 (pl) 2023-02-20

Family

ID=68501255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425446A PL242381B1 (pl) 2018-05-02 2018-05-02 Kompozycja odlewu mineralnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242381B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425446A1 (pl) 2019-11-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8969464B2 (en) Synthetic construction aggregate and method of manufacturing same
CN1872766B (zh) 树脂混凝土
Sutradhar et al. Effect of using waste material as filler in bituminous mix design
US11884591B2 (en) Permeable pavement and cured carbon fiber composition and a related method
Sugapriya et al. Crumb rubber recycling in enhancing damping properties of concrete
Wagaw et al. Evaluation of the performance of brick dust as a filler material for hot asphalt mix design: a case study in Jimma zone
Adigun et al. Cost effectiveness of replacing sand with crushed granite fine (CGF) in the mixed design of concrete
US6099638A (en) Cement composition for modeling
PL242381B1 (pl) Kompozycja odlewu mineralnego
Vivek et al. Polymer concretes for machine tool structures–a review
KR100892884B1 (ko) 아토마이징 처리된 제강슬래그를 포함하는 폴리머 콘크리트조성물 및 그 제조방법
Sravani et al. Experimental study on partial replacement of fine aggregate with waste foundry sand in concrete
WO2007049136A2 (en) Method of making constructional elements
CA2797167C (en) Synthetic aggregate and method of manufacturing same
Ateş Optimization of compression strength by granulometry and change of binder rates in epoxy and polyester resin concrete
EP0967186B1 (en) A particular material suitable for use in construction and methods of making same
CA3137223A1 (en) A permeable pavement system including a permeable pavement composition and a related method
Bayomy¹ Development and analysis of cement-coated aggregates for asphalt mixtures
CH716475B1 (it) Conglomerato per la realizzazione di manti stradali, metodo di produzione di un tale conglomerato e compound.
JPH0210109B2 (pl)
Amartey et al. MECHANICAL PROPERTIES OF PALM KERNEL SHELL ASH BLENDED CEMENT CONCRETE
KR20060011273A (ko) Mma 개질 에코-포러스 콘크리트 및 그 제조방법
JPH0196049A (ja) 無機質押出成形体の製造方法
JPH04201410A (ja) コンクリート成形体製造用樹脂型枠及び該成形体の製造方法
Haghi et al. Applications of expanded polystyrene (EPS) beads and polyamide 66 in civil engineering, Part Two: Stabilization of clayey sand by lime/polyamide-66