PL241990B1 - Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora. - Google Patents
Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora. Download PDFInfo
- Publication number
- PL241990B1 PL241990B1 PL434171A PL43417120A PL241990B1 PL 241990 B1 PL241990 B1 PL 241990B1 PL 434171 A PL434171 A PL 434171A PL 43417120 A PL43417120 A PL 43417120A PL 241990 B1 PL241990 B1 PL 241990B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- clamp
- insulator
- spring
- arms
- clamping
- Prior art date
Links
Landscapes
- Insulators (AREA)
- Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)
Abstract
Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora w sieci elektrycznej, zawierający korpus (1) z kanałem poprzecznym i nad nim zestaw dociskowy z nakładką (3) i dźwigną zaciskową (5) pomiędzy którymi blokowany jest przewód elektryczny. Dolna część korpusu (1) ma szczeliny, w których umieszczone są ramiona dolnej sprężyny (2), a jej końce są połączone regulowanym elementem rozłącznym (6), natomiast do górnej części korpusu (1) przymocowany jest zestaw dociskowy w postaci górnej sprężyny kształtowej (4), której końce zamocowane są w korpusie, a ramiona górnej sprężyny (4) są połączone z nakładką (3) i dźwignią zaciskową (5) i w środkowej części górna sprężyna ma obejmę na zaczep w korpusie (1).
Description
Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy zacisku, który mocuje się z góry do izolatora wykonanego ze szkła, porcelany lub kompozytu, w celu utrzymania napowietrznego przewodu odsłoniętego lub izolowanego dla sieci elektrycznych średniego i niskiego napięcia.
Znany jest z opisu patentowego FR2794576 zacisk, który mocuje się do izolatora wykonanego ze szkła, porcelany lub kompozytu, w celu utrzymania napowietrznego przewodnika, odsłoniętego lub izolowanego, sieci przesyłowej mocy. Podstawa zaciskowa wkręca się w pierścień, który zaciska się we wnęce po bokach izolatora. Zacisk ma dźwignię z uchem na zewnętrznym końcu pręta roboczego. Wewnętrzny koniec dźwigni jest przymocowany za pomocą czopa do podstawy zacisku. Kabel wpasowuje się do półkolistych wgłębień w podstawie zacisku i dźwigni. Dźwignia przesuwa hak, który blokuje go i stanowi zabezpieczenie zamknięcia.
Znany jest również z francuskiego zgłoszenia wynalazku FR2691850, zacisk o zmiennej pojemności zawierający korpus wyposażony w środki mocujące w rowku izolatora, poprzeczny kanał „U” stanowiący szczękę mocującą i dźwignię sterującą. Przewód jest utrzymywany w poziomej rynnie w korpusie za pomocą ruchomej szczęki, na krótkiej dźwigni wychylnej w wystającym wsporniku bocznym. Szczęka jest kontrolowana przez czopy na dźwigni obsługowej. Krótki łącznik z cylindrycznymi łożyskami końcowymi łączy tę dźwignię z regulowanym czopem, umieszczonym na pochyłej podziałce suwaka za pomocą środkowej śruby ślimakowej, w celu dopasowania do średnicy przewodu. Pociągnięta w dół dźwignia dociska szczękę do przewodu, a łącznik się blokuje. Pojedynczy zacisk obsługuje szeroki zakres rozmiarów przewodów i izolatorów.
W stanie techniki występują także inne elementy złączne, które obejmują rynnę i środki zaciskowe na górze izolatora. Bliżej jest to znane z amerykańskich patentów US4134574 i US4178470, w których zaciskanie przewodu odbywa się za pomocą szczęk śrubowych, które są trudne do uruchomienia z ziemi. Rozwiązanie zapewnienia zacisk mocujący do górnej części izolatora, korzystającego ze środków zaciskowych napędzanych, obsługiwanych dźwignią, a zatem uruchamianych bezpośrednio z ziemi za pomocą słupa lub liny serwisowej i może być montowany na wszystkich typach izolatorów, tj. izolatorach kompozytowych lub izolatorach wykonanych ze szkła lub porcelany, wyposażonych w rowek. Wadą tego rodzaju zacisku jest możliwość ucieczki przewodu z górnej części rynny podczas regulacji różnych zacisków linii energetycznej.
Wadą wcześniejszych rozwiązań jest składana konstrukcja, która zawiera dwa osobne elementy - element górny z gwintem wewnętrznym i dolny - dwupołówkowy z gwintem zewnętrznym połączone o-ringiem. Stąd montaż takich zacisków w warunkach pracy na wysokości w różnych warunkach klimatycznych jest kłopotliwy i wymaga wielu czynności montażowych. Generalnie, rozwiązania które składają się górnego korpusu z gwintem toczonym wewnątrz i podstawy w kształcie rozciętego pierścienia z gwintem zewnętrznym połączonym pierścieniem gumowym (o-ring) zwykle przysparzają problemy podczas instalacji produktu na izolatorze - utrudniony dostęp, konieczność poziomowania produktu, produkt może się zakleszczyć na gwincie i nie działać prawidłowo.
Celem wynalazku jest zaproponowanie konstrukcji jednolitej zacisku, który umożliwi szybki montaż przed uruchomieniem linii a następnie możliwość dostosowania, przesuwania przewodu, konserwacji linii bez wyłączania linii i obsługi, regulacji, podnoszenia przewodu z bezpiecznej odległości za pomocą wysięgnika hakowego. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie korpusu w kształcie dzwonu i sprężyn kształtowych.
Istotą wynalazku jest zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora w sieci elektrycznej, zawierający korpus aluminiowy (LM6 zgodne z normą BS1490) z kanałem poprzecznym i nad nim zestaw dociskowy z nakładką aluminiową (LM6 zgodne z normą BS1490) i dźwignią zaciskową wykonaną z tworzywa sztucznego (PA6 GF35 zgodnie z normą ISO527-2), pomiędzy którymi blokowany jest przewód elektryczny w zakresach: 34,4-37,7 mm2 i 54,6-59,7 mm2. Dolna część korpus zacisku ma szczeliny w których umieszczone są ramiona dolnej sprężyny wykonanej z drutu sprężynowego ze stali nierdzewnej średnicy Φ6, a jej końce są połączone regulowanym elementem rozłącznym - nakrętką specjalną o zwężonym kołnierzu dolnym. Do górnej części korpusu przymocowany jest zestaw dociskowy w postaci - górnej sprężyny kształtowej wykonanej z drutu sprężynowego ze stali nierdzewnej średnicy Φ4,5, której końce zamocowane są w korpusie, a ramiona górnej sprężyny są połączone z nakładką i dźwignią zaciskową, a w środkowej części górna sprężyna ma obejmę na zaczep w korpusie.
Końce ramion górnej sprężyny kształtowej są wygięte na zewnątrz pod kątem prostym i są wprowadzone do otworów w korpusie.
Ramiona górnej sprężyny są wprowadzone w uchwyty nakładki, wykonane w górnej części nakładki. Ponadto ramiona górnej sprężyny tworzą pętle, w które wprowadzone są czopy po obu bokach dźwigni zaciskowej.
Natomiast środkowa część górnej sprężyny jest obejmą, na zaczep w korpusie.
Zacisk według wynalazku można instalować na izolatory szklane, porcelanowe i kompozytowe w szerokim zakresie gabarytów. Zastosowanie wiertarko-wkrętarki zapewnia prawidłowe zabezpieczenie produktu na każdym takim izolatorze poprzez zastosowanie odpowiedniego momentu dokręcenia. Przy czym podczas wibracji na linii nie następuje odkręcenie i luzowanie zacisku.
Przewód umieszczony w rynnie korpusu w kształcie „U” i dociśnięty za pomocą nakładki blokującej, skutecznie zabezpiecza go przed wy ślizgiem z tego dwuelementowego uchwytu. Specjalny kształt nakładki pozwala na stosowanie różnych średnic przewodów.
Jednak co istotne, to dzięki zastosowaniu specjalnego kształtu korpusu i dźwigni zaciskowej możliwe jest otwarcie wynalazku z ziemi za pomocą wysięgnika hakowego w celu poprawy/regulacji zwisu przewodu a następnie ponowne zablokowanie przewodu. Operacja ta może odbywać się gdy linia jest pod napięciem. Instalacja urządzenia na izolatorze realizowana jest prosto przez nałożenie zacisku na izolatorze i dokręcenie śruby znajdującej się na boku zacisku za pomocą wiertarko - wkrętarki lub ręcznie.
Stało się to możliwe, gdyż uległa zmianie zasada działania zacisku - powierzchnia dolna korpusu wchodzi w kontakt poniżej linii gardzieli izolatora, natomiast specjalna pozycja sprężyny dolnej podczas zaciskania się jest pozycjonowana w gardzieli izolatora. Powoduje to docisk korpusu do izolatora z równoczesnym jego pozycjonowaniem, natomiast sprężyna dolna blokuje możliwość przemieszczania się zacisku, a także rotację wokół osi izolatora.
Reasumując, podstawowymi zaletami nowej konstrukcji w odniesieniu do istniejących rozwiązań to: jednoczęściowy zestaw - korpus monolit, który zapewnia brak możliwości utraty elementów składowych produktu, szybszy montaż przy zastosowaniu wkrętarki, wyeliminowanie możliwości nieprawidłowego pozycjonowania produktu podczas montażu.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok zacisku zamontowanego na szklanym izolatorze w przekroju, fig. 2 widok izometryczny wyrobu, fig. 3 widok rozstrzelony zespołu rozłożonego na części, pokazujący różne elementy, fig. 4, 5 i 6 są widokami perspektywicznymi przedstawiającymi zacisk, gdy znajduje się on odpowiednio w pozycji otwartej, pozycji odwijania przewodu i pozycji zamkniętej, natomiast fig. 7 przedstawia dwa widoki jednoczęściowego korpusu z kanałem poprzecznym.
Zacisk zawiera jednoczęściowy korpus 1 z kanałem poprzecznym w kształt litery „U”, sprężynę kształtową dolną 2 w formie obejmy wraz ze śrubą 3 oraz zestaw dociskowy składający się ze sprężyny specjalnej górnej 4, nakładki 3, przeznaczonej do blokowania przewodu w kanale w kształcie „U” dla określonego, zarazem dość szerokiego zakresu średnic przewodów i dźwigni zaciskowej 6. Śruba 3 zawiera także podkładkę 7 i nakrętkę 8.
Do korpusu aluminiowego 1 ze specjalnymi szczelinami w dolnej części po bokach włożona jest dolna sprężyna 2 o specjalnym owalnym kształcie, umożliwiającym w centralnej części montaż na izolatorze. Szczeliny to nacięcia równoległe do podstawy korpusu w jego bocznych ściankach, które umożliwiają wprowadzenie w nie ramion dolnej sprężyny 2, która jednocześnie ma przez ścianki korpusu styk z izolatorem umieszczonym pod korpusem. Sprężyna dolna 2 na końcach posiada specjalny kształt umożliwiający spięcie jej do korpusu 1 za pomocą regulowanego elementu rozłącznego, na przykład śruby z podkładką 7 i nakrętką 8. Innymi słowy końce ramion 2 są wyprofilowane i tworzą okrągłe obejmy dla wprowadzenia elementów regulowanego elementu rozłącznego, który łączy ją z korpusem. Do górnej części korpusu przymocowany jest zestaw dociskowy w skład którego wchodzą - górna sprężyna kształtowa 4, nakładka 3 o określonym zakresie średnic przewodów i dźwignia zaciskowa 5. Zestaw dociskowy jest przymocowany do otworów w górnej części korpusu. Specjalny kształt górnej sprężyny kształtowej, w zestawie dociskowym, umożliwia blokowanie środkowej części tej sprężyny - obejmy na wystającej części korpusu - na zaczepie. Wspomniany zaczep na korpusie znajduje się po przeciwnej stronie aniżeli końce wspomnianej górnej sprężyny 4, które wygięte na zewnątrz pod kątem prostym są wprowadzone do otworów w korpusie. Równoległe i górne ramiona górnej sprężyny 4 są wprowadzone w uchwyty, wykonane w górnej części nakładki 3. Następnie ramiona górnej sprężyny 4 tworzą pętle, w które wprowadzone są czopy po obu bokach dźwigni zaciskowej 5. Następnie górna sprężyna 4 w środkowej części tworzy obejmę skierowaną w dół, która zahacza o zaczep na korpusie.
Przewód umieszczony w korpusie 1, w jej rynnie w kształcie „U” i dociśnięty za pomocą nakładki blokującej 3 jest zabezpieczony przed wyślizgiem. Specjalny kształt nakładki 3 pozwala na stosowanie różnych średnic przewodów, geometria nakładki pozwala na kontrolowany wyślizg przewodu w zakresie sił. Dzięki zastosowaniu specjalnego kształtu korpusu i dźwigni zaciskowej możliwe jest otwarcie zacisku z ziemi za pomocą wysięgnika hakowego w celu poprawy, regulacji zwisu przewodu, a następnie ponowne zablokowanie przewodu. Operacja ta może odbywać się gdy linia jest pod napięciem.
Instalacja urządzenia na izolatorze polega na nałożeniu zacisku na izolator i za pomocą wiertarko - wkrętarki ze sprecyzowanym momentem dokręcenia lub ręcznie dokręca się śrubę znajdującą się na boku zacisku. Zacisk ustala się przez obroty na izolatorze tak, aby kierunek rynny w kształcie „U” był zgodny z kierunkiem położenia przewodu. Kiedy korpus jest przymocowany do górnej części izolatora nieruchomo, możliwe jest odchylenie zestawu dociskowego tak, aby umożliwić usytuowanie przewodu w rynnie. Po umieszczeniu przewodu w rynnie, wysięgnikiem hakowym zamyka się zestaw dociskowy, łapiąc w tym celu za dźwignię zaciskową ze specjalnym otworem montażowym na wolnym końcu dźwigni. Aby zablokować przewód należy opuścić zestaw dociskowy aż nakładka zetknie się z przewodem, a zestaw mocujący zatrzaśnie się na wystającej części korpusu. Aby otworzyć zacisk należy unieść przedni koniec dźwigni zaciskowej.
Claims (5)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora w sieci elektrycznej, zawierający korpus (1) z kanałem poprzecznym i nad nim zestaw dociskowy z nakładką (3) i dźwigną zaciskową (5) pomiędzy którymi blokowany jest przewód elektryczny, znamienny tym, że dolna część korpusu (1) ma szczeliny, w których umieszczone są ramiona dolnej sprężyny (2), a jej końce są połączone regulowanym elementem rozłącznym (6), natomiast do górnej części korpusu (1) przymocowany jest zestaw dociskowy w postaci górnej sprężyny kształtowej (4), której końce zamocowane są w korpusie, a ramiona górnej sprężyny (4) są połączone z nakładką (3) i dźwignią zaciskową (5) i w środkowej części górna sprężyna ma obejmę na zaczep w korpusie (1).
- 2. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że końce ramion górnej sprężyny kształtowej (4) są wygięte na zewnątrz pod kątem prostym i są wprowadzone do otworów w korpusie.
- 3. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że ramiona górnej sprężyny (4) są wprowadzone w uchwyty nakładki (3), wykonane w górnej części nakładki.
- 4. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że ramiona górnej sprężyny (4) tworzą pętle, w które wprowadzone są czopy po obu bokach dźwigni zaciskowej (5).
- 5. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że środkowa część górnej sprężyny (4) jest obejmą, na zaczep w korpusie.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL434171A PL241990B1 (pl) | 2020-06-03 | 2020-06-03 | Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora. |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL434171A PL241990B1 (pl) | 2020-06-03 | 2020-06-03 | Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora. |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL434171A1 PL434171A1 (pl) | 2021-12-06 |
PL241990B1 true PL241990B1 (pl) | 2023-01-02 |
Family
ID=80002111
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL434171A PL241990B1 (pl) | 2020-06-03 | 2020-06-03 | Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora. |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL241990B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR3136313A1 (fr) | 2022-06-07 | 2023-12-08 | Preformed Line Products France | Pince de serrage d’un conducteur électrique aérien, destinée à être fixée sur un isolateur, à serrage et fixation améliorés. |
-
2020
- 2020-06-03 PL PL434171A patent/PL241990B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL434171A1 (pl) | 2021-12-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU2018312333B2 (en) | Electrical power line clamping insulator | |
US8500073B2 (en) | Hinged bushing suspension clamp and method for using said clamp | |
US3999340A (en) | Insulating cover and clamp for guy wires or covers | |
US11721964B2 (en) | Self-seating damper clamp | |
US9373919B1 (en) | Adjustable metal-clad cable/flexible metallic conduit electrical connector | |
KR101865401B1 (ko) | 배전선 위치 조정장치 | |
RU2321935C1 (ru) | Подвесной зажим для кабеля низкого напряжения | |
UA124571C2 (uk) | Ізолятор | |
PL241990B1 (pl) | Zacisk do mocowania napowietrznego przewodu elektrycznego, odsłoniętego lub izolowanego, do izolatora. | |
CA1102889A (en) | Insulator for electrical conductors and method of stringing such conductors on insulators | |
US7946547B2 (en) | Universal clamp | |
KR101885223B1 (ko) | 가공송전 철탑의 스페이서장치 | |
US9362733B2 (en) | Insulator cover for electrical distribution systems | |
US4461521A (en) | Strand hanger bracket with common ground connections | |
US20030082948A1 (en) | Lighting fixture mounting apparatus | |
US11569648B2 (en) | Joint-use bracket for installing communication lines on utility pole | |
US12027287B2 (en) | Insulated electric cord | |
CN106169717B (zh) | 地电位快装防风偏合成绝缘子导线安装工具 | |
KR20220033753A (ko) | 간접활선용 전선 안전걸이 | |
EP2814119A1 (en) | An electrical component | |
KR100795368B1 (ko) | 전선케이블용 경완금 연결장치 | |
RU225380U1 (ru) | Устройство регулирования натяжения проводника | |
CN219554445U (zh) | 一种电力工程线缆支撑装置 | |
KR100830200B1 (ko) | 가공전선의 절연용 랙크를 갖춘 전신주 | |
KR20190018219A (ko) | 클램프와 절연애자 체결기구 |