PL241860B1 - Wyrób pilingujący do ust - Google Patents

Wyrób pilingujący do ust Download PDF

Info

Publication number
PL241860B1
PL241860B1 PL433775A PL43377520A PL241860B1 PL 241860 B1 PL241860 B1 PL 241860B1 PL 433775 A PL433775 A PL 433775A PL 43377520 A PL43377520 A PL 43377520A PL 241860 B1 PL241860 B1 PL 241860B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
product
loops
skin
pocket
elastane
Prior art date
Application number
PL433775A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433775A1 (pl
Inventor
Ewa DUDZIC
Ewa Dudzic
Monika ŻOCHOWSKA
Monika Żochowska
Original Assignee
Phenicoptere Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Phenicoptere Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Phenicoptere Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL433775A priority Critical patent/PL241860B1/pl
Publication of PL433775A1 publication Critical patent/PL433775A1/pl
Publication of PL241860B1 publication Critical patent/PL241860B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K7/00Body washing or cleaning implements
    • A47K7/02Bathing sponges, brushes, gloves, or similar cleaning or rubbing implements
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B1/00Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes
    • D04B1/22Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes specially adapted for knitting goods of particular configuration

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest wyrób pilingujący do ust stanowiąca wytwór włókienniczy, stworzony z polimerowych tworzyw sztucznych, charakteryzujący się tym, że posiada kieszeniowy kształt umożliwiający wsunięcie do wnętrza kieszeni dowolnego palca dłoni, i który tworzony jest przez warstwę wewnętrzną, zawierającą od 95,8% do 95,9% poliamidu oraz od 4,1 do 4,2 elastanu oraz warstwę zewnętrzną zawierającą od 82,8% do 83,0% wiskozy, od 15,8% do 16,0% poliamidu oraz 1,2% elastanu, przy czym w warstwie zewnętrznej występuje struktura naprężona w postaci ułożonych pionowo wątków umieszczonych pomiędzy nitkami osnowy oraz struktura falista tworzona przez wysunięte poza strukturę naprężoną pętelki (5), stanowiące przedłużenie nitek osnowy, przy czym pętelki (5) skręcone są wokół własnej osi i posiadają umieszczone wzdłużnie liniowe rowki (6).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wyrób pilingujący do ust, mający swoje zastosowanie do usuwaniu martwych części naskórka i oczyszczania skóry ust.
Piling to dopuszczalna językowo fonetyczna pisownia, pochodzącego z języka angielskiego słowa peeling i oznacza zabieg kosmetyczny wykonywany w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka (źródło: Internetowy Słownik języka polskiego PWN).
Skóra ust jest o wiele cieńsza niż skóra ciała, przez co szybciej widać na niej oznaki starzenia. Usta nie posiadają warstwy ochronnej oraz gruczołów łojowych, tworzących na skórze cienką warstwę lipidową, która zapobiega utracie wilgoci. Z tego powodu usta dość łatwo ulegają spierzchnięciu i przesuszeniu.
Ponadto, podczas całego dnia skóra ust poddawana jest działaniu wielu produktów przeznaczonych do jej upiększania i ochrony, zwłaszcza takich jak pomadki, kredki, błyszczyki, balsamy, serum i pilingi.
Poza kosmetykami na skórze gromadzi się również wszelkiego rodzaju wydzielina, w postaci kurzu, cząsteczek dymu papierosowego oraz innych zanieczyszczeń środowiskowych. Niekorzystne działanie na skórę ust ma także opalanie w solarium.
W wyniku powyższych działań dochodzi do zatykania się porów skóry, rogowacenia naskórka, a w efekcie do zaburzenia jej oddychania i regeneracji. To z kolei powoduje często niekorzystną zmianę barwy oraz pojawienie się niepożądanych efektów dermatologicznych.
Dlatego też ważne jest, aby regularnie aplikować działania, które mają na celu skuteczne oczyszczanie skóry ust, zwłaszcza przed udaniem się na spoczynek.
Powszechnie w tym celu stosuje się środki chemiczne w postaci pianek, mających konsystencję, która nie doprowadzi do przesuszeń i podrażnień. Często kosmetyki takie uzupełniane są przez kwas hialuronowy, glikol, glicerynę, Wit. A, E, czy mocznik. Innym sposobem jest zmywalne mleczko, które dodatkowo wygładzi i odżywi naskórek ust. W jego składzie często znajduje się kolagen i antyoksydanty.
Niekiedy, zwłaszcza w przypadku ust mających tendencję do przesuszania się stosuje się produkty z allantoiną, d-pantenolem i ceramidami.
Znane są domowe sposoby polegające na stworzeniu specjalnej pilingującej mieszaniny cukrowej powstałej z oliwy z oliwek albo miodu z dodatkiem cukru. Tak powstały wytwór wciera się w wargi przez około minutę. Podobne wytwory do ust można wykonać również z nierafinowanego oleju kokosowego z cukrem oraz kilkoma kroplami olejku jojoba.
Znane są także wyroby włókiennicze, zawierające sploty, zestawienia lub mieszanki włókien pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Wyroby te swoje właściwości czyszczące zawdzięczają obecności włókien o przekrojach kołowych, eliptycznych, wielobocznych lub nieregularnych, a ich zdolność zbierania zanieczyszczeń osiągana jest poprzez tworzenie wyrobów o odpowiednim zagęszczeniu włókien, które sprawia, że zanieczyszczenia zbierane są ze skóry. Po zakończonym zabiegu pozostałości usuwane są najczęściej przez mycie wyrobu pod wodą.
Znany jest patent o nr EP 2431512B1, stanowiący włókienniczy wyrób czyszczący zawierający wieloramienne włókna z tworzywa lub tworzyw sztucznych mające w przekroju kształt teownika, kształt litery L, Y, X lub innej struktury wieloramiennej z ramionami osadzonymi poosiowo do włókna stosowany do czyszczenia twardych powierzchni, takich jak podłogi lub powierzchni kuchennych, do usuwania makijażu, czyszczenia lub odświeżenia skóry podczas podróży.
Z polskiego opisu patentowego nr PL199701 znany jest wyrób będący tamponem do usuwania makijażu, wytworzony na bazie hydrofilowych włókien bawełnianych, który ma zewnętrzną powierzchnię licową przeznaczoną do nakładania na skórę produktów wodnych, przy czym zewnętrzna powierzchnia licowa wyrobu zawiera środek opóźniający wchłanianie produktów wodnych. Wyrób według wynalazku stosuje się także do nakładania na skórę produktów pielęgnacyjnych, takich jak produkty kosmetyczne.
Znany jest ponadto włókninowy wyrób włóknisty, będący przedmiotem wynalazku o nr PCT/US2007/003745, zawierający wieloramienne włókna znajdujący zastosowanie w przemyśle, akustyce, rolnictwie, utrzymywaniu czystości i przemyśle opakowań. Wyrób ma postać ściereczki i służy do czyszczenia powierzchni suchych i mokrych. Włókna posiadają ramiona wykonane jest z poliolefin wybranych z grupy obejmującej polietylen, polipropylen oraz ich kopolimery, przy czym średnia gęstość liniowa włókna wynosi od 0,8 do 6 denierów.
PL 241 860 B1
Ze zgłoszenia międzynarodowego nr WO9843523 znana jest rękawiczka kosmetyczna służąca do mechanicznego usuwania makijażu, czy szerzej do czyszczenia powierzchni ciała, wykonana z materiału o splocie trykotowym wytworzonego na, gdzie każde włókno materiału ma gęstość liniową poniżej 1 dtex, a materiał wykonany jest w całości z poliestru.
Z europejskiego opisu wynalazku nr EP0819393 znany jest tampon, kosmetyczny do usuwania makijażu mający korpus środkowy, wykonany z chłonnego materiału, korzystnie zgrzeblonej bawełny, umieszczony pomiędzy dwiema warstwami pomocniczymi wykonanymi z nietkanego materiału włókienniczego.
W obecnym stanie techniki brak jest rozwiązania, dedykowanego usuwaniu martwych części naskórka i oczyszczaniu skóry ust, które zapewniałoby skuteczne i szybkie przeprowadzenie zabiegu.
Wyroby będące w stanie techniki to wytwory przeznaczone do skóry twarzy, a ich stosowanie wobec ust, chociaż możliwe i wykonalne nie daje oczekiwanego rezultatu kosmetycznego.
Rozwiązanie według wynalazku eliminuje te niedogodności, dostarczając wytwór, za pomocą którego proces pilingu skóry ust jest możliwy i efektywny.
Istotą wynalazku jest wyrób pilingujący do ust stanowiący wytwór włókienniczy, stworzony z polimerowych tworzyw sztucznych, charakteryzujący się tym, że posiada kieszeniowy kształt umożliwiający wsunięcie do wnętrza kieszeni dowolnego palca dłoni, i który tworzony jest przez warstwę wewnętrzną, zawierającą od 95,8% do 95,9% poliamidu oraz od 4,1 do 4,2 elastanu oraz warstwę zewnętrzną, zawierającą od 82,8% do 83,0% wiskozy, od 15,8% do 16,0% poliamidu oraz 1,2% elastanu, przy czym w warstwie zewnętrznej występuje struktura naprężona w postaci ułożonych pionowo wątków, umieszczonych pomiędzy nitkami osnowy oraz struktura falista tworzona przez wysunięte poza strukturę naprężoną pętelki, stanowiące przedłużenie nitek osnowy, przy czym pętelki skręcone są wokół własnej osi i posiadają umieszczone wzdłużnie liniowe rowki.
Korzystnie, u wejścia do kieszeni zamocowany jest ściągacz.
Przedmiot wynalazku został bliżej zaprezentowany na rysunku.
Fig. 1 prezentuje wyrób pilingujący do ust na fotografii w widoku poglądowym. Ujęto warstwę zewnętrzną 2 od strony wierzchniej, czyli czyszczącej, w której widać pętelki 5, tworzące strukturę falistą. U wejścia do kieszeni 7 znajduje się zamocowany ściągacz 8. Dla lepszego zobrazowania rozmiarów wyrobu umieszczono obok niego pisak 9.
Fig. 2, 3 i 4 to prezentacja wyrobu w postaci fotografii uzyskanej ze skaningowego mikroskopu elektronowego.
Na fig. 2 ujęto warstwę wewnętrzną 1 powiększoną 300 razy.
Fig. 3 prezentuje warstwę zewnętrzną 2 od strony spodniej, powiększoną 50 razy. Ujęto strukturę naprężoną zbudowaną przez wątki 3, umieszczone pomiędzy nitkami osnowy 4.
Fig. 4 to prezentacja wiązki pętelkowej 5, powiększonej 1000 razy. Skręcone wokół własnej osi pętelki 5 posiadają umieszczone wzdłużnie liniowe rowki 6. W przekroju pojedynczego pętelka 5 widać jak liniowe rowki 6 tworzą powierzchnię szorstką.
Zastosowany w wynalazku poliamid to materiał stukrotnie cieńszych od ludzkiego włosa, a co za tym idzie, woda wnikająca w jego strukturę szybciej paruje, a cząsteczki substancji znajdujących się na skórze ust wnikają do wnętrza, zwłaszcza pętelek.
Obecność elastanu zapewnia elastyczne dopasowywanie się wyrobu do nierówności skóry ust oraz gwarantuje wytrzymałość wytworu podczas jego używania za pomocą dowolnego palca dłoni.
Wiskoza natomiast, stanowiąca imitację jedwabiu oraz wełny efektywnie pochłania wilgoć, ponadto jest materiałem hipoalergicznym i cechuje się anty statycznością.
Wysunięte poza strukturę naprężoną pętelki 5, skręcone są wokół własnej osi i posiadają umieszczone wzdłużnie liniowe rowki 6, które powodują powstanie struktury chropowatej, co jeszcze bardziej potęguje efekt pilingujący.
Aby skutecznie dokonać zabiegu oczyszczania skóry ust z użyciem wyrobu pilingującego do ust według wynalazku należy po namoczeniu w wodzie wykonać nim według wynalazku ruch posuwisty w jedną stronę. To powoduje zmianę położenia poszczególnych pętelek i ich okręcanie się wokół własnych osi. Następnie należy wykonać także kołowy ruch posuwisty, ale w stronę przeciwną. Takie działanie skutkuje powrotem pętelek do pozycji pierwotnej, a więc przed zmianą pętelek.
W wyniku tak powtarzających się ruchów każde włókno z osobna działa na warstwę zanieczyszczeń spoczywających na skórze, powodując ich odrywanie się od ust. Działanie to można porównać do procesu skrawania, ale z użyciem materii miękkiej.
PL 241 860 B1
Wyrób według wynalazku stanowi ponadto rodzaj masażu skóry ust, który poprawia ukrwienie warg, nadając im zdrowy oraz czerwony kolor.
Zaprezentowany wynalazek pozwala na dokładne zmycie wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń ze skóry ust tylko z użyciem wody, a co za tym idzie prezentowany wytwór skutecznie zastępuje stosowane do tej pory chemiczne produkty w postaci pianek i mleczek.
Zastosowany ściągacz podtrzymujący pozwala na stabilne utrzymywanie się wyrobu na dowolnym palcu dłoni, podczas wykonywania zabiegu pilingującego.
W efekcie uzyskujemy produkt, który znacznie obniża koszty procesu pilingującego, a z uwagi na brak konieczności używania środków zawierających substancje chemiczne może być przeznaczony dla osób, które cierpią na zaburzenia alergiczne lub inne problemy dermatologiczne.
Szczególne zastosowanie znajdzie on także u młodych kobiet, będących w procesie dojrzewania, u których dochodzi do zaburzeń i wahania gospodarki hormonalnej oraz osób cierpiących na problemy skórne z uwagi na źle dobrane kosmetyki, przyjmowane leki, wirusy, bakterie oraz negatywne wpływy środowiska.
Innym istotnym walorem jest także możliwość stosowania wytworu według wynalazku w podróży, bowiem jego niewielkie rozmiary pozwalają na umieszczenie go, nawet w małej damskiej torebce.
Wyrób pilingujący do ust znajdzie swoje zastosowanie do usuwaniu martwych części naskórka i skutecznego oczyszczania skóry ust.

Claims (2)

1. Wyrób pilingujący do ust stanowiący wytwór włókienniczy, stworzony z polimerowych tworzyw sztucznych, znamienny tym, że posiada kieszeniowy kształt umożliwiający wsunięcie do wnętrza kieszeni dowolnego palca dłoni, i który tworzony jest przez warstwę wewnętrzną (1), zawierającą od 95,8% do 95,9% poliamidu oraz od 4,1 do 4,2 elastanu oraz warstwę zewnętrzną (2), zawierającą od 82,8% do 83,0% wiskozy, od 15,8% do 16,0% poliamidu oraz 1,2% elastanu, przy czym w warstwie zewnętrznej (2) występuje struktura naprężona w postaci ułożonych pionowo wątków (3), umieszczonych pomiędzy nitkami osnowy (4) oraz struktura falista tworzona przez wysunięte poza strukturę naprężoną pętelki (5), stanowiące przedłużenie nitek osnowy (4), przy czym pętelki (5) skręcone są wokół własnej osi i posiadają umieszczone wzdłużnie liniowe rowki (6).
2. Wyrób według zastrz. 1, znamienny tym, że u wejścia do kieszeni (7) zamocowany jest ściągacz (8).
PL433775A 2020-04-29 2020-04-29 Wyrób pilingujący do ust PL241860B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433775A PL241860B1 (pl) 2020-04-29 2020-04-29 Wyrób pilingujący do ust

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433775A PL241860B1 (pl) 2020-04-29 2020-04-29 Wyrób pilingujący do ust

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433775A1 PL433775A1 (pl) 2021-11-02
PL241860B1 true PL241860B1 (pl) 2022-12-19

Family

ID=78595283

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433775A PL241860B1 (pl) 2020-04-29 2020-04-29 Wyrób pilingujący do ust

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241860B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433775A1 (pl) 2021-11-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2321941T3 (es) Articulo cosmetico adaptado al mojado y a la desintegrcion.
DE2402887C3 (de) Mittel zur Behandlung der menschlichen Haut
RU140472U1 (ru) Гидрофильная салфетка для ухода за кожей
AU2006309302A1 (en) Two-sided personal-care appliance for health, hygiene, and/or environmental application(s); and method of making said two-sided personal-care appliance
KR20220042434A (ko) 메이크업 제거용 무수 조성물 및 물품
JP2003199623A (ja) 毛髪用シートブラシ
BRPI0710672A2 (pt) artigo para cuidados pessoais
PL241860B1 (pl) Wyrób pilingujący do ust
KR102089731B1 (ko) 원스텝 버블 클렌징 패드
KR20210134653A (ko) 메이크업 제거용 조성물 및 물품
US20150366413A1 (en) Cleansing textile device especially for makeup removal
US20090110466A1 (en) All natural vegetable fiber exfoliating cloth
US5958388A (en) Material and method for removing sebum from human skin
KR20140002299U (ko) 화장용 골드 양면 패드
KR102112055B1 (ko) 두피와 헤어의 피지 세정용 장갑
US11660256B2 (en) Perforated cosmetic cloth
JP2012102034A (ja) 角質除去シート
DE102022101414B4 (de) Tattoo tücher
WO2021192985A1 (ja) 不織布およびその製造方法、ならびに液体含浸シートおよび拭き取りシート
KR200438898Y1 (ko) 거즈형태의 화장솜
KR200236464Y1 (ko) 양면의 거칠기를 달리하는 때밀이 타월
JPH048870Y2 (pl)
JP3532505B2 (ja) 洗浄用基材
JPH0310987Y2 (pl)
DE102014008682B4 (de) Kosmetikvlies zur Hautreinigung / -pflege