PL241689B1 - Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym - Google Patents

Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym Download PDF

Info

Publication number
PL241689B1
PL241689B1 PL436433A PL43643320A PL241689B1 PL 241689 B1 PL241689 B1 PL 241689B1 PL 436433 A PL436433 A PL 436433A PL 43643320 A PL43643320 A PL 43643320A PL 241689 B1 PL241689 B1 PL 241689B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pipe
profile
section
profiling
square
Prior art date
Application number
PL436433A
Other languages
English (en)
Other versions
PL436433A1 (pl
Inventor
Stanisław Kut
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL436433A priority Critical patent/PL241689B1/pl
Publication of PL436433A1 publication Critical patent/PL436433A1/pl
Publication of PL241689B1 publication Critical patent/PL241689B1/pl

Links

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia przedstawionym na rysunku jest sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym, w którym profil wyjściowy o przekroju okrągłym umieszczany jest pomiędzy dwoma walcami kształtującymi narzędzia mającymi profil roboczy V-kształtny z dwoma wybraniami na każdej jego powierzchni, które utworzone są od naroża tego profilu roboczego do jego środkowej części pod kątem ostrym o wartości od 3° do 6°. Poprzez działanie tych walców kształtujących formowany jest profil wstępny, który umieszczany jest następnie pomiędzy dwoma walcami kalibrującymi i poprzez ich działanie na profil wstępny formowana jest rura. W tym nowym sposobie profilowania rury, profil wyjściowy stosuje się o obwodzie większym od 2% do 10% w stosunku do obwodu formowanej rury.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym prowadzony z wykorzystaniem narzędzi mających postać walców.
Główną zaletą rur o przekroju kwadratowym jest ich estetyczny wygląd w porównaniu z innymi profilami hutniczymi oraz ich wszechstronne zastosowanie w różnego rodzaju konstrukcjach, przede wszystkich jako elementy nośne. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, przemyśle maszynowym, transportowym, meblarskim oraz w typowych konstrukcjach stalowych. Rury o przekroju kwadratowym charakteryzują się prostą formą oraz dużą wytrzymałością w stosunku do ich masy. Z uwagi na zdolność metali do umocnienia odkształceniowego podczas obróbki plastycznej na zimno rury kwadratowe profilowane na zimno mają wyższe parametry wytrzymałościowe niż rury o takich samych przekrojach i z tych samych gatunków materiałów kształtowane na gorąco, dlatego profilowanie rur przeprowadzane jest głównie na zimno.
Z opisu patentowego KR10138115B1 znana jest rura o przekroju kwadratowym i zaokrąglonych narożach, których promień krzywizny wynosi od 8 do 20.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku JPH03285713A znany jest sposób wytwarzania rury o przekroju kwadratowym, w którym rurę o przekroju okrągłym umieszcza się pomiędzy dwoma matrycami z wnękami o kształtach kątów prostych i tymi matrycami działa się na rurę. Następnie tę rurę obraca się o 90° i ponownie matrycami działa się na rurę. Czynność powtarza się. Ostateczny kształt rury uzyskuje się na prasie.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku JP2007044761A znany jest sposób wytwarzania rury o przekroju kwadratowym, w którym rurę o przekroju okrągłym umieszcza się pomiędzy matrycą jedno wnękową górną i matrycą jednownękową dolną, przy czym wnęki matryc są V-kształtne i poprzez działanie tych matryc na rurę o przekroju okrągłym, kształtowana jest rura o przekroju kwadratowym.
Znane obecnie rury o przekroju kwadratowym są wytwarzane zwłaszcza poprzez gięcie na walcach z wykorzystaniem profilarek do rur lub poprzez gięcie przez przeciąganie. W tych znanych sposobach wsad dostarczany jest najczęściej w postaci pasów blachy rozwijanych z kręgów. Te znane sposoby wykorzystywane są do wytwarzania rur ze szwem, w szczególności zgrzewanych lub spawanych. Innym znanym ze stosowania sposobem wytwarzania rur o przekroju kwadratowym jest profilowanie na walcach, który został przedstawiony schematycznie na pos. I—IV. W tym znanym sposobie wykorzystywany jest wsad do profilowania, który stanowi rura o przekroju okrągłym o odpowiednio dobranej średnicy zewnętrznej i grubości ścianki. Ten znany sposób umożliwia profilowanie rur zarówno ze szwem jak i bez szwu. Na pos. V pokazano profil rury o przekroju okrągłym przed profilowaniem i rury o przekroju kwadratowym wytworzonej z tej rury o przekroju okrągłym. Do prowadzenia sposobu profilowania na walcach wykorzystywane są profilarki wielowalcowe, na których prowadzi się stopniową zmianę kształtu profilu formowanego w kolejnych klatkach walcowniczych w wyniku zmniejszania odległości pomiędzy osiami walców. Znane jest również profilowanie z wykorzystaniem walcarki z jedną klatką walcowniczą, wówczas rura profilowana jest w kilku przejściach, przy czym po każdym przejściu zmniejszana jest odległość pomiędzy osiami walców, aż do uzyskania pożądanego kształtu profilu rury. Znane walce do profilowania mają profil roboczy w kształcie rowka V-kształtnego o prostoliniowym zarysie i kącie wierzchołkowym wynoszącym 90°.
Średnica profilu wyjściowego dobierana jest przy założeniu równości obwodów rury okrągłej stanowiącej ten profil wyjściowy i wytwarzanej rury kwadratowej, przez co średnicę profilu wyjściowego oblicza się ze wzoru:
^ = -·(4α-87ϊ + 2^) π gdzie:
a - wysokość profilu,
R - promień zaokrąglenia naroży.
W obecnie znanych sposobach kształtowania rur o przekroju kwadratowym na zimno z rury okrągłej, umocnienie materiału następuje w wyniku odkształceń plastycznych, które skoncentrowane są przede wszystkim w obszarze naroży, z tym, że odkształcenia te są niewielkie, a ich rozkład na przekroju poprzecznym rury jest podobny do uzyskanego podczas gięcia plastycznego co pokazano na pos. VI. W oznaczonych na pos. VI obszarach, materiał rury ulega umocnieniu odkształceniowemu, przez co
PL 241 689 B1 wytrzymałość rury zwiększa się w porównaniu do rury profilowanej na gorąco lub na zimno poddanej wyżarzaniu rekrystalizującemu.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego sposobu profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym, który umożliwi otrzymanie rury o większej wytrzymałości od rur uzyskiwanych dotychczas znanymi sposobami.
Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym prowadzony jest tak, że profil wyjściowy o przekroju okrągłym umieszczany jest pomiędzy dwoma walcami kształtującymi narzędzia mającymi profil roboczy V-kształtny z dwoma wybraniami na każdej jego powierzchni, które utworzone są od naroża tego profilu roboczego do jego środkowej części pod kątem ostrym o wartości od 3° do 6°, przy czym poprzez działanie tych walców kształtujących formowany jest profil wstępny, który umieszczany jest następnie pomiędzy dwoma walcami kalibrującymi i poprzez ich działanie na profil wstępny formowana jest rura, według wynalazku charakteryzuje się tym, że profil wyjściowy stosuje się o obwodzie większym od 2% do 10% w stosunku do obwodu formowanej rury.
W nowym sposobie profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym wzrost wytrzymałości wytwarzanej rury uzyskuje się poprzez znaczne zwiększenie wartości odkształceń plastycznych podczas profilowania na zimno, które uzyskiwane są w wyniku dodatkowych obciążeń ściskających - spęcznienia materiału, zwłaszcza w obszarze naroży. Dzięki wystąpieniu dodatkowego spęcznienia, ukształtowana rura jest bardziej wytrzymała od rur uzyskiwanych dotychczas znanymi sposobami, zwłaszcza podczas zginania, skręcania lub rozciągania.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym pos. I - IV przedstawia znany sposób wytwarzania rury o przekroju kwadratowym w widoku schematycznym, pos. V - profil rury o przekroju okrągłym i profil rury o przekroju kwadratowym wytworzonej z tej rury o przekroju okrągłym, pos. VI - rurę w przekroju poprzecznym z uwidocznionymi odkształceniami, fig. 1 - walce kształtujące narzędzia do profilowania rur, zwłaszcza o przekroju kwadratowym w przekroju poprzecznym, fig. 2 - profil wyjściowy umieszczony pomiędzy walcami kształtującymi w przekroju porzecznym, fig. 3 - formowanie profilu wstępnego pomiędzy walcami kształtującymi w przekroju poprzecznym, fig. 4 - ostatni etap formowania profilu wstępnego pomiędzy walcami kształtującymi w przekroju poprzecznym, fig. 5 - formowanie rury pomiędzy walcami w widoku poprzecznym, natomiast fig. 6 - rurę w przekroju poprzecznym z uwidocznionymi odkształceniami.
Do stosowania sposobu profilowania rur, zwłaszcza o przekroju kwadratowym wykorzystywane jest narzędzie, które ma postać dwóch walców kształtujących 1,2: walca kształtującego górnego 1 oraz walca kształtującego dolnego 2. Każdy z tych walców kształtujących 1,2 ma profil roboczy kształtujący 3 V-kształtny, który na każdej z jego powierzchni ma dwa wybrania 4, które utworzone są od naroża profilu roboczego kształtującego 3 do jego środkowej części pod kątem α o wielkości od 3° do 6°.
Sposób profilowania rur, zwłaszcza o przekroju kwadratowym, według wynalazku, w pierwszym przykładzie realizacji prowadzi się tak, że w celu uformowania pierwszej rury 5a o przekroju kwadratowym, wysokości a = 25 mm i obwodzie zewnętrznym 94 mm, pierwszy profil wyjściowy 6a o obwodzie zewnętrznym większym o 7% w stosunku do obwodu formowanej pierwszej rury 5a wynoszącym 100,6 mm umieszcza się pomiędzy walcem kształtującym górnym 1 a walcem kształtującym dolnym 2 narzędzia do profilowania rur 5a, 5b. Pierwszy profil wyjściowy 6a wykonany jest ze stali o umownej granicy plastyczności Ro,2 = 418 MPa oraz o krzywej umocnienia opisanej równaniem potęgowym Hollomona w postaci σpι = 550 φ0,044 [MPa]. Grubość ścianki formowanej pierwszej rury 5a wynosi t = 2 mm. Poprzez działanie tych walców kształtujących 1,2 formuje się pierwszy profil wstępny 7a, który umieszcza się następnie pomiędzy walcem górnym 8 a walcem dolnym 9, których profil roboczy 10 jest V-kształtny. Poprzez działanie walców 8, 9 na pierwszy profil wstępny 7a formuje się pierwszą rurę 5a o przekroju kwadratowym i wysokości a = 25 mm.
Dla porównania wykonuje się drugą rurę 5b o przekroju kwadratowym, z drugiego profilu wyjściowego 6b mającego postać rury okrągłej o obwodzie zewnętrznym wynoszącym 94 mm. Ten drugi profil wyjściowy 6b umieszcza się pomiędzy walcem kształtującym górnym 1 a walcem kształtującym dolnym 2 narzędzia do profilowania rur 5a, 5b. Grubość ścianki formowanej drugiej rury 6b jest taka sama jak pierwszej rury 5a i wynosi t = 2 mm. Poprzez działanie tych walców kształtujących 1, 2 formuje się drugi profil wstępny 7b, który umieszcza się następnie pomiędzy walcem górnym 8 a walcem dolnym 9, których profil roboczy 10 jest V-kształtny. Poprzez działanie walców 8, 9 na drugi profil wstępny 7b formuje się drugą rurę 5b o przekroju kwadratowym i tej samej wysokości a = 25 mm co pierwszą rurę 5a.
Następnie przeprowadza się badania wytrzymałościowe rur 5a, 5b. Zastosowanie pierwszego profilu wyjściowego 6a o większym obwodzie oraz drugiego profilu wyjściowego 6b, którego obwód jest
PL 241 689 Β1 równy obwodowi formowanej rury 5a, 5b powoduje w przypadku pierwszej rury 5a ponad 20% wzrost maksymalnej wartości momentu gnącego w próbie gięcia czystym momentem gnącym w zakresie odkształceń sprężystych w porównaniu do drugiej rury 5b.
Sposób profilowania rur, zwłaszcza o przekroju kwadratowym, według wynalazku, w drugim przykładzie realizacji, taki jak w przykładzie pierwszym, z tym, że w celu uformowania pierwszej rury 5a o przekroju kwadratowym oraz obwodzie wynoszącym 94 mm pierwszy profil wyjściowy 6a stosuje się o obwodzie większym o 2% w stosunku do formowanej pierwszej rury 5a wynoszącym 96 mm.
Sposób profilowania rur, zwłaszcza o przekroju kwadratowym, według wynalazku, w trzecim przykładzie realizacji, taki jak w przykładzie pierwszym, z tym, że w celu uformowania pierwszej rury 5a o przekroju kwadratowym o wielkości obwodu 94 mm, pierwszy profil wyjściowy 6a stosuje się o obwodzie większym o 10% w stosunku do obwodu formowanej pierwszej rury 5a wynoszącym 103,4 mm.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym prowadzony jest tak, że profil wyjściowy o przekroju okrągłym umieszczany jest pomiędzy dwoma walcami kształtującymi narzędzia mającymi profil roboczy V-kształtny z dwoma wybraniam! na każdej jego powierzchni, które utworzone są od naroża tego profilu roboczego do jego środkowej części pod kątem ostrym o wartości od 3° do 6°, przy czym poprzez działanie tych walców kształtujących formowany jest profil wstępny, który umieszczany jest następnie pomiędzy dwoma walcami kalibrującymi i poprzez ich działanie na profil wstępny formowana jest rura, znamienny tym, że profil wyjściowy stosuje się o obwodzie większym od 2% do 10% w stosunku do obwodu formowanej rury.
PL436433A 2020-12-21 2020-12-21 Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym PL241689B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436433A PL241689B1 (pl) 2020-12-21 2020-12-21 Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436433A PL241689B1 (pl) 2020-12-21 2020-12-21 Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL436433A1 PL436433A1 (pl) 2022-06-27
PL241689B1 true PL241689B1 (pl) 2022-11-21

Family

ID=82164097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL436433A PL241689B1 (pl) 2020-12-21 2020-12-21 Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241689B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL436433A1 (pl) 2022-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shinkin Preliminary straightening of thick steel sheet in a seven-roller machine
US5040399A (en) Method of fabricating box section from steel with walls that differ in thickness
RU2091655C1 (ru) Профильная труба
NO145159B (no) Oppslemmet sprengstoff.
PL241689B1 (pl) Sposób profilowania rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym
RU2638476C1 (ru) Способ изготовления сварных прямошовных труб из титановых сплавов
PL241719B1 (pl) Sposób kształtowania krótkiej rury, zwłaszcza o przekroju kwadratowym
CN104615824A (zh) 一种二辊矫直机凹辊辊形的设计方法
RU2623558C2 (ru) Способ перепрофилирования круглой трубы
Groche et al. Bending–rolling combinations for strips with optimized cross-section geometries
CN203408983U (zh) 方管定方机
CN113543901B (zh) 无缝方形钢管的制造方法
RU2709554C1 (ru) Способ упрочнения пластической деформацией проволоки
RU2302916C1 (ru) Способ производства арматурной проволоки
RU2268099C1 (ru) Способ получения опалубочного детерминированного профиля
RU2393932C1 (ru) Способ изготовления пластин для теплообменников
RU2392073C2 (ru) Способ получения опалубочного профиля
RU2398642C2 (ru) Технологический калибрующий инструмент
RU2333052C1 (ru) Способ получения опалубочного профиля
RU2763696C1 (ru) Способ изготовления электросварных прямошовных труб
RU2236319C2 (ru) Способ профилирования тонкостенных профилей и устройство для его осуществления
PL241720B1 (pl) Sposób profilowania rur, zwłaszcza cienkościennych
RU2071850C1 (ru) Способ изготовления гнутых профилей замкнутого и полузамкнутого сечений
RU2071849C1 (ru) Способ изготовления гнутых неравнополочных швеллеров
RU2270066C1 (ru) Технологический калибрующий инструмент