PL241541B1 - Środek myjący do ręcznego mycia naczyń - Google Patents
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń Download PDFInfo
- Publication number
- PL241541B1 PL241541B1 PL433168A PL43316820A PL241541B1 PL 241541 B1 PL241541 B1 PL 241541B1 PL 433168 A PL433168 A PL 433168A PL 43316820 A PL43316820 A PL 43316820A PL 241541 B1 PL241541 B1 PL 241541B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- weight
- detergent according
- water
- composition
- detergent
- Prior art date
Links
Landscapes
- Detergent Compositions (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest ekologiczny wysokowydajny środek myjący do ręcznego mycia naczyń do dozowania w postaci mgły lub piany, przeznaczony zarówno do stosowania przy sporządzaniu kąpieli wodnej, jak również do bezpośredniej aplikacji na gąbkę (zmywak kuchenny) lub czyszczone naczynie, zawierający związki powierzchniowo czynne, składniki aktywne, regulatory pH, konserwanty, kompozycję zapachową, regulator reologii oraz wodę, charakteryzuje się niską lepkością zarówno dynamiczną jak i kinematyczną i umieszczony jest w opakowaniu z aplikatorem - dyspenserem rozpylającym, spieniającym lub rozpylająco - spieniającym. Środek myjący według wynalazku charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i właściwościami użytkowymi.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest środek myjący do ręcznego mycia naczyń, charakteryzujący się niską lepkością, który może być dozowany w postaci mgły lub piany, przeznaczony zarówno do stosowania przy sporządzaniu kąpieli wodnej, jak również do bezpośredniej aplikacji na gąbkę (zmywak kuchenny) lub czyszczone naczynie.
Znane, ze stanu techniki, płynne środki do mycia naczyń jako składnik podstawowy zawierają oksyetylenowane alkohole tłuszczowe jako związki powierzchniowo czynne w ilości od 5 do 15%, ale także substancje dodatkowe poprawiające właściwości użytkowe produktu (między innymi: ekstrakty, kompozycje zapachowe, substancje wpływające na lepkość, kolor czy odczyn pH produktu) i uzupełniane są wodą do 100%.
Skład znanych płynów do ręcznego mycia naczyń, dostosowywany jest oprócz funkcji podstawowej do zmieniających się wymagań użytkowników, a także do zmieniających się warunków i form stosowania.
Ze stanu techniki znane są płynne środki i kompozycje do czyszczenia twardych powierzchni w tym do mycia naczyń. Ciekły środek do ręcznego mycia naczyń to mieszanina wielu składników. Zasadniczą rolę odgrywają związki powierzchniowo czynne - substancje, które odpowiadają za właściwości myjące produktu, obniżają napięcie powierzchniowe wody i napięcie międzyfazowe, a także mają wysoką zdolność zwilżania powierzchni, dzięki czemu ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń. Związki powierzchniowo czynne (ZPC) charakteryzują się amfifilową budową, co oznacza, że posiadają w swojej cząsteczce zarówno fragment hydrofobowy jak i hydrofilowy. Części hydrofobowe to przeważnie grupy alkilowe lub alkiloarylowe. Z kolei części hydrofilowe mogą być jonowe lub niejonowe i znacznie różnić się budową chemiczną, co determinuje ich podział na anionowe, niejonowe, kationowe i amfoteryczne. Cząsteczki ZPC adsorbują się na granicy dwóch nie mieszających się faz (np. woda-powietrze) w wyniku czego obniżane jest napięcie powierzchniowe i międzyfazowe. Dzięki temu w roztworach wodnych możliwe jest tworzenie agregatów - tzw. micel. Micela, to nic innego jak cząsteczki ZPC skupione ze sobą częściami hydrofobowymi, układające się w przestrzenne twory najczęściej przypominające kule. Mechanizm usuwania brudu (który przeważnie jest hydrofobowym tłuszczem) polega więc na tym, że cząsteczki związków powierzchniowo czynnych adsorbują się na powierzchni zanieczyszczenia otaczając je swoimi hydrofobowymi częściami. Dzięki temu zanieczyszczenie odrywane jest od czyszczonej powierzchni, co powoduje jej łatwiejsze i szybsze zwilżanie niż gdyby próbować myć ją samą wodą. Aby mogły tworzyć się micele niezbędne jest osiągnięcie pewnego minimalnego stężenia surfaktantu zwanego CMC (critical micelle concentration). Po osiągnięciu tego stężenia nasycenie powierzchni jest już maksymalne, więc monomery cząsteczek surfaktantu grupują się ze sobą. Dzięki temu posiadają właściwości myjące, zwilżające, pianotwórcze czy emulgujące. Zdolność do zmniejszania napięcia powierzchniowego i tworzenia micel zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest lepkość ośrodka, w którym rozproszone są cząsteczki. Wraz ze wzrostem lepkości zwiększa się „upakowanie” cząsteczek ośrodka, a co za tym idzie trudniej jest im przemieszczać się. Z tego też powodu zarówno adsorbowanie na powierzchni roztworu jak i tworzenie micel zachodzi wolniej. Obniżenie lepkości ośrodka przyczynia się do ułatwienia cząsteczkom ZPC większej kinetyki ruchu i lepszej możliwości przemieszczania, a co za tym idzie procesy fizyczne w ośrodku zachodzą bardziej dynamicznie. Wpływa to na szybsze działanie środków myjących, gdyż cząsteczki szybciej docierają do zanieczyszczenia.
Preparaty myjące charakteryzują się podwyższoną aktywnością myjącą w ośrodkach o niskich lepkościach. Niestety detergenty o niskich lepkościach mogą sprawiać trudności w użytkowaniu, ich dozowanie może być utrudnione i mało precyzyjne, co jest szczególnie istotne w przypadku płynów do mycia naczyń. Producenci celowo wprowadzają do układów myjących środki zagęszczające, aby ułatwić dozowanie preparatu - bardziej lepki produkt wolniej wypływa z butelki przez co jego aplikacja jest łatwiejsza i łatwiej kontrolować ilość preparatu używanego do mycia naczyń.
Z polskiego opisu patentowego PL202766 znana jest ciekła kompozycja do mycia naczyń zawierająca wagowo: 5-15% co najmniej jednego anionowego związku powierzchniowo czynnego wybranego z grupy obejmującej benzenosulfonian alkilu o prostym łańcuchu węglowym i sulfoniany parafinowe, oraz ich mieszaniny; 0,5% do 4% nieorganicznej soli magnezowej; 0,1% do 4% glikolu polietylenowego posiadającego ciężar cząsteczkowy w zakresie 200-1000; (d) 0,0005% do 0,3% środka konserwującego wybranego z grupy obejmującej 1,3-dimetylolo-5,5-dimetylohydantoinę, 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol, mieszaninę trzech izotiazolonów, oraz ich mieszaniny; (e) 0,01% do 1,5% środka
PL 241 541 B1 wzmagającego środek konserwujący, obejmującego S,S etylenodiamino N,N,'-dibursztynian trisodu oraz (f) wodę do zbilansowania.
Z europejskiego opisu patentowego EP2213713 płynna kompozycja środka czyszczącego do ręcznego mycia naczyń zawiera w swym składzie od 0,001 do 10% wagowo polimeru kationowego oraz 0,005 do 3% wagowo aktywnego, nieorganicznego środka perlizującego.
Celem wynalazku jest opracowanie środka myjącego do ręcznego mycia naczyń, ekologicznego i wysokowydajnego, o niskiej lepkości kinetycznej i dynamicznej, który może być dozowany w postaci mgły lub piany przy wykorzystaniu dozownika rozpylającego, spieniającego lub dwufunkcyjnego rozpylająco-spieniającego.
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń przeznaczony do dozowania w postaci mgły lub piany lub do sporządzania kąpieli wodnej zawierający związki powierzchniowo czynne, składniki aktywne, regulatory pH, kompozycje zapachowe, regulator reologii, konserwanty oraz wodę, przeznaczony do umieszczania w opakowaniu z aplikatorem, charakteryzuje się tym, że ma postać wodnego roztworu o lepkości dynamicznej nie wyższej niż 2000 cP i lepkości kinematycznej mierzonej jako czas wypływu z Kubka Forda nie większej niż 20 sekund, przy czym środek przeznaczony jest do umieszczania w dozowniku z aplikatorem - dyspenserem rozpylającym, spieniającym lub dyspenserem rozpylająco-spieniającym, a jego skład jest następujący:
a) od 5-20% wagowych co najmniej jednego anionowego związku powierzchniowo czynnego wybranego z grupy laurylosiarczanów sodu, etoksylowanych laurylosiarczanów sodu, korzystnie sodowego siarczanu oksyetylenowego alkoholu laurylowego (SLES),
b) od 0-10% wagowych co najmniej jednego niejonowego związku powierzchniowo czynnego, wybranego z grupy alkilopoliglukozydów, korzystnie mieszaniny oligomerycznego D-glukopiranozydu (C8-10) alkilu (D-Glucopyranose, oligomeric, decyl octyl glycoside),
c) od 0-10% wagowych co najmniej jednego amfoterycznego związku powierzchniowo czynnego, będącego pochodną betainy, korzystnie betaina kokamidopropylowa,
d) od 0,1-15% wagowych co najmniej jednego aktywnego składnika o właściwościach nawilżających i chroniących skórę przed podrażnieniem, korzystnie gliceryny lub glicerynowego ekstraktu z aloesu,
e) od 0-3% wagowych regulatora pH, korzystnie kwasu cytrynowego,
f) od 0,01-3% wagowych konserwantów, korzystnie fenoksyetanolu,
g) od 0-5% wagowych kompozycji zapachowej,
h) od 0-3% wagowych modyfikatorów reologii, korzystnie chlorku sodu.
Korzystnie pH środka myjącego wynosi 4-10, bardziej korzystnie 5,0-7,5.
Korzystnie środek myjący, jako niejonowy związek powierzchniowo czynny, zawiera związki będące pochodnymi glukozy wybrane z grupy alkilopoliglukozydów, bardziej korzystnie mieszaninę oligomerycznego D-glukopiranozydu (C8-C10) alkilu (D-Glucopyranose, oligomeric, decyl octyl glycoside) lub glukozyd decylowy lub glukozyd oktylowy lub mieszaninę tych substancji.
Korzystnie, jako aktywny składnik o właściwościach nawilżających i chroniących skórę przed podrażnieniem środek myjący zawiera, glicerynę, olej roślinny, ekstrakty roślinne, korzystnie wodno-glicerynowy ekstrakt z aloesu.
Korzystnie, środek myjący, jako środek konserwujący zawiera fenoksyetanol, metyloizotiazolinon, metylochloroizotiazolinon pojedynczo lub jako mieszaniny tych substancji.
Korzystnie jako regulator reologii środek zawiera gumę ksantanową lub gumę guar, lub hydroksyetylocelulozę, lub chlorek sodu.
Korzystnie jako kompozycje zapachowe środek myjący zawiera kompozycje o zapachu jabłka lub owoców cytrusowych, przy czym kompozycja zapachowa zawarta w środku myjącym ma na celu poprawę właściwości sensorycznych związanych z użytkowaniem produktu według wynalazku.
Korzystnie, lepkość dynamiczna środka myjącego według wynalazku, mierzona jest dla obrotów 10 Rpm wrzeciona R4 - pomiar wiskozymetrem rotacyjnym MYR VR 3000 zgodnie z ISO 2555 (standard Brookfield).
Korzystnie lepkość kinematyczna środka myjącego, mierzona jest przy dyszy 6 mm, przy pomocy Kubka Forda.
Środek do mycia naczyń według wynalazku charakteryzuje się niską lepkością. Ta właściwość środka myjącego pozwala na umieszczenie go w opakowaniu z dozownikiem spieniającym, rozpylającym lub rozpylająco-spieniającym, co z kolei pozwala na kontrolowaną aplikację ilości środka, dzięki
PL 241 541 B1 czemu jest innowacyjnym rozwiązaniem w kontekście tego typu produktów dostępnych na rynku. Ujawnione rozwiązanie w postaci ekologicznego wysokowydajnego środka myjącego do naczyń o niskiej lepkości, do dozowania w postaci mgły lub piany, przeznaczonego zarówno do stosowania przy sporządzaniu kąpieli wodnej, jak również do bezpośredniej aplikacji na gąbkę (zmywak kuchenny) lub czyszczone naczynie, przyczynia się do poprawy kilku istotnych, korzystnych zarówno dla użytkownika jak i środowiska, aspektów w odniesieniu do dostępnych na rynku i powszechnie stosowanych produktów. Szczególnie korzystne właściwości środka myjącego do ręcznego mycia naczyń według wynalazku ujawniają się podczas stosowania preparatu bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię - cząsteczki związków powierzchniowo czynnych mogą łatwo i szybko dotrzeć do cząsteczek brudu, bez czekania na aktywację wodą. W przypadku produktów o wysokiej lepkości, po bezpośrednim zadozowaniu preparatu, czas jego reakcji z zanieczyszczeniem jest dłuższy, gdyż składniki aktywne - cząsteczki ZPCmają utrudnioną możliwość dotarcia do zabrudzenia i wejścia w reakcję z nim, oraz wymagają aktywacji wodą (rozcieńczenie preparatu w wodzie). Tych wad pozbawiony jest preparat według wynalazku, ponieważ sam w sobie jest ośrodkiem, gdzie cząsteczki ZPC mogą aktywnie reagować z brudem co sprawia, że do mycia wykorzystywana jest mniejsza ilość preparatu, ale również mniejsza ilość wody.
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń według wynalazku jest przyjazny dla środowiska ponieważ daje możliwość ograniczenia zużycia wody, ponadto daje szansę na ograniczenie zużycia produktów myjących przeznaczonych do mycia naczyń w gospodarstwach domowych. Odpowiednio dobrana konsystencja jest kluczowym czynnikiem determinującym poprawę skuteczności, a także warunkiem zastosowania aplikatora rozpylającego, spieniającego lub dwufunkcyjnego spieniająco-rozpylającego, dzięki czemu możliwe jest powtarzalne i dokładne dozowanie środka myjącego według wynalazku.
W związku z powyższym ciekły środek myjący do ręcznego mycia naczyń charakteryzuje się większą wydajnością w stosunku do alternatywnych produktów o wysokiej lepkości, gdyż dzięki zastosowanym aplikatorom można uniknąć efektu przedozowania podczas aplikacji. Ponadto ośrodek o niższej lepkości pozwala na większą ruchliwość cząsteczek, w wyniku czego zarówno usuwanie zanieczyszczeń jak i powstawanie piany jest znacznie szybsze i efektywniejsze. Wszystko to wpływa na ekonomiczny aspekt stosowania, wygodę oraz zmniejszoną ingerencję w środowisko.
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń, według wynalazku, został ujawniony w przykładach wykonania, które jedynie są przykładami realizacji i nie ograniczają zakresu ochrony.
P R Z Y K Ł A D 1
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń przeznaczony do dozowania w postaci mgły lub piany według wynalazku zawiera:
• 7% soli sodowej siarczanu oksyetylenowego alkoholu laurylowego (SLES) jako głównego anionowego myjącego związku powierzchniowo czynnego, • 2,25% betainy kokamidopropylowej jako pomocniczego amfoterycznego środka myjącego o dodatkowej funkcji łagodzącej drażniące działanie anionowych ZPC, • 0,8% alkilopoliglukozydu - mieszaniny oligomerycznego D-glukopiranozydu (C8-10) alkilu (D-Glucopyranose, oligomeric, decyl octyl glycoside) - jako niejonowego pomocniczego związku myjącego, • 0,5% kompozycji zapachowej o nucie jabłka, mającej na celu poprawę właściwości senso- rycznych podczas użytkowania, • 0,5% ekstraktu wodno-glicerynowego z aloesu jako substancji aktywnej o działaniu nawilża- jącym, • 1% gliceryny jako substancji aktywnej o działaniu nawilżającym, • 0,1% fenoksyetanolu jako środka konserwującego, • 0,005% kwasku cytrynowego jako substancji modyfikującej pH, • 2% chlorku sodu jako modyfikatora reologii, • « 86,84% wody jako bazy (uzupełnienie do 100% w recepturze).
Środek myjący został sporządzony poprzez proste zmieszanie składników w ilościach podanych w procentach wagowych do uzyskania jednorodnego roztworu. Tak przygotowany środek został umieszczony w dozowniku z aplikatorem - dyspenserem rozpylająco-spieniającym.
Ilości składników podane są w przeliczeniu na pożądaną zawartość substancji czynnej. W przypadku stosowania surowców w postaci mieszanin lub roztworów z rozpuszczalnikiem, należy ich ilość dostosować tak, aby zawartość substancji czynnej była zgodna z recepturą oraz odpowiednio zmodyfikować ilość wody.
PL 241 541 B1
Środek myjący charakteryzował się następującymi parametrami:
o lepkość dynamiczna wynosiła 2000 cP, mierzona dla obrotów 10 Rpm wrzeciona R4 - pomiar wiskozymetrem rotacyjnym MYR VR 3000 zgodnie z ISO 2555 (standard Brookfield), o lepkość kinematyczna wynosiła 17 sekund, mierzona jako czas wypływu z Kubka Forda przy dyszy 6 mm.
P R Z Y K Ł A D 2
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń przeznaczony do dozowania w postaci mgły lub piany według wynalazku zawiera:
• 8,4% soli sodowej siarczanu oksyetylenowego alkoholu laurylowego (SLES) jako głównego anionowego myjącego związku powierzchniowo czynnego, • 1,5% betainy kokamidopropylowej jako pomocniczego amfoterycznego środka myjącego o dodatkowej funkcji łagodzącej drażniące działanie anionowych ZPC, • 1,6% alkilopoliglukozydu - mieszaniny oligomerycznego D-glukopiranozydu (C8-10) alkilu (D-Glucopyranose, oligomeric, decyl octyl glycoside) - jako niejonowego pomocniczego związku myjącego, • 1% kompozycji zapachowej o nucie grejpfruta mającej na celu poprawę właściwości senso- rycznych podczas użytkowania, • 1% gliceryny jako substancji aktywnej o działaniu nawilżającym, • 0,3% fenoksyetanolu jako środka konserwującego, • 0,005% kwasku cytrynowego jako substancji modyfikującej pH, • 86,195% wody jako bazy.
Środek myjący został sporządzony poprzez proste zmieszanie składników w ilościach podanych w procentach wagowych do uzyskania jednorodnego roztworu. Tak przygotowany środek przeznaczony jest do umieszczania w dozowniku z aplikatorem - dyspenserem rozpylająco-spieniającym.
Ilości składników podane są w przeliczeniu na pożądaną zawartość substancji czynnej. W przypadku stosowania surowców w postaci mieszanin lub roztworów z rozpuszczalnikiem, należy ich ilość dostosować tak, aby zawartość substancji czynnej była zgodna z recepturą oraz odpowiednio zmodyfikować ilość wody.
Środek myjący charakteryzował się następującymi parametrami:
o lepkość dynamiczna wynosi « 1 cP (równa lepkości wody, co stanowi praktycznie niemierzalną wartość) mierzona dla obrotów 10 Rpm wrzeciona R4 - pomiar wiskozymetrem rotacyjnym MYR VR 3000 zgodnie z ISO 2555 (standard Brookfield), o lepkość kinematyczna wynosiła 4,70 sekundy, mierzona jako czas wypływu z Kubka Forda przy dyszy 6 mm.
P R Z Y K Ł A D 3
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń, według wynalazku zawiera:
• 10,5% soli sodowej siarczanu oksyetylenowego alkoholu laurylowego (SLES) jako głów- nego anionowego myjącego związku powierzchniowo czynnego, • 3% betainy kokamidopropylowej jako pomocniczego amfoterycznego środka myjącego o dodatkowej funkcji łagodzącej drażniące działanie anionowych ZPC, • 0,3% kompozycji zapachowej o nucie cytrusowej, mającej na celu poprawę właściwości sensorycznych podczas użytkowania, • 5% ekstraktu wodno-glicerynowego z jabłka jako substancji aktywnej o działaniu nawil- żającym, • 0,1% metyloizotiazolinon, metylochloroizotiazolinon w mieszaninie o stosunku 3:1, jako środka konserwującego, • 0,005% kwasku cytrynowego jako substancji modyfikującej pH, • 81,095% wody jako bazy.
Środek myjący został sporządzony poprzez proste zmieszanie składników w ilościach podanych w procentach wagowych do uzyskania jednorodnego roztworu. Tak przygotowany środek został umieszczony w dozowniku z aplikatorem - dyspenserem rozpylająco-spieniającym.
Ilości składników podane są w przeliczeniu na pożądaną zawartość substancji czynnej. W przypadku stosowania surowców w postaci mieszanin lub roztworów z rozpuszczalnikiem, należy ich ilość dostosować tak, aby zawartość substancji czynnej była zgodna z recepturą oraz odpowiednio zmodyfikować ilość wody.
PL 241 541 B1
Środek myjący do ręcznego mycia naczyń przeznaczony do dozowania w postaci mgły lub piany według wynalazku charakteryzuje się następującymi parametrami:
o lepkość dynamiczna wynosi « 1 cP (równa lepkości wody, co stanowi praktycznie niemierzalną wartość) mierzona dla obrotów 10 Rpm wrzeciona R4 - pomiar wiskozymetrem rotacyjnym MYR VR 3000 zgodnie z ISO 2555 (standard Brookfield), o lepkość kinematyczna wynosiła 4,73 sekundy, mierzona jako czas wypływu z Kubka Forda przy dyszy 6 mm
Zastrzeżenia patentowe
Claims (9)
1. Środek myjący do ręcznego mycia naczyń przeznaczony do dozowania w postaci mgły lub piany, lub do sporządzania kąpieli wodnej zawierający związki powierzchniowo czynne, składniki aktywne, regulatory pH, kompozycje zapachowe, regulator reologii, konserwanty oraz wodę, przeznaczony do umieszczania w opakowaniu z aplikatorem, znamienny tym, że ma postać wodnego roztworu o lepkości dynamicznej nie wyższej niż 2000 cP i lepkości kinematycznej mierzonej jako czas wypływu z Kubka Forda nie większej niż 20 sekund, przy czym środek przeznaczony jest do umieszczania w dozowniku z aplikatorem - dyspenserem rozpylającym, spieniającym lub dyspenserem rozpylająco-spieniającym, a jego skład jest następujący:
a) od 5-20% wagowych co najmniej jednego anionowego związku powierzchniowo czynnego wybranego z grupy laurylosiarczanów sodu, etoksylowanych laurylosiarczanów sodu, korzystnie sodowego siarczanu oksyetylenowego alkoholu laurylowego (SLES),
b) od 0-10% wagowych co najmniej jednego niejonowego związku powierzchniowo czynnego, wybranego z grupy alkilopoliglukozydów, korzystnie mieszaniny oligomerycznego D-glukopiranozydu (C8-10) alkilu,
c) od 0-10% wagowych co najmniej jednego amfoterycznego związku powierzchniowo czynnego, będącego pochodną betainy, korzystnie betaina kokamidopropylowa,
d) od 0,1-15% wagowych co najmniej jednego aktywnego składnika o właściwościach nawilżających i chroniących skórę przed podrażnieniem, korzystnie gliceryny lub glicerynowego ekstraktu z aloesu,
e) od 0-3% wagowych regulatora pH, korzystnie kwasu cytrynowego, f) od 0,01-3% wagowych konserwantów, korzystnie fenoksyetanolu, g) od 0-5% wagowych kompozycji zapachowej,
h) od 0-3% wagowych modyfikatorów reologii, korzystnie chlorku sodu.
2. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że jego pH wynosi 4-10, korzystnie 5,0-7,5.
3. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że jako niejonowy związek powierzchniowo czynny, zawiera związki będące pochodnymi glukozy, szczególnie wybrane z grupy alkilopoliglukozydów, korzystnie mieszaninę oligomerycznego D-glukopiranozydu (C8-C10) alkilu lub glukozyd decylowy lub glukozyd oktylowy lub mieszaninę tych substancji.
4. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aktywny składnik o właściwościach nawilżających i chroniących skórę przed podrażnieniem zawiera: glicerynę, olej roślinny, ekstrakty roślinne, korzystnie wodno-glicerynowy ekstrakt z aloesu.
5. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że jako środek konserwujący zawiera fenoksyetanol, metyloizotiazolinon, metylochloroizotiazolinon pojedynczo lub jako mieszaniny tych substancji.
6. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że jako regulator reologii zawiera gumę ksantanową, lub gumę guar, lub hydroksyetylocelulozę lub chlorek sodu.
7. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kompozycje zapachowe zawiera kompozycje o zapachu jabłka lub owoców cytrusowych.
8. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że lepkość dynamiczna mierzona jest dla obrotów 10 Rpm wrzeciona R4. - pomiar wiskozymetrem rotacyjnym MYR VR 3000 zgodnie z ISO 2555 (standard Brookfield).
9. Środek myjący według zastrz. 1, znamienny tym, że lepkość kinematyczna mierzona jest przy dyszy 6 mm, przy pomocy Kubka Forda.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL433168A PL241541B1 (pl) | 2020-02-28 | 2020-02-28 | Środek myjący do ręcznego mycia naczyń |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL433168A PL241541B1 (pl) | 2020-02-28 | 2020-02-28 | Środek myjący do ręcznego mycia naczyń |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL433168A1 PL433168A1 (pl) | 2021-08-30 |
PL241541B1 true PL241541B1 (pl) | 2022-10-24 |
Family
ID=77561393
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL433168A PL241541B1 (pl) | 2020-02-28 | 2020-02-28 | Środek myjący do ręcznego mycia naczyń |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL241541B1 (pl) |
-
2020
- 2020-02-28 PL PL433168A patent/PL241541B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL433168A1 (pl) | 2021-08-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2392923C2 (ru) | Увеличенная доставка масла из структурированных композиций поверхностно-активного вещества | |
MX2009001175A (es) | Composiciones para el cuidado de la piel y metodos relacionados. | |
CN101977585A (zh) | 局部抗菌组合物 | |
US20130108679A1 (en) | Personal care composition | |
CN107106436A (zh) | 液体皮肤洗净剂组合物 | |
TWI614335B (zh) | 清潔劑組合物 | |
CN106999391A (zh) | 清洁产品 | |
CA2805510C (en) | Foaming cleanser | |
JP4348022B2 (ja) | 洗浄剤組成物 | |
JP4883747B2 (ja) | 液体洗浄剤組成物 | |
PL241541B1 (pl) | Środek myjący do ręcznego mycia naczyń | |
US7973004B2 (en) | Rheology modifier for aqueous surfactant-based formulations | |
US10975336B2 (en) | Aqueous multiphase surfactant fragrance composition | |
JP7368664B2 (ja) | 流動性を有した脂肪酸ナトリウム石鹸を基材とした洗剤の製造方法 | |
KR100981600B1 (ko) | 세안제 조성물 | |
RU2828583C1 (ru) | Жидкое мыло | |
AU2021254562B2 (en) | Stable anhydrous disinfectant concentrate formulation and method of making the same | |
JPH1036897A (ja) | 濃厚液体洗浄剤組成物 | |
US20210292680A1 (en) | Multifunctional aromatic alcohols for personal care, home care and industrial and institutional compositions | |
JP2006116426A (ja) | 香粧品用起泡抑制剤 | |
PL220424B1 (pl) | Kompozycja do mycia ciała i włosów |