PL241500B1 - Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN - Google Patents

Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN Download PDF

Info

Publication number
PL241500B1
PL241500B1 PL428317A PL42831718A PL241500B1 PL 241500 B1 PL241500 B1 PL 241500B1 PL 428317 A PL428317 A PL 428317A PL 42831718 A PL42831718 A PL 42831718A PL 241500 B1 PL241500 B1 PL 241500B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pole
support structure
overhead line
disconnector
modular
Prior art date
Application number
PL428317A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428317A1 (pl
Inventor
Mariusz Tuzik
Original Assignee
Enea Operator Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enea Operator Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Enea Operator Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL428317A priority Critical patent/PL241500B1/pl
Publication of PL428317A1 publication Critical patent/PL428317A1/pl
Publication of PL241500B1 publication Critical patent/PL241500B1/pl

Links

Landscapes

  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)

Abstract

Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, wynalazku ma żerdź (1), którą wieńczy poprzecznik (2) konstrukcji wsporczej przelotowej. Na poprzeczniku (2) konstrukcji wsporczej przelotowej zamontowane są izolatory stojące SN (3) podpierające przewody fazowe linii napowietrznej SN (4). W przewody fazowe linii napowietrznej SN (4) wmontowane są izolatory odciągowe SN (5), natomiast poniżej poprzecznika (2) konstrukcji wsporczej przelotowej do żerdzi SN (1) przymocowany jest rozłącznik modułowy SN do montażu poziomego (6) wraz z jego napędem, przy czym przewody fazowe linii napowietrznej SN (4) za pomocą izolowanych mostków (8) są połączone z rozłącznikiem modułowym SN do montażu poziomego (6). Konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, płaska.

Description

PL 241 500 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, przeznaczony do budowy napowietrznych linii elektroenergetycznych.
Słupy elektroenergetyczne, bez względu na to czy są to pojedyncze elementy pionowe, czy konstrukcje złożone z jednego lub więcej elementów pionowych i połączonych z nimi elementów poziomych, stanowią samoistne konstrukcje osadzone - bezpośrednio lub za pomocą fundamentów - w gruncie. Wymiary słupów elektroenergetycznych są zależne od napięcia znamionowego projektowanej linii oraz od ich funkcji, jaką pełnią w linii elektroenergetycznej. Konstrukcja słupa elektroenergetycznego obciążana jest naprężeniami od przewodów fazowych i odgromowych, parcia wiatru, zmiany naprężeń przy zmianach temperatury, zmiany ciężaru przewodów (osadzanie się szadzi oraz siadanie ptaków, szczególnie w czasie jesiennych odlotów, kiedy na jednym drucie może siedzieć nawet kilkadziesiąt ptaków). Kształt i wymiary konstrukcji wsporczej muszą uwzględniać również zmianę sił działających na przewody w stanie szadzi oraz wytrzymałość elektryczną powietrza i zapewniać bezpieczną odległość przewodów od siebie oraz od konstrukcji wsporczych w każdej chwili. Pod względem przeznaczenia i rodzaju pracy w linii słupy elektroenergetyczne, przelotowe służą wyłącznie do podtrzymania przewodów, czyli do przejęcia oddziaływań zewnętrznych obciążeń pionowych oraz poziomych poprzecznych, tj. prostopadłych do kierunku linii. Konstrukcje słupów elektroenergetycznych, przelotowych nie przejmują obciążeń od naciągu przewodów i w ogóle znaczniejszych sił podłużnych. Dlatego słupy elektroenergetyczne, przelotowe ustawia się zasadniczo w linii prostej, na pograniczu przęseł o zbliżonej rozpiętości. Jednak dzięki swojej konstrukcji, sztywnej w kierunku poprzecznym, słup elektroenergetyczny, przelotowy ma zwykle pewną sztywność podłużną. Słupy elektroenergetyczne, przelotowe cechują się jednak pewną tolerancją zmiany osi do 5°, przy czym słupy tego typu stanowią około 80% ogółu słupów napowietrznych linii elektroenergetycznych. Konstrukcje znanych słupów elektroenergetycznych, przelotowych mają zamontowane izolatory oraz uchwyty, wieszaki, złączki, zaciski, trzony śruby i inne elementy do połączenia izolatorów z przewodem napowietrznym.
Znane są konstrukcje elektroenergetycznych słupów mocnych takich jak elektroenergetycznych słupów odporowych, elektroenergetycznych słupów krańcowych, elektroenergetycznych słupów rozgałęźnych, elektroenergetycznych słupów skrzyżowaniowych czy też elektroenergetycznych słupów wielofunkcyjnych - jak takich jak na przykład elektroenergetycznych słupów rozgałęźno-odporowo-krańcowych, na którym przewody fazowe połączone są elektrycznie za pomocą mostków a mechanicznie poprzez naciągi w kierunkach wektorów sił działających.
W odróżnieniu od konstrukcji słupów elektroenergetycznych, przelotowych konstrukcje słupów mocnych przejmują obciążenia od naciągu przewodów i w ogóle znaczniejszych sił podłużnych. Konstrukcje elektroenergetycznych słupów mocnych są wyposażone w izolatory oraz odpowiedni dla danej funkcji słupa osprzęt, w skład którego wchodzą między innymi naciągi, uchwyty, wieszaki, złączki, zaciski, trzony, półrolki, rozłączniki i ich napędy, śruby oraz inne elementy do połączenia izolatorów z przewodem napowietrznym. Ważnymi elementami są także środki do ochrony przed łukiem elektrycznym oraz przeciwdrganiowej.
Znane są konstrukcje słupów elektroenergetycznych dla linii napowietrznych, zawierających żerdzie zwieńczone podporami górnymi, które ujawnione zostały w europejskim opisie patentowym numer EP1329009 (B1). Konstrukcja pierwszego z ujawnionych słupów ma żerdź zwieńczoną podporą składającą się z czterech ramion mających postać prostych drążków, przy czym z nich dwa ramiona odstają prostopadle od słupa, na przemian w przeciwnych kierunkach i dwa ramiona odstające ukośnie w górę od słupa, symetrycznie względem osi słupa. Każde z czterech ramion zaopatrzone jest w, zainstalowany na końcu zewnętrznym względem słupa, łańcuch podwieszanych izolatorów, na których zahaczone są odpowiednie przewody elektroenergetycznej linii napowietrznej. Każde z ramion zaopatrzone jest w łańcuch izolatorów, który odstaje pionowo w dół i dźwiga przewód. Ramiona mają niewielkie wysięgniki, z którymi połączone są odpowiednie łańcuchy izolatorów, które podtrzymują razem trzeci przewód. Konstrukcja drugiego z, ujawnionych w tym samym opisie patentowym, słupów ma żerdź zwieńczoną podporą ukształtowaną w postać pojedynczego elementu, który jest krzywoliniowy, i przechodzi w zasadzie przez punkty pożądanego zahaczenia elementów izolacyjnych podtrzymujących przewody, które zwykle znajdują się w wierzchołkach trójkąta usytuowanego tak, aby uniknąć wyrównania przewodów w poziomie i pionie. Element krzywoliniowy ma kształt krzywej przebiegającą przez wiele płaszczyzn, przy czym jego postać stanowi jedną część rury Mannesmanna biegnącą po krzywej ciągłej, o kształcie litery „C” odwróconej górą do dołu, gdzie można wyróżnić górne ramię, zakrzywienie i dolne ramię.
PL 241 500 B1
Dolne ramię jest dłuższe niż ramię górne i jest również nieco zakrzywione w dół. Na końcach ramienia górnego i ramienia dolnego do połączeń zamocowane są odpowiednie łańcuchy wiszących izolatorów, które na odległych końcach dźwigają przewody. W zewnętrznym punkcie styczności do zakrzywienia tak samo zamocowane jest połączenie dla łańcucha izolatorów i odpowiedniego trzeciego przewodu. Zakrzywienie ma kształt umożliwiający kołysanie się łańcucha izolatorów górnego ramienia w obecności wiatru, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, bez możliwości dosunięcia się do zakrzywienia podczas tego kołysania, to znaczy z utrzymaniem poprawnej odległości między częściami znajdującymi się pod napięciem a częściami uziemionymi. Górna podpora słupowa według tego wynalazku jest zamocowana do klatki metalowej połączeniami skręcanymi, działającymi w czterech odpowiednich otworach.
Celem wynalazku jest rozwiązanie konstrukcji umożliwiającej zwiększenie funkcjonalności słupów elektroenergetycznych, przelotowych, których wymiary i koszty posadowienia oraz koszty produkcji przemawiają za szerszym ich wykorzystaniem w budowie napowietrznej
Istota konstrukcji słupa elektroenergetycznego, przelotowego linii napowietrznej SN, w którym żerdź wieńczy poprzecznik konstrukcji wsporczej przelotowej, na którym zamontowane są izolatory stojące SN podpierające przewody fazowe linii napowietrznej SN, charakteryzuje się tym, że w przewody fazowe linii napowietrznej SN wmontowane są izolatory odciągowe SN, natomiast poniżej poprzecznika konstrukcji wsporczej przelotowej do żerdzi SN przymocowany jest rozłącznik modułowy SN do montażu poziomego wraz z jego napędem, przy czym przewody fazowe linii napowietrznej SN za pomocą izolowanych mostków są połączone z rozłącznikiem modułowym SN do montażu poziomego. Według innej, korzystnej cechy wynalazku konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, płaska. Według kolejnej, korzystnej cechy wynalazku konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, trójkątna. Według następnej, korzystnej cechy wynalazku konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, leśna.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest rozwiązanie konstrukcji, w której dobór i konfiguracja poszczególnych elementów umożliwia zastosowanie typowego łącznika SN tam, gdzie dotąd to było niemożliwe, czyli na słupie przelotowym - gdzie przewody nie są „cięte”, a tym samym wynalazek rozszerza możliwości w zakresie lokalizacji łączników sieciowych SN, jednocześnie obniżając znacząco koszty budowy napowietrznej linii elektroenergetycznej SN lub jej modernizacji, ponieważ nie trzeba słupa przelotowego wymieniać na dużo droższy słup mocny. Wynalazek umożliwia montaż najczęściej stosowanych łączników napowietrznych SN na każdym sprawnym technicznie słupie przelotowym linii SN, a ponadto pozwala na wykonywanie podziałów sieci w miejscach, optymalnych, a nie wymuszonych przez budowę sieci, dzięki czemu znacznie ułatwia operację zlokalizowania łączników w sieci SN w taki sposób, by maksymalnie ułatwić operowanie na nich, dojazd, dojście do nich, ponieważ znakomita większość słupów to słupy przelotowe, dlatego uzyskuje się więcej możliwości do wyboru. Wyżej wymienione zalety powodują, że stosowanie wynalazku daje możliwość za budowy większej ilości łączników - wówczas zwiększona liczba łączników ułatwi organizację prac planowych, wykonywanie wydzielenia - np. uszkodzonych elementów sieci, zabezpieczenia w dostęp do energii elektrycznej większej liczby odbiorców w przypadku awarii. Ważną korzyścią, wynikającą ze stosowania wynalazku jest możliwość łatwego wykonania nowych, łatwo dostępnych podziałów na sieci SN, dzięki czemu skróci się czas związany z na przykład przełączeniami - co umożliwi lepsze wydzielenie odbiorców w trakcie np. awarii.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej wyjaśniony za pomocą jego przykładowej realizacji, zilustrowanej rysunkiem, na którym Fig. 1 jest rzutem części górnej słupa na płaszczyznę prostopadłą do przebiegu linii SN, a Fig. 2 - rzutem części górnej słupa na płaszczyznę równoległą do przebiegu linii SN. P r z y k ł a d
Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, według przykładowej realizacji wynalazku ma żerdź 1, którą wieńczy poprzecznik 2 konstrukcji wsporczej przelotowej. Na poprzeczniku 2 konstrukcji wsporczej przelotowej zamontowane są izolatory stojące SN 3 podpierające przewody fazowe linii napowietrznej SN 4. W przewody fazowe linii napowietrznej SN 4 wmontowane są izolatory odciągowe SN 5, natomiast poniżej poprzecznika 2 konstrukcji wsporczej przelotowej do żerdzi SN 1 przymocowany jest napowietrzny rozłącznik modułowy SN do montażu poziomego 6 wraz z jego napędem 7. Przewody fazowe linii napowietrznej SN 4 za pomocą izolowanych mostków 8 są połączone z rozłącznikiem modułowym SN do montażu poziomego 6. Konstrukcję wsporczą przelotową stanowi

Claims (4)

  1. PL 241 500 B1 konstrukcja wsporcza przelotowa, płaska. Napowietrzny rozłącznik modułowy SN do montażu poziomego 6 jest aparatem przeznaczonym do manipulacji łączeniowej w sieci SN możliwej do wykonania przy normalnym obciążeniu linii SN w miejscach łączenia. Żerdzią 1 jest żerdź wirowana E, ale dla poprawnego działania wynalazku może to być inna żerdź na przykład żerdź żelbetowa ŻN. Dla poprawnego działania wynalazku konstrukcję wsporczą przelotową płaską można zastąpić konstrukcją wsporczą przelotową, trójkątną lub konstrukcją wsporczą przelotową, leśną. Izolatorami stojącymi SN 3 są izolatory SN stojący typu LWP. Przewodami fazowymi linii napowietrznej SN 4 są przewody typu AFL, przy czym dla poprawnego działania wynalazku przewody typu AFL można zastąpić innymi na przykład typu PASS. Izolatorami odciągowymi SN 5 jest izolator odciągowymi SN, kompozytowy typu SDI-90.280, który można zastąpić izolatorem odciągowymi SN innego typu. Napowietrznym rozłącznikiem modułowym SN do montażu poziomego 6 jest napowietrzny rozłącznik modułowym SN do montażu poziomego RNM III SA 24 4, przy czym dla poprawnego działania wynalazku napowietrzny rozłącznik modułowym SN do montażu poziomego RNM III SA 24 4 można zastąpić innym typem napowietrznego rozłącznika modułowego SN do montażu poziomego.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, w którym żerdź wieńczy poprzecznik konstrukcji wsporczej przelotowej, na którym zamontowane są izolatory stojące SN podpierające przewody fazowe linii napowietrznej SN, znamienny tym, że w przewody fazowe linii napowietrznej SN (4) wmontowane są izolatory odciągowe SN (5), natomiast poniżej poprzecznika (2) konstrukcji wsporczej przelotowej do żerdzi SN (1) przymocowany jest rozłącznik modułowy SN do montażu poziomego (6) wraz z jego napędem (7), przy czym przewody fazowe linii napowietrznej SN (4) za pomocą izolowanych mostków (8) są połączone z rozłącznikiem modułowym SN do montażu poziomego (6).
  2. 2. Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, według zastrz. 1, znamienny tym, że konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, płaska.
  3. 3. Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, według zastrz. 1, znamienny tym, że konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, trójkątna.
  4. 4. Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN, według zastrz. 1, znamienny tym, że konstrukcję wsporczą przelotową stanowi konstrukcja wsporcza przelotowa, leśna.
PL428317A 2018-12-21 2018-12-21 Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN PL241500B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428317A PL241500B1 (pl) 2018-12-21 2018-12-21 Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428317A PL241500B1 (pl) 2018-12-21 2018-12-21 Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428317A1 PL428317A1 (pl) 2020-06-29
PL241500B1 true PL241500B1 (pl) 2022-10-10

Family

ID=71124853

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428317A PL241500B1 (pl) 2018-12-21 2018-12-21 Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241500B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428317A1 (pl) 2020-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3706273B1 (en) Overhead power distribution line
US8895861B2 (en) Structural insulator
CA2701467C (en) Holding device for an overhead line and overhead line arrangement
CN104242208A (zh) 一种架空输电线路双回电缆终端钢管杆
CN109449867A (zh) ±1100kv直流线路耐张塔避雷器装置及拆装方法
PL241500B1 (pl) Słup elektroenergetyczny, przelotowy linii napowietrznej SN
EP3092694B1 (en) Insulated power line framings
KR20150138741A (ko) 배전선로용 완철
AU2015249876B2 (en) Temporary transfer bus
BG65527B1 (bg) Опора за въздушна електропроводна мрежа към горната част на стълб
KR101129397B1 (ko) 고압선의 처짐방지장치
CN112636251A (zh) 10kV直线杆带电改分段杆作业方法
CN111864544A (zh) 一种变电构架
CN215989643U (zh) 一种复合变电构架
RU2773506C1 (ru) Устройство изолирующей траверсы на опоре действующей воздушной линии электропередачи и способ устранения негабарита в пролете опор действующей воздушной линии электропередачи
PL241499B1 (pl) Konstrukcja wsporcza słupa SN
CN106049959B (zh) 一种横担及耐张塔
CN216436763U (zh) 一种敞开式电缆分支站
CN214273137U (zh) 一种高压终端杆塔用箱式横担
US3337677A (en) Overhead power line tower having auxiliary cross-arm
GB2566670A (en) Cross-arm for high voltage tower
CN221073700U (zh) 输电塔
RU2340059C1 (ru) Изолирующая опорно-подвесная трехфазная подвеска воздушных линий электропередачи
CN117365178A (zh) 一种复合配电线路
CN113782994A (zh) 一种用于架空线缆的多位接地装置