PL240980B1 - Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa - Google Patents

Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa Download PDF

Info

Publication number
PL240980B1
PL240980B1 PL431385A PL43138519A PL240980B1 PL 240980 B1 PL240980 B1 PL 240980B1 PL 431385 A PL431385 A PL 431385A PL 43138519 A PL43138519 A PL 43138519A PL 240980 B1 PL240980 B1 PL 240980B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
binder
waste
flotation
weight
flotation waste
Prior art date
Application number
PL431385A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431385A1 (pl
Inventor
Krystyna Rajczyk
Grzegorz JANUS
Grzegorz Janus
Agnieszka Kaliciak
Daria Brukhanska
Original Assignee
Kghm Metraco Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kghm Metraco Spolka Akcyjna filed Critical Kghm Metraco Spolka Akcyjna
Priority to PL431385A priority Critical patent/PL240980B1/pl
Publication of PL431385A1 publication Critical patent/PL431385A1/pl
Publication of PL240980B1 publication Critical patent/PL240980B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

PL 240 980 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa, zwłaszcza jako dodatek do spoiw hydraulicznych.
Eksploatacja rud miedzi, jej przeróbka i proces hutniczy powodują, że wytwarzane są duże ilości odpadów wymagających długookresowego magazynowania, które dodatkowo musi spełniać normy środowiskowe. Odpady flotacyjne są odpadem wytwarzanym w procesie flotacyjnego wzbogacania rud miedzi. Są to odpady mineralne (bardzo rozdrobniona skała płonna), deponowane na składowisku, a ich ilość gromadzona na powierzchni stale wzrasta, co generuje wysokie koszty związane z ochroną środowiska.
Odpady flotacyjne, wykorzystywane są głównie do rozbudowy składowiska, gdzie z frakcji gruboziarnistych wykonuje się nadbudowę jego zapór.
Od wielu lat prowadzi się badania mające na celu zagospodarowanie odpadów poflotacyjnych, co wynika m. innymi ze składu chemicznego tych odpadów, w którym przeważają tlenki SiO2 i CaO. W zależności od kompozycji mogą one być wykorzystywane w różnych procesach i produktach, zwłaszcza na potrzeby budownictwa drogowego i do wytwarzania materiałów budowlanych w przemyśle ceramicznym, a także do zastosowań w innych dziedzinach. Szersze zastosowanie przemysłowych produktów ubocznych bywa jednak trudne ze względu na brak jednorodności chemicznej i mineralogicznej oraz zawartość substancji szkodliwych. Skład chemiczny i mineralogiczny odpadów flotacyjnych zależy od typu rudy miedzi. W odpadach powstałych w wyniku procesu flotacji rudy piaskowcowej przeważa kwarc - 44,4%, a w mniejszej ilości występują minerały węglanowe (tj. dolomit - 29,9% i kalcyt - 7,7%). Odpady piaskowcowe zawierają około: 50% SO2, 13% CaO i 5% MgO, natomiast drobnoziarniste odpady węglanowe zawierają około 24% CaO, 20% SO2 i powyżej 5% MgO.
Znany jest sposób aktywizacji odpadów flotacyjnych przemysłu miedziowego, w którym do rozdrobnionych odpadów dodaje się podczas mieszania 10% kwas siarkowy w ilości równej zawartości węglanów w tych odpadach. Operację mieszania prowadzi się w czasie 5-7 minut i następnie masę poddaje leżakowaniu w czasie 15-25 minut. Sposób ma zastosowanie do uzyskiwania tworzyw podobnych strukturalnie do pianobetonu lub betonu komórkowego. Znane jest również wytwarzanie cegieł z wysokokrzemionkowych odpadów flotacyjnych, przez zmieszanie drobnoziarnistego odpadu flotacyjnego z aktywowanym alkalicznie żużlem w stosunku masowym 85:15 oraz wodą, a uformowany materiał poddawany jest autoklawizacji. Z opisu patentu PL100688B1 znane jest spoiwo hydrauliczne zawierające 60 do 80% wag. popiołów lotnych z węgla kamiennego i/lub brunatnego. Dodatki wiążące wybiera się spośród cementu, wapna, gipsu, a także z piasku i soli ziem alkaliczn ych i/lub soli metali III grupy układu. Dodatkowo spoiwo zawiera 2 do 10% wag. soli metali I grupy układu, gdzie stosuje się odpady poflotacyjne rudy miedzi.
Znany jest sposób termicznej aktywizacji odpadów flotacyjnych z przeznaczeniem do wyrobów ceramicznych, polegający na ogrzewaniu ich do temperatury 1073-1473 K w celu rozkładu soli do postaci tlenkowych, a przy bardziej złożonych składach chemicznych zachodzi spiekanie. Z tak utylizowanych odpadów po schłodzeniu spieku uzyskuje się kruszywa lekkie spiekane, po zastosowaniu dodatków otrzymuje się tworzywo ceramiczne. Inną znaną metodę termicznej utylizacji odpadów flotacyjnych rud miedzi opisuje należący do zgłaszającego patent PL222233B1, który dotyczy sposobu otrzymywania aktywnego dodatku mineralnego. W sposobie według tego wynalazku z odpadu po flotacji, zawierającego głównie węglany, w szczególności takie jak, węglan wapniowy i dolomit oraz kwarc i illit, o głównych składnikach w Ilościach korzystnie: SO2 od 26,13% do 40,02%, CaO od 17,66% do 24,59%, MgO od 8,25% do 9,73% i AI2O3 co najmniej 4,8%, po przetworzeniu termicznym, otrzymuje się spoiwo, które zawiera aktywny składnik pucolanowy, aktywne tlenki wapnia i magnezu oraz inne składniki. Warunki temperaturowe ustalono tak, aby nie dopuścić do krystalizacji amorficznego składnika pucolanowego, syntezy nowych związków takich jak gehelnit oraz powstania wysoko temperaturowych, nisko aktywnych form tlenku wapnia i magnezu. Spoiwo posiada właściwości wiążące i pucolanowe, i po rozdrobnieniu może być stosowane bez żadnych dodatków lub w mieszaninie z cementem, wapnem, popiołami lotnymi oraz innymi materiałami znanymi jako dodatki do cementu i betonu.
Inny znany z opisu patentu PL215185B1 sposób przetwarzania odpadów z flotacji rudy miedzi, dotyczy wytwarzania polimerycznego materiału budowlanego na bazie siarki odpadowej. Sposób polega na tym, że w temperaturze 130-150°C miesza się 20-50% wagowych siarki odpadowej, 10-50% wagowych odpadów flotacyjnych z flotacji rudy miedzi o granulacji do 0,06 mm, z 3-25% wagowych fosfogipsu odpadowego jako regulatora odczynu pH i 10-40% wagowych wypełniacza mineralnego.
PL 240 980 B1
Z opisu patentu PL229591B1 znany jest sposób produkcji kruszywa lekkiego dla budownictwa, w którym pyły z instalacji spalania i/lub muły z flotacyjnego wzbogacania rud metali nieżelaznych o frakcji od 0 do 0,2 mm miesza się z pyłem krzemionkowym o frakcji od 0 do 0,063 mm. Następnie tak uzyskany produkt miesza się z rozdrobnionym odpadem szklanym o frakcji od 0 do 0,2 mm oraz osadami ściekowymi z oczyszczalni ścieków o zawartości od 15 do 50% składników palnych i/lub mułami po flotacji węgla o zawartości do 32% węgla. Mieszaninę w postaci gęstej pasty poddaje się granulowaniu, a po wysuszeniu termicznie przekształca, aż do wbudowania substancji niebezpiecznych w polikrystaliczną strukturę spieku o właściwościach kruszywa.
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa, zwłaszcza jako dodatek do spoiw hydraulicznych, w mieszaninie z materiałami stałymi spoiwa, zawierającymi co najmniej jeden materiał wiążący, w tym cementowy oraz regulator czasu wiązania, przy czym stosuje się wysuszony odpad flotacyjny zawierający węglany takie jak węglan wapniowy i dolomit, a ponadto kwarc oraz chlorki w ilości 0,1% do 2,5% wag. w stosunku do suchej masy odpadu.
Zastosowanie polega na tym, że stosuje się odpad flotacyjny wysuszony w temperaturze 100° do 150°C. Zastosowanie polega na tym, że stosuje się aktywizowane przez wspólne przemielenie odpad flotacyjny i materiały stałe o powierzchni właściwej 4500 cm2/g do 5500 cm2/g.
Zastosowanie charakteryzuje się tym, że stosuje się odpad flotacyjny w ilości 3% do 30% wag. w mieszaninie z 55% do 85% wag. materiału wiążącego cementowego oraz 2,5% do 5% wag. regulatora czasu wiązania. Zastosowanie charakteryzuje się tym, że w mieszaninie spoiwa stosuje się materiał wiążący o właściwościach pucolanowych w ilości do 40% wag., wybrany spośród popiołów lotnych, pyłów krzemionkowych, metakaolinu, granulowanego żużla wielkopiecowego.
Zastosowanie charakteryzuje się tym, że jako materiał wiążący cementowy stosuje się cement lub klinkier portlandzki.
Rozwiązanie według wynalazku ma wpływ na zmniejszenie ilości gromadzonych odpadów, przez ich wykorzystanie do zastosowań w materiałach budowlanych, zwłaszcza do wytwarzania elementów na potrzeby drogownictwa. Ponadto proces przetwarzania odpadu z flotacyjnego prowadzi się w oparciu o standardowe urządzenia i w warunkach procesowych w oparciu o taki dobór składników, które umożliwiają aktywizację składników i są bezpieczne dla środowiska.
Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi, zwłaszcza jako dodatku do spoiw hydraulicznych poprzedza jego przetwarzanie oraz przygotowanie odpadu do aktywacji w mieszaninie z materiałami stałymi spoiw hydraulicznych.
Przetwarzaniu poddaje się drobnoziarnisty, wysokowęglanowy odpad flotacyjny (szlam) z bieżącej produkcji, zawierający głównie węglany, takie jak węglan wapniowy i dolomit, a ponadto kwarc i chlorki. Odpad wstępnie przetwarza się celem oddzielenia od wody technologicznej, uszlachetnienia i poprawienia niektórych parametrów w tym składu chemicznego.
W pierwszej kolejności odpad oddzielany jest od wody technologicznej znanymi sposobami, np. przez dekantację lub filtrację, co jednocześnie ogranicza zawartość ilastych zanieczyszczeń. Następnie, przed suszeniem i w zależności od stopnia zasolenia osadu prowadzi się pośredni proces wymywania, do uzyskania w odpadzie (szlamie) nie mniej niż 0,1% i nie więcej niż 2,5% NaCI w przeliczeniu na stan suchy. Ograniczona zawartość jonów chloru w odpadzie flotacyjnym, wpływa na przyśpieszenie procesu wiązania i twardnienia zapraw i betonu, zawierających spoiwo hydrauliczne wytworzone z zastosowaniem odpadu.
Odpad suszy się, a dla równoczesnego prowadzenia dehydratacji illitu temperatura procesu zawiera się w zakresie 100° do 150°C. Następnie poddaje się granulacji np. w urządzeniach pozwalających na jednoczesne jego suszenie i granulację w trakcie transportu do dalszego przetworzenia, jako surowiec użyteczny dla budownictwa. Tak przygotowany odpad oraz materiały stałe wiążące cementowe i regulator czasu wiązania, a w wariancie rozwiązania również dodatkowe materiały wiążące o właściwościach pucolanowych, poddaje się aktywacji przez wspólne przemielenie do uzyskania powierzchni właściwej powyżej 4500 cm2/g do 5500 cm2/g, korzystnie powyżej 5000 cm2/g. Rozdrobniony do takiej powierzchni właściwej materiał wieloskładnikowy zawiera drobnoziarnistą krzemionkę, która nabiera cech aktywnego dodatku pucolanowego.
Składniki węglanowe zmielonego odpadu, jako bardziej podatne na rozmielenie, charakteryzują się większym rozwinięciem powierzchni właściwej, co przekłada się na jego reaktywność w procesie wiązania wieloskładnikowego materiału wiążącego. Ponadto ze względu na duży stopień rozdrobnienia

Claims (6)

  1. PL 240 980 Β1 biorą udział w reakcjach hydratacji składników fazowych klinkieru cementowego zawartego w utworzonym spoiwie hydraulicznym.
    W spoiwie podstawowym materiałem wiążącym cementowym jest klinkier portlandzki, stosowany w ilości 55% do 85% wag., odpad 3% do 30% wag., natomiast regulator czasu wiązania, stosuje się w ilości 2,5% do 5% wag. W wariancie rozwiązania klinkier portlandzki jest w części zastępowany materiałem wiążącym o właściwościach pucolanowych, dodawanym w ilości do 40% wag. Materiał wiążący może stanowić popiół lotny, pył krzemionkowy, metakaolin lub granulowany żużel wielkopiecowy.
    Spoiwo wiążące zawierające odpad flotacyjny posiada właściwości hydrauliczne i po zarobieniu z wodą twardnieje zarówno na powietrzu jak i w wodzie oraz w warunkach niskoprężnego naparzania.
    Poniżej przedstawiono przykładowe receptury spoiwa, w którym zastosowano odpowiednio przetworzony odpad flotacyjny:
    Spoiwo 1 • Klinkier portlandzki -81,40% • Odpad flotacyjny -14,35% • Gips (regulator czasu wiązania) - 4,25%
    100,00%
    Spoiwo 2 • Klinkier portlandzki -61,90% • Granulowany żużel wielkopiecowy -25,10% • Odpad flotacyjny - 9,75% • Gips - 3,25%
    100,00%
    W tabeli I zestawiono przykładowe wyniki badań procesu narastania wytrzymałości spoiwa hydraulicznego, zawierającego odpad flotacyjny.
    Tabela I
    Rodzaj spoiwa Wytrzymałość [MPa] Po czasie twardnienia
    1 dzień 2 dni 7 dni 28 dni
    Spoiwo 1 24,0 34,2 4S,0 58,0
    Spoiwo 2 14,3 24,8 44,4 62,3
    Produkt końcowy charakteryzuje wysoka wytrzymałość na ściskanie, która po 28 dniach twardnienia osiąga powyżej 60 MPa. Szczególnie korzystne cechy wykazuje spoiwo z przykładu 1, zawierające ponad 14% dodatku odpadu flotacyjnego, uzyskujące bardzo wysokie wytrzymałości początkowe. Taka cecha jest korzystna dla prefabrykacji, gdyż pozwala na skrócenie etapu produkcji związanego z przechowywaniem wyrobu w formach. Spoiwo według wynalazku nie wykazuje zmian objętości podczas twardnienia.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa, zwłaszcza jako dodatek do spoiw hydraulicznych, w mieszaninie z materiałami stałymi spoiwa, zawierającymi co najmniej jeden materiał wiążący, w tym cementowy oraz regulator czasu wiązania, przy czym stosuje się wysuszony odpad flotacyjny zawierający węglany takie jak węglan wapniowy i dolomit, a ponadto kwarc oraz chlorki w ilości 0,1% do 2,5% wag. w stosunku do suchej masy odpadu.
  2. 2. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że stosuje się odpad flotacyjny wysuszony w temperaturze 100°C do 150°C.
  3. 3. Zastosowanie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że stosuje się aktywizowane, przez wspólne przemielenie odpad flotacyjny i materiały stałe o powierzchni właściwej 4500 cm2/g do 5500 cm2/g.
    PL 240 980 B1 5
  4. 4. Zastosowanie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że stosuje się odpad flotacyjny w ilości 3% do 30% wag. w mieszaninie z 55% do 85% wag. materiału wiążącego cementowego oraz 2,5% do 5% wag. regulatora czasu wiązania.
  5. 5. Zastosowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że w mieszaninie spoiwa stosuje się materiał wiążący o właściwościach pucolanowych w ilości do 40% wag., wybrany spośród popiołów lotnych, pyłów krzemionkowych, metakaolinu, granulowanego żużla wielkopiecowego.
  6. 6. Zastosowanie według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, że jako materiał wiążący cementowy stosuje się cement lub klinkier portlandzki.
PL431385A 2019-10-04 2019-10-04 Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa PL240980B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431385A PL240980B1 (pl) 2019-10-04 2019-10-04 Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431385A PL240980B1 (pl) 2019-10-04 2019-10-04 Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431385A1 PL431385A1 (pl) 2021-04-06
PL240980B1 true PL240980B1 (pl) 2022-07-11

Family

ID=75297913

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431385A PL240980B1 (pl) 2019-10-04 2019-10-04 Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240980B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL431385A1 (pl) 2021-04-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11787742B2 (en) Manufactured natural pozzolan, improved manufactured natural pozzolan-based cement and method of making and using same
US8709150B2 (en) Composition for building material and a process for the preparation thereof
RU2513572C2 (ru) Гидравлическое вяжущее на основе сульфоглиноземистого клинкера и портландцементного клинкера
Maslehuddin et al. Usage of cement kiln dust in cement products–research review and preliminary investigations
Payá et al. Reuse of aluminosilicate industrial waste materials in the production of alkali-activated concrete binders
Park et al. Circulating fluidized bed combustion ash as controlled low-strength material (CLSM) by alkaline activation
US8535435B2 (en) Method of fabrication of construction materials from industrial solid waste
KR20120057616A (ko) 벨라이트-칼슘-설포알루미네이트-페라이트 클링커에 기초한 수경성 바인더용 첨가제
JP5800387B2 (ja) 土質改良材
EP3241812A1 (en) Mortar or concrete produced with a hydraulic binder
Karrech et al. Management and valorisation of delithiated β-spodumene and its processing stream
El-Didamony et al. Recycling of low-grade aluminosilicate refractory brick waste product in blended cement
Chandara Study of pozzolanic reaction and fluidity of blended cement containing treated palm oil fuel ash as mineral admixture
JPH11246256A (ja) コンクリート組成物
Alkhateeb Chemical analysis of ordinary Portland cement of Iraq
Seco et al. Assessment of the ability of MGO based binary binders for the substitution of Portland cement for mortars manufacturing
PL240980B1 (pl) Zastosowanie odpadu z flotacyjnego wzbogacania rud miedzi w materiałach dla budownictwa
Khitab et al. Utilization of Waste Brick Powder for Manufacturing Green Bricks and Cementitious Materials
WO2021137787A2 (en) A binding construction material composition and production method thereof
Darweesh A low temperature manufactured Portland cement clinker from pulverized waste of fly ash
Shatov et al. Potential utilizations of soda production wastes
JP3461019B2 (ja) 環境調和型水硬性組成物及びその製造方法
CN105060741B (zh) 用隧道窑装备处理电解锰渣制取生态活性渣的方法
Ramachandran Waste and recycled materials in concrete technology
JP5235057B2 (ja) 焼成物、セメント添加材及びセメント組成物