PL240533B1 - Sposób iniekcyjnego nawęglania podciśnieniowego (LPC) elementów wykonanych ze stopów żelaza i innych metali - Google Patents

Sposób iniekcyjnego nawęglania podciśnieniowego (LPC) elementów wykonanych ze stopów żelaza i innych metali Download PDF

Info

Publication number
PL240533B1
PL240533B1 PLPLPLPLPLPLPLPLPL422596A PLPLPLPLPLPLPLPL422596A PL240533B1 PL 240533 B1 PL240533 B1 PL 240533B1 PL PLPLPLPLPLPLPLPL422596 A PLPLPLPLPLPLPLPLPL422596 A PL PLPLPLPLPLPLPLPL422596A PL PLPLPLPLPLPLPL422596 A PLPLPLPLPLPLPLPL422596 A PL PLPLPLPLPLPLPL422596A PL 240533 B1 PL240533 B1 PL 240533B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carburizing
carbon carrier
vacuum
lpc
chamber
Prior art date
Application number
PLPLPLPLPLPLPLPLPL422596A
Other languages
English (en)
Inventor
Maciej Korecki
Agnieszka Brewka
Original Assignee
Seco/Warwick Spółka Akcyjna
Filing date
Publication date
Application filed by Seco/Warwick Spółka Akcyjna filed Critical Seco/Warwick Spółka Akcyjna
Publication of PL240533B1 publication Critical patent/PL240533B1/pl

Links

Description

PL 240 533 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób infekcyjnego nawęglania podciśnieniowego (LPC) elementów wykonanych ze stopów żelaza i innych metali w urządzeniu do ciągłej cieplno-chemicznej obróbki powierzchniowej z potokowym przepływem obrabianych elementów.
Z publikacji patentowej US 5,205,873 znany jest proces nawęglania w niskim ciśnieniu, w komorze pieca podgrzanej do temperatury z zakresu 820°C do 1100°C. Proces ten rozpoczyna się w komorze, w której wytworzono wstępną próżnię na poziomie 10-1 hPa w celu usunięcia powietrza. Następnie, po napełnieniu komory czystym azotem, wkłada się do niej elementy, które mają być nawęglone. W załadowanej komorze wytwarza się próżnię na poziomie 10-2 hPa i podgrzewa się wsad do temperatury austenityzacji, utrzymując tą temperaturę do czasu wyrównania temperatury w przekroju nawęglanych elementów, po czym napełnia się komorę pieca wodorem do ciśnienia 500 hPa. Następnie jako nośnik węgla wprowadza się etylen pod ciśnieniem od 10 do 100 hPa i wytwarza się mieszankę gazową, w skład której wchodzi wodór i etylen, gdzie etylen stanowi od 2% do około 60% udziału objętościowego mieszanki.
Z publikacji patentowej US 6,187,111 B1 znana jest metoda nawęglania przedmiotów wykonanych ze stali w komorze pieca, w której wytworzona zostaje próżnia od 1 do 10 hPa a temperatura, w której przebiega proces nawęglania, utrzymywana jest w zakresie od 900°C do 1100°C. Nośnikiem węgla jest w niej gazowy etylen.
Z publikacji patentowych US 5,702,540 i EP 0 882 811 B1 znane są sposoby nawęglania próżniowego elementów ze stopów żelaza, prowadzone w piecach próżniowych przy ciśnieniu od 1 do 50 hPa, gdzie atmosferę węglową uzyskuje się w gorącej komorze pieca z metanu, propanu lub też acetylenu albo etylenu, przy czym składniki te są stosowane samodzielnie lub w mieszaninach. Najczęściej stosuje się dwie metody organizacji faz nasycania węglem oraz faz dyfuzji w tych procesach. Pierwsza z nich, zwana metodą impulsową, polega na okresowym dozowaniu atmosfery nawęglającej do komory pieca próżniowego a następnie odpompowaniu produktów reakcji do chwili osiągnięcia w komorze próżni technicznej, którą utrzymuje się przez kolejnych kilka minut. Liczba impulsów zależy od grubości wytwarzanej warstwy nawęglonej i wynosi od kilku do kilkudziesięciu. Drugą z nich jest metoda iniekcji, polegająca na ciągłym dozowaniu atmosfery nawęglającej poprzez system dysz, bezpośrednio na wsad w komorze pieca próżniowego w fazie nawęglania. W czasie trwania tej fazy utrzymywane jest stałe ciśnienie robocze atmosfery węglonośnej, przy czym po każdej fazie nawęglania następuje faza dyfuzji. Liczba cykli w tej metodzie organizacji wynosi od jednego do kilku.
Z publikacji patentowej PL 202 271 B1 znany jest sposób nawęglania wyrobów stalowych, prowadzony w piecach próżniowych w atmosferze beztlenowej pod obniżonym ciśnieniem, polegający na tym, że faza nawęglania odbywa się w atmosferze mieszaniny etylenu lub propanu lub acetylenu z wodorem w proporcji objętościowej 1,5 do 10, w czasie od 5 do 40 minut, przy modulacji ciśnienia od 0,1 kPa do 3 kPa, przy czym czas narastania ciśnienia jest od 3 do 20 razy dłuższy od czasu obniżania ciśnienia.
Z publikacji patentowej PL 204 747 B1 znany jest sposób nawęglania wyrobów stalowych, głównie elementów maszyn, pojazdów i wszelkich urządzeń mechanicznych, w piecach próżniowych pod obniżonym ciśnieniem w podwyższonej temperaturze. Sposób nawęglania wyrobów stalowych w podciśnieniu polega na wprowadzeniu nośnika azotu aktywnego podczas nagrzewania wsadu. Proces wprowadzania nośnika azotu aktywnego kończy chwila, gdy wsad uzyskuj e temperaturę niezbędną do rozpoczęcia procesu nawęglania, od której podawany zostaje nośnik węgla. Ciśnienie w komorze pieca w trakcie wprowadzania nośnika azotu aktywnego powinno być utrzymywane w przedziale od 0,1 do 50 kPa.
Ponadto, z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.411158, znany jest piec wielokomorowy do nawęglania próżniowego i hartowania z potokowym przepływem obrabianych elementów przez połączone ze sobą komory technologiczne.
Istota iniekcyjnego sposobu nawęglania niskociśnieniowego (LPC) według wynalazku polega na tym, że do komory próżniowej urządzenia do ciągłej cieplno-chemicznej obróbki powierzchniowej, pracującego w trybie pokracznym, z nasyceniem w temperaturze nawęglania od 820°C-1200°C, wprowadza się pulsacyjnie gazowy nośnik węgla w stałej sekwencji przepływowo-czasowej, zsynchronizowanej z taktem pracy urządzenia.
Korzystnym jest gdy gazowy nośnik węgla wprowadza się w każdym takcie pracy urządzenia lub z pominięciem od 1 do 5 taktów.
PL 240 533 B1
Korzystnym jest także gdy gazowy nośnik węgla wprowadza się w sekwencji składającej się z od 1 do 5 impulsów na takt.
Również korzystnym jest gdy gazowy nośnik węgla wprowadza się pulsacyjnie z przepływem od 0,1 do 100 dm3/min, przy czym czas trwania impulsów utrzymuje się w przedziale od 1 do 300 s.
Dalej korzystnym jest gdy gaz gazowy nośnik węgla wprowadza się pod ciśnieniem absolutnym od 0,2 do 10 hPa.
Ponadto korzystnym jest gdy gazowym nośnikiem węgla jest węglowodór, przykładowo acetylen, lub mieszanina węglowodorowa.
Sposób nawęglania według wynalazku umożliwia konstytuowanie warstw nawęglanych z dowolnym rozkładem gradientu stężenia węgla poprzez modyfikację następujących parametrów procesowych: temperatury, ciśnienia, czasu trwania taktu i impulsu oraz wielkości przepływu gazowego nośnika węgla. Jest to szczególnie istotne przy zastosowaniu wyższych temperatur, co skutkuje skróceniem czasu procesu i obniżeniem kosztów.
Pomijanie taktów przy impulsowaniu: jeżeli nie ma pominięcia, to impuls(y) gazowy jest taki sam w każdym takcie; jeżeli pominięty jest 1 takt - to impuls jest w co drugim takcie; jeżeli pominięte są 2 takty - to impuls jest w co trzecim takcie, itd.
P r z y k ł a d I
Do pieca próżniowego, składającego się z 3-ch przelotowych komór procesowych, przeznaczonych odpowiednio do: nagrzewania, nawęglania i dyfuzji, wprowadzono z taktem 180 sekund serię identycznych kół zębatych, wykonanych ze stali 16MnCr5, o masie 2,49 kg i powierzchni 0,054 m2. Trzony tych komór były wyposażone w mechanizmy ruchomej belki do pokracznego przesuwu obrabianych detali wzdłuż komór procesowych. Koła przechodziły kolejno przez wszystkie 15 pozycji na każdym z trzonów, począwszy od komory nagrzewającej, następnie nawęglającej i dyfuzyjnej. W komorze nagrzewającej koła zostały nagrzane do temperatury 950°C. Następnie w komorze nawęglającej, znajdującej się w temperaturze 950°C, koła zostały poddane nawęglaniu podciśnieniowemu poprzez pulsacyjne wprowadzenie acetylenu przez czas 8 sekund z przepływem 16 dm3/min w każdym 180 sekundowym takcie, na każdej z 15 pozycji. Dalej koła przeszły do komory dyfuzyjnej gdzie przebywały na 10 pozycjach w temperaturze 950°C, a na pozostałych 5 pozycjach obniżono temperaturę do 860°C. Następnie koła zostały indywidualnie zahartowane w azocie pod ciśnieniem 0,3 MPa oraz odpuszczone w temperaturze 180°C w urządzeniu towarzyszącym.
Na wszystkich kołach wytworzono równomierną warstwę nawęgloną o grubości umownej 0,60±0,02 mm mierzonej na powierzchni bocznej zęba, osiągnięto poprawną mikrostrukturę martenzytyczną warstwy, bez wydzieleń węglików w strefie przypowierzchniowej. Powierzchnia nawęglanych elementów wykazała metaliczny połysk, zaś w instalacji pieca nie stwierdzono śladów zanieczyszczeń węglopochodnych.
P r z y k ł a d II
Do pieca próżniowego jak w przykładzie I wprowadzono z taktem 90 sekund serię identycznych kół zębatych, wykonanych ze stali 16MnCr5, o masie 1,66 kg i powierzchni 0,07 m2. Koła przechodziły kolejno przez wszystkie 15 pozycji na każdym z trzonów, począwszy od komory nagrzewającej, następnie nawęglającej i dyfuzyjnej. W komorze nagrzewającej koła zostały nagrzane do temperatury 1040°C. Następnie w komorze nawęglającej znajdującej się w temperaturze 1040°C, koła zostały poddane nawęglaniu podciśnieniowemu poprzez pulsacyjne wprowadzenie acetylenu przez czas 10 sekund z przepływem 22 dm3/min w każdym 90 sekundowym takcie, na każdej z 15 pozycji. Dalej koła przeszły do komory dyfuzyjnej gdzie przebywały na 10 pozycjach w temperaturze 1040°C, a na pozostałych 5 pozycjach obniżono temperaturę do 860°C. Następnie koła zostały indywidualnie zahartowane w azocie pod ciśnieniem 0,3 MPa oraz odpuszczone w temperaturze 180°C w urządzeniu towarzyszącym.
Na wszystkich kołach wytworzono równomierną warstwę nawęgloną o grubości umownej 0,65±0,02 mm mierzonej na powierzchni bocznej zęba, osiągnięto poprawną mikrostrukturę martenzytyczną warstwy, bez wydzieleń węglików w strefie przypowierzchniowej. Powierzchnia nawęglanych elementów wykazała metaliczny połysk, zaś w instalacji pieca nie stwierdzono śladów zanieczyszczeń węglopochodnych.

Claims (6)

  1. PL 240 533 B1
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób iniekcyjnego nawęglania podciśnieniowego (LPC) elementów wykonanych ze stopów żelaza i innych metali w urządzeniu do ciągłej cieplno-chemicznej obróbki powierzchniowej z pokracznym przepływem obrabianych elementów, z nasycaniem w temperaturze 820°C1200°C w atmosferze gazowej, znamienny tym, że do komory próżniowej urządzenia wprowadza się pulsacyjnie gazowy nośnik węgla w stałej sekwencji przepływowo-czasowej, zsynchronizowanej z taktem pracy urządzenia.
  2. 2. Sposób według, zastrz. 1, znamienny tym, że gazowy nośnik węgla wprowadza się w każdym takcie pracy urządzenia lub z pominięciem od 1 do 5 taktów.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gazowy nośnik węgla wprowadza się w sekwencji składającej się z od 1 do 5 impulsów na takt.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że gazowy nośnik węgla wprowadza się pulsacyjnie z przepływem od 0,1 do 100 dm3/min, przy czym czas trwania impulsów utrzymuje się w przedziale od 1 do 300 s.
  5. 5. Sposób według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że gaz gazowy nośnik węgla wprowadza się pod ciśnieniem absolutnym od 0,2 do 10 hPa.
  6. 6. Sposób według jednego z zastrzeżeń od 1 do 5, znamienny tym, że gazowym nośnikiem węgla jest węglowodór, korzystnie acetylen, lub mieszanina węglowodorowa.
PLPLPLPLPLPLPLPLPL422596A 2017-08-21 Sposób iniekcyjnego nawęglania podciśnieniowego (LPC) elementów wykonanych ze stopów żelaza i innych metali PL240533B1 (pl)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL240533B1 true PL240533B1 (pl) 2022-04-25

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Edenhofer et al. Carburizing of steels
US9260775B2 (en) Low alloy steel carburization and surface microalloying process
Kulka et al. An alternative method of gas boriding applied to the formation of borocarburized layer
Winter et al. Process technologies for thermochemical surface engineering
US20080149226A1 (en) Method of optimizing an oxygen free heat treating process
KR102004078B1 (ko) 침탄 장치와 침탄 방법
US20080149225A1 (en) Method for oxygen free carburization in atmospheric pressure furnaces
EP3447163B1 (en) Method of low pressure carburizing (lpc) of workpieces made of iron alloys
PL240533B1 (pl) Sposób iniekcyjnego nawęglania podciśnieniowego (LPC) elementów wykonanych ze stopów żelaza i innych metali
BR102018017111B1 (pt) Método de carburização em baixa pressão (lpc) de peças fabricadas de ligas de ferro
US20080149227A1 (en) Method for oxygen free carburization in atmospheric pressure furnaces
PL204747B1 (pl) Sposób nawęglania wyrobów stalowych w podciśnieniu
Smirnov et al. Technological features of vacuum carburizing of low-alloyed steels
BR112019008898B1 (pt) Processo para tratamento a quente de uma peça de trabalho consistindo em um aço de alta liga
RU2756547C1 (ru) Способ азотирования коррозионно-стойких и высоколегированных сталей
KR20170131686A (ko) 티타늄재의 표면 질화 처리 방법
PL240534B1 (pl) Sposób nawęglania niskociśnieniowego (LPC)
KR102337818B1 (ko) 물품을 처리하기 위한 방법 및 장치
EP1966396A2 (en) Method for oxygen free carburization in atmospheric pressure furnaces
JP2019119892A (ja) ガス浸炭方法
JP2015010252A (ja) 表面改質処理方法及び表面改質処理装置
PL202271B1 (pl) Sposób nawęglania wyrobów stalowych w atmosferze beztlenowej pod obniżonym ciśnieniem
PL237076B1 (pl) Sposób gazowego węgloazotowania hybrydowego stali stopowych w piecach fluidalnych
WO2018131993A1 (es) Proceso de carburizado a baja presión
Kula et al. Information system support for vacuum furnaces and technology