PL240120B1 - Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową - Google Patents

Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową Download PDF

Info

Publication number
PL240120B1
PL240120B1 PL428003A PL42800318A PL240120B1 PL 240120 B1 PL240120 B1 PL 240120B1 PL 428003 A PL428003 A PL 428003A PL 42800318 A PL42800318 A PL 42800318A PL 240120 B1 PL240120 B1 PL 240120B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tire
run
insert
flat
speed
Prior art date
Application number
PL428003A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428003A1 (pl
Inventor
Maciej Sadowski
Marek Michalak
Original Assignee
Bridgestone Poznan Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bridgestone Poznan Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Bridgestone Poznan Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL428003A priority Critical patent/PL240120B1/pl
Publication of PL428003A1 publication Critical patent/PL428003A1/pl
Publication of PL240120B1 publication Critical patent/PL240120B1/pl

Links

Landscapes

  • Tyre Moulding (AREA)
  • Tires In General (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób nawijania pasów wkładki run-flat podczas wytwarzania opon samochodowych. Sposób przedstawiony na rysunku charakteryzuje się tym, że nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową gdzie dwie symetryczne wkładki run-flat wykonane są z wytłaczanych profili gumowych i mocowane są w boki opony charakteryzuje się tym, że przy formowaniu wkładkę run-flat nacina się pod kątem co najmniej 20°, gdzie prędkość nacinania jest zmienna, tak że nacina się warstwę górną i środkową wkładki z prędkością 12 mm/s, a warstwę dolną z prędkością 4 mm/s po czym uzyskane odcinki wkładki run-flat nawija się na oponę, tak by złącze wkładek run-flat było przesunięte pomiędzy prawą a lewą wkładką na obwodzie opony o co najmniej 10° i nie więcej niż 350°.

Description

PL 240 120 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób nawijania wkładki run-flat podczas wytwarzania opon samochodowych.
Z amerykańskiego opisu patentowego US 6321808 znana jest metoda produkcji opon, w których opona pneumatyczna z wkładką run-flat zawiera cienką pierścieniową monolityczną taśmę osadzoną w części koronowej opony, przy czym taśma ma spiralne nacięcie rozciągające się pomiędzy przeciwległymi krawędziami taśmy. Cięcie ma łukowatą długość od 45° do 360° i zapewnia obwodowo rozszerzalną taśmę, która poprawia formowanie opony przez umożliwienie rozszerzania się opaski podczas formowania w celu zminimalizowania porowatości i zmniejszenia zatrzymywania powietrza pomiędzy taśmą a gumą bieżnika. Alternatywnie, para spiralnie ciętych pasm jest połączona przez pośrednią taśmę z gumy, a warstwa wzmacniająca z kordów wzmacniających w gumowym podkładzie może rozciągać się wokół zewnętrznej powierzchni rozszerzalnej taśmy lub pasm.
Z innego amerykańskiego zgłoszenia patentowego US20070284029A1 poznajemy metodę wytwarzania opon run-flat, z pierścieniowymi wkładkami wzmacniającymi, które są nakładane za pomocą spiralnego ciągłego podłużnego elementu z materiału elastomerowego na bębnie serwisowym związanym ze stanowiskiem budowlanym sprzęgającym główny bęben, na którym wykonana jest konstrukcja osnowy. Pierścieniowy człon przenoszący podnosi pierścieniowe wkładki wzmacniające z bębna serwisowego w celu przeniesienia ich do bębna głównego.
Z kolejnego opisu patentowego US 6328084 poznajemy struktura osnowy opony, która składa się z jednej lub więcej warstw osnowy, a każda z nich jest utworzona z odcinków taśmy zawierających podłużne elementy nici wbudowane w warstwę z materiału elastomerowego. Elementy taśmy mają odpowiednie części koronowe rozmieszczone obwodowo we wzajemnej zależności obok siebie i części boczne rozciągające się promieniowo na ściankach bocznych opony. Boczne części każdej warstwy osnowy są co najmniej częściowo pokryte co najmniej jedną z bocznych części należących do sąsiedniej długości nakładania. Związane z warstwami osnowy są pierścieniowe struktury zawierające parę nierozciągliwych wstawek w postaci pierścienia, które są zakotwiczone odpowiednio do pierwszej i drugiej warstwy osnowy i osiowo oddzielone elastomerowym korpusem wypełniającym. Struktura pasa, pas bieżnika i ściany boczne są połączone z konstrukcją osnowy w celu zdefiniowania opony.
W kolejnym zgłoszeniu EP 1759830A2 ujawniono sposób wytwarzania profilu wzmacniającego opony pneumatycznej pojazdu gotowego w trybie awaryjnym z profilowanym bieżnikiem, szczególnym paskiem wielowarstwowym, warstwą wewnętrzną, co najmniej jednowarstwową osnową, która jest prowadzona w obszarach stopek do rdzenia kulkowego, tworząc kopertę warstwy, ściany boczne i co najmniej zawsze profil wzmacniający wprowadzony w obszarze każdej ścianki bocznej, który jest wprowadzany pomiędzy warstwą wewnętrzną a osnową. Zgodnie z wynalazkiem sposób obejmuje etapy: Kalandrowanie mieszaniny gumy do arkusza, zakłady co najmniej dwóch wzdłużnych nacięć przez panel pod kątem 15-45° do poziomu, przez co wycina się pasek, przeniesienie taśmy na maszynę do budowy opon i montaż taśmy jako profilu wzmacniającego w zielonej oponie na maszynie do budowy opon.
Z kolejnego opisu patentowego EP2439081B1 poznajemy oponę pneumatyczną zawierającą bieżnik oraz co najmniej jedną wzmocnioną warstwę. Bieżnik jest uważany za zewnętrzny ze wzmocnionej warstwy. Wzmocniona warstwa zawiera co najmniej jedną warstwę otwartej tkanej lub dzianej tkaniny z przędzami osnowowymi rozciągającymi się w pierwszym kierunku i będącymi przędzami rozciągającymi się w kierunku promieniowym kierunku lub przynajmniej zasadniczo w promieniowym kierunku opony. Tak więc ujawniono sposób wytwarzania takiej opony.
Istotnym problemem technicznym przy wytwarzaniu opony jest utrzymanie jej jednorodności na całym obwodzie co determinuje jakość i komfort pracy opony.
W przypadku wytwarzania opon z wkładkami typu run-flat wzmacnianych za pomocą dwóch równoległych wkładek typu run-flat mocowanych w bokach opony w dotychczas znanych rozwiązaniach przy nawijaniu wkładek na oponę, złącza wkładek znajdowały się w jednym punkcie na obwodzie opony co obniżało jednorodność opony.
Wynalazek rozwiązuje ten problem poprzez odpowiednie nacinanie dwóch pasów wkładki runflat oraz nawijanie pasów wkładek na oponę z przesunięciem kątowym.
Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową według wynalazku gdzie wykonane są w postaci profili wytłaczanych z odpowiedniej mieszanki gumowej i mocowane są w boki opony charakteryzuje się tym, że przy formowaniu wkładek run-flat wytłaczany profil gumowy nacina się pod kątem co najmniej 20° gdzie prędkość nacinania jest zmienna tak, że nacina się warstwę górną profilu

Claims (3)

PL 240 120 B1 z prędkością 48 mm/s, wewnętrzną warstwę profilu z prędkością 12 mm/s, a warstwę dolną profilu z prędkością 4 mm/s. Uzyskane odcinki wkładki run-flat nawija się na oponę, tak by złącze odcinaka wkładki run-flat było przesunięte pomiędzy lewym a prawym odcinkiem wkładkami na obwodzie opony o co najmniej 10° i nie więcej niż 350°. Korzystnie gdy, złącze wkładek było przesunięte pomiędzy prawą a lewą wkładką na obwodzie opony o 180°. Korzystnie gdy, kąt rozsunięcia złącz wkładki RFT jest indywidualny dla każdego produkowanego rozmiaru opony i jest wyznaczany eksperymentalnie na podstawie analizy przebiegu fali RFV. Przedmiotowy wynalazek poprawia jednorodność opon z wkładkami run-flat poprzez:
1. Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową gdzie dwie symetryczne wkładki run-flat wykonane są z wytłaczanych profili gumowych i mocowane są w boki opony, znamienny tym, że przy formowaniu wkładkę run-flat nacina się pod kątem co najmniej 20° gdzie prędkość nacinania jest zmienna, tak że nacina się warstwę górną i środkową materiału z prędkością 12 mm/s a warstwę dolną z prędkością 4 mm/s po czym uzyskane odcinki wkładki run-flat nawija się na oponę, tak by złącze wkładki run-flat było przesunięte pomiędzy prawą, a lewą wkładką na obwodzie opony o co najmniej 10° i nie więcej niż 350°.
1) zastosowanie nacinania wytłaczanego pasa profilu gumowego wkładki run-flat 3 trzema różnymi prędkościami zależnie od głębokości profilu
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że złącze wkładek jest przesunięte pomiędzy prawą a lewą wkładką na obwodzie opony o 180°.
2) zastosowanie przesunięcia kątowego złącza pomiędzy lewym i prawym odcinkiem wkładki w oponie.
Zastosowanie zmiennej prędkości nacinania wytłaczanego profilu gumowego wkładki run-flat i zmniejszenie prędkości posuwu noża na poszczególnych głębokościach pozwala na uzyskanie bardziej powtarzalnej powierzchni cięcia złącza o mniej postrzępionej krawędzi. Dzięki takiej poprawie krawędzi samo złącze we wkładce run-flat powstałe jako połączenie krawędzi z dwóch kolejnych nacięć jest bardziej jednorodne. Połączenia początku i końca odcinaka wkładki jest bardziej spasowane co minimalizuje niejednorodność w miejscu łączenia komponentu. Dodatkowe przesunięcie kątowe na obwodzie opony pomiędzy złączami poszczególnych wkładek run-flat zmniejsza wpływ złącza na jednorodność (zwłaszcza RFV - zmienną siłę promieniową) opony jakie w sposób naturalny powoduje złącze wkładki.
Na rysunku przedstawiono schematycznie rozwiązanie, gdzie Fig. 1 przedstawia schemat nacinania wkładki run-flat. Nóż przecinający wkładkę pod kątem 20°. Nóż przecina warstwę górną i środkową z prędkością 12 mm/s następnie warstwę dolną z prędkością 4 mm/s. Przy nawijaniu wkładki na oponę stykają się kolejne krawędzie, powstałe podczas następujących po sobie przecięć.
Figura 2 przedstawia schematyczny widok na oponę z naniesionymi złączami wkładek run-flat 10 i 11 gdzie złącza wkładek są przesunięte wobec siebie na obwodzie opony o 90°.
Podany przykład realizacji nie wyczerpuje możliwości zastosowania wynalazku.
Zastrzeżenia patentowe
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że złącze wkładek jest przesunięte indywidulanie dla każdego produkowanego rozmiaru opony i jest wyznaczane eksperymentalnie na podstawie analizy przebiegu fali RFV.
PL428003A 2018-11-30 2018-11-30 Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową PL240120B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428003A PL240120B1 (pl) 2018-11-30 2018-11-30 Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428003A PL240120B1 (pl) 2018-11-30 2018-11-30 Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428003A1 PL428003A1 (pl) 2020-06-01
PL240120B1 true PL240120B1 (pl) 2022-02-14

Family

ID=70855698

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428003A PL240120B1 (pl) 2018-11-30 2018-11-30 Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240120B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428003A1 (pl) 2020-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4695429B2 (ja) 空気入りタイヤ及びその製造方法
KR100605239B1 (ko) 타이어용 보강 플라이 및 이의 제조방법과, 타이어 제조방법
US7501033B2 (en) Chipper and apex subassembly as an intermediate article of manufacture
EP0976535B1 (en) Method for manufacturing a carcass for tyres and a carcass obtained thereby
US20020056498A1 (en) Tire for vehicle wheels
US8815032B2 (en) Method for producing a tread rubber for a vehicle tire, in particular a pneumatic vehicle tire
US20100126646A1 (en) Method and apparatus for producing tire inner liner members, and tire having inner liner
JP4350219B2 (ja) タイヤのカーカス構造体の製造方法及びタイヤのカーカス構造体
EP1133389B1 (en) Method for manufacturing a carcass structure for vehicle tyres, and a carcass structure obtained thereby
US20050034800A1 (en) Self-supporting tyre for vehicle wheels, and method of manufacturing the same
EP3173222B1 (en) Method of manufacturing a tire with a monolayer belt component
PL240120B1 (pl) Sposób nawijania pasów wkładki run-flat w oponę samochodową
EP1181157B1 (en) A carcass structure for tyres for vehicle wheels, and a tyre comprising said carcass structure
EP1216815B1 (en) Method of making an annular rubber component of a tyre, and tyre comprising such a component
CN106182848B (zh) 充气轮胎的制造方法
US6941992B2 (en) Tire for a vehicle wheel and method of manufacturing the tire
US1733405A (en) Method op making pneumatic-tire bands
US6645334B1 (en) Tire manufacturing using a roll forming apparatus
US20110146887A1 (en) Tire ply and method of manufacture
EP1124699B1 (en) Carcass structure for vehicle-wheel tyres and its method of manufacturing
EP1148986B1 (en) Tire manufacturing using a roll forming apparatus
RU99378U1 (ru) Покрышка пневматической однослойной шины
US1807909A (en) Pneumatic tire and method of manufacturing the same
US20200398512A1 (en) Method and apparatus for forming an apex
NO853368L (no) Belte for kjoeretoeydekk, samt anordning og fremgangsmaate for dets fremstilling.