PL239899B1 - Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego - Google Patents

Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego Download PDF

Info

Publication number
PL239899B1
PL239899B1 PL424511A PL42451118A PL239899B1 PL 239899 B1 PL239899 B1 PL 239899B1 PL 424511 A PL424511 A PL 424511A PL 42451118 A PL42451118 A PL 42451118A PL 239899 B1 PL239899 B1 PL 239899B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mirror
connector
vehicle
axis
fixed part
Prior art date
Application number
PL424511A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424511A1 (pl
Inventor
Jakub Sawarzyński
Original Assignee
Rawicka Fabryka Wyposazenia Wagonow Rawag Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rawicka Fabryka Wyposazenia Wagonow Rawag Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Rawicka Fabryka Wyposazenia Wagonow Rawag Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424511A priority Critical patent/PL239899B1/pl
Publication of PL424511A1 publication Critical patent/PL424511A1/pl
Publication of PL239899B1 publication Critical patent/PL239899B1/pl

Links

Landscapes

  • Rear-View Mirror Devices That Are Mounted On The Exterior Of The Vehicle (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm pozycjonowania lustra pojazdu, zwłaszcza szynowego, przeznaczony do zastosowania w konstrukcji okna montowanej w kabinie maszynisty pojazdu. Mechanizm pozwala na wychylanie oprawy lustra od powierzchni ściany pojazdu w zakresie jej normalnie wysuniętego na zewnątrz położenia do położenia złożonego lub zsuniętego odpowiadającego powierzchni ściany pojazdu.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku do patentu USA nr US4911545 znane jest rozwiązanie mechanizmu pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zawierającego korpus lustra z zamontowanym w jego wnętrzu zwierciadłem, przegub kulowy łączący korpus lustra z tłokiem siłownika, zamontowanego wychylnie w zagłębieniu poszycia pojazdu. Ruch tłoka siłownika powoduje zmianę położenia korpusu lustra od położenia zamknięcia do położenia odchylenia lustra od poszycia pojazdu.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku do patentu USA nr US2009040637 znane jest rozwiązanie mechanizmu pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, w którym mechanizm zawiera łożysko czopowe przegubu połączone z ramieniem nośnym utrzymującym oprawę lustra zewnętrznego pojazdu, przy czym łożysko czopowe jest zainstalowane pomiędzy podstawą przytwierdzoną do ściany pojazdu a ramieniem nośnym. Oś obrotu łożyska czopowego jest zarazem osią obrotu ramienia nośnego. W obszarze łożyska czopowego, na podstawie, zainstalowana jest tuleja łożyska. Tuleja łożyskowa jest otwarta na górze i zamknięta na dole. W tulei łożyskowej znajduje się wał współosiowy z osią obrotu łożyska czopowego. Ruch obrotowy ramienia nośnego względem podstawy przytwierdzonej do ściany pojazdu wokół osi obrotu łożyska czopowego przegubu jest realizowany przez napęd pomocniczy, który sprzęga się z łożyskiem obrotowym. Napęd pomocniczy, działający na łożysko czopowe, eliminuje konieczność ręcznego odchylania ramienia nośnego w stosunku do zamocowania przymocowanego do ciała. Napęd pomocniczy aktywuje zewnętrznie przyłożony moment obrotowy, który jest przekształcany w mechanizmie przenoszenia wewnątrz łożyska w ruch obrotowy. Moment obrotowy wytwarza silnik elektryczny. Mechanizm przekładni znajdujący się w łożysku obrotowym przekształca moment obrotowy w ruch obrotowy.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku do patentu USA nr US2010195225 znane jest rozwiązanie mechanizmu pozycjonowania lustra wstecznego zawierającego wspornik przytwierdzony do ściany pojazdu i wychodzące z niego ramię podporowe oraz obudowę zwierciadła. Obudowa zwierciadła jest ruchoma wzdłuż ramienia podporowego pomiędzy wspornikiem a przeciwległym końcem ramienia podporowego. Elektryczny mechanizm regulacji lusterka pozycjonuje oprawę zwierciadła wokół osi poziomych i pionowych. Zawierający przekładnie ślimakową i napędzany elektrycznie, mechanizm obrotowy obraca ramię podporowe wokół podparcia między pozycją wysuniętą a pozycją złożoną na boku pojazdu. Elektroniczny układ sterowania steruje ruchem lusterka wzdłuż ramienia nośnego i składaniem ramienia nośnego, niezależnie od regulacji jednostki lusterka.
Celem wynalazku jest konstrukcja mechanizmu pozwalająca na niezawodne składanie lustra, tak aby w momencie złożenia znajdowało się ono możliwie najbliżej powierzchni zewnętrznej szyby okna, przy czym konstrukcję powinna cechować wysoka technologiczność wyrażająca się prostotą budowy i niskimi kosztami produkcji i eksploatacji.
Istota konstrukcji mechanizmu pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, który zgodnie z wynalazkiem zawiera obudowę, wewnątrz której są zamontowane co najmniej siłownik, prowadnice i łącznik, charakteryzuje się tym, że siłownik ma połączenie z zamocowanym przesuwnie w prowadzeniu części stałej ślizgiem części stałej osadzonym suwliwie w prowadnicy kątowej łącznika, poza tym znajdująca się na końcu pierwszym ślizgu części stałej oś pierwsza, będąca osią obrotu łącznika jest utwierdzona w prowadzeniu części stałej, natomiast na końcu prowadnicy kątowej łącznika, leżący naprzeciw osi obrotu łącznika jest zamontowany wodzik wchodzący w prowadnicę prowadzenia części uchylnej połączonej z mocowaniem zwierciadła, poza tym koniec prowadzenia części uchylnej, usytuowany wewnątrz obudowy, osadzony jest obrotowo na osi trzeciej wychodzącej z części stałej mechanizmu. Według innej, korzystnej cechy wynalazku wodzik ma postać rolki osadzonej obrotowo na osi drugiej mającej połączenie z łącznikiem.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest konstrukcja mechanizmu pozwalająca na niezawodne składanie lustra, które w momencie złożenia znajduje się bardzo blisko powierzchni zewnętrznej szyby okna, przy czym konstrukcję cechuje wysoka technologiczność. Dodatkową zaletą rozwiązania według wynalazku jest brak możliwości samoczynnego otwarcia części uchylnej mechanizmu wraz z mocowaniem zwierciadła w przypadku braku oraz zaniku ciśnienia w siłowniku pneumatycznym lub zasilania
PL 239 899 B1 w przypadku siłownika elektrycznego. Funkcja ta jest szczególnie istotna podczas awarii zasilania w pojeździe i konieczności jego holowania - pęd powietrza wyklucza możliwość otwarcia mechanizmu.
Wynalazek zostanie bliżej wyjaśniony za pomocą przykładu jego realizacji zilustrowanego rysunkiem, na którym fig. 1 jest widokiem z boku mechanizmu przytwierdzonego do okna, fig. 2 jest przekrojem płaszczyzną przechodzącą po prostej A-A mechanizmu pokazanego na fig. 1, a fig. 3 ilustruje przekrój mechanizmu w fazie pełnego otwarcia lustra, fig. 4 ilustruje przekrój mechanizmu w momencie rozpoczęcia fazy zamykania lustra, natomiast fig. 5 ilustruje przekrój mechanizmu podczas następnego etapu zamykania lustra, fig. 6 ilustruje przekrój mechanizmu podczas kolejnego etapu zamykania lustra, ponadto fig. 7 ilustruje przekrój mechanizmu w trakcie ostatniej fazy zamykania lustra uwzględniającej przemieszczenie części uchylnej, fig. 8 ilustruje przekrój mechanizmu w trakcie rozpoczęcia fazy ryglowania, poza tym fig. 9 ilustruje przekrój mechanizmu podczas zakończenia fazy ryglowania, w której mechanizm jest już zabezpieczony przed niekontrolowanym otwarciem.
Przykład
Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, według przykładowej realizacji wynalazku, ma obudowę 1, wewnątrz której jest zamocowany siłownik 2, mający połączenie z zamocowanym przesuwnie w prowadzeniu części stałej 3 ślizgiem części stałej 4 osadzonym suwliwie w prowadnicy kątowej łącznika 5. Znajdująca się na końcu pierwszym ślizgu części stałej 4 oś pierwsza 6, będąca osią obrotu łącznika 5 jest utwierdzona w prowadzeniu części stałej 3. Na końcu prowadnicy kątowej łącznika 5, leżący naprzeciw osi pierwszej 6 obrotu łącznika 5 jest zamontowany wodzik 7 wchodzący w prowadnicę prowadzenia części uchylnej 8 połączonej z mocowaniem zwierciadła 9. Wodzik 7 ma postać rolki osadzonej obrotowo na osi drugiej 10 mającej połączenie z łącznikiem 5. Koniec prowadzenia części uchylnej 8, usytuowany wewnątrz obudowy 1, osadzony jest obrotowo na osi trzeciej 11 wychodzącej z części stałej mechanizmu, jaką w niniejszym przykładzie realizacji wynalazku jest obudowa 1. Częścią stałą mechanizmu może być również prowadzenie części stałej 3 lub jej przedłużenie. Ślizg części stałej 4 przesuwając się w prowadzeniu części stałej 3 przestawia kątowo łącznik 5, zamontowany na osi obrotu pierwszej 6 przemieszcza po promieniu rolkę wodzika 7. Efektem tego, z uwagi iż rolka wodzika 7 znajduje się w prowadzeniu części uchylnej 8, jest przemieszczenie części uchylnej 8 wraz z mocowaniem zwierciadła 9, które obracają się na osi trzeciej 11, prowadząc do zamknięcia mechanizmu, kiedy to powierzchnia zewnętrzna mocowania zwierciadła 9 leży w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny szyby okna pojazdu. Ryglowanie mechanizmu odbywa się z wykorzystaniem prowadnicy kątowej łącznika 5, która w ostatniej fazie znajduje się w pozycji równoległej do prowadzenia w części stałej 3. Układ zaryglowany uniemożliwia samoczynne otwarcie części uchylnej 8 wraz z mocowaniem zwierciadła 9, ponieważ siła działająca w kierunku otwarcia mocowania zwierciadła 9 nie generuje wypadkowej siły działającej wzdłuż prowadzenia części stałej 3, co mogłoby odryglować mechanizm. Jedyną możliwością odryglowania mechanizmu jest przesunięcie w kierunku otwarcia ślizgu części stałej 4, który przez łącznik 5 otworzy mechanizm - analogicznie do opisanego zamknięcia, lecz w przeciwnym kierunku. Ruch przesunięcia ślizgu części stałej 4 inicjowany jest za pomocą siłownika 2 pneumatycznego lub siłownika elektrycznego.

Claims (2)

1. Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu zawierający obudowę, wewnątrz której są zamontowane co najmniej siłownik, prowadnice i łącznik, znamienny tym, że siłownik (2), ma połączenie z zamocowanym przesuwnie w prowadzeniu części stałej (3) ślizgiem części stałej (4) osadzonym suwliwie w prowadnicy kątowej łącznika (5), poza tym znajdująca się na końcu pierwszym ślizgu części stałej (4) oś pierwsza (6), będąca osią obrotu łącznika (5) jest utwierdzona w prowadzeniu części stałej (3), natomiast na końcu prowadnicy kątowej łącznika (5), leżący naprzeciw osi pierwszej (6) obrotu łącznika (5) jest zamontowany wodzik (7) wchodzący w prowadnicę prowadzenia części uchylnej (8) połączonej z mocowaniem zwierciadła (9), poza tym koniec prowadzenia części uchylnej (8), usytuowany wewnątrz obudowy (1), osadzony jest obrotowo na osi trzeciej (11) wychodzącej z części stałej mechanizmu.
2. Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, według zastrz. 1, znamienny tym, że wodzik (7) ma postać rolki osadzonej obrotowo na osi drugiej (10) mającej połączenie z łącznikiem (5).
PL424511A 2018-02-05 2018-02-05 Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego PL239899B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424511A PL239899B1 (pl) 2018-02-05 2018-02-05 Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424511A PL239899B1 (pl) 2018-02-05 2018-02-05 Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424511A1 PL424511A1 (pl) 2019-08-12
PL239899B1 true PL239899B1 (pl) 2022-01-24

Family

ID=67549991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424511A PL239899B1 (pl) 2018-02-05 2018-02-05 Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239899B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0630563Y2 (ja) * 1987-01-13 1994-08-17 株式会社村上開明堂 ミラーエレメントの保持装置
JP2564079Y2 (ja) * 1993-03-12 1998-03-04 株式会社村上開明堂 バックミラーの角度調整機構
NL1005817C2 (nl) * 1997-04-15 1998-10-19 Iku Holding Montfoort Bv Binnenspiegel voor een voertuig, en actuator voor een binnenspiegel.
US9616815B2 (en) * 2014-02-10 2017-04-11 Magna Mirrors Of America, Inc. Vehicle interior rearview mirror assembly with actuator

Also Published As

Publication number Publication date
PL424511A1 (pl) 2019-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8122644B2 (en) Pivotable sliding door
US7513565B2 (en) Power dual action rocker board
US6145919A (en) Automatic folding armrest for sliding vehicle door
US6276808B1 (en) Modular extending mirror
KR101352207B1 (ko) 자동차용 윙 미러 유니트 및 힌지 구조체
US20070145776A1 (en) Motor vehicle with at least one aerodynamic spoiler
JPS5940647B2 (ja) 自動車用摺動ル−フ機構
US20210046874A1 (en) Combined actuator for mirror folding and lifting, rear view device and vehicle
JP3987431B2 (ja) 自動車用ウインドウ昇降アーム
US8607656B2 (en) Drive device for a tilt element of a motor vehicle
US6866327B2 (en) Tonneau panel mechanism
KR20090005989A (ko) 스토퍼 댐퍼를 구비한 레버 롤업 차양
CN114635613A (zh) 车门铰链装置及汽车
PL239899B1 (pl) Mechanizm pozycjonowania lustra wstecznego pojazdu, zwłaszcza szynowego
RU2603691C2 (ru) Устройство позиционирования зеркала грузового транспортного средства
JP7424804B2 (ja) 車両フラップ用の動作機構
US7296843B2 (en) Vehicle comprising a vertically folding sun roof
JP2023066038A (ja) ドア開閉装置
JP4992765B2 (ja) 車両用中折れ式ドアの支持装置
CN109204076B (zh) 车辆用座椅装置
JP4632158B2 (ja) ウイングミラーユニット
US20120247019A1 (en) Drive apparatus for boarding/deboarding devices
US6962391B2 (en) Open roof structure for vehicle
PL208471B1 (pl) Napęd drzwi przesuwnych lub uchylno-przesuwnych
US12024093B2 (en) Combined actuator for mirror folding and lifting, rear view device and vehicle