PL239895B1 - Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu - Google Patents

Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu Download PDF

Info

Publication number
PL239895B1
PL239895B1 PL424416A PL42441618A PL239895B1 PL 239895 B1 PL239895 B1 PL 239895B1 PL 424416 A PL424416 A PL 424416A PL 42441618 A PL42441618 A PL 42441618A PL 239895 B1 PL239895 B1 PL 239895B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
terminal
transistor
diode
terminals
electromagnet
Prior art date
Application number
PL424416A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424416A1 (pl
Inventor
Ryszard Lasota
Zbigniew Adamczyk
Paweł Stefaniak
Original Assignee
Osrodek Badawczo Rozwojowy Oram Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Osrodek Badawczo Rozwojowy Oram Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Osrodek Badawczo Rozwojowy Oram Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424416A priority Critical patent/PL239895B1/pl
Publication of PL424416A1 publication Critical patent/PL424416A1/pl
Publication of PL239895B1 publication Critical patent/PL239895B1/pl

Links

Landscapes

  • Relay Circuits (AREA)

Description

PL 239 895 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nowy i innowacyjny układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu, który może być stosowany w urządzeniach pracujących w miejscach o trudnych warunkach atmosferycznych.
Znane są różnego rodzaju układy elektroniczne i sterowniki.
Z patentu nr 163611 znany jest „Sterownik mocy prądu przemiennego”, który ma dwa zespoły rozłączne - płytę nośną i część główną sterownika. Do płyty nośnej przymocowane są: gniazdo segmentowe do połączeń układu wyzwalania bramkowego, uchwyt i gniazdo zatrzaskowe. Część główna sterownika ma tyrystorowy blok elektroizolowany przymocowany do radiatora, do którego przymocowane są również dwie prowadnice dolna i górna, płytki z obwodem drukowanym układu wyzwalania bramkowego oraz osłony dolna i górna z zamocowaną między nimi osłoną bezpiecznika.
Z patentu nr 199050 znany jest „Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika”, który zawiera źródło prądu przemiennego włączone pomiędzy zaciski wejściowe zasilacza napędu elektromagnesowego, do których podłączona jest cewka przekaźnika podnapięciowego. Elementy sterownicze i zabezpieczeniowe i zestyk czynny przekaźnika podnapięciowego, włączone są w obwód źródła prądu przemiennego połączonego z zaciskami wejściowymi zasilacza napędu, który stanowi obwód AC zasilania przetwornika napięcia, którego pierwszy zacisk połączony jest poprzez element prostowniczy z wyjściem zasilacza napędu, połączonym poprzez zestyk bierny przekaźnika podnapięciowego i element prostowniczy z pierwszym zaciskiem przetwornika napięcia. Pomiędzy zestyk bierny przekaźnika podnapięciowego i element prostowniczy włączany jest pierwszy zacisk układu czasowego, którego drugi zacisk połączony jest z drugim zaciskiem wyjściowym przetwornika napięcia, połączonego z zaciskiem wyjściowym zasilacza napędu. Do zacisków wyjściowych zasilacza napędu, poprzez elementy łączeniowe zabezpieczeń nadprądowych podłączone są uzwojenia cynkowe stycznika.
Rozwiązanie według wynalazku ogranicza niedogodności wynikające ze stanu techniki, zapewniając bezawaryjną pracę układu w każdych warunkach atmosferycznych.
Istota wynalazku polega na tym, że do anody diody zwrotnej, przyłączonej swoją katodą do jednego zacisku przyłączeniowego cewki elektromagnesu, dołączony jest jeden zacisk toru prądowego łącznika półprzewodnikowego, zaś jego drugi zacisk dołączony jest do katody diody pomocniczej której anoda przyłączona jest do drugiego zacisku przyłączeniowego cewki elektromagnesu a ponadto, do połączonych razem anody diody i jednego zacisku toru prądowego łącznika dołączona jest anoda diody, której katoda dołączona jest do połączonych razem jednego zacisku łącznika półprzewodnikowego, jednego zacisku ogranicznika przepięć, anody diody i zacisku przyłączeniowego, natomiast drugi zacisk łącznika półprzewodnikowego i drugi zacisk ogranicznika przepięć dołączone są do zacisku prostownika; po podaniu pomiędzy zaciski, stałego lub przemiennego napięcia sterującego, wytwarzane jest napięcie pomocnicze VC, przy czym wraz z podaniem napięcia sterującego, zostaje załączony tranzystor powodujący, zasilenie przyłączonej do zacisków cewki elektromagnesu; zaś po zadziałaniu elektromagnesu, rozpoczyna się impulsowa praca tranzystora i ograniczenie prądu płynącego przez uzwojenie cewki, do wartości prądu podtrzymania; przy wyłączaniu elektromagnesu inicjowanym przez zanik napięcia sterującego podawanego pomiędzy zaciski, następuje wyłączenie tranzystorów, co powoduje odłączenie diody zwrotnej od uzwojenia elektromagnesu i ostateczne wyłączenie cewki elektromagnesu.
W układzie według wynalazku część magnetowodu jest z reguły ruchoma i zmienia swój stan od położenia wymuszanego siłą zwrotną, któremu odpowiada duża szczelina w obwodzie magnetycznym, do położenia gdy jest ona minimalna. Pierwsze położenie występuje gdy przez uzwojenie elektromagnesu nie płynie prąd; natomiast drugie położenie jest wymuszane przez płynący prąd. Aby nastąpiło przestawienie elektromagnesu z położenia pierwszego w drugie, wymagana jest duża siła. Zależna jest ona od prądu płynącego przez cewkę. Po wymuszeniu drugiego położenia, do utrzymania elektromagnesu w tym położeniu wystarczy siła minimalna, a więc również niewielki prąd. Potrzebne jest zatem zmniejszenie siły, a więc i zmniejszenie napięcia płynącego prądu, tak by nie nastąpiło zniszczenie uzwojenia na skutek wydzielających się w nim strat mocy.
Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu posiada stałe lub przemienne napięcie sterujące dołączane jest do zacisków (1) i (2) jednofazowego mostka prostowniczego (3). Do zacisków wyjściowych (4) i (5) mostka dołączone są układy zasilaczy (6) i (10) wytwarzające napięcia pomocnicze VCC i VC. Napięcie VCC służy do zasilania układu procesorowego (7), wysterowującego przez układ (8) zasilany napięciem VC, bramkę łącznika półprzewodnikowego (16), korzystnie

Claims (1)

  1. PL 239 895 B1 tranzystora. Układ (9) włączony pomiędzy zaciski (4) i (5) prostownika (3) i dołączony do napięcia VCC, zapewnia standaryzację warunków pracy sterownika elektromagnesu przy załączaniu układu (7). Napięcie VC dołączone jest przez diodę (11) do bramki tranzystora (12). Jeden z zacisków głównego toru prądowego tranzystora (12) dołączony jest przez diodę (13) do wyjściowego zacisku (19), natomiast drugi do wspólnego połączenia anod diod (14) i (15). Katoda diody (14) dołączona jest do zacisku wyjściowego (18) a katoda diody (15) do zacisku wyjściowego (19). Jeden z zacisków głównego toru prądowego tranzystora (16) dołączony jest do zacisku wyjściowego (19) a drugi do zacisku (5) prostownika (3). Równolegle do zacisków głównego toru prądowego tranzystora (16), dołączony jest warystorowy ogranicznik przepięć (17). Do zacisków wyjściowych (18) i (19) dołączane są końce uzwojenia cewki elektromagnesu napędowego.
    Działanie układu rozpoczyna się po podaniu pomiędzy zaciski (1) i (2), stałego lub przemiennego napięcia sterującego. Z niego, wytwarzane jest napięcie pomocnicze VC oraz z pewnym opóźnieniem VCC do zasilania procesora sterującego (7). Wraz z podaniem napięcia sterującego, poprzez układ (8) zostaje wysterowany i załączony w sposób ciągły tranzystor (16) powodujący, zasilenie przyłączonej do zacisków (18) i (19) cewki elektromagnesu a więc jego zadziałanie. Po pewnym czasie, już po zadziałaniu elektromagnesu, rozpoczyna się impulsowa praca tranzystora (16) i ograniczenie prądu płynącego przez uzwojenie cewki, do wartości prądu podtrzymania. Sygnał o określonym współczynniku wypełnienia, generowany jest przez układ (7) i poprzez układ sterownika (8) zostaje podany na bramkę tranzystora (16). Wysterowany jest również tranzystor (12) zapewniający włączenie diody zwrotnej przy impulsowej pracy tranzystora (16).
    Przy wyłączaniu elektromagnesu inicjowanym przez zanik napięcia sterującego podawanego pomiędzy zaciski (1) i (2), następuje wyłączenie tranzystorów (12) i (16). Wyłączenie tranzystora (12) powoduje odłączenie diody zwrotnej (14) od uzwojenia elektromagnesu a więc uniemożliwienie przepływu przez nią prądu. Przy ostatnim wyłączeniu pracującego impulsowo tranzystora (16), następuje ostateczne wyłączenie cewki elektromagnesu ale już bez diody zwrotnej. Dzięki temu skrócony zostaje czas własny tego typu stycznika, przy otwieraniu. Energia cewki przy wyłączaniu tranzystora (16) wytracana jest w warystorowym ograniczniku przepięć (17).
    Przy dużej częstości pracy elektromagnesu, kolejne jego załączenia następują co kilka sekund. Aby warunki początkowe tych załączeń były powtarzalne, zastosowano układ (9) rozładowujący pojemności w układzie zasilania (6), w chwili zaniku napięcia sterującego podawanego pomiędzy zaciski (1) i (2).
    Rozwiązanie według wynalazku przedstawiono na załączonym rysunku - fig 1 - przedstawiającym schemat ideowo-blokowy sterownika elektromagnesu i w przykładzie wykonania.
    P r z y k ł a d wykonania:
    Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu, przeznaczony zwłaszcza do współpracy z napędami elektromagnesowymi styczników, w którym do anody diody zwrotnej (14), przyłączonej swoją katodą do jednego zacisku przyłączeniowego (18) cewki elektromagnesu, dołączony jest jeden zacisk toru prądowego łącznika półprzewodnikowego (12), zaś jego drugi zacisk dołączony jest do katody diody pomocniczej (13) której anoda przyłączona jest do drugiego zacisku przyłączeniowego (19) cewki elektromagnesu a ponadto, do połączonych razem anody diody (14) i jednego zacisku toru prądowego łącznika (12) dołączona jest anoda diody (15) której katoda dołączona jest do połączonych razem jednego zacisku łącznika półprzewodnikowego (16), jednego zacisku ogranicznika przepięć (17), anody diody (13) i zacisku przyłączeniowego (19), natomiast drugi zacisk łącznika półprzewodnikowego (16) i drugi zacisk ogranicznika przepięć (17) dołączone są do zacisku (5) prostownika (3). Sterownik zawiera układ (9) połączony jednym końcem z zaciskiem (4) prostownika (3) i drugim, z zaciskiem (5) prostownika (3) oraz dodatkowo dołączony jest do zasilacza (6) wytwarzającego pomocnicze napięcie VCC, dzięki czemu po zaniku napięcia sterującego pomiędzy zaciskami (1) i (2), następuje wymuszone rozładowanie pojemności wyznaczającej czas ciągłego przewodzenia tranzystora (16) przy załączaniu.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu, którym połączone są ze sobą zasilacze, zaciski, mostek prostowniczy, elementy przewodzące, anody, katody, tranzystor i cewki, znamienny tym, że do anody diody zwrotnej (14), przyłączonej swoją katodą
PL424416A 2018-01-30 2018-01-30 Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu PL239895B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424416A PL239895B1 (pl) 2018-01-30 2018-01-30 Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424416A PL239895B1 (pl) 2018-01-30 2018-01-30 Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424416A1 PL424416A1 (pl) 2019-08-12
PL239895B1 true PL239895B1 (pl) 2022-01-24

Family

ID=67549947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424416A PL239895B1 (pl) 2018-01-30 2018-01-30 Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239895B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH06132116A (ja) * 1992-10-15 1994-05-13 Matsushita Electric Works Ltd 電磁石のコイル駆動装置
DE69731438T2 (de) * 1996-07-31 2005-11-24 Matsushita Electric Works, Ltd., Kadoma Elektromagnet-Ansteuervorrichtung
PL199050B1 (pl) * 2001-08-17 2008-08-29 Apator Sa Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika
JP3926720B2 (ja) * 2002-10-09 2007-06-06 株式会社ケーヒン 励磁制御回路

Also Published As

Publication number Publication date
PL424416A1 (pl) 2019-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100434153B1 (ko) 하이브리드 직류 전자 접촉기
JP5058835B2 (ja) 電力用電子スイッチの制御装置および同装置を有する可変速駆動装置
EP3443629B1 (en) Paralleling mechanical relays for increased current carrying and switching capacity
US11005391B2 (en) Brake drive circuit
US10755881B2 (en) Circuit arrangement for operating electromagnetic drive systems
KR20120091134A (ko) 프리­휠링 회로
US8116059B2 (en) System and method for quickly discharging an AC relay
US7369391B2 (en) Drive circuit of direct-current voltage-driven magnetic contactor and power converter
US10978258B2 (en) Direct current circuit breaker device
JP4423185B2 (ja) 電気機器用のインバータ
EP2963764A1 (en) Apparatus to provide reverse polarity protection
US9025302B2 (en) Ionizer
CN105308814B (zh) 浪涌电流抑制电路
PL239895B1 (pl) Układ elektroniczny zawierający sterownik elektromagnesu
US20120134064A1 (en) Solid-state magnet controller for use with an alternating current generator
EP2978116A1 (en) DC/DC converter circuit
CN109801817A (zh) 衰减电分配器中电弧故障装置
CN107482760B (zh) 开关装置
US20140117913A1 (en) System and method for controlling an electric motor
EP4033657A1 (en) De-exciting system for inductive circuits
US20180047536A1 (en) Reduced-component high-speed disconnection of an electronically controlled contactor
KR100856760B1 (ko) 다수의 제어입력을 갖는 직류 전원제어 회로
JP2024012743A (ja) 直流電流遮断装置
KR20140056006A (ko) 전기 모터를 제어하기 위한 시스템 및 방법
JP2000224756A (ja) 電磁ポンプの駆動回路