PL239487B1 - Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji - Google Patents

Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji Download PDF

Info

Publication number
PL239487B1
PL239487B1 PL432357A PL43235719A PL239487B1 PL 239487 B1 PL239487 B1 PL 239487B1 PL 432357 A PL432357 A PL 432357A PL 43235719 A PL43235719 A PL 43235719A PL 239487 B1 PL239487 B1 PL 239487B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
voltage
discharge
insulation
measurement
control
Prior art date
Application number
PL432357A
Other languages
English (en)
Other versions
PL432357A1 (pl
Inventor
Grzegorz Chrzanowski
Original Assignee
Sonel Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sonel Spolka Akcyjna filed Critical Sonel Spolka Akcyjna
Priority to PL432357A priority Critical patent/PL239487B1/pl
Publication of PL432357A1 publication Critical patent/PL432357A1/pl
Publication of PL239487B1 publication Critical patent/PL239487B1/pl

Links

Landscapes

  • Measurement Of Resistance Or Impedance (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych. Wynalazek dotyczy mierników rezystancji izolacji wykorzystywanych przy pracach kontrolno-pomiarowych wykonywanych na instalacjach elektroenergetycznych, ale także podczas oceny stanu izolacji maszyn i urządzeń elektrycznych.
Stan techniki
Dokument US624900 ujawnia układ do pomiaru wyładowań niezupełnych, który zawiera obwód detekcji impulsów cyfrowych. System pomiaru wyładowań niezupełnych digitalizuje i wykrywa zarówno dodatnie, jak i ujemne zbocza sygnału z testowanego urządzenia elektrycznego. System pomiaru wyładowań niezupełnych kontroluje kształt okien wychwytywania impulsów zgodnie z różnymi trybami działania i kontroluje czas przechwytywania danych impulsu w zależności od trybu działania i polaryzacji sygnału. Dokument nie ujawnia układu do pomiaru rezystancji izolacji z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych. Opisany w dokumencie układ służy jedynie do wykrywania i analizy wyładowań niezupełnych.
Dokument US20170059643A1 ujawnia układ do wykrywania wyładowań niezupełnych zawierający rezystorowy dzielnik wysokiego napięcia, który zmniejsza maksymalną amplitudę impulsu (udaru) napięcia generowanego przez płytkę przeciwprzepięciową. Dokument nie ujawnia układu do pomiaru rezystancji izolacji z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych. Dodatkowo zaproponowana metoda pomiaru jest metodą napięciową wymagającą dodatkowego dzielnika.
W stanie techniki znane są mierniki rezystancji izolacji jak ten przedstawiony na Fig. 1. Mierniki te wykorzystują pomiar techniczny dokonywany przez pomiar prądu płynącego przez badaną izolację obiektu (6) przy znanym napięciu wymuszającym. Napięcie najczęściej jest też parametrem mierzonym przez miernik za pomocą modułu woltomierza (3). Mierniki mają różną konstrukcję, jeśli chodzi o realizację źródła napięciowego (1) i toru pomiaru prądu (2). Zasilacze urządzeń (5) mogą być zasilane z sieci lub akumulatora. W starszych rozwiązaniach jako źródło wymuszające (1) stosowane są generatory induktorowe. Źródło napięciowe (1) będące wymuszeniem najczęściej dostarcza napięcie stałe rzędu kilku do kilkunastu tysięcy woltów. Sygnały z woltomierza (3) i amperomierza (2) dostarczane są do układu kontrolno-wyświetlającego (4) który obrabia sygnały, steruje źródłem (1) i prezentuje wyniki pomiarów.
Podczas pomiarów płynie bardzo mały użyteczny prąd pomiarowy DC i relatywnie duże prądy AC związane z występującymi zakłóceniami od otaczających pól AC z aktywnych sieci elektroenergetycznych, prąd mierzony amperomierzem (2).
Opisany sposób pomiaru powoduje, że jeśli izolacja mierzonego obiektu (6) jest częściowo uszkodzona i występują niewielkie/nierozwinięte wyładowania elektryczne wypadkowy prąd płynący w takiej sytuacji może nie być na tyle wysoki, żeby można było to zauważyć w pomiarze rezystancji izolacji w postaci utraty jej wartości poniżej akceptowalnego progu. Ze względu na intensywne filtrowanie nie jest widoczna także fluktuacja wartości mierzonej rezystancji/prądu. Natomiast występowanie wyładowań jest wskazaniem do wykonania naprawy izolacji, gdyż wyładowania działają na izolację degradująco.
Istota wynalazku
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie ulepszonego sposobu i układu do pomiaru rezystancji izolacji.
Sposób pomiaru rezystancji izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych, według wynalazku, obejmuje etapy:
a) podłączenie badanej izolacji obiektu do źródła napięciowego dostarczającego napięcie rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy woltów;
b) wysterowania źródła za pomocą układu kontrolno-wyświetlającego;
c) pomiar napięcia za pomocą woltomierza;
d) pomiar prądu płynącego przez badaną izolację obiektu za pomocą amperomierza;
e) obrobienie sygnałów przez układ kontrolno-wyświetlający;
PL 239 487 B1
f) prezentację wyników pomiarów przez wyświetlenie wyników pomiaru za pomocą układu kontrolno-wyświetlającego;
g) rozładowanie izolacji obiektu;
i charakteryzuje się tym, że etap d) dodatkowo obejmuje etapy:
i) filtrowania górnoprzepustowego prądu płynącego przez badaną izolację obiektu za pomocą filtra górnoprzepustowego w celu wykrycia wyładowań niezupełnych;
ii) zliczania wyładowań niezupełnych przez układ zliczania wyładowań;
iii) filtrowania dolnoprzepustowego prądu płynącego przez badaną izolację obiektu za pomocą filtra dolnoprzepustowego;
iv) oszacowania ładunku generującego wyładowanie za pomocą układu szacowania ładunku generującego wyładowanie.
Korzystnie, źródło napięciowe dostarcza napięcie pochodzące z sieci elektrycznej, akumulatora lub generatora induktorowego.
Korzystnie, źródło napięciowe dostarcza napięcie stałe lub przemienne lub ich kombinację.
Wynalazek dotyczy także układu do pomiaru rezystancji izolacji wykorzystującego do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych zawierający źródło napięciowe dostarczające napięcie rzędu kilku do kilkunastu tysięcy woltów, amperomierz, woltomierz, układ kontrolno-wyświetlający, co najmniej jedno źródło zasilania urządzeń i badaną izolację obiektu, przy czym sygnały z woltomierza i amperomierza dostarczane są do układu kontrolno-wyświetlającego, który obrabia sygnały, steruje źródłem i prezentuje wyniki pomiarów. Układ według wynalazku charakteryzuje się tym, że dodatkowo zawiera układ zliczania wyładowań, układ szacowania ładunku generującego wyładowanie, co najmniej jeden filtr dolnoprzepustowy, który dostarcza sygnał do toru prądowego oraz co najmniej jeden filtr górnoprzepustowy dostarczający sygnały do układu zliczania wyładowań oraz układu szacowania ładunku generującego wyładowanie oraz układ kontrolno-wyświetlający, gdzie są dostarczane i prezentowane przetworzone wyniki pomiarów.
Korzystnie, źródło napięciowe jest źródłem sieciowym lub akumulatorowym lub generatorem induktorowym.
Korzystnie, dostarczone przez źródło napięciowe napięcie jest stałe lub przemienne lub stanowi ich kombinację.
Korzystnie, układ według wynalazku dodatkowo zawiera układy do pomiaru pojemności elektrycznej izolacji obiektu oraz współczynniki polaryzacji dielektryka.
Opis figur rysunku
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 - przedstawia schematycznie znany w stanie techniki sposób pomiaru rezystancji izolacji.
Fig. 2 - przedstawia schematycznie modyfikację wejścia prądowego w sposobie pomiaru rezystancji, według wynalazku.
Fig. 3 - przedstawia schemat sposobu pomiaru izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych.
Korzystny przykład wykonania wynalazku
Sposób pomiaru rezystancji izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych, według wynalazku, obejmuje etapy:
a) podłączenia badanej izolacji obiektu 6 do źródła napięciowego 1 dostarczającego napięcie rzędu od 2 V do 40 000 V;
b) wysterowania źródła 1 za pomocą układu kontrolno-wyświetlającego 4;
c) pomiaru napięcia za pomocą woltomierza 3;
d) pomiaru prądu płynącego przez badaną izolację obiektu 6 za pomocą amperomierza 2, który to pomiar zawiera dodatkowe etapy:
i) filtrowania górnoprzepustowego prądu płynącego przez badaną izolację obiektu 6 za pomocą filtra górnoprzepustowego 8 w celu wykrycia wyładowań niezupełnych;
ii) zliczania wyładowań niezupełnych przez układ zliczania wyładowań 9;
PL 239 487 B1 iii) filtrowania dolnoprzepustowego prądu płynącego przez badaną izolację obiektu 6 za pomocą filtra dolnoprzepustowego 7;
iv) oszacowania ładunku generującego wyładowanie za pomocą układu szacowania ładunku generującego wyładowanie 10;
e) obrobienia sygnałów przez układ kontrolno-wyświetlający 4;
f) prezentacji wyników pomiarów przez wyświetlenie wyników pomiaru za pomocą układu kontrolno-wyświetlającego 4.
W korzystnym przykładzie wykonania, problem zakłóceń wywołanych wyładowaniami niezupełnymi występujący podczas pomiarów rezystancji izolacji, rozwiązany został przez wprowadzenie wskaźnika wyładowań niezupełnych, na który składa się układ zliczający ilość występujących wyładowań oraz układ szacowania ekwiwalentu ładunku, który wyładowanie powoduje. Część wejściowa układu wbudowana jest w miernik rezystancji izolacji przed układem amperomierza 2 i jest elementem filtra dolnoprzepustowego 7 mierzonego prądu pomiarowego.
W korzystnym przykładzie wykonania układ do pomiaru rezystancji izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunko wego pomiaru wyładowań niezupełnych składa się ze źródła napięciowego 1 dostarczającego napięcie rzędu kilku do kilkunastu tysięcy woltów, amperomierza 2, woltomierza 3 oraz układu kontrolno-wyświetlającego 4. Układ ten dodatkowo posiada źródło zasilania urządzeń 5 i badanej izolacji obiektu 6, układ zliczania wyładowań 9 oraz układ szacowania ładunku generującego wyładowanie 10. Dodatkowo układ posiada filtr dolnoprzepustowy 7, który dostarcza sygnał do toru prądowego 2 oraz filtr górnoprzepustowy 8 dostarczający sygnały do układów zliczania wyładowań 9 oraz układu szacowania ładunku generującego wyładowanie 10.
Układ wejściowy wskaźnika wyładowań niezupełnych jest podłączony w taki sposób do miernika, aby nie wpłynął na wartość średnią prądu mierzonego. Połączenie zrealizowano przez zastosowanie w torze prądowym dwóch filtrów, tj. filtru dolnoprzepustowego 7, który dostarcza sygnał do układu pomiaru prądu 2 oraz filtru górnoprzepustowego 8 dostarczającego sygnał do układów zliczania wyładowań 9 oraz szacowania ładunku generującego wyładowanie 10. Wszystkie przetworzone wyniki pomiarów dostarczane są do układu kontrolno-wyświetlającego 4, gdzie są prezentowane. Zaprezentowanie wyników wskaźnika wyładowań niezupełnych wraz z pomiarem rezystancji izolacji umożliwia ocenę stanu izolacji wraz z informacją o ryzyku jej krytycznego uszkodzenia w przyszłości. Układ do pomiaru izolacji według wynalazku, jest skonfigurowany do wykonywania również innych pomiarów właściwości elektrycznych badanych obiektów, takich jak pomiar pojemność elektrycznej obiektów przez rozładowanie go po pomiarze rezystancji izolacji, współczynniki polaryzacji dielektryka itp. Dla czytelności schematów elementy konieczne do realizacji tych pomiarów nie są umieszczone na schematach. Nie są umieszczone na schematach, także inne układy niezbędne do tych dodatkowych pomiarów, w tym rozładowywania obiektu po pomiarze.

Claims (7)

1. Sposób pomiaru rezystancji izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych obejmujący etapy:
a) podłączenie badanej izolacji obiektu (6) do źródła napięciowego (1) dostarczającego napięcie rzędu od 2 V do 40 000 V;
b) wysterowania źródła (1) za pomocą układu kontrolno-wyświetlającego (4);
c) pomiar napięcia za pomocą woltomierza (3);
d) pomiar prądu płynącego przez badaną izolację obiektu (6) za pomocą amperomierza (2);
e) obrobienie sygnałów przez układ kontrolno-wyświetlający (4);
f) prezentację wyników pomiarów przez wyświetlenie wyników pomiaru za pomocą układu kontrolno-wyświetlającego (4);
g) rozładowanie izolacji obiektu (6);
znamienny tym, że etap d) dodatkowo obejmuje etapy:
i) filtrowania górnoprzepustowego prądu płynącego przez badaną izolację obiektu (6) za pomocą filtra górnoprzepustowego (8) w celu wykrycia wyładowań niezupełnych;
ii) zliczania wyładowań niezupełnych przez układ zliczania wyładowań (9);
PL 239 487 BI iii) filtrowania dolnoprzepustowego prądu płynącego przez badaną izolację obiektu (6) za pomocą filtra dolnoprzepustowego (7);
iv) oszacowania ładunku generującego wyładowanie za pomocą układu szacowania ładunku generującego wyładowanie (10).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że źródło napięciowe (1) dostarcza napięcie pochodzące z sieci elektrycznej, akumulatora lub generatora induktorowego.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że źródło napięciowe (1) dostarcza napięcie stałe DC lub przemienne AC lub ich kombinację.
4. Układ do pomiaru rezystancji izolacji wykorzystujący do pomiaru napięcie stałe z jednoczesną kontrolą poprawności testu przy wykorzystaniu szacunkowego pomiaru wyładowań niezupełnych zawierający źródło napięciowe (1) dostarczające napięcie rzędu 2 V do 40 000 V, amperomierz (2), woltomierz (3), układ kontrolno-wyświetlający (4), co najmniej jedno źródło zasilania urządzeń (5) i badaną izolację obiektu (6), przy czym sygnały z woltomierza (3) i amperomierza (2) dostarczane są do układu kontrolno-wyświetlającego (4), który obrabia sygnały, steruje źródłem (1) i prezentuje wyniki pomiarów, znamienny tym, że dodatkowo zawiera układ zliczania wyładowań (9), układ szacowania ładunku generującego wyładowanie (10), co najmniej jeden filtr dolnoprzepustowy (7), który dostarcza sygnał do toru prądowego (2) oraz co najmniej jeden filtr górnoprzepustowy (8) dostarczający sygnały do układów zliczania wyładowań (9) oraz układu szacowania ładunku generującego wyładowanie (10) oraz układ kontrolno-wyświetlający (4) gdzie są dostarczane i prezentowane przetworzone wyniki pomiarów.
5. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że źródło napięciowe (1) jest źródłem sieciowym lub akumulatorowym lub generatorem induktorowym.
6. Układ według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że dostarczone przez źródło napięciowe (1) napięcie jest stałe DC lub przemienne AC lub stanowi ich kombinację.
7. Układ według zastrz. 4 albo 5 albo 6, znamienny tym, że dodatkowo zawiera układy do pomiaru pojemności elektrycznej izolacji obiektu (6) oraz współczynniki polaryzacji dielektryka.
PL432357A 2019-12-31 2019-12-31 Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji PL239487B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432357A PL239487B1 (pl) 2019-12-31 2019-12-31 Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432357A PL239487B1 (pl) 2019-12-31 2019-12-31 Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL432357A1 PL432357A1 (pl) 2021-07-05
PL239487B1 true PL239487B1 (pl) 2021-12-06

Family

ID=76689622

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL432357A PL239487B1 (pl) 2019-12-31 2019-12-31 Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239487B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL432357A1 (pl) 2021-07-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8035396B2 (en) Method and device for measuring internal impedance of stationary battery
JP2010518412A (ja) 静電気放電現象を検出するシステム、方法、及びコンピュータプログラム
BRPI0708775B1 (pt) método e dispositivo para indicar uma descarga elétrica em um meio não condutor entre um elemento de rolamento e um condutor em um mancal de um sistema de acionamento elétrico
KR101269131B1 (ko) 스마트 멀티채널 전력량계를 이용한 누설전류 검출장치 및 그 방법
US11500033B2 (en) Ground fault detection of UPS battery
CN105319524A (zh) 一种高压开关柜局放带电检测有效性判断方法
US10139454B2 (en) Test device and alternating current power detection method of the same
CN104237759A (zh) 输变电设备放电强度测定系统及测定方法
KR102206379B1 (ko) 태양광발전 접지저항 측정 시스템 및 방법
US6453250B1 (en) Method and apparatus for detection of missing pulses from a pulse train
US5502375A (en) Method and apparatus for determining orientation of polarized capacitors
CN105954555A (zh) 一种断零线窃电的检测方法及装置
RU2488129C1 (ru) Способ измерения сопротивления изоляции и защиты от замыканий на корпус силовых цепей тепловозов
CN107810422A (zh) 用于检测和指示局部放电和电压的系统
PL239487B1 (pl) Sposób i układ do pomiaru rezystancji izolacji
US10509067B2 (en) Method for AC arc fault detection using multidimensional energy points
US11988693B2 (en) Absence of voltage detector
RU2144679C1 (ru) Способ контроля сопротивления изоляции и защиты электрической сети
RU2724991C1 (ru) Способ определения технического состояния изоляции цифрового трансформатора по параметрам частичных разрядов
JP2018096804A (ja) 直流電源供給回路の絶縁抵抗測定方法
CN107505526B (zh) 直流电压低频共模干扰的检测方法
CN206920590U (zh) 一种程控高压源
DE2208778A1 (de) Selbsttätige Isolationsprüfeinrichtung
US20170205449A1 (en) Test device and alternating current power detection method of the same
JPS61149873A (ja) 回転機の軸電圧監視方法およびその装置