PL239479B1 - Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych - Google Patents

Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych Download PDF

Info

Publication number
PL239479B1
PL239479B1 PL427335A PL42733518A PL239479B1 PL 239479 B1 PL239479 B1 PL 239479B1 PL 427335 A PL427335 A PL 427335A PL 42733518 A PL42733518 A PL 42733518A PL 239479 B1 PL239479 B1 PL 239479B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bolt
hook
joint
connector according
casing
Prior art date
Application number
PL427335A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427335A1 (pl
Inventor
Andrzej Czapczuk
Marcin Kowalski
Piotr Krakowski
Original Assignee
F B I Tasbud Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by F B I Tasbud Spolka Akcyjna filed Critical F B I Tasbud Spolka Akcyjna
Priority to PL427335A priority Critical patent/PL239479B1/pl
Publication of PL427335A1 publication Critical patent/PL427335A1/pl
Publication of PL239479B1 publication Critical patent/PL239479B1/pl

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych, przeznaczone do połączeń czołowych oraz połączeń narożnych, zwłaszcza elementów ściennych stosowanych do wznoszenia ścian nośnych.
Przyległe do siebie elementy ścienne łączy się ze sobą różnymi sposobami. Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest łączenie elementów ściennych przy użyciu łączników pętlowych. Takie rozwiązania są przedstawione między innymi w patentach PL187348 i PL212321. Opatentowane konstrukcje ujmują urządzenia do łączenia prefabrykatów betonowych, wyposażone w pętlę linową, mającą postać ucha. Pętle linowe usytuowane w obszarze czołowym elementów betonowych łączy się w ten sposób, że po dosunięciu do siebie łączonych elementów betonowych pętle linowe nachodzą na siebie i w ucha pętli wsuwa się pionowo pręt zbrojeniowy.
Inny sposób polega na tym, że do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych stosuje się zamek i zaczep ryglowy o konstrukcji zbliżonej do zamka drzwiowego. Zamek ryglowy jest zbudowany głównie z obudowy w postaci skrzynki i umieszczonego w niej obrotowo łączn ika hakowego, a zaczep ryglowy - z obudowy w postaci skrzynki i pręta zaczepowego osadzonego prostopadle w obudowie. Połączenie prefabrykowanych elementów ściennych przyległych do siebie następuje przez obrót łącznika hakowego i naprowadzenie części hakowej na pręt zaczepowy zaczepu ryglowego, a następnie zakleszczenie części hakowej na pręcie poprzez obrót mimośrodu umieszczonego w osi obrotu łącznika hakowego.
Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych według wynalazku zawierające zamek ryglowy składający się z obudowy i z zespołu blokującego oraz zaczep ryglowy, składający się z obudowy i umieszczonego w niej pręta zbrojeniowego w kształcie pętli charakteryzuje się tym, że obudowa zamka ryglowego ma postać przybliżoną do prostopadłościanu, usytuowanego poziomo i składa się z ceownika z otworem pod śrubę, zamkniętego od tyłu i z boku zaślepkami tylną i boczną oraz osłonką zabezpieczającymi przed wnikaniem betonu do komory obudowy podczas procesu betonowania elementu ściennego, a zespół blokujący stanowią śruba z łbem, osadzona w otworze obudowy i połączona trwale z obudową i prętem zbrojeniowym przez spawanie oraz osadzone na śrubie łącznik hakowy z podłużnym otworem w środku i odsadzeniem w tylnej części, krzywka samohamowna z występem na obwodzie, połączona na stałe z tuleją w kształcie nakrętki i współdziałająca z odsadzeniem łącznika hakowego, nakrętka zabezpieczająca oraz pręt zabezpieczający.
Korzystne jest, gdy zaślepkę tylną i boczną stanowi blacha przyspawana do ceownika, a osłonkę otworu wziernikowego - zaślepka prostokątna z tworzywa sztucznego.
Korzystne jest, gdy łącznik hakowy swym podłużnym otworem jest luźno umieszczony na śrubie.
Korzystne jest, gdy łącznik hakowy jest wyposażony w dolnej części w otworki montażowe, a w górnej, na wysokości haka - w rowek montażowy.
Korzystne jest, gdy pręt zabezpieczający krzywkę samohamowną przed obrotem ma powierzchnię obwodową gwintowaną.
Korzystne jest, gdy pręt zabezpieczający jednym końcem opiera się o występ krzywki samohamownej, a drugi jest zabetonowany w trakcie procesu betonowania spoiny między elementami ściennymi.
Konstrukcja złącza według wynalazku umożliwia szybkie i trwałe połączenie ze sobą elementów ściennych. Pewność połączenia osiąga się poprzez samohamowny kształt krzywki i jej obrót do pozycji krańcowej oraz dokręcenie nakrętki zabezpieczającej i osadzenie pręta zabezpieczającego.
Rozwiązanie według wynalazku zabezpiecza rozciąganie spoin pionowych oraz umożliwia projektowanie połączeń ściennych o znacznie większych nośnościach na siły ścinające działające w kierunku prostopadłym do elementów ściennych, działające wzdłuż połączenia pionowego elementów ściennych oraz siły rozciągające spoinę pionową wzdłuż elementów ściennych.
Zaprojektowanie złącz o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych wpływa na zmniejszenie liczby połączeń, a tym samym na zmniejszenie pracochłonności wykonawstwa szalunku i montażu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia złącze w pozycji połączenia prefabrykowanych elementów ściennych w widoku z boku, fig. 2 - złącze z fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - złącze na etapie procesu betonowania w widoku z boku, a fig. 4 - złącze w stanie rozłożonym w widoku perspektywicznym.
W obszarze czołowym łączonych elementów ściennych 1 i 2 osadzone jest dwuczęściowe złącze. Złącze jest zbudowane z zamka ryglowego 3 i zaczepu ryglowego 4. Zamek ryglowy 3 stan owi obudowa 5 i zespół blokujący umieszczony w obudowie 5. Obudowa 5 składa się z ceownika 6 z otworem 7
PL 239 479 B1 pod śrubę i zaślepek tylnej 8 i bocznej 9 oraz osłonki 10 osłaniającej otwór wiernikowy. Zaślepki tylna 8 i boczna 9 oraz osłonka 10 zabezpieczają komorę 11 obudowy 5 przed wnikaniem betonu podczas procesu betonowania elementu ściennego. Zaślepki tylna 8 i boczna 9 są wykonane z blachy przyspawanej do ceownika 6, a osłonka 10 - z tworzywa sztucznego.
W obudowie 5 jest usytuowany zespół blokujący. Zespół blokujący stanowią śruba 12 umiejscowiona w otworze 7 i połączona na stałe przez spawanie z ceownikiem 6 i prętem zbrojeniowym 13 oraz osadzone na śrubie 12 łącznik hakowy 14 z podłużnym otworem 15 w środku i odsadzeniem 16 w tylnej części, krzywka samohamowna 17 z występem 18 połączona na stałe z tuleją 19 w kształcie nakrętki i współdziałająca z odsadzeniem 16 łącznika hakowego 14, nakrętka zabezpieczająca 20 oraz pręt zabezpieczający 21 jednym końcem oparty o występ 18 krzywki samohamownej 17, a drugi koniec jest zabetonowany w trakcie betonowania spoiny między elementami ściennymi.
Łącznik hakowy 14 jest wyposażony w dolnej części w otworki montażowe 22, a w górnej części na wysokości haka - w rowek montażowy 23 przeznaczone do wyciągania łącznika hakowego 14 z pozycji wyjściowej i wprowadzenia go w obudowę 24 zaczepu ryglowego 4.
Zaczep ryglowy 4 stanowią obudowa 24 w postaci otwartego z przodu prostopadłościanu i pręt zbrojeniowy w kształcie pętli 25 przechodzący przez obudowę 24.
Gdy łączone ze sobą elementy ścienne 1 i 2 zostaną dostawione do siebie czołami, następuje połączenie zamka ryglowego 3 z zaczepem ryglowym 4. Z obudowy 5 wysuwa się łącznik hakowy 14 i wprowadza się część hakową w obudowę 24 zaczepu ryglowego 4. Na wysokości pręta zbrojeniowego w kształcie pętli 25 hak łącznika hakowego 14 nachodzi na pręt zbrojeniowy w kształcie pętli 25. Następnie na tuleję 19 nakłada się klucz i obraca się tuleję 19, a wraz z nią krzywkę samohamowną 17 do pozycji krańcowej. Krzywka samohamowna 17 w trakcie obrotu wywiera nacisk na odsadzenie 16 i przemieszcza łącznik hakowy 14 do tyłu aż do oporu, to jest do momentu, gdy hak oprze się o pręt zbrojeniowy w kształcie pętli 25.
W następnej kolejności dokręca się nakrętkę zabezpieczającą 20, a tym samym zabezpiecza się krzywkę samohamowną 17 przed ewentualnym obrotem;
Dodatkowym zabezpieczeniem przed cofaniem się krzywki samohamownej 17 jest pręt zabezpieczający 21, który jednym końcem opiera się o występ 18 krzywki samohamownej 17 , a drugi koniec jest zabetonowany w trakcie betonowania spoiny między łączonymi elementami ściennymi.
Przedstawiona konstrukcja złącza gwarantuje pewność połączenia elementów ściennych bez wstępnych przemieszczeń w przypadku wystąpienia siły rozciągania, co zminimalizuje zagrożenie lub możliwość wystąpienia zarysowania połączona elementów ściennych.
Rozwiązanie złącza według wynalazku może być stosowane zarówno do połączenia prefabrykowanych elementów ściennych o różnej konstrukcji i wielkości, jak również w połączeniach narożnych.

Claims (6)

1. Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych zawierające zamek ryglowy składający się z obudowy i z zespołu blokującego oraz zaczep ryglowy, składający się z obudowy i umieszczonego w niej pręta zbrojeniowego w kształcie pętli, znamienne tym, że obudowa (5) zamka ryglowego (3) ma postać przybliżoną do prostopadłościanu, usytuowanego poziomo i składa się z ceownika (6) z otworem (7) pod śrubę, zamkniętego od tyłu i z boku zaślepkami tylną (8) i boczną (9) oraz osłonką (10) zabezpieczającymi przed wnikaniem betonu do komory (11) obudowy (5) podczas procesu betonowania elementu ściennego, a zespół blokujący stanowią śruba (12), osadzona w otworze obudowy (5) i połączona trwale z obudową (5) i prętem zbrojeniowym (13) przez spawanie oraz osadzone na śrubie (12) łącznik hakowy (14) z podłużnym otworem (15) w środku i odsadzeniem (16) w tylnej części, krzywka samohamowna (17) z występem (18) na obwodzie, połączona na stałe z tuleją (19) w postaci nakrętki i współdziałająca z odsadzeniem (16) łącznika hakowego (14), nakrętka zabezpieczająca (20) oraz pręt zabezpieczający (21).
2. Złącze według zastrz. 1 znamienne tym, że zaślepkę tylną (8) i boczną (9) stanowi blacha przyspawana do ceownika (6), a osłonkę (10) otworu wziernikowego - za ślepka prostokątna z tworzywa sztucznego.
3. Złącze według zastrz. 1 znamienne tym, że łącznik hakowy (14) swym podłużnym otworem (15) jest luźno umieszczony na śrubie (12).
PL 239 479 BI
4. Złącze według zastrz. 1 znamienne tym, że łącznik hakowy (14) jest wyposażony w dolnej części w otworki montażowe (22), a w górnej, na wysokości haka - w rowek montażowy (23).
5. Złącze według zastrz. 1 znamienne tym, że pręt zabezpieczający (21) ma powierzchnię obwodową gwintowaną.
6. Złącze według zastrz. 1 znamienne tym, że pręt zabezpieczający (21) jednym końcem opiera się o występ (18) krzywki samohamownej (17), a drugi jest zabetonowany w trakcie procesu betonowania spoiny między elementami ściennymi.
PL427335A 2018-10-04 2018-10-04 Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych PL239479B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427335A PL239479B1 (pl) 2018-10-04 2018-10-04 Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427335A PL239479B1 (pl) 2018-10-04 2018-10-04 Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427335A1 PL427335A1 (pl) 2019-01-28
PL239479B1 true PL239479B1 (pl) 2021-12-06

Family

ID=65034004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427335A PL239479B1 (pl) 2018-10-04 2018-10-04 Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239479B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3701231C2 (de) * 1987-01-17 1998-11-19 Dennert Kg Veit Einrichtung zur kraftschlüssigen Verbindung von Beton-Fertigdeckenplatten
US6058672A (en) * 1998-06-03 2000-05-09 Mcclellan; Robert B. Construction of wall panel and panel structure
CN102839752B (zh) * 2012-09-19 2014-07-09 黄昆 一种混凝土预制件连接器
CN106284684B (zh) * 2016-10-13 2018-09-07 哈尔滨工业大学 连梁局部加宽和剪力墙局部加厚的节点及节点连接方法
CN207376822U (zh) * 2017-05-10 2018-05-18 安徽鸿路钢结构(集团)股份有限公司 预制构件用连接件

Also Published As

Publication number Publication date
PL427335A1 (pl) 2019-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6502362B1 (en) Anchoring device for components made of concrete
KR101904204B1 (ko) 바잘트섬유시트 및 금속보강구를 이용한 조적조 구조물의 내진 또는 구조보강 방법
US8555595B2 (en) Tie system and method for connecting a cementitious backup wall made in a penetrable form and a veneer wall
ITMI20002793A1 (it) Inserto di ancoraggio da annegare in manufatti prefabbricati in calcestruzzo particolarmente per la controventatura di pannelli in costruzio
US5046705A (en) Wedge for mounting fence post collars
US20230029953A1 (en) Snap-together standoffs for restoring, repairing, reinforcing, protecting, insulating and/or cladding structures
US20240026693A1 (en) Scaffold support
PL239479B1 (pl) Złącze do łączenia prefabrykowanych elementów ściennych
JP2011246883A (ja) 耐震補強構造用セパレーター及び耐震補強工法
KR102283371B1 (ko) 열교차단부를 구비한 앵커볼트를 포함하는 건축물 외장재 고정유닛
KR100980760B1 (ko) 전면블록을 사면보강공 및 수동저항블록과 체결하는 체결구조 및 그 시공방법
KR200485218Y1 (ko) 거푸집 체결장치
KR102395145B1 (ko) 매입형 앵커
US8763317B2 (en) Concrete roof panel
AU2003201395B2 (en) A connector for steel reinforcement
DE10152375A1 (de) Konsolengerüst-Verankerung
US20080001135A1 (en) Fencing system and method
KR200397601Y1 (ko) 거푸집용 간격 유지장치의 체결구조
JPH0579799B2 (pl)
CN206233373U (zh) 一种免套丝墙拉筋预埋组合锚固装置
US20050050832A1 (en) Connector for steel reinforcement
KR102225343B1 (ko) 네일 두부구속장치 및 이를 이용한 쏘일네일링공법
AU2003201395A1 (en) A connector for steel reinforcement
CN210857601U (zh) 用于装配式剪力墙的抗剪组件
KR200340017Y1 (ko) 건축물용 지지대 고정을 위한 브라켓