PL239315B1 - Dozownik miękkiego tłuszczu - Google Patents

Dozownik miękkiego tłuszczu Download PDF

Info

Publication number
PL239315B1
PL239315B1 PL430551A PL43055119A PL239315B1 PL 239315 B1 PL239315 B1 PL 239315B1 PL 430551 A PL430551 A PL 430551A PL 43055119 A PL43055119 A PL 43055119A PL 239315 B1 PL239315 B1 PL 239315B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
dispenser
piston
fat
cap
Prior art date
Application number
PL430551A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430551A1 (pl
Inventor
Tadeusz Szmańko
Aleksander Krzyś
Original Assignee
Wrocław University Of Environmental And Life Sciences
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wrocław University Of Environmental And Life Sciences filed Critical Wrocław University Of Environmental And Life Sciences
Priority to PL430551A priority Critical patent/PL239315B1/pl
Publication of PL430551A1 publication Critical patent/PL430551A1/pl
Publication of PL239315B1 publication Critical patent/PL239315B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest dozownik miękkiego tłuszczu składający się z cylindra stabilizującego (5) pojemnik tłuszczu lub wymienne opakowanie jednostkowe z tłuszczem, z przodu zamkniętego zakręcanym deklem (3) z króćcem dozującym (2), i kapturkiem króćca, a z tyłu kapa nakrętką (9). Wewnątrz cylindra stabilizującego umieszcza się pojemnik napełniony tłuszczem lub wymienne opakowanie jednostkowe z tłuszczem a do jego wieczka wewnętrznego wsuwa się tłok, zespolony z nakrętką śruby powrotnej i pierwszym segmentem cylindrycznego cięgła tłoka, którego drugi koniec osadzony jest rozłącznie na znajdującym się na dnie kapa nakrętki (9) cylindrze centrującym cięgło lub w szerszym końcu przedłużki cięgła. W wyniku zakręcania na cylinder stabilizujący (5) kapa nakrętki (9), tłok wsuwa się wraz z wieczkiem wewnętrznym w głąb pojemnika lub opakowania powodując wydozowanie tłuszczu, przez otwór w dnie pojemnika lub opakowania i dalej przez króciec dozujący (2), na zewnątrz. Do zwiększenia zasięgu zagłębiania się tłoka w głąb opakowania, dozownik wyposażony jest w dwie identyczne przedłużki cięgła tłoka. Do wycofywania tłoka z pojemnika lub opakowania służy śruba powrotna. Urządzenie może znaleźć, zastosowanie podczas stosowania tłuszczu do smarowania pieczywa, w warunkach gospodarstwa domowego a także gastronomii.

Description

Przedmiotem wynalazku jest dozownik miękkich tłuszczów zabezpieczający tłuszcz przed czynnikami zewnętrznymi w trakcie zużywania go z jednostkowego opakowania.
Dozownik może znaleźć, zastosowanie podczas stosowania miękkiego tłuszczu do smarowania pieczywa, w warunkach zarówno zakładu gastronomicznego jak również gospodarstwa domowego.
Dozownik umożliwia pobieranie z zamkniętego opakowania takiej ilości tłuszczu, jaka jest potrzebna do aktualnego użycia, natomiast pozostały w opakowaniu tłuszcz nadal pozostaje dokładnie osłonięty opakowaniem.
Dozownik jest przeznaczony do miękkiego tłuszczu w opakowaniu jednostkowym, o wymiarach ściśle dopasowanych do parametrów technicznych dozownika.
O znaczeniu problemu zabezpieczania tłuszczu przed zmianami rozkładczymi podczas jego stosowania świadczą opracowane liczne konstrukcje dozowników do tłuszczu. Ich budowa najczęściej przypomina sztyft o kształcie cylindrycznym.
Z opisu wzoru użytkowego RWU.055384 znany jest dozownik, który ma postać walcowatego zasobnika zamkniętego wieczkiem i posiadającego od dołu łopatkowe zakończenie. W zakończeniu zasobnika znajduje się wylot kanału tłocznego. Wewnątrz zasobnika znajduje się tłok z prowadnikiem, osadzonym w prowadnicy. Z boku zasobnika zamocowana jest dźwignia uchylna, połączona z tłokiem poprzez zespół napędowy. Masło umieszczane jest w zbiorniku o ww. kształcie, z którego jest wypychane tłokiem dopasowanym do kształtu zbiornika.
Poszczególne rozwiązania techniczne przedstawione między innymi w US2,845,707; US4,544,083; US5,421,663; ‘US2,589,000; US2,980,427; różnią się ‘mechanizmami przesuwającymi tłok wypychający masło.
Z opisów patentowych US3,162,884; US3,097,899; US3,920,156; US3,097,899, znane są również dozowniki do masła wyposażone dodatkowo w nóż służący do odcinania porcji tłuszczu.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji, która umożliwi pobieranie z pojemnika na tłuszcz lub z wymiennego opakowania jednostkowego, miękkiego tłuszczu w taki sposób aby podczas stopniowego zużywania zawartości pojemnika lub wymiennego opakowania jednostkowego, tłuszcz przez cały czas pozostawał w zwartej litej masie, ze wszystkich stron był ściśle osłonięty ścianami pojemnika lub opakowaniem i nie miał kontaktu z tlenem.
Istotą wynalazku jest to, że dozownik składa się z cylindra stabilizującego, który stabilizuje umieszczone w jego wnętrzu pojemnik na tłuszcz, który posiada centralnie zlokalizowany w dnie otwór, wieczko wewnętrzne, podstawkę i wypychacz wieczka i/lub stabilizującego wymienne opakowanie jednostkowe tłuszczu. Opakowanie to posiada wieczko wewnętrzne i zewnętrzne oraz centralnie zlokalizowany w dnie opakowania otwór z odklejoną łatką. Wewnątrz wieczka wewnętrznego umieszczany jest tłok, połączony z cięgłem składającym się z trzech segmentów (przedłużek cięgła), z których pierwszy osadzony jest trwale na znajdującej się z tyłu tłoka i zespolonej z tłokiem, nakrętce śruby powrotnej. Cylinder stabilizujący z przodu zamknięty jest deklem z króćcem dozującym, z kapturkiem króćca i blokadą toczenia a z tyłu kapa nakrętką posiadającą wewnątrz, na dnie, centralnie, trwale osadzony cylinder centrujący z mosiężną podkładką, który za pośrednictwem pierwszego segmentu cięgła a także przedłużek cięgła, centruje tłok z cylindrem stabilizującym. Równocześnie tłok o średnicy równej średnicy wewnętrznej wieczka wewnętrznego zarówno pojemnika na tłuszcz jak również opakowania jednostkowego, posiada dodatkowo w tylnej części bocznej ściany pierścień uszczelniający. Do cięgła opcjonalnie dołączone są co najmniej dwie przedłużki cięgła tłoka. Dozownik ponadto zawiera śrubę powrotną o gwincie przeciwnym do kierunku skrętu gwintu kapa nakrętki, przy czym pojemnik na tłuszcz jest wyposażeniem stałym dozownika, natomiast opróżniane przy zastosowaniu dozownika opakowania jednostkowe tłuszczu są wymienne, równocześnie zarówno pojemnik jak i opakowania jednostkowe są dopasowane do parametrów technicznych dozownika.
Dodatkowo korzystnie jest, gdy cięgło tłoka podzielone jest na co najmniej trzy rozdzielne ze sobą segmenty, z których pierwszy na stałe zespolony jest z tłokiem natomiast drugi i ewentualne kolejne, stanowią Przedłużki pierwszego segmentu ciągła jednym końcem o zwiększonej średnicy, są rozłącznie nasadzane na koniec znajdującego się przed nimi segmentu cięgła tłoka, zaś drugim końcem, na początku kolejnej przedłużki lub na znajdującym się na dnia kapa nakrętki, cylindrze centrującym.
Korzystnie także jest, gdy średnica wewnętrzna cylindra stabilizującego wynosi od 35 do 65 mm, zaś jego długość od 150 do 260 mm.
PL 239 315 B1
Korzystnie również jest, gdy średnica zewnętrzna zarówno pojemnika na tłuszcz lub opakowania jednostkowego tłuszczu wynosi od 35 do 65 mm, zaś wysokość pojemnika i opakowania mierzy od 150 do 260 mm, równocześnie średnica zewnętrzna zarówno pojemnika jak również opakowania jednostkowego jest co najmniej o 0,4 mm mniejsza od średnicy wewnętrznej cylindra stabilizującego, zaś wysokość pojemnika oraz opakowania bez wieczka zewnętrznego wynosi od 150 do 260 mm i jest o 0,3 mm większa niż długość cylindra stabilizującego, przy czym wymiary i kształt pojemnika i wymiennych opakowań jednostkowych, dopasowane są do parametrów technicznych dozownika.
Korzystnie również jest, gdy średnica zewnętrzna pojemnika i opakowania jednorazowego w miejscu wywiniętego na zewnątrz brzegu, nie ogranicza możliwości nakręcenia na cylinder stabilizujący kapa nakrętki.
Korzystnie także jest, gdy średnica otworu w dnie pojemnika i wymiennego opakowania jednostkowego, jest identyczna jak średnica kanału w króćcu dozującym.
Korzystnie również jest, gdy nakrętka śruby powrotnej ma skos naprowadzający śrubę powrotną na gwint nakrętki.
Korzystnie także jest, gdy kapa nakrętka i/lub łeb śruby powrotnej a także kapturek króćca są ryflowane.
Korzystnie również jest, gdy na obwodzie dekla znajduje się blokada toczenia.
Korzystnie jest także gdy średnica łba cięgła jest podobna jak średnica tłoka.
Korzystnie jest także gdy śruba powrotna ma przeciwny kierunek skrętu aniżeli kapa nakrętka.
Korzystnie jest jeżeli dno wieczka pojemnika ma zwiększoną grubość w porównaniu ze ścianą boczną wieczka.
Korzystnie jest jeżeli dozownik wykonany jest ze stali szlachetnej.
Korzystnie także jest, gdy dozownik zawiera tacę na której jest ustawiany.
Zarówno pojemnik jak również opakowanie jednostkowe przeznaczone do korzystania z tłuszczu przy zastosowaniu dozownika mają kształt i wymiary ściśle dopasowane do parametrów technicznych dozownika. Wysokość pojemnika oraz opakowania wynosi 200,3 mm. Grubość ścianek pojemnika i ściany bocznej wieczka wewnętrznego pojemnika wynosi 0,3 mm, natomiast grubość dna wieczka wewnętrznego pojemnika jest większa i wynosi 0,5 mm. W przypadku opakowania jednostkowego zarówno ściany opakowania jak również dna wieczka wewnętrznego i zewnętrznego mają grubość 0,3 mm.
Przedłużki cięgła tłoka służą do zwiększania zasięgu zagłębiania się tłoka w głąb opakowania, w miarę zużywania tłuszczu z opakowania.
W środku symetrii kapa nakrętki i cylindra centrującego znajduje się kanał śruby powrotnej, przez który wprowadza się śrubę powrotną w celu wkręcenia jej w znajdującą się z tyłu tłoka nakrętkę śruby powrotnej i wycofania tłoka z pojemnika lub z opakowania, po wyczerpaniu tłuszczu.
Przedmiot wynalazku został opisany w przykładzie wykonania oraz przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 to widok poglądowy całego dozownika, fig. 2 przedstawia widok dozownika z częściowym wybraniem w miejscu cylindra stabilizującego, fig. 3 to przekrój wzdłużny dozownika w fazie pełnego opakowania jednostkowego, fig. 4, 5, 6, 7 uwidaczniają fazy opróżniania opakowania, fig. 8 to przekrój przedłużki cięgła tłoka, fig. 9 widok śruby powrotnej, fig. 10 to przekrój wzdłuż długiej osi symetrii pojemnika na tłuszcz z widokami szczegółów C, D oraz szczegółu E, fig. 11 uwidacznia przekrój podłużny wypychacza wieczka wewnętrznego pojemnika na tłuszcz, zaś fig. 12 to przekrój wzdłuż długiej osi symetrii opakowania jednostkowego tłuszczu z widokami szczegółu F oraz szczegółu G.
P r z y k ł a d 1: Dozownik wykonany jest ze stali szlachetnej, składa się z cylindra stabilizującego 5 pojemnik na tłuszcz 17, dekla 3 z króćcem dozującym 2, blokadą toczenia 4 i kapturkiem 1 króćca dozującego 2. Składa się również z tłoka 6 trwale połączonego z cylindrycznym, pierwszym segmentem cięgła tłoka 8, dwóch cylindrycznych przedłużek cięgła tłoka 14, cylindra centrującego 10 cięgło, z mosiężnej podkładki 11, kapa nakrętki 9, śruby powrotnej 15 z podkładką śruby powrotnej 16 oraz tacy 22. Do parametrów technicznych cylindra stabilizującego 5 dopasowane są wymiary i kształt pojemnika na tłuszcz 17, który posiada wsuwane do środka pojemnika cylindryczne wieczko wewnętrzne 18, w dnie pojemnika znajduje się centralnie zlokalizowany otwór 19 zakryty podstawką 20. W górnej części brzeg pojemnika 17 jest wywinięty na zewnątrz. Cylinder stabilizujący 5 na końcach jest nagwintowany gwintem zewnętrznym, odpowiednio dopasowanym do gwintu dekla 3 i kapa nakrętki 9. Długość cylindra stabilizującego 5 wynosi 200 mm a średnica wewnętrzna 61 mm. Średnica zewnętrzna pojemnika wynosi 60,6 mm a wewnętrzna 60 mm (pomiędzy ścianami cylindra a pojemnikiem występuje 0,4 mm luzu), natomiast wysokość pojemnika równa jest 200,3 mm (długości cylindra stabilizującego, 200 mm
PL 239 315 B1 + grubość ściany pojemnika - 0,3 mm), średnica zewnętrzna wieczka wewnętrznego wynosi 60 mm, natomiast wewnętrzna 59,4 mm, a wysokość wieczka równa jest 12 mm. Grubość ściany bocznej wieczka wewnętrznego wynosi 0,3 mm, natomiast grubość dna tego wieczka jest większa i wynosi 0,5 mm. Średnica pojemnika 17 w miejscu wywiniętego na zewnątrz brzegu, nie ogranicza możliwości zakręcenia na cylinder stabilizujący 5 kapa nakrętki 9. Brzeg dna pojemnika i wieczka wewnętrznego jest zaokrąglony, promień R4 tej krzywizny jest identyczny jak pomiędzy przednią i boczną częścią tłoka, wynosi on 4 mm.
Do wnętrza wieczka wewnętrznego 18, umieszczonego w cylindrze stabilizującym 5 pojemnika 17, w wyniku zakręcania na cylinder stabilizujący 5 kapa nakrętki 9, wnika tłok 6 o średnicy 59,4 mm i długości ściany bocznej równej 17 mm, krawędź tłoka, pomiędzy jego ścianą przednią i boczną jest zaokrąglona, promień R4 krzywizny wynosi 4 mm. Tłok połączony jest sztywno z cylindrycznym pierwszym segmentem cięgła 8, osadzonym trwale na znajdującej się z tyłu tłoka nakrętce śruby powrotnej 13. Drugi koniec cięgła osadzony jest rozdzielnie w tylnej części dozownika na znajdującym się centralnie, na dnie kapa nakrętki 9, cylindrze centrującym 10 cięgło i opiera się na otaczającej cylinder centrujący u podstawy, mosiężnej podkładce 11. W ścianie bocznej tłoka 6, w odległości 14 mm od jego przedniej płaszczyzny, tj. nieznacznie większej od głębokości wieczka wewnętrznego 18 pojemnika 17, znajduje się elastyczny pierścień uszczelniający 7, średnica zewnętrzna tłoka w miejscu pierścienia uszczelniającego wynosi 60,1 mm (0,1 mm więcej aniżeli wynosi średnica wewnętrzna pojemnika), w trakcie zagłębiania się tłoka 6 w wieczku wewnętrznym 18, pojemnika umieszczonego w dozowniku, tłok przednią powierzchnią przylega do dna wieczka wewnętrznego a boczną do bocznej jego ściany, natomiast pierścień uszczelniający 7 tłoka 6 przylega za brzegiem ściany bocznej wieczka wewnętrznego 18 pojemnika 17 do jego ściany wewnętrznej. Pierścień uszczelniający 7 tłoka, przeciwdziała pozostawaniu resztkowego tłuszczu na ścianie wewnętrznej pojemnika.
Przedłużki cięgła tłoka 14, służą do zwiększania zasięgu zagłębiania się tłoka w głąb opakowania w miarę zużywania tłuszczu. Każda z nich rozszerzonym końcem może być osadzana na końcu pierwszego segmentu 8 cięgła tłoka lub na końcu znajdującej się przed nią przedłużki a drugim końcem osadzana jest na cylindrze centrującym 10 cięgło lub wewnątrz rozszerzonego początku innej przedłużki. Każda z przedłużek cięgła tłoka zwiększa zasięg zagłębiania tłoka o odległość nieznacznie mniejszą od długości nagwintowanej części kapa nakrętki. Zakręcanie kapa nakrętki 9 powoduje wsuwanie się tłoka do wnętrza wieczka wewnętrznego 18 pojemnika 17 a następnie nacisk tłokiem na zewnętrzną powierzchnię wieczka wewnętrznego 18 i parcie wieczkiem wewnętrznym 18 na znajdujący się w pojemniku tłuszcz. W rezultacie ma miejsce wypychanie tłuszczu przez otwór 19 w dnie pojemnika a następnie przez króciec dozujący 2 dekla na zewnątrz.
Kanał, w zespolonej z tłokiem nakrętce 13 śruby powrotnej 15 przebija tłok na wylot i służy do odpowietrzania przestrzeni pomiędzy tłokiem a wieczkiem wewnętrznym, w trakcie wsuwania tłoka 6 w głąb wieczka wewnętrznego 18, natomiast w tylnej części (po przeciwnej stronie), kanał ten rozszerza się tworząc wnękę w kształcie stożka ściętego, która stanowi skos naprowadzający śrubę powrotną 15 na gwint nakrętki 13 śruby powrotnej. W środku symetrii kapa nakrętki 9 oraz cylindra centrującego cięgło 10, znajduje się kanał 12 śruby powrotnej 15. Przez kanał ten wprowadza się śrubę powrotną 15 w celu wkręcenia jej w nakrętkę 13 i wycofania tłoka 6 z opróżnionego z tłuszczu pojemnika 17. W wyposażeniu dozownika jest również taca 22, na której w trakcie używania dozownika, może być on ustawiany.
Dozownik umożliwia pobieranie z pojemnika na tłuszcz takiej ilości tłuszczu, jaka jest potrzebna do aktualnego użycia, natomiast pozostały tłuszcz jest w zwartej litej masie, ściśle osłonięty ścianami pojemnika i nie miał kontaktu z tlenem, dzięki czemu jest zabezpieczony przed zmianami oksydacyjnymi.
Dozownik może znaleźć, zastosowanie podczas stosowania miękkiego tłuszczu do smarowania pieczywa, w warunkach zarówno gospodarstwa domowego jak również zakładu gastronomicznego.
P r z y k ł a d 2: Dozownik wykonany jest ze stali szlachetnej, składa się z cylindra stabilizującego 5 opakowanie jednostkowe z tłuszczem 23, dekla 3 z króćcem dozującym 2, blokadą toczenia 4 i kapturkiem 1 króćca dozującego 2. Składa się również z tłoka 6, trwale połączonego z cylindrycznym, pierwszym segmentem cięgła tłoka 8, dwóch cylindrycznych przedłużek cięgła tłoka 14, cylindra centrującego 10 cięgło, z mosiężnej podkładki 11, kapa nakrętki 9, śruby powrotnej 15 z podkładką śruby powrotnej 16 oraz tacy 22. Do parametrów technicznych cylindra stabilizującego 5 dopasowane są wymiary i kształt wymiennego opakowania jednostkowego z tłuszczem 23, które posiadają wsuwane do środka opakowania cylindryczne wieczko wewnętrzne 24 a także wieczko zewnętrzne 25, natomiast w dnie
PL 239 315 B1 opakowania znajduje się centralnie zlokalizowany okrągły otwór 26. W oryginalnym opakowaniu otwór w dnie zaklejony jest łatką 27. W górnej części brzeg opakowania jednostkowego 23 jest wywinięty na zewnątrz. Cylinder stabilizujący 5 na końcach jest nagwintowany gwintem zewnętrznym, odpowiednio dopasowanym do gwintu dekla 3 i kapa nakrętki 9. Długość cylindra stabilizującego 5 wynosi 200 mm a średnica wewnętrzna 61 mm. Średnica zewnętrzna opakowania wynosi 60,6 mm a wewnętrzna 60 mm (pomiędzy ścianami cylindra a opakowaniem występuje 0,4 mm luzu), wysokość opakowania bez wieczka zewnętrznego 25, równa jest 200,3 mm (długości cylindra stabilizującego, 200 mm + grubość ściany opakowania 0,3 mm, grubość ściany bocznej i dna opakowania a także wieczka wewnętrznego i zewnętrznego opakowania wynosi 0,3 mm), średnica zewnętrzna wieczka wewnętrznego wynosi 60 mm, natomiast wewnętrzna 59,4 mm, a jego wysokość równa jest 12 mm. Średnica opakowania jednostkowego 23 w miejscu wywiniętego na zewnątrz brzegu, nie ogranicza możliwości zakręcenia na cylinder stabilizujący 5 kapa nakrętki 9.
Do wnętrza wieczka wewnętrznego 24, umieszczonego w cylindrze stabilizującym 5 opakowania jednostkowego 23, w wyniku zakręcania na cylinder stabilizujący 5 kapa nakrętki 9, wnika tłok 6 o średnicy 59,4 mm i długości ściany bocznej równej 17 mm, krawędź tłoka, pomiędzy jego ścianą przednią i boczną jest zaokrąglona, promień R4 krzywizny wynosi 4 mm. Tłok połączony jest trwale, sztywno z cylindrycznym pierwszym segmentem cięgła 8, osadzonym trwale na znajdującej się z tyłu tłoka nakrętce śruby powrotnej 13. Drugi koniec cięgła osadzony jest rozdzielnie w tylnej części dozownika na znajdującym się centralnie, na dnie kapa nakrętki, cylindrze centrującym 10 cięgło i opiera się na otaczającej cylinder centrujący u podstawy, mosiężnej podkładce 11. W ścianie bocznej tłoka 6, w odległości 14 mm od jego przedniej płaszczyzny, tj. nieznacznie większej od głębokości wieczka wewnętrznego opakowania jednostkowego 23, znajduje się elastyczny pierścień uszczelniający 7, średnica zewnętrzna tłoka w miejscu pierścienia uszczelniającego wynosi 60,1 mm (0,1 mm więcej aniżeli wynosi ś rednica wewnętrzna opakowania), w trakcie zagłębiania się tłoka 6 w wieczku wewnętrznym umieszczonego w dozowniku opakowania, tłok przednią płaszczyzną przylega do dna wieczka wewnętrznego a boczną do bocznej jego ściany, natomiast pierścień uszczelniający 7 tłoka 6 przylega za brzegiem ściany bocznej wieczka wewnętrznego 24 opakowania 23, do jego ściany wewnętrznej. Pierścień uszczelniający 7 tłoka, przeciwdziała pozostawaniu resztkowego tłuszczu na ścianie wewnętrznej opakowania.
Przedłużki cięgła tłoka 14, służą do zwiększania zasięgu zagłębiania się tłoka w głąb opakowania w miarę zużywania tłuszczu. Każda z nich rozszerzonym końcem może być osadzana na końcu pierwszego segmentu 8 cięgła tłoka lub na końcu znajdującej się przed nią przedłużki a drugim końcem osadzana jest na cylindrze centrującym lub wewnątrz rozszerzonego początku innej przedłużki. Każda z przedłużek cięgła tłoka zwiększa zasięg zagłębiania się tłoka na głębokość nieznacznie mniejszą od długości nagwintowanej części kapa nakrętki. Zakręcanie kapa nakrętki 9 powoduje wsuwanie się tłoka do wnętrza wieczka wewnętrznego 24 opakowania jednostkowego 23 a następnie nacisk tłokiem na górną, zewnętrzną powierzchnię wieczka wewnętrznego i parcie wieczkiem wewnętrznym na znajdujący się w opakowaniu tłuszcz. W rezultacie ma miejsce wypychanie tłuszczu przez otwór 26 w dnie opakowania, a następnie przez króciec dozujący dekla 2 na zewnątrz.
Kontynuacją otworu w zespolonej z tłokiem nakrętce 13 śruby powrotnej 15 jest otwór odpowietrzający w tarczy tłoka. Otwór ten służy do odpowietrzania przestrzeni pomiędzy tłokiem a wieczkiem wewnętrznym, w trakcie wsuwania tłoka w głąb wieczka wewnętrznego, natomiast w tylnej części otwór w nakrętce śruby powrotnej rozszerza się tworząc wnękę w kształcie stożka ściętego, która stanowi skos naprowadzający śrubę powrotną 15 na gwint nakrętki 13 śruby powrotnej. W środku symetrii kapa nakrętki 9 oraz cylindra centrującego cięgło 10, znajduje się kanał 12 śruby powrotnej 15. Przez kanał ten wprowadza się śrubę powrotną 15 w celu wkręcenia jej w nakrętkę 13 i wycofania tłoka 6 z opróżnionego z tłuszczu opakowania 23. W wyposażeniu dozownika jest również taca 22, na której w trakcie używania dozownika, może być on ustawiany.
Dozownik umożliwia pobieranie z opakowania jednostkowego takiej ilości miękkiego tłuszczu, jaka jest potrzebna do aktualnego użycia, natomiast pozostały w opakowaniu tłuszcz jest w zwartej litej masie, ściśle osłonięty opakowaniem dzięki czemu jest zabezpieczony przed zmianami oksydacyjnymi. Dozownik może znaleźć, zastosowanie podczas stosowania miękkiego tłuszczu do smarowania pieczywa, w warunkach zarówno gospodarstwa domowego jak również zakładu gastronomicznego.
Sposób stosowania dozownika polega na tym, że z cylindra stabilizującego 5 odkręca się dekiel 3 i kapa nakrętkę 9. Pojemnik 17 napełniony tłuszczem bez podstawki 20 lub opakowanie jednostkowe z tłuszczem 23, skierowane dnem do przodu, wsuwa się do wnętrza cylindra stabilizującego 5 dozownika. W końcowym etapie umieszczania opakowania w cylindrze z opakowania zdejmuje się wieczko
PL 239 315 B1 zewnętrzne 25. Następnie pojemnik lub opakowanie przesuwa się do przodu, tak aby zewnętrzna płaszczyzna dna znajdowała się w płaszczyźnie przedniej krawędzi cylindra stabilizującego 5 a górny, wywinięty na zewnątrz brzeg pojemnika lub opakowania opierał się o tylną krawędź cylindra stabilizującego 5. Następnie z dna opakowania jednostkowego tłuszczu usuwa się łatkę z zaślepką 27. Na cylinder stabilizujący zakręca się dekiel 3, z zakręconym na króciec dozujący 2 kapturkiem 1. W wieczku wewnętrznym 18, pojemnika 17 lub wieczku wewnętrznym 24, opakowania jednostkowego 23 umieszcza się tłok 6 dozownika. Do końca pierwszego segmentu cięgła tłoka 8 wsuwa się osadzony w dnie kapa nakrętki 9 cylinder centrujący 10 cięgło, następnie kapa nakrętkę 9 delikatnie zakręca się na koniec gwintu cylindra stabilizującego 5. Jeżeli nie będzie używany tłuszcz, dozownik umieszcza się w chłodziarce. W przypadku korzystania z tłuszczu, z króćca dozownika 2 odkręca się kapturek 1 i dozownik króćcem dozującym 2 skierowuje się nad miejsce przeznaczone do umieszczenia tłuszczu, następnie wykonuje się odpowiedni obrót zakręcania kapa nakrętki 9, który powoduje wydozowanie z pojemnika 17 lub z opakowania 23, przez otwór w dnie a następnie przez króciec dozujący 2, odpowiedniej ilości tłuszczu. Chwilowo nieużywany dozownik umieszcza się na tacy 22. Jeżeli tłuszcz przestanie być używany, oczyszcza się króciec dozujący 2, zakręca się na niego kapturek 1 i dozownik z pojemnikiem lub z opakowaniem wewnątrz, bez tacy 22 umieszcza się w chłodziarce. W trakcie korzystania z tłuszczu, gdy tłok dozownika 6 zagłębi się w pojemniku 17 lub w opakowaniu 23 na maksymalną głębokość, w obrębie zasięgu pierwszego segmentu cięgła tłoka 8, dalsze korzystanie z dozownika wymaga zastosowania przedłużki cięgła tłoka 14. W tym celu z cylindra stabilizującego 5 odkręca się kapa nakrętkę 9. Na koniec pierwszego segmentu cięgła tłoka 8 nasuwa się szerszy koniec przedłużki cięgła tłoka 14 a do drugiego końca tej przedłużki wsuwa się osadzony na dnie kapa nakrętki 9 cylinder centrujący cięgło 10. Kapa nakrętkę 9 delikatnie zakręca się na koniec gwintu cylindra stabilizującego 5, następnie postępuje się z dozownikiem jak w początkowej fazie korzystania z tłuszczu. Po maksymalnym zagłębieniu się tłoka 6 wewnątrz opakowania, w obrębie zasięgu pierwszej przedłużki, stosuje się drugą przedłużkę, którą nasuwa się na koniec pierwszej oraz na cylinder centrujący. Jeżeli tłuszcz z opakowania zostanie zużyty przez kanał śruby powrotnej 12, w kapa nakrętce 9, oraz w cylindrze centrującym 10 a także przez przedłużki cięgła tłoka 14 wprowadza się śrubę powrotną 15, której nagwintowany koniec wkręca się w znajdującą się z tyłu tłoka nakrętkę śruby powrotnej 13. Następnie odkręca się dekiel 3 oraz kapa nakrętkę 9, wysuwa się tłok 6 z pojemnika 17 lub z opakowania 23 i z wieczka wewnętrznego, odpowiednio 18 lub 24, również usuwa się pojemnik 17 lub opakowanie 23 z cylindra stabilizującego 5, przetrzymuje się tłok 6 i z nakrętki 13 śruby powrotnej odkręca się śrubę powrotną 15, rozłącza się przedłużki cięgła tłoka 14, przez otwór w dnie pojemnika 19 wypycha się wypychaczem 21 wieczko wewnętrzne 18 z pojemnika a następnie pojemnik 17 z wieczkiem wewnętrznym 18, dekiel 3 z króćcem dozującym 2, kapturek 1 oraz cylinder stabilizujący 5 i tłok 6 oczyszcza się. Po oczyszczeniu pojemnika i dozownika, pojemnik, umieszczony na podstawce jest przygotowany do napełnienia go tłuszczem, np. z dystrybutora określonego tłuszczu. Dozownik jest przygotowany do umieszczenia w nim pojemnika z tłuszczem lub kolejnego wymiennego, opakowania jednostkowego z tłuszczem.
Wykaz oznaczeń:
1. Kapturek króćca dozującego
2. Króciec dozujący
3. Dekiel
4. Blokada toczenia
5. Cylinder stabilizujący opakowanie
6. Tłok
7. Pierścień uszczelniający tłoka
8. Pierwszy segment cięgła tłoka
9. Kapa nakrętka
10. Cylinder centrujący cięgło tłoka
11. Podkładka mosiężna
12. Kanał śruby powrotnej
13. Nakrętka śruby powrotnej
14. Przedłużka cięgła tłoka
15. Śruba powrotna
16. Podkładka śruby powrotnej
17. Pojemnik na tłuszcz
PL 239 315 B1
18. Wieczko wewnętrzne pojemnika
19. Otwór w dnie pojemnika
20. Podstawka pojemnika
21. Wypychacz wieczka
22. Taca
23. Opakowanie jednostkowe tłuszczu
24. Wieczko wewnętrzne opakowania
25. Wieczko zewnętrzne opakowania
26. Otwór w dnie opakowania
27. Łatka z zaślepka

Claims (14)

1. Dozownik tłuszczu miękkiego znamienny tym, że składa się z cylindra stabilizującego (10), który stabilizuje umieszczony w jego wnętrzu pojemnik na tłuszcz (17), który posiada centralnie zlokalizowany w dnie otwór (19), wieczko wewnętrzne (18), podstawkę (20) i wypychacz (21) wieczka i/lub stabilizującego wymienne opakowanie jednostkowe tłuszczu (23), które to opakowanie posiada wieczko wewnętrzne (24) i zewnętrzne (25) oraz centralnie zlokalizowany w dnie opakowania otwór (26) z odklejaną łatką (27), przy czym wewnątrz wieczka wewnętrznego pojemnika lub opakowania umieszczany jest tłok (6), połączony z cięgłem składającym się z trzech segmentów (przedłużek cięgła), z których pierwszy segment (8) osadzonym jest trwale na znajdującej się z tyłu tłoka i zespolonej z tłokiem, nakrętce (13) śruby powrotnej (15), równocześnie cylinder stabilizujący z przodu zamknięty jest deklem (3) z króćcem dozującym (2), z kapturkiem (1) króćca i blokadą toczenia (4) a z tyłu kapa nakrętką (9) posiadającą wewnątrz, na dnie, centralnie, trwale osadzony cylinder centrujący (10) z mosiężną podkładką (11), który za pośrednictwem pierwszego segmentu cięgła (8) a także przedłużek cięgła (14) centruje tłok z cylindrem stabilizującym, równocześnie tłok o średnicy równej średnicy wewnętrznej wieczka wewnętrznego zarówno pojemnika na tłuszcz jak również opakowania jednostkowego, posiada dodatkowo w tylnej części bocznej ściany pierścień uszczelniający (7) ponadto dozownik zawiera również śrubę powrotną (15) o gwincie przeciwnym do kierunku skrętu gwintu kapa nakrętki (9), przy czym pojemnik na tłuszcz jest wyposażeniem stałym dozownika, natomiast opakowania jednostkowe tłuszczu są wymienne.
2. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że średnica wewnętrzna cylindra stabilizującego (5) wynosi od 35 do 65 mm, zaś jego długość od 150 do 260 mm.
3. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że średnica zewnętrzna pojemnika (17) a także opakowania jednostkowego (23) tłuszczu wynosi od 35 do 65 mm i jest co najmniej o 0,4 mm mniejsza niż średnica wewnętrzna cylindra stabilizującego (5), zaś wysokość pojemnika i opakowania bez wieczka zewnętrznego wynosi od 150 do 260 mm i jest o 0,3 mm większa niż długość cylindra stabilizującego, przy czym wymiary pojemnika i wymiennych opakowań jednostkowych dopasowane są do parametrów technicznych dozownika.
4. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że średnica otworu (19) w dnie pojemnika lub otworu (26) w dnie opakowania jest identyczna jak w króćcu dozującym (2).
5. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że średnica zewnętrzna pojemnika (17) i opakowania (23) w miejscu wywiniętego na zewnątrz brzegu nie ogranicza możliwości nakręcenia na cylinder stabilizujący (5) kapa nakrętki (9).
6. Dozownik, według zastrz. 1, znamienny tym, że cięgło tłoka podzielone jest na co najmniej trzy rozdzielne ze sobą segmenty, z których pierwszy (8) na stałe zespolony jest z tłokiem (6) natomiast drugi i ewentualne kolejne, stanowią przedłużki (14), pierwszego segmentu ciągła (8), które jednym końcem o zwiększonej średnicy, są kolejno, w miarę potrzeby, rozłącznie nasadzane na koniec pierwszego segmentu cięgła (8) tłoka (6) lub na koniec zastosowanej przedłużki (14), zaś drugim końcem, na cylinder centrujący (10) znajdujący się na dnie kapa nakrętki (9) lub na początek zastosowanej przedłużki.
7. Dozownik tłuszczu wg zastrz. 1, znamienny tym, że po wydozowaniu tłuszczu z pojemnika (17) lub z opakowania jednostkowego (23) do wycofania tłoka (6) z pojemnika lub z opakowania służy śruba powrotna (15).
PL 239 315 B1
8. Dozownik, według zastrz. 1 znamienny tym, że śruba powrotna (15) ma przeciwny skręt gwintu aniżeli kapa nakrętka (9).
9. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że nakrętka (13) śruby powrotnej (15) ma skos naprowadzający śrubę powrotną (15) na gwint nakrętki.
10. Dozownik tłuszczu wg zastrz. 1, znamienny tym, że w cylindrze stabilizującym (5) umieszcza się pojemnik (17) z tłuszczem lub opakowanie jednostkowe (23) skierowane otworem w dnie w kierunku króćca dozującego (2) a do wieczka wewnętrznego pojemnika lub opakowania wsuwa się tłok (6), którego średnica jest identyczna jak średnica wewnętrzna wieczka wewnętrznego pojemnika i opakowania.
11. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na obwodzie dekla (3) znajduje się blokada toczenia (4).
12. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kapa nakrętka (9), kapturek króćca dozującego (1) i/lub łeb śruby powrotnej (15) są ryflowane.
13. Dozownik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wykonany jest ze stali szlachetnej.
14. Dozownik, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera tacę (17).
PL430551A 2019-07-11 2019-07-11 Dozownik miękkiego tłuszczu PL239315B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430551A PL239315B1 (pl) 2019-07-11 2019-07-11 Dozownik miękkiego tłuszczu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430551A PL239315B1 (pl) 2019-07-11 2019-07-11 Dozownik miękkiego tłuszczu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430551A1 PL430551A1 (pl) 2021-01-25
PL239315B1 true PL239315B1 (pl) 2021-11-22

Family

ID=74222243

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430551A PL239315B1 (pl) 2019-07-11 2019-07-11 Dozownik miękkiego tłuszczu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239315B1 (pl)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3920156A (en) * 1975-02-24 1975-11-18 Leslie E Hicks Incremental butter dispenser
US5421663A (en) * 1993-08-11 1995-06-06 Bravo; Sergio M. Butter dispenser
WO2008150115A1 (en) * 2007-06-07 2008-12-11 Byoung Moon Soon Air-pump type discharger and dispenser for daily necessaries including the same
AU2012268820B2 (en) * 2012-12-20 2016-08-04 Steve Astifo Food dispenser

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3920156A (en) * 1975-02-24 1975-11-18 Leslie E Hicks Incremental butter dispenser
US5421663A (en) * 1993-08-11 1995-06-06 Bravo; Sergio M. Butter dispenser
WO2008150115A1 (en) * 2007-06-07 2008-12-11 Byoung Moon Soon Air-pump type discharger and dispenser for daily necessaries including the same
AU2012268820B2 (en) * 2012-12-20 2016-08-04 Steve Astifo Food dispenser

Also Published As

Publication number Publication date
PL430551A1 (pl) 2021-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2480392A1 (en) A multi-compartment syringe
KR200461736Y1 (ko) 화장품 보관용 앰플
US10189040B2 (en) Dispensing device
PL239315B1 (pl) Dozownik miękkiego tłuszczu
PL239317B1 (pl) Dozownik miękkiego tłuszczu
PL239318B1 (pl) Dozownik miękkiego tłuszczu
PL239316B1 (pl) Dozownik miękkiego tłuszczu
CN211711590U (zh) 一种二合一滴管装置
PL239314B1 (pl) Dozownik miękkiego tłuszczu
PL239313B1 (pl) Dozownik miękkiego tłuszczu
KR101745364B1 (ko) 용기뚜껑에 돌출리브를 구비한 화장품 용기
KR20160001945U (ko) 내용물 충진이 용이한 주사기형 화장품용기
US2699890A (en) Container and dispensing means for a pressurized food product
EP2450294B1 (en) Gel applicator
JP2021525685A (ja) 少なくとも第1の流体及び第2の流体を包装する装置
US2790583A (en) Rotatable valve for containers
KR101847491B1 (ko) 아이스크림 분배용기
US2927543A (en) Cooky press and cooky dough cartridge
PL242723B1 (pl) Nakrętka z ustnikiem i kapsułą spożywczą
US20150164216A1 (en) Bottle for disinfecting toothbrush
RU125974U1 (ru) Контейнер для пищевых продуктов
JP2002179118A (ja) 毛髪梳き具付き二液混合注出容器
CN109178640B (zh) 带料包的容器
RU121240U1 (ru) Устройство для подачи пастообразного или жидкого продукта (варианты)
KR200227219Y1 (ko) 일회용 화장품 용기