PL239187B1 - Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana - Google Patents

Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana Download PDF

Info

Publication number
PL239187B1
PL239187B1 PL423073A PL42307317A PL239187B1 PL 239187 B1 PL239187 B1 PL 239187B1 PL 423073 A PL423073 A PL 423073A PL 42307317 A PL42307317 A PL 42307317A PL 239187 B1 PL239187 B1 PL 239187B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plane
planes
board
angle
parallel
Prior art date
Application number
PL423073A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423073A1 (pl
Inventor
Łukasz Hetman
Original Assignee
Barlinek Inwestycje Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Barlinek Inwestycje Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Barlinek Inwestycje Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL423073A priority Critical patent/PL239187B1/pl
Publication of PL423073A1 publication Critical patent/PL423073A1/pl
Publication of PL239187B1 publication Critical patent/PL239187B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana do wytwarzania płyty klejonej z drewna.
Znane rozwiązania w zakresie wytwarzanych płyt klejonych z drewna nie uwzględniają zastosowania trapezowej techniki prymowania i przetarcia kłód, co pozwala na lepsze wykorzystanie surowca drzewnego w produkcji półfabrykatów tartacznych.
Graficzny obraz przykładowego przetarcia krzyżowego kłód iglastych przedstawiono na fig. 1. Produkty przetarcia to tarcica ostrokrawężna charakteryzująca się wzajemnym położeniem płaszczyzny pionowej względem poziomej sztuki tarcicy w przybliżeniu pod kątem prostym, jak przedstawiono na fig. 1a. W przypadku przetarcia kłód m.in. na trakach ramowych, taśmowych lub tarczowych bez pryzmowania krzyżowego powstaje z części przy obwodowej tarcica nieobrzynana. Cechą charakterystyczną tarcicy przyobwodowej jest to, że jej krawędź wzdłużna stanowi wycinek łuku pobocznicy o zmiennym promieniu Rx na długości krawędzi tarcicy jak przedstawiono na fig. 1b.
Celem wynalazku jest sposób wykorzystania niepełnowartościowego surowca drzewnego oraz rozwinięcie techniki dalszego przetwarzania tarcicy pozyskiwanej z przyobwodowych części kłód na deski profilowane, z których wytwarzane są płyty klejone, oraz sposób wytwarzania profilowanej deski z tarcicy pozyskiwanej z przyobwodowej części pnia a także deska profilowana do wytwarzania płyty klejonej z drewna.
Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że każda deska po przetarciu ma kształt, w przekroju poprzecznym, zbliżony do trapezu z równoległymi płaszczyznami górną i dolną oraz boczne krawędzie stanowiące wycinek łuku o zmiennym promieniu Rx na długości deski, jest skrawana tak aby uzyskać ukośne płaszczyzny pochylone pod kątem ostrym α, α’ po czym na części każdej z ukośnych płaszczyzn bocznych jest frezowana druga płaszczyzna równolegle usytuowana do płaszczyzny lub kolejne płaszczyzny, pod kątem α, α’ do płaszczyzny podstawy, wykonana płaszczyzna uskoku między płaszczyznami ukośnymi lub kilka płaszczyzn uskoku, usytuowane są pod kątem γ, γ’. Po czym deski (1) z naniesionym klejem na ukośne płaszczyzny lub kolejne naprzemiennie są nakładane na siebie ukośnymi płaszczyznami i dociskane do siebie z siłą F, F’ tworząc płytę klejoną z drewna.
Sposób charakteryzuje się tym, że kierunek przyłożonej siły F, F’, wymaganej do połączenia elementów w procesie klejenia, jest równoległy do obu poziomych płaszczyzn i prostopadły do wzdłużnych krawędzi deski wytworzonych w wyniku profilowania powierzchni bocznych.
Krawędzie płaszczyzny uskoku z płaszczyzną wyprofilowane są wzdłuż deski promieniem Ri.
Deska profilowana, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że płaszczyzna podstawy i płaszczyzna górna są względem siebie równolegle, natomiast z każdego boku ma usytuowane ukośnie pod kątem α, α’ dwie płaszczyzny lub więcej, połączone płaszczyzną uskoku lub płaszczyznami uskoku, które w stosunku do płaszczyzny podstawy deski usytuowane są pod kątem γ, γ’.
Kąt α, α’, γ, γ’ < 90° a kąt β, β’ > 90°.
Płaszczyzna uskoku usytuowana jest w połowie długości płaszczyzny ukośnej.
Wynalazek preferuje zastąpienie powszechnie stosowanego w tartacznictwie przetarcia np. krzyżowego prostokątnego przetarciem krzyżowym z układem trapezowym w strefie przyobwodowej kłód. Zaletą rozwiązania jest wzrost uzysku materiałowego i zwiększenie powierzchni stykowej sklejanych półfabrykatów o około 40% i tym samym wytrzymałości mechanicznej skleiny.
Wdrożenie rozwiązania w technice tartacznej dające nowe możliwości wykorzystania surowca drzewnego oraz rozwinięcie techniki dalszego przetwarzania tarcicy pozyskiwanej z przyobwodowych części kłód.
Opracowany sposób, według wynalazku, prowadzi do poprawy uzysku materiałowego z tarcicy nieobrzynanej bazuje na ukształtowaniu bocznej wzdłużnej krawędzi tarcicy w obszarze obliny w kształt umożliwiający połączenie półfabrykatów na szerokości poprzez ich wzajemne sklejanie na ukośnych powierzchniach bocznych. Opracowany kształt połączenia umożliwia jego optymalne dopasowanie do kształtu fragmentu pobocznicy kłody występującej na wąskiej powierzchni bocznej tarcicy umożliwiając jednocześnie maksymalne wykorzystanie surowca.
Rozwiązanie znajduje zastosowane przede wszystkim w procesach produkcji płyt klejonych z drewna litego oraz przetwarzaniu materiałów tartacznych nieobrzynanych w elementy ostrokrawężne z zastosowaniem procesu klejenia i rozpiłowywania.
Połączenie ukształtowane w obszarze obliny na przekroju poprzecznym nadaje tarcicy kształt zbliżony do trapezu. W wyniku obróbki mechanicznej krawędzi tarcicy frezowany jest zamek trapezowy
PL 239 187 B1 według opracowanego projektu. Układanie półfabrykatów do sklejania w płytę orientując do bazy (dolna powierzchnia) naprzemiennie szerszą (4) i węższą (2) płaszczyzną, co powoduje wzajemne przyleganie powierzchni ryglujących z wywieraniem siły dociskowej F, F’, gdzie stabilizujące poziome położenie i wzajemne przyleganie na wąskich bokach realizowane jest poprzez określoną konstrukcję zamka. Naprzemienne ułożenie przygotowanych w ten sposób elementów umożliwia ich połączenie na szerokości trwałą spoiną klejową. W zależności od wymagań technicznych względem zamka oraz wymaganej siły, jaka musi być wywarta na boczne płaszczyzny desek podczas klejenia, ilość ukształtowanych powierzchni oporowych może być większa niż jedna.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia graficzny obraz przykładowego przetarcia krzyżowego kłód: a) - typowe pryzmowanie krzyżowe, b) - trapezowa technika pryzmowania, fig. 2 - przedstawia w widoku od czoła tarcicę z przyobwodowej części pnia o kształcie zbliżonym do trapezu, z ukośnymi płaszczyznami w kształc ie łuku o promieniu Rx, fig. 3 - przedstawia w widoku od czoła tarcicę z przyobwodowej części pnia o kształcie trapezu, fig. 4 - przedstawia deskę w widoku od czoła z wyprofilowanymi krawędziami uskoku na płaszczyznach ukośnych, fig. 5 - deskę w widoku od czoła, fig. 6 - przedstawia trzy deski sklejone wzdłużnie.
Profilowana deska 1, pozyskana z tarcicy z przyobwodowej części pnia, po przetarciu z pryzmowaniem trapezowym i wykonaniem obu bocznych ukośnych płaszczyzn 3 i 31 ma dwie równolegle usytuowane płaszczyzny poziome, górną 4 i dolną 2. Po wystruganiu płaszczyzn 3, 31, wyfrezowane zostały dwie płaszczyzny 5 i 51, które są równoległe odpowiednio do płaszczyzny 3 i 31 i usytuowane pod kątem α = 39° do poziomej dolnej płaszczyzny 2. Powstały uskok 6 i 61 między płaszczyznami ukośnymi 3 i 5 oraz 31 i 51 usytuowany jest w połowie płaszczyzny ukośnej profilowanej deski 1. Natomiast płaszczyzna uskoku 6 z poziomą dolną płaszczyzną 2 tworzy kąt γ = 57° a płaszczyzna ukośna 3 i 31 z górną płaszczyzną 4 tworzy kąt β = 141°.
Po sklejeniu wzdłużnie usytuowanych trzech desek 1 powstaje płyta o trzykrotnej szerokości desek. W czasie 15 min klejenia, deski 1 są ściskane siłą o wartości F = 1N/mm2 której kierunek jest równolegle usytuowany do płaszczyzn 2 i 4.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna, znamienny tym, że każda deska (1) po przetarciu ma kształt, w przekroju poprzecznym, zbliżony do trapezu z dwiema równoległymi płaszczyznami (2) i (4) oraz boczne krawędzie stanowiące wycinek łuku o zmiennym promieniu Rx, na długości deski, jest skrawana tak aby uzyskać ukośne płaszczyzny (3), (31) pochylone pod kątem ostrym α, α’, po czym na części każdej z ukośnych płaszczyzn bocznych (3), (31) jest frezowana druga płaszczyzna (5), (51) równolegle usytuowana do płaszczyzny (3), (31) lub kolejne płaszczyzny, pod kątem α, α’ do płaszczyzny podstawy (2), natomiast wykonana płaszczyzna uskoku (6), (61) między płaszczyznami ukośnymi (3), (31) i (5), (51) lub kilka płaszczyzn uskoku, usytuowane są pod kątem γ, γ’, po czym deski (1) z naniesionym klejem na ukośne płaszczyzny (3), (31), (5), (51) lub kolejne naprzemiennie są nakładane na siebie ukośnymi płaszczyznami (3), (31), (5), (51) i dociskane do siebie z siłą F, F’ tworząc płytę klejoną z drewna.
2. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że kierunek przyłożonej siły F, F’, wymaganej do połączenia elementów w procesie klejenia, jest równoległy do obu poziomych płaszczyzn (2) i (4) i prostopadły do wzdłużnych krawędzi deski wytworzonych w wyniku profilowania powierzchni bocznych (3), (31), (5), (51).
3. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że krawędzie płaszczyzny uskoku (6), (61) z płaszczyzną (3), (31) i (5), (51) wyprofilowane są wzdłuż deski (1) promieniem R1.
4. Deska profilowana, znamienna tym, że płaszczyzna podstawy (2) i płaszczyzna górna (4) są względem siebie równolegle, natomiast z każdego boku ma usytuowane ukośnie pod kątem α, α’ dwie płaszczyzny (3), (31) i (5), (51) lub więcej połączone płaszczyzną uskoku (6), (61) lub płaszczyznami uskoku, które w stosunku do płaszczyzny podstawy deski (2) usytuowane są pod kątem γ, γ1.
5. Deska według zastrzeż. 4, znamienna tym, że kąt α, α’, γ, γ’ < 90°, kąt β, β’ > 90°.
PL423073A 2017-10-05 2017-10-05 Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana PL239187B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423073A PL239187B1 (pl) 2017-10-05 2017-10-05 Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423073A PL239187B1 (pl) 2017-10-05 2017-10-05 Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423073A1 PL423073A1 (pl) 2019-04-08
PL239187B1 true PL239187B1 (pl) 2021-11-15

Family

ID=65992051

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423073A PL239187B1 (pl) 2017-10-05 2017-10-05 Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239187B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI951361A (fi) * 1995-03-22 1996-09-23 Reijo Viljanen Menetelmä liimapuulevyjen valmistamiseksi
PL319527A1 (en) * 1997-04-17 1998-10-26 Zbigniew Janiszewski Method of making a prefabricated building unit of wood
FR2972955B1 (fr) * 2011-03-21 2013-05-10 Alberto Gomes Tronconnage sequentiel de paquets de bois et dispositif associe

Also Published As

Publication number Publication date
PL423073A1 (pl) 2019-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6519912B1 (en) Composite wood products
US4624295A (en) Method of manufacturing a finger-jointed wood panel
US3687773A (en) Method of making a flooring unit
US6125607A (en) Wood article and method of manufacture
AU2012203173B2 (en) Method of manufacturing diagonal plywood
US6318046B1 (en) Engineered wood member
US6164027A (en) Method to produce elongated objects of wood
RU2624212C2 (ru) Внутренний слой из ламелей и способ его изготовления
RU2493335C2 (ru) Способ изготовления bsh-несущей балки из ламелей и bsh-несущая балка из ламелей
US2573465A (en) Method of producing wooden boards secured against warping
PL239187B1 (pl) Sposób wytwarzania płyty klejonej z drewna oraz deska profilowana
WO1998012030A1 (en) A method for manufacturing wooden boards by glueing and a board
US2297353A (en) Lumber
US3878017A (en) Method of making a decorative building panel of lumber planks and laminated veneer plies
US20170037205A1 (en) Unknown
US3768530A (en) Structural means and a process for the manufacture thereof
RU2687603C1 (ru) Способ изготовления клееного бруса
JPS61274031A (ja) 木質材料の接合方法
RU2052623C1 (ru) Паркетный щит и способ его изготовления
US3589963A (en) Method for preparing building boards having attached onto their bases veneer strips standing on their narrow edge and attached to each other
WO2006005176A1 (en) Variable dimension engineered timber system
RU2159700C1 (ru) Способ изготовления деревянных панелей путем склеивания и панель, полученная этим способом
KR20230107992A (ko) 곧은결무늬 원목단판 제조방법
JP2002307409A (ja) 集成材の製造方法及びこの製造方法により形成された集成材
RU2118589C1 (ru) Способ изготовления деревянных плит из отходов пиломатериалов