PL238015B1 - Kocioł centralnego ogrzewania - Google Patents

Kocioł centralnego ogrzewania Download PDF

Info

Publication number
PL238015B1
PL238015B1 PL425927A PL42592718A PL238015B1 PL 238015 B1 PL238015 B1 PL 238015B1 PL 425927 A PL425927 A PL 425927A PL 42592718 A PL42592718 A PL 42592718A PL 238015 B1 PL238015 B1 PL 238015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nozzle
central heating
exhaust gas
heating boiler
gas flow
Prior art date
Application number
PL425927A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425927A1 (pl
Inventor
Stanisław Lubera
Original Assignee
Z P U H Drew Met Spolka Cywilna Lubera Maria & Lubera Stanislaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Z P U H Drew Met Spolka Cywilna Lubera Maria & Lubera Stanislaw filed Critical Z P U H Drew Met Spolka Cywilna Lubera Maria & Lubera Stanislaw
Priority to PL425927A priority Critical patent/PL238015B1/pl
Publication of PL425927A1 publication Critical patent/PL425927A1/pl
Publication of PL238015B1 publication Critical patent/PL238015B1/pl

Links

Landscapes

  • Air Supply (AREA)
  • Solid-Fuel Combustion (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kocioł centralnego ogrzewania na paliwo stałe, znajdujący zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania. Kocioł przystosowany jest do spalania węgla brunatnego.
Znany jest ze zgłoszenia patentowego nr P. 412572 kocioł grzewczy, który w czołowej ścianie pieca posiada otwór wlotowy dymu i/lub spalin. Wewnątrz górnej części wnętrza pieca znajdują się przegrody wymiennika ciepła. W tych przegrodach wymiennika ciepła płynie czynnik grzewczy i stanowią one element obiegu wody w piecu. Nad komorą paleniska pieca znajduje się przegroda pozioma, połączona z czołową ścianą pieca. Wewnątrz komory paleniska znajduje się przegroda pionowa z betonu ogniotrwałego. Pomiędzy tą przegrodą pionową, a tylną pionową ścianą pieca znajduje się kanał wylotowy spalin. Kanał stanowi komorę dopalania, gdzie wlot dymu i/lub spalin znajduje się w obrębie dolnej poziomej krawędzi wymienionej przegrody pionowej, w strefie sąsiadującej z rusztem pieca. Na ruszcie, pomiędzy ścianą czołową pieca, a przegrodą pionową znajduje się złoże brył z betonu ognioodpornego, pomiędzy którymi znajdują się naturalne kanały przepływu dymu i/lub spalin.
Z kolei znany z patentu nr PL 220995 palnik do dopalania gazu odlotowego ze spalania paliw stałych, ma postać płaskiego korpusu o przekroju poprzecznym w kształcie prostokąta. Korpus zawiera cztery pionowe ściany boczne, oraz zawiera u dołu otwory wlotowe gazu, zaś u góry zawiera otwory wylotowe gazu, zaś ściana dolna korpusu palnika zamocowana jest do ścian bocznych ukośnie od strony paleniska, przy czym w tej ukośnej ścianie dolnej znajdują się otwory spalające gazy, zaś w górnej części przedniej ściany korpusu, od strony paleniska, znajdują się otwory dopalające gazy odlotowe.
Z opisu patentowego nr PL 224288 znany jest kocioł centralnego ogrzewania, który zawiera korpus, mający w ścianach połączone przepływowo komory wodne. W czołowej ścianie kotła znajduje się otwór zasypowy paliwa, otwór z drzwiczkami dolnymi, zaś poniżej rusztu znajduje się otwór z drzwiczkami popielnika. Wewnątrz górnej części wnętrza kotła znajduje się wymiennik ciepła. W pionowej ścianie kotła znajduje się wlot powietrza do komory paleniska, zaś wewnątrz komory paleniska znajduje się co najmniej jedna przegroda pozioma, połączona z pionową ścianą kotła, oraz przegroda pionowa, która usytuowana jest w płaszczyźnie równoległej do ściany kotła. Pomiędzy przegrodą pionową, a ścianą kotła znajduje się komora dopalania spalin. Wlot spalin do pionowej komory dopalania znajduje się w obrębie dolnej krawędzi przegrody pionowej, w strefie sąsiadującej z rusztem kotła.
W innym rozwiązaniu znanym z polskiego zgłoszenia wynalazku nr P.307031 przedstawione jest rozwiązanie kotła centralnego ogrzewania zawierającego pionową komorę dopalania gazów wyposażoną w dysze powietrza wtórnego. Komorę dopalania gazów tworzą odpowiednio ukształtowane elementy ceramiczne. Regulację i rozdział powietrza pierwotnego i wtórnego zapewnia wentylator zainstalowany w górnej tylnej sekcji korpusu kotła. Komora załadowcza posiada górną i dolną regulację wlotu powietrza pierwotnego. Przepływ spalin w komorze paleniskowej odbywa się tu w kierunku z dołu do góry.
Znany jest także z patentu nr PL 67668 deflektor do kotła na paliwo stałe wyposażonego w komorze spalania w palnik retortowy, który składa się z czterech żaroodpornych kształtek zbliżonych wyglądem do ściętej odwróconej litery „V”, połączonych od góry pod kątem rozwartym żaroodporną kształtką prostopadłościenną, przy czym kształtki na powierzchni czołowej posiadają otwory w ilości i o średnicy zależnej od wymaganej redukcji ciśnienia dopalanych pod deflektorem gazów, zaś deflektor w komorze spalania kotła usytuowany jest kształtkami w stronę palnika retortowego.
Celem wynalazku jest opracowanie nowej konstrukcji kotła grzewczego, o zwiększonej sprawności cieplnej i znacząco obniżonej emisji szkodliwych składników w spalinach emitowanych do atmosfery. W szczególności postawiono za cel opracowanie konstrukcji kotła, gdzie następuje dopalenie niespalonych gazów lotnych dopalenie tlenku węgla wydzielającego się w komorze paleniskowej z szeregu rodzajów paliw stałych.
Istota wynalazku polega na tym, że w kotle centralnego ogrzewania za ruchomym rusztem znajduje się dysza przepływu spalin, z wlotem przepływu spalin ponad rusztem, która ma na swojej wewnętrznej powierzchni w okolicy wylotu z dyszy deflektor, zaś na wewnętrznej powierzchni przeciwległej do powierzchni zawierającej deflektor na odcinku od wlotu do wylotu zawiera szereg deflektorów umieszczonych jeden nad drugim.
Korzystnie dysza przepływu spalin odlana jest z betonu żaroodpornego o wytrzymałości na temperatury w zakresie od 1400°C do 1500°C.
PL 238 015 B1
Korzystne jest także, gdy dysza przepływu spalin zawiera ściany boczne wyznaczające szerokość wnętrza dyszy jak również gdy dysza przepływu spalin zawiera w odlewie szereg otworów doprowadzających powietrze do wnętrza dyszy.
Korzystnie jest, gdy powietrze do otworów w dyszy dostarczane jest wlotem powietrza umieszczonym z tyłu kotła zaś frontowy element dyszy jest odchylony od pionu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia kocioł centralnego ogrzewania w przekroju rzutu aksonometrycznego.
P r z y k ł a d wykonania.
Kocioł 1 w formie prostopadłościennego korpusu utworzonego ze ścian 2 wykonanych z blach stalowych, które tworzą przestrzeń płaszcza wodnego 3 z zanurzonymi w górnej części płaszcza wodnego płomieniówkami 4 będącymi wymiennikiem ciepła, gdzie woda do płaszcza wodnego dopływa króćcem wlotowym 5 natomiast wypływa króćcem wylotowym 6. Czołowa część kotła zawiera drzwiczki zasypowe paliwa 7 zawierające wlot powietrza pierwotnego. Powyżej drzwiczek zasypowych znajdują się drzwiczki wyczystne 8, zaś poniżej drzwiczek zasypowych znajdują się drzwiczki popielnika 9 zawierające wlot powietrza pierwotnego. W tylnej części kotła znajduje się wlot powietrza wtórnego 10. W dolnej części kotła znajduje się ruszt ruchomy 11. Za rusztem umieszczona jest dysza przepływu spalin 12 wykonana z trzech elementów odlewanych z betonu żaroodpornego o wytrzymałości na temperatury w zakresie od 1400°C do 1500°C, gdzie ściany odlewu mają grubość 50 mm. Element dyszy 13 zawiera pojedynczy deflektor 14 znajdujący się przy wylocie z dyszy oraz ściany boczne 15 wyznaczające szerokość wnętrza dyszy. Element dyszy 13 odchylony jest od pionu i ustawiony w kotle w taki sposób, że górna płaszczyzna tego elementu znajduje się bliżej ściany tylnej kotła niż dolna część tego elementu. Element dyszy 16 zawiera szereg deflektorów 17 umieszczonych jeden nad drugim. Element dyszy 18 zawiera przy wlocie do wnętrza dyszy otwory 19 dla napływu powietrza dostającego się z zewnątrz wlotem powietrza 10. Nad dyszą znajduje się klapa krótkiego obiegu 20. Płaszczyzny zewnętrzne kotła pokryte są izolacją termiczną 21 wykonaną z wełny mineralnej.
Kocioł centralnego ogrzewania ogrzewa wodę przepływającą przez płaszcz wodny kotła od króćca wlotowego do króćca wylotowego. Paliwo do kotła dostarczane jest przez drzwiczki załadowcze i umieszczane na ruchomym ruszcie. Powietrze pierwotne do spalania paliwa dostarczane jest nad rusztem przez otwór w drzwiczkach załadowczych oraz pod rusztem przez otwór w drzwiczkach popielnika. Wywiązujące się podczas spalania paliwa spaliny wpływają do dyszy, gdzie przy wlocie dostarczane jest dodatkowe powietrze umożliwiające spalenie zawartego w spalinach tlenku węgla w reakcji: CO + O2 θ CO2. Spaliny wraz z powietrzem przepływają przez dyszę napotykając na drodze przepływu deflektory, które korzystnie ograniczają prędkość przepływu spalin. Spaliny po opuszczeniu dyszy kierowane są do wymiennika płomieniówkowego, gdzie ciepło ze spalin oddawane jest do wody w której zanurzone są płomieniówki. Opuszczając wymiennik spaliny wypływają z kotła czopuchem skąd kominem wydostają się do atmosfery.
Zaletą ujawnionego kotła centralnego ogrzewania jest dopalenie zawartego w spalinach tlenku węgla, czego efektem jest zwiększenie czystości spalin uwalnianych do atmosfery.

Claims (6)

1. Kocioł centralnego ogrzewania zawierający korpus z blach tworzących przestrzeń płaszcza wodnego z wymiennikiem płomieniówkowym w górnej części kotła, gdzie obieg wody w płaszczu wodnym przebiega od króćca wlotowego do króćca wylotowego, zaś w czołowej części zawierający drzwiczki wyczystne oraz drzwiczki załadowcze i drzwiczki popielnika z wlotami powietrza pierwotnego, przy czym w tylnej części zawierający także wlot powietrza wtórnego, zaś wewnątrz ma ruchomy ruszt, znamienny tym, że za ruchomym rusztem (11) znajduje się dysza przepływu spalin (12), z wlotem przepływu spalin ponad rusztem (11), która ma na swojej wewnętrznej powierzchni w okolicy wylotu z dyszy deflektor (14), zaś na wewnętrznej powierzchni przeciwległej do powierzchni zawierającej deflektor (14) na odcinku od wlotu do wylotu zawiera szereg deflektorów (17) umieszczonych jeden nad drugim.
2. Kocioł centralnego ogrzewania według zastrz. 1, znamienny tym, że dysza przepływu spalin (12) odlana jest z betonu żaroodpornego o wytrzymałości na temperatury w zakresie od 1400°C do 1500°C.
PL 238 015 Β1
3. Kocioł centralnego ogrzewania według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dysza przepływu spalin (12) zawiera ściany boczne (15) wyznaczające szerokość wnętrza dyszy.
4. Kocioł centralnego ogrzewania według zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że dysza przepływu spalin (12) zawiera w odlewie (18) szereg otworów (19) doprowadzających powietrze do wnętrza dyszy (12).
5. Kocioł centralnego ogrzewania według zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że korzystnie powietrze do otworów (19) w dyszy (12) dostarczane jest wlotem powietrza (10) umieszczonym z tyłu kotła.
6. Kocioł centralnego ogrzewania według zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że korzystnie frontowy element (13) dyszy (12) jest odchylony od pionu.
PL425927A 2018-06-14 2018-06-14 Kocioł centralnego ogrzewania PL238015B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425927A PL238015B1 (pl) 2018-06-14 2018-06-14 Kocioł centralnego ogrzewania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425927A PL238015B1 (pl) 2018-06-14 2018-06-14 Kocioł centralnego ogrzewania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425927A1 PL425927A1 (pl) 2019-12-16
PL238015B1 true PL238015B1 (pl) 2021-06-28

Family

ID=69054384

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425927A PL238015B1 (pl) 2018-06-14 2018-06-14 Kocioł centralnego ogrzewania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238015B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425927A1 (pl) 2019-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8186286B2 (en) Wood fired boiler
US10627112B2 (en) Combustion apparatus
EP2884200B1 (en) Central heating boiler
RU2661516C2 (ru) Твердотопливный газогенераторный котёл
PL238015B1 (pl) Kocioł centralnego ogrzewania
RU2242679C1 (ru) Отопительное устройство
EP3306200B1 (en) Convection stove
PL234364B1 (pl) Kocioł grzewczy elektryczno-węglowo-gazowy
RU210741U1 (ru) Печь банная с закрытой каменкой
EP1983258A2 (en) Wood fired boiler
UA141706U (uk) Твердопаливний котел з нижнім та/або верхнім горінням
PL230581B1 (pl) Wklad kominkowy
UA141697U (uk) Твердопаливний котел з регулюванням нижнього дуття
PL241038B1 (pl) Kocioł wodny oraz sposób ogrzewania kotłem wodnym
PL220995B1 (pl) Palnik do dopalania gazu odlotowego ze spalania paliw stałych
UA141698U (uk) Твердопаливний котел з перехресною циркуляцією теплоносія
PL239464B1 (pl) Kocioł centralnego ogrzewania z systemem dolnego spalania
PL235688B1 (pl) Dysza redukująca emisję spalin kotła na paliwo stałe dolnego spalania oraz kocioł centralnego ogrzewania na paliwo stałe dolnego spalania z taką dyszą
PL240517B1 (pl) Piec centralnego ogrzewania
PL71834Y1 (pl) Wkład kominkowy
PL221242B1 (pl) Piec wolnostojący
RU2006140056A (ru) Камин
PL207726B1 (pl) Palenisko w urządzeniach grzewczych na paliwo stałe
PL214342B1 (pl) Kocioł wodny centralnego ogrzewania
PL211203B1 (pl) Sposób spalania stałego paliwa w piecu i piec do spalania stałego paliwa