PL237691B1 - Nasadka ruchoma pierścieniowa - Google Patents

Nasadka ruchoma pierścieniowa Download PDF

Info

Publication number
PL237691B1
PL237691B1 PL420005A PL42000516A PL237691B1 PL 237691 B1 PL237691 B1 PL 237691B1 PL 420005 A PL420005 A PL 420005A PL 42000516 A PL42000516 A PL 42000516A PL 237691 B1 PL237691 B1 PL 237691B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
groove
splines
ring
shaped movable
Prior art date
Application number
PL420005A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420005A1 (pl
Inventor
Leszek Gardyński
Sylwester Matusik
Piotr Połowski
Piotr Połowski
Original Assignee
Lubelska Polt
Sylwester Matusik
Polowski Piotr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt, Sylwester Matusik, Polowski Piotr filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL420005A priority Critical patent/PL237691B1/pl
Publication of PL420005A1 publication Critical patent/PL420005A1/pl
Publication of PL237691B1 publication Critical patent/PL237691B1/pl

Links

Landscapes

  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nasadka ruchoma pierścieniowa do klucza nasadowego.
Z polskiego opisu patentowego nr PAT. 175695 znany jest zestaw śruby i klucza zawierający śrubę z łbem i klucz mający obwodowe powierzchnie usytuowane wzdłuż zewnętrznego ich obrzeża i pary bocznych powierzchni skierowanych od zewnętrznego obrzeża do środka obrotu łba i klucza. Łeb śruby i klucz mają co najmniej jedną powierzchnię oddziaływania usytuowaną pomiędzy sąsiednimi parami bocznych powierzchni. Powierzchnia oddziaływania łba śruby i powierzchnia oddziaływania klucza składa się z segmentów pierwszego i drugiego, które są nachylone względem siebie tworząc kąt wklęsły od zewnętrznej strony łba i klucza.
Z tajwańskiego zgłoszenia patentowego nr TW201424943 znane jest regulowana obrotowo obudowa zawierająca gniazdo. Sprzęga ona mechanizm w taki sposób, że wykonuje ona ruch przesuwny w górę i w dół wzdłuż osi podłużnej kołnierza oraz pozostałych elementów. Każda szczęka jest umieszczona w odpowiadającym jej otworze w obudowie. Człon blokujący jest połączony z elementem obrotowym i jest umiejscowiony tak, że zapewnia regulację kołnierza względem obudowy. Szczeki są ruchome w obu kierunkach osi podłużnej w trakcie obrotu mechanizmu.
Znane jest również z chińskiego wzoru użytkowego nr CN203765526 regulowana tuleja. Zawiera ona korpus, część regulowaną, prowadnicę, dwie części o zacisku szczękowym, uszczelkę, tuleję pierścieniową oraz kołek ustalający; rowek przelotowy zabezpiecza przed ruchem obrotowym. Tuleja wraz z korpusem ustalona jest w osi centralnej. Element napędowy, który jest zaopatrzony w części napędowej jest umieszczony wewnątrz jednego końca korpusu tulei w trybie montażu. Ruch części prowadzącej jest nadany wewnątrz korpusu tulei. Każda część szczęki zawiera blok prowadzący, który jest umieszczony wewnątrz rowka prowadzącego w trybie przesuwnym a szczęką zaciskową, która jest połączona z blokiem prowadzącym. Dwie szczęki zaciskowe, które umiejscowione są przeciwne wymuszają rozciąganie. Uszczelka znajduje się pomiędzy dwoma prowadzącymi bloków. Kołek ustalający zabezpiecza w rowku przed obrotem. Gdy urządzenie jest w ruchu obrotowym szczęki zaciskają się promieniowo w stosunku do osi środkowej zmieniając odległość względną.
Ze zgłoszenia patentowego nr P.419562 znany jest urządzenie do rozkręcania par połączeń śrubowych, zwłaszcza strzemion podatnej łukowej obudowy górniczej wyrobisk chodnikowych. Posiada on korpus w kształcie prostokątnej, otwartej z góry i od dołu ramy o wzmocnionej konstrukcji, posiadającej z obu boków wystające po jednej stronie profilowe osłony boczne o wzmocnionej konstrukcji, wyposażone w zaciski do rozłącznego mocowania urządzenia do zewnętrznego elementu połączonego parą połączeń śrubowych. Przy czym w korpusie zamocowane są napędzane osie dwóch zespołów odkręcających, ułożonych symetrycznie względem środka symetrii, które wystają poza wewnętrzną ścianę korpusu, pomiędzy osłonami bocznymi i wyposażone są w gniazda, które z obu boków osłonięte są profilowanymi osłonami bocznymi. Każda z osi połączona jest z napędowym zespołem odkręcającym wyposażonym w zapadkę.
Celem wynalazku jest zsynchronizowanie jednoczesnego odkręcania równolegle przykręconych śrub albo nakrętek.
Istotą nasadki ruchomej posiadającej tuleje według wynalazku jest to, że składa się z pierwszej tulei z gniazdem w kształcie trzpienia klucza, środkowej tulei oraz drugiej tulei z gniazdem w kształcie odkręcanego elementu. Pierwsza tuleja na czołowej powierzchni posiada co najmniej trzy wypusty i na powierzchni walcowej posiada obwodowy rowek. Środkowa tuleja posiada w częściach końcowych na powierzchni zewnętrznej walcowej rowki, które po obu ich stronach są symetrycznie przelotowe. Druga tuleja na czołowej powierzchni posiada wpusty w liczbie odpowiadającej liczbie wypustów pierwszej tulei i na zewnętrznej powierzchni walcowej posiada obwodowy rowek. Wypusty pierwszej tulei znajdują się pomiędzy wypustami drugiej tulei. W pierwszym rowku tulei środkowej zamocowana jest pierwsza zawleczka, która styka się w części przelotowej pierwszego rowka z rowkiem pierwszej tulei. W drugim rowku tulei środkowej zamocowana jest druga zawleczka, która styka się w części przelotowej drugiego rowka z rowkiem drugiej tulei.
Korzystnym skutkiem nasadki ruchomej pierścieniowej według wynalazku jest to, że stwarza ona możliwość ustawienia tulei obrotowej w względem łba albo nakrętki śruby. Narzędzie jest proste w konstrukcji, dzięki czemu nie zniszczy się przy odkręcaniu albo dokręcaniu elementów, do których wymagane jest zastosowanie dużego momentu obrotowego.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rozłożoną nasadkę w widoku perspektywicznym, fig. 2 - złożoną nasadkę w widoku
PL 237 691 B1 z boku, fig. 3 - przekrój osiowy złożonej nasadki fig. 4 - nasadka w widoku z dołu, fig. 5 - nasadka w widoku z góry.
Nasadka ruchoma pierścieniowa w przykładzie wykonania składa się z pierwszej tulei 1 z gniazdem w kształcie trzpienia klucza, środkowej tulei 2 oraz drugiej tulei 3 z gniazdem w sześciokąta. Na czołowej powierzchni A pierwszej tulei 1 znajdują się trzy wypusty 1a, zaś na powierzchni walcowej B znajduje się obwodowy rowek 1b. Środkowa tuleja 2 posiada w częściach końcowych na powierzchni zewnętrznej walcowej C rowki 2a i 2b, które po obu ich stronach są symetrycznie przelotowe. Druga tuleja 3 na czołowej powierzchni D posiada trzy wpusty 3a i na zewnętrznej powierzchni walcowej E posiada obwodowy rowek 3b. Wypusty 1a pierwszej tulei 1 znajdują się pomiędzy wypustami 3a drugiej tulei 3. W pierwszym rowku 2a tulei środkowej 2 zamocowana jest pierwsza zawleczka 4a, która styka się w części przelotowej pierwszego rowka 2a z rowkiem 1 b pierwszej tulei 1. W drugim rowku 2b tulei środkowej 2 zamocowana jest druga zawleczka 4b, która styka się w części przelotowej drugiego rowka 2b z rowkiem 3b drugiej tulei 3.
Zastosowanie nasadki ruchomej wykorzystywanej w zespole kluczy połączonych ze sobą polega na tym, że nakłada się gniazdo pierwszej tulei 1 każdej z nasadek obrotowych na trzpień zespołu kluczy. Następnie zespół kluczy zbliża się do odkręcanych elementów i gniazda drugiej tulei 3 osadza się na łbie śruby albo nakrętki poprzez jej przekręcanie o określony kąt wynikający z położenia łba śruby lub nakrętki. Następnie za pomocą trzpieni klucza przekręca się tuleje 1, które obraca się wraz z wypustami 1a do moment ich styku z wypustami drugiej tulei 3a po czym moment obrotowy przekazywany jest na drugą tuleje 3 poprzez co odkręca się albo zakręca się śruby albo nakrętki.
Wykaz oznaczeń
- pierwsza tuleja
1a - wypust pierwszej tulei
1b - rowek w pierwszej tulei
- środkowa tuleja
2a, 2b - rowek środkowej tulei
- druga tuleja
3a - wypust drugiej tulei
3b - rowek drugiej tulei
4a, 4b - zawleczka
A - czołowa powierzchnia pierwszej tulei
B - walcowa powierzchnia pierwszej tulei
C - walcowa powierzchnia środkowej tulei
D - czołowa powierzchnia drugiej tulei
E - walcowa powierzchnia drugiej tulei

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Nasadka ruchoma posiadająca tuleje, znamienna tym, że składa się z pierwszej tulei (1) z gniazdem w kształcie trzpienia klucza, środkowej tulei (2) oraz drugiej tulei (3) z gniazdem w kształcie odkręcanego elementu, przy czym pierwsza tuleja (1) na czołowej powierzchni (A) posiada co najmniej trzy wypusty (1 a) i na powierzchni walcowej (B) posiada obwodowy rowek (1 b), natomiast środkowa tuleja (2) posiada w częściach końcowych na powierzchni zewnętrznej walcowej (C) rowki (2a) i (2b), które po obu ich stronach są symetrycznie przelotowe, zaś druga tuleja (3) na czołowej powierzchni (D) posiada wpusty (3a) w liczbie odpowiadającej liczbie wypustów (1a) pierwszej tulei (1) i na zewnętrznej powierzchni walcowej (E) posiada obwodowy rowek (3b) natomiast wypusty (1a) pierwszej tulei (1) znajdują się pomiędzy wypustami (3a) drugiej tulei (3), przy czym w pierwszym rowku (2a) tulei środkowej (2) zamocowana jest pierwsza zawleczka (4a), która styka się w części przelotowej pierwszego rowka (2a) z rowkiem (1b) pierwszej tulei (1) zaś w drugim rowku (2b) tulei środkowej (2) zamocowana jest druga zawleczka (4b), która styka się w części przelotowej drugiego rowka (2b) z rowkiem (3b) drugiej tulei (3).
PL420005A 2016-12-28 2016-12-28 Nasadka ruchoma pierścieniowa PL237691B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420005A PL237691B1 (pl) 2016-12-28 2016-12-28 Nasadka ruchoma pierścieniowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420005A PL237691B1 (pl) 2016-12-28 2016-12-28 Nasadka ruchoma pierścieniowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420005A1 PL420005A1 (pl) 2018-07-02
PL237691B1 true PL237691B1 (pl) 2021-05-17

Family

ID=62705291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420005A PL237691B1 (pl) 2016-12-28 2016-12-28 Nasadka ruchoma pierścieniowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237691B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420005A1 (pl) 2018-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6009776A (en) Right angle ratchet wrench drive unit
ES2213839T3 (es) Pinzas de transferencia de piezas estampadas modulares.
US3203285A (en) Selectively adjustable rigid handle for wrenches or the like
US1677473A (en) Socket wrench and screw driver
ES2735311T3 (es) Casquillo de agarre, llave y procedimiento de uso
US8424421B1 (en) Jog-shuttle type ratchet wrench
US3010347A (en) Spanner wrench
US4676125A (en) Adjustable socket
US5375489A (en) Self-locking universal socket tool
US6715385B2 (en) Combination tool for assembling and dismantling a lock nut of a bearing of a wheel axle of a wheeled vehicle
US6938891B2 (en) Quick position clamp and vise
TW201427797A (zh) 可調式套筒
US4136588A (en) Aligned sliding jaw key set
TW201934276A (zh) 可拆式緊固裝置
JPS62282874A (ja) 動力レンチ
PL237691B1 (pl) Nasadka ruchoma pierścieniowa
US6862957B2 (en) Combination tool for assembling and dismantling a lock nut of a bearing of wheel axle of a wheeled vehicle
US2599026A (en) Wrench having axially cammed collet
TWI627027B (zh) 具有一棘輪機構之扳手
KR101216758B1 (ko) 소켓
US4798108A (en) Adjustable socket-forming device
CA2599722C (en) Adjustable ratchet wrench
JP2001353664A (ja) ソケットレンチ
US3319676A (en) Two-way screwdrivers and the like tools
US1167948A (en) Ratchet-wrench.