PL237343B1 - Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty - Google Patents

Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty Download PDF

Info

Publication number
PL237343B1
PL237343B1 PL427048A PL42704818A PL237343B1 PL 237343 B1 PL237343 B1 PL 237343B1 PL 427048 A PL427048 A PL 427048A PL 42704818 A PL42704818 A PL 42704818A PL 237343 B1 PL237343 B1 PL 237343B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
bag
cup
gripping part
filter according
Prior art date
Application number
PL427048A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427048A1 (pl
Inventor
Grzegorz HAPEL
Grzegorz Hapel
Original Assignee
Mate T Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mate T Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Mate T Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL427048A priority Critical patent/PL237343B1/pl
Publication of PL427048A1 publication Critical patent/PL427048A1/pl
Publication of PL237343B1 publication Critical patent/PL237343B1/pl

Links

Landscapes

  • Packages (AREA)
  • Apparatus For Making Beverages (AREA)

Abstract

Zgłoszenie dotyczy filtra którego część główna ma postać worka (1) o wysokości L. Worek jest wykonany z materiału przepuszczającego wodę i zatrzymującego cząstki stałe. Worek połączony jest wzdłuż przynajmniej części swojej górnej krawędzi (11) z częścią chwytną (2) filtra, ustalającą jego położenie w kubku przy czym część główna w postaci worka (1) i część chwytna (2) tworzą integralną całość. Wysokość L filtra obejmuje wymiar od jego dna do miejsca połączenia górnej krawędzi z częścią chwytną (2). Ideą rozwiązania jest to, że miękki filtr, po wlaniu wody do kubka, przyjmuje kształt kubka, w którym się znajduje, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ekstraktu herbaty w objętości kubka. Korzystne warianty filtra chronią go przed przesiąkaniem cieczy na zewnątrz kubka. Filtr może znaleźć zastosowanie, zwłaszcza do papierowych kubków jednorazowych stosowanych, w automatach vendingowych, serwujących herbatę na wynos.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest filtr jednorazowego użytku do zaparzania, zwłaszcza herbaty liściastej. Filtr może znaleźć zastosowanie, zwłaszcza do papierowych kubków jednorazowych stosowanych, w automatach vendingowych, serwujących herbatę na wynos.
Powszechnie znane są saszetki do zaparzania herbat liściastych, wykonane z nylonowego materiału. Mają kształt wydłużonej kieszonki z jednym końcem nieco dłuższym, służącym do zawieszenia saszetki na brzegu kubka. W trakcie zaparzania herbaty, część saszetki z liśćmi herbaty swobodnie zwisa wewnątrz kubka, natomiast koniec dłuższy założony o brzeg kubka, uniemożliwia całkowite zanurzenie saszetki w wodzie oraz służy do wyjęcia fusów po zaparzeniu napoju.
Znane są także gotowe herbaty ekspresowe na jedną porcje małej filiżanki naparu, w torebkach zamkniętych z nicią przymocowaną do torebki, ułatwiająca jej wyjęcie z naparu. Rozwiązania takie wymagają wstępnego przetworzenia mieszanki herbacianej, na przykład rozdrobnienia a nawet sproszkowania, czy granulowania, przez co traci ona swoje walory smakowo-zapachowe. Ponadto, herbata zawarta w tradycyjnych torebkach, jeśli nie jest rozdrobniona, może ulec pokruszeniu i z reguły ma niższą jakość niż herbata liściasta.
Z opisu EP/PL1706333B1 znany jest zespół do zaparzania z torebką zawierającą materiał zaparzany i z uchwytem połączonym z tą torebką, przy czym uchwytem jest element płytkowy, korzystnie z papieru, tektury lub tworzywa sztucznego, na którym jest umocowana bezpośrednio torebka tak, że patrząc w kierunku rozciągłości wzdłużnej uchwytu - jest ona umieszczona między przeciwległymi końcami uchwytu, przy czym w położeniu przestawienia uchwytu o 90 względem torebki uchwyt rozciąga się w obie strony. W kierunku rozciągłości wzdłużnej uchwytu przebiega przez całą jego długość falc, usytuowany w przybliżeniu na środku tego uchwytu.
Dotychczas znane rozwiązania charakteryzują się niską jakością suszu herbacianego albo nie nadają się do zastosowania ich w zautomatyzowanych metodach sprzedaży naparów herbacianych z automatów albo susz herbaciany zamknięty jest w ograniczonej przestrzeni torebki co uniemożliwia równomierne rozchodzenie się esencji po całej objętości kubka w trakcie zaparzania.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli na oferowanie naparów herbacianych o wysokiej jakości, także w sprzedaży ulicznej. Napoje takie mają być zbliżone swoją jakością do herbaty przyrządzanej w domu lub w dobrych herbaciarniach. Przy tym przyrządzanie herbaty powinno być szybkie, gdyż jest to ważne w sprzedaży ulicznej.
Problem ten rozwiązuje filtr, który odwzorowuje kształt kubka w całej jego objętości, przez co liście herbaty zaparzają się równomiernie a esencja obejmuje całą objętość płynu, bez konieczności jego mieszania, co jest ważne przy sprzedaży ulicznej z automatów.
Proponowany filtr według wynalazku może być stosowany w tradycyjnych jednorazowych kubkach do napojów gorących, także w powiązaniu z pokrywkami, ale nadaje się również do przyrządzania zaparzanych napojów w tradycyjnych naczyniach do picia.
Jedna z postaci filtra rozwiązuje również problem podsiąkania wody i/lub naparu herbacianego w górę filtra.
Filtr według wynalazku, pozwala także użytkownikowi na wyjęcie filtra w łatwy sposób, najlepiej jedną ręką, gdy druga trzyma kubek, bez konieczności wyciskania fusów, z zachowaniem bezpieczeństwa.
Dzięki temu napar przygotowany z zastosowaniem filtra według wynalazku, może być przyrządzony ze świeżych mieszanek liściastych herbat i/lub owoców.
Istotą wynalazku jest filtr, którego część główna ma postać worka o wysokości L. Worek jest wykonany z materiału przepuszczającego wodę i zatrzymującego cząstki stałe. Worek połączony jest wzdłuż przynajmniej części swojej górnej krawędzi z częścią chwytną filtra, ustalającą jego położenie w kubku przy czym część główna w postaci worka i część chwytna tworzą integralną całość. Wysokość L filtra obejmuje wymiar od jego dna do miejsca połączenia górnej krawędzi z częścią chwytną. Ideą wynalazku jest, że miękki filtr, po wlaniu wody do kubka, przyjmuje kształt kubka, w którym się znajduje, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ekstraktu herbaty w objętości kubka.
Korzystnie jest, gdy wysokość L worka filtra jest co najmniej równa głębokości M standardowego jednorazowego kubka papierowego.
Korzystnie, gdy część chwytna filtra przymocowana jest trwale do górnej krawędzi worka i ma postać płaskiego sztywnego pierścienia o średnicy części chwytnej, która jest średnicą wewnętrzną
PL 237 343 B1 pierścienia i jest co najmniej równa średnicy otworu kubka wyznaczonej przez obwód wewnętrzny krawędzi kubka.
Korzystnie również jest, gdy część chwytna jest płaskim pierścieniem, to w stanie roboczym, czyli po umieszczeniu filtra w kubku, płaszczyzna sztywnego pierścienia złączonego z górną krawędzią worka filtra, jest prostopadła do płaszczyzny pokrywającej się z osią pionową worka.
Korzystnie także jest część chwytna, posiada poziomą wypustkę utworzoną przez miejscowe powiększenie płaszczyzny sztywnego pierścienia.
Korzystnie również jest, gdy część chwytna jest płaskim pierścieniem, to worek ma wysokość L większą od głębokość kubka M, pozwalającą na wywinięcie worka 1 na zewnątrz w dół, poniżej krawędzi kubka, o co najmniej 2 mm.
Również korzystnym wariantem wynalazku jest, gdy część chwytna filtra przymocowana jest trwale do całej górnej krawędzi worka i ma postać szerokiego kołnierza pionowego, złączonego, korzystnie od wewnętrznej strony kołnierza, z górną krawędzią worka, w taki sposób, że część chwytna będąca kołnierzem, znajduje się na zewnątrz worka, przy czym średnica części chwytnej jest co najmniej równa średnicy otworu kubka, wyznaczonej przez obwód zewnętrzny krawędzi kubka.
Korzystnie, gdy część chwytna posiada na obwodzie poziomą wypustkę utworzoną przez połączenie wydłużonych końców płaszczyzny szerokiego kołnierza.
Korzystnie, gdy część chwytna filtra ma postać szerokiego kołnierza pionowego, to posiada na obwodzie, co najmniej jeden otwór chwytowy, najlepiej dwa przeciwległe otwory chwytowe.
Również wtedy jest korzystnie, gdy worek ma wysokość L większą od głębokości kubka M pozwalająca na wywinięcie worka na zewnątrz w dół, poniżej krawędzi kubka, o co najmniej 2 mm.
Korzystnie również jest, gdy w stanie roboczym filtra, czyli po umieszczeniu go w kubku, płaszczyzna szerokiego kołnierza złączonego z górną krawędzią worka filtra jest równoległa do płaszczyzny pokrywającej się z osią pionową worka.
Kolejnym korzystnym wariantem filtra jest gdy część chwytna filtra jest przedłużonym workiem, którego wysokość jest większa od głębokości kubka, przez co po wywinięciu jej poniżej krawędzi kubka, worek opiera się na krawędzi, natomiast część chwytna obejmuje kubek, uniemożliwiając zsunięcie filtra do wewnątrz kubka po wlaniu wody.
Korzystnie także jest, gdy wtedy część chwytna posiada na obwodzie, co najmniej jeden otwór chwytowy, korzystnie dwa przeciwległe otwory chwytowe.
Także korzystnym wariantem filtra jest, gdy część chwytna filtra przymocowana jest trwale do całej górnej krawędzi worka i ma postać rękawa z nicią ułożoną w rękawie, powstałym po zawinięciu i zgrzaniu górnej krawędzi worka, przy czym końce nici wystają poza ten rękaw przez otwór rękawa.
Dodatkowo korzystnie jest, gdy w stanie roboczym, to jest po umieszczeniu filtra w kubku, rękaw z nicią swobodnie zwisa wzdłuż osi pionowej worka.
Korzystnie również jest, gdy filtr ma postać worka zakończonego rękawem z nicią, to worek ma wysokość L większą od głębokości kubka M pozwalającą na wywinięcie worka na zewnątrz w dół, poniżej krawędzi kubka, o co najmniej 2 mm.
Korzystnie także jest gdy każdy z wariantów filtra obejmuje również możliwość taką, że górna część filtra zawiera na całym obwodzie, nieprzesiąkliwy pasek, nieprzepuszczający cieczy, uniemożliwiający podciąganie cieczy powyżej strefy tego paska. Pasek może być w postaci naklejonego materiału nieprzepuszczającego, korzystnie folii z polipropylenu, dopuszczonej do kontaktu z żywnością.
Korzystnie również jest gdy każdy z wariantów filtra obejmuje również możliwość taką, że materiał filtra w górnej jego części, co najmniej poniżej krawędzi kubka filtra, (i na całym jego obwodzie) zawiera nieprzesiąkliwy obszar, z naniesioną substancją impregnującą, dopuszczoną do kontaktu z żywnością. Pasek znajduje się na całym obwodzie filtra.
Przy czym, przez kubek należy rozumieć na przykład jednorazowy kubek papierowy, szklankę, kubek ceramiczny oraz inne naczynie nadające się do spożywania napojów gorących.
Worek filtra może być wykonany z materiału celulozowego lub też z dowolnego innego, porowatego materiału nadającego się do przyrządzania napojów zaparzanych, w szczególności z nylonu. Powinien wykazywać dużą przepuszczalność wody oraz wytrzymałość mechaniczną po namoczeniu. Formowanie filtra z materiału syntetycznego, korzystnie nylonu polega na zgrzewaniu ultradźwiękowym lub na gorąco, natomiast z materiału naturalnego, formowanie połączeniem kształtowym.
Dodatkowo materiał powinien charakteryzować się zdolnością do filtrowania cząstek stałych, w tym drobnych pyłów a także być bezzapachowy.
PL 237 343 B1
Materiał uchwytu obejmuje grupę tworzyw umożliwiających połączenie z materiałem naturalnym albo syntetycznym zastosowanym do wytworzenia woreczka filtra.
Istotną korzyścią jest, że filtr według wynalazku może być używany nie tylko z tradycyjną pokrywką kubka lecz także na przykład do zaparzania napoju w klasycznym naczyniu, przy czym filtr umieszczony w kubku nie zsuwa się po zalaniu wodą. W tym celu górna część worka filtra jest wywijana poza krawędź kubka i utrzymywany w takim położeniu sztywnym uchwytem o średnicy większej niż średnica kubka. Wtedy uchwyt jest zawieszony swoim obwodem poza krawędź kubka i po zalaniu filtra wodą worek lepiej dopasowuje się do okrągłego konturu kubka i nie może łatwo zsunąć się.
Filtr według wynalazku nadaje się w szczególności do zaparzania luźnych, całych liści herbaty co jest warunkiem przyrządzenia herbaty o wysokiej jakości. Jednak może w nim być również zaparzany inny materiał na przykład krajanka owocowa czy kawa.
Inne zalety i cechy wynalazku wynikają z poniższych przykładów wykonania oraz z dołączonych figur, na których przedstawione są:
Fig. 1 - trójwymiarowy widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażo- nego w filtr z pionowym uchwytem z wypustką pionową.
Fig. 2 - widok z przodu kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem z wypustką pionową.
Fig. 3 - widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem z wypustką pionową.
Fig. 4 - widok A powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmio- tem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem z wypustką pionową.
Fig. 5 - trójwymiarowy widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażo- nego w filtr z pionowym uchwytem.
Fig. 6 - widok z przodu kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem.
Fig. 7 - widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem.
Fig. 8 - widok B powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmio- tem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem.
Fig. 9 - trójwymiarowy widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażo- nego w filtr z poziomym uchwytem z wypustką poziomą.
Fig. 10 - widok z przodu kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z poziomym uchwytem z wypustką poziomą.
Fig. 11 - widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z poziomą częścią uchwytu z wypustką poziomą.
Fig. 12 - widok C powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmio- tem wynalazku, wyposażonego w filtr z poziomym uchwytem z wypustką poziomą.
Fig. 13 - trójwymiarowy widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażo- nego w filtr z rękawem i nicią ściągającą filtr.
Fig. 14 - widok z przodu kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z rękawem i nicią ściągającą filtr.
Fig. 15 - widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z rękawem i nicią ściągającą filtr.
Fig. 16 - widok D powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmio- tem wynalazku, wyposażonego w filtr z rękawem i nicią ściągającą filtr.
Fig. 17 - trójwymiarowy widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażo- nego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka, z otworem chwytowym.
Fig. 18 - widok z przodu kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka, z otworem chwytowym .
Fig. 19 - widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka, z otworem chwytowym .
PL 237 343 B1
Fig. 20 - widok E powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmio- tem wynalazku, wyposażonego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka, z otworem chwytowym.
Fig. 21 - trójwymiarowy widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażo- nego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka.
Fig. 22 - widok kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr czę- ścią chwytną będącą przedłużeniem worka.
Fig. 23 - widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka.
Fig. 24 - widok F powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z częścią chwytną będącą przedłużeniem worka.
Fig. 25 - przedstawia trójwymiarowy kubek, niebędący przedmiotem wynalazku, wyposa- żony w filtr z pionowym uchwytem oraz z paskiem folii z polipropylenu, doklejonym do górnej części worka filtra.
Fig. 26 - przedstawia kubek wyposażony w filtr z fig. 25 w postaci szkicu.
Fig. 27 - przedstawia widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wy- posażonego w filtr z pionowym uchwytem oraz z paskiem folii z polipropylenu, doklejonym do górnej części worka filtra.
Fig. 28 - przedstawia widok G powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem oraz z paskiem folii z polipropylenu, doklejonym do górnej części worka filtra.
Fig. 29 - przedstawia trójwymiarowy kubek, niebędący przedmiotem wynalazku, wyposa- żonego w filtr z pionowym uchwytem oraz z obszarem w postaci paska substancji nieprzepuszczającej, naniesionej w górnej części worka filtra.
Fig. 30 - przedstawia kubek wyposażony w filtr z fig. 25 w postaci szkicu.
Fig. 31 - przedstawia widok w przekroju kubka, niebędącego przedmiotem wynalazku, wy- posażonego w filtr z pionowym uchwytem oraz z paskiem substancji impregnującej, naniesionym w górnej części worka filtra.
Fig. 32 - przedstawia widok H powiększonego fragmentu kubka w przekroju, niebędącego przedmiotem wynalazku, wyposażonego w filtr z pionowym uchwytem oraz z paskiem substancji impregnującej, naniesionym w górnej części worka filtra.
P r z y k ł a d 1: Filtr składający się z nylonowego worka 1 ukształtowanego w taki sposób, że zgrzewa się brzegi materiału wzdłuż krawędzi bocznych a następnie krawędź dolną, przez co tworzy się zamknięty od dołu worek 1. Górną krawędź worka 11 zgrzewa się na całym jej obwodzie z częścią chwytną 2, która jest plastikowym płaskim krążkiem, który tworzy sztywny uchwyt filtra. Na obwodzie zewnętrznym części chwytnej 2 znajduje się niewielka pionowa wypustka 5 pozwalająca na łatwe chwycenie filtra z fusami po zaparzeniu. Część filtra będącą workiem 1 umieszcza się w jednorazowym kubku w taki sposób, że właściwie cały worek 1 dopasowuje się do kształtu wewnętrznego kubka a 5 mm naddatek opuszcza się w dół, poza krawędź górną i na zewnątrz kubka, w taki sposób, że część chwytna 2 będąca sztywnym krążkiem opada nieco poniżej krawędzi górnej kubka. Do filtra wsypuje się następnie mieszankę liściastej herbaty, zalewa wodą a po zaparzeniu, unosząc część chwytną 2 za poziomą wypustkę 5, wyjmuje się filtr wraz z zawartością fusów z kubka a następnie wyrzuca.
P r z y k ł a d 2: Filtr jak w przykładzie 1, z tym, że uchwyt 2 filtra jest tekturowym płaskim krążkiem, który tworzy sztywny uchwyt 2. Średnica części chwytnej 12, która jest średnicą wewnętrzną pierścienia ma wymiar, który pozwala na przełożenie pierścienia przez krawędź 14 kubka jednorazowego, papierowego o standardowych wymiarach. Filtr, po zaparzeniu herbaty, chwyta się za spód krążka, unosząc go i wyjmując cały filtr z fusami z kubka.
P r z y k ł a d 3: Filtr jak w przykładzie 2, z tym, że płaski krążek, który tworzy sztywną część chwytną 2, posiada na swym obwodzie wypustkę 5, która powstałe dzięki miejscowemu zwiększeniu powierzchni pierścienia. Filtr, po zaparzeniu herbaty, chwyta się za wypustkę 5, unosząc cały filtr i wyjmując go z fusami z kubka.
P r z y k ł a d 4: Filtr jak w przykładzie 1, z tym, że częścią chwytną 2 filtra jest pionowym kołnierzem z plastiku, który poprzez zgrzanie złączony jest na trwałe z workiem 1 filtra, w taki sposób, że obejmuje swoim obwodem pionowo worek 1 filtra na górnej jego części. Filtr umieszcza się w jednorazowym kubku papierowym w taki sposób, że pionowy kołnierz znajduje się poniżej krawędzi kubka
PL 237 343 B1
14, natomiast worek 1 filtra w całości wypełnia wnętrze kubka. Do filtra wsypuje się mieszankę liściastej herbaty, zalewa wodą a po zaparzeniu, podważając dolną krawędź pionowego uchwytu 2, wyjmuje się filtr wraz z zawartością fusów z kubka.
P r z y k ł a d 5: Filtr jak w przykładzie 4, z tą różnicą, że pionowy kołnierz posiada na swoim obwodzie dwa przeciwległe otwory chwytowe 7, za które wyjmuje się filtr z kubka po zaparzeniu herbaty.
P r z y k ł a d 6: Filtr jak w przykładzie 4, z tą różnicą, że pionowy kołnierz, który jest częścią chwytną, posiada na swoim obwodzie wypustkę 5. Wypustka została utworzona z dwóch końców kołnierza zgrzanych powierzchniami wewnętrznym ze sobą. Po wsypaniu mieszanki liściastej herbaty, zalewa się wodą a po zaparzeniu, unosząc uchwyt 2 za pionową wypustkę 5, wyjmuje się filtr wraz z zawartością fusów z kubka.
P r z y k ł a d 7: Filtr jak w przykładzie 4, z tym, że część chwytna posiada na swoim obwodzie dwa przeciwległe otwory chwytowe 7, za które wyjmuje się filtr z kubka po zaparzeniu herbaty.
P r z y k ł a d 8: Filtr jak w przykładzie 1, z tym, że częścią chwytną 2 filtra jest część worka 1, będąca jego przedłużeniem, którą po włożeniu filtra do kubka, wywija się na zewnątrz krawędzi 14 kubka. Górna krawędź 11 worka 1 jest wówczas zespolona z częścią chwytną 2 filtra. Do filtra wsypuje się mieszankę liściastej herbaty, zalewa wodą a po zaparzeniu, unosząc worek za część chwytną 2, wyjmuje się filtr wraz z zawartością fusów z kubka.
P r z y k ł a d 9: Filtr jak w przykładzie 1, z tym, że górną krawędź 11 worka 1 zgrzewa się na całym jej obwodzie, zawijając krawędź do środka, tak, żeby tworzyła rękaw 4, w którym znajduje się nić 3, której końce wystają poza otwór 6 rękawa. Taki filtr umieszcza się w kubku, wywijając rękaw 4 z nicią 3 na zewnątrz kubka. Do filtra wsypuje się następnie mieszankę liściastej herbaty, zalewa wodą a po zaparzeniu, chwytając za końce nici 3 wystające z otworu 6 rękawa 4, wyjmuje się filtr wraz z zawartością fusów z kubka i ściąga końce nici, zamykając filtr z fusami.
P r z y k ł a d 10: Filtr jak w przykładzie 8, przy czym worek filtra 1 w części zawierającej się wewnątrz kubka, ale jedynie w pobliżu krawędzi kubka, jest zastąpiony paskiem materiału nieprzesiąkliwego 15 w postaci folii z polipropylenu (PP), dopuszczonej do kontaktu z żywnością. Filtr ten został pokazany w przekroju na fig. 27, szczególe tego przekroju na fig. 28 oraz w widoku kubka z filtrem na fig. 25 i 26. W tym wykonaniu worek filtra 1 zawiera pasek materiału nieprzesiąkliwego 15, aż do górnej krawędzi 11 worka 1, zespolonej z częścią chwytną 2 filtra, ale nie jest to konieczne.
P r z y k ł a d 11: Filtr jak w przykładzie 8, przy czym worek filtra 1 w obszarze 16, zawierającym się wewnątrz kubka, ale jedynie w pobliżu krawędzi kubka, na obwodzie worka filtra 1, ma naniesioną na całym obwodzie, substancję impregnującą dopuszczoną do kontaktu z żywnością, która wnika w strukturę (pory) materiału worka filtra 1 i uniemożliwia podciąganie herbaty powyżej strefy tego paska z naniesioną farbą a tym samym namakanie filtra na zewnątrz kubka. Obszar ten tworzy nieprzesiąkliwy pasek poziomy 16 na całym obwodzie filtra. Filtr taki został pokazany w przekroju na fig. 31, szczególe tego przekroju na fig. 32 oraz w widoku kubka z filtrem na fig. 29 i 30.
Wykaz oznaczeń:
1. Worek filtra
2. Część chwytna
3. Nić
4. Rękaw
5. Wypustka
6. Otwór rękawa
7. Otwór chwytowy
11. Górna krawędź worka filtra
12. Średnica części chwytnej
13. Średnica otworu kubka
14. Krawędź kubka
15. Pasek materiału nieprzesiąkliwego filtra
16. Obszar z naniesioną substancją nieprzesiąkliwą
L - wysokość worka
M - głębokość kubka

Claims (18)

1. Filtr jednorazowego użytku do zaparzania mieszanek, zwłaszcza herbaty liściastej, wykonany z materiału niesztywnego, przepuszczalnego dla wody, posiadający umieszczaną w kubku część główną, do której zasypuje się zaparzany produkt oraz część chwytną, znamienny tym, że część główna filtra ma postać worka (1) o wysokości (L), przy czym worek (1) połączony jest wzdłuż przynajmniej części swojej górnej krawędzi (11) z częścią chwytną (2) filtra, ustalającą jego położenie w kubku przy czym część główna w postaci worka (1) i część chwytna (2) tworzą integralną całość a wysokość (L) filtra obejmuje wymiar od jego dna do miejsca połączenia górnej krawędzi (11) z częścią chwytną (2).
2. Filtr, według zastrz. 1, znamienny tym, że wysokość (L) worka (1) jest co najmniej równa głębokości (M) standardowego jednorazowego kubka papierowego.
3. Filtr, według zastrz. 1, znamienny tym, że część chwytna (2) filtra przymocowana jest trwale do górnej krawędzi (11) worka (1) i ma postać płaskiego sztywnego pierścienia o średnicy części chwytnej (12), która jest średnicą wewnętrzną pierścienia i jest co najmniej równa średnicy otworu kubka (13) wyznaczonej przez obwód wewnętrzny krawędzi kubka (14).
4. Filtr, według zastrz. 3, znamienny tym, że w stanie roboczym, to jest po umieszczeniu filtra w kubku, płaszczyzna sztywnego pierścienia złączonego z górną krawędzią (11) worka (1) filtra, jest prostopadła do płaszczyzny pokrywającej się z osią pionową worka (1).
5. Filtr, według zastrz. 3, znamienny tym, że część chwytna (2) posiada poziomą wypustkę (5) utworzoną przez miejscowe powiększenie płaszczyzny sztywnego pierścienia.
6. Filtr, według zastrz. 3, znamienny tym, że worek (1) ma wysokość (L) większą od głębokości kubka (M), pozwalającą na wywinięcie worka (1) na zewnątrz w dół, poniżej krawędzi (13) kubka, o co najmniej 2 mm.
7. Filtr, według zastrz. 1, znamienny tym, że część chwytna (2) filtra przymocowana jest trwale do całej górnej krawędzi (11) worka (1), i ma postać szerokiego kołnierza pionowego, złączonego, korzystnie od wewnętrznej strony - kołnierza, z górną krawędzią (11) worka (1), w taki sposób, że część chwytna (2) będąca kołnierzem, znajduje się na zewnątrz worka (2), przy czym średnica części chwytnej (12) jest co najmniej równa średnicy otworu kubka (13), wyznaczonej przez obwód zewnętrzny krawędzi (14) kubka.
8. Filtr, według zastrz. 7, znamienny tym, że część chwytna (2) posiada na obwodzie poziomą wypustkę (5) utworzoną przez połączenie wydłużonych końców płaszczyzny szerokiego kołnierza.
9. Filtr, według zastrz. 7, znamienny tym, że część chwytna (2) posiada na obwodzie, co najmniej jeden otwór chwytowy (7), korzystnie dwa przeciwległe otwory chwytowe (7).
10. Filtr, według zastrz. 7, znamienny tym, że worek (1) ma wysokość (L) większą od głębokości kubka (M) pozwalająca na wywinięcie worka (1) na zewnątrz w dół, poniżej krawędzi (14) kubka, o co najmniej 2 mm.
11. Filtr, według zastrz. 7, znamienny tym, że w stanie roboczym, to jest po umieszczeniu filtra w kubku, płaszczyzna szerokiego kołnierza złączonego z górną krawędzią (11) worka (1) filtra jest równoległa do płaszczyzny pokrywającej się z osią pionową worka (1).
12. Filtr, według zastrz. 1, znamienny tym, że część chwytna (2) filtra jest przedłużonym workiem (1), którego wysokość (L) jest większa od głębokości kubka (M), przez co po wywinięciu jej poniżej krawędzi (14) kubka, worek (1) opiera się na krawędzi (14), natomiast część chwytna (2) obejmuje kubek, uniemożliwiając zsunięcie filtra do wewnątrz kubka po wlaniu wody.
13. Filtr, według zastrz. 12, znamienny tym, że część chwytna (2) posiada na obwodzie, co najmniej jeden otwór chwytowy (7), korzystnie dwa przeciwległe otwory chwytowe (7).
14. Filtr, według zastrz. 1, znamienny tym, że część chwytna (2) filtra przymocowana jest trwale do całej górnej krawędzi (13) worka (1), i ma postać rękawa (4) z nicią (3) ułożoną w rękawie (4), powstałym po zawinięciu i zgrzaniu górnej krawędzi (11) worka (1), przy czym końce nici (3) wystają poza ten rękaw przez otwór rękawa (6).
15. Filtr, według zastrz. 14, znamienny tym, że w stanie roboczym, to jest po umieszczeniu filtra w kubku, rękaw (4) z nicią (3) swobodnie zwisa wzdłuż osi pionowej worka (1).
16. Filtr, według zastrz. 14, znamienny tym, że worek (1) ma wysokość (L) większą od głębokości kubka (M) pozwalającą na wywinięcie worka (1) na zewnątrz w dół, poniżej krawędzi (14) kubka, o co najmniej 2 mm.
PL 237 343 Β1
17. Filtr, według zastrz. od 1 do 16, znamienny tym, że górna część worka filtra (1) zawiera na całym obwodzie, zintegrowany nieprzesiąkliwy pasek (15), nieprzepuszczający cieczy, w postaci naklejonego materiału, korzystnie folii z polipropylenu, dopuszczonej do kontaktu z żywnością.
18. Filtr, według zastrz. od 1 do 16, znamienny tym, że worek filtra (1) w górnej jego części, co najmniej poniżej krawędzi kubka (14) i na całym obwodzie filtra, zawiera nieprzesiąkliwy obszar (16) z naniesioną substancją impregnującą, dopuszczoną do kontaktu z żywnością.
PL427048A 2018-09-13 2018-09-13 Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty PL237343B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427048A PL237343B1 (pl) 2018-09-13 2018-09-13 Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427048A PL237343B1 (pl) 2018-09-13 2018-09-13 Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427048A1 PL427048A1 (pl) 2020-03-23
PL237343B1 true PL237343B1 (pl) 2021-04-06

Family

ID=69888861

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427048A PL237343B1 (pl) 2018-09-13 2018-09-13 Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237343B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427048A1 (pl) 2020-03-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6168816B1 (en) Beverage infuser
US3971305A (en) Disposable beverage brewer
US5806408A (en) Beverage brewing device
US4948601A (en) Device for brewing coffee
IL32412A (en) Device for infusing a drink in a pot
EP3166448B1 (en) Combined vessel lid and tea bag receptacle and method of using
CA2930496A1 (en) Device and method for brewing a beverage
MX2011001770A (es) Tapa, en particular para taza desechable.
KR101636661B1 (ko) 드립 커피용 컵 세트
US20170121065A1 (en) Disposable coffee filter and cup
US20150257582A1 (en) Refillable beverage brewer system
US20160007795A1 (en) 3 in 1 mini coffee tube as a container, a filter, and a stirring tool
KR101651519B1 (ko) 휴대용 드립 커피 추출기
US5799566A (en) Self-propelled moving-filter beverage maker
KR200455438Y1 (ko) 일회용 원두커피 추출용기
WO2019106356A1 (en) Beverage making assembly
EP3554319B1 (en) Steeping apparatus and methods for brewing a beverage
PL237343B1 (pl) Filtr do zaparzania, zwłaszcza herbaty
IES20020607A2 (en) Beverage brewing device
US3279926A (en) Individual coffee extractor
KR100397395B1 (ko) 티백이 내장된 일회용 컵
KR200404021Y1 (ko) 여과기가 마련된 종이컵
JPH04102932U (ja) コーヒーフイルター
US2400613A (en) Coffee maker
KR102337485B1 (ko) 음료추출속도가 향상된 음료추출용기