PL236894B1 - Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian - Google Patents

Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian Download PDF

Info

Publication number
PL236894B1
PL236894B1 PL423631A PL42363117A PL236894B1 PL 236894 B1 PL236894 B1 PL 236894B1 PL 423631 A PL423631 A PL 423631A PL 42363117 A PL42363117 A PL 42363117A PL 236894 B1 PL236894 B1 PL 236894B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
concrete
hook
assembly according
walls
Prior art date
Application number
PL423631A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423631A1 (pl
Inventor
Sławomir Śleziak
Original Assignee
Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL423631A priority Critical patent/PL236894B1/pl
Publication of PL423631A1 publication Critical patent/PL423631A1/pl
Publication of PL236894B1 publication Critical patent/PL236894B1/pl

Links

Landscapes

  • Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian wykonanych z betonu, lub mających części wykonane z betonu.
Znane jest urządzenie do łączenia prefabrykatów betonowych przedstawione w opisie patentowym nr PL 212 321. Urządzenie to składa się przynajmniej z jednej pętli linowej wykonanej ze sprężystego materiału i jednym swym końcem zabetonowanej w prefabrykacie betonowym i osadzonej w zespole osadczym wyposażonym w obudowę w postaci otwartej od strony czołowej skrzynki, w której dnie znajduje się otwór do przetknięcia pętli linowej. Ścianki boczne są zaopatrzone w wywinięte do środka obrzeże. Zespół osadczy jest zabetonowany w prefabrykacie betonowym od strony szczeliny utworzonej między łączonymi powierzchniami obu prefabrykatów betonowych i zalewanej następnie ciekłym betonem lub innym tworzywem łączącym obydwa prefabrykaty betonowe. Urządzenie to charakteryzuje się tym, że jest wyposażone przynajmniej w jeden element utrzymujący pętlę linową w położeniu wyprostowanym w płaszczyźnie prostopadłej do osi zalewanej betonem szczeliny utworzonej między łączonymi prefabrykatami betonowymi. Element utrzymujący stanowi część zespołu osadczego albo też element utrzymujący stanowi dodatkowy element mocowany do zespołu osadczego. Element utrzymujący ma postać rowków wykonanych w obrzeżu ścianek bocznych zespołu osadczego w miejscu osadzenia obydwu ramion pętli linowej w jej wyprostowanym położeniu. Element utrzymujący ma postać odginanego występu obrzeża bocznej ścianki zespołu osadczego.
Znana jest także łącząca konstrukcja przedstawiona w opisie patentowym USA nr 9,644,367. Łącząca konstrukcja, według tego wynalazku, łączy razem co najmniej dwa lub więcej budowlanych członów, w których wykonane są otwory dla łączącej konstrukcji, zaś w tych otworach umieszczone są człony tej konstrukcji. Otwory te mają cylindryczny kształt, zaś w tych otworach umieszczone są pręty z gwintowanymi końcami. Średnica niegwintowanej części prętów jest większa od średnicy rdzenia gwintowanej części prętów łączącej konstrukcji.
Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian, według wynalazku, jest zabetonowywany w betonowych członach, lub w ścianach betonowych, lub w prefabrykatach betonowych od strony szczeliny utworzonej między łączonymi powierzchniami obu budowlanych członów, lub ścian, lub prefabrykatów betonowych i zalewanej następnie ciekłym betonem lub innym tworzywem łączącym obydwa betonowe człony, lub obydwie ściany, lub obydwa prefabrykaty betonowe. Zespół ten charakteryzuje się tym, że jest utworzony z pręta, którego końce są zamocowane w pierwszej ścianie oraz haka zamocowanego w drugiej ścianie a hak i pręt są usytuowane w płaszczyznach wzajemnie prostopadłych. Pręt zamocowany w pierwszej ścianie ma końce podparte poprzecznymi prętami, których końce są zamocowane w pierwszej ścianie. Hak zamocowany w drugiej ścianie jest usytuowany pomiędzy dwoma prowadnikami zamocowanymi przesuwnie na wspólnym sworzniu. Prowadniki mają postać płyt z kątowym wycięciem od strony pierwszej ściany. Hak jest zamocowany na sworzniu wychylnie. Pręt zamocowany w pierwszej ścianie ma środkową część umieszczoną w osłonowym pudle otwartym od strony czołowej. Hak i prowadniki są umieszczone w osłonowym pudle otwartym od strony czołowej. Osłonowe pudło ma kształt prostopadłościanu z boczną kieszenią.
Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian, według wynalazku ma prostą konstrukcję i łatwą w wykonaniu. Zespół ten zapewnia trwałe i sztywne połączenie dwu ścian lub dwu elementów betonowych. Uzyskano to na skutek zastosowania dwu prowadnic usytuowanych po bokach haka, które służą do naprowadzania haka na pręt, usytuowany w przeciwnej ścianie, a jednocześnie usztywniają i blokują połączenie. Zastosowanie osłonowych pudeł, które są zabetonowywane w pierwszej fazie montażu, pozwala na swobodne manewrowanie łączonymi elementami, zaś po złączeniu łączących elementów wnętrza osłonowych pudeł zalewa się betonem lub tworzywem sztucznym.
Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian, według wynalazku, jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania oraz na rysunku, na którym fig. 1 stanowi przekrój poprzeczny przez pierwszą ścianę, w której osadzone jest osłonowe pudło wraz z prętami, fig. 2 jest przekrojem poprzecznym przez drugą ścianę, w której osadzone jest drugie osłonowe pudło wraz z elementami złącznymi, przy czym przekrój wykonano wzdłuż linii A-A z fig. 4, fig. 3 ukazuje przekrój poprzeczny przez ścianę z fig. 1, fig. 4 jest widokiem z góry na drugą ścianę i osadzone w niej elementy złączne, fig. 5 stanowi przekrój poprzeczny wzdłuż linii B-B z fig. 4, fig. 6 ukazuje przekrój poprzeczny elementów złącznych przez oś obrotu haka, fig. 7 jest przekrojem poprzecznym wzdłuż linii C-C z fig. 6, fig. 8 jest widokiem aksonometrycznym elementów zespołu osadzanych w drugiej ścianie, fig. 9 jest widokiem aksonometrycznym elementów osadzanych w pierwszej ścianie, zaś fig. 10 jest widokiem aksonometrycznym całego zespołu w połączeniu.
PL 236 894 B1
Jak przedstawiono na fig. 1 do fig. 10 w pierwszej ścianie 1 osadzone jest osłonowe pudło 2 wykonane z tworzywa sztucznego a wraz z nim osadzony jest poziomy pręt 3, którego końce przebijają ściany osłonowego pudła 2 i są osadzone w pierwszej ścianie 1. Na zewnątrz osłonowego pudła 2 osadzone są w pierwszej ścianie 1 dwa pionowe, poprzeczne pręty 4, które dodatkowo wzmacniają położenie i mocowanie poziomego pręta 3. W drugiej ścianie 5 osadzone jest osłonowe pudło 6, zawierające owalną boczną kieszeń 7, która jest uwidoczniona na fig. 2, fig. 4 i fig. 6. Mocowanie osłonowego pudła 6 w drugiej ścianie 5 jest dodatkowo wzmocnione przy pomocy żebrowanych prętów 8 nałożonych na boczne elementy osłonowego pudła 6 i zabetonowanych w drugiej ścianie 5. Wewnątrz osłonowego pudła 6 umieszczone są dwa prowadniki 9 oparte na podkładkach 10 mających postać klocków. Prowadniki 9 mają postać płaskowników z trójkątnym, kątowym wycięciem 11 od strony czołowej. Prowadniki 9 są osadzone luźno na sworzniu 12, zaś między nimi na sworzniu 12 trwale osadzony jest hak 13.
Posługiwanie się zestawem przebiega następująco. W pierwszej ścianie 1 osadza się osłonowe pudło 2 wykonane z tworzywa sztucznego lub z blachy stalowej a wraz z nim osadza się poziomy pręt 3, którego końce przebijają ściany osłonowego pudła 2 i są osadzone w pierwszej ścianie 1. Wymienione elementy usytuowuje się tak jak to przedstawiono na fig. 1 i fig. 3. W drugiej ścianie 5 osadza się osłonowe pudło 6, zawierające owalną boczną kieszeń 7, przy czym mocowanie pudła 6 w drugiej ścianie 5 dodatkowo wzmacnia się przy pomocy żebrowanych prętów 8, które nakłada się na boczne elementy osłonowego pudła 6 i zabetonowuje się je w drugiej ścianie 5. Wewnątrz osłonowego pudła 6 umieszczone są dwa prowadniki 9 oparte na podkładkach 10, zaś między prowadnikami umieszczony jest hak 13. Ponieważ hak 13 jest trwale osadzony na sworzniu 12, którego zakończenie może być ukształtowane w dowolny sposób i może mieć kształt sześciokąta lub kwadratu, dlatego też położenie haka 13 może być wychylane. Jednocześnie przy pomocy sworznia 12 przemieszcza się prowadniki 9 wraz z podniesionym hakiem 13 co przestawiono na fig.5. Trójkątne, kątowe wycięcie 11 w prowadnikach 9 naprowadza je na poziomy pręt 3. Następnie opuszcza się hak 13 zahaczając go za pręt 3. Wynikiem tego działania jest trwałe zakleszczenie pręta 3 w trójkątnym, kątowym wycięciu 11. Kolejną czynnością jest zalanie betonem lub tworzywem sztucznym wnętrz obu osłonowych pudeł 2 i 6.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian, zabetonowywany w betonowych członach, lub w ścianach betonowych, lub w prefabrykatach betonowych od strony szczeliny utworzonej między łączonymi powierzchniami obu budowlanych członów, lub ścian, lub prefabrykatów betonowych i zalewanej następnie ciekłym betonem lub innym tworzywem łączącym obydwa betonowe człony, lub obydwie ściany, lub obydwa prefabrykaty betonowe, znamienny tym, że jest utworzony z pręta (3), którego końce są zamocowane w pierwszej ścianie (1) oraz haka (13) zamocowanego w drugiej ścianie (5) a hak (13) i pręt (3) są usytuowane w płaszczyznach wzajemnie prostopadłych.
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że pręt (3) zamocowany w pierwszej ścianie (1) ma końce podparte poprzecznymi prętami (4), których końce są zamocowane w pierwszej ścianie (1).
  3. 3. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że hak (13) zamocowany w drugiej ścianie (5) jest usytuowany pomiędzy dwoma prowadnikami (9) zamocowanymi przesuwnie na wspólnym sworzniu (12).
  4. 4. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że prowadniki (9) mają postać płyt z kątowym wycięciem (11) od strony pierwszej ściany (1).
  5. 5. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że hak (13) jest zamocowany na sworzniu (12) wychylnie.
  6. 6. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że pręt (3) zamocowany w pierwszej ścianie (1) ma środkową część umieszczoną w osłonowym pudle (2) otwartym od strony czołowej.
  7. 7. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że hak (13) i prowadniki (9) są umieszczone w osłonowym pudle (6) otwartym od strony czołowej.
  8. 8. Zespół według zastrz. 7, znamienny tym, że osłonowe pudło (6) ma kształt prostopadłościanu z boczną kieszenią (7).
PL423631A 2017-11-29 2017-11-29 Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian PL236894B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423631A PL236894B1 (pl) 2017-11-29 2017-11-29 Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423631A PL236894B1 (pl) 2017-11-29 2017-11-29 Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423631A1 PL423631A1 (pl) 2019-06-03
PL236894B1 true PL236894B1 (pl) 2021-02-22

Family

ID=66649317

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423631A PL236894B1 (pl) 2017-11-29 2017-11-29 Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236894B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2414060A (en) * 1943-12-08 1947-01-07 Anchorage Homes Inc Interlocking wedge joint for securing together prefabricated building panels
DE29612573U1 (de) * 1996-07-20 1997-11-20 Pfeifer Seil Hebetech Vorrichtung zum Verbund von Betonfertigteilen
US6058672A (en) * 1998-06-03 2000-05-09 Mcclellan; Robert B. Construction of wall panel and panel structure
ES2435203T3 (es) * 2009-03-12 2013-12-16 Peikko Group Oy Dispositivo para el acoplamiento de piezas de hormigón prefabricadas

Also Published As

Publication number Publication date
PL423631A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8276340B2 (en) Concrete wall formwork module
KR101645538B1 (ko) 더블 벽체 및 더블 벽체를 이용하여 제작된 더블 벽체 구조물의 시공방법
KR101835378B1 (ko) 프리캐스트 콘크리트 패널을 이용한 벽체구조물 및 그 시공방법
US8210492B2 (en) Metal formwork with accessories for molding concrete
KR101645525B1 (ko) 트윈월 및 트윈월을 이용하여 제작된 트윈월 구조체의 시공방법
RU156119U1 (ru) Железобетонная стойка опоры
KR20200091191A (ko) 콘크리트 측압 방지막이 구비된 일체형 pc 패널 구조물
PL236894B1 (pl) Zespół do łączenia budowlanych członów, zwłaszcza ścian
US4508308A (en) Reinforcement structure for reinforced-concrete buildings
CA2861203C (en) Modular construction system for reinforcing foundation, pillars, isolated footings and anti-seismic separators, intended for variable-geometry heat-insulation formwork
PH12015500124B1 (en) Device for producing a monolithic room module
KR101101115B1 (ko) 슬라브패널의 설치 및 해체를 위한 장치시스템
TWM613284U (zh) 預埋結構
KR200381405Y1 (ko) 병렬설치 가능한 합벽 지지대
JP6736830B2 (ja) 地下躯体を有するコンクリート構築物の建替工法
KR101636407B1 (ko) 벽돌 현가 시공용 매립브라켓 어셈블리 및 이를 이용한 조적방법
JP2014173305A (ja) 円弧型枠と擁壁の構造
ITTO20121169A1 (it) Connettore per l'alloggiamento di profili multiformi, barre e staffe per creazione di gabbie di armature antisismiche diffuse e relativo sistema costruttivo modulare.
US20230417072A1 (en) Thermally Insulated Tilt-Up Wall Lift and Brace Assemblies
KR102068116B1 (ko) 콘크리트 사용량 절감을 위한 큐브형태의 중공 경량재
CN213107390U (zh) 一种剪力墙限位筋的制作装置
RU2800134C2 (ru) Конструкция многоэтажного здания
JPS6115084Y2 (pl)
KR102107757B1 (ko) 속고지지대용 거푸집 연결장치 및 이를 이용한 건축물의 시공방법
ES2609355T3 (es) Bastidor de contención del empuje para un encofrado perdido