PL236598B1 - Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki - Google Patents

Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki Download PDF

Info

Publication number
PL236598B1
PL236598B1 PL422772A PL42277217A PL236598B1 PL 236598 B1 PL236598 B1 PL 236598B1 PL 422772 A PL422772 A PL 422772A PL 42277217 A PL42277217 A PL 42277217A PL 236598 B1 PL236598 B1 PL 236598B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
panels
panel
package
lid
band
Prior art date
Application number
PL422772A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422772A1 (pl
Inventor
Jakub Ambroży
Patrycja Schweizer-Nowicka
Original Assignee
Werner Kenkel Bochnia Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Werner Kenkel Bochnia Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Werner Kenkel Bochnia Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422772A priority Critical patent/PL236598B1/pl
Publication of PL422772A1 publication Critical patent/PL422772A1/pl
Publication of PL236598B1 publication Critical patent/PL236598B1/pl

Links

Landscapes

  • Cartons (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie eksponujące, zwłaszcza towar promocyjny taki jak maskotka, służące jednocześnie jako opakowanie zbiorcze dla drobnych przedmiotów, zwłaszcza słodyczy.
Wynalazek może znaleźć zastosowanie w szeroko pojętej branży FMCG. Jego nabywcami oraz użytkownikami mogą być firmy, którym zależy na wyeksponowaniu dodatku do sprzedawanego produktu w postaci pluszowej maskotki. Opakowanie może przybrać różną formę, w zależności od kształtu oraz grafiki np. plecaka, tornistra, worka lub koszyka z prezentami.
Dla uatrakcyjnienia oferty sprzedażowej producenci słodyczy do swoich produktów dodają tak zwane maskotki, czyli pluszowe figurki zwierząt lub postaci. Często sam dodatek jest bardziej atrakcyjnym elementem zestawu niż produkt podstawowy. Dlatego producentom zależy na takim wyeksponowaniu maskotki aby była ona w zestawie jak najlepiej widoczna, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji opakowania zbiorczego na słodycze.
Opakowania funkcjonujące obecnie na rynku charakteryzują się tym, że maskotka stanowiąca dodatek promocyjny do właściwego przedmiotu sprzedaży ukryta jest całkowicie lub w znacznej części wewnątrz opakowania przez co jej ekspozycja jest ograniczona, co negatywnie przekłada się na zainteresowanie produktem, a w konsekwencji negatywnie wpływa na sprzedaż i zyski.
Obecnie opakowanie służy jedynie do przechowywania obu produktów nie komponując się marketingowo z zawartością.
Z punktu widzenia producenta słodyczy ważne jest aby promocyjne opakowania posiadały możliwość, oprócz przechowywania asortymentu właściwego, również eksponowania produktów dodatkowych, zwiększających atrakcyjność oferty.
Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest takie opracowanie wykroju, po którego złożeniu można otrzymać opakowanie zawierające dwie różne części, do przechowywania i umieszczenia w nich dwóch różnych produktów, które jednak stanowią zwartą, zintegrowaną całość.
Istotą opakowania eksponującego maskotkę według patentu jest to, że dzięki połączeniu opakowania oraz opaski, otrzymujemy dwie komory, zamkniętą oraz otwartą z czego jedna, zamknięta, służy do przechowywania produktu właściwego, zaś druga, otwarta do eksponowania produktu dodatkowego - maskotki. Opakowanie eksponujące maskotkę może być wykonane z jednego arkusza tektury litej lub falistej.
Istotą wynalazku jest to, że opakowanie składa się z części właściwej A, która zawiera cztery panele boczne, tworzące ściany części właściwej A oraz panel klejowy, który połączony jest z panelem bocznym pierwszym od początku wykroju. Składa się również z opaski B, która przeznaczona jest zwłaszcza na zabawkę. Opaska B zawiera co najmniej jeden panel połączony, z jednej strony bigą z panelem klejowym części właściwej A, z drugiej natomiast, poprzez pionową spoinę klejową połączony jest z panelem bocznym. Opakowanie składa się również z wieka C, składającego się z co najmniej jednego panelu i z wypustki wieka, do połączenia wieka C z przeciwległym panelem części właściwej A oraz z dna opakowania utworzonego przez cztery panele dolne, przy czym każdy z tych paneli połączony jest poprzez bigę z jednym z bocznych paneli części właściwej A.
Korzystnie jest gdy na przeciwległych panelach bocznych, drugim i czwartym w kolejności od początku wykroju, znajdują się bigi ułatwiające kształtowanie części właściwej A opakowania.
Korzystnie również jest gdy panel boczny, pierwszy w kolejności na wykroju, zawiera poziome nacięcie, z którym łączy się wypustka wieka, tworząc zamknięcie części właściwej A opakowania.
Korzystnie także jest gdy wieko C ukształtowane jest z dodatkowych paneli górnych, przy czym każdy z tych paneli połączony jest poprzez bigę z jednym z bocznych paneli bocznych części właściwej A.
Dodatkowo korzystnie jest gdy wieko C utworzone jest z trzech paneli górnych zachodzących na siebie, przy czym panel środkowy posiada wypustkę wieka, tworząc zamknięcie części właściwej A opakowania.
Jeszcze dodatkowo korzystnie jest gdy wieko C utworzone jest z czterech paneli górnych zachodzących na siebie, przy czym jeden z paneli posiada wypustkę wieka, zachodzącą na poziome nacięcie, znajdujące się w centralnej części bigi między panelem bocznym a panelem górnym, tworząc zamknięcie części właściwej A opakowania.
Korzystnie również jest gdy na opasce B występują pionowe bigi, które dzielą ją na dodatkowe panele.
Korzystnie jest gdy na opasce B znajduje się co najmniej jeden otwór pozycjonujący zabawkę w opasce B, zwłaszcza symetrycznie rozłożone dwa otwory.
Korzystnie także jest gdy na bigach znajdują się nacięcia ułatwiające formowanie opakowania.
PL 236 598 B1
Również korzystnie jest gdy opakowanie wykonane jest z tektury falistej albo litej.
Opakowanie umożliwia maksymalną ekspozycję maskotki co niesie za sobą korzyść w postaci zwiększenia zainteresowania u docelowej grupy sprzedażowej, a w efekcie zwiększa sprzedaż. Dzięki temu, że samo opakowanie stanowi dodatkowy element do sprzedawanej zawartości, tworzy ze sprzedawanymi produktami spójną koncepcję marketingową, co również pozytywnie wpływa na odbiór produktu jako całości a tym samym na wzrost sprzedaży produktów.
Określenie panel oznacza część wykroju utworzoną przez linię cięcia oraz linię gięcia czyli bigę. Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia jeden z wariantów wykroju opakowania z jednym panelem wieka, w widoku od strony powierzchni zewnętrznej pudełka; z panelami dolnymi bez klejenia; fig. 2 przedstawia sklejone z wykroju widocznego na fig. 1 opakowanie bez zawartości, w postaci złożonej z zaznaczonymi bigami; fig. 3 przedstawia kolejny wariant wykroju opakowania z jednym panelem wieka, w widoku od strony powierzchni zewnętrznej pudełka, z panelami dolnymi do sklejenia; fig. 4 przedstawia sklejone z wykroju widocznego na fig. 3 opakowanie bez zawartości, w postaci złożonej z zaznaczonymi bigami, przy czym panele dolne są zawinięte do wewnątrz części właściwej i niewidoczne na rysunku; fig. 5 przedstawia trzeci wariant wykroju opakowania z trzema panelami wieka, w widoku od strony powierzchni zewnętrznej pudełka, z panelami dolnymi bez klejenia; fig. 6 przedstawia sklejone z wykroju widocznego na fig. 5 opakowanie bez zawartości, w postaci złożonej z zaznaczonymi bigami; fig. 7 przedstawia następny wariant wykroju opakowania, z czterema panelami wieka, w widoku od strony powierzchni zewnętrznej pudełka, z panelami dolnymi bez klejenia; fig. 8 przedstawia sklejone z wykroju widocznego na fig. 7 opakowanie bez zawartości, w postaci złożonej z zaznaczonymi bigami; na fig. 9, z kolei uwidocznione jest opakowanie w stanie rozłożonym-użytkowym ale bez zawartości, w widoku od strony części głównej, na fig. 10 z kolei opakowanie jak na fig. 9 ale w widoku z boku oraz na fig. 11 w widoku od strony opaski, kolejne figury tj. fig. 12, 13, 14, w różnych widokach, przedstawiają opakowanie z eksponowaną maskotką, która nie stanowi części wynalazku.
P r z y k ł a d 1: Opakowanie eksponujące, w przykładowym wykonaniu według wynalazku, powstaje z jednoczęściowego wykroju z arkusza tektury litej. Linie zagięcia zwane bigami wyznaczają części wykroju zwane panelami. Gotowe do zapakowania towaru właściwego oraz promocyjnego, w tym przypadku maskotki pluszowej, opakowanie, składa się z części głównej A z dnem uformowanym bezklejowo, przez cztery panele dolne 10, z opaski B oraz z wieka C, zamykającego część główną A. Część główna A powstaje po przyklejeniu panelu klejowego 7 na całej jego długości do zewnętrznej strony panelu 1 przy jego krawędzi. Osiami, wobec których opakowanie jest formowane i zaginane o kąt 180° są bigi pomiędzy panelami bocznymi 1 i 3; pomiędzy panelami bocznym 5 i 6. Z panelem klejowym 7 jednej strony sąsiaduje panel boczny 6, z drugiej opaska B. Opaska B w tym wariancie posiada bigi wzdłużne, dzielące opaskę B na łamane części. Pozwala to, po przyklejeniu panelu klejowego 7, na uformowanie zintegrowanej z częścią główną A, opaski B, która na końcu panelu, wzdłuż jego skrajnej krawędzi, na zewnętrznej stronie, posiada spoinę klejową 9, z naniesionym klejem, którą przykleja się do panelu 1 części głównej A, symetrycznie do panelu klejowego 7, względem środka panelu 1. Krawędź wewnętrzna spoiny klejowej 9a znajduje się w takiej odległości od bigi łączącej panel 1 z panelem 3, ile wynosi szerokość panelu klejowego 7. W opasce B znajdują się dwa symetrycznie rozmieszczone względem osi wzdłużnej otwory 8, przez które mogą wystawać części maskotki na zewnątrz opaski B. Wieko C opakowania, po napełnieniu części właściwej A słodyczami, zamykane jest w ten sposób, że wypustka wieka 4 wchodzi w nacięcie 2 panelu 1.
P r z y k ł a d 2: Opakowanie jak w przykładzie 1, przy czym część główna A zawiera dno uformowane poprzez sklejenie paneli dolnych 10, w miejscach łączenia ich ze sobą.
P r z y k ł a d 3: Opakowanie jak w przykładzie 1, przy czym część główna A zawiera wieko utworzone z dodatkowych dwóch górnych 11 znajdujących się na przeciwległych panelach bocznych 3 i 6. Po złożeniu paneli przykrywa się je wierzchnim panelem górnym 11, którego wypustka 4 wchodzi w szczelinę utworzoną pomiędzy przeciwległe panele górne 11 oraz krawędź górną panelu bocznego 1. Dalej jak w przykładzie 1.
P r z y k ł a d 4: Opakowanie jak w przykładzie 1, przy czym część główna A zawiera wieko utworzone z trzech krótkich paneli górnych 11 znajdujących się na przeciwległych panelach bocznych 3 i 6 oraz panelu 1. Po złożeniu paneli przykrywa się je wierzchnim panelem górnym 11, którego wypustka 4 wchodzi w nacięcie 2, znajdujące się w centralnej części bigi łączącej panel boczny 1 z jego panelem górnym. Dalej jak w przykładzie 1.
PL 236 598 B1
P r z y k ł a d 5: Opakowanie jak w przykładzie 1, przy czym opaska składa się z jednego panelu, który po przyklejeniu spoiną klejową 9 do panelu 3 części głównej tworzy tuleję bez zagięć wzdłużnych.
Wykaz oznaczeń
A - część właściwa opakowania
B - opaska opakowania
C - wieko opakowania
- panel boczny
- nacięcie
- panel boczny
- wypustka wieka , 6 - panele boczne
- panel klejowy
- otwór opaski
- spoina klejowa
- panel dolny
- panel wieka

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opakowanie eksponujące, zwłaszcza towar promocyjny taki jak maskotka, wykonane z co najmniej jednego wykroju, które to opakowanie w stanie złożonym zawiera wyznaczone przez linię gięć oraz sposób łączenia paneli ze sobą, część właściwą, zwłaszcza na słodycze, przy czym część właściwa zawiera podstawę opakowania oraz panele boczne znamienne tym, że opakowanie składa się z części właściwej (A), która zawiera cztery panele boczne (1,3, 5, 6) tworzące ściany części właściwej (A) oraz panel klejowy (7), który połączony jest z panelem (1), z opaski (B), zwłaszcza na zabawkę, która zawiera co najmniej jeden panel połączony, z jednej strony bigą z panelem klejowym (7) części właściwej (A), z drugiej natomiast, poprzez pionową spoinę klejową (9) połączony jest z panelem bocznym (1), z wieka (C), składającego się z co najmniej jednego panelu i z wypustki wieka (4), do połączenia wieka (C) z przeciwległym panelem (1) części właściwej (A) oraz z dna opakowania utworzonego przez cztery panele dolne (10), przy czym każdy z tych paneli połączony jest poprzez bigę z jednym z bocznych paneli (1,3, 5, 6) części właściwej (A).
  2. 2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że na przeciwległych panelach (3) i (5) znajdują się bigi ułatwiające kształtowanie części właściwej (A) opakowania.
  3. 3. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że panel boczny (1) zawiera poziome nacięcie (2), z którym łączy się wypustka wieka (4), tworząc zamknięcie części właściwej (A) opakowania.
  4. 4. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że wieko (C) ukształtowane jest dodatkowo z paneli górnych (11), przy czym każdy z tych paneli połączony jest poprzez bigę z jednym z bocznych paneli (3, 6) części właściwej (A).
  5. 5. Opakowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że wieko (C) utworzone jest z trzech paneli górnych (11) zachodzących na siebie, przy czym panel środkowy posiada wypustkę wieka (4), tworząc zamknięcie części właściwej (A) opakowania.
  6. 6. Opakowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że wieko (C) utworzone jest z czterech paneli górnych (11) zachodzących na siebie, przy czym jeden z paneli posiada wypustkę wieka (4), zachodzącą na poziome nacięcie (2), znajdujące się w centralnej części bigi między panelem bocznym (1) a panelem górnym (11), tworząc zamknięcie części właściwej (A) opakowania.
  7. 7. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że na opasce (B) występują pionowe bigi, które dzielą ją na dodatkowe panele.
  8. 8. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że na opasce (B) znajduje się co najmniej jeden otwór (8) pozycjonujący zabawkę w opasce (B), zwłaszcza symetrycznie rozłożone dwa otwory (8).
  9. 9. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że na bigach znajdują się nacięcia ułatwiające formowanie opakowania.
  10. 10. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że wykonane jest z tektury falistej albo litej.
PL422772A 2017-09-06 2017-09-06 Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki PL236598B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422772A PL236598B1 (pl) 2017-09-06 2017-09-06 Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422772A PL236598B1 (pl) 2017-09-06 2017-09-06 Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422772A1 PL422772A1 (pl) 2019-03-11
PL236598B1 true PL236598B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=65629628

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422772A PL236598B1 (pl) 2017-09-06 2017-09-06 Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236598B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61232143A (ja) * 1985-03-25 1986-10-16 アツプリカ葛西株式会社 包装用箱
GB2342344A (en) * 1998-10-06 2000-04-12 Megaprint Group Ltd Package with display panels
US6823988B2 (en) * 2002-02-15 2004-11-30 Smurfit-Stone Container Corporation Container for housing a premium
CA2719669A1 (en) * 2010-11-03 2012-05-03 Goldrich Printpak Inc. Collapsible automatic erecting compartmentalized carton

Also Published As

Publication number Publication date
PL422772A1 (pl) 2019-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2571669C (en) Collapsible cooler pack with barrier film
US4752029A (en) Carton with integral display bin
US7988034B2 (en) Dual dispensing container
US6729475B2 (en) Shipper and display carton
JP3560982B2 (ja) 物品または販売品のためのパッケージに関する改良
CA2999492A1 (en) Display container having deformable removable panel
ES2719328T3 (es) Caja de cartón con características que se pueden volver a cerrar
US6695144B2 (en) Carton with extended panel
US3082929A (en) Multiple compartment box and blank
US1664111A (en) Carton
MXPA02001428A (es) Caja de exhibicion y de envio.
PL172823B1 (en) Goods holding container
CA2508954A1 (en) Combination shipping/display container
US2835594A (en) Chest-type container
CA2834089C (en) Shipping and display container
US4955469A (en) Convertible container
US20060138207A1 (en) Knock-down, folded, flip-top cigarette box with pop-out tab
JPH0353174B2 (pl)
US20150096921A1 (en) Modified frame face shipping and display container
US3342399A (en) Hinged lid carton
US3412924A (en) Double compartment carton and blank therefor
US10654611B2 (en) Retail ready packaging
EP1818268A1 (en) Display carton and method of displaying goods
PL236598B1 (pl) Opakowanie eksponujące, zwłaszcza zabawki
AU2009100414A4 (en) A box and method