PL236453B1 - Wózek do badania siły elektrodynamicznej - Google Patents

Wózek do badania siły elektrodynamicznej Download PDF

Info

Publication number
PL236453B1
PL236453B1 PL424489A PL42448918A PL236453B1 PL 236453 B1 PL236453 B1 PL 236453B1 PL 424489 A PL424489 A PL 424489A PL 42448918 A PL42448918 A PL 42448918A PL 236453 B1 PL236453 B1 PL 236453B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support plate
brush
wheels
electrodynamic force
rectangular
Prior art date
Application number
PL424489A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424489A1 (pl
Inventor
Stanisław Bednarek
Original Assignee
Univ Lodzki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Lodzki filed Critical Univ Lodzki
Priority to PL424489A priority Critical patent/PL236453B1/pl
Publication of PL424489A1 publication Critical patent/PL424489A1/pl
Publication of PL236453B1 publication Critical patent/PL236453B1/pl

Links

Landscapes

  • Electrically Operated Instructional Devices (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest wózek do badania siły elektrodynamicznej, mający zastosowanie w pracowniach fizycznych, szczególnie do celów edukacyjnych. Wózek do badania siły elektrodynamicznej zawiera poziomą, prostokątną płytę nośną (1), zaopatrzoną w trzy rozmieszczone symetrycznie prostokątne otwory, przy czym w tylnej części płyty nośnej (1) znajdują się dwa otwory, a w jej przedniej części jeden otwór. Od dołu do płyty nośnej (1), w pobliżu podłużnych krawędzi każdego z prostokątnych otworów, przymocowane są łożyska ślizgowe (2), przez które przechodzą osie (3), zaopatrzone w koła napędzane (4) i koło napędowe (5), stanowiące walcowy magnes trwały, przewodzący prąd elektryczny i namagnesowany wzdłuż osi walca. Do obwodu koła napędowego (5) dotyka szczotka (6), a na płycie nośnej (1) znajduje się pojemnik (7) z akumulatorem (8), połączonym z przełącznikiem kierunku przepływu prądu, mającym suwak (9) z dwiema parami odizolowanych od siebie styków. Ponadto, jeden z przewodów (10), wychodzących z przełącznika kierunku przepływu prądu jest doprowadzony do szczotki (6), a drugi z tych przewodów (11) przyłączony do łożyska koła napędowego (5).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wózek do badania siły elektrodynamicznej, mający zastosowanie w pracowniach fizycznych, szczególnie do celów edukacyjnych.
Znany przyrząd do badania siły elektrodynamicznej jest opisany w Katalogu Nr 9000491 EN firmy 3B Scientific, zatytułowanym „Physics and Engineering Experiments” i wydanym w 2017 r. Przyrząd ten składa się z podstawy w postaci poziomo ustawionego odcinka ceownika zwróconego ramionami w dół i zaopatrzonego na końcach w pionowe płytki, wykonane z materiału izolacyjnego. Na ceowniku ustawiony jest silny magnes trwały w kształcie litery U z ramionami skierowanymi poziomo. Na końcach ramion magnesu znajdują się prostopadłościenne nabiegunniki. Przez płytki przechodzą dwie równoległe, poziome prowadnice, wykonane z mosiądzu i zaopatrzone z jednej strony w gniazda o średnicy 4 mm, przeznaczone do przyłączenia zasilacza prądu stałego. Na prowadnicach ułożona jest również oś wykonana z rurki mosiężnej, skierowana prostopadle do prowadnic i zaopatrzona na końcach w krążki, zabezpieczające przed stoczeniem się z prowadnic na boki. Oś znajduje się w polu magnetycznym, wytwarzanym przez magnes trwały i linie tego pola skierowane są pionowo. Działanie znanego przyrządu polega na tym, że po przyłączeniu źródła zasilania przez prowadnice i oś przepływa prąd elektryczny. Ponieważ oś znajduje się polu magnetycznym skierowanym pionowo, czyli do niej prostopadłym, to działa na nią siła elektrodynamiczna skierowana pionowo, która powoduje toczenie się osi po prowadnicach. Po odwróceniu kierunku przepływu prądu oś toczy się w przeciwną stronę. Taką samą zmianę kierunku ruchu osi powoduje zamiana miejscami biegunów magnesu trwałego realizowana przez jego obrót wokół osi poziomej i ponowne ustawienie na ceowniku.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że wózek do badania siły elektrodynamicznej zawiera poziomą, prostokątną płytę nośną, zaopatrzoną w trzy rozmieszczone symetrycznie prostokątne otwory, przy czym w tylnej części płyty nośnej znajdują się dwa otwory, a w jej przedni ej części jeden otwór. Płyta nośna jest wykonana z materiału elektroizolacyjnego i nieferromagnetycznego, korzystnie z tekstolitu. Od dołu do płyty nośnej, w pobliżu podłużnych krawędzi każdego z prostokątnych otworów, przymocowane są łożyska ślizgowe, przez które przechodzą osie zaopatrzone w koła, wystające ponad otwory płyty nośnej, przy czym dwa koła, umieszczone w części tylnej płyty nośnej są kołami napędzanymi, a jedno koło umieszczone z przodu jest kołem napędowym i stanowi magnes trwały w kształcie walca, przewodzący prąd elektryczny, namagnesowany wzdłuż osi walca i wykonany korzystnie ze spieku żelaza, neodymu i boru, pokrytego warstwą niklu. Łożyska ślizgowe, osie i koła napędzane wykonane są z metalu nieferromagnetycznego, korzystnie ze stali au stenitycznej, albo z mosiądzu. Do obwodu koła napędowego dotyka szczotka, przymocowana do płyty nośnej i mająca kształt paska, wykonanego ze sprężystego, nieferromagnetycznego metalu, korzystnie z brązu fosforowego, albo z brązu berylowego. Ponadto, do płyty nośnej od góry przymocowany jest pojemnik, wykonany z materiału elektroizolacyjnego i nieferromagnetycznego, z akumulatorem, korzystnie litowo-jonowym, połączonym z przełącznikiem kierunku przepływu prądu, mającym suwak z dwiema parami odizolowanych od siebie styków, przy czym styki jednej pary ustawione są równolegle, a styki drugiej pary są skrzyżowane. Oprócz tego jeden z przewodów, wychodzących z przełącznika kierunku przepływu prądu jest doprowadzony do szczotki, a drugi z tych przewodów przyłączony został do łożyska koła napędowego.
Zaleta wózka do badania siły elektrodynamicznej polega na tym, że pozwala w poglądowy sposób pokazać i badać praktyczne wykorzystanie tej siły do napędu pojazdu na niekonwencjonalnym modelu.
Wózek do badania siły elektrodynamicznej pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok wózka z boku, a fig. 2 widok wózka z góry.
Wózek do badania siły elektrodynamicznej zawiera poziomą, prostokątną płytę nośną 1, zaopatrzoną w trzy rozmieszczone symetrycznie prostokątne otwory, przy czym w tylnej części płyty nośnej 1 znajdują się dwa otwory, a w jej przedniej części jeden otwór. Płyta nośna 1 jest wykonana z materiału elektroizolacyjnego i nieferromagnetycznego, korzystnie z tekstolitu. Od dołu do płyty nośnej 1, w pobliżu podłużnych krawędzi każdego z prostokątnych otworów, przymocowane są łożyska ślizgowe 2, przez które przechodzą osie 3, zaopatrzone w koła, wystające ponad otwory płyty nośnej 1, przy czym dwa koła 4, umieszczone w części tylnej płyty nośnej 1 są kołami napędzanymi, a jedno koło 5 umieszczone z przodu jest kołem napędowym i stanowi magnes trwały w kształcie walca, przewodzący prąd elektryczny, namagnesowany wzdłuż osi walca i wykonany korzystnie ze spieku żelaza, neodymu i boru, pokrytego warstwą niklu. Łożyska ślizgowe 2, osie 3 i koła 4, wykonane są z metalu nieferromagnetycznego, korzystnie ze stali austenitycznej, albo z mosiądzu. Do obwodu koła napędowego 5, dotyka
PL 236 453 B1 szczotka 6, przymocowana do płyty nośnej 1 i mająca kształt paska, wykonanego ze sprężystego, nieferromagnetycznego metalu, korzystnie z brązu fosforowego, albo z brązu berylowego. Ponadto, do płyty nośnej 1 od góry przymocowany jest pojemnik 7, wykonany z materiału elektroizolacyjnego i nieferromagnetycznego, z akumulatorem 8, korzystnie litowo-jonowym, połączonym z przełącznikiem kierunku przepływu prądu, mającym suwak 9 z dwiema parami odizolowanych od siebie styków, przy czym styki jednej pary ustawione są równolegle, a styki drugiej pary są skrzyżowane. Oprócz tego jeden z przewodów 10 wychodzących z przełącznika kierunku przepływu prądu jest doprowadzony do szczotki 6, a drugi z tych przewodów 11 przyłączony do łożyska koła napędowego 5.
Zasada działania wózka do badania siły elektrodynamicznej polega na tym, że suwak 9 przesuwa się do pozycji, w której para styków prostych łączy akumulator 8 z przewodem 10, szczotką 6 oraz przewodem 11. W tej sytuacji przez koło napędowe 5 przepływa prąd elektryczny w kierunku radialnym. Największa gęstość tego prądu jest w obszarze, znajdującym się między osią tego koła i szczotką 6. Ponieważ koło napędowe 5 stanowi walcowy magnes trwały, namagnesowany wzdłuż jego osi, to przepływ prądu odbywa się w polu magnetycznym skierowanym prostopadle do kierunku przepływu prądu. Skutkiem tego na koło napędowe 5 działa siła elektrodynamiczna, skierowana stycznie do płaszczyzny tego koła i powodująca jego obrót, a przez to poruszanie się wózka. W przypadku wykonania koła napędowego 5, korzystnie ze spieku żelaza, neodymu i bora pokrytego, warstwą niklu, przepływ prądu elektrycznego odbywa się głównie w tej warstwie, gdyż spiek tych pierwiastków ma dużą oporność elektryczną. Zastosowanie tego spieku zapewnia też dużą wartość indukcji magnetycznej. Po przesunięciu suwaka 9 do pozycji, w której druga para styków skrzyżowanych łączy akumulator 8 z przewodem 10, szczotką 6 oraz przewodem 11, przepływ prądu elektrycznego przez koło napędowe 5 odbywa się w odwrotnym kierunku i kierunek ruchu wózka ulega zmianie na przeciwny. Zatrzymanie wózka następuje przez przesunięcie suwaka 9 do pozycji, w której żadna para styków nie łączy się z przewodami 10, 11.

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wózek do badania siły elektrodynamicznej, mający pojemnik wykonany z materiału elektroizolacyjnego i nieferromagnetycznego z akumulatorem, korzystnie litowo-jonowym, zamienny tym, że zawiera poziomą, prostokątną płytę nośną (1), zaopatrzoną w trzy rozmieszczone symetrycznie prostokątne otwory, przy czym w tylnej części płyty nośnej (1) znajdują się dwa otwory, a w jej przedniej części jeden otwór, ponadto od dołu do płyty nośnej (1), w pobliżu podłużnych krawędzi każdego z prostokątnych otworów przymocowane są łożyska ślizgowe (2), przez które przechodzą osie (3) zaopatrzone w koła wystające ponad otwory płyty nośnej (1), przy czym dwa koła (4) umieszczone w części tylnej płyty nośnej (1) są kołami napędzanymi, a jedno koło (5) umieszczone z przodu jest kołem napędowym i stanowi magnes trwały w kształcie walca, przewodzący prąd elektryczny, namagnesowany wzdłuż osi walca, a ponadto łożyska ślizgowe (2), osie (3) i koła (4) wykonane są z metalu nieferromagnetycznego i oprócz tego do obwodu koła napędowego (5) dotyka szczotka (6) przymocowana do płyty nośnej (1) i mająca kształt paska, wykonanego ze sprężystego, nieferromagnetycznego metalu, a ponadto akumulator (8) połączony jest z przełącznikiem kierunku przepływu prądu mającym suwak (9) z dwiema parami odizolowanych od siebie styków, przy czym styki jednej pary ustawione są równolegle, a styki drugiej pary są skrzyżowane, zaś jeden z przewodów (10) wychodzących z przełącznika kierunku przepływu prądu jest doprowadzony do szczotki (6), a drugi z tych przewodów (11) przyłączony do łożyska koła napędowego (5).
2. Wózek do badania siły elektrodynamicznej według zastrz. 1, zamienny tym, że płyta nośna (1) wykonana jest korzystnie z tekstolitu.
3. Wózek do badania siły elektrodynamicznej według zastrz. 1, zamienny tym, że łożyska ślizgowe (2), osie (3) i koła (4) wykonane są korzystnie ze stali austenitycznej albo z mosiądzu.
4. Wózek do badania siły elektrodynamicznej według zastrz. 1, zamienny tym, że koło (5) wykonane jest korzystnie ze spieku żelaza, neodymu i boru, pokrytego warstwą niklu.
5. Wózek do badania sity elektrodynamicznej według zastrz. 1, zamienny tym, że szczotka (6) wykonana jest korzystnie z brązu fosforowego albo z brązu berylowego.
PL424489A 2018-02-02 2018-02-02 Wózek do badania siły elektrodynamicznej PL236453B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424489A PL236453B1 (pl) 2018-02-02 2018-02-02 Wózek do badania siły elektrodynamicznej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424489A PL236453B1 (pl) 2018-02-02 2018-02-02 Wózek do badania siły elektrodynamicznej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424489A1 PL424489A1 (pl) 2019-08-12
PL236453B1 true PL236453B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=67550002

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424489A PL236453B1 (pl) 2018-02-02 2018-02-02 Wózek do badania siły elektrodynamicznej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236453B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL181654B1 (pl) * 1996-12-06 2001-08-31 Elzbieta Domanska Przyrząd do demonstracji sił elektrodynamicznych
RU2205457C1 (ru) * 2002-06-05 2003-05-27 Федеральное государственное унитарное предприятие "Координационно-аналитический центр по научно-техническим программам Министерства образования Российской Федерации" Устройство минилаборатории по электродинамике
CN203490873U (zh) * 2013-10-12 2014-03-19 韩独石 一种电动式摩擦力演示装置
CN108230848A (zh) * 2018-03-15 2018-06-29 荆楚理工学院 一种静电动力教学实验仪

Also Published As

Publication number Publication date
PL424489A1 (pl) 2019-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101153148B1 (ko) 전기연결장치를 갖는 전자석 동력장치 및 그 전자석 동력장치를 이용한 동력전달방법
JP2009071946A5 (pl)
JP2789335B2 (ja) カーテン駆動装置
PL236453B1 (pl) Wózek do badania siły elektrodynamicznej
RU2012134469A (ru) Силовое контактное устройство с электродинамической компенсацией при наличии высоких токов
PL243712B1 (pl) Wózek do badania siły elektrodynamicznej
PL234179B1 (pl) Wózek do badania siły elektrodynamicznej
CN102592887A (zh) 多极直流接触器
GB2237782A (en) Electric linear motorised tracked toy
CN112133333A (zh) 一种带有防漏电作用的节能型计算机硬盘固定设备
US728659A (en) Collector for use on electrically propelled or lighted vehicles.
GB2444982A (en) Repulsion/attraction linear motor
KR20130106502A (ko) 분리전극을 이용한 극 전환 전자석
US20210260493A1 (en) Magnetic and Electromagnetic Repulsive Non-physical-material-contact Moving Train Cars and Vehicles
JP2016086627A (ja) リニアモータ
CN207718984U (zh) 一种电磁表座
CN218888620U (zh) 双向驱动器
CN112968540B (zh) 一种基于双层磁体提高转矩特性的永磁电机
CN214205053U (zh) 手持式吸尘器的充电座
KR102495645B1 (ko) 정보 출력 장치
CN212301654U (zh) 电表连接组件
CN209626120U (zh) 一种带有磁吹灭弧的静触头和触头对
TWI551009B (zh) 線性馬達
PT97346A (pt) Dispositivo de magnetizacao multipolar
US1153127A (en) Magnet-charger.