PL235572B1 - Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów - Google Patents

Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów Download PDF

Info

Publication number
PL235572B1
PL235572B1 PL425335A PL42533518A PL235572B1 PL 235572 B1 PL235572 B1 PL 235572B1 PL 425335 A PL425335 A PL 425335A PL 42533518 A PL42533518 A PL 42533518A PL 235572 B1 PL235572 B1 PL 235572B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
smoke
charges
cylindrical
generating
pressed
Prior art date
Application number
PL425335A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425335A1 (pl
Inventor
Waldemar Świderski
Paweł Hłosta
Zdzisław Bąbol
Marcin Nita
Dorota Powała
Andrzej Orzechowski
Radosław Warchoł
Jacek BORKOWSKI
Jacek Borkowski
Piotr Kasprzak
Rafał Bazela
Maciej Miszczak
Original Assignee
Wojskowy Inst Techniczny Uzbrojenia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowy Inst Techniczny Uzbrojenia filed Critical Wojskowy Inst Techniczny Uzbrojenia
Priority to PL425335A priority Critical patent/PL235572B1/pl
Publication of PL425335A1 publication Critical patent/PL425335A1/pl
Publication of PL235572B1 publication Critical patent/PL235572B1/pl

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów, wystrzeliwany z gładkolufowej wyrzutni zamontowanej na osłanianym pojeździe, maskujący w zakresie światła widzialnego oraz promieniowania podczerwonego, zaelaborowany od przodu przednią i tylną warstwą walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych, przy czym warstwy te oddzielone są pierścieniem dystansowym, każda składa się z siedmiu ładunków stykających się bocznymi powierzchniami pokrytymi otoczkami, przy czym każdy ładunek posiada warstwę zapłonową naniesioną na jedną z jego powierzchni czołowych. W tylnej części, granat dymny zaelaborowany jest sypkim, ładunkiem dymotwórczym natychmiastowego działania, umieszczonym w tulei i sąsiadującym od przodu z tylną warstwą walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych. Ładunek dymotwórczy natychmiastowego działania otacza centralny układ zapłonowy posiadający rurkę z bocznymi otworami przelotowymi, leżącą w osi granatu. Ładunek dymotwórczy natychmiastowego działania sąsiaduje od tyłu z zespołem miotająco-rozcalającym granatu, posiadającym zapłonnik elektryczny, ładunek wyrzucający granat z lufy wyrzutni, ładunek rozcalający, zapalający ładunek dymotwórczy natychmiastowego działania i pierścień tłok wypychający z korpusu granatu dymotwórczy ładunek natychmiastowego działania oraz warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych.
Znane rozwiązania granatów dymnych najbliższe rozwiązaniu granatu dymnego według wynalazku, zwłaszcza pod kątem zastosowanych układów zapłonowych umożliwiających przekazywanie i ukierunkowanie impulsu ogniowego w ładunkach dymotwórczych i między nimi, przedstawione są w następujących dokumentach patentowych.
W opisie ochronnym wzoru użytkowego PL 63272 czołgowy granat dymny maskujący w zakresie światła widzialnego i promieniowania podczerwonego zaelaborowany jest przednią i tylną warstwą walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych bez otoczek, po siedem ładunków w warstwie, stykających się w obrębie warstwy bocznymi powierzchniami. Każdy cylindryczny, prasowany ładunek dymotwórczy posiada warstwę zapłonową naniesioną na jedną z jego powierzchni czołowych. Cylindryczne, prasowane ładunki dymotwórcze obu warstw przylegają do siebie powierzchniami czołowymi, przy czym centralny ładunek przedniej warstwy przylega warstwą zapłonową do czoła centralnego ładunku tylnej warstwy, nie pokrytego warstwą zapłonową. Pozostałe cylindryczne, prasowane ładunki dymotwórcze warstw przylegają do siebie warstwami zapłonowymi. Granat dymny zaelaborowany jest również sypkim, ładunkiem dymotwórczym natychmiastowego działania, umieszczonym w tulei, pod którym znajduje się zespół miotająco-rozcalający, posiadający zapłonnik elektryczny, inicjujący pirotechniczny ładunek wyrzucający granat dymny z gładkościennej lufy wyrzutni oraz ładunek rozcalający, przylegający do pierścienia - tłoka. Ciśnienie produktów spalania ładunku rozcalającego, działając na pierścień - tłok powoduje zapalenie ładunku dymotwórczego natychmiastowego działania, przekazanie impulsu ogniowego od tego ładunku do walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych z jednoczesnym wypchnięciem z korpusu granatu ładunku dymotwórczego natychmiastowego działania wraz z warstwami walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych.
W opisie patentowym wynalazku PL 187561 przedstawiono granat dymny zawierający dwa cylindryczne prasowane ładunki dymotwórcze z otoczkami pokrywającymi ich powierzchnie boczne. Ładunki posiadają centralny kanał ogniowy i warstwy zapłonowe pokrywające jedną z ich powierzchni czołowych. Ładunki usytuowane są współosiowo jeden nad drugim i oddzielone od siebie oraz przedniej pokrywy korpusu granatu szczeliną powietrzną dzięki zastosowaniu elementów dystansowych w postaci pierścieni. Na wysokości przedniej szczeliny, przednia, czołowa powierzchnia zapłonowa przedniego ładunku dymotwórczego znajduje się naprzeciw pokrywy korpusu granatu, zaś na wysokości szczeliny oddzielającej ładunki dymotwórcze, przednia, czołowa powierzchnia zapłonowa tylnego ładunku dymotwórczego znajduje się naprzeciw tylnej powierzchni czołowej przedniego ładunku dymotwórczego, nie pokrytej warstwą zapłonową. Otoczki zabezpieczają ładunki dymotwórcze przed popękaniem i/lub pokruszeniem, zwłaszcza w chwili wyrzucenia ładunków z korpusu granatu i ich upadku na podłoże. Ponadto otoczki przyczyniają się do bardziej regularnego spalania warstwami ładunków dymotwórczych. Zastosowanie centralnego kanału ogniowego i zaprasowanie warstw zapłonowych na przednich powierzchniach czołowych ładunków dymotwórczych a także ich oddzielenie szczeliną powietrzną umożliwia rozcalenie granatu oraz zapłon i rozrzucenie ładunków.
W rosyjskim opisie patentowym wynalazku RU 2239777 przedstawiono dymny granat do osłaniania obiektów wojskowych, w tym wozów bojowych, posiadający pierścieniowe, ładunki dymotwórcze zaelaborowane w kasetach usytuowanych współosiowo, jedna nad drugą w korpusie granatu. Każda
PL 235 572 B1 z kaset posiada centralny kanał ogniowy w postaci rurki z bocznymi otworami przelotowymi równomiernie rozlokowanymi wzdłuż rurki i na jej obwodzie. Centralny kanał ogniowy umożliwia zapłon wewnętrznych, cylindrycznych powierzchni pierścieniowych ładunków dymotwórczych.
Istota granatu dymnego według wynalazku polega na tym, że warstwy zapłonowe jednej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych są usytuowane naprzeciw warstw zapłonowych drugiej warstwy walcowych, prasowanych ładunków, przy czym warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych obrócone są względem siebie, wokół osi granatu o kąt 30 stopni i oddzielone kształtowym elementem tworzywowym blokującym przemieszczanie warstw prasowanych ładunków dymotwórczych w korpusie granatu. Kształtowy element tworzywowy ma kształt wycinka pierścienia z trzema walcowymi nóżkami prostopadłymi do niego, przy czym dwie nóżki znajdują się na końcach wycinka pierścienia po tej samej jego stronie, wchodząc w dwa sąsiednie kanały utworzone przez stykające się powierzchnie otoczek górnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych, zaś trzecia nóżka usytuowana jest po przeciwnej stronie wycinka pierścienia, między jego końcami i wchodzi do jednego z kanałów, utworzonego przez stykające się powierzchnie otoczek dolnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych. Tylna warstwa walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych oddzielona jest od dymotwórczego ładunku natychmiastowego działania dyskiem z sześcioma otworami przelotowymi usytuowanymi w jednakowej odległości od siebie i osi granatu, przy czym co drugi z nich zaelaborowany jest ładunkiem zapłonowym, zaś w pozostałe wchodzą wkręty z łbami skierowanymi w kierunku walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych. Ładunki zapłonowe i wkręty leżą naprzeciw kanałów przelotowych dolnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych. Kanały te utworzone są przez stykające się powierzchnie otoczek ładunków dymotwórczych. Centralny układ zapłonowy usytuowany w ładunku natychmiastowego działania stanowi wkładka, która od strony zespołu miotająco-rozcalającego ma kształt rurki przechodzącej w stożek z trzema skośnymi kanałami w nim wydrążonymi, przy czym jedne końce skośnych kanałów łączą się z kanałem rurki, zaś drugie - z otworami mieszczącymi ładunki zapłonowe.
Konfiguracja powierzchni zapłonowych obu warstw walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych, leżących częściowo naprzeciw siebie dzięki przemieszczeniu jednej warstwy prasowanych ładunków względem ich drugiej warstwy o 30 stopni wokół osi granatu, zastosowanie kształtowego elementu blokującego przemieszczanie w korpusie granatu, budowa centralnego układu zapłonowego z układem kanałów ogniowych, usytuowanego w ładunku natychmiastowego działania, zastosowanie dysku mieszczącego trzy ładunki zapłonowe oraz trzy wkręty z łbami, usytuowanie tych ładunków zapłonowych i łbów względem dolnej warstwy cylindrycznej, prasowanych ładunków dymotwórczych umożliwia kierunkowe i skuteczne przekazanie impulsu ogniowego od ładunku rozcalającego do ładunku natychmiastowego działania i dalej do warstw zapłonowych walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym w przekroju osiowym 81 mm granat dymny do osłaniania czołgów, przy czym przekrój osiowy przechodzi przez trzy osie walcowych ładunków dymotwórczych przedniej warstwy oraz przez oś środkowego walcowego ładunku dymotwórczego tylnej warstwy i dwa odcinki styku bocznej powierzchni tego ładunku z bocznymi powierzchniami skrajnych ładunków dymotwórczych, leżących naprzeciw siebie.
Od przodu, korpus 1 granatu dymnego zaelaborowany jest przednią i tylną warstwą walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych 2 z powierzchniami bocznymi osłoniętymi otoczkami 5. Warstwy te oddzielone są pierścieniem dystansowym 3 oraz kształtowym elementem tworzywowym 4 w kształcie wycinka pierścienia z trzema walcowymi nóżkami 25 prostopadłymi do niego, przy czym dwie nóżki 25 znajdują się na końcach wycinka pierścienia po tej samej jego stronie, wchodząc w dwa sąsiednie kanały utworzone przez stykające się powierzchnie otoczek 5 górnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych 2, zaś trzecia nóżka 25 usytuowana jest po przeciwnej stronie wycinka pierścienia 4, między jego końcami i wchodzi do jednego z kanałów, utworzonego przez stykające się powierzchnie otoczek 5 dolnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych 2. Nóżki 25 blokują przemieszczanie warstw ładunków dymotwórczych 2 w korpusie 1 granatu. Każda warstwa składa się z siedmiu ładunków dymotwórczych 2 stykających się powierzchniami otoczek 5. Każdy ładunek dymotwórczy 2 posiada warstwę zapłonową 6 naniesioną na jedną z jego powierzchni czołowych. Warstwy zapłonowe 6 jednej warstwy ładunków dymotwórczych 2 usytuowane są naprzeciw warstw zapłonowych 6 drugiej warstwy ładunków dymotwórczych 2, przy czym warstwy ładunków dymotwórczych 2 obrócone są względem siebie, wokół osi granatu o kąt 30 stopni. W tylnej części, korpus 1 granatu dymnego jest zaelaborowany sypkim, ładunkiem dymotwórczym natychmiastowego działania
PL 235 572 B1 umieszczonym w tulei 8 z tworzywa sztucznego, posiadającym centralnym układ zapłonowy w postaci wkładki 9, która od strony zespołu miotająco-rozcalającego ma kształt rurki 10 z czterema bocznymi otworami przelotowymi 11, przesłoniętymi aluminiową taśmą 12 od strony ładunku natychmiastowego działania 7, przechodzącej w stożek 13 z trzema skośnymi kanałami 14 w nim wydrążonymi, przy czym jedne końce skośnych kanałów 14 łączą się z kanałem 15 rurki 10, zaś drugie końce - z trzema otworami przelotowymi mieszczącymi ładunki zapłonowe 16 w dysku 17 oddzielającym ładunek natychmiastowego działania 7 od tylnej warstwy ładunków dymotwórczych 2. W pozostałych trzech otworach przelotowych dysku 17 znajdują się wkręty 18 z łbami 19 skierowanymi w kierunku tylnej warstwy ładunków dymotwórczych 2. Otwory przelotowe dysku 17 rozlokowane są w jednakowej odległości od siebie i osi granatu, przy czym co drugi z nich zaelaborowany jest ładunkiem zapłonowym 16, zaś w pozostałe wchodzą wkręty 18. Ładunki zapłonowe 16 i wkręty 18 leżą naprzeciw kanałów przelotowych dolnej warstwy ładunków dymotwórczych 2. Kanały te utworzone są przez stykające się powierzchnie otoczek 5 ładunków 2.
Po podaniu napięcia na elektryczny zapłonnik 20 następuje zapalenie ładunku miotającego 21, który powoduje wyrzucenie granatu z lufy wyrzutni zamontowanej na czołgu. Produkty spalania ładunku miotającego 21, przedostając się przez centralny kanał 22 powodują zapalenie ładunku rozcalającego 23 z prochu czarnego, którego produkty spalania działając na pierścień - tłok 24 wypychają ładunek natychmiastowego działania 7 i ładunki dymotwórcze 2 z korpusu 1 granatu. Ładunek natychmiastowego działania 7 i ładunki dymotwórcze 2 w chwili wyrzucania poza korpus 1 granatu zapalane są w wyniku działania impulsu ogniowego pochodzącego z ładunku rozcalającego 23, przy czym zapalenie ładunku dymotwórczego 7 zachodzi w wyniku przepalenia aluminiowej taśmy 12 i przedostania się produktów spalania ładunku rozcalającego 23 przez boczne otwory 11 rurki 10 wkładki 9, zaś zapłon ładunków dymotwórczych 2 zachodzi w wyniku przedostania się przez trzy skośne kanały 14 impulsu ogniowego od ładunku rozcalającego 23 do trzech ładunków zapłonowych 16, których impulsy ogniowe, przedostając się przez kanały przelotowe utworzone przez powierzchnie boczne otoczek 5 ładunków 2 i szczelinę powietrzną utworzoną między warstwami ładunków 2 zapalają ich warstwy zapłonowe 6. Spalanie ładunku natychmiastowego działania 7 przebiega gwałtownie, w wyniku czego powstaje obłok dymu przesłaniający czołg w zakresie promieniowania widzialnego i podczerwonego w czasie ok. 5 sekund, natomiast zasadnicze, prasowane ładunki dymotwórcze 2 palą się czołowo (papierosowo) przez ok. 40 sekund, wytwarzając zasłonę dymną przesłaniającą czołg w zakresie światła widzialnego. Jednocześnie, ogniska gorących gazów wytwarzanych przez ładunki dymotwórcze 2 stanowią aktywną zasłonę czołgu w zakresie promieniowania podczerwonego o długości fali wynoszącej ok. 4 pm oraz 10 pm.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów, wystrzeliwany z gładkolufowej wyrzutni zamontowanej na osłanianym pojeździe, maskujący w zakresie światła widzialnego oraz promieniowania podczerwonego, zaelaborowany od przodu przednią i tylną warstwą walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych, przy czym warstwy te oddzielone są pierścieniem dystansowym, każda składa się z siedmiu ładunków stykających się bocznymi powierzchniami pokrytymi otoczkami, przy czym każdy ładunek posiada warstwę zapłonową naniesioną na jedną z jego powierzchni czołowych, zaś w tylnej części zaelaborowany sypkim, ładunkiem dymotwórczym natychmiastowego działania, umieszczonym w cylindrycznej otoczce, sąsiadującym od przodu z tylną warstwą walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych, otaczającym centralny układ zapłonowy posiadający rurkę z bocznymi otworami przelotowymi leżącą w osi granatu, zaś od tyłu sąsiadującym z zespołem miotająco-rozcalającym granatu, posiadającym zapłonnik elektryczny, ładunek wyrzucający granat z luty wyrzutni, ładunek rozcalający, zapalający ładunek dymotwórczy natychmiastowego działania i pierścień - tłok wypychający z korpusu granatu dymotwórczy ładunek natychmiastowego działania oraz warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych, znamienny tym, że warstwy zapłonowe (6) jednej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2) są usytuowane naprzeciw warstw zapłonowych (6) drugiej warstwy walcowych, prasowanych ładunków (2), przy czym warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2) obrócone są względem siebie, wokół osi granatu o kąt 30 stopni i oddzielone kształtowym
    PL 235 572 Β1 elementem tworzywowym (4) blokującym poprzeczne przemieszczanie warstw walcowych, prasowanych ładunków (2) w korpusie (1) granatu, tylna warstwa walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2) oddzielona jest od dymotwórczego ładunku natychmiastowego działania (7) dyskiem (17) z sześcioma otworami przelotowymi usytuowanymi w jednakowej odległości od siebie i osi granatu, przy czym co drugi z nich zaelaborowany jest ładunkiem zapłonowym (16), zaś w pozostałe wchodzą wkręty (18) z łbami (19) skierowanymi w kierunku walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2), przy czym ładunki zapłonowe (16) i wkręty (18) leżą naprzeciw kanałów przelotowych dolnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2), utworzonych przez ich stykające się powierzchnie otoczek (5), a ponadto centralny układ zapłonowy usytuowany w ładunku natychmiastowego działania (7) stanowi wkładka (9), która od strony zespołu miotająco-rozcalającego ma kształt rurki (10) przechodzącej w stożek (13) z trzema skośnymi kanałami (14) w nim wydrążonymi, przy czym jedne końce skośnych kanałów (14) łączą się z kanałem (15) rurki (10), zaś drugie - z otworami mieszczącymi ładunki zapłonowe (16).
  2. 2. Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów, według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że kształtowy element tworzywowy (4) ma kształt wycinka pierścienia z trzema walcowymi nóżkami (25) prostopadłymi do niego, przy czym dwie nóżki (25) znajdują się na końcach wycinka pierścienia po tej samej jego stronie, wchodząc w dwa sąsiednie kanały utworzone przez stykające się powierzchnie otoczek (5) górnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2), zaś trzecia nóżka (25) usytuowana jest po przeciwnej stronie wycinka pierścienia, między jego końcami i wchodzi do jednego z kanałów, utworzonego przez stykające się powierzchnie otoczek (5) dolnej warstwy walcowych, prasowanych ładunków dymotwórczych (2).
PL425335A 2018-04-24 2018-04-24 Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów PL235572B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425335A PL235572B1 (pl) 2018-04-24 2018-04-24 Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425335A PL235572B1 (pl) 2018-04-24 2018-04-24 Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425335A1 PL425335A1 (pl) 2019-11-04
PL235572B1 true PL235572B1 (pl) 2020-09-07

Family

ID=68501282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425335A PL235572B1 (pl) 2018-04-24 2018-04-24 Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235572B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425335A1 (pl) 2019-11-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4406227A (en) System for multistage, aerial dissemination and rapid dispersion of preselected substances
US6688032B1 (en) Rifle-launched non-lethal cargo dispenser
US5454324A (en) Smoke-forming munition
US8770109B2 (en) Flare with flare ignition and ejector mechanism for the same
DE4411167A1 (de) Zweiteiliges Geschoß
US5763818A (en) Illuminant igniter pellet ignition system for use in a decoy flare
JP2608952B2 (ja) 爆弾弾丸
US4391197A (en) Smoke cartridge
PL235572B1 (pl) Granat dymny do osłaniania pojazdów, zwłaszcza czołgów
RU2262064C2 (ru) Дымовой заряд
US2737889A (en) Incendiary shell
RU2401980C1 (ru) Сигнальная мина нелетального действия
US5610364A (en) Nozzle plug for plume enhancement in a kinematic flare
RU2321816C2 (ru) Способ защиты объектов бронетанковой техники и устройство для его осуществления
RU2232970C1 (ru) Устройство для постановки комбинированной аэрозольной завесы
RU2638590C2 (ru) Устройство для постановки комбинированной маскирующей завесы
JP6183842B2 (ja) 障害物除去装置
GB1577901A (en) Infra-red radiation device supply arrangement
RU2351877C2 (ru) Способ и устройство комбинированной защиты малоразмерных объектов
RU2324138C2 (ru) Способ и устройство защиты объекта бронетанковой техники
RU2280835C1 (ru) Устройство для постановки помех
KR101870362B1 (ko) 낙하지점 표시기능을 갖는 묘사탄
RU2413163C1 (ru) Пиротехнический воспламенитель огнесмеси
RU2398181C1 (ru) Дымовая граната
RU2354920C2 (ru) Дымовая граната