PL235394B1 - Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej - Google Patents

Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej Download PDF

Info

Publication number
PL235394B1
PL235394B1 PL423010A PL42301017A PL235394B1 PL 235394 B1 PL235394 B1 PL 235394B1 PL 423010 A PL423010 A PL 423010A PL 42301017 A PL42301017 A PL 42301017A PL 235394 B1 PL235394 B1 PL 235394B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
column
container
supporting structure
column according
reactive
Prior art date
Application number
PL423010A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423010A1 (pl
Inventor
Maksymilian Gądek
Waldemar Gądek
Wal Demar Gądek
Robert Kubica
Original Assignee
Losentech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Solvent Wistol Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Losentech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Solvent Wistol Spolka Akcyjna filed Critical Losentech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL423010A priority Critical patent/PL235394B1/pl
Publication of PL423010A1 publication Critical patent/PL423010A1/pl
Publication of PL235394B1 publication Critical patent/PL235394B1/pl

Links

Landscapes

  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej prowadzonej jako proces heterogeniczny.
W procesach przemysłowych reakcję chemiczną oraz separacje jej produktów przeprowadza się zazwyczaj sekwencyjnie. Zastosowanie tych dwóch podstawowych procesów jednostkowych w pojedynczym wielofunkcyjnym aparacie znane jest jako destylacja reaktywna. Natomiast rozwiązania, w których stosowane są katalizatory heterogeniczne określane są terminem destylacji katalitycznej.
Destylacja reaktywna ma szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, petrochemicznym a także ochronie środowiska. Stanowi również temat wielu prac dotyczących metod projektowania oraz optymalizacji procesów a także patentów jak np. US5368691A, EP2154226A1, US4435595A,
US5770770A, US5368691A, US5855741A, US7667068B2, US7667068 B2, PL208653B1,
EP2890674B1 oraz publikacji WO2016207272 (A1) i inne.
Znane są również w technice aparaty kolumnowe zawierające elementy i struktury katalizujące umieszczone na powierzchni półki. Stosowane są przy tym różne systemy aranżacji struktur katalitycznych w postaci pojemników zawierających katalizator heterogeniczny. Pojemniki katalityczne zabudowywane są również w miejscach umożliwiających ich intensywną reakcję katalizatorem. Rozwiązania według US5493059A i US5776320A charakteryzują się lokacją pojemników w strumieniu cieczy opuszczającej półkę lub specjalnym kolektorze oddzielonym od oparów. W opisie patentowym US5368691A szczegółowo opisano kilka konfiguracji rozmieszczenia półek z wypełnieniami katalitycznymi. Z opisu patentu EP0571163 B1 znany jest katalizator umiejscowiony w sposób kaskadowy, gdzie możliwe jest jego dozowanie i cyrkulacja w sposób ciągły. Natomiast rozwiązanie według US4536373A przedstawia układ kontaktu katalizatora zabudowanego na kracie perforowanej. Kolumna destylacyjna, w, której przenoszenie masy i reakcja chemiczna zachodzą w tym samym ogólnym regionie w kolumnie znana jest również z opisu patentu EP0888156B1. Zastosowane struktury katalityczne mają postać pojemników i umieszczone są w poziomych wzdłużnych rowkach, przy czym przez struktury katalityczne przeprowadza się część opadającego strumienia cieczy. Z opisu patentu US7255777B2 znany jest system destylacji prowadzony w kolumnie destylacyjnej, której półki zawierają porowate pojemniki z materiałem rozdrobnionym ściśle związanym z elementami sprężynującymi mającymi co najmniej 50% objętościowych otwartej przestrzeni. Pojemniki mogą również zawierać katalityczny materiał, a destylacja może obejmować reakcję i destylację produktów reakcji.
Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej prowadzonej w przeciwprądowym kontakcie faz, posiadająca sekcję odpędzającą i rektyfikacyjną wyposażone w poziome półki lub wypełnienie strukturalne, umieszczone w osiowych odstępach oraz gdzie znajdująca się między sekcją odpędzającą i rektyfikacyjną sekcja reaktywna ma co najmniej jedną konstrukcję nośną, wykonaną jako ażurowa z niereaktywnego chemicznie materiału, rozciągającą się w poprzek co najmniej części pola powierzchni przekroju poprzecznego kolumny wymiennikowej ponadto ma rozmieszczone liczne perforowane lub siatkowe pojemniki z materiałem katalitycznym w postaci cząstek lub granulek, charakteryzuje się tym, że każdy pojemnik z materiałem katalitycznym ma indywidualną strefę reakcji utworzoną przez pionowe ścianki komórki kraty stabilizacyjnej umieszczonej na powierzchni każdej konstrukcji nośnej, w której to komórce pojemnik osadzony jest swobodnie a w warunkach barbotażu skrępowanego, wykonuje ruch oscylacyjny i/lub obrotowy.
Niereaktywny chemicznie materiał konstrukcji nośnej stanowi spiek ceramiczny, szkło lub proszek ze stali kwasoodpornej.
Konstrukcja nośna ma postać płyty porowatej.
Jako konstrukcję nośną ma standardową półkę wykonaną jako sitowa, zaworkowa, tunelowa lub kołpakowa.
Konstrukcje nośne sąsiadujące, wykonane jako płyty porowate, mają jednakową lub stopniowaną porowatość wzdłuż gradientu wysokości kolumny.
Krata stabilizacyjna wykonana jest z niereaktywnego chemicznie metalu lub tworzywa sztucznego.
Pojemniki z materiałem katalitycznym mają kształt cylindryczny lub kształt kulisty.
Każdy pojemnik cylindryczny ma wysokość h mniejszą od wysokości H ścianki kraty stabilizacyjnej, a każdy pojemnik kulisty ma średnicę mniejszą od wysokości H ścianki kraty stabilizacyjnej.
Ścianki kraty stabilizacyjnej mają wycięcia wykonane tak, że z konstrukcją nośną tworzą spiralne i proste kanały dla przepływu fazy gazowej i ciekłej.
PL 235 394 B1
Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, w której w sekcji reakcji zastosowano hybrydowe półki katalityczne, utworzone przez porowate struktury nośne oraz wielokomórkową kratownicę stabilizacyjną z perforowanymi pojemnikami z materiałem katalitycznym, co zapewnia ich regularne rozmieszczenie oraz wpływa na poprawę sprawności procesowej. Ponadto wycięcia w ścianach kraty, umieszczonych w płaszczyźnie prostopadłej i równoległej do głównego kierunku przepływu cieczy wymuszają obieg reagentów oraz penetrację pojemników z katalizatorem.
Rozwiązanie według wynalazku pokazano w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kolumnę do destylacji reaktywnej w uproszczonym przekroju poprzecznym, fig. 2 przedstawia układ półek w sekcji reakcji w uproszczonym przekroju poprzecznym, fig. 3a, 3b, 3c przedstawia w wariantach konstrukcję nośną, fig. 4 przedstawia kratownicę stabilizującą bez pojemników, a fig. 5 przedstawia kratownicę stabilizującą z pojemnikami, fig. 6a, 6b przedstawia pojemniki w odmianach kształtu.
Kolumna 1 do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej prowadzonej w przeciwprądowym kontakcie faz, wykonana jako walczak, posiada sekcje odpędzającą 2 i rektyfikacyjną 3, wyposażone w poziome półki lub wypełnienie strukturalne, umieszczone w osiowych odstępach. Między sekcjami odpędzającą 2 i rektyfikacyjną 3 znajduje się sekcja reaktywna 4, która ma co najmniej jedną konstrukcję nośną 5, wykonaną jako ażurowa z niereaktywnego chemicznie materiału, rozciągającą się w poprzek co najmniej części pola powierzchni przekroju poprzecznego kolumny 1 wymiennikowej. Strefa reaktywna może też znajdować się w strefie rektyfikacyjnej lub odpędzającej. Niereaktywny chemicznie materiał konstrukcji nośnej, zapewniający porowatość, stanowi spiek ceramiczny (fig. 3a), szkło lub proszek ze stali kwasoodpornej, z którego wykonana konstrukcja nośna 5 ma postać płyty porowatej. Konstrukcja nośna 5 może być również standardową półką wykonaną jako sitowa (fig. 3b), zaworkowa (fig. 3c), a także tunelowa lub kołpakowa, i inne.
Dla więcej niż jednej konstrukcji nośnej 5, wykonanej z płyt porowatych, układ sąsiadujących płyt może posiadać jednakową lub stopniowaną porowatość wzdłuż gradientu wysokości kolumny 1.
Na powierzchni każdej konstrukcji nośnej 5 umieszczona jest krata stabilizacyjna 6, której pionowe ścianki komórki tworzą dla każdego pojemnika 7 z materiałem katalitycznym indywidualną strefę reakcji. W komórce pojemnik 7 osadzony jest swobodnie a w warunkach barbotażu skrępowanego wykonuje ruch oscylacyjny i/lub obrotowy. Pojemnik może obracać się wokół własnej osi i odbijać od ścian komórki.
Krata stabilizacyjna 6 wykonana jest z niereaktywnego chemicznie metalu lub tworzywa sztucznego. Ponadto konstrukcja pojedynczej prostopadłościennej komórki o wymiarach a x a x H utrzymuje pojemnik 7 z materiałem katalitycznym. Szerokość i wysokość pojedynczej komórki kraty stabilizacyjnej 6 zależna jest od średnicy pojemnika 7 i średnicy półki.
W trakcie procesu krata stabilizacyjna 6 stanowi również kierownicę dla przepływających mediów ciekłych, zapewniając dłuższy czas retencji reagentów w obszarze katalitycznym.
Natomiast ścianki kraty stabilizacyjnej 6 mają wycięcia 8, jak pokazano na fig. 5, wykonane tak, że z konstrukcją nośną 5 tworzą spiralne i proste kanały dla przepływu fazy gazowej i ciekłej w celu wydłużenia czasu kontaktu ciekłych reagentów z materiałem katalitycznym heterogenicznym.
Materiał katalityczny w postaci cząstek lub granulek umieszczony jest w perforowanych lub siatkowych pojemnikach 7, które mają kształt cylindryczny lub kształt kulisty. Każdy pojemnik 7 cylindryczny ma wysokość h mniejszą od wysokości H ścianki kraty stabilizacyjnej 6, a każdy pojemnik 7 kulisty ma średnicę O mniejszą od wysokości H ścianki kraty stabilizacyjnej 6. Dla kolumn o średnicy wewnętrznej większej niż 1000 mm pojemniki mogą posiadać kształt prostopadłościenny.
Wykaz oznaczeń
Kolumna sekcja odpędzająca sekcja rektyfikacyjna sekcja reaktywna konstrukcja nośna krata stabilizacyjna pojemnik wycięcia h wysokość pojemnika cylindrycznego
O średnica pojemnika kulistego
H wysokość ścianki kraty stabilizacyjnej axa wymiar komórki kraty stabilizacyjnej

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej prowadzonej w przeciwprądowym kontakcie faz, posiadająca sekcje odpędzającą i rektyfikacyjną wyposażone w poziome półki lub wypełnienie strukturalne, umieszczone w osiowych odstępach oraz gdzie znajdująca się między sekcją odpędzającą i rektyfikacyjną sekcja reaktywna ma co najmniej jedną konstrukcję nośną, wykonaną jako ażurowa z niereaktywnego chemicznie materiału, rozciągającą się w poprzek co najmniej części pola powierzchni przekroju poprzecznego kolumny wymiennikowej ponadto ma rozmieszczone liczne perforowane lub siatkowe pojemniki z materiałem katalitycznym w postaci cząstek lub granulek, znamienna tym, że każdy pojemnik (7) z materiałem katalitycznym ma indywidualną strefę reakcji utworzoną przez pionowe ścianki komórki kraty stabilizacyjnej (6) umieszczonej na powierzchni każdej konstrukcji nośnej (5), w której to komórce pojemnik (7) osadzony jest swobodnie a w warunkach barbotażu skrępowanego, wykonuje ruch oscylacyjny i/lub obrotowy.
  2. 2. Kolumna, według zastrz. 1, znamienna tym, że niereaktywny chemicznie materiał konstrukcji nośnej (5) stanowi spiek ceramiczny, szkło lub proszek ze stali kwasoodpornej.
  3. 3. Kolumna, według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że konstrukcja nośna (5) ma postać płyty porowatej.
  4. 4. Kolumna, według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienna tym, że jako konstrukcję nośną (5) ma standardową półkę wykonaną jako sitowa, zaworkowa, tunelowa lub kołpakowa.
  5. 5. Kolumna, według jednego z zastrz. 1 do 4, znamienna tym, że konstrukcje nośne (5) sąsiadujące, wykonane jako płyty porowate, mają jednakową lub stopniowaną porowatość wzdłuż gradientu wysokości kolumny (1).
  6. 6. Kolumna, według zastrz. 1, znamienna tym, że krata stabilizacyjna (6) wykonana jest z niereaktywnego chemicznie metalu lub tworzywa sztucznego.
  7. 7. Kolumna, według zastrz. 1, znamienna tym, że pojemniki (7) z materiałem katalitycznym mają kształt cylindryczny.
  8. 8. Kolumna, według zastrz. 1, znamienna tym, że pojemniki (7) z materiałem katalitycznym mają kształt kulisty.
  9. 9. Kolumna, według zastrz. 1 albo 7, znamienna tym, że każdy pojemnik (7) cylindryczny ma wysokość h mniejszą od wysokości H ścianki kraty stabilizacyjnej (6).
  10. 10. Kolumna, według zastrz. 1 albo 8, znamienna tym, że każdy pojemnik (7) kulisty ma średnicę O mniejszą od wysokości H ścianki kraty stabilizacyjnej (6).
  11. 11. Kolumna, według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianki kraty stabilizacyjnej (6) mają wycięcia (8) wykonane, tak, że z konstrukcją nośną (5) tworzą spiralne i proste kanały dla przepływu fazy gazowej i ciekłej.
PL423010A 2017-09-29 2017-09-29 Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej PL235394B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423010A PL235394B1 (pl) 2017-09-29 2017-09-29 Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423010A PL235394B1 (pl) 2017-09-29 2017-09-29 Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423010A1 PL423010A1 (pl) 2019-04-08
PL235394B1 true PL235394B1 (pl) 2020-07-13

Family

ID=65992062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423010A PL235394B1 (pl) 2017-09-29 2017-09-29 Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235394B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5447609A (en) * 1990-02-06 1995-09-05 Koch Engineering Company, Inc. Catalytic reaction and mass transfer process
CA2288312C (en) * 1998-12-22 2004-01-06 Willem Wiekert Levering Reactive distillation
CN104587946B (zh) * 2015-01-24 2016-10-05 福州大学 一种用于反应精馏塔的规整催化填料

Also Published As

Publication number Publication date
PL423010A1 (pl) 2019-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100767254B1 (ko) 분할벽으로 이루어진 컬럼 어플리케이션용 반경 방향 교차흐름식 증류 트레이
US9486767B2 (en) Multi-tube radial bed reactor
JP6855765B2 (ja) 気液接触装置
US20220297081A1 (en) Contacter
US9120064B2 (en) Distributor tray for offshore gas/liquid contact column
EP1829600A1 (en) Whirling device for carrying out downward phase current physico-chemical processes
US8960652B2 (en) Column internal support structure
JP2010505622A (ja) ランダム充填要素及びこれを含むカラム
KR102495077B1 (ko) 크로스플로우 리액터를 위한 방법 및 장치
US9440209B2 (en) Reactive rectification column for performing chemical reactions
CN105829242A (zh) 具有壁隔离的筐状装置
JPH05208101A (ja) 蒸留−反応装置および平衡反応の実施のためのこれの使用方法
AU2018420752B2 (en) Gas-liquid contact device
JP6526314B2 (ja) 分配器及びこれを含む下降流触媒反応器
PL235394B1 (pl) Kolumna do procesów wymiany masy i ciepła, zwłaszcza destylacji reaktywnej
EP2047901B1 (en) Distribution device and use thereof in a process for distribution of mixed charges onto fixed beds of catalyst in descending-flow reactors
US9346033B2 (en) Gas-liquid reactor
JP6298080B2 (ja) 充填材を有する分配トラフを使用した液体分配機器ならびにそれを含む物質移動カラムおよびプロセス
JP6526313B2 (ja) 分配器及びこれを含む下降流触媒反応器
US20160151736A1 (en) Liquid redistributor
KR101692379B1 (ko) 유체 분배장치 및 이를 구비한 다관형 트리클-베드 촉매 반응기
JP7141468B2 (ja) 触媒蒸留用規則充填物
US11224849B2 (en) Scale collection device for downflow reactors
KR20220091587A (ko) 격자형 프랙탈 분배기 또는 수집기 소자
RU2200622C1 (ru) Способ проведения гетерогенных каталитических реакций