PL235170B1 - Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego - Google Patents

Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego Download PDF

Info

Publication number
PL235170B1
PL235170B1 PL430684A PL43068419A PL235170B1 PL 235170 B1 PL235170 B1 PL 235170B1 PL 430684 A PL430684 A PL 430684A PL 43068419 A PL43068419 A PL 43068419A PL 235170 B1 PL235170 B1 PL 235170B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
winding
disc
ring
faces
heat
Prior art date
Application number
PL430684A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430684A1 (pl
Inventor
Tadeusz Glinka
Piotr Dukalski
Bartłomiej Będkowski
Tomasz Jarek
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority to PL430684A priority Critical patent/PL235170B1/pl
Publication of PL430684A1 publication Critical patent/PL430684A1/pl
Publication of PL235170B1 publication Critical patent/PL235170B1/pl

Links

Landscapes

  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Motor Or Generator Cooling System (AREA)

Abstract

Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego jest umieszczony w przestrzeni pomiędzy czołami uzwojenia (1) i rdzeniem magnetycznym (2). Elementami chłodzącymi są dwa radiatory: tarczowy (3) i pierścieniowy (4). Radiator tarczowy (3) ma kształt i wymiary skrajnej blachy rdzenia magnetycznego łącznie z zębami i przylega do powierzchni tarczowej rdzenia magnetycznego (2). Radiator pierścieniowy (4) jest umieszczony nad czołami uzwojenia (1), przylega do powierzchni wewnętrznej kadłuba (5) i korzystnie ma żebra na powierzchni od strony czół uzwojenia. Radiatory tarczowy (3) i pierścieniowy (4) stykające się z sobą. Radiatory pierścieniowy (3) i tarczowy (4) są ceramiczne, korzystnie z korundu, a ich krawędzie od strony czół uzwojenia (1) są zaokrąglone. Czoła uzwojenia (1) korzystnie stykają się z radiatorami tarczowym i pierścieniowym. Korzystnie jest gdy przestrzeń pomiędzy: czołami uzwojenia (1), rdzeniem magnetycznym (2), radiatorami tarczowym (3) i pierścieniowym (4), jest zalana żywicą ciepłoprzewodzącą (6).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego, w którego uzwojeniu jest duża gęstość prądu i wydziela się znaczna ilość ciepła.
Znane są rozwiązania chłodzenia czół uzwojenia stojanów maszyn elektrycznych powietrzem dmuchanym przez wentylator zabudowany na wale maszyny. Sposób ten nie spełnia swojej funkcji w maszynach, w których prędkość obrotowa jest regulowana. Przy małej prędkości obrotowej czoła są słabo chłodzone.
W maszynach elektrycznych o dużej gęstości mocy w jednostce objętości, przeznaczonych m.in. do pojazdów elektrycznych stosowane jest chłodzenie wodne. Płaszcz wodny, najczęściej w formie spirali, zabudowany jest w kadłubie maszyny (US7009317 B2). Ciepło wydzielone na skutek strat energii w części uzwojenia umieszczonym pakiecie blach stojana, poprzez powierzchnię styku pakiet balach - kadłub, odprowadzane jest do chłodzonego cieczą kadłuba. Taki mechanizm chłodzenia stojana powoduje, że czoła uzwojenia mają wyższą temperaturę niż część żłobkowa uzwojenia. Wartość dopuszczalnej temperatury podczas pracy maszyny determinuje temperatura najgorętszego miejsca, która nie powinna przekraczać temperatury dopuszczalnej dla klasy termicznej izolacji, a w maszynach wzbudzanych magnesami trwałymi także temperatury determinującej ich rozmagnesowanie. Problem chłodzenia maszyn elektrycznych jest szczególnie istotny w maszynach wzbudzanych magnesami trwałymi. Na przykład silniki zabudowane w kołach pojazdów elektrycznych, są przeciążane momentem, a w czasie przeciążenia jest duża gęstość prądu i z kwadratem rosnąca gęstość strat mocy. Zwykle najwyższą temperaturę mają połączenia czołowe. Znane są rozwiązania zalewania czół uzwojenia stojana żywicą ciepłoprzewodzącą w celu poprawy skuteczności odprowadzania ciepła z połączeń czołowych bezpośrednio do chłodzonego kadłuba i/lub do pakietu (US 20090273254 A1, US7067944B2). Rozwiązania te cechują się skutecznością jedynie w przypadku zalewania niewielkich przestrzeni (objętości) czół uzwojenia. W maszynach o większych średnicach i dłuższych czołach rozwiązanie to jest mało skuteczne.
Znane są także, z rozwiązań patentowych ujawnionych w opisach zgłoszeń WO 2017/121520 A1 i WO 2014/056717 A2, układy chłodzenia czół uzwojenia z wykorzystaniem radiatorów. W rozwiązaniu WO 2017/121520 A1 czoła uzwojenia są zalane tworzywem, a na obwodzie czół od strony wirnika jest umieszczony pierścień z blach, bądź pierścień z blachy z żebrami, który pełni funkcję radiatora. Także w rozwiązaniu znanym z opisu WO 2014/056717 A2 pod czołami uzwojenia jest umieszczone żebro prowadzące, które też spełnia funkcję radiatora. Obydwa te patenty proponują umieszczenie radiatorów na czołach uzwojenia os strony wirnika. W maszynach elektrycznych czoła uzwojenia są blisko szczeliny powietrznej między stojanem i wirnikiem, w tej strefie występuje stosunkowo duży strumień magnetyczny rozproszenia, który indukuje w blachach prądy wirowe generujące dodatkowe straty energii i nagrzewanie blach. Drugą trudnością jest mało miejsca na umieszczenie ekranu na wymienionym obwodzie czół, gdyż średnica wewnętrzna ekranu musi być większa od średnicy wirnika aby możliwy był montaż i demontaż maszyny.
Znane jest także z opisu polskiego zgłoszenia patentowego P.425436 rozwiązanie, w którym do końcówek czół uzwojenia przylega radiator tarczowy, a przestrzeń czół uzwojenia jest zalana żywicą ciepłoprzewodzącą. Rozwiązanie to w niewielkim stopniu odprowadza ciepło z czół uzwojenia do kadłuba.
Celem wynalazku jest zmniejszenie oporu przepływu ciepła z czół uzwojenia do kadłuba i lepsze wykorzystanie kadłuba jako elementu chłodzącego maszynę.
Według wynalazku układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego jest umieszczony w przestrzeni pomiędzy czołami uzwojenia i rdzeniem magnetycznym. Elementami chłodzącymi są dwa radiatory: tarczowy i pierścieniowy. Radiator tarczowy przylega do powierzchni tarczowej rdzenia magnetycznego, a radiator pierścieniowy jest umieszczony nad czołami uzwojenia i przylega do powierzchni wewnętrznej kadłuba. Radiator tarczowy ma kształt i wymiary skrajnej blachy rdzenia magnetycznego łącznie z zębami, a radiator pierścieniowy korzystnie ma żebra na powierzchni od strony czół uzwojenia. Radiatory tarczowy i pierścieniowy stykające się z sobą. Radiatory pierścieniowy i tarczowy są ceramiczne, korzystnie z korundu, a ich krawędzie od strony czół uzwojenia są zaokrąglone. Czoła uzwojenia korzystnie stykają się z radiatorami tarczowym i pierścieniowym. Korzystnie jest, gdy przestrzeń pomiędzy: czołami uzwojenia, rdzeniem magnetycznym, radiatorami tarczowym i pierścieniowym, jest zalana żywicą ciepłoprzewodzącą.
PL 235 170 B1
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie rozwiązania na rysunkach, na których przedstawiono: fig. 1 przekrój wzdłużny fragmentu twornika z czołami uzwojenia, fig. 2 widok fragmentu powierzchni cylindrycznej twornika silnika elektrycznego od strony szczeliny powietrznej, fig. 3 radiator tarczowy z zębami, fig. 4 radiator pierścieniowy z żebrami, fig. 5 rysunek 3D pokazujący lokalizację radiatorów tarczowego i pierścieniowego względem jarzma silnika.
Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego jest umieszczony w przestrzeni pomiędzy czołami uzwojenia 1 i rdzeniem magnetycznym 2. Elementami chłodzącymi są dwa radiatory: tarczowy 3 i pierścieniowy 4. Radiator tarczowy 3 przylega do powierzchni tarczowej rdzenia magnetycznego 2, a radiator pierścieniowy 4 jest umieszczony nad czołami uzwojenia 1 i przylega do powierzchni wewnętrznej kadłuba 5. Radiatory tarczowy 3 i pierścieniowy 4 stykające się z sobą. Radiator tarczowy 3 ma kształt i wymiary skrajnej blachy rdzenia magnetycznego 2 łącznie z zębami 3.1. Radiator pierścieniowy 4 korzystnie ma żebra (4.1) na powierzchni od strony czół uzwojenia. Radiatory pierścieniowy 3 i tarczowy 4 są ceramiczne, korzystnie z korundu, a ich krawędzie od strony czół uzwojenia 1 są zaokrąglone. Zaokrąglenie krawędzi chroni czoła uzwojenia 1 przed uszkodzeniem izolacji przewodów podczas uzwajania. Czoła uzwojenia 1 korzystnie stykają się z radiatorami tarczowym 3 i pierścieniowym 4, uzyskuje się to poprzez dociskanie czół uzwojenia w stronę radiatorów po włożeniu cewek uzwojenia do żłobków. Korzystnie jest, gdy przestrzeń pomiędzy: czołami uzwojenia 1, rdzeniem magnetycznym 2, radiatorami tarczowym 3 i pierścieniowym 4, jest zalana żywicą ciepłoprzewodzącą 6.
Dobre przewodzenie ciepła do kadłuba uzyskuje się poprzez zmniejszenie oporu na drodze przepływu ciepła z czół 1 do kadłuba 5. Funkcję tę pełnią radiatory 3 i 4. Korzystnie jest zatem aby radiatory były możliwie blisko czół uzwojenia i przylegały do kadłuba. Zęby 3.1 na radiatorze pierścieniowym 3 i żebra 4.1 na radiatorze, pierścieniowym 4 powiększają powierzchnię odbierania ciepła z czół uzwojenia 1, zmniejszają opór cieplny i poprawiają warunkach chłodzenia silnika. Korzystnie jest, gdy radiatory 3 i 4 są wykonane z materiału ceramicznego np. z korundu. Korund jest dielektrykiem i może stykać się z uzwojeniem bez dodatkowej izolacji. Korund ma dobrą przewodność cieplną, około 30 W/mK, co zapewnia dobre odbieranie ciepła z czół uzwojenia.

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego jest umieszczony w przestrzeni pomiędzy czołami uzwojenia i rdzeniem magnetycznym i jest, znamienny tym, że elementami chłodzącymi są dwa radiatory: tarczowy (3) i pierścieniowy (4), radiator tarczowy (3) przylega do powierzchni tarczowej rdzenia magnetycznego (2), a radiator pierścieniowy (4) jest umieszczony nad czołami uzwojenia (1) i przylega do powierzchni wewnętrznej kadłuba (5), radiatory tarczowy (3) i pierścieniowy (4) stykające się ze sobą.
2. Układ według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że radiator tarczowy (3) ma kształt i wymiary skrajnej blachy rdzenia magnetycznego (2) łącznie z zębami (3.1), a radiator pierścieniowy (3.2) korzystnie ma żebra (4.1) na powierzchni od strony czół uzwojenia.
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że radiatory pierścieniowy (3) i tarczowy (4) są ceramiczne, korzystnie z korundu, a ich krawędzie od strony czół uzwojenia (1) są zaokrąglone.
4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że czoła uzwojenia (1) korzystnie stykają się z radiatorami tarczowym (3) i pierścieniowym (4).
5. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że korzystnie jest gdy przestrzeń pomiędzy czołami uzwojenia (1), rdzeniem magnetycznym (2), radiatorami tarczowym (3) i pierścieniowym (4), jest zalana żywicą ciepłoprzewodzącą (6).
PL430684A 2019-07-22 2019-07-22 Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego PL235170B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430684A PL235170B1 (pl) 2019-07-22 2019-07-22 Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430684A PL235170B1 (pl) 2019-07-22 2019-07-22 Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430684A1 PL430684A1 (pl) 2020-01-13
PL235170B1 true PL235170B1 (pl) 2020-06-01

Family

ID=69161579

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430684A PL235170B1 (pl) 2019-07-22 2019-07-22 Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235170B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL430684A1 (pl) 2020-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11025138B2 (en) Electric machine
KR100870738B1 (ko) 에이에프피엠 코어리스형 멀티 발전기 및 모터
CN208986739U (zh) 盘式电机
CN105305667A (zh) 电机
JP2007252188A (ja) 電気モータの巻線のエンドターンからの熱を放熱するための方法および装置
US12009732B2 (en) Electrical machine winding having improved cooling
JP2010220402A (ja) 永久磁石形回転電機
CN109617319A (zh) 一种扁线电机槽内油冷结构
JP2014023198A (ja) 電動機
WO2012059753A1 (en) Axial flux electrical machines
JP2011036104A (ja) 永久磁石形回転電機
KR101981661B1 (ko) 전기 모터의 내부 방열장치 및 이를 이용한 전기 모터
CN112383191B (zh) 一种带外置离心风机的自扇冷轴向磁通电机
CA2872557C (en) Rotating machine with improved cooling
KR101956021B1 (ko) 구동모터의 냉각유닛
PL235170B1 (pl) Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika elektrycznego
JPH08298736A (ja) 磁石同期回転機の永久磁石付回転子
KR101412589B1 (ko) 전동기 및 이를 구비한 전기차량
CN112491181B (zh) 一种内转子电机冷却结构
Zhang et al. Thermal Design of Air-Cooled YASA AFPM Motor with Heat Pipes
KR101243291B1 (ko) 공랭식 고정자코일 냉각장치
US6459178B1 (en) Forced-convection heat exchanger for a rotary electrical machine
PL233086B1 (pl) Obudowa czół uzwojenia maszyny elektrycznej
CN215580591U (zh) 转子组件以及具有其的电机
PL239425B1 (pl) Układ chłodzenia czół uzwojenia maszyny elektrycznej