PL234748B1 - Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego - Google Patents

Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego Download PDF

Info

Publication number
PL234748B1
PL234748B1 PL423044A PL42304417A PL234748B1 PL 234748 B1 PL234748 B1 PL 234748B1 PL 423044 A PL423044 A PL 423044A PL 42304417 A PL42304417 A PL 42304417A PL 234748 B1 PL234748 B1 PL 234748B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spraying
collectors
sprayer
arms
tube
Prior art date
Application number
PL423044A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423044A1 (pl
Inventor
Zdzisław Marian Niegowski
Artur Wyrobek
Ryszard Hołownicki
Original Assignee
Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny filed Critical Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny
Priority to PL423044A priority Critical patent/PL234748B1/pl
Publication of PL423044A1 publication Critical patent/PL423044A1/pl
Publication of PL234748B1 publication Critical patent/PL234748B1/pl

Links

Landscapes

  • Special Spraying Apparatus (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego służąca do przeprowadzania zabiegów na plantacjach krzewów i w sadach.
Znany jest z opisu patentowego nr PL213906 opryskiwacz sadowniczy do oprysku dwóch rzędów drzew owocowych przeciwbieżnymi strumieniami rozpylonej cieczy ochronnej, złożony z ramy podwozia, osadzonej na kołach jezdnych i zwrotnych, na której jest zbiornik, pompa tłocząca i wentylator wirnikowy z obudową, w której znajdują się króćce połączone z wiązką przewodów powietrznych środkowych oraz wentylator wirnikowy z obudową, w której usytuowane są króćce połączone z wiązką przewodów powietrznych zewnętrznych. Końcówki przewodów powietrznych środkowych zakończone są pierścieniowymi gardzielami, w osi których zamocowane są rozpylacze, a końcówki przewodów powietrznych zewnętrznych zakończone są gardzielami z rozpylaczami.
Z opisu patentowego nr PL 188957 znany jest opryskiwacz sadowniczy, który zbudowany jest z ramy z kołami jezdnymi, na której zamontowana jest pompa tłocząca i zbiornik, do którego tylnej ścianki zamontowana jest przystawka wentylatorowa mająca cylindryczny wlotowy kolektor. W kolektorze wlotowym jest umieszczony wirnikowy wentylatorowy zespół z kątowo regulowanymi łopatkami. Na zewnętrznych ściankach kolumnowego kolektora są zamocowane opryskowe belki z rozpylaczami.
Znana jest przystawka wentylatorowa do opryskiwacza według polskiego opisu patentowego nr PL 188291, która zaopatrzona jest w wentylator osiowy o odwróconym ciągu, z czaszą po stronie tłocznej, która zamyka od czoła obudowę wentylatora. Na czaszy rozmieszczone są króćce wylotowe, do których zamontowane są elastyczne przewody powietrzne zakończone gardzielami, w świetle których osadzone są rozpylacze. Przystawka posiada dwie kątowe żerdzie, o dłuższych pionowych ramionach w stosunku do poziomych ramion, zamocowane z lewej i prawej strony opryskiwacza do łącznika poziomego, przytwierdzonego do ramy nośnej opryskiwacza.
Z opisu patentowego nr PL213819 znana jest przystawka wentylatorowa do opryskiwacza, charakteryzująca się tym, że w obrębie ramy nośnej podwozia opryskiwacza, za zbiornikiem cieczy opryskowej, zamontowane są pionowo i w rozstawieniu wzdłuż podłużnej osi symetrii ramy nośnej podwozia opryskiwacza dwie ramy: na końcu obudowy wentylatora płaska rama łamana, dwustronnie otwarta i przed wentylatorem, płaska rama przednia, a między ramami zabudowany wentylator promieniowy jest zaopatrzony na wlocie w wielosegmentową przepustnicę przesłonową, a na wylocie w bryłowy, kolektorowy króciec wylotowy, który ma obrys ściętego ostrosłupa o podstawie większej u góry, w przestrzeni którego zamontowana jest do wałka, przeprowadzonego i ułożyskowanego w dwóch przeciwległych ściankach króćca, przepustnica płytowa obrotowa, a wylot króćca wylotowego od góry zamknięty jest pokrywą o obrysie dwuspadowego daszku z zamontowanymi w otworach obu połaci walcowymi wypustami, do zamocowania na nich elastycznych przewodów powietrznych dla prawej i lewej strony opryskiwacza.
Celem wynalazku jest skonstruowanie prostego, a tym samym tańszego od innych znanych opryskiwaczy
Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego według wynalazku charakteryzuje się tym, że w obrębie ramy nośnej podwozia opryskiwacza, za zbiornikiem cieczy opryskowej i wentylatorem promieniowym, zamontowane są pionowo i w rozstawieniu wzdłuż podłużnej osi symetrii ramy nośnej podwozia opryskiwacza dwie prowadnice, do których zamontowana jest suwliwie karetka (jak w wózku widłowym) unoszona siłownikiem hydraulicznym. Po prawej i lewej stronie karetki patrząc od tyłu opryskiwacza, zamocowane są zawiasowo dwa poziome ramiona (belki nośne), na których końcach korzystnie zamocowano pionowo sztywne dwa kolektory rurowe, które połączone są przewodami elastycznymi z wentylatorem promieniowym. Kolektory rurowe zamocowane są obrotowo względem osi pionowej, a ich ruch jest wymuszony korzystnie przy użyciu sztywnego cięgła łączącego kolektor rurowy z karetką mechanizmu podnoszenia. Każdy z pionowych kolektorów rurowych jest wyposażony w cztery gardziele wylotowe, z których dwie gardziele wylotowe środkowe zamocowane są sztywno, a dolna gardziel i górna gardziel może być regulowana we wszystkich płaszczyznach, dzięki połączeniu każdej z nich za pośrednictwem uchwytu wyposażonego w zaciski za pomocą rurowych przewodów elastycznych z kolektorem. Pionowe kolektory rurowe mocowane są korzystnie przy użyciu zawiasu, w taki sposób, że mogą się odchylać ku tyłowi przy napotkaniu przeszkody terenowej. W dolnej części kolektora rurowego zamocowano zderzak zapobiegający uszkodzeniu najniżej położonej gardzieli wylotowej. Ruch powrotny kolektora ruro
PL 234 748 B1 wego jest wymuszany przy użyciu amortyzatorów gazowych. Ramiona belki opryskowej, zawiasowo mocowane do karetki, zajmują położenie równoległe do osi podłużnej opryskiwacza w położeniu transportowym. Ustawienie ramion w położenie robocze, jest realizowane przy użyciu siłowników hydraulicznych oddzielnie dla każdej strony opryskiwacza.
Belka opryskowa jest także wyposażona w dwa dodatkowe pionowe kolektory rurowe, zamontowane bezpośrednio do ramy nośnej opryskiwacza przy pomocy pionowych wsporników. Każdy z tych kolektorów jest zamocowany do poziomych uchwytów, wykonanych w postaci rury kwadratowej, zamocowanych suwliwie w prowadnicach rurowych o większej średnicy, które są zamocowane do pionowych wsporników. Położenie kolektorów jest ustalane przy użyciu śruby blokującej i nakrętki wspawanej w prowadnice rurowe.
Podczas wykonywania zabiegów, każde z ramion może zajmować położenie od prostopadłego do osi maszyny, podczas ochrony szerokich krzewów(ok. 2-2,5 m), do ok. 45 st. w trakcie ochrony małych krzewów o niewielkiej szerokości (0,5-0,7 m). Możliwe są także położenia pośrednie ramion, w zakresie od 45 st. do 90 st. Podczas zmiany ustawienia ramion, w zakresie roboczym od 45 st. do 90 st., położenie gardzieli wlotowych nie ulega zmianie. Dzięki temu gardziele wylotowe są zawsze skierowane prostopadle do linii rzędów. Jest to możliwe dzięki korzystnemu zastosowaniu sztywnego cięgna łączącego pionowy kolektor rurowy z karetką mechanizmu podnoszenia ramion belki.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia kolektor rurowy w widoku z boku
Fig. 2 przedstawia położenie belki opryskowej podczas ochrony szerokich krzewów A w widoku z góry
Fig. 3 przedstawia położenie belki podczas ochrony małych, wąskich krzewów B w widoku z góry
Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego zawierająca w obrębie ramy nośnej 1 podwozia opryskiwacza, za zbiornikiem cieczy opryskowej i wentylatorem promieniowym 2, zamontowane pionowo i w rozstawieniu wzdłuż podłużnej osi symetrii ramy nośnej podwozia opryskiwacza dwie prowadnice 3, do których zamontowana jest suwliwie karetka 4 unoszona siłownikiem hydraulicznym 5, a po prawej i lewej stronie karetki 4, zamocowane zawiasowo dwa poziome ramiona 6, charakteryzuje się tym, że na końcach ramion 6 korzystnie zamocowano pionowo dwa sztywne kolektory rurowe strumienia powietrza 7, które połączone są przewodami elastycznymi 8 z wentylatorem promieniowym 2. Kolektory rurowe 7 zamocowane są obrotowo względem osi pionowej, a ich ruch jest wymuszony korzystnie przy użyciu sztywnego cięgła 9 łączącego kolektor 7 z karetką 4 mechanizmu podnoszenia.
Belka opryskowa według wynalazku zawiera korzystnie dwa dodatkowe pionowe kolektory rurowe 20 i 21, zamontowane bezpośrednio do ramy nośnej 1 opryskiwacza przy pomocy pionowych wsporników 22. Każdy z tych kolektorów 20 i 21 jest zamocowany do poziomych uchwytów 23, wykonanych w postaci rury kwadratowej, zamocowanych suwliwie w prowadnicach rurowych 24 o większej średnicy, które są zamocowane do pionowych wsporników 25. Położenie kolektorów jest ustalane przy użyciu śruby blokującej i nakrętki wspawanej w prowadnice rurowe 24.
Każdy z pionowych kolektorów rurowych 7, 20 i 21 jest wyposażony w cztery gardziele wylotowe, z których dwie środkowe 10 zamocowane są sztywno, a dolna gardziel 11 i górna gardziel 12 może być regulowana we wszystkich płaszczyznach, dzięki połączeniu każdej z nich za pośrednictwem uchwytu 13 wyposażonego w zaciski 14 za pomocą rurowych przewodów elastycznych 15 z kolektorem. Belka opryskowa według wynalazku charakteryzuje się tym, że pionowe kolektory rurowe 7, mocowane są korzystnie przy użyciu zawiasu 16, w taki sposób, że mogą się odchylać ku tyłowi przy napotkaniu przeszkody terenowej. W dolnej części kolektora rurowego 7, zamocowano również zderzak 17 zapobiegający uszkodzeniu najniżej położonej gardzieli wylotowej 11. Ruch powrotny kolektora rurowego 7, jest wymuszany przy użyciu amortyzatorów gazowych 18.
Ramiona belki opryskowej 6, zawiasowo mocowane do karetki 4, zajmują położenie równoległe do osi podłużnej opryskiwacza w położeniu transportowym. Ustawienie ramion 6 w położenie robocze, jest realizowane przy użyciu siłowników hydraulicznych 19 oddzielnie dla każdej strony opryskiwacza. Podczas wykonywania zabiegów, każde z ramion 6 może zajmować położenie od prostopadłego do osi maszyny, podczas ochrony szerokich krzewów A (ok. 2-2,5 m), do ok. 45 st. w trakcie ochrony małych krzewów B o niewielkiej szerokości (0,5-0,7 m). Możliwe są także położenia pośrednie ramion 6, w zakresie od 45 st. do 90 st.
PL 234 748 B1
Podczas zmiany ustawienia ramion 6, w zakresie roboczym od 45 st. do 90 st., położenie gardzieli wlotowych 10, 11 i 12 nie ulega zmianie. Dzięki temu gardziele wylotowe 10, 11 i 12 są zawsze skierowane prostopadle do linii rzędów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sztywnego cięgna 9 łączącego pionowy kolektor rurowy 7 z karetką 4 mechanizmu podnoszenia ramion belki 6, przeznaczonego do utrzymania położenia gardzieli wylotowych 10, 11, 12 w kierunku prostopadłym do osi opryskiwacza.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego zawierająca w obrębie ramy nośnej 1 podwozia opryskiwacza, za zbiornikiem cieczy opryskowej i wentylatorem promieniowym 2, dwie prowadnice 3, do których zamontowana jest karetka 4 z siłownikiem 5 i dwoma poziomymi ramionami 6, znamienna tym, że na końcach ramion (6) osadzone są rurowe kolektory strumienia powietrza (7) połączone przewodami (8) z wentylatorem promieniowym (2) zawierające gardziele wylotowe (10), (11) i (12), połączone uchwytem (13) z zaciskami (14) z kolektorem rurowym (7) i dwa dodatkowe kolektory rurowe (20) i (21) z gardzielami wylotowymi (10), (11) i (12) zamontowane bezpośrednio do ramy nośnej (1) przy pomocy poziomych uchwytów (23) w prowadnicach rurowych (24), zamocowanych do pionowych wsporników (25).
  2. 2. Belka opryskowa według zastrzeż. 1, znamienna tym, że pomiędzy pionowymi kolektorami rurowymi (7) i karetką (4) zamontowane jest sztywne cięgno (9).
  3. 3. Belka opryskowa według zastrzeż. 1 i 2, znamienna tym, że kolektory rurowe (7), mocowane są przy pomocy zawiasu (16), z amortyzatorem gazowym (18).
PL423044A 2017-10-03 2017-10-03 Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego PL234748B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423044A PL234748B1 (pl) 2017-10-03 2017-10-03 Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423044A PL234748B1 (pl) 2017-10-03 2017-10-03 Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423044A1 PL423044A1 (pl) 2019-04-08
PL234748B1 true PL234748B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=65992054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423044A PL234748B1 (pl) 2017-10-03 2017-10-03 Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234748B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL244785B1 (pl) * 2021-07-15 2024-03-04 Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny Rura powietrzna układu powietrznego belki polowej opryskiwacza
PL244784B1 (pl) * 2021-07-15 2024-03-04 Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny Rura powietrzna układu powietrznego belki polowej opryskiwacza

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2057299B (en) * 1979-08-29 1983-02-09 Micronair Aerial Spraying apparatus
US4659013A (en) * 1984-11-14 1987-04-21 Board Of Trustees Of Michigan State Univ. Spray unit for controlled droplet atomization
US8075282B2 (en) * 2009-02-27 2011-12-13 Deere & Company Sprayer pump primed by using venturi
PL65582Y1 (pl) * 2009-06-29 2011-08-31 Jaworski Bogdan Belka herbicydowa do krzewów jagodowych

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL244785B1 (pl) * 2021-07-15 2024-03-04 Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny Rura powietrzna układu powietrznego belki polowej opryskiwacza
PL244784B1 (pl) * 2021-07-15 2024-03-04 Niegowski Zdzislaw Agrola Zakl Handlowo Produkcyjny Rura powietrzna układu powietrznego belki polowej opryskiwacza

Also Published As

Publication number Publication date
PL423044A1 (pl) 2019-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2010100869A4 (en) Spraying
US7380730B2 (en) Tunnel sprayer for rows of plants
US5176322A (en) Crop-spraying apparatus
CN208462786U (zh) 一种大型高地隙自走式喷雾机喷杆悬架
PL234748B1 (pl) Belka opryskowa do 2-rzędowego opryskiwacza sadowniczego
US6047901A (en) Spray boom support assembly
KR200485967Y1 (ko) 양방향으로 살포되는 더블형 방제기
KR20120055959A (ko) 다용도 농약 살포 로봇
AU2016204514A1 (en) Boom arm system for spraying chemicals on agricultural row crops
ES2263080T3 (es) Pulverizador de tunel para filas de huertos, viñas o similares.
RU2432740C1 (ru) Селекционный велоопрыскиватель
PL226820B1 (pl) Opryskiwacz sadowniczy
US4746065A (en) Crop sprayer
RU55542U1 (ru) Опрыскиватель прицепной штанговый
CN207744623U (zh) 一种可调节喷洒范围的农药喷洒车
CN202778781U (zh) 牵引式多功能喷雾机
KR20170081545A (ko) 양방향으로 살포되는 더블형 방제기
RU58856U1 (ru) Штанговый садовый опрыскиватель
AU2013202077A1 (en) Spraying
PL226819B1 (pl) Opryskiwacz, zwłaszcza sadowniczy
CN216219065U (zh) 一种用于温室作业底盘的喷雾机构
CN214102920U (zh) 一种避障式打药机
CZ273793A3 (en) Mobile spraying apparatus
PL231988B1 (pl) Opryskiwacz sadowniczy
RU2769727C1 (ru) Устройство для комплексной обработки сельскохозяйственных культур