PL234728B1 - Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych - Google Patents

Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych Download PDF

Info

Publication number
PL234728B1
PL234728B1 PL424919A PL42491918A PL234728B1 PL 234728 B1 PL234728 B1 PL 234728B1 PL 424919 A PL424919 A PL 424919A PL 42491918 A PL42491918 A PL 42491918A PL 234728 B1 PL234728 B1 PL 234728B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
milling machine
cross
milling
rotor
drive
Prior art date
Application number
PL424919A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424919A1 (pl
Inventor
Krzysztof ŁUNIEWSKI
Krzysztof Łuniewski
Jan DZIEDZICKI
Jan Dziedzicki
Marek WOŹNY
Marek Woźny
Original Assignee
Ethosenergy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ethosenergy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Ethosenergy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424919A priority Critical patent/PL234728B1/pl
Priority to PCT/PL2019/000020 priority patent/WO2019177474A1/en
Publication of PL424919A1 publication Critical patent/PL424919A1/pl
Publication of PL234728B1 publication Critical patent/PL234728B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C3/00Milling particular work; Special milling operations; Machines therefor
    • B23C3/28Grooving workpieces
    • B23C3/30Milling straight grooves, e.g. keyways
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23PMETAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; COMBINED OPERATIONS; UNIVERSAL MACHINE TOOLS
    • B23P6/00Restoring or reconditioning objects
    • B23P6/04Repairing fractures or cracked metal parts or products, e.g. castings
    • B23P6/045Repairing fractures or cracked metal parts or products, e.g. castings of turbine components, e.g. moving or stationary blades, rotors, etc.
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C2220/00Details of milling processes
    • B23C2220/36Production of grooves
    • B23C2220/366Turbine blade grooves

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Milling Processes (AREA)

Abstract

Frezarka ma zespół bazowy (1) z ramą (2) zaopatrzoną w otwory do mocowania frezarki na obrabianym wirniku. Na zespole bazowym umieszczony jest pomocniczy stół krzyżowy zawierający dwie suwliwie połączone płyty. Ruch płyt odbywa się w kierunkach wzajemnie prostopadłych do siebie. Do precyzyjnego ustalenia płyt stołu krzyżowego służą śruby nastawne. Ponadto na zespole bazowymi (1) umieszczony jest roboczy stół krzyżowy, zwierający dwie suwliwie połączone płyty. Do zespołu bazowego (1), od strony obrabianego wirnika, umocowany jest przynajmniej jeden nastawny, kulowy wspornik (16), w którym kula (17) oparta jest na stopie podporowej (18) o przekroju odpowiadającym przynajmniej części przekroju obrabianego wrębu wirnika. Frezarka jest mobilną maszyną przeznaczoną do prowadzenia prac frezerskich bezpośrednio na wirniku turbiny. Frezowania można wykonać frezem wolnoobrotowym lub pilnikami szybkoobrotowymi. Konstrukcja frezarki pozwala na szybkie przestawianie urządzenia do frezowania kolejnych wrębów po precyzyjnym, pierwszym ustawieniu frezarki.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest frezarka do usuwania mikropęknięć i wskazań powstałych podczas eksploatacji turbozespołu w obszarze dna zaczepów wrębów jodełkowych w wirnikach niskoprężnych turbin energetycznych.
Łopatki ostatnich stopni na wirniku turbiny parowej niskiego ciśnienia, podlegają dużym obciążeniom. Zależnie od trybu pracy turbiny może dojść do lokalnych przeciążeń i pojawienia się wskazań lub pęknięć w wrębach zaczepów o profilu jodełkowym. Obecna profilaktyka zapobiegania awariom turbozespołu polega na cyklicznych przeglądach elementów konstrukcyjnych. Stwierdzone przy tym pęknięcia zostają wyfrezowane. Wyfrezowanie może odbywać się ręcznie znacznym nakładem czasu i niepewnością co do jakości lub za pomocą frezarki CNC albo przy użyciu specjalizowanej frezarki o małej mocy skrawania, powiązanej z torem prowadnicy wygięcia wrębu. Zwłaszcza używa się do tego platformy roboczej lub pomostu dla urządzeń wokół elementu konstrukcyjnego i/lub przykrywającego ten element konstrukcyjny, co wymaga dużych nakładów sprzętowych i montażowych do realizacji tego sposobu.
Z patentu JP2011251402 znany jest formowany frez jodełkowy, do obróbki części głównej łopatki turbiny, który zawiera korpus, jedno lub dwa odłączalne, spiekane ostrza tnące wykonane z twardego stopu, które są stosowane jako zewnętrzne obwodowe krawędzie tnące oraz układ zaciskowy do mocowania odłączalnych, spiekanych ostrzy tnących wykonanych z twardego stopu na korpusie. Dwie lub więcej części wypukłych są uformowane na jednej zewnętrznej obwodowej krawędzi skrawającej rozłączalnego spieczonego ostrza tnącego wykonanego z twardego stopu, odpowiednio do kształtu części głównej łopatki turbiny przypominającej jodełkę.
Z patentu USA nr US8567059 znany jest proces formowania szczelinowego otworu w tarczy łopatkowego zespołu wirnika dla silnika turbiny gazowej, który obejmuje wykonanie pierwszego przejścia z piórem maszynowym, w wyniku którego powstaje szczelina do napawania, drugiego przejścia z nachylonym piórem roboczym mającym kształt jednego z gotowych profilów ścianki bocznej szczeliny jodełkowej oraz wykonanie trzeciego przejścia z nachylonym drugim piórem mającym kształt drugiego z wykończonego, profilu ściany bocznej wrąb jodełkowy w celu zapewnienia szczelnego mocowania stopy łopatki.
Z europejskiego patentu EP1289702 znany jest sposób frezowania wrębów jodełkowych, które są umieszczone na obwodzie trzonu turbiny i które są wykorzystywane do mocowania łopatek. Wręby są wstępnie frezowane w trzech etapach obróbki skrawaniem, a następnie co najmniej znaczna część kształtu przekroju, z podcięciami w bokach stopniowych, jest frezowana w jednym przejściu frezu profilowego.
Z patentu europejskiego EP2275218 znane jest urządzenie, do obróbki wrębu do umieszczenia łopatki na wirniku turbiny przez wprowadzenie sterowanego programowo urządzenia frezującego do wrębu. Urządzenie frezujące ma narzędzie frezujące i urządzenie do pozycjonowania narzędzia frezerskiego swobodnie poruszające się w przestrzeni. Urządzenie zawiera: łożyska skonfigurowane i rozmieszczone w celu poziomego podtrzymywania wirnika i urządzenie frezujące z narzędziem frezującym w którym urządzenie frezujące jest umieszczone tak, że wręby w wirniku mogą być obrabiane od dołu lub z boku.
W patencie JP4945382 ujawniono urządzenie do obróbki wrębów turbiny mających przekrój poprzeczny w kształcie choinki, do mocowania stopek łopatek turbiny. Mocowanie następuje przez dopasowanie między wrębem wewnętrznym a wrębem obejmowanym, w którym wrąb wewnętrzny jest symetryczny względem linii środkowej. Urządzenie do obróbki wrębów ma środki do stopniowego przemieszczania ostrza tnącego w kierunku prostopadłym do osi równoległej do linii środkowej podczas obracania ostrza tnącego wokół osi i jest skonfigurowany do wykorzystania drugiego narzędzia skrawającego, które może być do niego rozłącznie zamontowane i do ciągłego formowania dwóch lub większej liczby części o dużej szerokości za pomocą pierwszego narzędzia tnącego.
Ze zgłoszenia patentowego DE 102008000480 znane jest urządzenie do obróbki końcowej wrębów jodełkowych do mocowania łopatek turbiny gazowej wyposażone w podstawę wyposażoną w ruchome rolki prowadzące podstawę wzdłuż frezowanego wrębu. Do podstawy zamocowane jest narzędzie frezujące. Mocowanie narzędzia frezującego pozwala na regulację głębokości i kąta skrawania.
Ze zgłoszenia patentowego nr US2017173708 znane jest przenośne narzędzie do frezowania wrębów wału, przy czym każdy z wielu wrębów jest zorientowany zasadniczo osiowo względem osi obrotu elementu. Przenośne narzędzie frezarskie zawiera: płytkę montażową element wyrównywania
PL 234 728 B1 narzędzia przesuwnie sprzężony z płytką montażową i rozciągający się wzdłuż cięciwy względem osi obrotu elementu oraz głowicę frezerską. Ruch ślizgowy .członu wyrównywania narzędzia względem płytki montażowej przesuwa głowicę frezującą wzdłuż cięciwy.
W zgłoszeniu patentowym US2016279718 ujawniono urządzenie frezujące wręby w wirniku turbiny. Urządzenie zawiera: podstawę zawierającą zacisk do połączenia z wybranym wrębem montażowym, narzędzie frezujące zawierające głowicę frezerską oraz siłownik liniowy łączący narzędzie frezujące z podstawą. Podstawa łączy siłownik liniowy z napędem liniowym pod ostrym kątem względem powierzchni czołowej wrębu.
Frezarka według wynalazku ma zespół bazowy 1 z ramą 2 zaopatrzoną w otwory 3 do mocowania frezarki na obrabianym wirniku. Na zespole bazowym umieszczony jest pomocniczy stół krzyżowy 4 zawierający dwie suwliwie połączone płyty 5 i 6. Ruch płyt 5 i 6 odbywa się w kierunkach wzajemnie prostopadłych do siebie. Do precyzyjnego ustalenia płyt 5 i 6 stołu krzyżowego 4 służą śruby nastawne 7 i 8. Ponadto na zespole bazowym 1 umieszczony jest roboczy stół krzyżowy 9, zwierający dwie suwliwie połączone płyty 10 i 11. Płaszczyzny stołów krzyżowych 4 i 9 są do siebie równoległe. Górne płyty 6 i 10 stołów krzyżowych 4 i 9 są połączone przegubowo ze sobą za pośrednictwem ramienia 12 o nastawianej długości. Górna płyta 10 stołu 9 zaopatrzona jest w mocowanie napędu narzędzia frezującego 13. Mocowanie napędu 13 ma regulację kąta pochylenia 14 i głębokości pracy narzędzia 15. Dolna płyta 11 stołu 9 jest połączona z napędem przesuwu stołu w kierunku osiowym względem obrabianego wirnika. Napęd przesuwu stołu stanowi śruba z gwintem trapezowym. Obrót śruby może być wywoływany ręcznie lub dowolnym silnikiem, korzystnie silnikiem elektrycznym, pneumatycznym lub hydraulicznym. Do zespołu bazowego 1, od strony obrabianego wirnika, umocowany jest przynajmniej jeden nastawny, kulowy wspornik 16, w którym kula 17 oparta jest na stopie podporowej 18 o przekroju odpowiadającym przynajmniej części przekroju obrabianego wrębu wirnika. Po zamocowaniu frezarki na wieńcu, ustawieniu położenia pomocniczego stołu krzyżowego 4 i ustaleniu długości ramienia 12 kontroluje się prawidłowość ustawienia czujnikiem krawędziowym zamocowanym w miejsce frezu.
Frezarka jest mobilną maszyną przeznaczoną do prowadzenia prac frezerskich bezpośrednio ma wirniku turbiny. Frezowania można wykonać frezem wolnoobrotowym lub pilnikami szybkoobrotowymi. Konstrukcja frezarki pozwala na szybkie przestawianie urządzenia do frezowania kolejnych wrębów po precyzyjnym, pierwszym ustawieniu frezarki.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok frezarki, fig. 2 przedstawia przekrój podłużny frezarki.
Frezarka ma zespół bazowy 1 z ramą 2 zaopatrzoną w otwory 3 do mocowania frezarki na obrabianym wirniku. Na zespole bazowym umieszczony jest pomocniczy stół krzyżowy 4 zawierający dwie suwliwie połączone płyty 5 i 6. Ruch płyt 5 i 6 odbywa się w kierunkach wzajemnie prostopadłych do siebie. Do precyzyjnego ustalenia płyt 5 i 6 stołu krzyżowego 4 służą trapezowe śruby nastawne 7 i 8. Ponadto na zespole bazowym 1 umieszczony jest roboczy stół krzyżowy 9, zwierający dwie suwliwie połączone płyty 10 i 11. Płaszczyzny stołów krzyżowych 4 i 9 są do siebie równoległe. Górne płyty 6 i 10 stołów krzyżowych 4 i 9 są połączone przegubowo 19 i 20 ze sobą za pośrednictwem ramienia 12 o zmiennej długości, nastawianej tzw. śrubą rzymską i mocowanym na pomocniczym stole krzyżowym 4 przez podstawę montażową 21. Górna płyta 10 stołu 9 zaopatrzona jest w mocowanie napędu narzędzia frezującego 13. Mocowanie napędu 13 ma regulację kąta pochylenia 14 i głębokości pracy narzędzia 15. Dolna płyta 11 stołu 9 jest połączona z napędem przesuwu stołu w kierunku osiowym względem obrabianego wirnika. Napęd przesuwu stołu stanowi śruba z gwintem -trapezowym napędzana ręcznie przez korbkę 22. Do zespołu bazowego 1, od strony obrabianego wirnika, umocowane są dwa nastawne, kulowe wsporniki 16, w których kule 17 oparte są na stopach podporowych 18 o przekroju odpowiadającym, częściowo przekrojowa obrabianego wrębu wirnika.
Położenie frezarki na wieńcu stabilizuje się kulowymi wspornikami 16 opartymi na stopach podporowych 18 o przekroju odpowiadającym przekrojowi obrabianego wrębu, w którym stopy 18 umocowane są suwliwie. Ponadto położenie frezarki na wieńcu stabilizuje się śrubami w gwintowanych otworach 3, zaciśniętymi na bocznej powierzchni wieńca. Po zamocowaniu frezarki na wieńcu, ustawieniu położenia pomocniczego stołu krzyżowego 4 i ustaleniu długości ramienia 12 kontroluje się prawidłowość ustawienia czujnikiem krawędziowym zamocowanym w miejsce frezu. Obrót korby 21 śruby napędowej wywołuje ruch narzędzia w kierunku osiowym zaś ramię 12 powoduje zakrzywienie toru ruchu frezu zgodnie z kształtem krzywizny obrabianego wrębu.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych, montowana bezpośrednio na wirniku, posiadająca zespół bazowy z ramą i elementami mocowania do wirnika , znamienna tym, że do zespołu bazowego 1, od strony obrabianego wirnika, umocowany jest przynajmniej jeden nastawny, kulowy wspornik 16, w którym kula 17 oparta jest na stopie podporowej o przekroju przynajmniej w części odpowiadającym przekrojowi obrabianego wrębu wirnika, a na zespole bazowym 1 umieszczony jest pomocniczy stół krzyżowy 4 zawierający dwie suwliwie połączone płyty 5 i 6, przy czym ruch płyt 5 i 6 odbywa się w kierunkach wzajemnie prostopadłych do siebie, zaś do precyzyjnego ustalenia płyt 5 i 6 stołu krzyżowego 4 służą śruby nastawne 7 i 8, ponadto na zespole bazowym 1 umieszczony jest roboczy stół krzyżowy 9, zwierający dwie suwliwie połączone płyty 10 i 11 zaś płaszczyzny stołów krzyżowych 4 i 9 są do siebie równoległe, ponadto górne płyty 6 i 10 stołów krzyżowych 4 i 9 są połączone przegubowo ze sobą za pośrednictwem ramienia 12 o nastawianej długości, a górna płyta 10 stołu 9 zaopatrzona jest w mocowanie napędu narzędzia frezującego 13, przy czym mocowanie napędu 13 ma regulację kąta pochylenia 14 i głębokości pracy narzędzia 15, a dolna płyta 11 stołu 9 jest połączona z napędem przesuwu stołu w kierunku osiowym względem obrabianego wirnika.
  2. 2. Frezarka według zastrz. 1, znamienna tym, że napęd przesuwu krzyżowego stołu roboczego 9 stanowi śruba z gwintem trapezowym.
  3. 3. Frezarka według zastrz. 2, znamienna tym, że obrót śruby napędu stołu 9 jest wywoływany ręcznie.
  4. 4. Frezarka według zastrz. 2, znamienna tym, że obrót śruby napędu stołu 9 jest wywoływany silnikiem elektrycznym.
  5. 5. Frezarka według zastrz. 2, znamienna tym, że obrót śruby napędu stołu 9 jest wywoływany silnikiem pneumatycznym.
  6. 6. Frezarka według zastrz. 2, znamienna tym, że obrót śruby napędu stołu 9 jest wywoływany silnikiem hydraulicznym.
  7. 7. Frezarka według zastrz. 1, znamienna tym, że precyzyjne ustawienie geometrii ścieżki po jakiej przesuwa się frez następuje za pomocą czujnika krawędziowego symulującego frez.
PL424919A 2018-03-16 2018-03-16 Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych PL234728B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424919A PL234728B1 (pl) 2018-03-16 2018-03-16 Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych
PCT/PL2019/000020 WO2019177474A1 (en) 2018-03-16 2019-03-15 Milling machine for the removal of micro-cracks occurring in the area of fir-tree grooves in low-pressure turbine rotors

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424919A PL234728B1 (pl) 2018-03-16 2018-03-16 Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424919A1 PL424919A1 (pl) 2019-09-23
PL234728B1 true PL234728B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=67906864

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424919A PL234728B1 (pl) 2018-03-16 2018-03-16 Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL234728B1 (pl)
WO (1) WO2019177474A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11635750B2 (en) 2019-10-30 2023-04-25 General Electric Company System and method for removably inserting a sensor assembly into a compressor casing
US11409022B2 (en) 2019-10-30 2022-08-09 General Electric Company System and method for optical measurements in a rotary machine
US11400527B2 (en) * 2019-10-30 2022-08-02 General Electric Company System and method for machining a slot in an inner surface of a casing for a gas turbine engine
US11060847B2 (en) 2019-10-30 2021-07-13 General Electric Company System and method for optical measurements in a rotary machine
CN112589374B (zh) * 2021-01-14 2021-09-17 广西投资集团来宾发电有限公司 一种汽轮机液压设备智能渗漏维修装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5161291A (en) * 1992-01-21 1992-11-10 Westinghouse Electric Corp. Adjustable machining apparatus for machining a cylindrical workpiece
JPH07266118A (ja) * 1994-03-28 1995-10-17 Topy Ind Ltd 可搬式フライス加工装置
US20050198821A1 (en) * 2004-03-10 2005-09-15 General Electric Company Machining tool and method for repair of rotor teeth in a generator
US8402625B2 (en) * 2011-08-30 2013-03-26 General Electric Company System and method for modifying a rotor
US20140223709A1 (en) * 2013-02-08 2014-08-14 General Electric Company Turbomachine rotor blade milling machine system and method of field repairing a turbomachine rotor blade
US9623492B2 (en) * 2015-03-27 2017-04-18 General Electric Company Milling tool for portion of slot in rotor

Also Published As

Publication number Publication date
WO2019177474A1 (en) 2019-09-19
PL424919A1 (pl) 2019-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL234728B1 (pl) Frezarka do usuwania mikropęknięć występujących w obszarze wrębów jodełkowych niskoprężnych wirników turbinowych
US9623492B2 (en) Milling tool for portion of slot in rotor
US20050198821A1 (en) Machining tool and method for repair of rotor teeth in a generator
EP0486131B1 (en) Fixture and method for machining rotors
US8959766B2 (en) Method for machining the rotor of a turbine and device useful for carrying out the method
KR102333596B1 (ko) 터보 기계의 로터 블레이드를 단축하기 위한 방법 및 장치
CN110026596B (zh) 一种基于激光精密调节角度的球头刀具铣削夹具平台
CN117862576A (zh) 一种汽轮机外环加工装置
US10005139B2 (en) Portable milling tool with method for turbomachine milling
US7178255B1 (en) Methods and apparatus for manufacturing components
CN102091818A (zh) 高精度内键槽的插削加工方法
CN108927685B (zh) 一种工业合金部件精加工用装夹器具
EP2471631A2 (en) A system for forming a labyrinth seal
CN110977070B (zh) 一种用于线切割叶片榫头的固定装置及方法
CN109352027A (zh) 一种带尾座支撑的双联长锥孔加工装置与加工方法
CN102554329B (zh) 加工汽轮机转子叶轮中t形叶片插入槽的工艺
CN113967857A (zh) 一种涡轮前封严盘变形修复的加工方法
CN112743372B (zh) 一种涡轮叶片拉筋孔加工用定位量棒及其加工、使用方法
CN106808025B (zh) 一种多角工件加工装置
CN212552724U (zh) 一种墙板类零件用平面加工治具
GB627295A (en) Improvements in or relating to the manufacture of guide vanes for axial-flow turbines and compressors
CN109047870B (zh) 透平轴流膨胀机转子主轴的枞树槽加工方法
JP4658389B2 (ja) 表面加工装置
CN211362611U (zh) 一种双锯片径切板制材圆锯机
CN110935891A (zh) 一种风机上发电机集电环车削装置