PL234676B1 - Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny - Google Patents

Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny Download PDF

Info

Publication number
PL234676B1
PL234676B1 PL423664A PL42366417A PL234676B1 PL 234676 B1 PL234676 B1 PL 234676B1 PL 423664 A PL423664 A PL 423664A PL 42366417 A PL42366417 A PL 42366417A PL 234676 B1 PL234676 B1 PL 234676B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
organic
polymer
sewage sludge
amount
Prior art date
Application number
PL423664A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423664A1 (pl
Inventor
Beata Kończak
Paweł Zawartka
Original Assignee
Glowny Instytut Gornictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glowny Instytut Gornictwa filed Critical Glowny Instytut Gornictwa
Priority to PL423664A priority Critical patent/PL234676B1/pl
Publication of PL423664A1 publication Critical patent/PL423664A1/pl
Publication of PL234676B1 publication Critical patent/PL234676B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny, stosowany zwłaszcza do wzbogacania gleby w substancje organiczne i mineralne, jako organiczno-mineralny substytut glebowy oraz do wspomagania wegetacji roślin poprzez ich właściwe nawodnienie.
Ustabilizowane komunalne osady ściekowe charakteryzują się wysoką zawartością materii organicznej oraz składników mineralnych o wysokim stopniu biodostępności. Z tego powodu mogą być wykorzystane do produkcji nawozów, środków wspomagających rozwój roślin lub jako organicznomineralny substytut glebowy.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P.417227 znany jest sposób wytwarzania środka do poprawy własności gleby polegający na tym, że do reaktora chemicznego dostarcza się osady ściekowe i/lub pulpę stanowiącą mieszaninę zmielonych odpadów pochodzenia zwierzęcego i poubojowego i/lub części organicznych odpadów komunalnych. Do 100 części wagowych osadów ściekowych i/lub pulpy dodaje się od 6 do 14 części wagowych wody utlenionej o stężeniu od 20 do 35% i 15 do 25 części wagowych węglanu magnezu o zawartości tlenku magnezu minimum 80%. Po wymieszaniu całości dodaje się od 30 do 50 części wagowych kwasu siarkowego technicznego o stężeniu minimum 90%. W ten sposób części organiczne pochodzenia biologicznego są mineralizowane podczas reakcji kwasu siarkowego z tlenkiem magnezu. Wadą wytworzonego tą metodą nawozu jest znaczny ubytek masy organicznej wytworzonego nawozu oraz utrata właściwości próchnico-twórczych produktu końcowego.
W polskim opisie patentowym PL 210311 ujawniono sposób otrzymywania nawozu z osadów powstałych w biologicznych oczyszczalniach ścieków, polegający na mineralizacji połączeń organicznych osadów ściekowych za pomocą kwasu siarkowego (powodującego podniesienie temperatury do temperatury wrzenia), a następnie neutralizacji produktu za pomocą związków magnezu w naczyniu technologicznym zamkniętym. Po zakończeniu procesu mineralizacji i neutralizacji oraz ostudzeniu masy półpłynnej, następuje granulacja w temperaturze otoczenia, prowadzona aż do momentu stężenia masy w strukturę stało postaciową. Wadą rozwiązania jest częściowa mineralizacja substancji organicznych, co wyklucza możliwość stosowania produktu końcowego jako środka glebotwórczego.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wymienionych powyżej niedociągnięć związanych z utratą substancji organicznych i właściwości próchnico- i glebotwórczych osadów ściekowych, w trakcie ich przeróbki, poprzez mieszanie osadów ściekowych z organicznym polimerowym absorbentem wody, w celu strukturyzacji produktu aż do postaci drobnoziarnistej, a następnie jego suszeniu. W odróżnieniu od organiczno-mineralnego substytutu glebowego, którego sposób wytwarzania znany jest z polskiego zgłoszenia patentowego P.413138 i polegającego na tym, że osad ściekowy w ilości 20 do 30% w stosunku do suchej masy gotowego produktu miesza się z mineralnym strukturotwórczym składnikiem w ilości 20 do 30% i preparatem mikrobiologicznym w ilości od 1,00 do 1,25 litra na 1 m3, produkt końcowy, dzięki zastosowaniu związku organicznego posiadającego zdolność do absorbcji wody, nieoczekiwanie zyskuje nową funkcję regulatora stosunków wodnych w glebie poprzez magazynowanie wody w warunkach podwyższonej wilgotności i jej powolne oddawanie w warunkach obniżonej wilgotności.
Organiczny polimer posiada zdolność do szybkiego wchłaniania wody z osadów ściekowych. Mieszanie odbywa się, aż do momentu uzyskania produktu o konsystencji przypominającej wilgotną ziemię. Proces wytwarzania nie powoduje zmiany składu fizykochemicznego osadów ściekowych, a otrzymany nawóz organiczno-mineralny ma takie zaskakujące zalety w stosunku do innych nawozów organiczno-mineralnych, jak wspomaganie wegetacji roślin poprzez wzbogacanie gleby w substancje odżywcze, poprzez regulację stosunków wodnych w glebie oraz poprzez poprawę struktury gleby - otrzymany nawóz organiczno-mineralny posiada bowiem właściwości próchnico- i glebotwórcze. Nawóz według wynalazku ma konsystencję stałą, strukturę ziarnistą, nie wydziela zapachu amoniaku, jest łatwy do magazynowania, transportu i aplikacji.
Istotą wynalazku jest sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, polegający na zmieszaniu osadów ściekowych i polimeru hydroabsorbującego, charakteryzujący się tym, że miesza się ze sobą na 100 części wagowych ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, 1 część wagową organicznego polimeru hydroabsorbującego, aż do uzyskania produktu korzystnie o uziarnieniu co najmniej 0,5 mm i zawarto
PL 234 676 B1 ści suchej masy 40-50%, a następnie suszy w temperaturze 20-105°C w czasie 2-3 h, przy czym polimerem hydroabsorbującym jest karboksymetyloskrobia lub polimer kwasu akrylowego, korzystnie poliakrylan sodu.
Istotą wynalazku jest także nawóz organiczno-mineralny z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, charakteryzujący się tym, że zawiera 100 części wagowych ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, które zawierają węgiel organiczny w ilości 10-65% wagowych, azot całkowity (N) w ilości 1-15% wagowych, fosfor w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu (P2O5) w ilości 0,5-15% wagowych i potas w przeliczeniu na tlenek potasu (K2O) w ilości 0,1-1% wagowych, oraz 1 część wagową organicznego polimeru hydroabsorbującego w postaci karboksymetyloskrobi lub polimeru kwasu akrylowego, korzystnie poliakrylanu sodu.
Ustabilizowane komunalne osady ściekowe to odpady powstałe po procesie oczyszczania ścieków komunalnych, ustabilizowane w warunkach tlenowych lub beztlenowych, zawierające węgiel organiczny w ilości 10-65% wagowych, azot w ilości 1-15% wagowych, związki fosforu w ilości 0,5-15% wagowych oraz związki potasu w ilości 0,1-1% wagowych.
Wynalazek został uwidoczniony w poniższych przykładach wykonania.
P r z y k ł a d I. 100 g ustabilizowanego komunalnego osadu ściekowego o uwodnieniu 81% połączono z 1 g organicznego polimeru hydroabsorbującego w postaci poliakrylanu sodu o uziarnieniu 0,1-1 mm. Mieszaninę mieszano w czasie 30 minut z wykorzystaniem mieszadła obrotowego o prędkości obrotowej 20 obr./min. W trakcie mieszania następowała absorpcja wody przez cząstki organicznego polimeru. Tym samym cząstki polimeru organicznego zwiększały objętość, powodując rozluźnienie struktury osadów ściekowych. W końcowym etapie cząstki osadów ściekowych otaczały spęczniałe ziarna polimeru organicznego. Uziarniony produkt suszono w temperaturze 105°C przez 3 h. Otrzymano 30 g produktu końcowego o średnicy cząstek co najmniej 0,5 mm.
Nawóz organiczno-mineralny zawiera 100 części wagowych osadów ściekowych, które zawierają węgiel organiczny w ilości 55% wagowych, azot całkowity (N) w ilości 12% wagowych, fosfor w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu (P2O5) w ilości 6% wagowych i potas w przeliczeniu na tlenek potasu (K2O) w ilości 0,4 %, oraz 1 część wagową organicznego polimeru hydroabsorbującego w postaci poliakrylanu sodu.
P r z y k ł a d II. 100 g ustabilizowanego komunalnego osadu ściekowego o uwodnieniu 78% wymieszano z 1 g organicznego polimeru hydroabsorbującego w postaci poliakrylanu sodu o uziarnieniu 0,1-1 mm. Mieszaninę mieszano w czasie 30 minut z wykorzystaniem mieszadła obrotowego o prędkości obrotowej 20 obr./min. W trakcie mieszania następowała absorpcja wody przez cząstki polimeru organicznego. Tym samym cząstki polimeru organicznego zwiększały objętość, powodując rozluźnienie struktury osadów ściekowych. W końcowym etapie cząstki osadów ściekowych otaczały spęczniałe ziarna polimeru organicznego. Uziarniony produkt suszono w temperaturze 105°C przez 280 min. 120 minut pozwoliło na maksymalne wysuszenie produktu. Uzyskano 25 g ziemi nawozowej o średnicy cząstek co najmniej 0,5 mm. Nawóz organiczno-mineralny zawiera 100 części wagowych osadów ściekowych, które zawierają węgiel organiczny w ilości 63% wagowych, azot całkowity (N) w ilości 15% wagowych, fosfor w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu (P2O5) w ilości 5% wagowych i potas w przeliczeniu na tlenek potasu (K2O) w ilości 0,6%, oraz 1 część wagową organicznego polimeru hydroabsorbującego w postaci poliakrylanu sodu.
Na poniższym wykresie przedstawiono proces suszenia produktu końcowego, zgodnie ze sposobem według wynalazku.
PL234 676 Β1
Przykład 111 różni się od przykładu II tym, że stosowanym organicznym polimerem hydroabsorbującym jest karboksymctyloskrobia.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, polegający na zmieszaniu osadów ściekowych i polimeru hydroabsorbującego, znamienny tym, że miesza się ze sobą na 100 części wagowych ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, 1 część wagową organicznego polimeru hydroabsorbującego, aż do uzyskania produktu korzystnie o uziarnieniu co najmniej 0,5 mm i zawartości suchej masy 40-50%, a następnie suszy w temperaturze 20-105°C w czasie 2-3 h, przy czym polimerem hydroabsorbującym jest karboksymetyloskrobia lub polimer kwasu akrylowego, korzystnie poliakrylan sodu.
  2. 2. Nawóz organiczno-mineralny z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, znamienny tym, że zawiera 100 części wagowych ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, które zawierają węgiel organiczny w ilości 10-65% wagowych, azot całkowity (N) w ilości 1-15% wagowych, fosfor w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu (P2O5) w ilości 0,5-15% wagowych i potas w przeliczeniu na tlenek potasu (K2O) w ilości 0,1-1% wagowych, oraz 1 część wagową organicznego polimeru hydroabsorbującego w postaci karboksymetyloskrobi lub polimeru kwasu akrylowego, korzystnie poliakrylanu sodu.
PL423664A 2017-11-30 2017-11-30 Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny PL234676B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423664A PL234676B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423664A PL234676B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423664A1 PL423664A1 (pl) 2019-06-03
PL234676B1 true PL234676B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=66649311

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423664A PL234676B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234676B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL285803A (pl) * 1961-11-22
JPH1129387A (ja) * 1997-07-08 1999-02-02 Ryuichi Endo 土壌改良肥料
US6855182B2 (en) * 2002-07-17 2005-02-15 Rayonier Products And Financial Services Company Lignocellulose fiber composite with soil conditioners
JP2005095737A (ja) * 2003-09-24 2005-04-14 Japan Atom Energy Res Inst 含水物の固化処理方法
CN101863689B (zh) * 2009-04-16 2013-09-25 宋荟 一种污水厂格栅垃圾和活性污泥综合处理方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL423664A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Möller Effects of anaerobic digestion on soil carbon and nitrogen turnover, N emissions, and soil biological activity. A review
CA2654886C (en) Organo-mineral soil amendment
US9919976B1 (en) Soil conditioners and method of making them
CN104119165B (zh) 叶腊石尾矿压缩营养土的生产方法
CN104119194B (zh) 碳酸钙渣压缩营养土的生产方法
AU2018272902B2 (en) Stable humus-water storage hybrid
DK2657212T3 (en) METHOD FOR THE TREATMENT OF ORGANIC WASTE MATERIAL AND COMPOST, SPECIAL yeast residues from biogas plants.
US9382166B1 (en) Plant nutrient composition
CN105837383A (zh) 一种利用污泥制备有机肥的方法
PL234676B1 (pl) Sposób otrzymywania nawozu organiczno-mineralnego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz nawóz organiczno-mineralny
RU2756500C1 (ru) Способ получения натурального органоминерального удобрения на основе глауконитсодержащих хвостов обогащения фосфоритов
US2951755A (en) Fertilizers and method of making same
CN104119192A (zh) 磷矿石尾矿压缩营养土的生产方法
RU2713692C1 (ru) Способ приготовления кремнийорганического удобрения
US20110056261A1 (en) Agronomic Nutrient Production
JP2013081441A (ja) 人工ミネラル供給材
KR101905157B1 (ko) 유기성 폐기물을 이용한 비료 및 이의 제조방법
RU2516468C2 (ru) Способ мелиорации сельскохозяйственных земель
CN104119176B (zh) 电石渣压缩营养土的生产方法
Organomineral Animal waste processing technology and poultry farming in organomineral fertilizers
RU2726650C1 (ru) Способ переработки органических и биологических отходов в комплексные органоминеральные удобрения
JP2012071994A (ja) 汚泥発酵肥料を用いた作物のりん酸吸収促進方法及びりん酸吸収促進資材の製造方法
RU2690446C2 (ru) Способ получения органоминеральной основы для получения комплексных органоминеральных удобрений
UA126174C2 (uk) Спосіб отримання поліпшувача структури і родючості ґрунту на основі природної сировини
RU2516454C2 (ru) Способ получения органоминерального компоста