PL234345B1 - Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia - Google Patents

Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia Download PDF

Info

Publication number
PL234345B1
PL234345B1 PL426308A PL42630818A PL234345B1 PL 234345 B1 PL234345 B1 PL 234345B1 PL 426308 A PL426308 A PL 426308A PL 42630818 A PL42630818 A PL 42630818A PL 234345 B1 PL234345 B1 PL 234345B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
phase
transformer
voltage
winding
phase winding
Prior art date
Application number
PL426308A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426308A1 (pl
Inventor
Ryszard Strzelecki
Krzysztof Waliszewski
Wojciech Matelski
Marek Adamowicz
Original Assignee
Strzelecki Ryszard Pgee
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Strzelecki Ryszard Pgee filed Critical Strzelecki Ryszard Pgee
Priority to PL426308A priority Critical patent/PL234345B1/pl
Publication of PL426308A1 publication Critical patent/PL426308A1/pl
Publication of PL234345B1 publication Critical patent/PL234345B1/pl

Links

Landscapes

  • Ac-Ac Conversion (AREA)
  • Supply And Distribution Of Alternating Current (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia. Układ składa się z pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego (PW1), znajdującego się po stronie pierwotnej, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów (UPO) oraz ze znajdującego się po stronie wtórnej drugiego głównego uzwojenia trójfazowego (WT). Po stronie pierwotnej transformatora znajduje się zwymiarowane na ułamek napięcia pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego (PW1) dodatkowe uzwojenie trójfazowe (PW2), którego zaciski są połączone z wejściem trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne (EP). Wyjście trójfazowego dwukierunkowego energoelektronicznego przekształtnika napięcia przemiennego na napięcie przemienne (EP) jest połączone z łącznikiem trójfazowym (BYP), który jest połączony z przełącznikiem zaczepów (UPO).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia. Znajduje on zastosowanie do zasilania energią elektryczną odbiorników przyłączonych do sieci elektroenergetycznej.
Energia elektryczna dostarczana do odbiorców powinna spełniać wymagania określone normami. Parametry napięcia zasilającego w miejscu dostarczania energii elektrycznej do użytkowników systemu elektroenergetycznego w normalnych warunkach pracy systemu, takie jak częstotliwość czy dopuszczalne zmiany wartości skutecznej zostały określone są w normie PN-EN 50160:2010. Wahania wartości skutecznej napięcia zasilającego w normalnych warunkach mogą być spowodowane zróżnicowanym zapotrzebowaniem na moc w ciągu doby. Najczęściej stosowanymi układami służącymi do regulacji napięcia w sieciach rozdzielczych są przełączniki zaczepów transformatorów oraz układy kompensacji mocy biernej. Transformatory rozdzielcze z przełącznikami zaczepów pozwalają na regulację napięcia pod obciążeniem poprzez skokową zmianę przekładni transformatora - dzięki czemu równoważone są zmiany napięć w sieci energetycznej. W celu regulacji napięcia strony wtórnej transformatora, wydzielone zwoje jednego z uzwojeń są dołączone do przełącznika zaczepów. Działanie przełącznika zmienia liczbę aktywnych uzwojeń po jednej stronie transformatora, co przy stałej liczbie zwojów strony przeciwnej powoduje zmianę przekładni. W przypadkach węzłów sieci, w których potrzeba regulacji napięc ia występuje stosunkowo rzadko stosuje się regulację w stanie beznapięciowym. Jeśli wahania wartości napięcia w normalnych warunkach działania systemu pojawiają się często stosowana jest regulacja pod obciążeniem. Głównym zadaniem regulatora zastosowanego w układzie, przełącznika zaczepów jest zminimalizowanie fluktuacji, amplitudy napięcia regulowanego na szynach transformatora. Dynamika regulacji napięcia z wykorzystaniem przełączania zaczepów uzwojenia transformatora jest ograniczona możliwościami konstrukcyjnymi przełącznika zaczepów.
Znane są rozwiązania przełączników zaczepów, w których przełączanie zaczepów jest realizowane w sposób mechaniczny za pomocą łączników mechanicznych oraz rozwiązania w których przełączanie zaczepów odbywa się w sposób elektroniczny - za pomocą elementów półprzewodnikowych, najczęściej tyrystorów. W obydwu przypadkach w wyniku przełączenia zaczepów uzyskuje się skokową zmianę napięcia. Stosowane w praktyce rozwiązania umożliwiają uzyskanie ±10% wartości znamionowej napięcia w 8 stopniach lub ±16% w 12 stopniach. W strefach pomiędzy poszczególnymi stopniami regulacja napięcia jest niemożliwa. O wyborze rodzaju przełącznika zaczepów decyduje cena oraz wymagania stawiane układowi regulacji. W układach regulacji napięcia, w których przełączanie zaczepów odbywa się w sposób mechaniczny jedną z wytycznych jest uzyskanie jak najniższej częstotliwości przełączania zaczepów w celu wydłużenia żywotności przełącznika zaczepów. Częstotliwość przełączania zaczepów nie stanowi natomiast, ograniczenia w przypadku przełączników zaczepów realizowanych z wykorzystaniem tyrystorów. W mechanicznych przełącznikach zaczepów zmiana napięcia musi odbywać stopniowo się krok po kroku. W elektronicznych przełącznikach uzyskanie skokowej zmiany wartości napięcia może się odbywać w sposób płynny. Konstrukcja elektronicznego przełącznika zaczepów stanowi jednak skomplikowany układ połączeń wydzielonych zwojów uzwojenia transformatora i łączników energoelektronicznych oraz wymaga zaimplementowania w układzie regulacji tablicy przełączeń, która, z kolei, nie jest wymagana w mechanicznych przełącznikach zaczepów. Przeciętny cykl życia mechanicznych przełączników zaczepów, obejmuje liczbę, rzędu 7000,00 godzin pracy i przy założeniu-średniej liczby dwóch przełączeń na godzinę jest równy szacowanego cyklowi eksploatacji transformatorów rozdzielczych wynoszącemu średnio 30 lat.
Postępujący wzrost liczby rozproszonych źródeł energii przyłączonych do sieci średniego i niskiego napięcia powoduje konieczność opracowania nowych koncepcji regulacji napięcia w sieciach rozdzielczych. Możliwości współczesnych rozwiązań teletechnicznych sprzyjają tworzeniu nowych systemów sterowania dedykowanych dla źródeł rozproszonych i prowadzących do rozwiązania problemu nieprzewidywalności źródeł odnawialnych.
Znany jest z publikacji Vishal Verma, Ritika Gour „OLTG-DVR Hybrid for Voltage Regulation and Averting Reverse Power Flow in the Micro-grid with Intermittent Renewable Energy Sources, IEEE Industrial Electronics and Applications Conference (IEACon) 2016 układ transformatora rozdzielczego średniego napięcia z przełącznikiem zaczepów po stronie pierwotnej ściśle współpracującego z zainstalowanym w linii elektroenergetycznej niskiego napięcia trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia stałego na napięcie przemienne (DC-AC) pełniącym rolę kompen
PL 234 345 B1 satora napięcia DVR (z ang. Dynamie Voltage Restorer). Przekształtnik kompensatora DVR za pośrednictwem włączonego szeregowo w linię transformatora dodawczego, o wartości napięcia strony wtórnej stanowiącej ułamek wartości napięcia sieci, umożliwia płynną regulację napięcia w strefach pomiędzy poszczególnymi stopniami przełącznika zaczepów transformatora. Zapewnia w punkcie przyłączenia utrzymywanie poziomu napięcia zbliżonego jak najbardziej do wartości znamionowej - co ma szczególnie istotne znaczenie przy nieprzewidywalnych przepływach energii z zainstalowanych w linii źródeł generacji rozproszonej. Nadrzędny układ regulacji zapewnia współdziałanie przełącznika zaczepów realizującego zgrubną skokową regulację napięcia oraz kompensatora DVR realizującego płynną dokładną regulację napięcia. Liczba stref regulacji i zakres napięcia pracy kompensatora DVR zależy od liczby zaczepów przełącznika zaczepów.
Niedogodnością powyższego rozwiązania jest to, że włączenie szeregowo w linię transformatora dodawczego powoduje zmianę impedancji zwarciowej linii i wpływa na zmianę warunków zadziałania zabezpieczeń zwarciowych w sieci. Niedogodnością powyższego rozwiązania są również zwiększone koszty instalacji i utrzymania dwóch oddalonych od siebie różnych urządzeń oraz problem zapewnienia niezawodnej komunikacji oraz niezawodnego współdziałania, występujący zwłaszcza w sieci rozległej.
Znany jest z patentu PL 225139 B1 Układ trójfazowego hybrydowego transformatorowego przesuwnika fazowego przeznaczony do sterowania rozpływem energii oraz kompensacji zapadów napięcia i przepięć. Układ składa się z zespołu dwukierunkowych łączników energoelektronicznych połączonego z głównym uzwojeniem trójfazowym strony wtórnej transformatora oraz pomocniczym uzwojeniem trójfazowym strony wtórnej transformatora. Działanie układu polega na sumowaniu napięć odpowiednich dwóch uzwojeń wtórnych transformatora, w których jedno z napięć w wyniku zastosowania zespołu dwukierunkowych łączników energoelektronicznych sterowanych ze sterownika ma możliwość regulacji przesunięcia fazowego. Układ pozawala na wyeliminowanie przełącznika zaczepów transformatora i zastąpienie go zespołem dwukierunkowych łączników energoelektronicznych sterowanych przez sterownik. Niedogodnością rozwiązania jest brak możliwości kompensacji pulsacji mocy chwilowej oraz brak możliwości regulacji napięcia powyżej wartości wynikającej z przekładni' uzwojenia dodatkowego. Niedogodnością rozwiązania jest również to, że może być stosowane wyłączne dla odbiorów trójfazowych trójprzewodowych.
Znany jest z publikacji BurkardJ.. Biela J. „Evaluation of topologies and optimal design of a hybrid distribution transformer, Proc of the 17th European Conference on Power Electronics and Applications (EPE'15 ECCE-Europe) układ transformatora rozdzielczego zintegrowanego z przekształtnikiem energoelektronicznym, w którym do regulacji napięcia zamiast przełącznika -zaczepów zastosowano dwukierunkowy trójfazowy przekształtnik energoelektroniczny napięcia przemiennego na napięcie przemienne połączony z dodatkowym uzwojeniem trójfazowym znajdującym się po stronie niskiego napięcia transformatora. Układ jest przeznaczony do pracy jako transformator rozdzielczy średniego napięcia na niskie napięcie bądź wysokiego napięcia na średnie napięcie.
Niedogodnością powyższego rozwiązania jest konieczność z wymiarowania przekształtnika energoelektronicznego na pełen zakres regulacji napięcia, co powoduje niekorzystnie dużą wartość mocy gabarytowej i duży koszt przekształtnika oraz wpływa na ograniczenie praktycznego zakresu zastosowania do strony wtórnej transformatora. W układzie nie można podzielić zakresu regulacji napięcia na strefy co pozwalałoby zmniejszyć moc gabarytową i koszty przekształtnika. Niedogodnością rozwiązania jest również to, iż w przypadku wyłączenia przekształtnika cały układ traci zdolność regulacji - co ma znaczenie biorąc pod uwagę, że przekształtniki energoelektroniczne charakteryzują mniejszą niezawodnością niż przełączniki zaczepów transformatora oraz wymagają okresowej wymiany podzespołów wynikającej z cyklu życia urządzeń energoelektronicznych.
Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składający się z pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów, drugiego głównego uzwojenia trójfazowego znajdującego się po przeciwnej stronie transformatora oraz dodatkowego uzwojenia trójfazowego, którego zaciski są połączone z trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, przy czym dodatkowe uzwojenie trójfazowe jest z wymiarowane na ułamek napięcia pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego charakteryzuje się według wynalazku tym, że składa się z łącznika trójfazowego połączonego z przełącznikiem zaczepów oraz połączonego z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne.
W odmianie wynalazku transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składający się z głównego uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, uzwojenia trójfazowego strony
PL 234 345 B1 wtórnej transformatora, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów oraz dodatkowego uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, którego zaciski są połączone z trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, przy czym dodatkowe uzwojenie trójfazowe strony pierwotnej transformatora jest zwymiarowane na ułamek napięcia głównego uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora charakteryzuje się według wynalazku tym, że składa się z łącznika trójfazowego połączonego z głównym uzwojeniem trójfazowym strony pierwotnej transformatora oraz połączonego z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne.
W innej odmianie wynalazku transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składający się z uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów, głównego uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora oraz dodatkowego uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora, którego zaciski są połączone z trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, przy czym dodatkowe uzwojenie trójfazowe strony wtórnej transformatora jest z wymiarowane na ułamek napięcia głównego uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora charakteryzuje się według wynalazku tym, że składa się z łącznika trójfazowego połączonego z głównym uzwojeniem trójfazowym strony wtórnej transformatora oraz połączonego z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne.
Korzystną cechą wynalazku jest możliwość zwymiarowania napięcia trójfazowego przekształtnika energoelektronicznego do wartości napięcia strefy pomiędzy stopniami przełącznika zaczepów a tym samym możliwość zmniejszenia jego mocy gabarytowej i możliwość praktycznego zastosowania po stronie pierwotnej transformatora. Inną korzystną cechą wynalazku jest możliwość ograniczenia liczby przełączeń przełącznika zaczepów, zwłaszcza gdy w sieci występują relatywnie małe spadki napięcia - co pozwala na wydłużenie czasu życia przełącznika zaczepów, w przypadku przełączników mechanicznych zależącego przede wszystkim od liczby przełączeń. Zmniejszenie mocy gabarytowej trójfazowego dwukierunkowego energoelektronicznego przekształtnika napięcia przemiennego na napięcie przemienne daje możliwość korzystnego zwiększenia zakresu zastosowań do transformatorów o wielostrefowej regulacji napięcia również do większych mocy, przy których równocześnie wzrasta opłacalność instalowania przełącznika zaczepów. Inną korzystną cechą wynalazku jest możliwość symetryzacji napięcia trójfazowego zasilającego odbiorniki zarówno, gdy jej przyczyną jest niesymetria napięcia sieci po stronie napięcia górnego transformatora jak i w przypadku, gdy przyczyną jest niesymetryczne obciążenie transformatora. Układ według wynalazku umożliwia zasilanie odbiorów trójfazowych czteroprzewodowych oraz trójprzewodowych a także umożliwia kompensację pulsacji mocy chwilowej oraz regulację napięcia powyżej wartości wynikającej z przekładni dodatkowego uzwojenia trójfazowego.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest bliżej w przykładach wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat transformatora rozdzielczego o wielostrefowej regulacji napięcia z przełącznikiem zaczepów po stronie pierwotnej połączonym z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie, przemienne, fig. 2 - w sposób schematyczny przykład transformatora rozdzielczego o wielostrefowej: regulacji napięcia z przełącznikiem zaczepów po stronie wtórnej połączonym z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, fig. 3 - w sposób schematyczny przykład transformatora rozdzielczego o wielostrefowej regulacji napięcia z przełącznikiem zaczepów po stronie wtórnej nie połączonym z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, a fig. 4 - w sposób schematyczny przykład transformatora rozdzielczego o wielostrefowej regulacji napięcia z przełącznikiem zaczepów po strome pierwotnej nie połączonym z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne.
P r z y k ł a d I
Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składa się z pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW1, znajdującego się po stronie pierwotnej, którego początki uzwojeń są połączone z trójfazowymi zaciskami GN górnego napięcia transformatora i którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów UPO oraz ze znajdującego się po stronie wtórnej drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT, którego uzwojenia są połączone z zaciskami DN czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia. Po stronie pierwotnej transformatora znajduje się ponadto zwymiarowane na ułamek napięcia pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW1 dodatkowe uzwojenie trójfazowe PW2, którego zaciski są połączone z wejściem trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym
PL 234 345 B1 przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP. Wyjście trójfazowego dwukierunkowego energoelektronicznego przekształtnika napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP jest połączone z łącznikiem trójfazowym BYP, który jest połączony z przełącznikiem zaczepów UPO.
P r z y k ł a d II
Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składa się z pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW, znajdującego się po stronie pierwotnej, którego początki uzwojeń są połączone, z trójfazowymi zaciskami GN górnego napięcia transformatora oraz ze znajdującego się po stronie wtórnej drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT1, którego początki uzwojeń są połączone z trójfazowymi zaciskami DN czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia, a którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów UPO. Po stronie wtórnej transformatora znajduje się z wymiarowane na ułamek napięcia drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT1 dodatkowe uzwojenie trójfazowe WT2, którego zaciski są połączone z wejściem trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP. Wyjście trójfazowego dwukierunkowego energoelektronicznego przekształtnika napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP jest połączone z łącznikiem trójfazowym BYP, który jest połączony z przełącznikiem zaczepów UPO oraz z zaciskiem N punktu neutralnego czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia.
P r z y k ł a d III
Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składa się z pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW1, znajdującego się po stronie pierwotnej, którego początki uzwojeń są połączone z trójfazowymi zaciskami GN górnego napięcia transformatora oraz drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT, znajdującego się po stronie wtórnej transformatora, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów UPO, a którego końce uzwojeń są połączone z zaciskiem N punktu neutralnego czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia. Trójfazowy przełącznik zaczepów UPO jest połączony z trójfazowymi zaciskami DN czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia. Po stronie pierwotnej transformatora znajduje się zwymiarowane na ułamek napięcia pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW1 dodatkowe uzwojenie trójfazowe PW2, którego zaciski są połączone z wejściem trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP. Wyjście trójfazowego dwukierunkowego energoelektronicznego przekształtnika napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP jest połączone z łącznikiem trójfazowym BYP, który jest połączony z końcami uzwojeń pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW1.
P r z y k ł a d IV
Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składa się ze znajdującego się po stronie pierwotnej pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego PW, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów UPO oraz ze znajdującego się po stronie wtórnej transformatora drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT 1, którego początki uzwojeń są połączone z trójfazowymi zaciskami DN czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia. Po stronie wtórnej transformatora znajduje się zwymiarowane na ułamek napięcia drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT1 dodatkowe uzwojenie trójfazowe WT2, którego zaciski są połączone z wejściem trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP. Wyjście trójfazowego dwukierunkowego energoelektronicznego przekształtnika napięcia przemiennego na napięcie przemienne EP jest połączone z łącznikiem trójfazowym BYP, który jest połączony z końcami uzwojeń drugiego głównego uzwojenia trójfazowego WT1 oraz z zaciskiem N punktu neutralnego czteroprzewodowej sieci niskiego napięcia. Znajdujący się po stronie pierwotnej trójfazowy przełącznik zaczepów UPO jest połączony z trójfazowymi zaciskami GN górnego napięcia transformatora.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składający się z pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów, drugiego głównego uzwojenia trójfazowego znajdującego się po przeciwnej stronie transformatora oraz dodatkowego uzwojenia trójfazowego, którego zaciski są połączone z trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, przy czym dodatkowe uzwojenie trójfazowe jest zwymiarowane na ułamek napięcia pierwszego głównego uzwojenia trójfazowego, znamienny tym, że składa
    PL 234 345 Β1 się z łącznika trójfazowego (BYP) połączonego z przełącznikiem zaczepów (UPO) oraz połączonego z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne (EP).
  2. 2. Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składający się z głównego uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów oraz dodatkowego uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, którego zaciski są połączone z trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, przy czym dodatkowe uzwojenie trójfazowe strony pierwotnej transformatora jest zwymiarowane na ułamek napięcia głównego uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, znamienny tym, że składa się z łącznika trójfazowego (BYP) połączonego z głównym uzwojeniem trójfazowym strony pierwotnej transformatora (PW1) oraz połączonego z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne (EP).
  3. 3. Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia składający się z uzwojenia trójfazowego strony pierwotnej transformatora, którego wydzielone zwoje dołączone są do przełącznika zaczepów, głównego uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora oraz dodatkowego uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora, którego zaciski są połączone z trójfazowym dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne, przy czym dodatkowe uzwojenie trójfazowe strony wtórnej transformatora jest zwymiarowane na ułamek napięcia głównego uzwojenia trójfazowego strony wtórnej transformatora, znamienny tym, że składa się z łącznika trójfazowego (BYP) połączonego z głównym uzwojeniem trójfazowym strony wtórnej transformatora (WT1) oraz połączonego z dwukierunkowym energoelektronicznym przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie przemienne (EP).
    Rysunki
    Fig. I
    PL 234 345 Β1
    WT1
    Fig. 2
    PL 234 345 Β1
PL426308A 2018-07-11 2018-07-11 Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia PL234345B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426308A PL234345B1 (pl) 2018-07-11 2018-07-11 Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426308A PL234345B1 (pl) 2018-07-11 2018-07-11 Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426308A1 PL426308A1 (pl) 2019-08-26
PL234345B1 true PL234345B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=67683642

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426308A PL234345B1 (pl) 2018-07-11 2018-07-11 Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234345B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2284939A (en) * 1993-08-15 1995-06-21 Aziz Fawzy Mekaiel Fanouse Voltage regulating transformer
RO122237B1 (ro) * 2005-11-24 2009-02-27 Adrian Traian Pleşca Comutator modular monofazat stabilizat, de reglajsub sarcină a tensiunii
CN101510462A (zh) * 2008-02-13 2009-08-19 刘华友 超高压电力变压器
CN106653316B (zh) * 2017-01-18 2018-07-27 北海银河生物产业投资股份有限公司 一种三相变压器单相供电系统
CN107863239A (zh) * 2017-12-04 2018-03-30 重庆九能控股有限公司 一种双延边三角形递降调压整流变压器

Also Published As

Publication number Publication date
PL426308A1 (pl) 2019-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shuai et al. Hierarchical structure and bus voltage control of DC microgrid
CN106549486B (zh) 用于操作不间断电源的系统和方法
CN112366714B (zh) 一种用于调节压差角差的配电网合环调电装置及方法
US10470259B2 (en) Power supply for a non-linear load with multilevel matrix converters
AU2012216369A1 (en) Power conversion system and method
Hiscock et al. Voltage regulation at sites with distributed generation
Kalke et al. Modified droop and master-slave control for load sharing in multiple standalone AC microgrids
RU2656372C1 (ru) Динамический компенсатор напряжений
Strzelecki et al. Distribution transformer with multi-zone voltage regulation for smart grid system application
WO2019053447A1 (en) SUBSTATION TRANSFORMER LOAD BALANCING SYSTEM
JP2024502517A (ja) 電池エネルギー貯蔵システム無停電電源装置
KR20100118242A (ko) 직렬 보상 정류기 및 이를 포함하는 직렬 보상 무정전 전원장치
Sosnina et al. Solid-state voltage regulator for a 6–10 kV distribution network
Zmieva Modeling of an industrial enterprise power supply system using direct current
PL234345B1 (pl) Transformator rozdzielczy o wielostrefowej regulacji napięcia
Dehnavi et al. Load sharing among converters in an autonomous microgrid in presence of wind and PV sources
JP2005073459A (ja) 単相三線式配電系統の電力補償システム
RU195453U1 (ru) Многоуровневое устройство компенсации реактивной мощности и подавления высших гармоник тока
US3942032A (en) Power injector control means for transmission networks
Pan et al. Urban power grid enhancement and modernization with VSC-HVDC interties
Kuzmin et al. Influence of reactive power compensation on power quality in grids up to 1000V
Gawande et al. Characteristics behavior of shunt DC electric spring for mitigating DC microgrid issues
RU2727148C1 (ru) Устройство для компенсации реактивной мощности в высоковольтных сетях
Zharkin et al. Means of Electromagnetic Compatibility Providing In Local Electricity Networks Under Distributed Generation Development
Lee et al. Voltage sag/swell controller by means of d-upfc in the distribution system