PL234342B1 - Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach - Google Patents

Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach Download PDF

Info

Publication number
PL234342B1
PL234342B1 PL425027A PL42502718A PL234342B1 PL 234342 B1 PL234342 B1 PL 234342B1 PL 425027 A PL425027 A PL 425027A PL 42502718 A PL42502718 A PL 42502718A PL 234342 B1 PL234342 B1 PL 234342B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cleaning
magnetic field
team according
elements
magnets
Prior art date
Application number
PL425027A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425027A1 (pl
Inventor
Jakub Sawarzyński
Original Assignee
Sawarzynski Jakub
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sawarzynski Jakub filed Critical Sawarzynski Jakub
Priority to PL425027A priority Critical patent/PL234342B1/pl
Publication of PL425027A1 publication Critical patent/PL425027A1/pl
Publication of PL234342B1 publication Critical patent/PL234342B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza zewnętrznych rolet w oknach.
Znane są urządzenia służące do czyszczenia powierzchni w roletach zewnętrznych, które podczas pracy wykorzystują siłę docisku zwiększając tarcie pomiędzy elementem czyszczącym a czyszczonym. Urządzenia te składają się z pojedynczych części lub zespołów. Jako przykład części pojedynczych może posłużyć fragment tkaniny, gąbka, materiały tworzywowe lub naturalne stosowane w szczotkach. Jako zespoły przykładem może być zmiotka, paca pokryta tkaniną lub urządzenia służące do czyszczenia powierzchni przy udziale płynów lub pary wodnej takie jak mop. Wszystkie wymienione ogólnie znane urządzenia wykorzystywane są w czyszczeniu powierzchni do których dostęp jest bezpośredni.
Celem wynalazku jest rozwiązanie konstrukcyjne, które umożliwia czyszczenie powierzchni od strony wewnętrznej w sytuacji, w której dostęp jest tylko od strony zewnętrznej.
Stosowanie opisanego urządzenia umożliwia czyszczenie rolety okiennej montowanej na zewnątrz budynku po stronie wewnętrznej - od strony szyby. Urządzenie to w szczególności ma zastosowanie podczas czyszczenia rolet stosowanych przy oknach stałych typu FIX - (bez funkcji otwarcia) gdzie dostęp do wewnętrznej powierzchni jest ograniczony.
Istotą wynalazku jest zastosowanie podczas czyszczenia powierzchni dwóch niezależnych elementów pomiędzy którymi zostaje wytworzone pole magnetyczne. Tylko jeden z elementów zostaje przesuwany w sposób bezpośredni po jednej ze stron podczas gdy drugi znajdujący się po drugiej stronie względem pierwszego przesuwany jest za pomocą pola magnetycznego, które jednocześnie utrzymuje go w położeniu zgodnym z elementem przemieszczanym.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej wyjaśniony na podstawie jego przykładowej realizacji. W zależności od warunków zastosowania pomiędzy elementami znajduje się roleta - przykład ten został przedstawiony w Fig. 1 i przekroju Fig. 2 oraz dodatkowo w szczegółach Fig. 3 i przekroju Fig. 4 lub szyba - przykład ten został przedstawiony w Fig. 5 i przekroju Fig. 6 oraz dodatkowo w szczegółach Fig. 7 i przekroju Fig. 8.
Przedstawiona sytuacja, w której pomiędzy elementami przedmiotowego wynalazku czyli zespołu 3, 4 znajduje się roleta została przedstawiona na Fig. 1, 2, 3, 4 gdzie 1 to przykład zespołu szyb stosowanych w oknach, 2 stanowi roletę montowaną od strony zewnętrznej okna, 3 to zespół przedmiotowego wynalazku do którego jest bezpośredni dostęp, 4 to drugi zespół przedmiotowego wynalazku, który podąża za zespołem 3 podczas jego przemieszczenia. Pomiędzy 3 i 4 wytworzone zostaje pole magnetyczne, które umożliwia ich wspólne przemieszczenie zarówno w pionie jak i w poziomie. W przykładzie przedstawionym w Fig. 5, 6, 7, 8 pole magnetyczne zostaje wytworzone również pomiędzy zespołem 3 i 4 lecz pomiędzy tymi zespołami znajduje się 1 co stanowi zespół szyb montowanych w oknie. W przypadku pokazanym w Fig. 5, 6, 7, 8 czyszczenie powierzchni wewnętrznej rolety 2 odbywa się za pomocą elementu 3 lecz przeciwną stroną niż w przypadku pokazanym w Fig. 1, 2, 3, 4.
Zasada istoty wynalazku w obu opisanych przypadkach wykorzystuje siły oddziaływania pola magnetycznego do przesuwu części zespołu przedmiotowego wynalazku w celu wykonania czynności czyszczącej po wewnętrznej stronie rolety.
Korzystnymi skutkami stosowania wynalazku jest możliwość bez demontażu przeszklenia lub demontażu rolety w systemach okien bez możliwości otwarcia typu (FIX) wyczyścić ją od strony wewnętrznej.
W przypadku gdy okno posiada funkcję otwierania wystarczające są tradycyjnie stosowane rozwiązania i po opuszczeniu rolety i otwarciu okna od strony wewnętrznej uzyskujemy pełen dostęp do powierzchni rolety.
Urządzenie dodatkowo może znaleźć również zastosowanie podczas czyszczenia rolet w oknach posiadających funkcję otwarcia. Wówczas część 3 może znajdować się po stronie wewnętrznej a część 4 po stronie zewnętrznej. Ułatwia to czyszczenie powierzchni rolet, które znajdują się na wyższych poziomach co eliminuje potrzebę stosowania drabiny lub rusztowań w celu przeprowadzenia czynności czyszczenia rolet zewnętrznych.
P r z y k ł a d 1
a) W przykładzie pierwszym Fig. 1 przedstawia okno z opuszczoną roletą zewnętrzną w widoku z zewnątrz budynku. Fig. 2 jest przekrojem Fig. 1. Przekrój A-A w Fig. 4 został pokazany przez przedmiotowy wynalazek i jest przekrojem z Fig. 3. Wynalazek został przedstawiony jako zespół 2
PL 234 342 B1 elementów 3 w formie pacy z uchwytem ułatwiającym przesuw oraz elementem 4 w formie płyty. Oba elementy pokryte tkaniną 3B w części 3 oraz 4B w części 4 z zainstalowanymi wewnątrz magnesami stałymi 3A w części 3 oraz 4A w części 4. W tym przykładzie zastosowane magnesy 3A w części 3 oraz 4A w części 4 skierowane są do siebie odwróconymi biegunami co skutkuje ich przyciąganiem.
Przesuwanie pacy 3 po zewnętrznej stronie rolety 2 dzięki polu magnetycznemu powoduje przesunięcie płyty 4 po wewnętrznej stronie rolety 2. Reakcja ta w pokazanym przykładzie oparta jest na przeciwnych biegunach magnetycznych pochodzących z trwałych magnesów (stałych) pokazanych w przekroju Fig. 4 jako 3A w pacy 3 oraz 4A w płycie 4. Skutkiem przesuwu płyty 4 jest usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na rolecie 2 po stronie wewnętrznej. Opisany przykład wykorzystuje siłę oddziaływania dwóch przeciwnych biegunów magnetycznych zamontowanych w dwóch niezależnych elementach oraz wykorzystaniu tej siły do docisku i przesuwu ich po powierzchniach rolety 2.
P r z y k ł a d 2
b) W przykładzie drugim Fig. 5 przedstawia okno z opuszczoną roletą zewnętrzną w widoku z zewnątrz budynku. Fig. 6 jest przekrojem Fig. 5. Przekrój A-A w Fig. 8 został pokazany przez przedmiotowy wynalazek i jest przekrojem z Fig. 7. Wynalazek został przedstawiony jako zespół 2 elementów 3 w formie pacy z uchwytem ułatwiającym przesuw oraz elementem 4 w formie płyty. Oba elementy pokryte tkaniną 3B w części 3 oraz 4B w części 4 z zainstalowanymi wewnątrz magnesami stałymi 3A w części 3 oraz 4A w części 4. W tym przykładzie zastosowane magnesy 3A w części 3 oraz 4A w części 4 skierowane są do siebie odwróconymi biegunami co skutkuje ich przyciąganiem.
Przesuwanie pacy 3 po wewnętrznej stronie szyby 1 dzięki polu magnetycznemu powoduje przesunięcie płyty 4 po zewnętrznej stronie szyby 1. Reakcja ta w pokazanym przykładzie oparta jest na przeciwnych biegunach magnetycznych pochodzących z trwałych magnesów (stałych) pokazanych w przekroju Fig. 8 jako 3A w pacy 3 oraz 4A w płycie 4. Skutkiem przesuwu płyty 4 jest usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na rolecie 2 po stronie wewnętrznej. Opisany przykład wykorzystuje siłę oddziaływania dwóch przeciwnych biegunów magnetycznych zamontowanych w dwóch niezależnych elementach oraz wykorzystaniu tej siły do przesuwy ich po powierzchniach szyby. Czyszczenie rolety od strony wewnętrznej odbywa się w tym przypadku w sposób pośredni wykorzystując element 4 i jego przemieszczenie pomiędzy szybą 1 a roletą 2.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1.
  2. 2.
  3. 3.
  4. 4.
  5. 5.
  6. 6.
  7. 7.
  8. 8.
  9. 9.
  10. 10.
  11. 11.
  12. 12.
    Zespół do czyszczenia powierzchni w postaci 2 niezależnych elementów, znamienny tym, że jeden element 3 przesuwany jest bezpośrednio przez użytkownika podczas gdy drugi 4 znajdujący się po drugiej stronie powierzchni utrzymywany i przesuwany zostaje przy wykorzystaniu pola magnetycznego generowanego przez części 3A, 4A zainstalowane w obu elementach w celu czyszczenia powierzchni zwłaszcza po stronie elementu 4.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wykorzystuje jako co najmniej jedno źródło pola magnetycznego w formie elementu 3A, 4A.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A, 4A generującym pole magnetyczne są magnesy neodymowe.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A, 4A generującym pole magnetyczne są magnesy samarowo-kobaltowe.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A, 4A generującym pole magnetyczne są magnesy plastyczne.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A, 4A generującym pole magnetyczne są magnesy ceramiczne.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A, 4A generującym pole magnetyczne są magnesy alnico.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A lub 4A jest materiał o właściwościach ferromagnetycznych.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem 3A lub 4A jest elektromagnes.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem czyszczącym 3B, 4B jest tkanina.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem czyszczącym 3B, 4B jest szczotka.
    Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem czyszczącym 3B, 4B są dysze aplikujące płyny na powierzchnię czyszczoną.
    PL 234 342 Β1
  13. 13. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wykorzystywany jest do pracy na sucho.
  14. 14. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wykorzystywany jest do pracy na mokro.
  15. 15. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wykorzystuje kształtowe wyprofilowane elementy w celu dopasowania powierzchni czyszczącej do czyszczonej.
    PL 234 342 Β1
    PL 234 342 B1
    Widok od zewnątrz | Strona wewnętrzna I ! Strona zewnętrzna
    PL 234 342 B1
    Widok od zewnątrz Strona wewnętrzna Strona zewnętrzna
PL425027A 2018-03-26 2018-03-26 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach PL234342B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425027A PL234342B1 (pl) 2018-03-26 2018-03-26 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425027A PL234342B1 (pl) 2018-03-26 2018-03-26 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425027A1 PL425027A1 (pl) 2019-10-07
PL234342B1 true PL234342B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=68099330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425027A PL234342B1 (pl) 2018-03-26 2018-03-26 Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234342B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1868745B1 (en) * 2005-04-15 2012-02-08 S.C.Johnson & Son, Inc. Flexible cleaning tool with replaceable non-woven pad and cleaning fluid reservoir
PL381205A1 (pl) * 2006-12-04 2008-06-09 Przemysłowy Instytut Motoryzacji Sposób zmniejszenia emisji pyłów z układów hamulcowych pojazdów samochodowych
US7999173B1 (en) * 2007-03-21 2011-08-16 The United States Of America As Represented By The Administrator Of National Aeronautics And Space Administration Dust removal from solar cells
US9192278B2 (en) * 2013-09-30 2015-11-24 Elwha Llc Self-cleaning substrate

Also Published As

Publication number Publication date
PL425027A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL234342B1 (pl) Urządzenie do czyszczenia, zwłaszcza rolet zewnętrznych w oknach
DK1733111T3 (da) Vindue eller dör med elektromekanisk låsemekanisme
KR102132968B1 (ko) 창문프레임 일체형 외부 유리창 청소장치
KR101321711B1 (ko) 미닫이문용 기밀재
CN107975330B (zh) 一种百叶窗
KR101374419B1 (ko) 영전자석이 구비된 슬라이딩창호
EP1267015A1 (en) Mechanical system for cleaning and/or treating buildings' surfaces
KR101599896B1 (ko) 방충망 도어의 잠금장치
CN202913893U (zh) 方便清洁的多功能推拉窗
JP3196280U (ja) 窓サッシ掃除スポンジ
CN208220587U (zh) 一种便于除尘的玻璃窗
CN214384110U (zh) 一种便于维护的窗户连接结构
US696783A (en) Window-screen.
US677274A (en) Window.
US635339A (en) Sash-holder.
KR20210003383A (ko) 레일 분리형 창틀
US235660A (en) Window-screen
ES1045389U (es) Dispositivo limpiador para persianas.
US230024A (en) Hebman knubppel
US343190A (en) Sash-balance
US806695A (en) Window-screen.
KR101829360B1 (ko) 유리창 청소장치
US830251A (en) Curtain-support.
US1565138A (en) clements
RU2691147C1 (ru) Оконный кронштейн