PL234191B1 - Symulator wieku - Google Patents

Symulator wieku Download PDF

Info

Publication number
PL234191B1
PL234191B1 PL422914A PL42291417A PL234191B1 PL 234191 B1 PL234191 B1 PL 234191B1 PL 422914 A PL422914 A PL 422914A PL 42291417 A PL42291417 A PL 42291417A PL 234191 B1 PL234191 B1 PL 234191B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
load
simulator according
pads
shoulder
simulator
Prior art date
Application number
PL422914A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422914A1 (pl
Inventor
Beata Fabisiak
Robert Kłos
Mirosława Cylkowska-Nowak
Original Assignee
Univ Medyczny Im Karola Marcinkowskiego W Poznaniu
Univ Przyrodniczy W Poznaniu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Medyczny Im Karola Marcinkowskiego W Poznaniu, Univ Przyrodniczy W Poznaniu filed Critical Univ Medyczny Im Karola Marcinkowskiego W Poznaniu
Priority to PL422914A priority Critical patent/PL234191B1/pl
Publication of PL422914A1 publication Critical patent/PL422914A1/pl
Publication of PL234191B1 publication Critical patent/PL234191B1/pl

Links

Landscapes

  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest symulator wieku, przeznaczony do oceny ergonomicznej środowiska, z jakim obcują osoby starsze lub z dysfunkcjami narządu ruchu. Jego zadaniem jest ukazanie użytkownikowi zmian (np. ograniczeń ruchowych) pojawiających się w organizmie ludzkim wskutek procesu starzenia się.
Ocena ergonomiczna środowiska życia i pracy jest obecnie jednym z podstawowych sposobów określenia stopnia dostosowania otaczających człowieka przedmiotów i ich wzajemnych interakcji do ograniczeń i możliwości organizmu ludzkiego. Owe ograniczenia oraz możliwości najczęściej są zmienne w czasie, co wynika ze zmian, najczęściej starzeniowych, zachodzących w organizmie użytkownika. Dlatego z punktu widzenia wygody, a także wydajności użytkownika istotnym jest, aby produkty i otoczenie w jakim są one umieszczane, dostosowane były do takich zmieniających się uwarunkowań.
Najczęściej stosowane metody oceny ergonomicznej oparte są na użyciu atlasów i tabel antropometrycznych. Wówczas dokładnej analizie podlegają przede wszystkim wymiary ocenianego przedmiotu, jakie odnoszone są do wartości tabelarycznych, najczęściej wraz z uwzględnieniem statystycznych odchyleń tychże wymiarów. Metody te, nazwijmy je analitycznymi, są czasochłonne i wymagają wstępnej oceny aktualności danych zawartych w atlasie antropometrycznym, gdyż jak pokazują badania, kończyny i ciało ludzkie jako takie uległo znacznemu wydłużeniu na przestrzeni ostatnich dekad. Tym samym wydawcy atlasów nie nadążają za zmianami, jakie zachodzą w budowie organizmu człowieka, gdyż nowe wydanie musi być oparte na rzetelnych i statystycznie poprawnych badaniach. Przykładowo aktualny atlas antropometryczny wydany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy wydano w 2001 roku i jest on oparty na badaniach wykonanych w ciągu poprzedzających jego wydanie około 10 lat.
Dodatkowo atlas antropometryczny i zawarte w nim dane mimo, że dotyczą stosunkowo szerokiej grupy populacji, podzielonej na centyle - 5, 50, 95 c, to nie uwzględniają w nich ograniczeń wynikających ze starzenia się organizmu. Dlatego dla oceny ergonomicznej wpływu wieku na interakcje człowieka z otoczeniem stosuje się modele cyfrowe lub empiryczne.
Model empiryczny polega na ocenie środowiskowej dokonanej z udziałem dobranej pod względem wieku grupy testerów, albo stosuje nakładane na ciała osób młodych ubiory, jakie mają symulować starzenie się organizmu.
Znany jest kombinezon według DE202010008782, w jakim w obszarze zewnętrznych szwów rękawów i nogawek, w formie lampasów umieszczone są środki mocujące dla obciążeń oraz ograniczników zakresu ruchu kończyn. Środki mocujące mogą mieć dowolną znaną postać, a obciążnikami i ogranicznikami zakresu ruchu mogą w szczególności być opaski w formie kieszeni, w których umieszcza się balast.
Znany jest także kombinezon według DE102010038120, jaki można traktować jako rozwinięcie omówionego uprzednio rozwiązania. Zastosowano w nim dodatkowe środki samosczepne wzdłuż wewnętrznych szwów rękawów i nogawek, a także dodatkowe mocowane do klatki piersiowej obciążniki.
Znane są także kombinezony, w jakich do ograniczenia ruchomości kończyn stosuje się sprężyste elementy mocowane w obrębie stawów łokciowego i kolanowego, a także dodatkowe kieszenie na obciążenia. Tego typu rozwiązanie ujawnia opis DE10233706. Elementy sprężyste mają postać linek z elastycznym rdzeniem, które zamocowane są rozłącznie i których sprężystość może być zmieniana poprzez ich wymianę lub zwielokrotnienie.
Znany jest także kombinezon opracowany przez Massachuset Institute of Technology, który występuje pod handlową nazwą Age Gain Now Empathy System. Kombinezon wyposażony został w linki mocowane np. między rękoma a tułowiem oraz między nogami i tułowiem, co ogranicza zakres ruchu kończyn. Kombinezon wyposażony został także w pasy blokujące stawy łokciowe i kolanowe, uniemożliwiające swobodne ruchy rąk i nóg.
Z kolei w kombinezonach do symulacji „trzeciego wieku” stosowanych przez przedsiębiorstwa Ford i Volkswagen, poza pasami z obciążeniem oraz układem taśm ograniczających zakres ruchu barków i kołnierzem ortopedycznym ograniczającym ruchy głowy, wykorzystuje się komercyjnie dostępne ortezy ortopedyczne.
Wspólną cechą znanych rozwiązań jest to, że ruchomość stawów osoby, która poddawana jest testowi pozostaje niezmienna, natomiast ograniczany jest jedynie kąt ruchu za pomocą elastycznych lub nieelastycznych pasów, albo ortez rehabilitacyjnych. Metoda taka nie oddaje w pełni uwarunkowań
PL 234 191 B1 starzejącego się organizmu, gdyż w jego przypadku, ograniczenie zasięgów i możliwości motorycznych wynika z korelacji osłabienia mięśni i jednocześnie zwyrodnień stawów, a nie jedynie statycznego i przestrzennego ograniczenia rozwijanej przez kończynę siły. Dlatego analiza znanych urządzeń doprowadziła do wniosków, że symulacja procesów starzenia nie jest pełna, gdyż obiekty badań może rozwijać pełną siłę mięśni, która ograniczana jest jedynie elastycznością linek lub blokadami ortezy.
Znane rozwiązania nie uwzględniają faktu, że w procesie starzenia dochodzi do stopniowego zmniejszania masy i gęstości kości, zmian zachodzących w chondrocytach (komórkach tkanki chrzęstnej), w substancji międzykomórkowej, prowadzących do zaburzeń w zakresie ilości i jakości kolagenu w stawach oraz stopniowej utraty masy i siły mięśni wraz ze spadkiem funkcjonalnej sprawności nerwów w obwodach je unerwiających. Wymienione, zachodzące naturalnie zjawiska prowadzą do systematycznie obniżającej się tolerancji na obciążenia układu kostnego, stawowego i mięśniowego oraz szybkiego męczenia się wraz z możliwością (podczas długotrwałej aktywności osoby starszej) odczuwania dyskomfortu, a nawet bólu.
Dlatego celowym było opracowanie symulatora wieku, który pozwoliłby na miarodajne odwzorowanie ograniczeń starzejącego się organizmu i który pozwoliłby, chociażby częściowo oddać realia zmian zwyrodnieniowych w obrębie samych stawów łącznie z osłabieniem mięśni. Udało się to osiągnąć tworząc konstrukcję symulatora wieku według wynalazku. Jednocześnie znane symulatory/kombinezony, mające odtwarzać ograniczenia starzejącego się organizmu mają postać wykonywanych fabrycznie wytworów. Nie jest możliwe tym samym, aby użytkownik samodzielnie wykonał taki kom binezon, na przykład stosując popularyzujące się w ostatnim czasie techniki druku 3D.
Symulator wieku według wynalazku wykonany jest z tworzywa sztucznego, korzystnie techniką druku 3D i zawiera co najmniej dwie, korzystnie n x 2, nakładki z zamykanymi kieszeniami, co najmniej dwa kliny do obuwia, a także nakładkę barkową. Korzystnie, gdy nakładka barkowa połączona jest uprzężą z dodatkowym pasem do symulacji otyłości brzusznej lub biodrowej. Korzystnie gdy symulator zawiera nakładki z zamykanymi kieszeniami na grzbietowe powierzchnie stóp, na przednią powierzchnię ud, na tylną powierzchnię podudzi, oraz nakładki w formie pasa mocowanego w dolnej części brzucha. Przy czym wszystkie elementy symulatora wieku według wynalazku umieszczane są na ciele obiektu badań za pomocą elastycznych, rozłącznych pasków.
Nakładki z zamykanymi kieszeniami wyposażone są w elastyczne paski, połączone z nakładkami rozłącznie, za pośrednictwem wyoblonych sworzni, korzystnie wykonane w technice druku 3D. Paski te korzystnie mają postać ciągu oczek, których otwory odpowiadają wielkością rozmiarowi sworzni. Każdy sworzeń jest wytworzony jednolicie z nakładką, korzystnie w technice druku 3D i składa się ze słupka oraz umieszczonego na jego końcu wycinka kuli lub spłaszczenia.
Nakładki z zamykanymi kieszeniami mają formę cienkościennych wklęsło-wypukłych kapsuł, w których wypukłej - zewnętrznej części, umieszczony jest zamykany otwór. Wnętrze każdej kapsuły wypełnione jest obciążeniem, korzystnie w postaci ołowianego śrutu albo stalowych kulek. Przy czym waga obciążenia umieszczonego w pojedynczej nakładce wynosi nie mniej niż 200 g. Korzystnie, gdy dla nakładek umieszczanych na grzbietowej powierzchni stóp obciążenie wynosi od 500 do 750 g, korzystnie 575 g; dla nakładek mocowanych na tylnych powierzchniach podudzi obciążenie wynosi od 550 do 700 g, korzystnie 630 g; dla nakładek mocowanych nad stawem kolanowym do przedniej powierzchni ud obciążenie nie jest mniejsze niż 750 g, korzystnie 820 g, a dla obciążenia mocowanego w formie pasa obciążenie nie jest mniejsze niż 2500 g, korzystnie 4880 g.
Wewnętrzna, wklęsła i stykająca się z ciałem badanego obiektu powierzchnia nakładki ma kształt odpowiadający kształtowi odpowiednio grzbietowej części stopy, tylnej powierzchni podudzia lub przedniej części uda.
Kliny umieszczone są pod stopami obiektu badań i wyposażone są w elastyczne paski o konstrukcji oraz sposobie mocowania analogicznym, jak nakładki z zamykanymi kieszeniami. Kliny za pośrednictwem elastycznych pasków połączone są z nakładkami na grzbietowych powierzchniach stóp. Kliny mają długość nie mniejszą niż 5 cm i kąt pochylenia większy niż 20°, korzystnie 40-45°. Korzystnie gdy powierzchnia klina kontaktująca się z obuwiem obiektu badań jest zmatowiona lub wyposażona jest w elementy antypoślizgowe.
Korzystnie gdy powierzchnia klina kontaktująca się z podłożem ma nierówną powierzchnię, którą uzyskać można poprzez wytworzenie jednolicie z klinem wypustek, korzystnie w formie słupków, półkul lub innych brył. Korzystnie gdy kliny wyposażone są w umieszczone w przedniej ich części ograniczniki wsunięcia stopy, przednie krawędzie klina są korzystnie wyniesione ponad jego powierzchnię.
PL 234 191 B1
Nakładka barkowa zawiera dwa naramienniki, które połączone są wzajemnie szelkami o konstrukcji analogicznej z konstrukcją elastycznych pasków, a także z obejmującym co najmniej częściowo szyję obiektu badań kołnierzem/kształtką dociskającą szyję. Każdy z naramienników obejmuje obszar obręczy barkowej od co najmniej wysokości stawu żebrowo-łopatkowego, obejmując staw ramienny, mostkowo-obojczykowy oraz barkowo-obojczykowy, a wewnętrzna, stykająca się z ciałem badanego obiektu powierzchnia naramiennika jest przedłużona i zagięta ku stawowi ramiennemu tak, że wystaje poza staw ramienny w kierunku od osi symetrii ciała obiektu badań do miejsca hipotetycznego przecięcia się ze styczną do ramienia obiektu badań. Taka konstrukcja i wielkość naramienników pozwala na uzyskanie symulacji ograniczeń ruchomości w stawie ramiennym, uniemożliwiając: odwodzenie (do kąta 90-120°), rotację zewnętrzną (60°), rotację wewnętrzną (90°), zginanie (65°).
Co najmniej częściowy kołnierz połączony jest z naramiennikami elastycznymi paskami tak, że wymuszony kąt wygięcia szyi badanego obiektu zawarty jest pomiędzy 30 a 60° (licząc od pionu).
Wszystkie elementy symulatora według wynalazku, oprócz umieszczanych w zamykanej przestrzeni nakładek obciążeń, wykonane są korzystnie w technice druku 3D, a ich powierzchnia jest wyszlifowana lub wyfrezowana. Korzystnie, gdy powierzchnie nakładek stykające się z ciałem ludzkim wyłożone są dodatkowo warstwą pianki lub miękkiego tworzywa. Korzystnie, gdy grubość ścianek nakładek nie jest mniejsza niż 2,5 mm i większa niż 10 mm.
Dzięki opracowaniu i zastosowaniu symulatora wieku według wynalazku możliwe było miarodajne i realistyczne odwzorowanie zmian starzeniowych zachodzących w organizmie człowieka. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie lokalnie umieszczonych obciążeń (ciężarków) - w okolicy barków, w pasie okalającym brzuch, nadkolanowo, na górnej tylnej powierzchni obu podudzi oraz na powierzchni śródstopia. Obciążenia te wymagają u osób młodszych sprawnych ruchowo wzmożonej pracy mięśni i stawów, co pozwala na wywołanie - jak ma to miejsce u osób starszych - zwiększonego obciążenia układu kostnego, stawowego i mięśniowego oraz szybkiego męczenia się wraz z możliwością odczuwania dyskomfortu, a nawet bólu (u osób młodych, które nie odbywają systematycznego treningu fizycznego).
Nałożone na wymienione powyżej okolice obciążenia pozwalają na uzyskanie jeszcze jednego istotnego objawu starzenia się - efektu przewagi zginaczy nad prostownikami w utrzymywaniu postawy ciała. Norma fizyczna zakłada bowiem równoważenie obu grup mięśni i pozwala na zachowywanie wyprostowanej postawy ciała z uwzględnieniem naturalnych lordoz i kifoz. Obciążenia wzmagają zgięcie kończyn dolnych w stawach biodrowych, kolanowych oraz skokowych, wymuszając przyjmowanie zgięci owej postawy ciała.
Wymuszona, zgięciowa postawa ciała prowadzi do ograniczeń takich czynności, jak: sięganie, przesuwanie, podnoszenie przedmiotów, stosowanie różnego rodzaju chwytów (hakowy, cylindryczny, sferyczny, młotkowy, szczypcowy, opuszkowy), użytkowanie sprzętów domowych (szafki kuchenne, pralki, roboty) lub w pracy (narzędzia pracy, komputery, drukarki, skanery), wycieranie powierzchni, schylanie się, klękanie, kucanie, przemieszczanie się indywi dualne i w grupie, wchodzenie po schodach.
Dodatkowo w ogólnym pochyleniu ciała i z hiperkifozą piersiową oraz pogłębioną lordozą szyjną, w zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych, wymuszanymi przez symulator oraz zaproponowanym uniesieniu palców stóp, skróceniu ulega długość kroku podczas chodu - poniżej 60 cm (które stanowi normę w tym zakresie).
Symulator wieku według wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia elementy symulatora według wynalazku, fig. 2 przedstawia elementy symulatora założone na manekin w widoku z przodu, fig. 3 przedstawia elementy symulatora założone na manekin w widoku z tyłu.
Symulator wieku według wynalazku wykonany jest z tworzywa sztucznego, techniką druku 3D i zawiera n x 2 nakładki 1-3 z zamykanymi kieszeniami 4, kliny 5 do obuwia, a także nakładkę barkową 6 i pas 7. Symulator zawiera nakładki 1 z zamykanymi kieszeniami na grzbietowe powierzchnie stóp, nakładki 2 z zamykanymi kieszeniami na przednią powierzchnię ud, nakładki 3 z zamykanymi kieszeniami na tylną powierzchnię podudzi, oraz nakładki w formie pasa 7 mocowanego w dolnej części brzucha. Przy czym wszystkie elementy symulatora wieku według wynalazku umieszczane są na ciele obiektu badań za pomocą elastycznych, rozłącznych pasków 8.
Nakładki 1-3 z zamykanymi kieszeniami 4 wyposażone są w połączone z nakładkami rozłącznie, za pośrednictwem wyoblonych sworzni 9 elastyczne paski, wykonane w technice druku 3D paski 8, jakie mają postać ciągu oczek, jakich otwory odpowiadają wielkością rozmiarowi sworzni 7. Każdy sworzeń
PL 234 191 B1 jest wytworzony jednolicie z nakładką, w technice druku 3D i składa się ze słupka oraz umieszczonego na jego końcu wycinka spłaszczenia.
Nakładki 1-3 z zamykanymi kieszeniami 4 mają formę cienkościennych wklęsło-wypukłych kapsuł, w jakich wypukłej - zewnętrznej części, umieszczony jest zamykany otwór. Wnętrze każdej kapsuły wypełnione jest obciążeniem w postaci ołowianego śrutu albo stalowych kulek. Przy czym waga obciążenia umieszczonego w pojedynczej nakładce wynosi odpowiednio dla nakładek 1 umieszczanych na grzbietowej powierzchni stóp obciążenie wynosi 575 g, dla nakładek 2 mocowanych na tylnych powierzchniach podudzi obciążenie wynosi 630 g, dla nakładek 3 mocowanych nad stawem kolanowym do przedniej powierzchni ud 820 g, a dla obciążenia mocowanego w formie pasa 7 4880 g.
Wewnętrzna, wklęsła i stykająca się z ciałem badanego obiektu powierzchnia nakładki 1-3 ma kształt odpowiadający kształtowi odpowiednio grzbietowej części stopy, tylnej powierzchni podudzia, łydki lub przedniej części uda.
Kliny 5 umieszczone są pod stopami obiektu badań i wyposażone są w elastyczne paski 8 o konstrukcji oraz sposobie mocowania analogicznym jak nakładki 1-3 z zamykanymi kieszeniami. Kliny 5 za pośrednictwem elastycznych pasków 8 połączone są z nakładkami 1 na grzbietowe powierzchnie stóp. Kliny mają długość 5 cm i kąt pochylenia 45°. Powierzchnia klina 5 kontaktującą się z obuwiem obiektu badań jest zmatowiona i wyposażona jest w elementy antypoślizgowe.
Powierzchnia klina 5 kontaktująca się z podłożem ma nierówną powierzchnię i wyposażona jest w wytworzenie jednolicie z klinem wypustki w formie brył geometrycznych. Kliny 5 wyposażone są w umieszczone w przedniej ich części ograniczniki 10 wsunięcia stopy, jakie mają postać wyniesionego ponad powierzchnię klina fragmentu krawędzi klina.
Nakładka barkowa 6 zawiera dwa naramienniki 11, jakie połączone są wzajemnie szelkami 12 o konstrukcji analogicznej z konstrukcją elastycznych pasków 8, a także z obejmującym co najmniej częściowo szyję obiektu badań kołnierzem/kształtką 13 dociskającą szyję. Każdy z naramienników 11 obejmuje obszar obręczy barkowej od wysokości stawu żebrowo-łopatkowego, obejmując staw ramienny, mostkowo-obojczykowy oraz barkowo-obojczykowy, a wewnętrzna, stykająca się z ciałem badanego obiektu powierzchnia naramiennika 11 jest przedłużona i zagięta ku stawowi ramiennemu tak, że wystaje poza staw ramienny w kierunku od osi symetrii ciała obiektu badań do miejsca hipotetycznego przecięcia się ze styczną do ramienia obiektu badań. Przy czym ruchomość kończyny górnej wynosi maksymalnie: odwodzenie (do kąta 90-120°), rotację zewnętrzną (60°), rotację wewnętrzną (90°), zginanie (65°).
Częściowy kołnierz 13 połączony jest z naramiennikami elastycznymi paskami 8 tak, że wymuszony kąt wygięcia szyi badanego obiektu zawarty jest pomiędzy 30 a 60° (licząc od pionu).
Wszystkie elementy symulatora według wynalazku, oprócz umieszczanych w zamykanej przestrzeni nakładek obciążeń, wykonane są w technice druku 3D, a ich powierzchnia jest wyszlifowana lub wyfrezowana. Powierzchnie nakładek stykające się z ciałem ludzkim wyłożone są dodatkowo warstwą pianki lub miękkiego tworzywa.
Dzięki opracowaniu i zastosowaniu symulatora wieku według wynalazku możliwe było miarodajne i realistyczne odwzorowanie zmian starzeniowych zachodzących w organizmie człowieka. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie lokalnie umieszczonych obciążeń (ciężarków) - w okolicy barków, w pasie okalającym brzuch, nadkolanowo, na górnej tylnej powierzchni obu podudzi oraz na powierzchni śródstopia. Obciążenia te wymagają u osób młodszych sprawnych ruchowo wzmożonej pracy mięśni i stawów, co pozwala na wywołanie - jak ma to miejsce u osób starszych - zwiększonego obciążenia układu kostnego, stawowego i mięśniowego oraz szybkiego męczenia się wraz z możliwością odczuwania dyskomfortu, a nawet bólu (u osób młodych, które nie odbywają systematycznego treningu fizycznego).
Nałożone na wymienione powyżej okolice obciążenia pozwalają na uzyskanie jeszcze jednego istotnego objawu starzenia się efektu - przewagi zginaczy nad prostownikami w utrzymywaniu postawy ciała. Norma fizyczna zakłada bowiem równoważenie obu grup mięśni i pozwala na zachowywanie wyprostowanej postawy ciała z uwzględnieniem naturalnych lordoz i kifoz. Obciążenia wzmagają zgięcie kończyn dolnych w stawach biodrowych, kolanowych oraz skokowych, wymuszając przyjmowanie zgięci owej postawy ciała.
Wymuszona, zgięciowa ciała postawa ciała prowadzi do ograniczeń takich czynności, jak: sięganie, przesuwanie, podnoszenie przedmiotów, stosowanie różnego rodzaju chwytów (hakowy, cylindryczny, sferyczny, młotkowy, szczypcowy, opuszkowy), użytkowanie sprzętów domowych (szafki ku
PL 234 191 B1 chenne, pralki, roboty) lub w pracy (narzędzia pracy, komputery, drukarki, skanery), wycieranie powierzchni, schylanie się, klękanie, kucanie, przemieszczanie się indywidualne i w grupie, wchodzenie po schodach.
Dodatkowo w ogólnym pochyleniu ciała i z hiperkifozą piersiową oraz pogłębioną lordozą szyjną, w zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych, wymuszanymi przez symulator oraz zaproponowanym uniesieniu palców stóp, skróceniu ulega długość kroku podczas chodu - poniżej 60 cm (które stanowi normę w tym zakresie).

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Symulator wieku, znamienny tym, że zawiera wytworzone w technologii druku 3D co najmniej dwie, korzystnie n x 2, nakładki (1-3) z zamykanymi kieszeniami (4) i wystającymi sworzniami (9), co najmniej dwa kliny (5) do obuwia, a także nakładkę barkową (6), jakie umieszczane są na ciele obiektu badań za pomocą współpracujących z wystającymi z sworzniami (9) nakładek (1-3), elastycznych, rozłącznych pasków (8), a nakładki (1-3) z zamykanymi kieszeniami wyposażone są w połączone z nakładkami (1-3) rozłącznie, za pośrednictwem wyoblonych sworzni elastyczne paski (8).
  2. 2. Symulator według zastrz. 1, znamienny tym, że elastyczne paski (8) mają postać ciągu oczek, jakich otwory odpowiadają wielkością rozmiarowi sworzni (7), a każdy sworzeń (7) jest wytworzony jednolicie z nakładką (1-3) i składa się ze słupka oraz umieszczonego na jego końcu wycinka kuli lub spłaszczenia.
  3. 3. Symulator według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera nakładki (1) z zamykanymi kieszeniami na grzbietowe powierzchnie stóp, nakładki (2) na przednią powierzchnię ud, nakładki (3) na tylną powierzchnię podudzi, oraz nakładki w formie pasa (7) mocowanego w dolnej części brzucha.
  4. 4. Symulator według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że nakładki (1-3) z zamykanymi kieszeniami mają formę cienkościennych wklęsło-wypukłych kapsuł, w jakich wypukłej - zewnętrznej części, umieszczony jest zamykany otwór, a wnętrze każdej kapsuły wypełnione jest obciążeniem.
  5. 5. Symulator według zastrz. 4, znamienny tym, że obciążenie ma postać ołowianego śrutu.
  6. 6. Symulator według zastrz. 4, znamienny tym, że obciążenie ma postać stalowych kulek.
  7. 7. Symulator według zastrz. 4 albo 5 albo 6, znamienny tym, że waga obciążenia umieszczo- nego w pojedynczej nakładce wynosi nie mniej niż 200 g.
  8. 8. Symulator według zastrz. 4 albo 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że dla nakładek umieszczanych na grzbietowej powierzchni stóp obciążenie wynosi od 500 do 750 g, dla nakładek mocowanych na tylnych powierzchniach podudzi obciążenie wynosi od 550 do 700 g, dla nakładek mocowanych nad stawem kolanowym do przedniej powierzchni ud obciążenie nie jest mniejsze niż 750 g, a dla obciążenia mocowanego w formie pasa obciążenie nie jest mniejsze niż 2500 g.
  9. 9. Symulator według zastrz. 4 albo 5 albo 6 albo 7 albo 8, znamienny tym, że dla nakładek (1) umieszczanych na grzbietowej powierzchni stóp obciążenie wynosi 575 g, dla nakładek (2) mocowanych na tylnych powierzchniach podudzi obciążenie wynosi 630 g, dla nakładek (3) mocowanych nad stawem kolanowym do przedniej powierzchni ud obciążenie wynosi 820 g, a dla obciążenia mocowanego w formie pasa (7) obciążenie wynosi 4880 g.
  10. 10. Symulator według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienny tym, że wewnętrzna, wklęsła i stykająca się z ciałem badanego obiektu powierzchnia nakładki (1-3) ma kształt odpowiadający kształtowi odpowiednio grzbietowej części stopy, tylnej powierzchni podudzia, lub przedniej części uda, kliny umieszczone są pod stopami obiektu badań i wyposażone są w elastyczne paski (8) o konstrukcji oraz sposobie mocowania analogicznym jak nakładki (1-3) z zamykanymi kieszeniami i za pośrednictwem elastycznych pasków (8) połączone są z nakładkami (1) na grzbietowe powierzchnie stóp.
  11. 11. Symulator według zastrz. 10, znamienny tym, że kliny (5) mają długość nie mniejszą niż 5 cm i kąt pochylenia większy niż 20°.
    PL 234 191 B1
  12. 12. Symulator według zastrz. 11, znamienny tym, że kliny (5) mają nachylenie 40-45°, a powierzchnia klina (5) kontaktującą się z obuwiem obiektu badań jest zmatowiona lub wyposażona jest w elementy antypoślizgowe.
  13. 13. Symulator według zastrz. 12, znamienny tym, że powierzchnia klina (5) kontaktująca się z podłożem ma nierówną powierzchnię, jaka uzyskana jest poprzez wytworzenie jednolicie z klinem (5) wypustek, w szczególności w formie słupków, półkul lub innych brył, a kliny wyposażone są w umieszczone w przedniej ich części ograniczniki wsunięcia stopy jakie mają postać wyniesionego ponad powierzchnię klina co najmniej fragmentu krawędzi klina.
  14. 14. Symulator według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienny tym, że zestawiona z nakładkami (1-3) z kieszeniami nakładka barkowa (6) zawiera dwa naramienniki (11), jakie połączone są wzajemnie szelkami (12) o konstrukcji analogicznej z konstrukcją elastycznych pasków (8), a także z obejmującym co najmniej częściowo szyję obiektu badań kołnierzem/kształtką (13) dociskającą szyję, każdy z naramienników (11) obejmuje obszar obręczy barkowej od co najmniej wysokości stawu żebrowo-łopatkowego, obejmując staw ramienny, mostkowo-obojczykowy oraz barkowo-obojczykowy, a wewnętrzna, stykająca się z ciałem badanego obiektu powierzchnia naramiennika (11) jest przedłużona i zagięta ku stawowi ramiennemu tak, że wystaje poza staw ramienny w kierunku od osi symetrii ciała obiektu badań do miejsca hipotetycznego przecięcia się ze styczną do ramienia obiektu badań.
  15. 15. Symulator według zastrz. 14, znamienny tym, że ruchomości w stawie ramiennym, obejmuje odwodzenie do kąta 90-120°, rotację zewnętrzną do 60°, rotację wewnętrzną do 90°, zginanie do 65°.
  16. 16. Symulator według zastrz. 14 albo 15, znamienny tym, że co najmniej częściowy kołnierz (13) połączony jest z naramiennikami (11) elastycznymi paskami tak, że wymuszony kąt wygięcia szyi badanego obiektu zawarty jest pomiędzy 30 a 60° (licząc od pionu).
  17. 17. Symulator według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienny tym, że powierzchnia zewnętrzna wszystkich elementów symulatora jest wyszlifowana lub wyfrezowana.
    PL 234 191 Β1
    Rysunki
    PL 234 191 Β1
    PL234 191 Β1
    Fig-3
PL422914A 2017-09-20 2017-09-20 Symulator wieku PL234191B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422914A PL234191B1 (pl) 2017-09-20 2017-09-20 Symulator wieku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422914A PL234191B1 (pl) 2017-09-20 2017-09-20 Symulator wieku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422914A1 PL422914A1 (pl) 2019-03-25
PL234191B1 true PL234191B1 (pl) 2020-01-31

Family

ID=65799980

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422914A PL234191B1 (pl) 2017-09-20 2017-09-20 Symulator wieku

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234191B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN201788599U (zh) * 2010-07-13 2011-04-06 财团法人自行车暨健康科技工业研究发展中心 模拟老人体验器材
DE102013105302B4 (de) * 2013-01-14 2019-08-14 Elisa Volkmann Montur zur Alterssimulation

Also Published As

Publication number Publication date
PL422914A1 (pl) 2019-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Raabe et al. An investigation of jogging biomechanics using the full-body lumbar spine model: Model development and validation
Almosnino et al. Three-dimensional knee joint moments during performance of the bodyweight squat: effects of stance width and foot rotation
Anderson et al. Effects of age-related differences in femoral loading and bone mineral density on strains in the proximal femur during controlled walking
Lu et al. A comparative study on loadings of the lower extremity during deep squat in Asian and Caucasian individuals via OpenSim musculoskeletal modelling
Kibler et al. Shoulder rehabilitation strategies, guidelines, and practice
Roelker et al. Interpreting musculoskeletal models and dynamic simulations: causes and effects of differences between models
Kibler et al. Shoulder rehabilitation strategies, guidelines, and practice
Rosemeyer et al. Effects of core-musculature fatigue on maximal shoulder strength
Ha et al. The relationship between knee joint angle and knee flexor and extensor muscle strength
Kobesova et al. Dynamic Neuromuscular Stabilization: Exercises based on developmental kinesiology models
Nyman Biomechanics of gymnastics
Ogurkowska et al. Biomechanical characteristics of rowing
EP2813154A1 (en) Tensegrity-based garment for optimising human posture and motion
Wang et al. Musculoskeletal model for assessing firefighters’ internal forces and occupational musculoskeletal disorders during self-contained breathing apparatus carriage
Serbest et al. Biomechanical effects of daily physical activities on the lower limb
Lauer et al. Shoulder mechanical demands of slow underwater exercises in the scapular plane
PL234191B1 (pl) Symulator wieku
Lattimer et al. Female age-related differences in biomechanics and muscle activity during descents on the outstretched arms
RU2383325C1 (ru) Способ оздоровительной гимнастики "спираль"
Ogrodzka et al. Evaluation of the kinematic parameters of normal-paced gait in subjects with gonarthrosis and the influence of gonarthrosis on the function of the ankle joint and hip joint
Hammond et al. Electromyographic activity in four superficial muscles of the thigh and hip during performance of the back squat to three different depths with relative loading.
Abdelmohsen et al. Core stability in adolescent swimmers with swimmer’s shoulder syndrome
Lovecchio et al. Squat exercise to estimate knee megaprosthesis rehabilitation: a pilot study
Thompson et al. Effect of loading configuration on kinematics and kinetics for deadlift and squat exercises: Case study in modeling exercise countermeasure device for astronauts
Kim et al. Effects of instability tools on muscles activities in lunge exercise in healthy adult males